Vat bewoners van 'Antoniushove' naar brengen wordt lirect - en goed - lehandeld Pop og de plaat Wadlopen begonnen Bejaarden beslissen self over gang van zaken in hun tehuis iekwart eeuw tlokken bezoeken in vreemdelingen' Schiermonnikoger VVV gaf 25 gulden teneinde mms Hendrik te vermaken Wisselend succes van Melcher /KMWTET ZAiTEKDAG 25 MEI 1974 BBSiNENlLAiND T17/K15 Heel vaak komt in de besprekingen Een deel van de werkgroep Samenspraak in het bejaardentehuis Antoniushove in Bussum. het leefklimaat in het tehuis aan de orde. 'Kijk, dit tehuis staat er nu zeven jaar. De meeste bejaarden, die er toen in zijn gekomen, worden nu uiteraard oud en krijgen vaak behoef te aan intensieve verzorging. Nu is het zo, dat de aanwezigheid van be- jaarden, die eigenlijk chronische ver- 0pVang6n zorging behoeven en die niets meer alleen kunnen, een bepaald stempel op een tehuis drukt. De sfeer wordt er wat somberder door, zal ik het maar noemen. Wij praten er met omdat ze geestelijk of lichamelijk niet meer zo zijn, dat ze zichzelf kunnen helpen. Dit zijn moeilijke punten waarover we vaak praten', vertelt een van de bejaarde commissie-leden. Ook wordt nogal vaak gepraat over het opvangen van de nieuwe bewo ners. 'Het is heel belangrijk, dat de mensen goed opgevangen worden, elkaar over hoe zwaar die verzorgings behoeftigheid kan en mag zijn in een tehuis. Aan de ene kant staat de vaste overtuiging, dat je niemand op zijn oude dag nog weer eens naar een ander tehuis, in dit geval meestal een verpleegtehuis, moet sturen, aan de andere kant staat de sfeer in het tehuis, die soms te lijden kan hebben onder een groot aantal mensen, die zeer intensieve verzorging hebben, want het is heus niet zo gemakkelijk in een bejaardentehuis te gaan', ver telt een vrouwelijk lid van de com missie, die nu zeven jaar in Antonius- hoeve zit. 'Ik zelf kwam hier toen ik 72 was, eigenlijk nog veel te jong en veel te goed om in een bejaardente huis te gaan. Maar ja, het tehuis werd toen geopend, ze hadden geen bewo ners genoeg en toen vroegen ze mij of ik er ook wilde komen wonen, want ik stond tenslotte op de lijst. Ik heb toen besloten om het te doen, maar achteraf gezien had ik dat toen beter nog niet kunnen doen. Ik heb er vaak BlJSta 110 spijt van gehad en nog. Niet dat ik het hier niet naar mijn zin heb, het is een erg fijn tehuis, maar ik zou graag zelfstandig zijn en mijn eigen huisje hebben. Wanneer ik nu nog een eigen flatje zou kunnen krijgen, zou ik en ik ben toch 79 er zo gaan wonen'. deze verhalen tekenen de noodzaak van een goede opvang Niet overhaast Een ander lid van de commissie zij is nu 77 en was 72 toen ze in Antoniushoeve kwam, waarschuwt ook tegen het overhaast in een bejaarden tehuis gaan. 'Eigenlijk was ik ook nog te jong en te goed om uit mijn eigen huis te gaan, maar mijn man overleed plotseling. Ik was volkomen van de kaart en zei overal 'ja' op. Toen ik weer bij mijn positieven kwam, had ik er spijt van, dat ik mezelf voor het bejaardentehuis had gemeld. Nu zou ik trouwens niet meer terug willen, echt niet, maar toen wel'. Hoe belangrijk een goede opvang is, bewijst ook het geval van de 71-jarige mevrouw, die toen ze 64 jaar was, al samen met haar oudere zuster een flat betrok, die bij het tehuis behoort. 'Zelf was ik eigenlijk nog veel te jong voor een bejaardentehuis, maar mijn zuster, met wie ik altijd had samenge woond was er echt aan toe. De over gang was vreselijk, ik heb heel wat afgehuild. Eigenlijk ben ik pas de laatste jaren echt gewend hier*. Al De financiën vormen ook vaak een punt van gesprek van de commissie. Niet de eigen financiën, want die zijn allemaal geregeld. Alle acht bejaarde commissieleden zitten in het huis 'van de bijstand', zoals dat heet. De algemene bijstandswet betaalt hun verblijf in het tehuis. In ruil daar voor geven de bejaarden hun AOW en pensioentje, voor zover ze dat hebben, volledig af en krijgen een maandelijks zakgeld van 115 gulden per maand. Wanneer er over geld gepraat wordt, dan is dat meestal het geld van het tehuis, het budget, dat voor