Toch geen succes, erscherpt toezicht na in België Kissinger terug naar VS issingen stopt met wijkagent V Bonn: chef van onze BVD is geen spion Israël onderschept zelfmoord-groep ederlandse ito vloog de lucht, eria- houw in russel schadigd V\ceS In deze krant Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS ogezegd onnige perioden Kind eet inhoud van scheikundeset op: zwaargewond |eï- JERUZALEM, DAMASCUS (Reuter, UPI) - De onderhandelingen tussen Syrië en Israël over het scheiden van de troepen op de Hoogvlakte van Golan zitten weer vast. Jewtoesjenko weer in de gunst Homosexueel krijgt zes jaar in Sowjet-Unie Duits blad verwijst naar een CIA-studie On merkwaardig gerucht Sieiiwe Leidse Comramt VRIJDAG 24 MEI 1974 Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 208G8. ELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 üironr. 21)9274 t.n.v. B,V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement J 11,50 pel maand, per kwartaal 34.50 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet Van een verslaggever VLISSINGEN De inwoners van Vlissin- gen hebben hun wijkagenten in de kou laten staan: de maandelijkse wijkspreek uren die de gemeentepolitie had ingesteld om het contact met de burgerij te herstel len worden met ingang van 1 juni wegens gebrek aan belangstelling stopgezet. De wijkspreekuren werden in oktober 1972 begonnen toen de politie constateerde dat tengevolge van de motorisering het contact aanzienlijk minder geworden was. Het mocht allemaal weinig baten: tijdens elk wijkspreekuur zaten drie politiemensen te wachten op bezoek dat meestal niet kwam. Tijdens 24 zittingen kwamen er welgeteld 21 bezoekers. De Vlissingse hoofdcommis saris vindt het niet verantwoord zo door te gaan. De Vlissingers die wat willen vragen of iets willen bespreken moeten dat voort aan maar weer op het hoofdbureau doen TEL AVIV (UPI) Het Israëlische leger heeft een groep Arabische guerrillastrijders onschadelijk gemaakt, die zeer waarschijnlijk een zelfmoordactie in Israël wilden uitvoeren. Van de acht Arabieren werden er zes gedood en twee gevangen genomen nadat zij vanuit Syrië Israël waren binnengekomen. Eén van de gevangenen vertelde, dat de groep burgers wilde gijzelen De groep had de vrijlating van 25 Palestijnen in Israël willen eisen. Het onderschepte zelfmoord-commando behoorde tot het Democra tisch Volksfront voor de bevrijding van Palestina, de organisatie, die ook verantwoordelijk was voor het bloedbad in Ma'alot, waar vorige week 21 scholieren om het leven kwamen bij actie van drie Arabi sche terroristen. die werd aangericht door Jecxplodeerde auto, die geparkeerd p bij het Centraal Station in Brus- has aanzienlijk. De auto werd vol len geruïneerd. Ook enkele gebou- in de directe omgeving mpesten uitgelden. is een schande en tekenend r de waardering van de oude dat er in het parlement nie- nd zit die 65 jaar of ouder is. Dr. R. J. II. Kruisinga Kort na deze ontploffing, waarbij twee omstanders werden gewend, werd ook in Luik een verdachte auto met een Nederlands nummerbord aan getroffen voor een kantoor van Iberia. Om het zekere voor het onzekere te nemen hebben mijnopruimers de wa gen zelf laten exploderen. Bij onder- zoek bleek, dat de auto net als die in AntWCrpCn Brussel, gasflessen en een ontstekings mechanisme bevatte. perioden en op de neeste plaatsen droog. Ovcrwe- ;end matige, naar noord draaien de wind. Maximumtemperaturen van 12 tot 1G graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Droog en zonnig. Aanhoudend Ie koud voor de tijd van het jaar. Zon op: 04.33 onder: 20.41 Maan op: 018.13 