entepeil in ons land ijgt onrustbarend t de familie watersport show Nutricia bespreekt fusie met Luycks Ptijsprimeur.3dagen20.- Kreymboig e Slagers in de zorgen ;ie drukt animó om te sparen oersbond NVV symposium over organiseren W.-Duitsland beperkt bankliquiditeit 1 Olieboycot wordt wellicht begin Plaats een KOERIERTJE AUTO HEEMS KERK Datsun-dealer AUTO HEEMS KERK ZOEKT U EEN WONING? Makelaarskantoor W. de Leeuw STREMMING SCHEEPVAART SPECIALE AANBIEDING OVERGORDIJN- STOFFEN reeds vanaf 5,98 p.m. Van Klarenbosch teurant-'otel IBRAVENPLHS Heerlijk rustig buiten wonen en toch ...dicht bij 4 steden! SEMI-BUNGALOWS in ZOETERWOUDE lil bouw solid deze-week bij Kamsteeg Watersport kamsteeg watersport- I GEVRAAGD: TOTiABfTET VRUDlAG 24 MEI 1974 L21 - onzer redacteuren IDAM De rente in ons land vliegt omhoog. De barrière irocent voor obligatieleningen en van 11 procent voor hypo- s al genomen. En waar het verder nog heen gaat durft eigen land uit te spreken. Een onrustbarende ontwikkeling. staat - een schrale troost - niet alleen. In het buiten iet van hetzelfde laken een prime rate' in de Ver. Staten ie, die de banken daar aan st kredietwaardige cliënten - nadert de 12 procent. In ilspellend tempo worden wij en met het buitenland, en d. leze maand zag de Investe- vöor Ontwikkelingslanden ng fnet een rente van 10 !e mist ingaan. De Algemene Ierland gaf al kapitaalobliga- net een rente van 10,5 pro- lergisteren kondigde de Brit- •roep in ons land de uitgifte ibligaties met een rente van cent. e ontwikkeling valt waar te lij de hypotheekrente. Nog ik berichtte de Friesch-Gro- Hypotheekbank en de West- cht Hypotheekbank, dat zij van hun 10 pet. pandbrie- len gestaakt (Door de ver pandbrieven krijgen deze iet geld binnen, dat zij ver- reer in de vorm van hypcthe- nen. Kennelijk werd de ren- I pet. op de pandbrieven door, ;ers niet aantrekkelijk geacht er dus geen belangstelling r). heken en nog maar een jaar terug im voor de hypotheekrente in i een percentage aan te tref- i 8,5 procent. Sedertdien is te echter in snel tempo om- igaan. Voor tophypotheken menteel al meer dan 11 pro- te worden betaald. Dat bete- voor een woning van 1 ton gebruikelijke prijs voor het el van de woningen, dat van dag in de Randstad te kcop ngeboden - en gesteld, dat de koper zelf bijv. ƒ20.000 op leggen, 11 procent rente 1.000 moet worden betaald, of 8800. ir is de te betalen hypotheek- »als ook de rente van andere aftrekbaar voor de belastin- h in ruwe trekken blijft van toch nog wel een kleine betalen. Met wat er dan nog als brandverzekering, Jevens- ing, aflossing op de lening re zaken, zoals gemeentelijke ;en, zit de koper in spé al gen eén allesbehalve geringe 5 last van 8800 of meer aan i. Dat is een 700 per maand, ijkt de hoge hypotheekrente en nauwelijks af te schrikken, it kennelijk snel aan de hoge centages. zoals wij die thans Men redeneert blijkbaar dat tie mee betaalt aan de rente- We betalen met guldens, die traard zijn', zo zegt men op zijn beurt weer in de hand wordt gewerkt door o.a. stijgingen van de prijzen van grondstoffen en van de lonen. Het percentage van de inflatie loopt thans in de meeste landen in Europa en ook bij ons in de dubbele cijfers Daarmede is zij aangeland op een peil, waarvan, zo zeggen deskundigen, een weg terug nauwelijks nog moge lijk is. Integendeel, eerder moet worden ge vreesd dat bij ons nu ook Zuidameri- kaanse toestanden met torenhoge in flatiepercentages voor de deur staan. Een allesbehalve aanlokkelijk vooruit zicht. Het bij