Vergeten romantische muziek tijdens festival in Arnhem 11 Uit de weekbladen Rijkspolitie traint in gevechtsschieten 3r< OPRECHTE VEILING Toneelspeelster Aaf Bouber (88) overleden vu tri: Orgeldagen Rijnstreek voor onbepaalde tijd uitgesteld In Amsterdam toch een Appel-museum? Westeuropees beroepsleger Botte bijl Links Frankrijk wilde niet winnen Franse keus Dreigende taal bei -r KUNST en ANTIEK H. W. DAMES 5% obligatie lening 1962 VERENIGDE MACHINE FABRIEKEN N.V. TROUW/KWARTET VRIJDAG 24 MEI 1974 BINNENLAND ITP door R.N. Degens ARNHEM Centraal in het Romantisch Festival Arnhemstaat een reeks concerten ivaarin van 22 tot en met 28 mei een aantal programma s met meest onbekende romantische muziek wordt uitgevoerd. Niet alle composities uit de zogenaamde romantische periode in het westerse componeren zijn standaardwerken van het repertoire geworden. Van een verslaggever AMSTERDAM Op 88-jarige leeftijd is overleden de toneelspeelster Aaf Bouber. Zij had vorige week vrijdag een beroerte gekregen. Mevrouw Bouber-Ten Hoopen, echtge note van Herman Bouber, is bekend geworden door haar rollen in toneel stukken als De Jantjes, Op Hoop van Zegen, Zeemansvrouwen, Moeder Cou rage (Brecht) en De twee wezen. Jarenlang speelde zij in het volksto neel van Herman Bouber, een gezel schap dat zonder subsidie speelde met stukken die door andere gezelschap pen niet op het reportoire werden genomen, zoals De Twee Wezen, Ble ke Bet, enz. Zowel op het toneel als in films (Bleke Bet. De Jantjes, Va dertje Langbeen) vertolkte zij meestal de rol van volksvrouw uit de Jordaan. Zij speelde achtereenvolgens bij de gezelschappen van Johan Steenbergen, Colnot en Poons, Louis Bouwmeester jr en bij de revue Henri ter Hall. Daarna kwam zij bij het gezelschap Bouber en Sluyters, dat later het gezelschap Bouber werd. Van 1952 tot In Amsterdamse 'schietbioscoop' AMSTERDAM Sinds begin dit jaar wordt in de 'scliietbioi van het districtsbureau van de rijkspolitie in Amsterdam di experiraenteerd met "combat shooting', een uit Amerika afkol methode die gericht is op snel schieten om een tegenstander verdediging te drukken. L Aaf Bouber 1957 speelde zij bij de Nederlandse Comedie. toneelvereniging N.N.T.G. en Puck. Dit 'gevechtsschieten' komt er in hoofdzaak op neer dat de schutter vanuit een voor'hem geschikte hou ding in de kortst mogelijke tijd zo veel mogelijk schoten op zijn doel afvuurt. Daarbij zijn de armen ge strekt en wordt de schiethand ge steund door de andere hand. Door de FBI wordt deze methode reeds lang gebruikt in de strijd tegen de mis daad. Reden voor het experimenteren met deze methode is het verhogen van de veiligheid van de politieman en het publiek, aldus de overste J. de Kat Angelino. 'We willen niet meer als schietschijf voor misdadigers dienen. Het zelfvertrouwen van de schutters neemt door deze methode toe.l ze hun eigen houding kunnen r men en de resultaten blijken i lijk beter te zijn. We zijn da dolgelukkig met deze methode'^ overste De Kat Ajngelino. Naast de Amsterdamse worden ook de rijkspolitie districten Alkmaar en Utree) rijkspolitie te Water, de ala verkeersdienst, de rijksrechercl veiligheidsdienst van het konl* huis en de rijkspolitie op Sohig 'gevechtsschieten' getraind, gaat het om een totaal van onj veertienhonderd man, die om |i ven weken op herhaling komt* a hun schietvaardigheid bij te hop*l LI onz< omr Wat nog regelmatig over de gehele wereld gespeeld wordt, heeft zich na een schrifting door tijd en smaak tot in onze tijd weten te handhaven. Het is nog wel zóveel, dat ongvecr tach tig procent (naar ruwe schatting) van de programma's van concerterende so listen en ensembles eruit samenge steld wordt. In het algemeen kan gesteld worden dat het beste, of het meest karakteristieke, terecht bekend is geworden en geliefd is gebleven. Verwaarloosde muziek In navolging van de speurders naar nog niet ontdekte