:HU tegen et vormen lewesten Voorstel collegegeld kan 't zeker halen 'Ontwikkelingsra ad' voor samenwerking Nederland-Suriname Melkhandel dreigt betaling aan fabrieken te staken pgelijk in 1976 ig Nederlandse in Suriname Invalide student in beroep om bijstand voor privé woning Federatie litiebond 1 betere wapening Tentoonstelling over Wim Sonneveld h voor externe verdediging Nog geen zomer in Moskou Vanmiddag beslissing over steun aan Haagse Post Vragen over bouw Hoeveel kwik zit er in varkensvlees? ^KWARTET DIXiSOAiG 21 MEI 1974 BINNENLAND T3/KS ^tie gemeenten en jncie versterken e parlementsredactie j^Nf De CHU is tegen de plannen van minister De Gaay (Binnenlandse Zaken) om de gewestvorming van boven leggen, In het algemeen voelt de CHU weinig voor de ge- ling en wil ze liet bestuur niet ingewikkelder maken door pen van een vierde bestuurslaag. gisteravond de fractie- f van de Tweede Kamer, dr. uisinga op een vergadering Hij pleitte ervoor juist de de gemeenten en de pro- 8 versterken. Dan zal de be- gewesten verdwijnen en delen van het land ver- feinga zei dat de positie van cies in de Randstad systema- dt onderschat. Men realiseert Haag heel onvoldoende guiten de Randstad een pro- i gehoudenheid en besef van |le verbondenheid en culture eer) rol speelt. zal zeker bij de aanstaande op de bres willen staan Pprovinciale belangen', aldus «inga. Dat zal de CHU zeker doen, gelet op het feit dat de positie van de provincies zo slecht wordt onderkend. En dat geldt niet alleen voor Friesland en Zeeland, maar ook voor provincies als Drente en Gronin gen. aldus de fractieleider van de CHU. Plan van Koninkrijks-c om missie: Van een onzer verslaggevers DEN HAlAiG Volgens de plannen van de Koninkrijkscommissie zal voor de ontwikkelingssamenwerking tussen Nederland en Suri name (en mogelijk ook met de Antillen) een speciale, onafhanke lijke raad met vergaande bevoegdheden worden geschapen. Deze raad zou moeten bestaan uit een gelijk aantal deskundigen op economisch, technisch en sociaal gebied uit de betrokken landen. Defensie Dr. Kruisinga vroeg verder aandacht "voor het plan dat de CHU reeds m 1971 indiende en dat inhoudt een afschaffing van de dienstplicht. Bij de uitvoering van dit plan kunnen juist bezuinigingen worden aangebracht in het defensieapparaat. De CHU acht deze afschaffing dan ook van groot belang, aldus dr. Kruisinga. Hij vroeg tot slot een spoedig reactie van de kant van het kabinet-Den Uyl op het voorstel van de CHU. Vandaag wordt in het Amsterdamse Toneelmuseilm een tentoonstelling geopend over het artistieke le ven van Wim Sonneveld. Naast vele foto's zijn daar ook attributen als de trommel van 'nikkelen Nelis' te zien. Verder worden op de tentoonstelling televisie- en bioscoopfilms vertoont en is er gelegenheid ge luidsbanden te beluisteren. In deze opzet wordt de taak van deze raad o.a. de binnenkomende gelden in een fonds te beheren, de aanvragen voor ontwikkelingshulp te beoordelen, eventueel zelf suggesties te doen voor bepaalde projecten en achteraf als een soort rekenkamer, de besteding van de gelden na te gaan en daarover te rapporteren. Deze plannen van de Koninkrijkscom missie over deze 'ontwikkelingsraad' lopen nagenoeg parallel aan gedach ten die zijn neergelegd in een rapport van de PvdA, PPR en D'66 over de samenwerking met de west Deze overeenstemming is echter toeval de gedachten zijn onafhankelijk van elkaar ontwikkeld. Omdat deze plannen van de Konink rijkscommissie nog op geen enkele wijze in beraad zijn geweest bij de regeringen van de betrokken landen, zullen zij geen onderdeel kunnen uit maken van het overleg tussen de premiers van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen: een overleg dat zaterdag is begonnen en vandaag wordt