'Personeelsstop voor de ziekenhuizen schept een onhoudbare situatie' Bekoorlijke zomerstoffen als prijswinner. ns namen uitbundig scheid van 'The Cats' Gelderland: hier en daar te veel schoollokalen oontips a ii ibriek vóór njakking Moerdijk Zomerzoeken met de Bijenkorf Bromfietser verongelukt Extra gymnastieklessen doen leerlingen nauwelijks goed 625e Staatsloterij Staatsloten per giro Hengelsport vraagt Zuiveringsschap Oost-Gelderland: miljoenentekort Buit van ƒ3.000 bij bankoverval S KW. VRTET DEN'SOAG 21 MEI 1974 imerend traden zondagavond The Cats' voor het laatst op. De i de VoK^idamse popgroep lieten zich daarbij niet onbetuigd um rgden voori een waardig afscheid van de baanbrekers van de pop'- BENTMEMU\SSiD T9/K.9 Gedeputeerden manen tot zuinigheid Van een onzer verslaggevers AiRXHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben de ge meentebesturen gemaand tot zuinigheid bij het bouwen van scholen voor lager en kleuteronderwijs. Er is in deze provincie (evenals el ders in Nederland ook wel) plaatse lijk een overcapaciteit aan lokalen, vooral in de nieuwe wijken. Volgens gedeputeerde staten moet de oorzaak wellicht gezocht worden in de vaak eenzijdige samenstelling van de bevol king. Ook de terugloop van het aantal geboorten blijkt een factor te zijn, waarmee onvoldoende rekening is (of kon worden) gehouden. Gebleken is dat de plannen voor nieu we scholen niet altijd mede steunden op gegevens over het op langere ter mijn te verwachten aantal leerlingen. Gedeputeerde staten adviseren meer dan ooit aan een goede prognose aan dacht te besteden, omdat leegstand van schoollokalen door het wegvallen van de onderwijsuitkering tot finan ciële offers voor de gemeente leidt. In het gedrang Ook attenderen gedeputeerden erop dat te hoge stichtingskosten geduren de een reeks van jaren beslag kunnen leggen op een niet onaanzienlijk deel van de begrotingsruimte, waardoor andere nuttige, of zelfs noodzakelijke voorzieningen in het gedrang kunnen komen. Tekorten in de onderwijssfeer bij ge meenten, die met een niet-sluitende begroting werken, moeten steeds uit eigen inkomsten worden gedekt (be lastingverhoging). Ook bij gemeenten die geen tekort hebben constateerden gedeputeerden in toenemende mate 'dat de begroting geen of vrijwel geen mogelijkheden bied tot dekking van lasten, die de 'normuitkeringen' te boven gaan.' Gedeputeerden leggen de nadruk op de noodzaak dat reeds bij het maken van plannen op het terrein van scholen bouw het op de normen gebaseerde bedrag als uitgangspunt wordt geno men. Aan de hand van door de minis ter beschikbaar gestelde gegevens kan worden berekend hoe groot het stich tingsbedrag kan zijn om tot een dek king van de lasten door het normbe drag te kunnen komen. APELDOORN De 17-jarige J. Kamp man uit Olst is gisteren in Apeldoorn na een verkeersongeluk overleden. Hij reed op zijn bromfiets een verkeersweg over en werd aangereden door een vrachtauto. Van onze onderwij sredactie AiMSTERDlAM Extra lessen gymnastiek op scliool liehben nau welijks invloed op de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van de leerlingen. Wel nemen de vorderingen in het vak gymnastiek toe. Dit blijkt uit een onderzoek naar de invloed van twee extra lessen licha melijke opvoeding per week geduren de één schooljaar bij leerlingen in de brugklassen van het St Ignatius Col lege in Amsterdam, een vwo-school. Het onderzoek werd uitgevoerd door medewerkers van het Coronel labora torium, een onderdeel van het Jan Swammerdaminstituut van de Amster damse universiteit. Voor dit onder zoek kregen twee brugklassen een jaar lang extra gymnastiek, terwijl twee andere brugklassen met het ge wone aantal van drie uur gymnastiek per week als controlegroep fungeer den. Bij elkaar deden zeventig leerlin gen en vier leraren aan het onderzoek Hoewel een verhoging van drie naar vijf lessen gymnastiek per week op het eerste gezicht toereikend lijkt voor het aantonen van effecten, zijn er volgens de onderzoekers een paar factoren die die effecten kunnen ver doezelen. Zulke factoren kunnen zijn: de biologische leeftijd van de leerlin gen (die kan verschillen van de 'ge wone' leeftijd), de buitenschoolse li chamelijke activiteiten en de manier van