bepaalde doeleinden aanwezig is. Uiteraard is het grootste deel van het geld nodig voor de verzorging en voeding van de bejaarden, maar het geld, dat over blijft voor andere zaken wordt in nauw overleg zo goed mogelijk be steed. Al met al: de bewoners van Antonius hoeve hebben het bijzonder goed ge troffen, vinden ze zelf. Gevraagd of er geen wensen meer zijn, zeggen ze 'Nee, eigenlijk niet. Alles wat ons hartje begeert, kunnen we hier krij gen. En als het er niet is, kunnen we erom vragen'. Behalve een mevrouw, die echt nog wel een wens heeft, die op het ogenblik in Antoniushoeve helaas nog niet vervuld wordt: 'Ik zou dolgelukkig zijn met een hond of een kat. Ik heb mijn hond moeten laten afmaken, voordat ik hier kwam. Dat was vreselijk gewoon'. LEEUWARDEN Vanmorgen om half vijf is vanaf de veerdam te Holwerd de eerste wandeltocht over het Wad naar Ameland van dit sei zoen begonnen. Er zijn negentien tochten aangekondigd, waarvan de laatste op 28 september zal worden gehouden. Van de 22 tochten die dit jaar naar de Engelsmanplaat (tussen Ameland en Schiermonnikoog) op het programma staan zijn inmiddels al enkele gehouden. De Provinciale Friese VW heeft in samenwerking met het Wadloopcen- trum Friesland een foldsr uitgegeven waarin zowel het programma voor het komende seizoen als bijzonderheden over het Wadlopen zijn opgenomen. Er bestaan over het ondernemen van zo'n Waddentocht namelijk nog al wat misverstanden en menigeen, die er aan deelneemt, is onvoldoende voorbe reid. De belangstelling voor de tochten is de laatste vijf jaar sterk gestegen. Vroeger trokken wel eens kleine groepjes op eigen houtje over het Wad, maar daarbij is enkele malen gebleken welke enorme gevaren dit kan opleveren als men geen verstand heeft van tij en stromingen, diepten en ondiepten. Daarom wordt het aan bevolen alleen aan de georganiseerde tochten deel te nemen. Overigens ho pen natuurbeschermers dat de toe name van het Wadlopen niet in de zelfde mate zal blijven voortgaan om dat dan schade voor het milieu moet worden gevreesd. Aan degenen, die het eerst een Wad wandeltocht gaan maken, wordt gead viseerd de route naar de Engelsman plaat te nemen. De afstand van de startplaats Wierum naar dit onbewon- de eilandje is zeven acht kilometer en de tocht (heen en terug) duurt drie-en-eenhalf uur. De toch naar Ameland is zwaarder. Deze duurt overigens korter dan die naar de Engelsmanplaat. Nadat men van Hol werd naar de aanlegsteiger te Nes gelopen is wordt de terugtocht per veerboot gemaakt. Er kunnen ook nog Wadwandelingen naar Schiermonnik oog, Simonszand en Rottumeroog worden gemaakt Aan Wadlopers wordt aanbevolen ho ge schoenen (volleybalschoenen) met sokken te dragen. Omdat het vrijwel altijd fris op het Wad is. moet men zich goed kleden en omdat eer natte broek niet tot de uitzonderingen be hoort droge kleren en reserve schoe nen meenemen. Als men met de voor schriften rekening houdt in een ge slaagde tocht door de wijde wereld van slibbanken, prielen en zandplaten verzekerd. r Cisca Dresselhuys BSUM 'Bejaarden hebben in tehuis vaak niets te vertellen', 'Bejaarde: ld houden en dankbaar zijn', 'Bejaarden verwijten bestuur autoritair op- ien': zomaar drie koppen, die de laatste tijd in deze krant stonden boven kelen, die over bejaarden en bejaardenzorg gingen. Geen erg positieve ge len, integendeel. Het is immers nog lang niet allemaal zoals het zijn moet ie bejaardenzorg. I opgeschrikt door al deze nega- Ipubliciteit rondom hun leeftijds- |en, hebben de bewoners van het (ejaardentehuis Antoniushoeve in im gereageerd met het verzoek: wij ook eens onze mening i, want het kon allemaal zo veel fs en beter en bij ons in het s is er geen sprake van betutte- )f bevoogding, wij worden overal Itrokken en hebben in alle zaken tnede-beslissende stem. Een uit- irlijke situatie (helaas) in de jdaagse bejaardenzorg. Vandaar rij een gesprek met deze bij het ;ur van hun tehuis betrokken (rden hebben gehad, bedoeling, die wij hebben met j werkgroep Samenspraak is de Icratisering op zinvolle wijze ge- I te geven. Alle