Prof. Steenkamp vindt voorlichting eenzijdig eoeo AVRO-symposium over communicatie 'Klassieke' zender kan er volgens> Theo Olof komen Voetbal in plaats van de Onedinlijn Nader overleg over spreidingf rijksdiensten Regeling discrimineert kinderen gastarbeiders Veronica zou mogen blijven ...OPROEP CODE WALTER JOST TROmTXV MOTET DINSDAG 21 MEI 1974 BESNENLA NiD/R AD 10 -TV Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Verdient het geen ovenveging, dat er een code of een ombudsman komt voor het mediabestel? vroeg prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp zich gisteren af op het symposium van de AVRO over communicatiewetenschap. Thema was: 9Te veel informatie - te weinig communicatie Mary Perkins T-M W DEN HAAG Een Nederland-Mu- ziek-zender klassieke muziek die van 's morgens zeven uur tot middernacht in de lucht is, kost per jaar, naar een zeer voorlopige raming, tussen de drie en vijf miljoen gulden. Zo'n zender kan er komen, nu er zich technische mogelijkheden hebben aangediend en er enige financiële armslag is. Dit hebben voorzitter prof. S. J. Door man en Theo Olof van de stichting Nederlarid-Muziek de leden van de Eerste en de Tweede Kamer geschre ven nu zich de mogelijkheden voor doen orrf snel de achterstand in te halen die ons land heeft in vergelij king met anderen landen als het gaat om klassieke en moderne muziek. HILVERSUM Omdat de NOS vana vond rechtstreeks de eerste finalewed strijd om de UEFA-cup tussen Totten- ham Hotspur en Feyenoord uitzendt, betekent dit een wijziging in het VARA-programma. De Onedin lijn komt te vervallen, maar zal op zateiv dag worden gebracht. De voetbalwedstrijd begint om tien over half acht op Nederland II. DEN HAAG De vijf centrales van overheidspersoneel hebben staatssecre taris Polak (binnenlandse zaken) mee gedeeld een opening te zien voor over leg over de spreiidng van de rijksdiens ten. Eind februari hadden de centra les na bespreking van de spreidings plannen in het georganiseerd overleg gesteld dat er bijvoorbeeld wat betreft de plannen voor verplaatsing van de centrale directie van de PTT geen ruimte bleek voor enig overleg. Zij lieten toen weten geen enkele verant woordelijkheid te willen aanvaarden voor de 'voorlopige spreidingsplannen'. Nu nebben zij meegedeeld de sprei ding in het georganiseerd overleg na der te willen bezien. JütëT.. b£2£ "S. AL7I1D TKCVJT SUJITIUÓ ALTtJD u biV' MCÊlUJKéCWÉÊSr Prof. Steenkamp, die tussen de rij sprekers de rol vervulde van de con sument, somde een rij voorbeelden op over eenzijdigheid in de nieuwsvoor ziening voor televisie, radio en schrij vende pers, zoals hij die had ervaren. 'Voor vertegenwoordigers van de con servatieve richting ligt dit gevoeliger dan voor die van de progressieve', voegde hij eraan toe. Prof. Steenkamp, die als consument en als leek in de wereld van de informatie sprak, werd van de zijde van deskundigen gewezen op het feit, dat er al een raad voor de journalis tiek was. Zowel mr. C. A. Steketee, oud-hoofdredacteur en directeur van het Algemeen Handelsblad en dr. E. Diemer, oud-hoofdredacteur van de Rotterdammer-bladen, wezen erop, dat er al een bevoegde instantie is in de vorm van de Raad van de journalis tiek. Beiden meenden, dat dit college, waartoe men zich kan wenden als men een grief heeft, altijd goed werk heeft gedaan. Mr. G. B. J. Hiltermann, voorzitter van het forum, meende dat een code voor kwaliteit misschien wel een idee was. Hij pleitte voor een langere opleiding van journalisten op niveau. Verder meende hij dat de honorering meer in overeenstemming moest wor den gebracht met de verantwoorde lijkheid van het werk. Horizontaal: 1. trots,y. 4. gemalen graan, 7. bretonse zang, '8. spoonstaaf, 10. rund, 12. plaats "In N. H., 14. koemest vocht. 