voortduring minder waard worden van het geld maakt, dat de animo van het publiek om te sparen steeds verder afneemt. Men koopt lie ver goederen - en dan vooral onroe rende voor zijn geld, dan dat men het naar de spaarbank brengt.. Een en andpr manifesteert zich in de ont wikkeling van de spaarcijfers, zoals wij deze sedert het einde van vorig jaar nu al meemaken. Mede gevoed door de energiecrisis - vrees voor duurdere goederen, dus kopen maar! - is duidelijk een afne mende spaarzin merkbaar. Bij de Bondsspaarbanken was in de afgelopen maand sprake van een ont- sparing met 6 miljoen. In de eerete vier maanden van het jaar bedroeg het inlegoverschot slechts 30 mil joen. tegen, verleden ja&r in dezelfde periode ƒ268 miljoen. Geen wonder dus, dat door de hun parten spelende schaarste aan middelen, tal van spaar banken (eri cok handelsbanken) al hebben moeten besluiten de hypo theekkraan wat dicht te draaien. Het geld is er eenvoudig niet. Sommige grote instellingen, de zgn. institutionele beleggers, zoals pensioen fondsen en verzekeringsmaatschappij en, die nog wel geld hebben, kijken op dit ogenblik liever even de kat uit de boom. Wat gaat de rente doen? Of anders beleggen zij hun middelen op korte termijn op de geldmarkt, waar de rente zich eveneens op een voor hen aantrekkelijk niveau beweegt. Sparen aanmoedigen Mede daarom is het zaak, dat het sparen door het publiek wordt aange moedigd. Zonder dat de spaarders de benodigde middelen bijeenbrengen wordt het voor overheid en bedrijfsle ven alleen maar moeilijker hun inves teringen te verrichten en die moeten nu juist helpen de werkgelegenheid te verzekeren. En als dat niet lukt dreigen we verder dan coit van huis te raken. Als één van de mogelijkheden om de spaarzin aan te wakkeren zou de over heid kunnen besluiten eèn deel van de rente-dnkomsten vrij te stellen van belastingheffing. Zoals de zaken er bij de thand geldende inflatiepercentages en belastingregelingen voor staan - de spaarders moeten een deel van het geen zij aan rente ontvangen aan de fiscus afdragen - komen zij er dik aan tekort. In België is de overheid ons in deze al voorgegaan. Daar was trou wens al sprake 'van een zekere vrij stelling, die thans nog verder is ver ruimd. Hoe de rente-ontwikkeling in de toe komst zal zijn lijkt op dit moment min of meer koffiedik kijken. Er zijn men sen. die menen dat dit jaar wel een verdere stijging zal optreden gezien de voortwoekerende inflatie. Anderen verwachten een dalende tendens in het verdere verloop van dit jaar. Zij wijzen er dan op, dat de rente in ons land in belangrijke mate wordt be paald door die in het buitenland. Waar nu de Arabische landen momen teel als gevolg van de gestegen olie prijzen een krachtige toevloed van middelen ervaren is de verwachting, dat eerlang het aanbod van geld in het buitenland (en ook bij ons)' zal toenemen, doordat de door het westen aan de Arabieren betaalde oliedollars weer zullen worden uitgeleend door hen. Hierdoor zou het bestaande te kort aan geld kunnen afnemen en de rente (de prijs ervan) weer kunnen gaan dalen. RIJSWIJK Aan alle kanten zijn de vleesprijzen weer opgetrokken. De in koopprijzen die de slagers voor onder delen van varkens moeten betalen zijn zo omhooggegaan, dat ze in hun winkels de prijzen moeten herzien. Slager A. P. Goossens. vice-voorzitter van het Bedrijfschap voor het Slagers- bedrijf en bestuurslid van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, deed deze mededeling in de bestuursverga dering van het Produktschap. Er