betrokkenen in ehuis, dat zijn behalve bejaarden let personeel, de directie, en het oir zijn in deze werkgroep verte- joordigd en samen bepalen ze het en de leefsfeer van het tehuis. Éze werkgroep wordt niet alleen 'oken over zaken als kaartavon- pf de viering van het kerstfeest, ook over aangelegenheden als aantrekken van meer personeel, lanschaffen van allerlei zaken, de er, waarop nieuwe bewoners te- ■et getreden moeten worden, de ed, die een toenemende verzor- Ibehoeftigheid heeft op het leef- lat in ht huis enz.', vertelt de teur van Antoniushoeve, de heer iot, die sedert een jaar directeur ,n dit tehuis. Daarvoor zat hij in >edrijfsleven. Het tehuis heeft 193 mers en 65 personeelsleden, waar pen deel part-timers zijn. [oor een paar jaar had Antonius- zoals zoveel andere tehuizen, (gewone bewonerscommissie, die eigenlijk met niet veel anders hield dan wat huishoudelijke plegenheden. De commissie heeft elf tenslotte opgeheven, omdat van mening was, dat er een •e manier gevonden moest wor om inspraak te geven aan alle partijen, die te maken hebben met de gang van zaken in het tehuis. Zodoende kwam er toen de werkgroep Samenspraak, die behalve uit bejaar den bestaat uit vertegenwoordigers van het personeel (vier stuks), het bestuur (een persoon) en de directie (de directeur van het tehuis). De be jaarden hebben de grootste afvaardi ging in deze werkgroep, namelijk acht personen. De werkgroep heeft zelf uit zijn midden directeur Koot als vooratter gekozen. Als vertegenwoordigers van de bejaarde bewoners zitten in de werkgroep zes vrouwen en twee man nen, die door de rest van de bewoners gekozen zijn. Op dit punt wordt wel de klacht vernomen, dat er altijd zo weinig mensen zijn, die zich kandi daat willen stellen voor een functie in de werkgroep. (Maar dat is een geluid, dat niet alleen in bejaardente huizen gehoord wordt). Goed behandeld In de werkgroep worden, zoals gezegd, allerlei onderwerpen ter discussie ge steld. 'Wat wij als bewoners naar voren brengen op zo'n vergadering wordt direct behandeld en goed be handeld ook', zegt een van de bejaar den. 'We mogen niet alleen maar praten over kleine dingen, maar ook over belangrijke zaken. Er worden in die bijeenkomsten natuurlijk nog al eens dingen naar voren gebracht, die te maken hebben met het financiële beleid van het bestuur. Kijk, wij hebben gevraagd om een vast toneel, om zonwering, om speciale brood trommeltjes waarin ons ontbijt wordt bezorgd op de kamer. Al die dingen kosten natuurlijk geld. Ze zijn er allemaal gekomen en zonder veel moeilijkheden. Wanneer je iets aan de orde stelt, dat geld kost, wordt daar rekening mee gehouden, wan neer de volgende begroting wordt op gesteld. Wij krijgen die begroting ook te zien en we kunnen er op- of aanmerkingen op maken. Het is nog j niet zo, dat wij de begroting moeten goedkeuren, maar dat vinden we ei genlijk ook niet zo nodig, omdat met onze wensen, voorzover die haalbaar zijn, al rekening wordt gehouden', aldus een lid van de werkgroep. Leefklimaat ilERMONNIKOOG 'In den avond van dezenvoor ons nd ivellicht zoo gedenhvaardigen en geivichtigen dag, vereenig- zich ten, 7JA»ure in het Badhotel alhier vroede mannen, be- -d met de meest ernstige plannen voor den veelomvattenden \Jikring, die hen te wachten stond.' werd bijna 75 jaar geleden, in stus 1899, geschreven in het eer- iiotulenboek van de 'Vereeniging [erfraaiing van en tot bevordering het Vreemdelingenverkeer naar prmonnikoog.' vereniging, die inmiddels de Jre naam 'Vereniging voor vreem- fgenverkeer Schiermonnikoog" t gekregen, gaat in het komende jen het feit dat ze driekwart eeuw kat met verschillende feeselijkhe- Jherdenken. Het hoogtepunt van (Jiering valt op 5 augustus, precies lar nédat burgemeester A. Bruins j gemeente-geneesheer J. S. Beek- i Officier van Adm. bij Hr. Ms. Jtacht A. W. van der Worm en Jlvier andere heren bijeenkwamen fie vereniging op te richten, lerste doelstellingen waren onder het bevorderen van een betere bunicatic met het eiland, het 'uit- van bezoeken van vreemde!in- 1 en hunne