meesterwerken uit de middeleeuwen, renaissance en ba rok. is de Amerikaanse musicus Frank Cooper op zoek gegaan naar verwaarloosde muziek uit de roman tiek. Sinds 1968 organiseert hij in Indianapolis een Romantisch Festival. In navolging daarvan, en met Dooper als stimulator, is op het ogenblik iets dergelijks in Arnhem aan de hand. waarbij ook beeldende kunst, toneel en film zijn betrokken. Cooper die ook vlot piano speelt, werkt zelf aan de concerten in dit festival mee. Bij het eerste dat woens dagavond in Musis Sacrum door het Gelders Orkest onder leiding van Leo Driehuys werd gegeven, vertolkte hij de solopartij in het Concertstuk voor piano en orkest op. 27 van Alexander Dreyschol (1818-1869), in zijn tijd een beroemd pianovirtuoos die meer dan honderd composities schreef, welke gehoord dit Concertstuk (dat nog het beste heet te zijn) terecht niet meer gespeeld worden. Curiositeitenshow Dat ook het Celloconcert van Carl Davidov (1838-1889) alleen nog voor een curiositeitenshow als dit romanti sche festival dienst kan doen, kon men in dit programma ook horen. Jascha Silberstein is er, ondanks zijn mooie krachtige toon. ook niet de cellist naar om van iets iets te maken. Veel waardevoller, door de uitermate violistisch geschreven solopartij en door de goed verwerkte 'zigeuner' me- lodiek, is het Vioolconcert 'in Ungari- scher Weise' van Joseph Joachim (1832-1907). Hij was de ivolist die Brahms tot zijn beroemde vipolcon- Van een onzer verslaggevers ARNHEM Burgemeester en wethouders van Arnhem hebben getveigerd subsidie te verlenen voor een nood-concours in het kader t an de tweejaarlijkse internationale orgeldagen Rijnstreek. Deze orgeldagen, die sedert 1964 op net Strumphlerorgel zijn gehouden en waaraan organisten plegen deel te nemen uit Nederland, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland, kunnen dit maal niet m Arnhem zelf plaatsvin den. Zoals bericht, moest de Arnhem se Eusebiuskeik, die bij de orgelda gen altijd centraal staat, in verband met een noodzakelijk geworden nieu we restauratie worden gesloten. De Stichting Internationale Orgelda gen Rijnstreek heeft, onmiddellijk na bekend worden van de ramp die de Eusebiuskerk trof, pogingen in het werk gesteld om het concours tijde lijk te verplaatsen naar de Stevens- kerk te Nijmegen weerin zich volgens het bestuur het enige orgel van vol doende allure in de naaste omgeving van .Arnhem voor een dergelijk evene ment bevindt Arnhem wilde een concours in Nijme gen niet subsidiëren.' Nijmegen stond echter ook niet te trappelen van onge duld om te helpen. Verzoeken aan het gemeentebestuur om financiële steun bleven onbeantwoord. Het spreek woord 'Een goede buur is beter dan een verre vriend' maakt op de twee cul tuursteden kennelijk geen diiepe in druk. Samenwerking tussen Arnhem. Nijmegen en de provincie Gelderland bleek eveneens onhaalbaar. De orgeldagen worden nu voor Onbe paalde tijd uitgesteld. Krijgen de or ganisatoren ook in de toekomst geen medewerking voor een tijdelijke ver plaatsing van het gebeuren naar Nij megen, dan moet worden gewacht tot na de restauratie van de Eusebius kerk. Dit kan jaren düren. eert inspireerde en als componist heeft hij kennelijk veel van Brahms geleerd. Dit vioolconcert stelt de hoogste eisen aan de virtuositeit van de solist en de Amerikaanse violist Aaron Rosand voldeed daaraan volle dig. Zijn vertolking werd het hoogte punt van deze eerste romantische mu ziekavond, waarop nog drie. korte, werken van Anatol Liadov (Drie fan fares), Camille Saint-Saëns (Serenade) en Selim Palmgren (Frtlhlingstrau- me) door het orkest ten gehore wer den gebracht. Een en ander voor een matig gevulde zaal met een overigens wel dankbaar publiek. Van een verslaggever AMSTERDAM Karei Appel heeft een brief geschreven aan de wethou der voor kunstzaken van Amsterdam, de heer H. Lammers, met het verzoek om de