was daar gemeld dat de grodthandelsprijs van varkensribben, na een In de week van 6 tot 11 mei bereikt dieptepunt van 5,10 tot 5,30 per kilo, in de lopende week op 5,80 3 6 was gekomen. Dat was dan de prijs af slachthuis. Maar de slager imoet nu volgens de heer Goossens voor een kilo ribben die hij in zijn winkel krijgt 6.0 betalen (beide prijzen exclusief BTW) en met andere onder delen is het navenant. Bijvoorbeeld bij schouders: prijs af slachthuis 3,30 tot 3,0 inkoopprijs slager (waarin ook nog transport e.d. zit) .20. Mede-bestuurslid S. Homburg geloofde het niet zo erg. Hij dacht dat het verschil tussèn de beide prijzen met 40 04 cent per kilo wel bekenen was. Produktschapcvoorzitter ir. G. A. Meyer zegde een nader onderzoek naar de vergelijkbaarheid van de bei de prijzen toe. rgrond at is de achtergrond van 'dit aarom rijst de rente de,pan zaak van de ontwikkeling die s meemaken, dus het schaar- uurder worden van het geld, dontwaarding. De inflatie, die |IT De Vervoersbond NW het N een symposium gaat iren over het doen en laten Steenkolen handels ereeni- HV), de bond maakt zich zor- r de vele reorganisaties in dit en over de macht die de SHV tinational in de derde wereld ■|t, met name in Zuid-Afrika en ■lerika. studieconferentie van het (i april heeft NW-voorzitter fok zich tot zo'n symposium jverklaard als de binnen de rkzame bonden daarom zou- De vervoersbond NVV zal oorstel gaan uitwerken. Deze fopt dat het symposium nog in i van het najaar kan worden ïn. tiatief voor het symposium is h door een werkgroep van islcden bij de SH, met name el van de rederij an Nievelt- lan in Rotterdam. Er is daar organisatie aan de gang. ol- werkgroep geven ook reorga- bij De Gruyter, Geveke-Groen- Melchior reden tot zorg, even- volgens de werkgroep moeilijk roleren praktijken van de SII 'ikkelingslanden. Concentratie voedingsm iddelenindustrie ZOETERMEER De Verenigde Bedrijven Nutricia in Zoetermeer en Luycks Produkten in Doemen voeren besprekingen, die gericht zijn op de opneming van Yuycks in liet Nutricia-concern, aldus een gezamenlijke mededeling. Luycks fabriceert en verkoopt een uitgebreid assortiment merkartikelen, waarvan de belangrijkste zijn: sauzen, zuurwaren, mosterd, azijn en zuur kool, die worden verkocht onder de merken 'Luycks', 'Hart' en McMillan'. De omzet bedraagt ruim 04 min. Na Nederland zijn België en West- Duitsland de belangrijkste afzetmark- FRAKFORT De Deutsche Bundes bank (centrale bank) gaat de liquidi teit van de Westduitse banken met circa 2.5 miljard mark beperken. De centrale bankraad heeft tot deze afro ming besloten omdat de liquiditeit der banken sterk is toegenomen. Sinds begin maart zijn weer aanzien lijke hoeveelheden deviezen (ongeveer 6.5 miljard mark) naar de Bondsrepu bliek gestroomd. De kredietinstellingen mogen vanaf 31 mei tot nader order hun herdiscon- teringscontingenten (het maximum bedrag aan wissels dat de Bundesbank van de kredietinstellingen aanvaardt) maar voor driekwart benutten. De president van de Deutsche Bun desbank, Karl Klasen, zei te verwach ten dat de deviezentoevloed (in het bijzonder een gevolg van steunaanko pen van valuta's uit de 'Euro^slang') in de toekomst zal verminderen. De nemarken heeft bijvoorbeeld stabilise rende maatregelen getroffen met als doel de koersdaling van de Deense kroon af te remmen. Klasen merkte met nadruk op dat er krappe, maar wel voldoende krediet- mogelijkheden blijven voor het West duitse bedrijfsleven. Als gevolg van de beperking van de herdisconterings- contingenten