Dolle Mina in de oecumenische beweging Zwijgende Ieren moeten nu in opstand komen Vandaag Brood op de plank of een verbrande b.h. Trouw Kwartet EINDE OF EEN NIEUW BEGIN J Leeropdracht voor dr. C. A. Tukker Reverend D. Fraser in Belfast: TROUW/KWARTET VRIJDAG 24 M!EI 1974 KEBX/WHMENLAMD j r/K.1 Dit artikel is geschreven naar aanleiding van de conferentie, die de wereldraad van kerken in Berlijn volgende maand houdt over sexisme: de uitbuiting en discriminatie van mensen op grond van hun sekse. De conferentie staat onder leiding van de Westduitse vikaris Gudrum Diestel en de presidente van de wereldraad miss Pauline Webb. De deelnemers worden onder meer toegesproken door het Finse lid van het VN-secretariaat Helvi Sipila. Er zijn twee Nederlandse deelneemsters. De organisatie van de con ferentie is in handen van miss Brigalia Bam, de leidster van het programma vorming en vernieuwing. De conferentie over sexisme is bedoeld als voorbereiding voor de assemblee van de wereldraad, volgend jaar in Djakarta. door Aldert Schipper Wat zullen we nu hebben? Is Dolle Mina nu ook al doorgedron gen in de heilige hallen van het oecumenische mekka in Genève? Deze vraag dringt zich op bij het horen van het bericht dat de vrouwen, die werken bij het oe cumenisch centrum een eigen ac tiegroep hebben gevormd. De oecumene is teveel een mannen zaak, vinden zij terecht. De meeste leden van het vrouwelijk personeel doen ondergeschikt \yerk, maar als er geen typistes en tolken waren, dan zou de oecumene geen benen meer hebben om op te staan. Dat hebben de oecumenici vanaf het Buitenverbanders Naar aanleiding \SS het artikel 'Gere formeerde dominees stiekem lid van de CPN?' in Tr.-Kw (donderdag 16 mei jl) wordt door de heer A. J. Klei op een vrij schimpende manier de buitenverbanders verweten dat ze met de zgn. binnenverbanders nog gemeen hebben dat ze weinig moeten heb ben van de 'gewone' gereformeerden (de zgn. synodalen). Dit generaliseren naar de negatieve kant doet me zelf buitenverbander wel verdriet! Van huis uit Nederlands hervormd en sinds vier jaar lid van deze vrijge maakte (buitenverbandse) kerk moet me toch iets van het hart, nl. dat er binnen deze kerken een enorme tole rantie en verdraagzaamheid tegenover de andere kerken, incluis de 'synoda len' is! Bergschcnhoek A. R. R. Vos Tegen onrecht Jezus verbond zich volgens dr. G. de Ru (art. van prof. dr. H. Jonker in Tr-Kw. d.d. 18.5) niet aan revolutio naire bewegingen en was niet per definitie tegen bestaande maatschap pelijke structuren. Maar wel kun je dacht ik zoggen: hij was tegen on recht,. ongelijke verdeling, het profite ren van de ene mens ten koste van de andere. Hij liet inderdaad bij dit 'protesf ieder mens in zijn waarde, links of rechts (met het hanteren aan een gelijksoortig taalgebruik als het door hem bekritiseerde, progressies- conservatief)'. Waar wij in onze wereld onrecht en ongelijkheid, on'menselijkheid zien, biedt de mens Jezus ons nieuwe pers pectieven. Hij toonde hoe wij ons moeten gedragen. Dat hierbij structu ren veranderd moeten worden om dit mogelijk te maken, en standpunten ingenomen moeten worden, die mis schien gedeeld worden door revolutio naire bewegingen, dét doet er dan niet toe. Amsterdam Tonle Guiking Maanbonen Het ritmische op- en neergaan van de wateropname door gedroogde bonen met de stand van de maan (Weten schap en techniek, 16 mei) toont in ieder geval aan dat je met zeer een voudig maar minutieus onderzoek be* langrijke aanwijzingen kunt vinden voor 'astronomische' of liever gezegd kosmische relaties en invloeden, die werkzaam zijn in deplantenwereld hier op aarde. Hierover is al sinds ongeveer vijftig jaar veel onderzoek verricht, dat de laatste iaren steeds meer aandacht krijgt. Zo bestuderen onder anderen