llle hogere opleidingen nderbrengen in nieuw oger onderwijsstelsel' SS Haalde gratis voetbal folder! Otegratie van ^roepsonderwijs vies van commissie wijkt grijpend af van voorontwerp: Eerste resultaat van actie voor Zonderdag: 160.000 handtekeningen HH DE KLERK 1 lier aanvaardt petering in Setspensioen Bonden gaven hun fiat aan vervoersfederatie Voetbal op tv. Heineken doet mee! Krijtberg-kerk in Amsterdam blijft open In CDA-lied: geen 'rust' maar 'recht' Canadees overleden aan te grote dosis heroïne Moerdijkbrug 'verhuist' naar Keizersveer Ambassadeur van Indonesië twee weken in Djakarta Grote drukte bij het spoor Twee doden bij een frontale botsing jf/KUl VRTET VRIJD VG 24 MEI 1974 BMNENIiAIND T7/K7 Stonze Haagse redactie 'j HAAG Het toekomstig-hoger onderwijs nieuwe stijl zal er zo uitzien, mlommige van de tegenwoordige hogere beroepsopleidingen zijn opgeno- ™jin de universiteiten en hogescholen. Op den duur moet er een stelsel van onderwijs worden geschapen, waartoe alle bestaande hogere opleidin- behoren. Dit nieuwe hoger onderwijs zal dan zijn voor studenten, die, Iginnen met hun zesde jaar, tenminste elf jaar volledig dagonderwijs met ADVERTENTIE hebben voltooid. -i >ali ïggesties doet de Commissie eling Hoger Onderwijs (CO- ieser het voorontwerp van wet eling hoger onderwijs. De rege- de voorstellen, die de com- "ePÖoet, niet overgenomen, maar PHies is wel aan de Tweede '^doorgezonden. &wordt de suggestie gedaan van pellen van een federatief ver- een universiteit of hoge- jinet een of meer 'instellingen eer onderwijs.' Deze oplossing f zogenaamde 'cluster-universi- ivordt steeds meer toegepast in ^nigde Staten. Iedere instelling [AAG De Tweede Kamer jonder hoofdelijke stemming ."betering goedgekeurd van de ]ke regeling voor de buitenge- .pensioenen voor verzetsmensen uit de ze3 wereldoorlog. pr«rbeteringen houden in de in- van pensioenrechten voor de lldlUen echtgenote van overleden L1J%ers aan het verzet of zeelie- w) het niet meer in een bijzon- Jsitie plaatsen van de zeventig- en ouderen voor wat betreft (tonen dat zij door oorlogshan- i invalide geworden zijn en aanspraak maken op het bui- ion pensioen. icretaris Meijer nam een wijzi- orstel over van het Kamerlid ;CPN), mede-ondertekend door (PvdA), Koning (WD), Fié- JTP) en Roolvink (ARP). Hier- vastgelegd, dat voor het beoor- jan de pensioenaanspraken re- moet worden gehouden met de en ervaringen van de medi- mMetenschap met betrekking tot de 'tussen het verzet en de geeste- 1 lichamelijke gezondheidstoe- Opbouw heeft dan een grote mate van autono mie op het gebied van onderwijs, maar staat onder een centraal be stuur. Hulpdiensten en duurdere on derwijskundige voorzieningen zijn bij deze oplossing gecentraliseerd. Als derde mogelijkheid noemt de commissie het bestaan van wat ge noemd wordt 'instellingen van hoger onderwijs' (groter dan de tegenwoor dige scholen voor hoger beroepsonder wijs), als gespecialiseerde instellingen voor bijvoorbeeld technisch onderwijs en multidisciplinaire instellingen voor bijvoorbeeld technisch, economisch en sociaal onderwijs. Ontwikkelingswet Om het voorgestelde nieuwe stelsel te bereiken zal een ontwikkelingswet de wettelijke ruimte moeten scheppen en de instrumenten moeten verschaffen om de omvorming van het huidige bestel te voltrekken. De commissie vindt het voorontwerp voor de ont wikkeling van het hoger onderwijs dan ook onvoldoende en komt zelf met veel ingrijpende voorstellen. Hoeveel er in de toekomst gebruik zullen maken van het nieuwe hoger onderwijs is niet precies te zeggen. De commissie geeft wel het advies de inrichting van het hoger onderwijs af te stemmen op een studentenbevol king die ongeveer twintig tot 25 pro cent van de 18 tot 22-jarigen uit maakt. Ook moet op een grotere deel neming door ouderen worden gere kend, want er wordt gepleit voor het creëren van een 'tweede weg' om ge bruik te maken van het hoger onder wijs. Gedacht wordt aan veelvuldig ge bruik van televisie, radio, video-tape- recorders, schriftelijke