lok Trouw' betrokken in nderzoek naar 'De Tijd' TyreioleI Goed p& veilig op deband met de groene stip Duke Ellington in New York overleden franjes regeerden 's republikeinen Algerije wil olieboycot tegen ons land opheffen rer kranten, links en rechts en het midden lalyse van Shtergrond' Trekker vrachtwagen na aanrijding volledig Zeldzame ontdekking. Kent u ze nog, die tijden waarin kwaliteit de boventoon voerde, waarin de flos-perfecto zozeer geliefd was? Met de Matanzas van La Paz ontdekt u dat opnieuw. V/iKWiARTfïr ZATFMDAG 25 MEI 1974 BENMENILAiNlD T9/DRL11 r Jan Brokken rs van een krant klagen vaak dat zij hun dagblad 'te links' of Iclits' vinden. Aanleiding tot deze klacht is meestal een com- laar of een artikel, dat de lezer in het verkeerde keelgat is J loten. Hij is het bijvoorbeeld niet eens met de analyse van een pld feit. In een telefoongesprek met de redactie of in een jonden brief omkleedt de lezer in zo'n geval zijn klacht met krenten. Ook kan hij het intuïtief niet met zijn lijfblad eens HDe lezer oordeelt dan, dat een bepaald artikel een toontje L dat hem niet aanstaat. Hoe dan ook, de lezer wordt een •dteer per jaar boos op zijn krant en roept op zo'n moment zijn Uden en kennissen toe dat hij de krant 'te radicaal' of 'te reac- UHr' vindt. de drie dagbladen ongeveer gelijk in het midden: NRC-Handelsblad op 3.4, De Tijd op 3.6 en Trouw op 3.9. In 1972 treden veranderingen op: NRC-Handelsblad schuift naar links, van 3.4 naar 2.7, De Tijd eveneens, van 3.6 naar 2.9 en Trouw gaat naar rechts, van 3.9 naar 4.9. De verande ring bij Trouw is het grootste. Ion aschappelijk is de politieke ng van een krant tot voor kort joit uitgezocht. Met het medi- lerzoek 'Tijd gebonden' en 'De in vijf dimensies' hebben wij XMet meer houvast. De vakgroe- Kommunikatiewetenschap en ^ene Sociologie van de Vrije eijrsiteit in Amsterdam hebben (ijk in opdracht van deze krant teer uitgebreid onderzoek ge- Inaar dagblad De Tijd. In deel leffan dat onderzoek worden ver ingen gemaakt met de 'zuster- NRC-Handelsblad en Trouw, an deze vergelijkingen geldt litieke richting van de genoem- aden. Het onderzoek blijkt, dat Trouw T van het midden staat en con- liever is dan NRC-Handelsblad t Tijd. Tijdens de onderzoekpe- dat was 1971 en 1972 is r volgens de vakgroepen aan- jk rechtser geworden. Met deze atering kun je nog alle kanten irat is rechts bijvoorbeeld en s dat gemeten? De vakgroepen wetenschappelijk genoeg te gegaan om deze begrippen na- e definiëren. Zij hebben pro ef en conservatief gelieerd aan lid, gelijkheid en saamhorig- Omdat deze begrippen in kran- tikelen erg moeilijk meetbaar hebben de vakgroepen de poli- faktorer. (in dit geval de poli- partijen) op deze begrippen ten en hun richting op een ,1 gezet, die van één (zeer pro- ief) tot zeven (zeer conserva- loopt. Vervolgens zijn zij nage- hoe de d-ie kranten tegenover ifaktoren stonden, en dat lever- einduitslag op. In 1972 lagen Cijfers Wat betekenen deze cijfers nu? Een paar voorbeelden. In 1971 stond Trouw dicht bij de schaalwaarde van D'66. De krant was toen 1.2 punt progressiever dan dc ARP, 1.8 progressiever dan de CHU en 2.5 progressiever dan de VVD. In 1972 was Trouw nog maar 0.2 progressie ver dan de ARI-, 0.2 conservatiever dan de KVP en 2.4 conservatiever dan de PvdA en de PPR. NRC- Handelsblad daarentegen was in 1972 nog maar 0.3 conservatiever dan de PvdA, maar 3.7 