afgerond. Wel zal de Nederland se minister van ontwikkelingssamen werking, Pronk' vandaag enigszins onverwacht en in afwijking van het draaiboek de besprekingen mee maken. Ook heeft premier Arron van Suriname indertijd als lid van de Koninkrijkscommissie reeds zijn instemming met dit plan betuigd. Het plan heeft dus goede papieren. Zoals bekend heeft de Surinaamse regering bij haar eerste optreden al laten weten, dat zij naar een andere vorm van besteding van de ontwikke lingsgelden toe wil. Veel meer dan in het verleden zal het geld gegeven moeten worden aan concrete projec ten: kleine projecten zelfs als zij maar rendabel zijn en werkgelegenheid bie den. Het verwijt over de tot nu toe gevoeg de besteding van de Nederlandse ont wikkelingsgelden in Suriname was, dat dit geld grotendeels gestoken werd in allerlei kolossale infra-struc turele werken, die vooral het grote Westeuropese) bedrijfsleven ten goe de kwamen. ft onzer verslaggevers AAG Premier Arron van Suriname acht het 'niet uitgeslo- jt ook na de onafhankelijkheid van Suriname per 31 december Dg enige tijd Nederlandse troepen in Suriname zullen blijven. iepen zullen dan uitsluitend dienen voor de externe verdedi- dus niet mogen worden ingezet om tussenbeide te tornen bij rndse onregelmatigheden. DEN HAAG Een actiecomité van Westnederlandse melkhandelaren gaat vandaag met de Westnederlandse consumptiemelkfabrieken ver gaderen over de moeilijkheden, die voor de melkhandel zijn ontstaan door het grote verschil tussen de nieuwe maximum-melkprijs en de nog niet daarbij aangepaste minimumprijs. Het comité heeft inmiddels zijn ach- tallen. Aanvankelijk hadden de melk- terban geadviseerd, rekeningen van de handelaren van hun voormannen de fabrieken waarin voor de vorige week raad gekregen, de oude inkoopprijs te geleverde melk de nieuwe inkoopprijs bleven betalen. wordt berekend, helemaal niet te be- Volgens woordvoerder J. van Hooi- al had premier Arron gezegd geen Nederlandse troepen 'ig te hebben voor het ;n van orde en rust Maandag ilde hij het misverstand voor dat er geen Nederlandse meer zouden zijn na 1975. Suriname nog geen eigen cht heeft opgebouwd, zal een ids contingent grensbewa- ïpen nodig zijn. hebben de premiers van id. Suriname en de Neder- Lntillen gisteren op de tweede hun beraad Ên Den Haag de Konihkrijkscommissde vullende opdracht te geven uiterlijk 1 november 1974 te ren over de vraag: bij de onafhankelijkheid van de kwestie van de nationali- oet zijn geregeld de Surina- >ben nu de Nederlandse nati- le zgn. statensuccessie moet (Suriname 'erft' bij zijn on- ijkheid tal van door Neder- or het hele koninkrijk aange- gelingen), de buitenlandse berekeningen worden geregeld en 4. welke positie binnen Suriname een aantal rijkswetten zal hebben. Conferentie Op basis van het rapport van de koninksrijkscommissie zal het dan mogelijk zijn begin volgend jaar een conferentie te houden van de drie regeringen, die de onafhankelijkheid van Suriname moet regelen 'per 31 december 1975 of zoveel eerder als mogelijk mocht zijn', zoals premier Den Uyl het formuleerde. Suriname zal zijn onafhankelijkheid krijgen door wijziging van het statuut (en wijziging betekent in dit geval: opheffing voor Suriname)-. Het statuut zal daarna blijven gelden voor Neder land en de Antillen. Op de vraag of dit tijdschema ook zal worden aangehouden als onverhoopt de Surinaamse regering dit jaar of begin volgend jaar zou vallen, ant woordde premier Arron lacherig dat hij op deze vraag geen antwoord wist. Naar zijn mening behoeft er echter geen vrees te bestaan voor het uiteen vallen van de regeringscoalitie in Pa ramaribo. donk van het actiecomité hebben twee bedrijven, CMC-Meikunie (Den Haag- Amsterdam) en Menken-Landbouw (Wassenaar) als