Staking in Ulster nadert rebellie Israël en Syrië Giscard Portugal stuurt vroegere dictators naar Brazilië Onderbetaalde Britse verpleegsters zetten de Labour-regering voor het blok Londen stuurt nieuwe troepen Israëlisclh aanvallen veroordeel 'Florence Nightingale - romantiek is funest' Patricia Hearst nu gezocht wegens misdrijf TROUW/KWARTET DINSDAG 21 MEI 1974 BUITENLAND in* 1 BELFAST, LONDEN (AP, Reuter, U PI) In Ulster, waar nu de nood toestand van kracht is, is de krachtm eting tussen extreme protestanten en de autoriteiten verder in de riching v an een climax gegroeid. Stakende protestanten, die zich nog steeds 'loyalisten' (trouw aan de Brit se vorst) blijven noemen, hebben gis teren het grootste vertoon te zien gegeven van burgerlijke ongehoor zaamheid, dat ooit in de provincie is gezien. Gisteren zijn alle hoofdwegen en spoorlijnen naar Belfast geblok keerd door barricaden van gekaapte autobussen, personenwagens en vracht auto's. Met stokken gewapende knok ploegen van stakende protestantse ar beiders joegen voetgangers van de straat De opgeworpen versperringen werden beschermd door sluipschutters, die ge wapend waren met geweren en re volvers. Ook op het Noordierse platte land werden bomen gekapt en over wegen gelegd, waardoor dorpen van de buitenwereld zijn afgesneden. Melk- en broodfabrieken deelden mee dat zij niet meer konden leveren omdat hun chauffeurs niet meer op straat durfden te komen. De elektrici teitsvoorziening is tot het kritieke punt van een leverantie van 40 pro cent gedaald. 'Gaan we onder dit percentage dan moeten we de zaak stilleggen, aldus een woordvoerder van een elektriciteitsbedrijf. Algemene staking De Ulster Workers Council, de vak bond van 'loyalistische' arbeiders, die de algemene staking heeft georgani seerd had aanvankelijk besloten met ingang van zondagnacht alle stroom- produktie stop te zetten. Maar later kwam men daarvan terug, zodat nu toch nog een beetje elektriciteit wordt opgewekt in de centrales. De stakende arbeiders hebben aange kondigd dat zij twee marsen willen houden: een naar de scheepswerf Har- land and Wolff en naar dd vliegtuig fabriek in oostelijk Belfast en een andere naar het industriegebied van Castlereagh ten zuidoosten van de hoofdstad. De Britse regering heeft meegedeeld dat de troepen in Ulster in actie zullen komen om de meest noodzake lijke voorzieningen gaande te houden als dat nodig zou zijn. Het Britse ministerie van defensie heeft nog eens 500 militairen van de lichte infanterie uit Engeland naar Noord-Ierland laten overbrengen, waarmee in totaal nu 16.000 Britse militairen in Ulster zijn. Gisteren is ook Len Murray, de voorzitter van de machtige Britse vakcentrale het TUC naar Belfast gevlogen om met de leiders van de plaatselijke vakbonden in Ulster te praten. Sunningdale In Engeland en Ulster wordt gevreesd dat een gering incident de opgewon den gemoederen in Noord-Ierland kan doen oplaaien tot grootscheepse onlus ten, zoals in augustus 1969. De alge mene staking, die door de loyalisti sche' protestanten is uitgeroepen, is veroorzaakt door Mie onenigheid over het eind vorig jaar gesloten Akkoord van Sunningdale., Dit ak koord dat is gesloten na een topbij eenkomst van Noordierse, Britse en Ierse leiders voorzag onder meer in de vorming van een Ierse Raad. Deze raad zou eventueel maatregelen mo gen nemen en adviezen geven over zaken die van gemeenschappelijk be- Van een verslaggever %f Vervolg van pagina 1. Al zes dagen wordt Ulster verlamd door een algemene staking die door de extreem-protestantse vak bond UWC op touw is gezet en door diverse militan te protestantse bewegingen wordt gesteund, en waar door in Noord-Ierland weer een explosieve situatie is gegroeid. Op deze gisteren gemaakte foto blok keren leden van de protestantse vakbond een straa t in Belfast. lang zijn voor Ulster en voor de Ierse Republiek. Dit betekende dat Dublin voor het eerst in beginsel inspraak kreeg in Noordierse zaken. Voor protestante 'loyalisten' was dit een onverteerbare zaak omdat de Ierse Republiek