progressiever dan de VVD. De Tijd tenslotte bp- vond zich in 1972 tussen D'66 en de PPR. Bij de analyse van de politieke rich ting is gebruik gemaakt van artike len, die achtergrondinformatie be vatten, die handelen over politiek en economie in Nederland of politie ke relevante factoren vermelden. Uit het onderzoek blijkt, dat De Tijd in 1972 vrij positief tegenover de PvdA stond en tegenover alle andere poli tieke partijen negatief, inclusief de KVP. NRC-Handelsblad staat tegen over alle partijen gematigd negatief en Trouw idem dito met uitzonde ring van de ARP, die zeer gematigd positief in onze krant wordt behan deld. De resultaten van dit onderzoek zijn, een ieder zal dat beamen, ver rassend. Naast Trouw lees ik bij voorbeeld NRC-Handelsblad en als aandachtige lezer is het mij nooit opgevallen, dat dit blad zo dicht bij Bij het wetenschappelijk onderzoek naar De Tijd werd ook 'Trouw' betrokken, zoals in het hierbij afge drukte artikel vermeld wordt. Het onderzoek had betrekking op de Ja ren '71 en '72. In februari 1971 werden de redacties van Trouw en de Kwartetbladen samengevoegd en werd de inhoud van de landelijke pagina's in beginsel gelijk. Een jaar later werd dit samengaan door ver dere technische samenwerking afge rond. De verschillen tussen 'Trouw' en de Kwartetbladen hebben sinds dien in beginsel alleen maar betrek ing op regionale artikelen en be richten. De onderzoekers hebben de ze speciale Kwartetberichtgeving dus niet in hun beschouwingen betrok ken. de PvdA stond. De Tijd, een krant die ik wat onregelmatiger, maar met niet minder plezier lees, vind ik duidelijker in het onderzoek terug Trouw tenslotte komt in mijn ogen in het onderzoek wat verminkt over. Om een voorbeeld te noemen: onze krant zou kritischer over de PvdA schrijven dan over de WD. Nu, het lijkt me, dat lezers en redacteuren van deze krant dat moeilijk kunnen beamen. 'Verantwoord' Daarmee wil ik de waarde van dit onderzoek niet in twijfel trekken. In De Tijd schreef dr. J. G. Stappers, lector in de publicistiek aan de Nijmeegse universiteit, dat dit on derzoek wetenschappelijk zeer ver antwoord is. Ik geloof hem op zijn woord. Maar op het punt van hel onderzoek naar de politieke richting van de krant heb ik toch wel kri tiek. In de eerste plaats in het kwantitatieve. Voor De Tijd werden 25 artikelen op de politieke richting nagelezen, voor dc NRC 21 en voor Trouw 13. De verschillen lijken mij te groot. In de tweede plaats kun je het woordje politiek verschillend in terpreteren. De onderzoekers doen dat zeer eng. Het gezicht van een krant wordt echter mede bepaald door wat er bijvoorbeeld geschreven wordt over buitenparlementaire goepen. En om in eigen huis te blijven: onze lezers voelen zich vaak betrokken bij wat op de kerkpagina geschreven wordt. Zijn deze artike len ook in het onderzoek verwerkt9 Ik geloof van niet. En dat brengt me bij het laatste punt. Wetenschap pelijke onderzoekers doen er goed aan bij een volgende analyse van één of meer kranten de bestudeerde artikelen te vermelden. Dat werkt voor alle betrokkenen verhelderend. Behalve de politieke richting heb ben de vakgroepen nog een aantal vergelijkende studies gedaan, name lijk over de relatieve aandacht van de drie kranten voor nieuwssoorten, de leesbaarheid, de genuanceerdheid en de religieuse en kerkelijke oriën tatie. Op al deze punten blijken de onderzochte dagbladen niet ver uit elkaar