dr. Ehrenfried Pfeiffer, Lily Kolisko en Maria Thun in Duitsland de in vloed van astronomische verschijnse len als zonsverduistering, occlusie van bepaalde planeten, nieuwe maan en volle maan, op de groei- en kiem- kracht van bepaalde planten en zaden. Dit onderzoek vormt mede de basis van de biologisch-dynamische land bouwmethode, die ook in Nederland op verschillende plaatsen wordt toege past Min of meer bekend geworden is de zaaikalender van Maria Thun. Er bestaat een vereniging van Belang- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe ijke Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor N£. Voor burgwal 280. Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768) Gem giro X 500. stellenden in de biologisch-dynami sche landbouwmethoden, waar inlich tingen over de literatuur op dit ge bied verkrijgbaar zijn. Het secretari aat is gevestigd in Haarlem, Ooster- tuindorpslaan 14. Zeist J. H. Anschiitz Zondagswet Het GPV heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met het verzoek de zondagswet niet te wijzigen. Aanvaar ding van het initiatief-voorstel Goud- smit-Jurgens zou hoofdzakelijk liggen in het 'niet willen accepteren van het feit dat ook voor het overheidshande len geldt dat in het houden van Gods geboden rijke beloning ligt' (Tr.Kw 17.5). Inderdaad zou ontzag voor Gods wetten ons denken en handelen die nen te bepalen. Toah geloof ik niet dat de overheid hier dwingend moet optreden. Democratie houdt ook per soonlijke vrijheid in. Bovendien, wil mens ons wijzen op de noodzaak Gods gebod als richtsnoer voor leer en leven te aanvaarden, dan zal men deze maatstaf eveneens voor de zondagsvie ring moeten kunnen aanleggen en dat is nu juist het probleem. Een bijbelse zondagswet ontbreekt namelijk. Wel probeert men steeds de inhoud van het zgn. 'joodse' sabbathsgebod naar de zondag over te hevelen, maar dat lijdt logischerwijs steeds schip breuk. De zondag is en blijft de dag 'na de sabbath. Die 'rijke beloning' van Godswege zal ons derhalve moe ten ontgaan, of wij voor of tegen de voorgestelde wijziging stemmen. Rotterdam F. L. Stolt begin van de beweging wel ingezien, maar het ontbrak aan daden. Discri minatie op grond van seks is uit de boze en moet worden bestreden. Maar de strijd werd tot dusver vrijwel alleen gevoerd door mannen op een mannenmanier. Daar lijkt nu lang zaam een verandering In te omen. Eigen benadering Wel heeft de. oecumenische beweging een eigenzinnig idee over vrouwen emancipatie. Dat krijgt je als je een christelijke beweging bent, die te ma ken heeft met de ervaring van miljoe nen over de'hele wereld. 'Jullie vrouwen in Amerika en Euro pa zijn bezig jullie b.h.'s te verbran den. Dat is jullie teken van bevrij ding. Jullie wijzen je mannen op Ceylon, waar de vrouwen al eeuwen lang kostwinner zijn en waar een vrouw al jarenlang de hoogste politie ke plaats inneemt. Maar vergeet niet dat wij, vrouwen van Ceylon, niet eens geld hebben om een b.h. te kopen, laat staan om die te verbran den. Wij werken van 's ochtends ze ventot 's avonds zeven voor een hon- gerloontje op de theeplantage om jul lie, vrouwen van Amerika en van Europa in staat te stellen om bij een smakelijk kopje thee je emancipatie problemen te bespreken'. Deze klacht uit Marie T. Dawood uit Sri Lanka (Ceylon). Ze zegt ook: 'Wij worden niet beschouwd als lust-ob- ject. Er zijn bij ons geen alarmerende zelfmoordcijfers van vrouwen die zich vervelen In hun geautomatiseerde huishouden. Ons probleem is ook niet dat de vrouw teveel tijd doorbrengt met het eten koken, maar ons pro bleem Is of er tlberhaubt wel brood op de plank ligt om te worden klaar gemaakt'. De bevrijding van de vrouw lijkt in Sri Lanka een probleem van de twee de orde. En dat geldt voor veel ande re landen in de derae