onder: iveinis aandacht nou dan, om een kort verhaal Bg Geen mededelingen De Amsterdamse politie, die direct werd gewaarschuwd, is inmiddels ach ter de identiteit van de eigenaars van beide wagens gekomen, maar wil daar hangende het onderzoek nog geen me dedelingen over doen. In ieder geval staat wel vast. dat de auto's niet zoals aanvankelijk werd gedacht afkomstig zijn van het autoverhuurbe drijf Hertz. Evenmin wil de Nederlandse justitie, die in verband met Nederlandse as pecten aan de zaak nauw bij het onderzoek is betrokken, bekendmaken in welke richting men de mogelijke daders zoekt. 'Niet onwaarschijnlijk lijkt het echter, dat men deze zcekt in kringen van Spaanse anarchistische groeperingen. De Nederlandse auto in. Brussel explo deerde woensdag in de vroege ochtend uren. De wagen stond geparkeerd voor het Westburyhotel in de directe omgeving van het Iberia-kantoor en de Amerikaanse First National City Bank. Onderzoek Direct na de ontploffing begon de politie een grootscheeps onderzoek van andere Nederlandse, voor Spaanse gebouwen staande auto's. In sommige gevallen moest de eigenaar ervan de hele inhoud op straat uitstallen. In geen van deze gevallen werd echter Van een 'verslaggever ARNHEM Door het eten van calci- um-hypochloride uit een reageerbuisje heeft de vierjarige Monique van de B. uit Doorwerth ernstige inwendige brandwonden opgelopen. Het is geble ken dat het reageerbuisje met het gevaarlijke poeder tussen de struiken lag waar het meisje aan het spelen was. Het buisje was uit een scheikun deset afkomstig. Een publikaticvande Stichting Voorlichting Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven, Den Haag. De doorbraak, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger eind vorige week bereikte, heeft niet tot een defi nitief succes geleid van zijn vredesmissie, die bijna vier weken beeft geduurd. Hij zal nog een keer moeten proberen liet gesprek met een eigen Amerikaans voorstel op gang te krijgen. TERDAMDe politie van Amsterdam en die van Den Haag bonden verscherpt toezicht op bet van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia, liet Spaanse consulaat en de Spaanse ambas- sinds woensdag in Brussel een Nederlandse auto voor liet Iberia-kantoor explodeerde en daar le schade aanrichtte. iets gevonden. Anders lag de zaak in Luik, waar een in Amsterdam gesto len auto voor het kantoor van Iberia werd aangetroffen. Toen de 'eigenaar' niet kwam opdagen, brachten mijnop ruimers de wagen lot ontploffing. Een gelijksoortige lading werd even later gevonden in Antwerpen, waar een eveneens Nederlandse auto voor een kantoor van Iboria op de Meir, moest worden opengebroken. De mijnopruimingsdienst heeft de explo sieven onschadelijk gemaakt. ADVERTENTIE liet grote struikelblok is de vraag hoeveel troepen Syrië en Israël langs de scheidslijn mogen handhaven. Kissin ger heeft gisteren over dit probleem uitvoerig gesproken met de Israëlische regering en de Syrische president As sad. Voor beide partijen is het een delicate zaak. Syrië wil een sterke troe penmacht langs de bestandslijn, om dat de Syrische hoofdstad Damascus op nog geen zeventig kilometer van cle bestandslijn ligt. Aan de andere kant heeft ook Israël weinig 'ruimte tussen het Golanfront én zijn centra. Maar vooral Syrië zou er weinig voor voelen zijn troepensterkte direct ach ter het Golan-front drastisch te beper ken. Verder bestaat er tussen beide partij en ook groot verschil van mening ever cle samenste'.ling van de bewa kingstroepen van de Verenigde;, Na ties^. die in de neutrale zone zullen worden gevestigd. Syrië zou met een