lesgeven van de leraren lichame lijke oefening. Leuk vak De onderzoekers willen overigens het belang van het normale aantal lessen gymnastiek niet ter discussie stellen. Uit het onderzoek is nl. ook gebleken, dat de leerlingen gymnastiek een erg leuk vak vinden. Op een lijstje van dertien schoolvakken werd lichamelij ke oefening gemiddeld op de tweede of derde plaats gezet. Tweede trekking 20 mei 1974 De prijzen zijn als volgt gevallen 15,- op nummers eindigende op: 3 50,- op nummers eindigende op: 21 50,- op nummers eindigende op: 97 100,- op nummers eindigende op: 116 100,- op nummers eindigende op: 912 200,- op nummers eindigende op: 851 f 400,- op nummers eindigende op: 667 1.000,- op nummers eindigende op: 8024 Een prijs van 2.000,- op het nummer: 061065 2.000,- op het nummer: 044385 2.000,- op het nummer: 049232 2.000,- op het nummer: 011791 2.000,- op het nummer: 026588 De prijs van 5.000,- op het nummer: 078371 50.000,- op het nummer: 045225 Een extra prijs van 100.000,- is gevallen in de serie L op het nummer: 035103 En een troostprijs van 2.000,- op nummer van elk van de andere series. 035103 Een extra prijs van 100.000,- is gevallen in de serie V op het nummer: 094945 En een troostprijs van ƒ2.000,- op nummer van elk van de andere series. 094945 Gewonnen prijzen kunnen na de derde trek king worden geïnd. De lotenverkoop voor de volgende loterij be gint op dinsdag 4 juni a.s. bij de loterijkanto ren. Postrekeninghouders kunnen nu reeds hele loten per giro bestellen voor de juni loterij. Een heel lot kost 25,Giro-overschrijvingen (geen bank- of gemeentegiro), ten gunste van postrekening 5151 tn.v. Collecteur Directie Staatsloterij moeten uiterlijk op 31 mei door de girodienst zijn uitgevoerd. Bedragen die later binnenkomen worden geboekt voor de augustus loterij. Inlichtingen over automa tische afschrijving geeft de Directie Staatsloterij, postbus 565, Den Haag, tel. 070 - 65.39.55. De heer Van Geffen uitte kritiek op het feit dat de personeelsstop zonder enig overleg met de. vak- en beroeps organisaties is afgekondigd. Het COZ heeft evenmin overleg gepleegd bij het opstellen van de uitvoeringscritp- ria. Op 4 juni gaan de samenwerkende bonden van overheidspersoneel met staatssecretaris Hendriks over de per soneelsstop praten. Als dat gesprek leidt tot een onmiddellijke intrekking van deze maatregel zoals de organi saties willen kan de manifestatie op 8 juni een feestelijke bijeenkomst worden. De heer Van Geffen rekent daar evenwel niet al te vast op. De ABVA-bestuurder zei ook, dat hij het zou toejuichen als de Nationale ziekenhuisraad zich spontaan bij de manifestatie zou aansluiten. Maar daar ziet het niet naar uit. NZR- directeur mr. L. C. Wesseldijk ver klaarde desgevraagd, dat de Zieken huisraad niet zo dol is op demonstra ties. Ook de NZR heeft overigens geconcludeerd dat de personeelsstop moet worden opgeheven. De raad ves tigt regelmatig de aandacht van het ministerie op de gevoelens van onbe hagen in de ziekenhuiswereld, en op de verstoring van arbeidsvreugde en arbeidsklimaat die het gevolg is van de personeelsstop, zei mr. Wesreldijk AMSTERDAM Plaatselijke en regi onale hengelsportverenigingen wordt geadviseerd om wanneer het huurcon tract voor het viswater van rijk, pro vincie of gemeente moet worden ver nieuwd, in het contract te laten opne men dat het visrecht voor de symboli sche som van een gulden wordt ver huurd. Voorzitter K. J. Vrijling van de alge mene hengelaarsbond AHB deed dat voorstel zaterdag op de ledenvergade ring. Hij noemde het advies gerechtvaar digd omdat gemeente, provincie en rijk ieder jaar enorme bedragen uit geven aan subsidies voor allerlei an dere takken van sport. 