Hulster vrouwen rekenen op twee zetels in raad Jonge Bols El CONCORDIA Uw ook probleem het onze jmmentaar ifhankelijkheid-l afhankelijkheid-2 iafhankelijhkeid-3 lamber geluid er Haagse Post igerand meisje rusteloos bij Jembad gevonden Strijd tegen sekszaakjes belangrijk - maar niet punt één rt 'Gemeenteraad tot nog toe mannen- aangelegenheid' het weer Buiig weerrapporten c T DitisNeerlands zachtste borrel IW/KWARfEET VRIJDAG 24 MEI 1974 BEVXENLAND T5/K9 nferenties worden niet gehouden uitgewogen en afgeronde techni- op te zetten, maaj om een min of meer persoonlijke - schetsen te maken voor een h nstig beleid, om een strategie en \ke wilsbesluiten vast te leggen, nferenties zijn er voor politieke jcten. De aannemers (in dit ge- e technische en ambtelijke des- ;en) volgen later wel. iervan uitgaat, zal niet teleurge- worden door de resultaten van topconferentie tussen de crs van Nederland, Suriname en sderlandse Antillen. De resulta- n weliswaar geformuleerd in een :ol van nog geen duizend woor- ïaar daarin zijn toch enkele zeer rijke principes neergelegd. De van uiterlijk eind 1975 voor de mkelijkheid van Suriname mag \V, een nieuws zijn; het tijdstip is nu jch officieel vastgelegd en ieder i e aannemers weet, waar hij zich houden heeft. Zij kunnen alvast J enen, dat zij bij hun werk over- moeten maken en ongetwijfeld er deze zomer wel een paar Itieplannen van de deskundigen èn worden gewijzigd. belangrijkste punt uit het Haagse /col is de erkenning, dat Neder- jook na de onafhankelijkheid van iAme, een bijzondere vejantwoor- voor de economische ont- lling van het land behoudt en dat bnsequenties heeft voor de aard jnvang van de door Nederland juriname te geven ontwikkelings- Het is een nuchtere erkenning wat vaagweg altijd met 'histori- banden' wordt aangeduid de ining ook, dat Suriname er met eke onafhankelijkheid niet is, als ik geen economische onafhanke- ad is. fland heeft bij de verdeling van Ontwikkelingshulp reeds een paar n aangewezen als concentratie- Suriname, zo mag het Haagse •col worden geïntrepeteerd, zal tén van de concentratielanden inboven nog een zekere voorkeur ten. Het is waar, de aard en om- ïaj van de hulp moet nog nader en vastgesteld, maar ook hier die regeling moet er zijn vóór Ujiame onafhankelijk wordt en dus .g| Suriname mee bij de vaststelling ahfle regeling. LOjd vraag bij het lezen iet Haagse protocol is, welke rol Evertsz van dc Antillen bij .lies heeft gespeeld. De Antillen voorlopig nog niet aan onaf- gelijkheid. Zij willen eerst de on- ïge betrekkingen tussen de eilan- flfyegelen, maar het is te verwach- lat, als Nederland 'de bijzondere voor Suriname na de onafhankelijkheid' in baar gaat omzetten, de Antillen on- fellijk in Den Haag zullen aan- pen met de vraag, waarom Neder- ook ten aanzien van de Antillen bijzondere verantwoordelijkheid erkennen. It opzicht is het Haagse protocol de mentaliteit van de kat uit de ii kijken van de Antiliaanse pre- Evertsz onvolledig. (TERDAM Uitstel van een heidslening aan het weekblad de be Post kan voor dat blad fataal Dat is de mening van de heer H. tema, directeur van de b.v. Week kers, die samen met de redactie Ide Haagse Post betrokken is bij joorbereiding van de cnafhankelij- jtdchting Haagse Post. k bekend heeft de meerderheid de Tweede Kamer uitgesproken (met steun aan de HB gewacht t worden op de instelling van een Sjfsfonds voor de pers. De heer tma zei: 'Tegen de tijd dat de dat Is er is, kan de Haagse Post al leloos vérloren zijn.' de toekomst van het blad met ^r pessimisme tegemoet te zien Tie lening van 1.2 miljoen, die de ring