te lopen. Wat betreft het nieuws blijkt, dat Trouw minder aandacht besteedt aan de gemeen schappelijke voorzieningen (onder wijs, openbaar vervoer, kunst, mas sacommunicatie etc.) dan beide an dere bladen. Trouw en De Tijd ge ven meer aandacht aan kerkelijke zaken dan NRC-Handelsblad. Opmer kelijk is wel, dat Trouw oog heeft voor het katholieke nieuws, terwijl De Tijd het nieuws uit de protes tantse hoek nogal verwaarloost. Dat zal binnenkort wel veranderen, want één van de aanbevelingen van de onderzoekers luidt, dat De Tijd wat meer nieuws over protestantse zaken moet geven. Leesbaarheid In de leesbaarheid verschillen de kranten ook maar weinig. De Tijd en Trouw bevinden zich op een 'tamelijk moeilijk' niveau, dat wil zeggen op het Mulo-niveau, NRC- Handelsblad is wat moeilijker te lezen. De genuanceerdheid In de hoofdredactionele commentaren is in de drie kranten precies gelijk. De verhouding tussen het aantal zinnen met een motivering bij een bewe ring en het aantal zinnen met een bewering is in alle drie kranten gelijk: van één staat tot twee. Het onderzoek naar de kerkelijke en re ligieuse oriëntatie leverde te wedndg resultaten op om conclusies te trek ken. In de rapporten staan vele aanbeve lingen voor het dagblad De Tijd, die vooral voor intern gebruik zijn, en die wij hier daarom niet vermelden. Het is al prijzenswaardig genoeg, dat de directie van een dagblad een op kosten van dit bedrijf gemaakt rapport openbaar maakt. Onderzoe ken van of voor een bepaalde krant worden in de meeste gevallen als fabrieksgeheimen gezien. Directeur drs. F. P. J. M. Sweens van De Tijd heeft met het versturen van deze rapporten naar alle bibliotheken de communicatiewetenschap een grote dienst bewezen. Door het rapport ook ter inzage en ter bespreking te geven aan bijvoorbeeld onze krant heeft hij lezers en redacteuren van Trouw een graantje laten meepikken van dit toch wel belangwekkende onderzoek. Na in botsing te zijn gekomen met een personen auto reeds gistermorgen een trekker met oplegger een boerderij langs de weg Nijmegen-Grave bin nen. De trekker verdween geheel in de boerderij en kwam voor het bed van het inwonende echtpaar 1-n rvm-i tttavi to\ s*ilstand- De boerderijbewoners kwamen met de lil DOeraeril V6rQW6n6ü schrik vrij, de bestuurder van de personenauto werd zwaar gewond. Geertsema voor oranjeverenigingen: ADVERTENTIE lNINGEN 'Geven wij [njes wel voldoende ruimte -4te spelen op de verande- Imaatsckappij?' Deze vraag de commissaris der konin- Gelderland, mr. W. J. erna, op het gisteren in ingen gehouden congres federatie van oranjever- ;en. de indruk dat de koningin en nilie zelf met deze veranderin- ook leiden tot andere vormen hankelijkheidsbetuiging jegens minder moeite zullen hebben Nederlandse volk. Aan de lenigingen is de taak de in :ht aan de gang zijnde ontwik- te kanaliseren. Geertsema zot van mening te t in Nederland de dynastie is; de monarchie lijkt secun- zijn. Onder diverse regerings- heeft de ene dynastie zich laafd. 