vestiging', het maken -{gepaste reclame, het plaatsen van «tanken en het tot stand komen linrichtingen van algemeen nut en laak. Toen de vereniging met activiteiten begon was het mooie uiteraard als als vakantieoord ontdekt, maar het aantal bezoekers stond in geen verhouding tot het tegenwoordige. Bovendien moest men toen over een zeer ruime beurs be schikken om zich een vakantie te kunnen veroorloven. Verstoorde badvreugde De eeuwwisseling was op het eiland onder meer de tijd van de badkoets jes, waarin baders en baadsters lange 'costuums' aantrokken die bijna geen stukje bloot vrij lieten. Dat er toch wel gluurders waren blijkt uit een van de notulenboeken, die de Schier- monnikoger S. Perdok stof hebben gegeven tot het schrijven van een boeiend en geestig historisch over zicht van wat er in de loop van de jaren met het werk van de WV annex was. Er staat: 'Bij de ingeko men stukken was een ernstige klacht van twee dames-badgasten over het politietoezicht op de badkoetsen. Hoe wel er een 'fungerend' badmeester was waren de dames door een spleet in het vehikel door (niet-genoemde) jongelingen bestookt met vuurwerk. Men vraagt zich dan af of de bad meester een oogje heeft toegeknepen of dat hij ze wagewijd open had om de afloop van de paniek gade te slaan.' De activiteiten van de vereniging be troffen in het begin direct al zeer uiteenlopende zaken. Toen prins Hen drik een bezoek aan Schiermonnikoog zou brengen werd een spoedeisende bestuursvergadering gehouden. Er was reeds 'eene zich geconstiueerd hebbende feestcommissie'. De jonge VW (die overigens delzelfJe voorzit ter had als de feestcommissie, name lijk de burgemeester) gaf een bijdra ge van 25 gulden 'teneinde Prins Hendrik bij zijn bezoek aan het ei land te vermaken.' De vereniging gaf wel méér daadwer kelijke steun aan eilander activiteiten. Dat gaf overigens wel eens aanleiding tot verschillende zienswijzen en zo werd, blijkens de notulen, op een vergadering eens de vraag gesteld waarom de fanfare wél en de zangver eniging niét subsidie kreeg. Het logi sche antwoord luidde: 'De aankoop van partituren is voor beide partijen hetzelfde, dat wel, maar. de fanfare zal instrumenten moeten aanschaffen om hun overtollige lucht lucht te geven en dat kan van een zangvereniging niet worden gezegd.' Uit het verslag dat de heer Perdok aan de hand van de notulenboeken heeft gemaakt blijkt ook, dat Schier monnikoog wat het milieubewustzijn betreft in de voorhoede heeft gelopen. Ruim zestig jaar geleden werden er al waarschuwingsborden geplaatst 'tot behoud van de zeedistel.' Per paardewagen door zee Nadat in 1914 de eerste besprekingen er al over werden gevoerd kreeg Schiermonnikoog in 1927 de eerste aanlegsteiger. Dat was een grote ge beurtenis. Tot dat jaar moesten de reizigers meestal midden in zee over stappen van de veerboot op een paar- denwagen, want de stand van de Wad den was bij het eiland zó laag dat de boot niet aan wal kon komen. Zo'n tochtje per paardenwagen dwars door het Wad was bij mooi zomerweer wel aantrekkelijk, maar bij regen en wind moet op deze wijze een reisje naar Schiermonnikoog niet altijd even ple zierig zijn geweest. Enkele foto's uit die tijd zijn in het gedrukte verslag van de heer Perdok opgenomen. Ook een groot aantal andere plaatjes van het eiland, zoals dat vroeger, toen er nog geen druk toerisme was, er uitzag zijn interessant. Er is in 75 jaar op het eiland veel veranderd en de VVV heeft, hoé men ook over die veranderingen mag den ken, alle reden om feest te vieren. De verschillende onderdelen van het feest zijn over het seizoen uitge smeerd. Op het programma staan on der meer een concours hippique, een muziek- en zangconcours, kinderfees ten, optochten en een wielerronde voor eilanders en badgasten. ona ur4 onze correspondent Een rustig dorpsbeeld van Schiermonnikoog, enkele jaren voordat de WV werd opgericht. door Willem-Jan Martin De naam Terry Melcher zal vermoedelijk niet elke lezer van deze rubriek evenveel zeggen. Toch is Melcher om den drommel geen onbekende binnen het popwezen, maar daarin