had aangekondigd, maanden lt uitgesteld. De heer Bockma ^acht dat de ministers Lubbers en Doorn zich momenteel beraden i een overbruggingsmaatregel voor blad. \E PEKELA In de bosjes bij zwembad in Oude Pekela is ;avond het zevenjarig meisje tog bewusteloos, geheel ont- en hevig bloedend gevonden, jns de politie is het kind door «Jonbekende jongeman, die haar bij ld heeft aangesproken, in de bos- •erkracht. De dader was gisteren voortvluchtig. meisje is in het ziekenhuis in oten opgenomen. Zij was agmiddag om half zes voor des naar het bad gegaan. Toen hiet tijdig terugkwam waarschuw- haar ouders de politie, die een _kactie op touw zette. Een uur later ti zij door een overbuurman ge ilen. Het meisje vertelde later dat "jdader haar steeds de keel dicht- Hep als er iemand voorbijkwam, ook a haar vader passeerde. De toe- lüd van het kind was gisteren rede- -i i ADVERTENTIE Ontdek de 100% winstgevende levensverzekering Coöperatieve Le vensverzekeringmij. u.a. Oudenoord 10, Utrecht. Tel.: 030-333433 door Cisca Dresselhuys HULST De gemeenteraad van het Zeeuwse plaatse Hukt (on geveer zeventienduizend inwo ners) is tot nu toe een volstrekte mannen-aangelegenheid geweest. Na de raadsverkiezingen van woensdag zou daar wel eens ver andering in kunnen komen: wan neer de vrouwen van lijst 11 de stemmen krijgen, waarop ze toch wel min of meer op rekenen. De vrouwen van lijst 11 een lijst die alleen maar uit vrouwenlijke kan didaten bestaat hopen eigenlijk twee zetels te krijgen. Dat betekent dat ze zo'n duizend stemmen moeten krijgen (de kiesdeler is in Hulst on geveer vijfhonderd. Volgens de lijst- trekster van de partij, de 45-jarige mevrouw F. van Gemert-Koch zit het er wel in, dat zij deze duizend stem men halen, gezien de vele positieve reacties, die de vrouwenpartij in haar nog maar heel korte be'staan heeft gehad. 'Hier in Hulst bestaat een groot aan tal plaatselijke partijen, die geen bin ding hebben met de grote politieke partijen. Alleen de PvdA en PPR doen hier gezamenlijk onder eigen naam aan de raadsverkiezingen mee. Verder zijn het allemaal groeperin gen, die speciaal ter behartiging van de gemeentebelangen zijn opgezet. Al die partijen hebben nooit vrouwelijke kandidaten gehad en zodoende heeft er hier dus ook nooit een vrouw in de gemeenteraad gezeten'. 'Wij vonden dat het hoog tijd werd dat daar eens verandering in kwam. In eerste instantie hebben we contac ten gehad met verscheidene bestaande groeperingen, die ons eventueel wel op hun lijst wilden zetten, maar dan steevast op een onverkiesbare plaats. Daaraan heb je natuurlijk niks. Van daar dat de oplossing eigenlijk voor de hand lag: tegenover al die mannen lijsten nu een vrouwenlijst'. 'Ook wij zijn niet politiek verbonden met een van de bestaande landelijke politieke partijen. We hebben in ons programma ook voornamelijk plaatse lijke belangen opgenomen. Persoon lijk Zou ik onze groepering, politiek gezien, als een middenpartij willen karakteriseren. Zelf neig ik het meest naar de WD, want ik stel prijs op vrijheid en democratie', aldus me vrouw Van Gemert. Wie zou denken, dat een dergelijke partij wel het werk zal zijn van een aantal onverschrokken Dolle Mina's heeft het goed fout. De vrouwenlijst van Hulst bestaat uit vijftien vrou- wen-vanhet-midden (huisvrouwen en werkende vrouwen), die zichzelf be slist niet als Dolle Mina's of felle feministes beschouwen. Op hun pro gramma komen dan ook niet veel radicale punten voor op een enkele uitzondering na. Een van de zaken, die de vrouwen, wanneer ze straks in de raad zitten, willen gaan bestrijden is het