eerste onofficiële re actie op de nieuwe tactiek gedreigd met het droogzetten van de melkhan del. Bij nader Inzien blijken die bedrijven daar echter toch anders over te den ken. Volgens een woordvoerder van CMC-Melkunie 'is van droogleggen geen sprake'. Formeel weet deze on derneming ook nog niet dat de melk handelaren niet wiillen betalen, want de facturen gaan pas eind deze week de deur uit. Menken-Landbouw zal, als er niet betaald wordt, ook een afwachtende houding aannemen en niet meteen tot tegenmaatregelen overgaan. Beide bedrijven achten mét de melk handelaren het grote verschil tussen maximum- en minimumprijs onaan vaardbaar. CMC-Melkunie heeft in te legrammen aan het produktschap voor zuijvel en het ministerie van economi sche zalcem dan ook gevraagd een verhoging van de minimumprijs op de kortst mogelijke termijn te bevorder en. UTRECHT 'Idioot', zo noemde de Utrechtse advocaat mr. G. M. Bots de weigering van B. en W. van Utrecht om de 25-jarige inva lide student Jos Hendriks via een uitkering uit de algemene bij standswet aan een aangepaste woning te helpen. Gesprek In Moskou leek het gisteren of de winter nog niet voorbij was. In een koude sneeuwstorm liepen de temperaturen daar terug tot twee gra den onder nul. De vereniging van coöperatieve melk inrichtingen, de organisatie van de particuliere zuivelindustrie WZM en de meükhandelarenfederatie VNM heb ben intussen een onderhoud aange vraagd met de vaste commissie voor midden- en kleinbedrijf uit de Twee de Kamer. Deze commissie komt van daag bijeen en zal dan over het verzoek kunnen beslissen, als ze de aan de genoemde organisaties gevraag de schriftelijke uiteenzetting heeft ontvangen. Aan de actie in West-Nederland doen volgens woordvoerder Van Hooidonk de melkhandelaren mee uit het noor delijke deel van Zuid-Holland (tot en met Rotterdam), met uitzondering DllUrdcr van enkele plaatsen waar men een afwachtende houding aanneemt en van enkele individuele handelaren. In Noord Holland doen IJmuiden en Be verwijk en een deel van de Amster damse melkhandelaren mee. Aantallen deelnemers kan de heer Van Hooi donk echter niet noemen. Deze beslissing van de gemeente bete kent in feite dat Jos welicht levens lang in een inrichting moet en dat zijn gerechtvaardigd verlangen naar privacy en zelfstandigheid, een grond recht van ieder mens, hem wordt onthouden. En dat terwijl alle betrok- menen dat eèn verdere resocialisatie van de student het best in een zoveel kenen behalve dan de gemeente plaats kan vinden, aldus mr. Bots, mogelijk zelfstandige woonsituatie gisteren voor gedeputeerde staten bij wie de heer Hendriks in beroep was gegaan. Enthousiast Iedereen, de staf van het revalidatie centrum De Hoogstraat, de universi teit en ook de ambtenaren van de gemeente zelf waren over het woon plan enthousiast, zei revalidatiearts de heer H. Bakker. Des te groter was de verbazing toen de gemeente de bij standsaanvraag afwees. De gemeente meende dat de heer Hendriks niet voor 'n huis in aanmerking kwam. Hij zou het best naar het verpleegtehuis Albert van Koningsbruggen kunnen gaan. De gemeente meende gisteren dat in williging van het verzoek in principe zou betekenen dat alle invaliden zelf standig kunnen gaan wonen. Dan zou den de kostbare verpleegtehuizen leeg komen te staan. in een verpleeghuis. Mr. Bots. zei dat de verwijzing naar een verpleegtehuis de Nederlandse belastingbetaler duur der uitkomt. Gerekend over drie jaar zou opname in een verpleegtehuis 129.000 gulden kosten in bewoning van een aangepaste flat 54.000 gulden. Gedeputeerde staten zullen binnen veertien dagen over de zaak beslissen. Beide partijen kunnen ook nog in beroep gaan bij de Kroon. Mr. Bots vond een dergelijke motive ring volstrekt onjuist Hij meende