vol gens hen niets met Noordierse zaken te maken heaft en dit volgens hen de eerste stap zou betekenen naar sa mensmelting van Ulster en de Ierse Republiek, waartegen de protestanten zich steeds met hand en tand hebben verzet. DEN HAAG Evewils zij week de Palestijnse commands in noord-Israël heeft varoordeel r* de Nederlandse regen ng de sche aanvallen op Palestijnse en kampen in de I.ibanon bevorderlijk voor het totstand van vrede. -T jN 'Zoals bekend heeft de Nedeiblif regering op 16 mei verklaar ;e ontsteltenis kennis genomen t ben van de tragisch^ gebeurt* jto iö noordelijk-Israël, waarbij ond meer een groot aanöïl schooling het slachtoffer is gjuworden', fliel klaarde een woordvoerder vj[d< ministerie van Buitenlandse Za I antwoord op vragen over de tin; sche acties. chr 1 nm Evenals zij haar verontwaai ^1 heeft uitgesproken over deze t daad, en daarbij aflle daden vte reur en geweld, 'begaan ond 10]( voorwendsel vrijhei d, vrede en n z het midden-oosten te willen be heeft veroordeeld, zo veroordi ter thans de Israëlisch e militaire at y-, Libanon, welke levenzeer sch 0f moeten worden gejacht voor de zj de vrede'. 'De regering betre I(j het bijzonder dat ook hier 1 groot aantal burgers het ,v« )V€ slat Kt is geworden', aldus de woordvo g^< Onderhandelingen op komst met de bevrijdingsbewegingen, DAMASCUS, JERUZALEM (UPI, Reuter) Het akkoord tussen Israël en Syrië over troepenscheiding kan nog deze week worden af gerond. De Amerikaanse minister Kissinger beschikt nu over een ontwerp-akkoord, waarmee beide partijen instemmen. Alleen de details moeten nog worden ingevuld. Deze optimistische voorspelling is van functionarissen uit het gezelschap van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Zij werden zonder offi cieel commentaar door de Israëlische radio aangehaald. Kissinger was gisteren weer in de Syrische hoofdstad Damascus om met president Hafez Assad te onderhandelen over de troepenscheiding op de Hoogvlakte van Golan. Israël en Syrië zijn het eens over de scheidslijn. Een hoge Amerikaanse functionaris vertelde, dat Kissinger en Assad voor het eerst alleen details hadden besproken, zoals de bufferzone tussen de Syrische en Israëlische troepen, de rol van de Verenigde Naties, de uitwisseling van krijgsgevangenen en de inkrimping van het trepenbestand aan beide kan ten van de scheidslijnen. Hij waar schuwde, dat de onderhandelingen nog steeds kunnen vastlopen zolang nog niet op al deze punten overeen stemming is bereikt Terwijl Kissinger en Assad onderhan delden werden tijdens een rouwplech- tigheid op een Palestijnse begraaf plaats bij Damascus krachtige dreige menten tegen Israël geuit. De plech tigheid was opgedragen aan de drie Palestijnse terroristen, die vorige week een bloedbad aanrichtten onder scholieren in de Israëlische plaats Ma'alot. De rouwende menigte werd toegesproken door Najef Hawatmeh, de leider van het Democratische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Hij vertelde, dat de leiders van verschillende Palestijnse groepen zondag hadden besloten hun guerrilla- acties tegen Israël te coördineren. Vervolg van pagina 1. toch meer veranderingen dn het eco nomisch apparaat hebben aangebracht dan nu, op korte termijn onder Gi scard zijn te verwachen, zo vervolgde hij. Ook in de VS is Giscards keuze met vreugde begroet President Nixon heeft evenals Helmut Schmidt de nieuwe president telefonisch gelukge wenst, waaruit een periode van betere Frans-Amerikaanse betrekkingen wordt afgeleid. China en de Sowjet- Unie hebben met de grootste terug houdendheid op Giscards president schap gereageerd. Blijkens de voorlopige einduitslag heeft Giscard de verkiezingen met 50.8 pet van de stemmen gewonnen. Mitterrand behaalde met 12.975.622 stemmen 49.2 pet. en toch niet meer stemmen dan de Gaulle (ruim 13.082.000) in 1965, zoals eerder door ons gemeld. Wel heeft Mitterrand meer stemmen gekregen dan winnaar Pompidou in 1969, die toen met een geringe opkomst te maken had. Nu is ruim 87 pet. van de Fransen naar de stembus gegaan. Giscard heeft gisteren aangekondigd dat hij volgende week maandag met zijn werk begint en dan zijn nieuwe premier zal benoemen. Twee dagen daarna zal de eerste zitting van het kabinet worden gehouden. In een toe spraak zei Giscard dat hij als presi dent Frankrijk een 'nieuw tijdperk' zal binnenleiden en zijn verkiezings beloften stipt zal nakomen. 