16. Amér thee, 18. end, 20. voertuig, 211 bijbels figuur, 23. plaats in Gelderland, 25. verharde huid, 27. tijding, 29, noorse god, 30. foefje (Ind.), 32. oude lengtemaat, 34. moeraspalm, 36. gekbieid, 38. einde, 40. werpanker, 42. muzieknoot, 43. telwoord, 45. nauw", 47. houding, 48. kleur. Zwartboek Mr. G. Hilterman prof. Steenkamp die daarmee een nieuw woord, zij het een 'variant op vertrossing de wereld in hielp. Verder zag hij als gemis een objectieve inter pretatie na het jour naai In zijn zwartboek dat, zoals later bleek, niet altijd in dank werd afgeno men, zag de heer Steenkamp als in consequentie van het omroepbestel, dat verschillende omroepen steeds over eenzelfde gebeurtenis informeer den, in plaats dat bij een omroep de zaak van drie verschillende kanten werd belicht. 'Gegeven de verzuiling die tot verschillende opinies dwingt, moet elke organisatie ook een eigen opinie hebben. Het gevolg is dat in ons land het commentaar dikwijls krachtiger is dan het nieuws en dat een sterke vermenging van commen taar en nieuws optreedt.' Hiltermann haakte hierop in met de woorden: 'We leven in een tijd zonder polemiek, zoals je dat vroeger in de pers had, waar men in de kolommen elkaar maanden lang kon bestrijden. Maar radio en televisie lenen zich daar bijzonder goed voor. Verschillen de omroepen zouden tegen elkaar kunnen ingaan.' 'Men had m het verleden de hoop, dat de NOS zou kunnen voorzien in objectieve interpretatie, maar dat is mislukt Ik zie in verdere verinos'sing geen oplossing", meende tenslotte Van een verslaggever DEN HAAG Kan de Europese Commissie maatregelen nemen tegen de Nederlandse studiekosten regeling? Die regeling werkt namelijk discrimi nerend voor kinderen van gastarbei ders. Dit zeggen de Tweede-Kamerle den Patijn en Laban (beiden PvdA) in vragen aan de Europese Commis sie. Een tegemoetkoming In de studiekos ten kan alleen maar worden aange vraagd voor kinderen van buitenland se werknemers die na 1960 naar Ne derland zijn gekomen. Alleen deze mensen vallen namelijk wider de wer vingsovereenkomst. De beide Kamerle den menen dat de regeling in strijd is met de bepalingen van het EG-ver- drag over het vrije verkeer van werk nemers. Verdenking Hoe interessant mogen, kunnen, moe ten de informatieve media zijn?' vroeg de heer W. Höfer, programma directeur van de Westdeutsche Rund funk (het derde Duitse net) zich af. Als vakman stelde hij, dat wie een lans breekt voor het interessante en tegen de verveling vecht, al vlug de verdenking op zich laadt met geheime of ongure machten uit de commercie een gemeenschap te vormen. Zo'n ver dachtmaking is in. zoverre begrijpe lijk, doordat juist die op profijt ge fixeerde media het interessante een hoog plaatscijfer geven. 'Lelijkheid verkoopt zich slecht: wil echter nog wel het schokeffect hebben van het omgekeerd verhevene. Verve-' ling daarentegen verkoopt zich hele maal niet. Desalniettemin is het prin cipe verveling een stijl geworden, die critici prijzen, juryleden bekronen en toeschouwers tolereren, omdat ze bang zijn voor kleinburgerlijk, bene pen of reactionair, te worden aange zien.' Prof. dr. J. M. Peters, hoogleraar in de communicatiewetenschappen aan de Universiteit van Leuven gaf uitleg aan de begrippen informatie en com municatie. Informatie noemde hij het aanbod van boodschappen en commu nicatie de verwerking en integratie van de aangeboden informatie. 