Spantax: beter op Nederlandse vakantiemarkt Groenland gaat toeristen werven Tberime Konsumenten Kontakt: kritiek op reisbureaus jmmentaar Frankrijk werft voor stillere streken Schoorvoetend Zeeuws 'ja' tegen rapport van commissie-Klaasesz Personalia het weer weerrapp.or.ten 66 in Zeeland ft zichzelf op achterij wil man ontslaan jSA-benen Koele juni? /ikkelingsraad Minister wil 'stippen' op wasmiddelen Vragen over achterstallig loon van buschauffeurs Struisvogel komt om onder ogen van dierentuinpubliek Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen vrezen door de KLM in de wurggreep te worden genomen nu de maatschappij een zo stevige vinger in de pap heeft gekregen bij de reisgigant Holland Interna tional Travel (gevormd door Tourist Fonds en de Nederlandse Scheepvaartunie). Zij noemen de invloed van de KLM op de nieu we organisatie (die in omvang de derde ter wereld is) zo groot, dat eerlijke concurrentie straks nauwelijks meer mogelijk zal zijn. Een van de weinige buitenaindse maatschappijen, die zich daarvoor minder bevreesd tonen, is -het Spaanse charterbedrijf Spantax (na de Deense Sterling de grootste char teronderneming in Europa), die vol gend seizoen juist meer Nederlandse toeristen naar Spanje wil gaan brengen. Zegt president-eigenaar Rodolfo Bay: 'Mocht de Nederlandse Rijkslucht vaartdienst deze plannen boycotten ten gunste van de KLM, dan heeft Spanje altijd nog het wapen van de wederkerigheid achter de hand. Als het hard tegen hard moet, bestaat de mogelijkheid landingsvergunnin gen in Spanje te weigeren en te eisen, dt meer vluchten naar Spanje met Spaanse maatschappijen worden uitgevoerd. Ik heb echter goede hoop, dat het zóver niet zal komen'. Dit jaar vervoert Spantax. die een luchtvloot heeft van 27 vliegtuigen (met als grootste de DC-8 en de ;dorf Paffendorf dingen rembt Berre teinnra» teweiler door Dick Ringlever Coronado), nog maar 15.000 Neder landse vakantiegangers naar Spanje (voornamelijk voor Hotelplan). Maar de directie ziet royale moge lijkheid volgend seizoen een groter deel van de markt van ruim 600.000 vliegtoeristen (naar Spaanse bestem mingen) te verwervan. De maat schappij hoopt dit te bereiken met concurrerende prijzen. De maatschappij, die haar tuishaven op Palma de Mallorca heeft en het onderhoud van haar toestellen aan Swissair uitbesteedt, vloog vorig jaar ongeveer 1,5 miljoen Europese vakantiegangers naar Spanje. Het grootste deel van hen was afkomstig uit Dui/tSland.. Rodolfo Bay Wie nu nog moet boeken voor een zomerreis, doet er goed aan zich eerst het meinummer van Koopkracht, officieel orgaan van het Konsumenten Kontakt, aan te schaffen. Daarin worden de resulta ten bekendgemaakt van een vereglijkend onderzoek van program ma's van de verschillende toeroperators. Conclusie: wie zomaar op goed geluk prikt en niet van tevoren degelijk programma's en prijzen vergelijkt, kan honderden guldens duurder uit zijn dan nodig zou zijn. Voor even lange reizen, in dezelfde periode, naar dezelfde plaats en met dezelfde hotelkamer worden zelfs prijsver schillen van bijna 300 gulden geno teerd. Koopkracht schrijft voort, dat on juiste of onvolledige voorlichting in de reiswereld nog altijd schering en inslag is. Nog steeds blijken, aldus Koopkracht, sommige beloften niet overeen te stemmen met de werke lijkheid. Bepaalde hotels krijgen in de ene folder een heel andere om schrijving dan in een ander pro gramma. Zulke tegenstrijdigheden versterken de twijfels over de voor lichting van [het reiswezen, aldus Koopkracht. (Onderzoeken, zoals Konsumenten Kontakt nu heeft verricht, zijn meer gedaan. En de uitslagen zijn