'U zult verbaasd staan van de omvang en snelheid van de veranderingen', aldus Giscard. die eerder met een gaullisti sche traditie brak door een deel van een toespraak in perfect engels uit te spreken. Diepe kloof Het protest tegen het Sunningdale- akkoord heeft binnen Ulster een die pe kloof geslagen binnen de oude Unionistische Partij. Deze partij is nu gespleten in twee vleugels: de pro- Sunningdalegroep en de anti-Sunning- dale vleugel. In het Noordierse pro vinciale bestuur en parlement nieuwe stijl heeft de pro-Sunningdale vleugel de overhand. Deze fractid wordt door Brian Faulkner geleid, die hoofd is van het Noordierse bestuur en voor malig Unionistisch premier van Noord-Ierland. De anti-Sunningdalegroep, die in het provinciale bestuur in de minderheid is, heeft echter bij de protestanten in de provincie de steun van een over weldigende meerderheid van protes tanten. Om tactische redenen zijn sinds de nieuwe opsplitsing van de oude Unionistische groepering verkie zingen vermeden omdat duidelijk was dat de anti-Sunningdalegroep dan met een grote meerderheid in het provin ciale parlément zou terugkeren. Daar mee zou de gehele Britse Noord-Ier- landpolitiek in duigen vallen en het op verzoening met de katholieke be- volking gerichte beleid worden onder graven. Verkiezingen De extreme protestanten, die het Sun- ningdale-akkoord verwerpen, houden Londen en de Noordierse autoriteiten nu echter voor dat het Noordierse bestuur niet de werkelijke politieke verhoudingen in Ulster weerspiegelt. De algemene staking van 'loyalisten' is dan ook allereerst bedoeld om nieu we verkiezingen af te dwingen en anti-Sunningdale Unionisten aan de macht te krijgen. BEIRA, LUANDA, LISSABON (UPI, Reuter, AP) De vroegere Portugese premier Marcello Caetano en ex-president Amirico Tlio- maz zijn van liun verbanningsoord op liet eiland Madeira naar Bra zilië vertrokken. Ze werden per boot van Madeira naar het naburige eiland Porto Santo ge bracht, waar ze aan boord van een straalvliegtuig stapten met bestem ming Rio de Janeiro. Een woordvoerder van de Braziliaanse ambassade verklaarde dat de twee po litiek asiel in Brazilië gekregen hadden omdat de Portugese regering daarom verzocht had. Hij voegde eraan toe: 'We ontvangen ze niet met plezier, en LOS ANGELES (UPI) Voor de Amerikaanse politie staat nu vast dat de ontvoerde miljonairsdochter Patri cia Hearst zich heeft aangesloten bij het Symboinese Bevrijdingsleger, de extremistische terreurgroep, die haar in februari ontvoerde. Paricia Hearst wordt nu officieel gezocht voor het gebruik van vuurwapens. Zij heeft geschoten om twee andere leden van het Bevrijdingsfront die bij een win keldiefstal waren betrapt, de kans te geven te ontsnappen. Patricia Hearst werd al gezocht als getuige van een bankoverval, waaraan zijzelf deelnam. Het zesde slachtoffer van de brand in een schuilplaats van het Symbionese Bevrijdingsleger is inmiddels geïden tificeerd als Camilla Hall, een studen te, die gezocht werd wegens haar activiteiten voor de terreurgroep. Portugese legër uitgevoerd, waai lie een goederefrtrein met bestel ze worden geaccepteerd op voorwaar de dat ze zich niet mengen in politie ke activiteiten.' Met de uitwijzing van de twee vroege re regeringsleiders is de mogelijkheid van een politiek proces waarom de linkervleugel in Portugal gevraagd had, van de baan. De Portugese minister van overzeese gebiedsdelen Antonio Almeida Santos is in de hoofdstad Lorenzo Marques van Mozambique aangekomen om be sprekingen te voeren met zowel blan ken als zwarten over de toekomst van het gebied. Er doen steeds meer ge ruchten de ronde dat ook Mozambique tot dusverre door Portugal gezien als een niet te scheiden deel