'Het wordt hoog tijd', meende hij, 'dat men in het onderwijs eindelijk se rieus aandacht gaat besteden aan de massa-media, dat men de daarlangs verlopende informatie- en communica tieprocessen voor de ontvangers door zichtig probeert te maken.' Dagbladen Uit de rede van de heer Stapel, directeur van het Nederlands Insti tuut voor Publieke Opinie en Markt onderzoek (NIPO) lichten we tenslot te de stelling, dat de Nederlandse dagbladen voor de nieuwsvoorziening het belangrijkste medium zijn. Uit een onderzoek bleek, dat de meeste mensen kennis van het nieuws namen via de krant. Tot vijf uur in de middag gingen krant en radio als nieuwsbron gelijk op. Om vijf uur schoot de krant omhoog en bleef de leiding houden. Na zeven uur werd de televisie voox het nieuws geraadpleegd. DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) heeft een advies gekregen van de omroepraad om radio-Veronica die als illegale zeezender moet verdwij nen, in principe een zendmachtiging te geven. Veronica zou dan als legale en niet commerciële zender op het land met slechts beperkte zendtijd kunnen blijven. Dat de omroepraad positief adviseerde over de aanvraag van de Veronica- Omroep Organisatie (V.O.O.) is de indruk van het WD-kamerlid Van Dijk. Hij zal samen met zijn fractiegenoot Geurtsen morgen de mi nister over deze kwestie vragen stel len en proberen achter de waarheid te komen. Overigens heeft minister Van Doorn het officiële advies van de omroepraad nog niet ontvangen. Zoals bekend heeft de bewindsman bij de behande ling van het anti-piratenwetje in de Eerste Kamer meegedeeld, dat hij pas zou optreden tegen radio-Veronica, als het advies van de omroepraad was ontvangen. Wel kreeg dc bewindsman het eerste; een voorlopig deel van dit advies. Het tweede deel is nog niet gereed, omdat dit gebaseerd zal zijn op een onderzoek van de dienst omroepbijdragen naar het ledenbe stand van Veronica. Nagegaan wordt, of de Veronica-leden ook hun omroep bijdragen hebben betaald. Aan de hand van dit onderzoek kan worden bepaald of Veronica inder daad volgens de bepalingen van de omroepwet een voldoende aantal le den heeft, om voor een zendmachti ging in aanmerking te komen. Verder kan op grond van dit onderzoek wor den geadviseerd welke status Veronica krijgt (C-omroep etc). Uit het feit, dat de dienst omroepbij dragen de opdracht heeft gekregen het ledenbestand van Veronica door steekproeven te onderzoeken, kan de conclusie worden getrokken, dat Ve ronica volgens de omroepraad in prin cipe en kwalitatief voor een zend machtiging in aanmerking komt Al leen moet in dit stadium nog worden uitgemaakt of de aanvraag aan de kwantitatieve eisen (voldoende 'wetti ge' leden) voldoet SMIDJE VERHOLEN 27. Smidje Verholen had wel een tikje erg hard geslagen en nu stond hij zijn vuist af te likken, want die vuist deed hem pijn. Dat is niet zo vreemd, want iedereen weet wel, dat een stenen kop aanzienlijk harder is dan eentje van ontbijtkoek. Maar toch had de smid op dit moment minder aandacht voor zijn pijnlijke vuist dan wel voor het feit dat die lachende stenen kop nu helemaal scheef aan de muur zat. Wat heb ik nou in mijn smidsvuur liggen?' dacht hij. 'Die kop zat toch vastgemetseld? Enen nou lijkt het wel of hij loszitof hij draaibaar is! Daar moet ik meer van weten, jongens!' De smid pakte de kop nu stevig beet tussen zijn handen en begon uit alle macht heen en weer te rukken. Jadie kop was werke lijk draaibaar. Het ging weliswaar erg stroef en moeilijk, maar goedhet ging! De verrassingen waren echter nog niet van de lucht, want als de smid aan die stenen kop draaide, dan begon er ergens hout te kraken. Dat mag wel zonderling heten, want ge woonlijk kraakt er geen hout als men met steen bezig is. Doch ail gauw merkte de slimme Verholen wat er aan het handje was. Ais hij de stenen kop naar rechts wrong, dan