'Ik ben er vrij zeker van er geen Oranjetelgen meer >m de kroon te dragen, het monarchie ook gedaan zou vrijheidszin zijn ónstelling een grote tzin zal aldus de heer na, on6 volk eigenlijk republi- loeten denken. De monarchie wel verenigbaar gebleken met ig om zichzelf te regeren. En tzonderingen daargelaten, heb- Oranjes steeds als republikei- regeerd, daarom zijn wij zo Jiistiseh geworden. Moest er in ld een president gekozen wor- an zou koningin Juliana bij tiging vrijwel op honderd pro- in de stemmen kunnen reke- iwoonlijk is een president niet an een exponent van de meer- van het volk. r Geertsema: 'Koningin Juliana n haar hele levensstijl blijk el te voelen van het volk. In tenland begrijpt men dat niet len verwacht een imponerend Terwijl juist menselijkheid, lenheid en arbeidzaamheid tot •langrijkste eigenschappen be- Oranjeverenigingen betreft, leer Geertsema met veel waar dat deze er steeds voor zorgen hele Nederlandse volk op het ie verjaardagspartijtje van de wordt genodigd. Dat heeft maken met ons familiecentris- zij denkt lil grotere verbanden, inter- nationaler. In de toekomst zal men zich niet op gelijke voet met de vorst identificeren. Een volksfeest met au bades en koekhappen zal niet zo lang meer aanvaard worden als middel om de oranjeliefde tot uiting te brengen' De oranjeverenigingen hebben, vol gens de heer Geertsema. een belang rijke hoewel geen gemakkelijke taak bij het zoeken naar nieuwe wegen in dit verband. Temeer niet daar de voortekenen er zijn dat de koninklij ke familie meer dan voorheen ook bij politieke confrontaties zal worden be trokken. Er is behoefte aan meer ruimte voor een kritischer, directer contact tussen de jongeren en de Oranjes. 'Nieuwe wegen' De voorzitter van de federatie van oranjeverenigingen, waarbij tweedui zend oranjeverenigingen en dergelijke zijn aangesloten, de heer T. van Dijk, merkte in zijn openingsrede op dat de oranjeverenigingen onder meer bij de viering van het zilveren regeringsju bileum van koningin Juliana septem ber 1973 al hebben laten blijken dat men zijn oranjegezindheid niet meer op een flauw-sentimentele manier, maar op een eigentijdse wijze wil beleven. Daar zorgt een uitgelezen melange van Havana-, Brazil- en Sumatra-tabakken voor, en een gaaf Java-dekblad. Kwaliteit, in alle rust gerijpt, die geen sier of opsmuk gedoogt. Een kenner Matanzas maar 28 ct.), j omdat 't zo hoort. En niet anders. Ggarros Autenticos. Onder indruk van beleid in VN ALGIERS (Reuter) De Algerijnse minister van buitenlandse za ken Abdelaziz Bouteflika heeft, toen hij juist was teruggekeerd van de vergadering van de Arabische Liga in Cairo, aangedrongen op op heffing van het Arabisch olie-embargo tegen Nederland en Dene marken. 'at worden prijsgegeven, want Het embargo tegen de VS was twee maanden geleden opgeheven, maar te gen Denemarken en Nederland was het gehandhaafd op grond van de steun van deze landen aan Israël gedurende de oktober-oorlog. Boutefli ka zei tegenover verslaggevers dat Europa een tweede kans moet krijgen. Hij legde de nadruk op de construc tieve opstelling van Nederland tijdens de grondstoffenconferentie van de VN, die de afgelopen maand in New York werd gehouden op verzoek van Algerije's premier Boumedienne, die daarbij sprak namens de groep niet- gebonden landen. Met deze opstelling van Nederland moet naar hij zei rekening worden gehouden. 'Als we werkelijk een dia loog met Europa willen dan is de tijd nu aangebroken om het een nieuwe kans te geven zichzelf te vinden en sommige van zijn tegenstrijdigheden te overwinnen'. 'Zeer opmerkelijk' Gevraagd om een andere toelichting van minister Bouteflika's waardering van Nederlandse rol op de grondstof fenconferentie van de VN, zei ons de eerste ambassade raad van de Alge rijnse ambassade in Brussel, de heer Bencheikh, dat Nederlands rol tijdens dit overleg 'zeer opmerkelijk' is ge weest. 