van Portu gal, in de nabije toekomst onafhanke lijk zal worden. Samora Machel, leider van het FRE- LIMO, de belangrijkste bevrijdingsbe weging in Mozambique, heeft ver klaard dat zijn beweging bereid is on derhandelingen te beginnen die zullen leiden tot onafhankelijkheid van Mo zambique. Het FRELIMO wil een Mo zambique vormen waar mensen van alle rassen in vrijheid met elkaar kunnen samenwerken. Waarnemers beschouwen deze verklaring als een uitnodiging voor Portugal om directe onderhandelingen te beginnen. Vol gens Machel was er tot dusver nog geen direct contact geweest tussen FRELIMO en de Portugese regering. Leden van de bevrijdingsbeweging van Mozambique hebben gisteren op nieuw snelle aanvalsacties tegen het at jfti bjr Malawi lieten ontsporen. Santos zal drie dagen dn Mozai blijven en, ook besprekingen met de stakende dokwerkers d verkeer in de haven van I Marques he3>ben stilgelegd o eisen hoger;, loon, betere hui; en meer medische voorzie) kracht bij fte zetten. In Mozal staken ook de busonderneming, spoorwegarbeiders hebben (ft19 voor vrijdag een nationale stakf te roepen. u. Mario Soar es, de Portugese ism rk sche minister van buitenlandse heeft besprekingen gevoerd! n Britse ambassadeur Nigel Tnêrtcs de voorbereidingen van de Jbi besprekingen die Portugal en vrijdingsbowegingen in Guin?e-et het PLAGC, aanstaande zatertkic Londen zullen gaan beginnen. iri Verder yerd uit Kinshasa, de uu stad van Zaire, gemeld dafc Roberto, leider van hot Fire, van de bevrijdingsbewegingen gola, bereid was onderhandïlii voeren niet de nieuwe Portngt ders over zelfbeschikking ea oi kelijfchetd van Angola. Nadtajf; h< tugese leger alle militaire qperat Angola gestaakt had, hebben o bevrijdingsbewegingen httn beperkt Militaire bronnen; in bon verklaarden dat ook de bevrijdingsbewegingen van A het MPLA, spoedig aan de ondt delings/tafel zal verschijnen. Inmiddels is in Portugal, ie ar onrust geleidelijk afge&iömen. Portugese communistische aartij er bij de arbeiders op aangedr het werk te hervatten eiT stal 'die schadelijk voor het'/ hele zijn' veroordeeld. door Donald Armour LONDEN De Britse verpleegste rs zijn met prik-acties 'begonnen. Het gaat hier niet om het hanteren van injectienaalden, maar om heuse arbeids onrust en dan nog wel om geld! Florence Nightingale zou zich in haar graf omdraaien Maar het trekt wel de aandacht dat zij zich de laagst betaal de geschoolde arbeiders van het land noemen, met een basissalaris voor beginners van 3.42 per uur een bedrag waarom menig ongeschoold ar beider in lachen zou uitbarsten. Sommigen harer hebben zelfs duide lijk kunnen maken dat zij nauwelijks genoeg verdienen om van te leven. Haar weekgemiddelde is 149.46 ter wijl de gemiddelde witte-boorden-baan een categorie waartoe zij gerekend worden ruim 226 oplevert. Het gemiddelde wekelijkse industrieloon bedraagt 257.48.. Zo werd Engelands door de staat gedreven Nationale Gezondheidsdienst 26 jaar geleden opgericht als een model voor de wereld vorige week plotsklaps bedreigd met de ontslagne ming van honderdduizend van de 365.000 Engelse verpleegsters. sters het actiepatroon volgen van de werknemers in het bedrijfsleven. In de tweede week van mei verlieten er tien voor een uur haar werk in Romantiek een verplegingsoord voor geesterszie- ken te Huddersfield in Noordoost- Engeland. Vorige week staakten 200 verpleegsters een uur lang in een ziekenhuis in Liverpool. sturen als het niet als de wiedeweerga iets aan die verpleegsters doet. Overuren Bedreiging Altijd van pas.zo'n vlotte, broek met rechte pijp, vier opgestikte zakken van soft brushed denim. Kies uit groen, beige bruin of bleu. J-m Het 'Royal college of nursing* een beroepsorganisatie die tot nu toe be kend stond om zijn edele Victoriaanse aandriften van toewijding, en zelf. opoffering uitte ineens deze bedrei ging aan het adres van minister Bar bara Castle, minister voor Sociale Diensten. De ontslagname zou door gaan als zij en haar regering niet binnen drie weken een redelijk ant woord zouden geven. De regering heeft