kantelde een in de eeuwenoude stenen muur gemetselde dikke balk naar voren. Wrong hij daartegen de kop naar links, dan gleed die dikke hou ten balk weer op zijn plaats. Die balk is helemaal geen steun rijz mompelde de smid verrast 'Dl., een nepbalk! Waarom zou datrl naar voren komen? Dat moet tocFi: reden hebben, zou ik zo zeggei lar De smid pakte nu de petroleun van de tafel en ging op zijn buik het gat liggen, dat ontstaan was,' de balk naar voren kwam. He was zó groot, dat een, volwassen grij er gemakkelijk onderdoor kon ,r pen. Toen hij een nieuwsgierige naar binnen wierp, zag hij, dat eP nauwe gemetselde koker achteneër die naar boven leidde en voorzie^en van een eeuwenoude, stenen w HILVERSUM i AVRO (S) Dag...QHPPBMMIH 8.11 Radiojournaal. 8.50 Morgenwijd. 9.00 (S) Romant. Cone. (ID. 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.00 Nws. 11.03 Radiojournaal 11,30 (S> Rondom Twaalf, met Groenteman. Paris vorus paria en 11.55 Beursplein 5. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. v.d. landb. 12.40 (S) Kinderkoor. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 Wat deed hij hier. EO: 14.00 Woord der Waarh. 14.16 (S) Over en weer. 14.55 (S) Licht ensemble. 15.15 (S) Licht en Uitzicht. 18.00 Nws. 16.03 Klankbord. 16.10 (S) Eigenwijs: v.d. kleu ters. 16.30 (S> Jeugdtoer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Med., SOS-ber., politieber. HILVERSUM I AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.» Te veel inf., te weinig communicatie: dok. 18.40 (S) Licht ork. met zangsolist. 19.05 (S) Y'All come, country en western- progr. 19.30 (S) Dood stemt schuldig. 20.02 ,(S) Early Music Consort of London. 20.15 (Quadro) Dialogues des Carmelites. 28.20 (S) Er floot geen vogel in de wei, 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM TI oKRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende Woord. 7.07 (S) Badinerie: klass. muz. (7.30 Nws; 7.41- 7.50 Echo.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8.36 Oymn. v.d. huisvr. 8.43 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 Wereld om ons heen, 10.20 (5) Aubade: klass. muz. met 10.30 Nws. 11.00 Gebakjes en een beter leven - verh. van wel en wee. 11.30 BejaardenprogT. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twlaaf tot twee. met 12,22 Wij v.h. land; 12.26 Med.; 12.30 Nws 12 41 Echo en 13.00 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op dins dag, met 15.30 Nws. 17.00 Overheidsvoorl.: Luchtpost uit Ned. Ant. 17.10 VA. kleuters. 17.30 Nws. 1.7.32 Echo. HILVERSUM n KRO: 18.00 (S) KRO-muz. uit eigen produk- Ues. IS. 19 Uitz. v.d. P.P.R. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Lichte gramm.muz. 19.00 (S) Zin tn mui.: amateurs geven de toon aan. NOS: 19 50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweg. 20J5 (Quadro( Dialogu es des Carmelites. In de pauze(ca. 22.00): literair Babelprogr. 23.15 (S) Kerkorgeloonc. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM ni VASA: 7.02 Eddy Becker. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 Tom Blom in uw radio. 12.03 (S) Drie tussen de middag -o pvall. vrol, gevar. visite. 14.03 Eddy Becker. 15.03 Drie-draal. 16.03 (S) Mix. NOS: HILVERSUM in 18 02 Joost mag niet eten.- 19.40 Tottenham Hotspur - Fey< Londen. (20.30 en 21.35 Nws.) VARA." (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) <P)opdaa 22.55 Med 23.02 (Si Wachten op - nacht. 0.02 (S) In de kleine uren. Kees van Maasdam. 3.02 Willem t kom. 4.02 Alfred Lagarde. 5.02-7 Hamburger en Wim Bloemendaal. BELGIE 324 m NED, 12.00 Nws. med. en SOS-ber. muz. (12.50 Buiten!, persoverz. act., weerber. en toneelagenda.) ber. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. Nws.) 16 00 Nws en beursber. 16.11 klass. muz. 17.00 Nws en med. 17. oudere luisteraars. 17.55 Weegschaal, 2-7.00' I 3 3D, r. 12.08 rz. i3.0(rai: 1.) I.3.55I1 1 olradio. ial. It TV vandaag BELGIE 324 m NED. muz. 19.00 Nws en act. 19.30 LlchM 19.35 Vakb.kron. 19.45 Lichte muzi Lichte zang. 20.30 Nws. 20.4i Licht» 20.45 Hoorspel. 21.22 Filmmuz. 22.04 22.0-5 Muslcalmuz. 23.00 Nws, 23.10 f muz. 23.40-23.45 Nws. (eg mt Prof. dr. P. Steenkamp Tot onze spijt ontbreekt, wegens ziekte van onze televisie-redacteur het ge bruikelijke tv-commentaar. NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 Voor achten NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 Storm over Washington Verticaal: 1. familielid, 2. .oevergewas, 3. baan voor balspel, 4. muzieknoot, 5. aanloop, 6. pret, 7. schaai»kameel, 9. water in N. Br., 11. boerderij, 13. part, 15. bloedhuis, 17. oorlogsgod, 19. geneesmiddel, 22. pas, 24. streek op de grens van N.Br. en Lintburg, 26. zwemvogel, 28. sierplant, 29. be kwaam, 31. aanlegplaats, 33* soort ka beljauw, 35. een weinig, 37. insektene- tend zoogdier, 39. houten jbakje, 41. opstootje. 44. pers. voornaamw., 46. voorzetsel. Oplossing van gisteren: Hor. 1. koel, 4. kartel, 9. arc^ 10. tol, 11. ara, 12. mentor, 14. Ares,15. sen, 16. Rai, 17. el, 19. enteren, 22i lot, 24. Ari, 25. fan, 27. margarine, „30. te, 32. lee, 33. Ier, 35. egel, 37. anerode, 39. man, 40. nor, 41. den, 42. attent, 43. geit. Vert. 1. kameel, 2. ore, 3. eens, 4. kor, 5. al, 6. tarief, 7. ere, 8. lae t, 10. tonnage, 13. TEE, 14. aar. 16. Itiïinier, 18. lom, 20. tri, 21. nat, 23. talecit, 26. nepent, 28. rel. 29. eer. 31. tenja, 34. rode, 36. gat, 37. mot, 38. dei, 40*. nn. De prijswinnaars van de weekemlpuz- zcl van 11 mei zijn: Henk van l*orp. Herenweg 54, Rijnsaterwoude; mevr. J. Nienhuis-Posthuma. Werkmansingel 4. Leens: J. Bollen. Alesiabof- 21, .Maastricht. De wandeling hierheen duurde een eeuwigheid. Ik ben alle verschrikkin gen van de oorlog op deze kruisweg tegengekomen. Ik ben ziek, noch ge wond. Ik zal proberen vol te houden. Nog vreselijker dingen kunnen er niet meer gebeuren, denk ik. Het komt me voor. dat Wahdat ver, heel ver weg ligt. Het lijkt of ik een nachtmerrie heb gehad. Ben ik die ik ben? Ik betast mijn lichaam. Ja, ik ben wakker en ik denk. Ik zie de magere gezichten van de vluchtelin gen voor me, hun van angst vervulde ogen. Ik zie de gewonde oude man op de schouders van zijn zoon. Ik zie zijn verminkte gezicht en hoor zijn ge kerm. In zie die wezenloze kinderen, die doelloos ronddwalen. Ik zie ze met hun bundeltjes slepen. Ik zie de eindeloze ellende van de viuchtelin- genstoet en hoe die door de vernielde straten naar de moskee wankelt Moet ik die hele ellende dan nog een keer beieven? Kan ik die afschuwelij ke beelden dan niet vergeten? Nee, ik kan het niet. Tk zal ze nooit kunnen vergeten. De bange gezichten van de vluchtelingen zullen me blijven ach tervolgen of ik nu waak of slaap. Ik ben in een wereld terechtgekomen, waarvan ik niets vermoedde. Honder den, duizenden donkere gestalten zie ik aan me voorbijtrekken. Vluchtelingen.Vluchtelingen. Vluchtelingen. Zullen zij ooit een eigen vaderland krijgen? Er komen drie mannen het vertrek binnen. Good morning! groeten zij en gaan tegenover me aan tafel zitten. Ze zijn alle drie rond de dertig jaar. De ene, een man met een smal, intelli gent gezicht, kortgeknipte zwarte ha ren en een goed bijgehouden snor, neemt me een verhoor af. terwijl de anderen in een onverschillige houding meeluisteren. Weet u waar u bent?' Ik zeg, dat ik dat niet weet. 'Ik weet iMsm alleen dat men mij naar het Rode Kruis zou brengen. Maar waar ik nu ben, is mij onbekend'. 