cursussen en computerinstructie. De commissie neemt niet d& idee van het voorontwerp over van een gecoör dineerde propedeuse met het hoger beroepsonderwijs. Beter is als enige toelatingsvoorwaarde te stellen, dat de kandidaat beschikt over de nodige voorkennis en bekwaamheden om de opleiding van zijn keus te volgen. Deze voorwaarde houdt ook in, dat de Toegangswegen Er zal een verscheidenheid van toegangswegen naar het hoger onder wijs komen. Voor de hogere opleidin gen moeten de noodzakelijke voorken nis en vereiste vaardigheden worden vastgesteld en, voor zover het diploma van het voorafgaande onderwijs de aanwezigheid hiervan niet reeds waar borgt, moeten zij die tot deze oplei dingen wensen te worden toegelaten zich op deze voorkennis en vaardighe den laten onderzoeken. Dit vraagt voorzieningen om tekorten in de voor opleiding te kunnen aanvullen. Van een verslaggever UTRECHT De beleidsorganen van de vervoersbonden van het NKV en NVV en de federatie van werkne mersorganisaties in de zeevaart heb ben hun fiat gegeven aan de vervoers federatie. Daarmee is de eerste federa tie in de vakbeweging een feit gewor den. Vanaf 1 oktober gaan de bonden die samen tachtigduizend leden heb ben, 'samenwonen' in het kantoor van de vervoersbond NW in Utrecht. kandidaten in beginsel kunnen over stappen naar iedere hogere opleiding en naar iedere universiteit of hoge school. In het voorontwerp was name lijk een gecoördiueerde propedeuse voorgesteld om het overstappen ge makkelijker te maken. Andere aanbevelingen van de commis sie zijn: De meest wenselijke opbouw van het hoger onderwijs is: een korte eerste opleidingsfase, in een aantal gevallen gevolgd door een aanvullen de beroepsopleiding, voorts een post academische onderwijsfase om de voor de beroepsuitoefening vereiste kennis en vaardigheden te kunnen aanvullen. Een tussentijdse uitgang, in de eerste fase van het hoger onderwijs, naar de praktijk kan gewenst zijn. Het hoger onderwijs zal moeten worden gekenmerkt door een grote diversiteit van leerdoeleinden en dus van opleidingen. Deze zullen niet on der te brengen zijn in twee duidelijk te onderscheiden takken van hoger onderwijs. In de winkel ligt een gratis Heineken folder met informatie over het Wereldkampioenschap Voetbal 1974 en een spannende wedstrijd met maar liefst 1000 prijzen! Doe mee! Haal gauw die// gratis folder. De tijd dringt! Den Uyl: de vraag is of we een dwangregeling mogen opleggen.... Van een verslaggever AMSTERDAM-HAARLEM De r.k. kerk 'De Krijtberg' aan het Singel in Amsterdam wordt niet gesloten. De 'bisschop van Haarlem, mgr. Zwart kruis, heeft het besluit tot sluiting, dat dn 1968 gemoanen werd, inge trokken. Onder meer in verband met de ontvolking van de binnenstad was besloten vijf van de tien parochie kerken in de binnenstad te sluiten. Kort gelleden ging 'De Duif' aan de Prinsengracht dicht, maar nog steeds worden er 'illegale' diensten in ge houden. De Krijtberg wordt de laatste jaren bezocht door een steeds groter aantal kerkgangers. Instanties als de gemeente en Monumentenzorg toon den zidh de laatste tijd betrokken bij het behoud van de keilk.waarvoor een actiegroep in het leven was geroepen. De neo-gothisohe kerk, dateert uit Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Vereniging Milieudefensie en de actiegroep Stop de Kindermoord hebben woensdag bijna 160.000 handtekeningen overhandigd aan minister-president Den Uyl: een eerste resultaat van de actie voor een autoloze zondag per maand, de 'zonderdag'. De handtekeningen vormen, aldus de actiegroepen, het bewijs dat de 'Zonderdag' in korte tijd een begrip is geworden, waar de regering bij haar verkeersbeleid, milieubeleid,.gezondheidsbeleid en welzijns beleid niet meer om heen kan. Premier Den Uyl beaamde dat de autoloze zondag een verrassende erva ring opleverde en voor veel mensen weldadig heeft geweckt. De vraag is echter of de overheid een dwangrege ling mag opleggen om mensen plezier te verschaffen. Hiermee moet de over heid uiterst behoedzaam