zullen de vrije liquidi teitsreserves van de banken in juni worden gehalveerd van vijf miljard tot 2.5 miljard mark. De koers van de Amerikaanse dollar is woensdag op de Amsterdamse wisselmarkt bij kalme handel licht gedaald. Het slot was op Amsterdamse wisselmarkt bij kalme handel licht gedaald. Het slot was op 2.5970-f 2.5980 anderhalve cent lager vergeleken met het slot van dinsdag 2.6125^ 2.6135), aldus wisselmarkt kringen. VI Vrijwel gelijk resultaat KNP tot nog toe dit jaar AMSTERDAM Het totale resultaat van Koninklijke Nederlandse Papier fabrieken in Maastricht in de eerste vier maanden van 1974 is nagenoeg gelijk geweest aaiv dat van dezelfde periode van het voorgaande jaar. Ver wacht wordt, dat de resultaten over het gehele jaar tenminste op hetzelfde niveau zullen liggen als in 1973, on der voorbehoud van grondstofprijsstij gingen, zo is op de jaarvergadering gezegd. De zich al inhet tweede half jaar 1973 manifesterende scherpe kosten stijgingen hebben zich ook in de eer ste maanden van 1974 voortgezet. Daardoor gaven de resultaten van de laatste maanden van 1973 en de eerste van 1974 een dalende tendens te zien. Dankzij de voor KNP gunstige situa tie op de papiermarkt is het concern er geleidelijk in geslaagd de verkoop prijzen aan te passen aan het sterk gestegen kostenpeil. ten. Bij Luycks in Diemen en de dochterondernemingen in Nederland zijn ca. 20 personen in vaste dienst In België hee5ft Luycks 0 man in dienst. Remia BV Nutricia nam vorige maand Remia i i j BV (ca. 30 man personeel) in Den juni gestaaüt KOEWEIT Het Arabische olie-em- Dolder over. Remia heeft een jaarom zet van ruim 0 min en vervaardigt margarine, halvarine, spijsvetten, sau zen en bakkerijgrondstoffen. Nutricia behaalde vorig jaar een ruim 1 pet hogere omzet van 325,2 min. Eind 1973 telde de onderneming in totaal 2,740 personeelsleden, van wie er 320 in dienst waren van buitenlandse dochterondernemingen. Het Nütricia- concern vervaardigt o.a. kinder- en dieetvoeding, Chocomel en koffie melk, snack- en drogerijprodukten en halffabrikate van groenten en fruit. De bij het overleg betrokken vakbon den (de drie industriebonden, de unie BLHP en de Agrarische en Voedings bond NVV) staan positief tegenover de voorgenomen overneming. 'Op grond van de ontvangen informa ties geloven wij dat het een goede zaak is. De werknemers van Luycks krijgen waarschijnlijk meer zekerheid bij Nutricia, hoewel er vooralsnog voor Luycks geen enkele noodzaak was om te gaan fuseren', zei de heer C. Schelling, vice-voorzitter van de Agrarische en Voedingsbond NVV. bargo tegen Nedeland, dat sinds de oktoberooriog van vorig jaar tussen Israël en de Arabdsohe landen van kracht is. zal begin juni worden opge heven. Dit meldt het Koeweitse dag blad Al Qabas, dat zich hierbij be roep top betrouwbare bronnen. Tot opheffing van het embargo zal vt -ens het blad worden besloten tijdens de komende ministersconferentie van de OAPEC (organisatie van Arabische olie-exportlanden), begin volgende maand in Cairo. Volgens Al Qabas houdt het besluit verband met wijzigingen in het Ne derlandse regeringsstandpunt ten aan zien van het conflict in het Midden oosten, zoals die kenbaar zijn ge maakt aan de Arabische landen, sinds de ondertekening van de gemeen schappelijke standpuntverklring van de EEG. Het beleid van openheid en samenwerking tussen Europa en de Arabische wereld verplicht de Arabi sche landen ertoe deze beslissing te nemen, aldus het dagblad. Bovag-garanUebewljs Inruil Financiering