'U bent in het hoofdkwartier van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en ik heet u van harte welkom!' De man zwijgt even. Buiten knetteren machinegeweren. Af en toe doet een ontploffende granaat de muren van het huis schudden. Een van de guer rilla's, een kleine man met een opval lend rond hoofd zit in kleermakerszit op een stoel naast me en bekijkt me met zijn levendige, donkere ogen van top tot teen. 'Het Volksfront heeft besloten u als enige van alle gijzelaars vrij te laten', gaat de guerrilla-leider weer verder. 'U zult nog vanmiddag contact opne men met het Rode Kruis. U moet hen een boodschap overbrengen. U moet de vertegenwoordigers van de pers vertellen hoe wij u behandeld hebben cn wat u hier gezien heeft. De wereld moet van ooggetuigen ho ren wat hier werkelijk gebeurt. Hoe vindt u de gebeurtenissen hier?' 'Verschrikkelijk', stamel ik. Het is het ergste wat ik ooit in mijn leven gezien heb. De man valt me in de rede. 'Ver schrikkelijk is niet genoeg. Het is een misdaad tegen ons volk wat hier ge beurt'De troepen van koning Hoes sein moorden onze bevolking uit Ze schieten met fosfor- en napalmgrana ten op weerloze mensen. De doden liggen bij duizenden onder het puin. We schatten het aantal doden tussen de 6000 en 8000 mensen. Het aantal gewonden zal waarschijnlijk meer dan 12.000 bedragen. De moskee zit vol vluchtelingen en doden. Gisteren la gen er ongeveer 300 doden, maar niemand kan ze begraven'. De man staart weer voor zich uit 'Maar heeft het Rode Kruis dan geen hulp geboden?' 'Het Rode Kruis is er alleen voor de Jordaniërs, voor koning Hoessein. De Palestijnen laat men verrekken'. Ik werp hem tegen, dat het Rode Kruis zeker helpt waar het maar kan. Maar eerst moeten de wapens zwijgen. Als ik bij het Rode Kruis kom, zal ik me helemaal yoor de Palestijnen in zetten. Ik heb' hun nood en ellende aanschouwd en dat zou ik nooit verge ten. 'U heeft lang niet alle ellende gezien', onderbreekt hij me. 'U zult er wel iets meer van te zien krijgen. Vanmor gen wordt u naar ons ziekenhuis gebracht en daar zult u de nood van de Palestijnen pas goed leren kennen. Daar zult u er wel meer van zien. En u moet de wereld de waarheid vertel len. Dat verwachten wij van u'. Op nieuw zwijgt hij. 'Waar zijn de mensen van het Rode Kruis en waar zal ik aan hen worden overgegeven?? De guerrilla-leider richt zijn donkere blik op mij. 'Ze zullen u van ons ziekenhuis komen afhalen. Wees maar niet bezorgd'. Buiten kraken weer schoten. 'Zeg aan de pers, dat het ons spijt wat wij u allen persoonlijk heb ben aangedaan. En dat we alles ge daan hebben om uw leven te bescher men, maar dat we uw leven nu niet langer meer kunnen garanderen. Zeg ook, dat u goed behandeld bent. En zeg. 'Mag ik noteren wat ik allemaal zeg gen moet?' Dc heb een verfrommeld stukje papier uit mijn zak gehaald en begin te schrijven. '1. Tot nu toe goed behandeld, maar Volksfront niet langer in staat ons leven te garanderen. 2. Het Volks front. De man onderbreekt me. 'U weet heus wel wat u zeggen moet Het zijn de volgende vijf punten.Een hevi ge explosie doet de muren schudden. 'Heeft u misschien iets van uw kame raden meegekregen? Brieven bijvoor beeld?' li trek de verfrommelde papiertjes uit mijn zak en begin ze glad te strijken. 'Deze hebben ze me meegege ven. Het zijn brieven aan de gezinnen van mijn kameraden'. Zin voor zin moet ik van het duits in het engels vertalen. 'Liefste.Als je deze brief ontvangt ben ik waarschijnlijk dood. Ie^-r moment kan er een granaat inslaan. Ik denk aan jullie en weet dat jullie ook aan mij denken. God geven jullie de kracht om al het verdriet dapper te dragen'. 