vrijwel altijd min of meer gelijklui dend. Inderdaad: er zijn prijsver schillen bij geheel gelijke aanbiedin gen. Maar die wettigen niet de con clusie, dat de ene touroperator over de hele linie uitspringend duur of goedkoop zou zijn. Het hangt maar helemaal af van de bedrijfspolitiek van de reisorganisator. Heeft hij er belang bij één bepaalde bestemming flink te verkopen, dan zal hij daar voor lage tarieven berekenen, soms zelfs prijzen, die nauwelijks boven de kostprijs uitkomen. Maar dat heeft dan noodzakelijkerwijs wél tot gevolg, dat andere bestemmingen duurder moeten worden verkocht dan in feite nodig zou zijn. Waar, zeker in deze tijd, het reisbu reauwezen een bedrijfstak is, die maar met zeer marginale winsten werkten in veel gevallen alle moei te heeft de balansen boven de rode lijn te houden, moeten de opbreng sten uit de lengte of de breedte komen. Dót gegeven te onderkennen is de taak van de klant. Uitgespro ken goedkope of dure touroperators bestaan er (als men kwaliteit verge lijkt) niet. Wat bij de ene organisa tor duurder is wordt gecompenseerd met andere, goedkopere bestemmin gen. Dat ontkracht echter niet de raad van het KK vóór de keuze eerst éïle brochures door te nemen en te vergelijken. Jawel, men kan er zich soms honderden guldens mee besparen. -fW/KWARTET DINSDAG 21 MEI 1974 DELBURG D'66 wordt in Zee- opgeheven. De Zeeuwse afdeling de partij heeft dit unaniem beslo- De leden overwogen dat het geen meer heeft door te gaan als er a geen aanhang meer is. datum van opheffing is gekozen 1 Dber a.s. Deze datum is gekozen de Zeeuwse afdeliifg tijdens het lelijk congres op 28 september a.s. Amsterdam) de gelegenheid te ■en aan de discussie over de lande- e opheffing van de partij te kun- meedoen. RECHT Van Breugel's Fabrie- i NV, een pluimveeslachterij in neveld, heeft een ontslagvergun- g aangevraagd voor 79 van de 230 rknemers. gens de heer Th. Nelissen, be urder van de AVG, de voedings- id van het NKV, is het bedrijf in eilijkhcden geraakt door te grote irraden en het teruglopen van de isumptie. vakbonden zijn zeer ontstemd over manier waarop de directie in Im- ial Foods, het Britse Concern dat bedrijf in Barneveld vorig jaar 1 Unilever heeft overgenomen, is [etreden. Volgende heer Nelissen left de directie buiten de vakbonden gehandeld en voelt zij ook niets br nader overleg. Een gesprek met i ondernemingsraad vindt zij even- in nodig, de vakbonden gaan zich i beraden over deze kwestie. Denemarken gaat dit jaar voor het eerst 's wereld grootste eiland, Groenland (ruim twee miljoen vierkante kilometer) in de toeristische belangstelling brengen met 'all-ln-arrangementen' vanuit Kopenhagen. Het eiland, dat voor het grootste deel onder een twee tot drie kilometer dikke ijskap ligt (als die plotseling zou smelten zou het waterpeil van de oceanen negen meter stijgen!), blijkt dat toerisme, zo hebben de Denen ervaren, te künnen trek ken, ondanks het ijzige imago. Overigens valt het met die kou 's zomers nogal mee. De temperaturen schommelen er dan rond de 20 graden: niet voldoende om de ijsbergen te doen wegsmelten, wél voor een zonnebad in zwembroek. De duur van de reizen varieert van 8 tot 12 dagen, de prijzen van 650 tot 3600 gulden (waar de reis naar Kopenhagen dan nog bijkomt). Behalve rondtochten over het eiland worden ook speciale arrangementen geboden als een hondeslee-safari, visvakanties en rendierjachten. Inlichtingen geeft het Deens verkeersbureau in Amsterdam (Keizersgracht 518). Frankrijks toeristische wervingsacties staan dit jaar in het teken van de onbekende en stillere streken. En de Limousin moet daar van de grootste