wereld. Sexis me (het discrimineren van iemand om zijn geslacht) is een beetje een rijke- luisprobleem. dat wordt bevestigd door een ander ge.uigenis, dat van de Zuiafrikaanse Zanele Dhlamini. Vrouw in Zuid-Afrika Zuid-Afrika is een land met een wes terse cultuur, waarin de vrouw gedis crimineerd wordt. Bovendien is het een racistisch land, waarin niet-blan- ken worden gediscrimineerd. De zwar te vrouw is dus een dubbel slachtof- fe rvan racisme en van sexisme. Zane le Dhlamini reikt een indrukwekkend aantal gegevens aan om de positie van de zwarte vrouw in Zuid-Afrika te verhelderen. Het land kent plm. zeven en een half miljoen zwarte vrouwen. Als ze al een baantje hebben, doen ze het beroerd ste werk dat er is voor de minste beloning. Maar er zijn maar ongeveer 800.000 zwarte vrouwen met een baan (cijfer van 1960). De helft werkt in het huishouden, een kwart doet land- bouwarbeid en 25.000 zwarte vrouwen hebben een beroep, zoals verpleegster of ondenvijzeres. De overigen werken in fabrieken of zijn in kerkelijke dienst. Het gemiddelde loon voor een zwarte vrouw in een huishouden in Johan nesburg is ruim zestig gulden per maand Een zwarte verpleegster verdient tot ruim 4.500 gulden per jaar. (Een blanké verpleegster komt tot ruim 13.500 gulden per jaar). Een zwarte vrouw in de conservenindus- trie verdient vaak minder dan 33 gulden per week. Maar het gaat hier om vrouwen die werk hebben meest in de steden. De toestanden op het platteland, in de thuislanden zijn veel droeviger. Ter wijl de mannen in de mijnen werken, staan de vrouwen onder voortdurende druk van de politie. De priester Cos- mas Demond schrijft dat een enorm aantal vrouwen en kinderen krachtens de hervestigingswetten gedwongen worden te verhuizen. Ze vallen daar door ten offer aan armoede en onder voeding. Hun gezinnen worden uit- eengescheurd en hun land en Vee wordt hun ontnomen. De leidster van het programma vorming en vernieuwing van de wereldraad van kerken, miss Brigalia Bam, dat de conferentie over sexisme in Berlijn organiseert. Ontucht Een voorbeeld. Lena Minisi werd met haar vier kinderen verplaatst naar Paarl in 1966. Haar man bleef in de stad achter. Hij was een 'disqualified' (gediskwalificeerd) persoon. Hij had niet tien jaar achtereen bij dezelfde werkgever gewerkt. Daarom moest zijn gezin bij hem weg. In juli 1970 was het zover dat haar man de tien jaar aan een stuk had volgemaakt. Lena Minisi kreeg evenwel toen alleen maar een tijdelijke toestemming om zich bij haar man te voegen. In november van dat jaar kreeg ze een boete van driehonderd gulden (subs, zes weken hechtenis) omdat zij na het aflopen van de vergunning nog bij haar man was. Er volgden protesten, waarop minister Koornhof van ban toe-zaken In het parlement zei: 'Als Afrikanen zou worden toegestaan om vrij huwelijken aan te gaan met vrou wen, die geen vergunningen hebben voor het betreffende gebied, dan zou het aantal Afrikanen toenemen. Een ander voorbeeld geeft Zanele Dhlamini. Kortgeleden belandden in het stadje Excelsior veertien zwarte vrouwen in de gevangenis .Er werden ook vijf blanke boeren gearresteerd. Een ge rucht wilde dat er de laatste tijd nogal wat bastaard-kinderen werden geboren. De boeren werden na hun arrestatie op borgtocht vrijgelaten. De vrouwen konden na hun gevangen schap geen werk meer krijgen. Volgens cijfers van Barry Higgs wer den in 1969 5.000 processen gevoerd op grond van de immoraliteitswetge ving. Volgens zijn schatting kwam een op de tweehonderd blanke mannen voor wegens een seksueel 'misdrijf. Hierbij waren doorgaans oudere blan ke mannen en jonge negermeisjes be trokken. Higgs schrijft: Verkrachting van e^n zwarte vrouw door een blan ke man komt naar verhouding veel meer voor dan de verkrachting van ADVERTENTIE Deze week in HERVORMD NEDERLAND Gesprek met dr. Boerwinkel en voor publikaties uit zijn nieuwe boek. Prins Claus heeft geen ge makkelijk baantje. Gesprek met de kampioen der stilte. Strijd van Thomas van Aqui no niet uitgewoed. Dr. Schumacher: Klein is fijn. Sexisme in de jaren 70. WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 21.