reeds vanaf '61 in verschillende functies en met wisselend effect actief. Het minst succesvol was de in datzelfde jaar als Terry Day (de achternaam van zijn moeder, de niet on-populaire zangeres Doris Day) ondernomen poging in de richting van de status van popvocalist. De plaat, die dergelijke perspectieven moest openen, flopte levensgroot en Melcher verdween voor enige tijd naar de periferi van het platenwezen. Het aanbod van de firma Columbia om 'poducer* te worden verchafte een nieuwe toegang, en ditmaal pakten de zaken beter uit. Zijn eerste belangrijke successen in deze bezigheid viert Melcher als een der gangmakers en vormgevers van de surfmuziek, Californische pop waarin sportauto's, strand en surfplankjes en niet te vergeten 'de dames' de voornaamste thema's vormen. Na het verdwijnen van deze rage neemt Terry Melcher de groep Paul Revere and The Raiders onder zijn hoede, maar de finale erkenning komt door middel van zijn activiteiten ten dienste van The Byrds, met wie hij twee uitstekende, ook weer zeer Californische (de folk-rock!) elpees opneemt: Mr. Tambourine Man en Turn Turn Turn. Een onduidelijke ruzie maakt echter voorlopig een einde aan de combinatie Byrds- Melcher. De bemoeienissen, die Melcher met de Byrds verzoend, na een interimperiode, waarin de nieuwe man Gary Usher prachtig dingen doet (Notorious Byrd Brothers!) op latere elpees van de legendarische formatie etaleert zijn van belangrijk mindere kwaliteit (Ballad Of Easy Rider gaat nog) en leiden vrij vlot naar nieuwe onenigheid: tijdens een toernee verziekt Melcher de opnamen voor Byrdmaniax door er zonder overleg met de betrokkenen een suikerzoete verzameling blazers en strijkers tegen aan te gooien, de laatste elpee van The Byrds wordt dan ook in eigen beheer opgenomen. De gespletenheid tussen de vrij direct ge'producete' Byrdsstandaards en het aanstellerige gedoe met de violen in de latere fase reproduceert zich op de eerste solo-elpee van TERRY MELCHER (Reprise MS 2185), die kortgeleden in beperkte oplaag werd geïmporteerd. Er zijn een aantal songs, waarin hij de boel opblaast tot bijna wanstaltige proporties. Zo krijgt Jackson Browne's al dikwijls 'gecoverde' These Days, bij alle pogingen er een bijzondere interpretatie van te maken, een kamermuziekachtige aanpak mee, die tegelijk pompeus ls en zichzelf in de weg zit. Het stuk remt op de motor, zou je haast zeggen. En ook een zo opgewekte traditional als Roll In My Sweet Baby's Arms wordt, met het etiket van Melcher beplakt, tot een pedanterige brok 'over-acting', op de voet gevolgd door The Old Hand Jive, dat van roek-klassieker wordt omgezet in een huilerig stuk voor vleugel en vocalist. Maar anderzijds, en dat maakt de plaat als geheel toch wel weer vrij goed verteerbaar, is er voldoende Californische (de rooie draad, die surf en Byrds met dit produkt verbindt) country-rock, door Melcher met gepaste droefenis voorgedragen en voortreffelijk uitgevoerd door een keur van studiomusici, de duurste die je ooit op een plaat bij elkaar hebt gezien. Muziek, die herinnert aan The Flying Burrito Bros, sommige Byrdswerk en wat 'sporenelementen' op dit terrein, die ik niet zo snel kan thuisbrengen. Mooiste nummer: Just A Season. Tot besluit in telegramstijl (het Melcher-verhaal is onverwacht lang geworden) de rest van het pakket van deze week. Dat gaat dan om Sneake Pete met Cold Steel (en vrij slechte plaat, waarop men country met zoiets als opera lijkt te willen kruisen); twee uitstekende her-uitgaven van archivarisch Them- materiaal (The Beginning met het onvergetelijke Friday's Child, een een dubbel-elpee met een goede selectie van de meest bekende nummers); de elpee Brown Sugar van de vooral als achtergrond zangeres bekende Clydie King, die hier als een stukken swingender versie van Diana Ross overkomt, en aan de staart de vaderlandse formatie Focus met het eerste werkstuk voor de nieuwe werkgever Polydor, Hamburger Concerto. (ADVERTENTIE) HEBT U EEN GOEDE SMAAK? DE KUYPER HEEFT EEN GOEDE BORREL

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15