'Daarbij verge leken is het verlagen van de pachtsom tot één gulden maar een kleine finan ciële tegemoetkoming aan de hengel sport'. Eijck van Heslinga gaat u woneij als u "wordt? lilijk probleert I ïkbiedt u de hllpenda bij het nemen van be en het malen van De schrijver gapt in op de voor- en nadelen van hel aanpassen van eigen woning, bejaardenwoninpen, bejaarden-, veraor- gings- en verpleeg tehuizen, diensttn- i centra en serviceflat» ed jboekvol goede advfczen. rrscheen in de Ga sa- die in samenweidng bet Bouwcentrum v$>rdt geven door I -jt KLUWER ft ALGEMENE Si BOEKEN .j' WAGENINGEKl H 't in de boekhandel 'foto's, paperback f 12JP0 N.V. Twentsche Kabelfabriek, Haaksbergen Jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhouders te houden op 14 juni 1974, om 15.00 uur, in Hotel Boekelo te Boekelo (Gemeente Enschede). De balans, de winst- en verliesrekening en de toelichting alsmede het verslag van de Directie over het boekjaar 1973 liggen met de agenda van de vergadering van heden af, tot de afloop der vergadering, ter inzage ten kantore der Vennootschap te Haaksbergen en tevens bij de hieronder genoemde banken. Elke aandeelhouder kan kosteloos volledige afschriften daarvan krijgen. In deze vergadering wordt tevens aan de orde gesteld: a. De benoeming van een nieuwe commissaris, aange zien onze President-Commissaris, de Heer A. P. Zwager, wegens het bereiken van de wettelijke leef tijdsgrens zal aftreden. De Raad van Commissarissen heeft het voornemen in zijn plaats te benoemen de Heer Mr. R. Hazelhoff te Huizen (N.H.). b. De herbenoeming van de Heer L. J. Smelt als com missaris in verband met het verstrijken van diens statutaire zittingstermijn. Nadere gegevens van de Heer Mr. R. Hazelhoff en de Heer L. J. Smelt liggen ter inzage ten kantore van onze Vennootschap te Haaksbergen. Bedoelde benoeming ge schiedt voorwaardelijk, in die zin, dat deze alleen van kracht wordt indien de Algemene Vergadering van Aan deelhouders geen gebruik maakt van haar recht van aanbeveling. Houders van bewijzen van aandeel, zowel op naam als aan toonder, die de vergadering willen bijwonen, dienen overeenkomstig art. 25 lid 1 en 4 der statuten hun aan- deelbewijzen drie dagen vóór de dag van de vergadering te hebben gedeponeerd ten kantore van de Vennoot schap of bij de kantoren van de Algemene Bank Neder land N.V. te Haaksbergen, Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Enschede. De Voorzitter van de Raad van Commissarissen, A. P. Zwager. Haaksbergen, 27 meii 1947. ^Jraamklinièk kon a jlf van geboorten 5 et meer aan 11ST Het kraakcentrum in 1 st heeft zaterdag kraamver- gsters uit het heli land moe- 5 Kiproepen om te -helpen bij plaatselijke gebaortengolf. 51 via de radionie uxtsdi enst ge- \e oproep kwam r.pidat tussen t uur 's morgens pn één uur j middags al twaaff kinderen iren geboren. Hoeict'l het cen- vei 39 kraamverzorgsters in rust heeft, kon het de daarop Igende drukte niet meer aan. B, half uur na de oproep 5 dden zich zoveel fcraamver- l rgsters en moeder$\ gemeld, t alie gezinnen geholpen kon- 0 u worden. 1 i nu toe hebben des* maand Zeist, al 60 geboorten plaats- 5 j hoi, tencijl nog 70 bfiby's op 5 mst zijn. voor 80-120 man 4 ;en oizer verslaggevers tDIJEl De verpakking sindus- Étra jaat een fabriek bouwen op lustfceterrein Moerdijk. De fa- jaatpussen de tachtig en hon- intig mensen werk versd'iaffen. «edri£ heeft overeenstemming it me* het dagelijks bestuur van - bdustrhsehap Moerdijk voor de oop var: 6.3 hectare. De raad! van var, het industrieschap zal ovqr het voorstel vaiti ver- beslissen, industrieterrein Moerdijk is* ruim fiizencthectare groot. Na di? ves- van SJell Chemie (250 hectare) geen iijote industrie zich tmeer 3 loerdijk aangemeld, hoewel! er u jaar sprake is geweest van li stigingjvan een Chevron-raEFina- 161 op hei terrein. Inmiddelsheb- wel een aantal zeer kleine btsdrij- grond gékocht van het indutStrie- De va^>akkingsindustrie Tetra eerste piiddelgrote fabriek die voor hetaterrein aanmeldt, dagelijksfrbestuur van het indus- fchap heélt te kennen gegeven, het bedr|f geen belasting voor milieu zal veroorzaken. Tetra fa- kdir.Eert verp&kingen voor vloeibare umptie-artjkelen, zoals melk. Het ijf zal de grond voor 46 gulden vierkante'tmeter kopen. Volgens 1 tvijden is dit ver beneden de I prijs van ^je grond. UTRECHT De siuds november geldende personeelsstop voo>r ziekenhuizen leid/t tot onverantwoorde en onaanvaardbare situaties. Van de toezegging van staatssecretaris Hendriks, dat de kwaliteit van de gezondheidszorg door zijn maatregelen niet in gevaar zou komen, is niets terechtgekomen. Aldus ver tegenwoordigers van de gebundelde actiegroepen die op 8 juni in 'Utrecht de landelijke manifestatie 'Stop Personeelsstop' gaan houden. De