Inkoop Daf 44 1967 Daf 53 1969 Daf 55 1970 Datsun 160 B 1973 Datsun 1200 Coupé 1972 Dataun 1200 1973 Datsun 2000 1967 Flat 850 1B71 Flat 850 Special 1971 Flat 127 1972 Flat 128 1971 Flat 128 1972 Flat 600 1971 Flat 850 speciaal 1971 Ford Taunus 12M 1967 Ford Taunus 12 M 1968 Ford Taunus 1600L 1971 Opel Kadett 1971 Opel 1700 Caravan 1967 Opel Ascona 1600 S 1972 Opel Caravan 1970 Opel Rekord 1970 Opel Rekord 1700 1972 Peugeot 404 1969 Renault 16 1969 Slmca 1100 LS 1971 VW 1300 1969 Dagelijks geopend. Vrijdagsavonds tot 9 uur. Alkemadelaan 1 Roelofarendsveen Tel. 01713 2811 en 01713 8529 Na 18.00 uur: 02330 10406 Kreymborg Haarlemmerstraat. Leiden. Donderdagavond - koopavond. Vraagt inlichtingen of woninglijst. Wij bemiddelen bij aan- en verkoop van huizen, flats, enz. Makelaarskantoor in onroerende goederen en assurantiën. Rijnsburgerweg 100, RIJNSBURG. Telefoon 01718-72746. De stremming in de Weipoortse Vliet zal op ca. 100 m. ten noorden van de spoorlijn Leiden Utrecht ten behoeve van het leggen van een zin ker GEHEEL ZIJN GESTREMD van 10 Juni tot 14 september a s. of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken. met schoonheidsfoutjes! met 3040 pet korting WONINGINRICHTING Haarlemmerstraat 51-53 Leiden. ZEER BESLIST de GORDIJNEN SPECIALIST. rol Zelfde dividend Fokker SCHIPHOL Koninklijke Nederland se Vliegtuigfabriek Fokker stelt voor over 1973 een onveranderd dividend uit te keren. Voor de gewone aande len betekent dit 1.80 per aandeel van 20 en voor de preferente aande len ƒ50 pe>- stuk van ƒ1.000 nomi naal. (ADVERTENTIE) zelfde direktie de gravenmolcn amsterdam „groene hart" van Holland, temidden van landelijke rust met terrassen kan het water. van amsterdam, ten zuiden van lart. ;RAAR larseweg I tel. 01722-2120. Uitstekend geschikt voor uw zakenlunches en diners tot 40 personen. Recepties ook in de tuin. (5 minuten van LEIDEN, 20 minuten van DEN HAAG, 30 minuten van AMSTERDAM en 25 minuten van ROTTERDAM). In plan-"Zonnegaarde" gaan wij deze fraaie semi-bungalows bouwen. Deze bevatten o.a. een royale zitkamer, luxe Tlelsa- keuken, 4 slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet. Betegeling in kleuren. Ruime garage en tuinen. Volautoma tische centrale verwarming en warmwatervoorziening. Koopsommen v.a.f 168.300,- v.o.n. Hoge hypotheek mogelijk Tevens luxe herenhuizen met Z-kamer v.a. 116.280,- v.o.n. Inlichtingen: Reguliersgracht 142, hpek Weteringschans, Amsterdam. Elke werkdag van 9.00-17.30 uur. Tel 020- 249619; na kantoortijd 020-446787 en 762005 (behalve 's zondags). Natuurlijk kunt u ook een afspraak bij u thuis met ons maken. SPECIALE ZITTING op ons kantoor 's zaterdags van 11.00-16.00 uur. Waarom show? Omdat wij een aantal speciale aan biedingen hebben en een aantal nieuwtjes bij onze weekendkruisers. Het is beslist de moeite waard een bezoek aan onze showroom te brengen. Ga er eens rondsnuffelen met de hele famlliel Watersport show van 20 mei t/m 25 mei ook op Hemelvaartsdag elke dag van 10.00 tot 18.00 uur (vrijdags tot 21.00 uur) Kamsteeg watersport voor weekend kruisers, zeil boten, tour-vis-roeiboten, buitenboordmotoren, trailers en rubberboten Hofweg 39, Voorschoten Tel. 01710-69307 Wegens uitbreiding van de werk zaamheden in onze werkplaats op de Oegstgeesterweg - Ie MONTEUR - 2e MONTEUR Schriftelijke of mondelinge sollicitaties richten aan: AUTO BIERMAN B.V., Stationsweg 11-17, Leiden. Tel. 01710-40447, vragen naar de heer Vroom of de heer Veeger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21