dat het belang van de mensen voorop moet staan. Tot verontwaardiging van dokter Bakker verklaarde de gemeen te ook dat de student behoefte had aan constante verpleegkundige hulp [OVEN Wil de politieman rnger onaanvaardbare risico's i te lopen, dan dienen de korp- worden uitgebreid en de 'be ging' verbeterd. [rzitter van de kathol iekp poli- St. Michael, de 'heer H. J. zei dit gisteren op een in Eindhoven, bewapening noemde hij een an de hoogste prioriteit. Hij af of het toenemend aantal van de politie, zoals raking van ambassadegebouwen liphol, nog wel langer met de i uitrusting kan geschieden. 1e sterkte van de korpsen zei t meer goed geschoold perso en grotere inschakeling van i mogelijk maakt in situaties, lat vereist is. ADVERTENTIE Van onze parlementsredaotie DEN HAlAG Het zit er in, dat de Tweede Kiamer deze week het debat over de verlaging van het collegegeld van duizend tot vijfhonderd gulden afrondt. Vandaag zullen de Kamerleden reageren op het antwoord van de regering. Jw kind loopt er Ichtbaar beter op erkrijgbaar bij de ke schoenenzaken f Morgen kan dan de eindstem ming worden gehouden. Het voorstel van de regering zal, zoals nu de kaarten lig gen. het zeker halen. Een gro te meerderheid van de KVP staat immers achter de verla ging. Ook de fractie van de ARP zal haar stem aan h«t wetsontwerp, met uitzondering mogelijk van twee fractiele den. De ARP is nooit enthousiast geweest over de voorgestelde verlaging en vindt dat de stu derende een redelijk eigen bij drage moet lev®ren in de kos ten van zijn studie. De minis ter van onderwijs is het hier mee eens en heeft de Kamer reeds verzekerd, dat de nu voorgestelde vijfhonderd gul den in geen enkel opzicht be palend is voor de toekomstige studiebijdrage. Die bijdrage moet naar hoogte en vorm nog geheel worden vastge steld. De ARP is evenwel nog niet tevreden over het antwoord van de regering. Het gevolg is. dat ze zal stemmen voor het amendement van De Brauw (DS'70), om het colle gegeld op duizend gulden te handhaven. De minister hééft dit voorstel ernstig ontraden. Mocht het amendement wor den verworpen dan zal het grootste deel van de ARP, zo als gezegd, toch vóór de wet stemmen, omdat deze zoveel beter is wat uitvoeringsmoge lijkheden betreft, dan de dui zend gulden-wet. De hoogte van de studiebijdra ge (collegegeld) zal overigens straks in de studentenwereld een veel minder belangrijk punt zijn, omdat de bijdrage zal worden verrekend in het gehele studiefinancieringsstel sel. Deze week kan dan éindelijk het voorstel tot de verlaging van het collegegeld, die in feite in september van het vorige jaar al is ingegaan, naar de Eerste Kamer worden door gestuurd. Het einde van de lange lijdensweg van dit wets ontwerp, begint in zicht te ko- Haagse Post De Tweede Kamer begint van middag met het nemen van een beslissing over 'de steun van de regering aan het week blad De Haagse Post. Van de CHU en WD liggen moties op tafel om de Haagse Post niet te steunen. Mr. J. N. Scholten van de ARP stelt in een motie voor de steun pas te verlenen als het bedrijfs fonds voor de pers, wanneer dit opgericht is, erover kan beslissen. Dat zou een uitstel betekenen tot tenminste sep tember. Minister Van Doorn heeft gezegd, dat dit grote risico's met zich meebrengt voor De Haagse Post. De ARP zal niettemin haar motie handhaven. Mr. Scholten zei zaterdag in de partijraad dat de ARP er rekening mee houdt dat als gevolg van haar motie een weekblad kan ver dwijnen. Interessant op zijn minst zijn de vragen die de WD-er Van Dijk en Geurtsen morgen mondeling aan minister Van Doorn van CRM zal stellen over Veronica om erachter te komen of de zeezender inder daad (en dan op het land) mag blijven. Een hele opgave, want de minister zal vasthou- den