zijn. De actie voor een autoloze zondag in de maand, die eind april van start is gegaan, heeft naast veel steun ook weerstand opgeroepen. Zo verklaarde de AWVB dat Zonderdag, hoe ogen schijnlijk sympathiek ook, vooralsnog achterwege moet blijven. Een van de argumenten hier is dat zonder zwaar wegende motieven niet aan groepen Nederlanders, met name recreanten, beperkingen mag worden opgelegd. Drs. Egbert Teilegen, voorzitter van de Vereniging Milieudefensie: 'Een van de tegenargumenten is de aantas ting van de vrijheid. Wij betwijfelen dat. Vrijheid is een relatief begrip en er is volgens ons eerder sprake van vrijheidsbeperking door het gebruik van de auto. Een tweede argument dat veel maar voren is gebracht, is dat we toch vooral moeten denken aan andere mensen, zoals bejaarden en de bewoners van de Amsterdamse Hel mersstraat. Het merkwaardige is ech ter dat die mensen zelf er anders over dénken: We hebben ook lijsten met handtekeningen gekregen van bejaar- decemtra.' Derde Helmersstraat Om te weten hoe de bewoners van derde Helmersstraat (zij zijn onder meer genoemd door premier Den Uyl dn een uitzending van 'Brandpunt') er nu eigenlijk over denken, heeft de actiegroep Stop de Kindermoord een onderzoek gehouden onder de bewo ners. Van de 139 geënquêteerde huis lioudens was 69,1 procent vóór de Zonderdag', 18. procent tégen en had 12.2 procent geen mening. Slechts veertig procent van de bewoners had de beschikking over een feuto, maar ook de meerderheid daarvan sprak zich uit voor een zonderdag. Van de bewoners van de Derde Helmerstraat hebben er 121 getekend vóór de Zon derdag. Het verzoek van premier Den Uyl om vooral door te gaan en de regering wakker te houden, zal door de actie voerders zeker worden ingewilligd. Zij vinden hierin een zekere steun door het enthousiasme van de positieve reacties. Drs. Teilegen: 'We hebben 20.000 mriefkaarten gekregen, vaak met gedichten erop. Op de verzamel- lijsten hebben veel mensen hun auto- nummers achter hun naam gezet, om te laten zien dat het hun ernst is en dat het niet alleen niet-autobezitters zijn die de 'Zonderdag' steunen.' DEN HAAG In de tekst van het CDA4ied, dat wij woensdag publiceer den, is een fout grslopen. In hef eerste couplet stond, dat het CDA strijdt voor 'ieders welzijn, ieders rust'. Dat moet zijn: ieders recht. Tekstschrijfster zuster Marie-Joseph v. d. Ven, nu nog lid van de KVP-fractie in de Haagse gemeenteraad, zei ons: 'Rust kunnen we altijd later nog krijgen, maar opkomen voor ander mans recht ds iets, waar we nu direct aan moeten werken'. Van een verslaggever AMSTERDAM De 28-jarige C. R. J. uit Vancouver (Canada) is in een hippie-centrum aan de Keizersgracht in Amsterdam na het inspuiten van een te grote dosis heroïne overleden. De Canadees, die al enige tijd in het hippiecentrum woonde, kwam strom pelend een zaaltje op de tweede ver dieping binnen en zakte in elkaar. Van een verslaggever DEN BOSCH Zes brugdelen van de Moerdijkbrug zullen gebruikt wor den om bij Keizersveer een nieuwe dubbele brugverbinding tot stand te brengen. Dit heeft minister Wester terp meegedeeld na een werkbezoek aan Brabant Eerst zullen drie stukken van de Moerdijkbrug naar Keizersveer wor den overgevaren om daar op nieuwe buggenhoofden gemonteerd te wor den. Daarna zullen drie andere stuk ken op de bestaande bruggehoofden aangebracht worden. Daardoor zal er tussen Keizersveer en Raamsdonkveer een nieuwe dubbele brugverbinding met tweemaal twee rijstroken komen. De Moerdijkbrug zal in zijn geheel vervangen worden en een capaciteit krijgen van tweemaal drie rijstroken met een vluchtstrook daar tussenin. Deze werkzaamheden kunnen volgens de verwachting van minister Wester terp in 1978 klaar zijn, waarbij de bewindsman er wel van uitgaat dat er voldoende middelen in het rijkswe genfonds zitten. Van een verslaggever SCHIPHOL De nieuwbenoemde In donesische ambassadeur Sutopo Juwo- ino, die deze maand in Nederland is aangekomen, is op Hemelvaartsdag van Schiphol per Garoecla-lijnvliegtuig naar