beloofd de zaak aan een welwil lend onderzoek te onderwerpen. Het is voor het cers dat de verpleeg- Ook over de arbeidsvoorwaarden heb ben de verpleegsters veel klachten. Zij maken bijna allemaal overuren als gevolg van een onderbezetting met ongeveer 74.000 plaatsen. Het aantal ziekenhuisbedden in Engeland is ge durende de laatste zes jaar terugge bracht met 25.000 terwijl het aantal patiënten met 740.000 is toegenomen. De verpleegsters klagen dat zij op haar tandvlees lopen en dat ook het veiligheidsniveau van haar werk in gevaar komt. Een Labour-lagerhuislid, Willie Ha milton een geharnast criticus van de arbeidsvoorwaarden van een ande re Britse beroepsbeoefenaarster, nl. koningin Elizabeth II heeft gezegd dat hij en andere Lagerhuisleden be reid zijn om Jit kabinet naar huis te De heer Hamilton riep juichende ver pleegsters in Schotland (altijd een haard van industriële onrust) toe dat het verwenste Florence Nightingale- idee van verplegen nu eindelijk eens moest verdwijnen. 'Ik wou', zei hij, 'dat dat mens nooit geleefd had, want jullie lijden allemaal onder dat ro mantische imago. Verplegen is hele maal niet romantisch. Het is een zaak van zweet, urine en bloed. Florence Nightingale was de grote Victoriaanse heldin die haar sporen verdiende toen zij de Britse gewonden in de ver schrikkelijke Krim-oorlog verpleegde, hetgeen haar de titel 'The lady with the lamp' bezorgde. In een minder sappig betoog dan dat van meneer Hamilton verklaarde het Royal College of Nursing, de al eer der genoemde beroepsorganisatie: 'Het populaire beeld van de lieve, jonge verpleegster, overwerkt en onderbe taald, roept altijd wel emoties op, maar tot een rechtvaardiger behande ling is het nog nooit gekomen. Het plichtsgevoel van verpleegsters is Florence Nightingale achter haald idool. door opeenvolgende regeringen schaamteloos uitgebuit. Als de ver pleegsters maar eens bereid waren geweest om haar diensten in te trek ken, dan zou het er nu heel anders uit hebben gezien'. Uit dit éne zinne tje 'haar diensten in te trekken' spreekt nog altijd een lichte huiver, ook bij dit 'koninklijk college' voor het begrip 'staking'. Dat blijft eigen lijk nog wel taboe in het verpleegsters- establishment Jong en militant De meeste oudere verpleegsters zijn tegen het neerleggen van werk, maar de jongeren zijn militanter. Hoewel velen harer zojuist tot een beroepsor ganisatie zijn toegetreden, is nog al tijd de helft van het aantal verpleeg sters in de Britse Nationale Gezond heidsdienst ongeorganisc erd. Toe rige week het 'Royal College' ultimatum aan de minister aai liepen grote aantallei» met zwaaiende jonge verpleegsters straten. En nog eei»s tweedu stroomden samen in Hyde Park, eens de 'governess' - een ve beroep de kinderen/der aristo in hoogwielige wagejns voortst De klaroenstoot die de verpleei heeft doen ophoren, .luidt: 'Van wijding kan je gtten rente ken....' Beginnelingeöi Niets ontsnapt aan lie aandacht de Britse pers, ook niet een sprietig uitziende beginnelinge het vak die bekende) vaak niet geld voor een maal Mn de kantii hebben. Nog iets, djit de woede veel verpleegsters ripwekte: ui organisaties plaatse n telkens zwerm free-lance-vecbleegsters in midden die twee kier zoveel v< nen. Afgezien van een enkele die haar echter zeel' onvolledig genwoordigt, nemen) de verschil! organisaties van verpleegsters geen algemene staking voor. Alleen de 'Confederatie van em ees bij gezondheidsidiensten' heel voornemen geuit, zij het na een nige voorbereiding dat de patii er niet onder lijden. Deze confe tie wenst de salarissen van de n zusters opgetrokken te zien van tot 3000 pond pee jaar 10.0<X 18.800), voorts wil zij het jaai van 8300 dat gespecialiseerde ters nu krijgen Verdubbeld zien het basisloon vao een 18-jarige lingverpleegster, dat nu nog honderd gulden per week bedi zou ook verdubbeld moeten wol Dat is namelijk mog niet de helft wat een stenotypiste verdient Donald Armour is correspondent het persbureau I leuter in Londen

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10