trekker worden: een uitgestrekt natuurgebied rond de porseleinstad Limoges in de departementen Creuse, Cor- rèze en Haute-Vienne. De streek is heuvelachtig hier en daar groen, maar soms ook ongerept en ruig, wordt doorsneden door de rivieren de Corrèze, de Vézère en de Dordogne en bezit voorts zo'n 10.000 hectare aan grotere en kleinere meertjes en vennen. Voordeel van de streek is onder meer, dat men er nog voordelig onderdak vindt. Het beste kan men daarvoor de 'stations vertes' kiezen: kleine, rustig gelegen vakantieplaatsen, die aan bepaalde eisen van comfort en recreatiemogelijkheden moeten yoldoen. Voor dat onderdak kan worden gekozen tussen kleine hotelletjes, gites ruraux (eenvoudige vakantie woningen) boerderijen (waar ook gekampeerd kan worden) en de auberges rurales (landelijke herbergen). RECREATIE Over de recreatiemogelijkheden: ruiters kunnen terecht in de vele paardenkampen. Dat kost 40 francs per dag, inclusief logies, maaltijden, paarden en verzekering. Trektochten (langs de 1800 km ruiterpaden) zijn ook mogelijk. Daarvoor betaalt men 735 francs per week (inclusief alles). wie een huifkar achter het paard wil spannen en wil zwerven over het plateau de Millevaches en het plateau des Mille Sources kan dat ook (500 tot 700 francs per week per huifkar), Waar de streek nogal waterrijk ds, biedt de Limousin een heel gamma van watersportmogelijkheden (vissen, zwemmen, waterskiën, zeilen en kanoën Uitgebreid foldermateriaal biedt het Frans verkeersbureau in Amsterdam (Prinsengracht 670, tel. 020- 24.75.34). Ondanks de betrekkelijk hoge barome terstand. (1020 mb), zat er toch een iverking in de lucht, 's Middags en in de vooravond verdichtten de schaap jeswolken zich hier en daar zozeer, dat het plaatselijk begon te druppe len. Deze mini-regen had te maken met restanten van een oceaanfront, dat in de hogere niveaus duidelijker herken baar was \dan aan de grond. Door de meerdere bewolking bleef de tempera tuur lager dan zondag: in het binnen land maximaal 18 of 19 gr. In zuid- Duitsland werd het 24 gr, en het vliegveld Hof in Beieren meldde 4 mm regen na onweer. Dat de storing zich in de Benelux een beetje kon doen gevoelen, was de schuld van het Azoren-hogedrukge- bied, dat er niet in slaagde met het Scandinavische maximum gemene zaak te maken. Langs de top van de' Azo- ren-hogedrukwig bleef min of meer een niemandsland. Daarin loos de wind gisteren uiteenlopend en veran derlijk en van zeer geringe kracht. De meetpaal voor de kust van Katwijk gaf in de ochtend zelfs windstilte. Vandaag blijft het weer op de meeste plaatsen droog, maar daarna wordt het weer onbestendiger. De mogelijk heid bestaat namelijk dat nieuwe oce aandepressies dichterbij kunnen ko men in verband met een belangrijke toeneming van de zuidwestelijke tot westelijke circulatie in de bovenlucht boven het oostelijke deel van de oce aan. Een vliegtuig ten westen van Schotland registreerde gistermiddag om vijf uur een west-zuidwesten wind van 180 km per uur op 10.000 m. hoogte, een Spaans vliegtuig meldde 234 km per uur uit zuidwest op 9.000 meter midden boven de oceaan. On danks die depressie-activiteit zal het weer in de komende dagen toch wel zacht blijven. De Londense weerkundigen verwach ten tot medio juni over het geheel ■Hunnen ons best voorstellen, dat Aantjes zich zoals hij ig op een AR-vergadering te heeft gegeven geïrriteerd irovoceerd voelt door de grepen Ie macht waaraan met name de zich bij de college-vorming in provincies en gemeenten aan :ondigen is. Men had mogen iten dat de verwoestingen die )larisatiemodel in de landelijke heeft aangericht, ook voor de