mogelijkheid te bespreken voor de bouw van een Karei Appel-creatief- centrura of museum. De wethouder zal dit plan met de kunstenaar be spreken 'om na te gaan of er nog een verzoening tussen het plan en de aanvankelijke afwijzing van B. en W. tot stand gebracht kan worden.' Een half jaar geleden liet Appel in een interview al blijken dat hij be reid was een aanzienlijk deel van zijn werk af te staan mits men dit een blijvende plaats wilde geven in een Karei Appel-museum. Daarop reageer den destijds het gemeentebestuur van Hoogeveen en het provinciaal bestuur van Drente positief, maar Appels voorkeur gaat uit naar de hoofdstad. Daar lieten B. en W. destijds echter weten, dat *het van weinig werkelijk heidszin getuigt om van gemeentewe ge stappen te ondernemen voor een Karei Appel museum.' Volgens het gemeentebestuur plegen musea voor het publiek in het alge meen hun betekenis te ontlenen aan het fait, dat daarin kunstwerken van verschillende kunstenaars uit verschil lende tijdsperioden zijn bijeenge bracht, zo heette hét enkele maanden geleden. De Nieuwe Linie Op de voorpagina van De Nieuwe Linie schrijft Eddy Bonte over de plannen van de Belgische regering voor een beroepsleger. Hij trekt de Belgische tendens door naar een West europees beroepsleger: 'Dat wordt een handig instrument om arbeiders, scholieren en studenten in toom te houden.' Gerard van den Boomen nog niet bevroedend dat de Tweede Kamer de Haagse Post niet zou steu nen schrijft dat als de voorgeno men steunverlening aan de Haagse Post wordt opgeschort, er letterlijk een tijdbom onder dat blad ligt. Op de vraag of de pers dan een rege ringszaak is, antwoordt Van den Boomen: 'De pers is in zoverre rege ringszaak, dat de overheid moet zor gen. dat de pers zo goed mogelijk kan functioneren.' Hij zegt verder zeker een motie van de Kamer te hebben verwacht, waarin van progressieve zijde ook gevraagd was om steun voor De Groene Amsterdammer en De Nieuwe Linie. Bart Edel heeft ontdekt dat de door de regering toegezegde mogelijkheden voor de alternatieve landbouw op vijf honderd hectaren grond in de IJssel- meerpolders niet verder gaan dan iets 'spuit-vrij's'. Erik Jurgens houdt in zijn 'Politiek Dagboek' een pleidooi voor het instituut gemeenteraad en Rudie Kagie belicht op dezelfde pagi na de spanningen onder de Zuidmo- lukse jongeren. Vooral de Indonesisch gezinde Molukkers zijn voor de Zuid- molukse gemeenschap een steen des Haagse post aanstoots. Dertigi Indonesisch gezin den zouden na èen stoomcuj-sus in Wrjprlp agitatietechnieken als 'agenten' zijn UCUC: uitgezwermd naar de diverse woonoor den in Nederland. rand heeft het op de verkeerde ma nier aangepakt. Hij heeft zijn campag ne gevoerd op de manier van .een politicus. Het was de benadering van een marktonderzoek', aldus André Gorz, die meent dat Giscard d'Estaing geen moeilijkheden zal krijgen met de gaullistische meerderheid in het par lement. 'Zij zullen tot alles bereid zijn om de (nieuwe) verkiezingen zo lang mogelijk uit te stellen.' Martin van Amerongen heeft de voor malige theoreticus van de NSDAP, de later bij Hitler in ongenade gevallen dr Otto Strasser (77) ondervraagd over de situatie in West-Duitsland. Strasser, die in 1939 voorzag hoe Hit- Ier de oorlog zou ontketenen en in '66 voorspelde dat Kiesinger bondskanse lier zou worden, voorziet onder Hel mut Schmidt een ontwikkeling in de richting van «en autoritair soort soci alisme. 