— per half jaar; 42,per jaar. Abonnementen kunnen elk ogen blik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. 11M -ttÊLt-j tl-Jéh-ZrSrtïBLZ een blanke vrouw door een zwarte man. Maar een zwarte man die een blanke vrouw heeft verkracht wordt doorgaans ter dood veroordeeld. Er is echter nog nooit een blanke man wegens aanranding ter dood gebracht. Ik citeerd deze gegevens vrij uitvoerig om een indruk te geven van de posi- tife van de zwarte vrouw in Zuid- Afrika. Maar Zanele Dhalmini neemt toch het risico om voor ouderwets te worden versleten. 'Volgens mij is de onder drukking van de Zuidafrikaanse zwar te vrouw door de zwarte man de minste van alles. De zwarte vrouw lijdt het meest onder de discriminatie door de blanke mannen maatschappij. Zij zou haar positie niet wezenlijk verbeteren als ze in dezelfde situatie zou komen als de zwarte man'. Kate Molale, van de federatie van zwarte Afrikaanse vrouwen zegt daar om in een interview: 'De vrouwen van de wereld kunnen de Zuidafri kaanse vrouwen helpen door een cam pagne te beginnen tegen de wapenver kopen door de Westerse landen aan Zuid-Afrika, voor vrijlating van de politieke gevangenen en tegen alle apartheidswetten'. Zou dat niet echte emancipatie van de vrouw betekenen, ook in ons land of is dit ook weer te mannelijk gedacht? LEIDEN Het Leidsch Universi- teits-fonds heeft de faculteit der god geleerdheid in Leiden in de gelegen heid gesteld om aan dr. C. A. Tukker, hervormd predikant te Kamerik, een leeropdracht te verstrekken in de ge schiedenis van het internationale ge reformeerde protestantisme. Daarmee hervat de faculteit een oude traditie. Dr. A. Eekhof was de eerste die deze leeropdracht vervulde (sinds 1912) eerst als buitengewoon hoogleraar, la ter in het verband van de algemene opdracht voor kerkgeschiedenis. Dit verband is in 1966 vervallen. Het is de bedoeling dat dr. Tukker een we kelijks college in dit vak'zal geven. JKER1 van K i uur uwe t< nderd EENDRACHTIG Wat de discipelen na de de 1 vaart in de bovenzaal, in de, Jeruzalem, gingen doen wordts Lucas omschreven met: een dr ,roeiv volharden. Het kan niet ontken e vai den dat de eenheid, ook onder 11 van tenen er weieens beter voor g 8ade heeft. Overal mag men streven P fusies en samengaan in federati1 en de kerk blijft het een moeizame' ?dnc Er is zelfs bij jongeren weinig >e'de voor kerkelijke eenheid. Hen h [L-™- seert meer wat een plaatselijl meente of groep doet en voorsteen r< dat ze zich druk maken voi d11 oecumene. Ze zijn geneigd om Tgen roepen om die eenheid door dep°"d ren iets van vrees te beluiscerk Vrees omdat ze daarin horei van- worden allemaal kleiner en n Save invloedrijk, zouden we niet me Kum reiken als we samengingen? Mi rena' een samengaan vanuit die gei hebben ze terecht niet veel veuuI2 wen. Eenheid is voor hen boveVur. vaak geassocieerd met uniformit R de juist dat laatste haten zij. Wij alen verstandig doen naar deze stemn voo luisteren. Het hangt ook samer ïtsla. het feit dat veel jongeren hetnaatr meer zo zien zitten in massale b'tzer komsten. Vroeger zeiden wij d#Iartl bemoedigend waren, zij voelen scho vaak gefrustreerd. De discipelen EN ten het ook niet zo zeer in de ee nter; als wel in de eendrachtigheid neen leven en bezield worden uit eeni 'ens' bron en daaruit dan leven in ïiv B zekere openheid. Iedereen die drerki de wil kan er dan gemakkelijl n Wij hebben in het verleden ook v veel te veel