Djakarta vertrokken. Officieel maakt hij de reis om zijn echtgenote en drie van zijn vijf kinderen op te halen, maar tijdens zijn verblijf van ongeveer twee weken in Djakarta zal hij 'misschien ook de kwestie der Zuidmolukkers' met de Indonesische - regering bespreken. Van een verslaggever AMSTERDAM De spoorwegen heb ben het gisteren bijzonder druk ge had. Vooral de lijnen van de randstad naar het noorden en het oosten. Eind hoven-Amsterdam en de stoptrein over de Veluwe tussen' Amersfoort en Zwolle waren overvol. In één gevail op het station Gouda moesten reizigers zelfs op het per ron achterblijven: de trein Den Haag- Enschede had geen plaats meer vrij. Met moeite konden de achterblijvers in de trein Rotterdam-Twente, die een extra-stop in Gouda maakte, een krap plaatsje vinden. Ook op do weg was het drukker dan andens. Knelpunten waren de rijksweg Gouda-Utrecht, en de wegen Rotter dam-Breda en Utrecht-Den Bosch. Van een verslaggever RAALTE Bij een frontale botsing in Raalte zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen en vier ge wond. Het ongeluk gebeurde toen een personenauto uit een file kwam en op een tegenligger botste. De slachtoffers zijn de 27-jarige Roe lof Venhuizen uit Groningen, de be stuurder van de auto die uit de file kwam, en de 36-jarige mevrouw H. M. Brinkhof-Van de Hulst uit Olst, die meereed in de andere auto. Bij De Klerk. Eiken op z'n rijkst Zo zullen velen dit bankstel omschrijven. En inderdaad: het is een kapitale zitcombinatie. Eén brok degelijkheid en tijdloze woon- schoonheid. Zelden zag u rundleer zo prachtig verwerkt. En dat is dan allemaal nog maar buitenkant. De comfortabele zit verraadt de klasse van wat erachter zit. Is dit üw eiken? onn- Drie-zitsbank+twee fauteuils o995," Ronde, massief eiken salontafel 0 105 cm böU.' Rotterdam: WoonWarenHuis, Binnenwegplein/Lijnbaan Winkelcentrum Zuidplein - Gordijnboetiek Winkelcentrum Beijerlandselaan Winkelcentrum Groot IJsselmonde ROTTERDAM/OEN HAAG/UTRECHT/HILVERSUM/VLISSINGEN/DE LIER Dat elegantie wel degelijk samen kan bankstel dan ook nog gul is met gaan met de spreekwoordelijke zitcomfort, dan hoeft u niet verder degelijkheid van eiken bewijst dit bank- meerte kijken. oon- stel met gebloemde bekleding. Door de Drie-zitsbank+twee fauteuils ZZvÖ,' romantische uitvoering ademt het zó'n Salontafel met ingelegd eiken blad en sfeer van gezelligheid dat u er zich smeedijzeren voet 3 A Q meteen in thuis zult voelen. Als zo'n AGENDA voor de algemene ledenver gadering van de Vereniging Ned. Herv. Diakonessen-In- richting te Amsterdam, op 24 juni 1974 in het Andreas Ziekenhuis te Amsterdam. 1. Opening 2. Notulen van de ledenver gadering dd. 15-10-1973 3. Goedkeuring financiële stukken over 1973 4. Bestuursverkiezing 5. Rondvraag 6. Sluiting GEMEENTE MAARSSEN BEKENDMAKING De burgemeester van Maarssen; maakt lngovolge hol bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dal mei ingang van 27 mei 1974 gedurende één maand ter ge meentesecretarie, afdeling alge mene zaken voor een leder ter inzage ligt het ontwerp-bestem- mlngsplan Oud-Zullen". Gedurende bovengenoemde ter- mijn kan een ieder sehrlfteljlk bij de gemeenteraad bezwaren tegen genoemd ontwerp-bestem- mlngsplan indienen. Maarssen, 24 mei 1974. De burgemeester voornoemd, Q. Waverijn GEMEENTE KAMERIK OPENBARE KENNISGEVING De burgemeester van Kamerik maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 26 van da Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat vanaf 27 mei 1974 gedurende één maand ter ge meentesecretarie voor een leder ter inzage ligt het door de raad dier gemeente op 7 mei 1974 vastgestelde bestemmingsplan ..Sportpark". Zij. die zich tijdig met bezwa ren tol de gemeenteraad heb ben gewend, kunnen gedurende genoemde termijn van een maand bij Gedeputeerde 6taten van Utrecht, Achter St. Pietar 20 te Utrecht bezwaren tegen l.et bestemmingsplan indienen. Kamerik, 24 mei 1974. De burgemeester voornoemd. W. J. van Doorn

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7