'Dat zal betekenen dat hij de macht van de' staat zal vergroten, de politie krijgt weer wat te zeggen.' Strasser noemt eerloosheid onder de hedendaagse politici eer regel dan uitzondering en de Westduitse poli tiek karakterloos. Op de vraag wat daartegen te doen is, antwoordt hij dat er gezocht moet worden naar fatsoenlijke mensen: 'Het is niet be langrijk in het kader van welk poli tiek systeem zij optreden. Onder on fatsoenlijke mensen wordt ieder systeem onfatsoenlijk'. Verder in VN de 'macht van reusachtige groepen' in Portugal. Wim Klinkenberg over Sol- zjenatsyn en Jan Rogier over Klinken berg en Rudie van Meurs over 'com munistische gemeenbestuurders hand in hand met de WD.' beleggers en speculanten in dé hoofd stad huishouden, waarbij opnieuw de dynamische wethouder Han Lammers ('Ik geloof in besluitvaardigheid') het moet ontgelden. Nog een andere deba cle, DS'70, komt aan de orde in een uitvoerig gesprek met Willem Drees jr. en Jan Berger, die beiden ontken nen dat er van een debacle sprake is. Hervormd Nederland on behi igin: )s hi sn' gedaal heeft j 1 Bundig e L te zijn.LA vj Vrij Nederland Leopold de Buch heeft in Vrij Neder land heel wat ruimte gekregen voor een analyse van de Franse maatschap pij en voor interviews met de hoofd redacteur van l'Humanité en met An dré Gorz, auteur van onder andere 'Het moeilijke socialisme.' Gorz vindt dat links in Frankrijk de nederlaag aan zichzelf heeft te wijten: 'Niemand bij links wilde echt winnen. Mitter- 'Amsterdam is al verkocht', meldt het omslag van de Haagse Post, die zelf, volgens het communistische Kamerlid Wolff, voorwerp is van een bedenke lijk handeltje. Van deze opvatting van Wolff wordt kond gedaan in het 'sub jectief verslag' van John Jarisen van Galen ovér het debat dat de met de ondergang bedreigde Haagse Post de geachte afgevaardigden ontlokte. De HP-redacteur steekt zijn minachting en zelfs woede niet onder stoelen of banken. De woede geldt met name de VVD-er Vonhoff, een van de felste tegenstanders van financiële handrei kingen aan persorganen; in het onder- werpelijke verslag wordt de gezette parlementariër als 'die bolle' aange duid. Wat het verkochte Amsterdam betreft: Daan Dijksman beschrijft hoe De actie voor een zonderdag is wer ken met een botte bijl, zegt de vice- voorzifeter van de Nederlandse Stich ting Geluisshinder, Kleinhoonte van Os in Hervormd Nederland. Jammer, zo zegt hij verder, dat ze niet zeggen dat we meer aan verkeersveiligheid moeten doen en aan het sti'lmaken van de auto: Aantikkend op de vorige week zater dag op de Sjaloomboerderij te Odijk gehouden vergadering van 250 oud- vrij villi gers die in ontwikkelingslan den hebben gewerkt, wordt vastge steld dat het vrijwilligerswerk in een voortdurende crisis verkeert en dat priri3 Claus geen gemakkelijk baantje op zich genomen heeft. Voorts besteedt Hervormd Nederland veel aandacht aan het nieuwe boek van dr. Feitse Boerwinkel 'Einde of nieuw begin', dat nauw aansluit bij zijn eerder boekje 'Inclusief denken', dat een bestseller is geworden (Hier van komt binnenkort de zestiende druk uit en het is vertaald in het Spaans, Engels en Indonesisch). Het blad geeft een hele pagina citaten uit het nieuwe boekje, dat volgende maand bij uitgeverij Ambo verschijnt. Een van die citaten: Wij zullen het in die beperkte ruimte (de aarde) met zijn begrensde hulpbronnen met el kaar moeten leren vinden. Dat bete kent een sterke buiging van de libera liserende naar de ordenende tendens, (dat betekent dus het einde van de liberale economie). Geen wonder dat er atlerwege een hernieuwde Marxstu- d'ie is waar te nemen,en dat in kringen dlie daar vhoeger. niet van wilden weten. En geen wonderook. dat de vraag gesteld wordt naar het doel van het produceren. Elseviers Magazine Geheel conform de verwachting toont Elseviers Magazine zich voldaan over de keuze die de Fransen bij de' dentsverkiezingen hebben gedi léry Giscard d'Estaing verleden getoond een kundig dern denkend politicus te zijn. zijn leiding gaat Frankrijk een l toekomst tegemoet dan het gevj zijn geweest onder Frangois Mil die verstrikt schijnt te zijh gen verouderde marxistische doj Tussen veel mengelwerk (zoals nieuwe folklore in Vol endamages nu ook in hasj gedaan schi gifno worden) figureren de televisies er Mies en Willem, zoals ze gemeeeiing (nader adres overbodig)! worde (j, geduid. Een merkwaardige rep)joetf over dit 'ongekroond vorstenpa£jes Goois televisieland', met zinnedoor voor zichzelf spreken: 'Mies Sjvrord lem. Samen. De onbedreigde haener op het terrein van de presei met Zonder als onbescheiden gekF ceerd te willen worden vinden f zelf eigenlijk ook'. De Groene r— De voorzitter van de VerenigirA0^ Levensmiddelenhandelaren ANK tevens eigenaar van een supepp+i Th. M. Juffermans maakt dn De!cl" ne Amsterdammer duidelijk dreigende taal niet zomaar ui d niets komt. 