22.25 Gamma: wetensch. rubriek NOS 23.00 Den Haag vandaag 23.15 Journaal TELEAC 23.20 Huisartsen - les 2 NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovdnaar 18.55 Journaal VARA 19.05 deel 2 van de film 'De Verschoppeling' samen met de NCRV 19.30 pauzefilmpje NOS 19.40 Voetbalwedstrijd om UEFA-cup journaal halverwege VARA 21.30 De Kwis '2 voor 12' VARA 22.10 Achter het nieuws 23.00 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 Wenige Schritte. 11.40 Lehars Villa. 12.05 Rep. - analyses - meningen. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 18.15 Journaal. 18.20 Horst Jankowskl ln Zuld-Afr. 17.05 Ktnder- progr. 17.30 Natinrrwetensch. magazine roor kinderen. 17.55-18.00 Journaal. DUITSLAND I (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasso. 18.00 Inf. progr. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 38.55 Nordschau-magazine. 19.26 Motiv Liebe. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20-9.25. 10.30-11.30 en 11.45-12.15 TV-kursussen. (9.30-10.00 Se- samstrasse.) 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Elefantenboy. 18.40 Akt. 19.20 Motiv Liebe.) 20.00 Journaal en weeroverz. 20. lo TV-quiz voor filmbezoekers. 21.00 Seine Scheidung. ihre Scheidung. 22.15 Journaal en weerber. met komm. 22.35 Gespr. met Bertrand de Jouvenel. 23.35 Journaal. DUITSLAND II 16.30 Uitz. voor oudere kijkere. 1700 Journaal. 17.10 Nachste bitte! Aansl.: Main- zelmannchen. 17.40 Akt. en muz. DUITSLAND II 18.25 FoUyfoot-Farm. 19.00 Journaal. 19.30 Glfl-Affare. 21.00 Journaal. 21.15 Kenzeichen D. 22.00 Filmrubr. 22,45 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.05 t.e.m. 12.45 en 16.30 t.e.m, 17.30 Schooltelevisie, DUITSLAND III NDR 18.00 Sosamstrasse. 1s.30 ZellkuTSus. 18.4a Opvoed.experim. 19.30 Reiswege zut Kunst. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Vijlan- denmagazine. 21.00-21.45 Fllmrep. DUITSLAND III WDR 8.20-11.45 Schooltelevisie. (9.30-10.30 Sesam- strasse.) 16.00 Sesame Street. 17.00 Schoolte- 18.30 Tienerprogr. 19.05 Uitz. v.h. verb. 19.35 Kortweg. 19.40 Med. 19.' naai. 20.15 Moederliefde. 21.05 Maata tisch progr. 21.55 Inf. progr. 22.16 I sprogr. 23.00 Nws. BELGIE FRANS 14.00, 14.30, 13.00 en 17.40 Schod sie. BELGIE FRANS 18.10 KJeuterprogr. 18.30 Uitz. voorf' kijkers. 19.00 Waalse akt. 19.15 L'f fleurs. 19.45 Journaal. 20 12 Weerber Dok. 20.50 La cloche thibetaine. Dupes, 23.35 Journaal. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Kursusprogr. 18.50 Kursusprogr. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Griekse gastarb. 19.15 Weekai- manak. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19.5.1 KOMM. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.lo Popul.-wetensch. progr. 21.00 Dok. film. 21.45 Journaal. 22.05 Pianospel. 22.30 Emae uitz. BELGIE NEDERLAND 18.00 Fabelijeskr, 18.05 Grote koraalrif- Tomatenpar.nekoek 500 gram tomateq 2 uien, 1 ei 100 gram bloem kaas, zout paprikapoeder 2 dl. melk met water blikje sardines boter Van bloem, ei, geraspte kaas, melk met water (bier is ook een glas beslag maken. Wat paL poeder toevoegen. De uien schoft ken en in ringen snijden. De 1 even' in kokend water houden het vel ontdoen. De tomaten in ven snijden. In een koekep; klontje boter smelten en de g helft van het beslag erin gietei^ deeg met de uienringen en de tenplakken beleggen en er fijngf sardines over strooien. De res het beslag eroverheen gieten pannekoek aan beide zijden gaa ken. De pannekoek op een verw schotel laten glijden en met ge|f kaas bestrooien- Menutip: kop bouillon, tomatenj H koek, gemengde sla, komkomme flip.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6