iciale en plaatselijke verhoudin- roldoende leergeld zouden zijn £ou Aantjes er wel eens gelijk in i hebben dat de moeilijkheden Se collegevorming de sfeer tussen rokken partijen zodanig zouden a verslechteren, dat de stabiliteit t kabinet in gevaar zou kunnen aan de andere kant zou 'rechts' ik wel eens, heel voorzichtig lijk, kunnen afvragen in hoever- nu bij de collegeworming 1974 met gelijke munt wordt itaald. De voormalige AR-voor- thans staatssecretaris, dr. A. lan, heeft daarover in het blad [-province en -gemeentebestuur- djze woorden gesproken, die wij iet instemming willen citeren. 'Als in bepaalde gemeenten in id vroeger de rechtse partijen irderheid vormden, was dan bij rechtse vertegenwoordigers het zo levendig, dat democratie irt ijke mate is: opkomen voor de van de minderheid? Ik moet dat ik afgezien van alle In over meerderheidscolleges :ns moeite gehad heb met het van rechtse colleges tegenover irheden. Heel concreet: ik denk het handhaven van de zondags- Het zijn sterke benen die de van-het-voor-het-zeggen-heb- inen dragen. Ik zou niet willen dat a.r. benen per definitie :r zijn dan PvdA-benen.' !-JConinkrijkscommissie heeft niet - niets geleefd. Tot nu toe leek het Ijkwijls op, dat zij het politieke ^tegen had; dat zij misschien wel aar het woord van de dichter iven en eeuwen te laat geboren iHet blijkt echter dat de commis- n de ruim twee jaar van haar lan een plan voor ontwikkelings- tussen Nederland en ïame heeft uitgewerkt, dat te aar- rs om snel in vergetelheid onder te >a ^aardige van het plan voor die 2Ïikkelingsraad' is het onafhanke- q|karakter er van. Een dergelijke zou Nederland en Suriname een hoop soesah en mogelijke latieke wrijvingspunten bespa- Is de beoordeling van projecten besteding van gelden een zaak van een onafhankelijk lichaam, 'kunnen de regeringen daarover (meer kibbelen net zomin als uitspraken van onafhankelijke _jrs in hun landen. lie manier ontloopt de Nederlar.d- egering de mogelijkheid om tot uttemis het verwijt te moeten ho- van neo-kolonialisme, ook na Su- nes onafhankelijkheid. De Suri- ïse regering op haar beurt weet door die raad op een indirecte gelijkwaardig (althans gelijk- diger dan nu het geval is) met erland bij de beoordeling van de 'ikkelingshulp. t als probleem nog het vaststellen de hoogte van de ontwikkelings- en de tijd waarvoor deze moeten jjn. Daarover zal nog heel wat legd moeten worden. Het komt echter voor, dat Nederland op dit niet te beknibbelig mag optreden. gendomen eerst vrij warm, daarna koeler weer. Zuid-Engeland maakt de grootste kans op minder vast weer. Desondanks worden er ook perioden met droogte voorzien, speciaal in Schotland. De neerslagprognose: on der normaal in noord- en oost-Schot land, boven normaal in zuid-Wales en in de zuidelijke districten van Enge land. De algemene circulatie in de afgelo pen vier weken leek op die in de overeenkomstige perioden van 1891, 1918, 1928 en 1972. Jaren, waarin juli in de Bilt normaal tot te koud uitviel. De aantallen zomerse dagen waren respectievelijk 3, 0, 0 en 1 tegen normaal 3: niet zo erg hoopgevend voor de vroege vakantiegangers dus. zonnige perioden Amsterdam geheel bew. De Bilt mist Deelen geheel bew. Eelde motregen Eindhoven mist Den Helder geheel bew. Luchth. Rtd. mist Twente geheel bew. Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Ziirich Casa Blanca Las Palm as mist mist regen regen zwaar bew. half bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. half bewolkt onbewolkt zwaar bew. half bewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt licht bewolkt mist half bew. 23 0 24 0 25 0 25 0.1 24 0 19 0 20 0 25 0 17 0 25 0 15 0.4 22 4 25 0 27 0 23 0 25 0 24 0 12 0 25 0 23 0 22 0 25 0 21 0 25 0 31 0.3 24 0 21 0 22 0 23 0 23 0 24 0 25 u 19 0 23 0 24 0 23 0 23 0 BEWOLKING 10 MAX. TEMP. HOOG WATER. 