VN-leger van enkele honderden ge noegen willen nemen, terwijl Israël er minstens 3000 wil. Nieuw voorstel Als de kloof tussen Syrië en Israël niet al te groot is zal Kissinger van daag nog met een nieuw Amerikaans voorstel komen. De kans, dat daarmee dan direct een volledige overeenstem ming te bereiken is, wordt niet hocg aangeslagen. Waarschijnlijker is. dat hij nog eens terug moet komen naar het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister zal in elk geval het komend weekeinde naar de Verenigde Staten gaan. Hij zal bij zijn thuisreis een kort bezoek brengen aan West-Duits- land voor een gesprek met de leden van de nieuwe Duitse regering. Of hi.i ook Londen zal aandoen is nog niet helemaal zeker. Voordat Kissinger in Damascus met president Assad ging onderhandelen, dineerde hij met enkele andere Svri- sche leiders. Bij die gelegenheid prees hij de 'opbouwende en positieve' hou ding. die de Syriërs de afgelopen weken hadden getoond. Hij zei. dat dit zeker zou helpen vrede te vestigen in het Midden-Oosten. 'Wij hebben de afgelopen weken belangrijke vorderin gen gemaakt bij deze onderhandelin gen en zelfs als we bij deze reis om een of andere reden geen akkoord bereiken, zullen wij die in de toe komst zeker wel bereiken', aldus Kis singer. Doorbraak Een akkoord over troepenscheiding op de Hoogvlakte van Golan kwam vorig weekeinde onverwacht een stuk dich terbij. Syrië en Israël werden het toen MOSKOU (UPI) De Russische dichter Jcwgeny Jewtoesjenko, die drie maanden geleden verbannen werd vanwege zijn verdediging van Alexander Solzjenitsin, is gerehabili teerd. Hij viel weer in de gunst bij de autoriteiten door het schrijven van een nieuw gedicht waarin hij de lof zwaait over de nieuwe autofabriek die bij de Kamarivier gebouwd wortft. MOSKOU (AP) De beroemde Rus sische filmregisseur Sergi Paradzja- now is door een rechtbank in Kiew veroordeeld tot zes jaar arbeiders kamp wegens homoscxualiteit en aan zetten tot zelfmoord, aldus hebben betrouwbare zegslieden in Moskou be kend gemaakt. De 50-jarige Paradzjanow, heeft 16 internationale prijzen gekregen voor zijn flim uit 1965 'schaduwen van vergeten voorouders', over het leven in een dorp in de Gekraïne voor de revolutie. Over de aanzetting tot zelf moord waren geen bijzonderheden be kend. Homoscxualiteit is een misdrijf in de Sowjet Unie. eindelijk eens over de vraag hoe de scheidslijn precies zou moeten lopen. Minister Kissinger wist deze door braak te bereiken met een eigen voor stel. Volgens dit plan zou Israël het hele gebied, dat het vorig jaar oktober van Syrië veroverde, teruggeven. Van het in 1967 al veroverde gebied zou Israël een kleine strook plus de plaats Koe- neitra uit handen geven. Verder wer den Israël en Syrië het ook eens over de breedte van het neutrale gebied tussen de Israëlische en Syrische troe pen. Begin deze weck was de algemene verwachting in Israël en in de staf van Kissinger, dat er nog deze week een volledig akkoord zou kunnen komen. Toen Kissinger gisteren voor de vier de keer deze week naar Damascus vertrok durfde niemand deze voor spelling staande te houden. Nog' grote problemen De Israëlische minister Abba Eban gaf tóe dat er nog grote problemen be stonden. Maar hij vond wel, dat er grote vorderingen waren gemaakt. BONN AP, Reuier, UPI) De Westduitse eu Amerikaanse rege ring hebben met de meeste klem tegengesproken dat de 62-jarige chef van de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst, dr. Günther Nollau er door de Amerikaanse inlichtingendienst van wordt ver dacht een Oostcluitse topspion te zijn. ontkenning volgt