scheiding gemaakt wisten waarschijnlijk te goed w E: wel en wie er niet bijhoorden. el heeft ons veel kwaad gedaan, ve eenheid, eendracht en openhei De dan kan er mee gewerkt worden! wordt het iets om na te streven, r' nooit om het getal alleen, wanlr gaat meestal toch ten koste van kelijke diepte en onderlinge sa: fsw righeid. Eenheid zonder gemeen ie c is massa. Volharden kan de gem^RSt alleen in gemeenschap. S voc EN ■el cl. verj iet n u bv ia: ng n I atit dui NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Vriezenveen (toes). Droogers te Wilms, te Opheusdej de Jong te Ouddorp; te Putten: I vanSlooten te Nijkerk; te Oudsh Ridderveld:M (toez. J. P. van ren te Geertruidenberg. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Harlingen: P. u.i, mersma te Rotterdam-Alexanders^ GEREF. KERKEN VRIJG. 1 Beroepen te Kantens: H. Hidj kand. te Emmen. L™ NED. HERVORMDE KERK Afscheid van Nijmegen: H. Wi terp ber. te Hoenderloo; van T Alteveer: S. J. Seinen ber. te Fel (alle 26 mei). Intrede: te Gorinchem: F. J. Th. Boven uit Soesterberg; te Appi dam, - Opwierde en Solwerd: kan Raatjes aldaar (alle 26 mei)'. GEREF. KERKEN Afscheid van Zuidwolde (Dr)JS. sen, wegens em. van Hoogkerk/ Totenbeek wegens em. van Rotten Hilligersberg, Schiebroek als n pred. W. M. Verbaan, ber. te D burg voor miss. arbeid op Mid Java (alle 26 mei). Intrede te Leeuwarden West: A v. d. Wiel uit Zwartsluis; te Klun en Zevenbergen; D. de Bruijn Bergentheim; te Vollenhove -stad n Kraggenburg: kand. G. J. Renting Amsterdam; te Dronrijp: kand. B Oldenhuis uit Kampen (alle 26 me ALG. DOOPSGEZ. SOC. Afscheid van Amersfoort (ook remonstr.) mej. J. M. Luijt wegÉ°e em. (26 med). IV 00 w Van een onzer redacteuren BELFAST 'Er is hier een groeiende meerderheid van zwijgende mensen, die het moorden en bommengooien niet langer willen aan vaarden. Mensen in de katholieke en protestantse wijken willen los van de verlammende angst voor elkaar. Die mensen willen wij hel pen in opstand te komen'. Dit zegt reverend D. Fraser, die na mens de presbyteriaanse kerk van Noord-Ierland werkt aan een verzoe ning tussen de bevolkingsgroepen. Een van de middelen daarbij wordt gevormd door de vacantieweken voor kinderen uit getroffen buurten, waar aan ook Nederland een bijdrage levert. Het recept is eenvoudig: een groep kinderen uit een katholieke buurt wordt in ons land samengevoegd met een ongeveer gelijk aantal leeftijdsge noten uit een protestantse buurt. Na twee weken samen te zijn opgetrokken hebben deze kinderen gemerkt dat je best kunt opschieten met die 'ande ren', die helemaal niet zo anders zijn als ze dachten. Er zijn inmiddels al zo'n 2.300 Ierse kinderen naar ons land geweest voor zo'n experiment in samenleven. De gedachte dringt zich op dat je een jongen of meisje van zo'n jaar of vijftien het eigenlijk niet kunt aan doen om even te ruiken aan een gerust en vreedzaam leven en zo'n kind dan weer terug te sturen naar de hel van Belfast of Londonderry, met zijn uitzichtloze misère. Ten dele Reverend Fraser is het daar ten dele mee eens. 'Dit werk krijgt pas zin door de follow-up. Als je de mensen veertien dagen eruit haalt en ze weer terug laat vallen in het dagelijks leven, dan is zo'n vacantie alleen maar een tijdelijk 'uitje'. Wij probe ren de jongelui na hun terugkeer weer bij elkaar te halen, zodat ze merken, dat je in Ierland zelf pok als protestanten en katholieken bést met elkaar uitkomt. We proberen ook de ouders er bij te betrekken, door dia avonden te organiseren, waar de jon gelui met hun ouders de vakantie foto's bekijken'. De predikant ziet in de Ierse vacantie weken ook nog een ander boeiend aspect. 