22 mei 1974: Vlissingen: 1.47- 14.14, Haringvlietslulzen: 3.35-15.59, Rotter dam: 4.33-17.10. Scheveningen: 3.05-15.32. IJmufden: 3.38-16.05. Den Helder: 8.05-20.20, Harilngen: 10.31-22.37, Delfzijl: 12.16- <gcd, opgave). BINNENLAND T5/K7 Provinciale staten niet helemaal eens door Jan Brokken DEN HAAG /MIDDELBURG Toen minister Westerterp (ver keer en waterstaat) de provinciale staten van Zeeland. Zuid-Hol land en Noord-Brabant, alsmede tal van provinciale diensten in spraak beloofde over het rapport van de Commissie Oostersckelde. verwachtte hij wellicht dat deze instanties kort en krachtig ja of nee zouden zeggen. Na het Oosterschelde-debat in da Zeeuwse staten, dat afgelopen vrijdag iverd gehouden, moeten we constate ren, dat de Zeeuwse politici schoor voetend ja hebben gezegd, maar tege lijkertijd een zeker wantrouwen tegen het rapport van de commissie, die naar haar voorzitter Klaasesz is ge noemd, heeft gemanifesteerd. Zal de veiligheid tot 1978, tot het moment dat volgens het Deltaplan de werken afgerond moeten zijn, gega randeerd zijn? Zal het plan-Klaasesz geen vertraging van dit tijdsschema geven? Dat waren de vragen, die met name uit de hoek van het C-DA, de VVD en de SGP kwamen. Gedeputeer de mr. J. F. G. Schlingemann vatte het kort zo samen: 'Er zijn nog te veel vragen, nogte veel onzekerhe den.' Tijdsschema Een minderheid, bestaande uit PvdA, PPR, D'66 en de KVP-er Lockefeer, waardeerde het plan-Klaasesz dermate positief, dat ze een zekere vertraging in het tijdsschema voor lief wensten te nemen. De PPR ging in een afzon derlijke motie nog iets verder: deze partij wilde laten nagaan, of het getij- verschil nog niet iets uitgebreid kan worden, een motie die verworpen werd. De Staten konden dus niet met een eensluidend standpunt komen: een meerderheid (25) deelde de be zwaren van de confessionelen en de WD, een minderheid stelde zich ach ter de progressieven (16). Minister Westerterp heeft gezegd, dat hij bijzonder veel belang zal hechten aan de uitspraak van de Zeeuwse staten. De belangrijkste vraag luidt dus nu. wat kan de minister met de meerderheids- en de minderheidsmo tie doen? In de eerste plaats kan de minister concluderen dat een meer derheid van de Zeeuwen niet staat te juichen over het plan-Klaasesz. Natuurlijk, bijna alle Zeeuwse partij en spraken hun waardering voor het rapport uit, maar daarna kwam in de meeste gevallen de kritiek. Een groot aantal Zeeuwse politici zou ongetwij feld de voorkeur hebben gegeven aan de uitvoer van het oude Deltaplan. Zo openlijk willen zij dat niet zegigen, en daarom worden andere bezwaren aan gevoerd. op het technische maar ook op het biologische vlak. Gevaarlijk uitstel Die bezwaren zijn niet alle onge grond. De kwaliteit van de dijken om de Oostersehelde is bijvoorbeeld op vele plaatsen slecht. Geen wonder dus, dat gedeputeerde Schlingemann zegt, dat elk jaar uitstel van de afsluiting van de Oosterschelde ge- Van een verslaggever DEN HAAG Minister Lubbers (E- conomische Zaken) acht binnen be perkte tijd de invoering van een in formatief etiket ('stippen') op was middelen gewenst. Over deze materie pleegt het bestuur van de stichting informatieve etikette ring Nederland overleg met het geor ganiseerde bedrijfsleven, waarbij ook betrokken is de Nederlandse vereni ging van zeepfabrikanten. Dit blijkt uit het antwoord, dat de minister gisteren gegeven heeft op Kamerlid mevrouw Epema-Brugman (PvdA). De