op uitlatingen (ADVERTENTIE) Er was 'n smulpaap in Linden Die vroeg: wat zou jij er van vinden Als wij met z'n twee Straks na het diner Nog oen Beuk Roomboterring (W.s. tez.) gingen verslinden. Aan alles komt een eind. Ook aan deze serie limericks over Beuk Roomboterringen. De duizenden inzenders erg veel dank voor hun moeite. En de winnaars van de tran sistor-radio's, I proficiat! van een vcnslaggever van het West- duitse economische maandblad Capi tal, die in Bonn als een bom zijn ingeslagen na de spionage-affaire Guillaume, waardoor Willy Brandt het veld moest ruimen. Rienk Kamer, chef-verslaggever van Capital, een al twaalf jaar verschij nend conservatief Westduits econo misch maandblad, liet woensdag weten dat in het komende nummer van zijn blad een studie wordt gepu bliceerd die is opgesteld door agenten van de CIA die in de Bondsrepubliek opereren. 'Blijkens deze studie was de recente ontdekking van een spioh (Günther Guillaume) in de knaselarij van Willy Brandt een strikt c aflei dingsmanoeuvre. Zij was bedoeld om een veel belangrijker en hoger ge plaatst spion te dokken.het hoofd van het Bundesambi flir Vcrfas- sungsschütz. de Westduitse BVD) Günther Nollau', aldus Kamer. dat fel van leer pleegt te trekken tegen de huidige regering in Bonn. heeft verklaard dat ook hij in het bezit is van een elf pagina's tellend Cl A-rapport van dezelfde strekking als dat van Capital. In dit rapport werd ook naar Nollau verwezen, maar was de man niet met name genoemd, aldus Nouhuys, die voorts opmerkte dat het rapport de titel droeg: 'Veilig heidsrisico's en dë politieke situatie in Duitsland'. Nollau Quick Heinz von Xeuhaus, hoofdredactielid van het Westduitse weekblad Quick, II est-Duitsland schudt icrcr op zijn degelijke grondvesten. \u zijn er al bladen die het hoofd ran de binnenlandse veiligheidsdienst ah Oostduits spion afschilderen. Niets van aan. zegt de regering in Bonn. Kortom, wij weten het nog niet. Maar we laten u delen in onze onzekerheid. Want soms zijn geruchten ook nieuws. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AHON.NEE NAAM: STRAAT GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LEIDSE CRT DORDTS DAGBLAD (Aankruisen a.u.b.) Betaalt per maandAMarTiial Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver. Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Schrijf op de envelop: De'Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A dam. De 62-jarige Nollau staat sinds 1972 aan het hoofd van de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst. Hij is dit jaar gekozen als voorzitter van het hoogste veiligheids.-cmité van de NA VO. Nollau. die jurist is, kwam in 1950 uit de DDR naar het Westen. Hij tbad nog in datzelfde jaar in dienst van de Westduitse BVD. waar hij snel carrière maakte. In 1963 werd hij afdelingshoofd en /n 1967 plaatsver vangend directeur. Na een korte tijd te hebben gewerkt bij het ministerie van binnenlandse zaken, keerde hij twee jaar later terug bij de BVD om er directeur van tr worden. Aanvan- Zie verder pagina 11, eerste kolom. Binnenland Ontruiming op Dennendal 5 Oliebrij op stranden 5 Hulster vrouwen: twee zetels 9 Geen inelkaeti.es 13 Buitenland Gliaos in Ulster 11 Nixon weigert weer11 Kerk Dolle Mina en de oecumene 2 Sport Amersfoort verrassend eerste winnaar nacompctitic17 Oranje mist ook Van Bcvercn 19 Economie Nu trivia met Luyeks? Lezers .schrijven Nieuwe boeken Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel Weekbladen Commentaar Weer L'w probleem Wetenschap en techniek Familieberichten 21 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1