plaatselijke actiegroepen die sa men het landelijk actiecomité gezond heidszorg hebben gevormd, hebben nu de steun gekregen van tal van vak- en beroepsorganisaties. Achter de landelijke manifestatie heb ben zich onder andere de drie bij de vakcentrales aangesloten bonden van overheidspersoneel gesteld, de katho lieke unie en de christelijke vereni ging van verplegenden en verzorgen den. de drie organisaties van werken de jongeren, de landelijk samenwer kende leerlingenraden en het LOMAG (medische studenten). Overbelasting Doordat de personeelsstop tegelijk met een arbeidstijdverkorting en ver lenging van de vakanties is ingevoerd, moet hetzelfde werk door minder mensen in minder tijd worden ge daan. 'Dit leidt tot onverantwoorde en onaanvaardbare situaties', aldus de or ganisatoren. De werkers komen te recht in een proces van groeiende overbelasting, ook al door meer ziek teverzuim, waardoor de druk op de overblijvenden nog groter wordt. Het bestand verpleegkundigen en ver zorgenden in de ziekenhuizen bestaat voor zestig procent uit leerlingen en voor veertig procent uit gediplomeer den. De leerlingen trekken volgens de heer J. van Geffen van de ABVA (NW) helemaal aan het kortste eind: ze worden gebruikt als werkkrachten, er is minder tijd om hen te begelei den en als ze hun diploma eenmaal hebben kunnen ze niet langer in dienst blijven. Het risico hiervan is, ook, dat het aanbod van leerlingen zal. teruglopen, wat in de toekomst weer grote proble men kan veroorzaken. Een 50-50-verhouding tussen leerlin gen en gediplomeerden zou de leerlin gen volgens de heer Van Geffen een beter uitzicht bieden op een baan na hun diplomering. Financieel is een herziening van de bestaande overi gens ongeschreven norm voor de ziekenhuizen nu niet mogelijk, door dat het Centraal orgaan ziekenhuista rieven (COZ) er de goedkeuring van de verpleegtarieven op baseert. Van een onzer verslaggevers DOETINCHEM Het bestuur van het zuiveringsschap Oostelijk Gelder land is voor de opgave geplaatst om een tekort van ruim negen een een half miljoen gulden over de jaren '72, '73 en '74 weg te werken. Het nadelig saldo is, zo wordt gemeld, ontstaan door het ontbreken van betere cijfers bij het opstellen van de begrotingen. Aan de ene kant is er sprake van een aanzienlijk lagere opbrengst van zui- veringslasten in bedoelde drie jaren. Men heeft destijds het aantal omslaé- eenheden veel te hoog geschat. Aan de andere kant kwam men voor veel hogere uitgaven te staan dan was geraamd. Deze liggen ondermeer in de personeelssfeer, in de sterk toege nomen bureaukosten en in de stijgihg van de kapitaalslasten. Het bestuur heeft de algemene verga dering nu een dekkingsplan voorge legd met het oog op de bestaande tekorten. Bovendien wijst het erop dat voor 1975 rekening moet worden gehouden met een verhoging van de omslag van 16.80 tot 24 per inwo ner-equivalent (ongeveer vijftig pro cent). UTRECHT Bij een gewapende overval op een bijkantoor van de Rabobank te Utrecht is ruim 3000 gulden buitgemaakt. Onder bedreiging met een wapen' heeft de beheerder een la met de dagopbrengst afgege ven. De overvaller is lopend de bank uitgevlucht. Het is niet bekend of hij een medeplichtige had. De politie heeft later een man aangehouden, die na met het personeel te zijn gecon fronteerd weer kon weggaan. Hij bleek niet de overvaller te zijn. Om heel vermetel uw eigen zomermode te scheppen. We hebben een inspirerende kollektie stoffen voor u, die u vast aan heel wat goede ideeën helpt. Alles is er in zo'n weelde aan kleuren en dessins, dat ieder iets anders kiezen mag. En de prijzen? Die zijn misschien wel het meest bezielend. Wolken van zomerstoffen. Vrolijke imprimé's voor jurken en blouses. Heel veel kleuren en dessins. 90 cm breed. Een Bijenkorf exclusiviteit. Als prijswinner Stevige vrijetijds-katoen/ polyester in 13 verschillende kleuren. 115cm breed. Normaal 14.95, als prij3winner JA/rp.m. Blue faded out jeans. Katoen/ polyester. 115cm breed. Normaal 1235, als prijswinner 8f p.m. Ook een Bijenkorf exclusiviteit originele Zwitserse katoensatijn. 140 cm en 90 cm breed. Diverse motieven. Normaal 44.95 en 3235 p.m. Ale prijswinner jmLLTen lD*" p.m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9