'Het is mij bekend dat Neder land ook een tamelijk verzuilde en gepolariseerde samenleving heeft. Het is goed voor Nederlanders om aan Ierse kinderen te zien, waar polarisa tie tenslotte toe kan leiden'. De weg terug is uiterst moeilijk. Fraser merkt het aan den lijve. Hij is zelf al herhaaldelijk ook door mensen van zijn eigen kerk bedreigd. Hij laat zich niet afhouden van zijn ideaal: 'niet een Ierland waar de mensen voor willen sterven, maar een land waar de mensen voor willen leven'. Fort In een enige Jaren oud flatgebouw wonen 3.000 mensen, vroegere bewo ners van een miserabele buurt van Belfast. Maar in die buurt leefden protestantse en katholieke arbeiders gezinnen tenminste nog samen. Dit samenwonen werd onmogelijk ge maakt door de onweerstaanbare haat die heel Noord-Ierland beheerst. Nu wonen deze mensen, bijeengepakt in een soort fort. Een paar grote toe gangspoorten zijn er. Qan kun je het gebouw makkelijk afsluiten. Er zijn geen ramen op de begane grond. De laagste zitten vijf meter van de straat. Dat is veiliger tegen stenen en bommen. Binnen het gebouw hangt de kazerne-achtige sfeer van verveling en moedeloosheid. Overal rommel. Vuile trappenhuzen. Kinderen die geen andere speelgelegenheid hebben dan een trieste 'playground' waar al les binnen korte tijd ook weer kapot is. Een van de opgeschoten jongens, ik noem hem voor het gemak Jan, is vorig jaar in ons land geweest, in Sneek. Hij is zeventien jaar en loopt in de ziektewet omdat een vinger tussen een machine kwam. Zijn ogen lichten heel even op, als hij terug denkt aan Sneek. Nog steeds, zegt Jan, voetbalt hij samen met een pro testantse vriend. Die heeft hij opge daan in Holland. Met de familie waar hij logeerde schrijft hij nog wel eens. Het liefst zou hij terugkeren naar Friesland om daar als gastarbeider te werken. Weg uit het verziekte Noord- Ierland. Bang Een van de Jeugdleidsters, die steeds met de kinderen optrekken, is Elea nor Bailey. Zij zegt dat het mogelijk is dat Jan dank zij de vakantié in Nederland niet een bommengooier is geworden. Ook zij legt sterk de na druk op de noodzaak van een follow- up van het vakantiewerk. Er zijn nu twee zgn. 'vrijplaatsen' in Noord-Ier land. waar groepen jongelui een week end heen gehaald worden om het experiment in samenleven voort te zetten. Maar dc jongeren zijn bang voor veranderingen. Eleanor geeft aan de kerk, zowel de katholieke als de nen ie k 'e protestantse, de schuld dat de mi onwetend en bijgelovig zijn. 'De is het enige wat deze mensen eeuw !C lang hadden. Er was geen werk, gi behoorlijk huis, geen echte geme schap. Er was alleen angst. In de k zochten zij troost. Die kregen ze d 1 ook wel, maar intussen hield de k D de mensen dom en dat had weer gevolg dat zij weerstand boden sociale vernieuwingen'. Achter Een voorbeeld van hoe de kerk ach f, loopt, geeft reverend Fraser. Er nu pas de eerste interkerkelijke tacten gelegd, die moet leiden een gezamenlijke visie op de geme de huwelijken. In een voorlopig do11 ment dat de presbyteriaanse kerk stelde, staat onder meer dat de kat 1 lieken weliswaar het christelijke rakter van het protestantisme erk nen, maar toch eisen dat een kat liek het als een goddelijke opdrai ziet om zijn kinderen katholiek op voeden, desnoods tegen de wil van huwelijkspartner. Volgend jaar wol het interkerkelijk gesprek voortgez De kerken, die alle beweren dat I conflict geen godsdienstig conflict hebben blijkbaar toch niet al te v( haast om de tegenstellingen in Noo! Ierland van hun godsdienstige aspi te ontdoen. Een interkerkelijk gesprek over mengde huwelijken is niet overbod Met name de vacantieweken voor jo gelui hebben geleid tot veelvuldl interkerkelijke romances. Dat komt kennelijk van, wanneer protestant jongelui merken dat katholieken ni stinken en als beide groepen inzi dat ze hetzelfde te winnen verliezen hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2