seks- karakter van Hulst 'Het sterft hier van de seksclubs, por- Enkele van de op seks gerichte zaakjes in Hulst. no-bioscopen en andere op de seks gerichte zaakjes, die voornamelijk ge dreven worden door handige meneren uit de Randstad. Die zien er brood in om hier, vlak bij de Belgische grens, deze sekshandel op poten te zetten, omdat de Belgen al deze erotische zaken in het eigen land moeten mis sen. De Belgen worden gewoon met bussen vol hier naar toe gereden en vallen dan in de handen van de volstrekt vercommercialiseerde seks handelaren. Het gaat hier in Hulst eigenlijk niet meer om de seksuali teit maar gewoom om keiharde com mercie. Wij noemen dat een ernstige vorm van geestelijke milieuvervuiling. De vrouw wordt alleen maar gebruikt als een commerciële trekpleister om de heren sekshandelaren een goed inkomen té verschaffen', aldus me vrouw Van Gemert Overigens staat de strijd tegen de seksboetfeks en bioscopen niet als nummer één op de lijst van punten, die de vrouwen straks, eenmaal in de gemeenteraad beland, aan de orde zullen stellen. Belangrijkste punt voor hen is het kweken van meer begrip voor de problemen van de diverse oude dorpskernen, die enkele jaren geleden in de gemeente Hulst werden opgenomen. Dat er nog altijd een scheiding bestaat tussen de oude in woners van Hulst en de 'nieuwe', blijkt wel uit het feit, dat van de plaatselijke pólitieke groeperingen, ze ker vier, speciaal zijn opgezet om de belangen van de bewoners uit die oude dorpskernen te behartigen, (dat zijn Clinge, Nieuw Namen, St. Jan steen, Heikant en Grauw). De vrou wenpartij is van mening, dat er ge werkt moet worden aan een betere integratie van deze oude kernen bin nen de nieuwe gemeente Hulst. Ver der hebben zij op hun lijst van belang' rijke punten staan: de strijd om het behoud van het streekziekenhuis, een betere zorg voor het milieu, de wo ningbouw, de bejaardenzorg en de zorg voor de kinderen. De strijd tegen de sekszaken komt eigenlijk pas op de laatste plaats, maar is door de publici teitsmedia min of meer verheven tot het hoofddoel van de vrouwenpartij. De vrouwenpartij bestaat nu een paar maanden en is eigenlijk een soort voortzetting van een vroeger initiatief van het katholieke vrouwengilde, die Mevrouw F. van Gemert-Koch eens een schaduwraad gevormd heeft bij vorige verkiezingen. Men is niet van mening, dat de vrouwenpartij een erg lang leven beschoren moet zijn. Het is eigenlijk de bedoeling, dat door dit initiatief de bestaande plaat selijke partijen tot het inzicht komen, dat de vrouwen niet langer buiten de politiek gehouden mogen worden en dat zij hen dus op een goede (dat wil zeggen: verkiesbare) plaats op hun lijsten zetten. Wanneer dat bereikt is, heeft de vrouwenpartij haar doel be reikt en zal zij niet langer blijven bestaan. Haar verschijning heeft ove rigens al invloed gehad: op enkel® lijsten zijn plotsklaps de namen van vrouwelijke kandidaten verschenen (overigens op onverkiesbare plaat sen). Men is dus wel een beetje geschrokken van het initiatief van de Hulster vrouwen. Er is de afgelopen tijd door de vijf tien vrouwen, die op de lijst staan', en hun gezinnen keihard gewerkt aan de verkiezingscampagne. Zo heeft men samen alle aanplakbiljetten, grote en kleine, getekend, al met al toch wel zo'n kleine honderd exemplaren. De kinderen van de kandidaten hebben hierbij flink geholpen. Want van één groep kiezers zijn de vrouwen in ieder geval zeker: hun mannen en kinderen. 