'Aan de roep om ac£bet( niet langer meer weerstand gefke kunnen worden. Nog hebben v,ensj zaak In de hand, maar nietijede meer'. De heer Juffermans zefj we, zaken als het prijsbeleid, de pr%rbe zer en het minimum-jeugdloon va] wat kwaad bloed bij de kruidyen hebben gezet. Over het minimu%ers Het meisje aan de kassa zegt w( je als werknemer recht hebt op minimumloon, maar niet dat L een prestatie voor moet leverei, j komt nergens uit dat er ook plicht bij hoort. Juist daarom lii.on minimumloon ons zo zwaar a cw maag, omdat het alleen gebondjors1 aan leeftijd en niet aan kwaliteit Qp artikel over de nieuwste atoonf/p India ('Een hongerende reityp, atoomvoeten') behandelt voord va; economie, de hongersnood en deLan geropstanden. Van de verkiezingfmo pagne, die drie jaar geleden Ln gevoerd met begrippen als elimiiLte, van armoede, vestiging van het Lus lisme en vertrouwen op eigen kn is volgens De Groene weinig té gekomen. HAARLEM Bilderclljkstra.it IA. Telel. 023 31 64.86 Dir. P. G. de Weers. VEILT WEER ECHTE INBOEDELS, WAARBIJ t o v N'otarii C. de Grool uil Haarlem en wel op dinsdag 28 mol tol en mei vrijdag 31 mei 1974. telkens om 10 uur begin nende. Kijkdagen: vrijdag 24. zaterdag 25 en maandag 27 mei 1974 van 10 tot 16 uur Eiken wordt opnieuw ontdekt. En noem dat maar eens een wonder. Verlangen we vandaag de dag niet allemaal naar dingen die natuurlijk zijn? Die iets ambachtelijks hebben. Wat dat betreft eiken meubelen zijn één brok eerlijke sfeer-van-weleer. Gegoten in klassieke stijl. Of in tijdloos moderne vormen. Komt u deze week maar eens kennismaken. Bij De Klerk. Daar krijgt u kijk op de vele gezichten van eiken. Op eiken met leer. Op eiken met stof. Op... Uw Eigen Eiken. - JUWELEN. GOUD en ZILVI IN- EN VERKOOP Uw Eigen Eiken. Massief eiken en rundleer. Kunt u zich een natuurlijker combinatie voorstellen. Neem nou dit bankstel met losse kussens. Eiken in alle eenvoud. Niets leidt de aandacht af van het geraffineerde ontwerp, 't Mooiste is: 'tzit zoals het eruit ziet. Pure klasse. Twee-zitsbank995," Drie-zitsbank Fauteuil 635,- 1250,- Ronde eiken salontafel op zware getorste poten 2^9 pro reslo grool 14.500.000.— Ondergetekende bericht, dal op 17 met j.l de ultlnting heelt plaatsgevonden van nom 1.500.000.— obligaties van b..- vernielde lening en wel de obligatie; waarvan de laatste twee cijfers van het nummer zijn: II - 36 - S3 - 69 10 - 93 De/e obligaties zijn per 1 juli 1974 met 1.000 betaalbaar bij de Algemene Bank Neder land N.V. en Plerson. Heldring ir Plerson te Amsterdam. Rotter dam, "s-Gravenhagc en Hengelo rO). voorgover aldaar gevestigd. Van de uitgelote obligaties van voorgaande jaren welke nog niet ter betaling zijn aangeboden, Zijn vanaf 1 Juli 1974 restanten lijsten bij ondergetekende ver krijgbaar. Amsterdam. 24 mei 1974 DE TWKNTSCHE TRUST MAATSCHAPPIJ N.V. Wie eiken zegt, denkt al gauw aan massieve meubelen. Maar laat dat nu nèt niet uw smaak zijn. De stof is voor u nummer één, het eiken ziet u als finishing touch. Wel. dan is dit ranke, rijke bankstel met gobelin kussens u op het lijf geschreven. Dat merkt u ook aan het weldadige relaxcomfort, 't geheim van de zitkussens met interieurvering. Ja dat is üw eiken. Twee-zitsbank 777, ",0 Drie-zitsbank 1Q40(- Fauteuil 430,' Ovalen eiken salontafel op kolompoot 407,-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6