'Ten eerste door zijn ideeën, bijvoorbeeld de manier waarop uw ministers Van der Stoel en Pronk de ontwikkelingslanden verdedigden, en de visie die uw land op het gebied van internationale samenwerking heeft, zijn aandringen op een nieuwe economische wereldorde. Ten tweede door zijn praktisch handelen op die conferentie, ook dat heeft zeer de aandacht getrokken bij de niet-gebon den landen. Uw regering bleek veel begrip te hebben voor de economische beginselverklaring van de niet-gebon- den landen'. Volgens een woordvoerder van het ministerie voor ontwikkelingssamen werking is de bemiddelende rol die Nederland in New York heeft ge speeld bij de ontwikkelingslanden goed aangeslagen. 'Ons land heeft ge probeerd een 'trait d' union' te zijn tussen de twee blokken: dc Verenigde Staten en de EEG aan de éne en de ontwikkelingslanden aan de andere kant'. De woordvoerder zei dat al vóór het begin van de conferentie het Neder landse standpunt parallel liep met dat der ontwikkelingslanden. De regering in Den Haag heeft steeds gepleit voor Gouden Cannes-palm voor film uit VS CANNES De Amerikaan Francis Ford Coppola is voor 'The conversati on' vrijdag in Canines beloont met de Gouden Palm van het filmfestival. Coppola, regisseur van de vermaarde 'Godfather', had het draaiboek voor The conversation, dat op de Waterga te-affaire geïnsptree-ri lijkt, al in 1966 gemaak' De beloning van de beste aoteur ging naar Jack Nicholson voor zijn rol als zeeman dm 'The last detail': de beste actrice was volgens de Cannes-jury de Francaise Marie José Nait im 'Les violons du bal', een film over de Duitse bezetting in Frankrijk. Wereldberoemd bandleider en componist werd 75 jaar NEW YORK Duke Ellington de ivereldbekende band-leider en componistis vrijdag op 75-jarige leeftijd overleden in het Colum- bia-ziekenhuis in Neiv York, ivaar hij enkele maanden geleden ivas opgenomen omdat hij een infectie aan de luchtwegen had. Hij was op 29 april 75 jaar geworden, maar hij kon de feestelijkheden van die dag niet bijwonen. een grondstoffenconferentie in uitge breide zin, waar Alle problemen aan dc orde zouden komen, en tegen een energieconferentie in engere zin, waar Frankrijk een fervent voorstander van was. De Groep van 77 'het blok ont wikkelingslanden waartoe er nu reeds ongeveer honderd behoren, heeft on der leiding van Algerije voortdurend aangedrongen op een totaalaanpak', omdat volgens deze groep een veran dering van de 'economische wereldor de' meer omvat dan alleen het ener gievraagstuk. Nederland heeft ook een bemiddelen de rol gespeeld bij de opstelling van de slotverklaring, waarover aanvanke lijk grote verdeeldheid bestond tussen de deelnemende landen. Mede door herhaald initiatief van ons land is het uiteindelijk toch gelukt een gematig de vdrklaring aangenomen te krijgen, waar ook de Verenigde Staten zich. zij het met moeite, achter hebben kunnen stellen. Volgens de woord voerder van het ministerie is ook deze activiteit van ons land 'niet on opgemerkt' gebleven. In een uitvoerig artikel (Trouw/Kwartet 27 april) schetste on ze jazz-meaewerker Rud Niemans ter Jf gelegenheüd vain Ellingtons verjaar- dag, levensloop en verdiensten van dit 'jazzfenomeen zonder weerga'. Een er- fenis om te koesteren, noemde hij de talloze composities en de ontelbare grammofoonopnaman die Ellington