'Ik heb twee volwassen kinderen, een zoon en een dochter. Zij zullen mij in ieder geval stemmen. Mijn man trou wens ook', zeg mevrouw Van Gemert. Bij de andere vrouwen ligt de zaak precies hetzelfde, zodat de partij in ieder geval niet zonder een redelijk aantal stemmen uit de bus zal komen. Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo- tea Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. Vraag. Bestaat er een vereniging van eigenaars van Doe het zelfzaken? Antwoord: Ned. Ver. van Hout en Doe het zelf Detaillisten, Aalsmeer weg 40, Amsterdam, Tel. 020-152496. Vraag: Waar wordt het door u enige tijd geleden genoemde boekje 'Fami liewapens' van Jan Zeeman uitgege ven? Antwoord: Bij de Uitgeverij Teeuwen, Nassaustraat 20, Haarlem. Dit adres en deze uitgeversfirma komen niet in het boekje voor. Vraag: Wat zijn de gebruikelijke nor men van de vergoeding, die een cura tor krijgt. Zowel de notaris als de kantonrechter kon mij geen juist be drag noemen. Antwoord: Het komt ons voor dat de wet, in dit geval vertegenwoordigd door notaris £n kantonrechter zich gemakkelijk afmaakt van een zaak, die tot allerlei ongewenste toestanden aanleiding kan geven. Daar kunnen deze heren dan ook niet veel aan doen, want de wet zegt er nl. niets over. Wel zou men kunnen venvijzen, naar aanleiding van art. 358 BW (naar analogie van 386) naar de gang van zaken bij voogdij kwesties (even eens op het gebied van kantonrech ter). Hier geldt als richtlijn 5 pet dei- opbrengst van de beheerde goederen, een richtlijn waar in verband met degene di'd onder voogdij of curatele staat, wel eens nader naar gekeken mag worden. Tenslotte kan men met een bepaald financieel beleid zeer gunstige revenuen aantonen, hoewel het bezit hollend achteruit gaat. Nu Van onze weerkundige medewerker Het was pech dat juist op hemel vaartsdag de laatste van een serie depressies ons land moest passeren. Dat leidde vooral in het midden en zuiden van ons land tot fikse stort buien, soms met hagel en onweer. 'In andere gebieden daarentegen viel heel weinig regen en bleef soms de zon schijnen, speciaal in het uiterste noorden. Na zeer vroeg onweer (vóór zeven uur) boven zuidoost-Engéland, in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden, kwamen er rond het middag uur vooral onweersrapporten uit Utrecht en Brabant binnen. In Alm- kerk viel tot half twee 's middags zeven millimeter regen, daarna betrok de lucht opnieuw. Oud-Beijerland ving tot gisteravond zeven uur: 18 mm water (Ter vergelijking: van 21 maart tot en met 22 mei viel daar niet meer dan 29 mm). Van de KNMI-stations noemen we ver der: Eindhoven 14 mm, De Bilt 12 mm, vliegveld Beek 10 mm, Volkel 7 mm en Soesterberg 5 mm. Daarente gen meldden Rotterdam en Den Hel der slechts enkele druppels en kwam ook de vliegbasis Twente nog niet aan 0.1 mm regen toe. In het buiten land; Prestwick 10 mm. Brimingham 12 mm en Manchester 15 mm. De sterke wisselvalligheid hing samen met een kleine depressie van 1007 millibar, onderdeel van een veel gro ter lagedrukgebied van 1010 mb boven de Noordzee tot Estland, die langzaam in zuidoostelijke richting over Neder land trok. Dit minimum had een trog- vormig karakter. Het voerde in de hogere atjnosfeer de koude lucht eer der aan dan bij de grond, waardoor het evenwicht in de luchtlaag verbro ken werd en buien ontstonden. De meeste buien vielen in het binnen land, omdat de temperatuur daar het hoogst kwam: 16 gr. maximaal in Gorredijk, 15 graden onder andere op Schiphol tegenover 12 graden aan het strand. De kern was om zeven uur gisteravond Zuid-Limburg nog niet ge- passeerd, want de wind waaide er nog uit zuidoostelijke richtingen. Na deze natte storingen volgen er drogere noordelijke lot noordoostelijke