minister wacht het overleg af, dat moet leiden tot etikettering op vrij willige basis. Als de uitkomst onbe vredigend is, worden wettelijke maat regelen in overweging genomen. GRONINGEN De buschauffeurs van het Gemeentelijke Vervoer Be drijf (GVB) hebben een loonsverho ging waarop ze sinds 1 januari jl. recht hebben, nog niet gekregen. Het gaat om achterstallig loon van zes procent. Dit blijkt uit vragen van de commu nisten Meis en Adema aan B. en W. vaarlijk is. Maar bij zo'n stelling rijst toch wel de vraag, waarom de Zeeu wen van 1953 tot 1974 dat risico hebben willen dragen en dat ook nog tot 1978 willen volhouden, maar dat zij die gevaren niet één of twee jaar langer willen aanvaarden. Op de we zenlijke vraag of de Zeeuwen omwille van het milieu een offer hoe klein dat met het plan-Klaasesz ook is willen brengen is afgelopen vrijdag in de provinciale staten geen ant woord gegeven. Antwoorden Minister Westerterp kan dan ook niet veel doen met de moties die vanuit Middelburg naar Den Haag zijn ge stuurd. Op het technische vlak zal Rijkswaterstaat nu een aantal ant woorden moeten geven. Op het biolo gische vlak zijn die antwoorden al geformuleerd, want de enige die deze vragen kan beantwoorden, prof. dr. Korringa, heeft dat als lid van de commissie-Klaasesz in het rapport van deze commissie gedaan. De enige conclusie na het Oosterschel de-debat in de Zeeuwse staten kan dan ook luiden, dat het kabinet-Den Uyl in deze een weinig gelukkige procedure heeft gevolgd. Het was be ter geweest, wanneer het rapport- Klaasesz aan Rijkswaterstaat was voor gelegd. Deze dienst had dan vele vra gen, die nu in de statenvergadering zijn gesteld, kunnen beantwoorden. Vervolgens hadden de provincies dan een gefundeerd oordeel kunnen ge ven, en in laatste instantie het parle ment ROTTERDAM Door onachtzaam heid van een bezoeker is in de dier gaarde Blijdorp in Rotterdam een struisvogel hen omgekomen. Het bete kent voor de dierentuin een groot verlies, omdat Blijdorp er na lange tijd in geslaagd was een hen aan te kopen voor de struisvogelhaan, die al eerder in het bezit was van de dier gaarde. De bezoeker had de vogel, die van nature nieuwsgierig is, met een zak doek naar het hek gelokt. Op een gegeven ogenblik stak het beest zijn bek door het hekwerk om de zakdoek met zijn snavel te pakken. Hij bleef met zijn kop tussen de latten zitten. Toen het dier zich wilde losmaken, brak het zijn nek. Voor het oog van vele mensen stierf de struisvogel ter plaatse. LEIDEN (RU): van 1 september 73 tot 31 maart 74 zal prof. dr. F. D. Kahn, hoogleraar in de sterrenkunde aan de universiteit van Manchester, als gasthoogleraar aan de Leidse uni versiteit onderwijs in de sterrenkunde geven; Wageningen (LH): gepromoveerd tot doctor in de landbouwwetenschappen A. H. Bos; Delft (TH): gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen ir. D. Weiner. Deze promotie was de dui zendste die in Delft plaatsvond; gepro moveerd tot doctor in de technische wetenschappen: ir. E, van de Sande; benoemd tot gewoon hoogleraar in de algemene wetenschappen ir. K. van Harten; Amsterdam (UvA): benoemd tot hoog leraar in de sociale wetenschappen drs. G. de Zeeuw; Utrecht (RU): prof. dr. H. Freuden- thal heeft van de Vrije Universiteit in Brussel een eredoctoraat ontvan gen; prof. dr. R. A. A. Maes, hoogle raar in de vergiftenleer heeft van de stad Gent de medaille van verdienste voor zijn werk ontvangen. Wegens vakantie van Loes Smit dezer dagen geen rubriek 'Dichtbij en Verder'. 'Simpkins is een geboren leider. Hij kan alleen moeilijk volgelingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7