aan het geheime karakter van hét gedeeltelijk advies, dat hij" heeft ontvangen. Woningbouw Minister Gruijters (volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning) zal woensdag in de Tweede Kamer verschijnen om vragen van de WD-er De Beer over de woningbouw te beantwoorden. Het Kamerlid heeft de interpellatie aange vraagd naar aanleiding van de verontrustende cijfers van het CBS, waaruit blijkt dat in de eerste vier maanden van dit jaar twaalfduizend woningen minder in aanbouw zijn geno men dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De Beer vraagt van minister Gruijters een driétal maatre gelen. Zo wil hij een verho ging van het aantal premie koopwoningen met achtdui zend stuks, zonodig door een vermindering van het aantal huurwoningen. Hiermee stelt hij zich iets ruimer op dan in een amendenient, dat vorig jaar december door de Tweede Kamer werd verworpen. Als tweede maatregel vraagt hij een tijdelijke versoepeling van het toewijzingsbeleid voor kleine woonplaatsen terwijl daarnaast, aldus De Beer, ook een aanpassing plaats zal moe ten vinden van de subsidieta bellen voor eigen woningbeteit In verband met de sterk geste gen rentevoet Tijdens de interpellatie zal het liberale Kamerlid ook een drietal suggesties geven om de beunhazerij, de 'zwarte bouw', tegen te gaan. Zo wil hij dat de gemeenten worden ver plicht te publiceren welke bouwvergunningen zijn ver leend. Het algemeen verbond bouwbedrijf (AVBB) kan dan gemakkelijk nagaan waar zwarte bouw wordt gepleegd. Een tweede suggestie is dat aan het verlenen van een bouwvergunning de voorwaar de wordt verbonden dat de bouw wordt uitgevoerd door éen erkend bouwbedrijf. Een derde maatregel die kan wor den genomen om de beunhaze rij te bestrijden, is het weer fiscaal aftrekbaar maken van de onderhoudskosten van een eigen woning. Vervolg van pagina 1. het NW tot overeenstemming te ko men over het federatieplan. Dit plan moet dan ter goedkeuring worden voorgelegd naar de hoofdbesturenver- gadering van het NKV. In deze verga dering hebben alle hoofdbestuursle den van de aangesloten bonden zit ting. De verbondsraad vii^t ook dat er geen beletsel moet zijn v'oor de aange sloten bonden het streven naar fede raties met zusterbondem van NW en CNV voort te zetten. Op besturen, kaderleden en gewone leden van de Unie BLHP en de BVA doet de verbondsraad tenslotte een nadrukkelijk beroep zich ernstig te bezinnen over de vraag hoe uittreding uit het NKV kaj.i worden voorkomen. Uittreding wordt heilloos voor de kracht van de vaksbeweging en voor de belangenbehartiging van de werk nemers genoemd. De verbondsraad zegt dat het NKV als geheel zich zal blijven richten op de belangenbeharti ging van die groepen werknemers die door de Unie en door de BVA worden georganiseerd. Zoals bekend werd uitstel van de oprichting van de federatie noodzake lijk toen met name de industriebon den van NW en NKV met ernstige bezwaren kwamen tegen de federatie- opzet De industriebond NW vroeg zich onder andere af of de federatie alleen wordt opgezet terwille van de efficiency of ook om de maatschappij te hervormen. De industriebond NKV vroeg zich af af niet alsnog moest worden geprobeerd het CNV in de federatie te krijigen. BRUSSEL (ANP) Een door het Europa-college In Brugge georgani seerd milieu-colloquium heeft zich be zorgd afgevraagd hoeveel kwik er in varkensvlees izit Ongeveer de helft van de zeevis die in Zeebrugge wordt aangevoerd, -wordt voor menselijke consumptie afgekeurd omdat er te veel kwik in zit. Die vis wordt dan verwerkt tot vismeel dat, tot drie weken voor de slacht, op het menu van mestvarftens staat. RITA 'Hoe het vandaag geweest is? Waarom? Heeft de politie op gebeld?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5