stro mingen, die de komende 'dagen inclu sief het weekeinde stabieler weer zul len geven met een ook in het binnen- land afnemende buienkans. De zon gaat uitgebreid schijnen, maar desondanks zal de temperatuur niet veel hoger dan 12 graden aan de kust. en 15 6 16 graden in hel binnenland komen. De noordelijke circulatie wordt geruggesteund door een belang rijk hogedrukgebied (1036 mbJ ten noorden van de Azoren met een in betekenis toenemende vleugel naar Oost-Groenland (1025 mb), die zich in oostelijke richting uitbreidt. In mid- den-Engeland was de rust gisteravond ondanks de hogere barometerstand nog niet geheel teruggekeerd. In Ca- rington en Manchester donderde het om 19 uur. weer temp. slag Amsterdam half bew. 15 2 De Bilt regenbui 14 12 Deelen geheel bew. 13 1 Eelde half bew. 15 8 Eindhoven licht bew. 14 4 Den Helder half bew. 13 0 Luchth. Rtd. half bew. 13 0 Twente zwaar bew. 15 0 Vlissingen 0 half bew. 14 1 Zd.-Limburg regenbui 13 10 Aberdeen half bew. 13 0.5 Athene licht bew. 24 0 Barcelona zwaar bew. 22 0 Berlijn half bew. 6 14 Bordeaux regenbui 16 0.4 Brussel zwaar bew. 13 7 Frankfort zwaar bew. 13 3 Genève regenbui 14 0.1 Helsinki onbew. 11 0 Innsbrück half bew. 13 0 Kopenhagen zwaar bew. 16 0.1 Lissabon onbew. 31 0 Locarno licht bew. 23 0 Londen regen 13 6 Luxemburg onweer 13 3 Madrid onbew. 33 0 Malaga onbew. 34 0 Millorca onbew. 25 0 München half bew. 9 12 Nice licht bew. 23 0 Oslo zwaar bew. 20 0.5 Parijs regen 13 7 zonnige perioden OPKLARINGEN REGEN V,"' HAGEL BEWOLKING 10 MAX. TEMP. WINDRICHTING zal men wel eens even de mensen aankijken die men benoemt tot provi sioneel bewindvoerder en tot curator, maar met het noemen van een norm geeft de kantonrechter daarmee het heft uit handen. Nu moet een curator regelmatig rekening en verantwoor ding afleggen bij de rechtbank en een redelijke declaratie zal daarbij zeker geaccepteerd worden: De uitgaven die u in uw brief noemde: telefoon, porti, reiskosten en binnen bepaalde gren zen ook vacantiekosten, mag u daarin zeker naar voren brengen. Wat men herhaalde malen ziet gebeuren is, dat een curator veel tijd en werk ten koste legt, terwijl naderhand de erfge namen de resultaten van zijn goede beheer accepteren. Conclusie: Richtlij nen zijn er niet, Vergoeding moet tdgelijk met onkosten ter sprake ge bracht worden, als er contact met de rechtbank is (met dank aan een onzer lezers, de notaris die ons deze inlich tingen verstrekte). vraag). Nes Ammim neemt slechts werkers aan voor ten minste één jaar ei) men moet dan wel 21 jaar oud zijn en over referenties van geestelijke 'dn pedagogische leiders kunnen beschik ken. Wil, men contact met Nes Am mim opnemen (Doar Na Ashrat 25225 Israël, tel. 04-9225 66 dan kan men misschien te weten komen of er mis schien een plaats voor de vakantie maanden opengevallen is, maar er is niet veel kans. Het secretariaat voor Nederland wordt waargenomen door dhr De Boer, v Lynden, van Sanden- burghlaan 43, Utrecht, tel. 030-716773. Vraag: Graag wil ik met Christenjon geren in een Kibboets gaan werken in Israël. Kan dat? Antwoord: Kibboetswerk wordt gere geld door de ISTA (Israël Student Tourist Association) (zie programma van de SIW Breestraat 53 Leiden, reeds eerder in deze rubriek bespro ken). Bij aankomst in Israël wordt men ingedeeld in een kibboets, waar toevallig hulp nodig is. Wij infor meerden voor u bij het secretariaat van Nes Ammim (want dat zal de bedoeling wel geweest zijn van uw (ADVERTENTIE) max. neer- 'Nee, dit is niet het adres van de ondergelopen kelder

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9