India verheugd na gelukte kernproef Giscard: een verandering met risico's De ambitie is er niet meer RWH niet inl moeilijkheden NOODTOESTAND IN ULSTER UITGEROEPEN STANDEN het weer Het blijft vriendelijk Israël-Syrië sr Yan Dongen wint in Honselersdijk TROCW/KVTARTET MAANDAG 20 MEI 1974 BUITENLANÏD/SPORT NEW DELHI, TOKIO, ISLA MABAD, GENèVE (Reuter, AFP, AP) Het feit dat India, door het tot stand brengen van een ondergrondse kernontplof fing, zich gevoegd heeft bij de grote kernmogendheden heeft in India een golf van nationalistisch getint enthousiasme teweeg ge bracht. De trots en de jubelstemming waarin het land verkeert, wordt misschien wel het beste tot uitdrukking ge bracht door een jonge Indiër, die ver klaarde: 'We mogen dan honger lij den, maar India is tenminste een land waar rekening mee gehouden moet worden'. Zelfs de meest linkse en rechtse partijen, die een harde opposi tie voeren tegen het beleid van me vrouw Indira Gandhi inzake de huddi- BELFAST, LONDEN, DUBLIN (AP, Reuter, UPI) De Britse regering heeft in verband met de voortdurende algemene staking in Ulster de noodtoestand in Noord-Ierland uitgeroepen. In Londen zijn bij het vliegveld Heathrow twee bommen ontploft, waar bij twee mensen zijn gewond en brand is uitgebroken. De regering van de Ierse Republiek heeft in verband met het vrijdag in Dublin aangerichte bloedbad haar 340 officieren en man schappen bij de VN-vredesmacht in het Midden-Oosten naar huis terugge roepen. De Britse minister voor Ulster, Merlyn Rees, heeft gisteren bekendge maakt dat de noodtoestand voor Noord-Ierland is uitgeroepen. Het be sluit kwam na een oproep van de militante protestantse leiders in Ul ster met ingang van gisternacht in alle sectoren het werk neer te leggen. De noodtoestand geeft minister Rees de bevoegdheid militairen op te roe pen vitale diensten in Noord-Ierland op gang te houden. De militante 'Ulster Workers Coun cil', de vakbond van extreme protes tanten, riep zaterdag een algemene staking uit om kracht bij te zetten aan het verzet tegen het eind vorig jaar gesloten Akkoord van Sunningda- le, dat de Ierse Republiek enige in spraak geeft in Noordierse zaken. Stroomvoorziening Vele protestantse arbeiders staken al vijf dagen, waardoor het grootste deel van de Noordierse bedrijven stil is komen te liggen. De stroomvoorzie ning wordt ernstig bedreigd. Nog maar een van de vijf elektriciteitscen trales is nog in bedrijf. De Ulster Workers Council besloot zaterdag bo vendien met ingang van gisternacht alle elektriciteitscentrales stil te leg gen, waardoor er helemaal geen stroom voor industrie en particulie ren beschikbaar zou zijn. Op een parkeerterrein bij de Londen- se vlieghaven Heathrow zijn gister ochtend twee bommen ontploft, die grote schade hebben aangericht. Twee personen zijn lichtgewond geraakt. Er brak brand uit in de parkeergarage. De bommen waren in auto's geplaatst die er geparkeerd stonden. Vlak voor de explosies belde een man met een Iers accent het Britse persbu reau British Press Association op om voor de ontploffingen te waarschu wen. ge spoorwegstaking in India, hebben hun vreugde geuit Een communistische leider verwel komde het succes op wetenschappelijk gebied, maar eiste garanties van de regering dat dit alleen voor vreedza me doeleinden gebruikt zou worden. Daarentegen vroegen leiders van de militante rechtse Jana Sanghpartij de regering zo snel mogelijk onderzoek te doen verrichten naar zowel militai re als civiele toepassingsmogelijkhe den van de nieuw verworven kennis omtrent atoomenergie. De Indiase minister van defensie, Jag- jivan Ram, verklaarde in een inter view dat India de atoomkracht nooit zal gebruiken voor militaire doelein den, 'onze strijdkrachten weten dat zij diit niet mogen gebruiken'. Reacties De reacties op de Indiase kernproef zijn verder niet onverdeeld gunstig. Verscheidene landen hebben al blijk gegeven van hun teleurstelling. De