tijdens zijn ruim vijftigjarige muzika le creativiteit maakte. De grammo- foonopnamen, waar onder vele die nog ongehoord in de archieven liggen, zijn het enige wat ons nu rest. Op deze grammofoonplaten is, ook door de belangrijke musici die in de bands van Ellington meewerkten, een boei end klinkend relaas van de geschiede nis van de jazz van de laatste halve eeuw vastgelegd. Edward Kennedy (Duke) Ellington werd op 29 april 1899 in Washington (DC) geboren. Zijn vader diende o.m. als butler op het Witte Huis. Hij was als pianist in hoofdzaak autodidact en musiceerde als 17-jarige al met een eigen orkestje op bruiloften en partij en. .Met 'The Washingtonians' maakte hij in 1923 na een eerste mislukte poging, zijn rentree in New York met succes. Het historische engage ment in de Cotton Club was het begin van zijn onvergelijkelijke car rière als orkestleider; zijn zich snel uitbreidende band 6peelde daar tot 1932 en raakte via talrijke radio-uit zendingen Sn het hele land bekend. Kort daarvóór maakte Duke Ellington zijn eerste grammofoonopnamen. De eerste compositie waarmee bij suc ces oogstte was het nu klassiek gewor den 'Mood Indigo' (1930). Met So phisticated lady' ('33), 'In my solitude' ('33) en 'In a sentimental mood' ('35) leverde hij muzikale juweeltjes in het genre: zij leverden hèm alle denkbare onderscheidingen die op zijn terrein te vergeven waren. Daarbij behoorde de Amerikaanse 'Meda! of freedom', de hoogste Amerikaanse onderschei ding, die president Nixon hem in 1969 uitreikte. Ook kreeg hij als eer ste jazzmusicus ter wereld het Franse Legioen van Eer. Vanaf het eerste concert in Carnegie Hall in New York was Ellington defi nitief tot de grote concertzalen door gedrongen. Zijn Europees debuut in 1933 werd. voornamelijk in de na oorlogse jaren, gevolgd door vele toer- nees. In 1933, 1939, 1963, 1967 en 1970 musiceerden Ellington en zijn orkest ook in ons land. De laatste jaren schreef hij veel gewijde muziek die hij zelf in kerkgebouwen in de VS en in Europa presenteerde. Dat hij bij zijn enorm druk bezette loopbaan ais orkestledder en showman nog een van de belangrijkste en Duke Ellington vruchtbaarste componisten van de twintigste eeuw van de VS kon zijn, is, behalve aan zijn grote muzikale begaafdheid, ook aan zijn verbijste rende werkdrift en energie te danken geweest. Tot op hoge leeftijd m-aakte hij werkdagen van achttien uren en wekenlang sliep hij niet langer dan drie of vier uur per etmaal. Paul Hupperts 25 jaar bij USO UTRECHT Met een jubileumcon cert waarop de balletmuziek 'Daphnis et Cloë' van Ravel integraal zal wor den uitgevoerd gaat dirigent Paul Hupperts zijn 25-jarige verbintenis met het Utrechts Symfonie Orkest vieren. Het concert vindt plaats op 19 december. Midden in het nieuwe sei zoen, dat o.a. veel aandacht aan Bruckner zal schenken in verband met diens 150e geboortedag. Het USO gaat in het komende seizoen nauwer samenwerken met het Amsterdams Philharmonisch Orkest dat een deel van de taak van het USO overneemt, omdat het USO vier opera-produkties van de Nederlandse Operastichting gaat begeleiden. Ook de orkesten van de NOS en het Brabants Orkest zullen vaak in de plaats van het USO spelen. Het concertbezoek beweegt zich, na een dieptepunt, in 1972, weer In op gaande lijn. Men verwacht dat deze beweging zal worden voortgezet (ADVERTENTIE) i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11