regering van Japan verklaarde dat de proef ingaat tegen de wens van de wereld om verspreiding van kernwa pens te voorkomen. Ook uit Canada, de Verenigde Staten en Pakistan kwamen soortgelijke pro testen. Een woordvoerder van het Pa kistaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat ae Indiase kern proef met bezorgdheid beschou-vd mt>et worden, ondanks de verzekering van de Indiase regering dat de proef alleen vreedzame doelen dient. Ook de chef van de Pakistaanse delegatie bij de ontwapeningsconferentie te Ge- nève was van meniimg dat de Indiase kernproef 'verstrekkende gevolgen' zal hebben voor de toestand op het sub continent. De eerste minister van Pakistan, Bhoetto, heeft al laten weten dat zijn land zich nooit zal laten chanteren door bedreigingen geuit door een kernmogendheid. 'Pakistan zal een In diase overheersing over het subconti nent niet accepteren', aldus Bhoetto, die eens opmerkte: 'Als India een kernmacht wordt, zal ook Pakistan een bom produceren, al moeten we daarvoor gras eten'. Het Russische persbureau TASS rea geerde onverwacht snel. TASS ver klaarde dat de proef, die het monopo lie van de grote mogendheden heeft doorbroken, terug te voeren is op het 'streven van India in technologisch opzicht bij te blijven wat betreft de mogelijkheden voor vreedzaam ge bruik van kernenergie'. Van onze weerkundige medewerker Op verscheiden plaatsen in het oosten van het land is gisteren de eerste zomerse dag van het jaar waargeno men. De thermometer liep daar op tot 25 d 26 graden Celsius. Ondanks het tijdelijk naar west tot noordwest rui men van de wind, blijft het weer goed in vorm. Ook vandaag en morgen verwachten wij op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer. De tempe ratuur zal weliswaar niet hoger oplo pen dan tot waarden tussen 15 d 20 graden Celsius, althans in eerste aan leg. Maar vooral wanneer de wind wat meer definitief zuidelijk zal zijn kunnen er opnieuw enkele graden winst geboekt worden. Gisteren is het weer van het ene hogedrukgebied (Scandinavië) op het anclere (Azoren tot Noordicest-Frank- rijk) overgeschakeld. Op de meeste plaatsen is dat vrij geruisloos in zijn werk gegaan. Aan .zee werd het echter voelbaar kouder met binnendrijvende mistvelden. Op het moment dat dat gebeurde wezen de thermometers in het oosten van het land nog 25 tot 26 graden aan. In Keulen bedroeg het maximum 26 graden, in Düsseldorp 27, een zelfde waarde als Stockholm za terdagmiddag registreerde. In Noordoost-Groningen bouwden zich in de namiddag sterk opbollende sta pelwolken op. Dit als gevolg van een temperatuurdaling in de bovenlucht, 's Morgens om zeven uur waren de winden uit zuidwest tot noordwest op niveaus tussen 3.000 en 16.000 meter hoogte in De Bilt al doorgedrongen, terwijl op dat moment Hannover hog tot op grote hoogte zuidelijke winden doorgaf. De vore van lage druk in de hogere niveaus, gekenmerkt door een vrij markante windscheiding, lokte in de vroege morgen enkele buien met on weer uit Deze werden om acht uur gepeild (op zijn minst twee) midden op de Noordzee. Eerder was er in NoordrEngeland en Schotland regen van betekenis gevallen. Het overgaan van de ene hogedrukcel op de andere is vertrouwenwekkend. Dit verschijnsel doet zich vaak ook in mooie stabiele zomers voor en is dan een teken van vast weer. Wij herinne ren ons dat uit de fantastische zomer van 1947. De zomerse sfeer herstelde zich herhaaldelijk na een tijdelijke verkoeling bij toirUL uit west of noord west. Een tijdelijk sterk uitgediepte depres sie (975 millibar), afkomstig uit het zeegebied ten noorden van de Azoren, vaart in noordelijke tot noordoostelij ke richting ten westen van Ierland langs. Dit brengt de wind in West- Europa opnieuw in de zuidelijke hoek, maar het geeft wel in eerste aanleg regen in Ierland en bij Schot land. Tegen het midden van de week wordt ook nattigheid in de rest van Engeland verwacht en in ons land is don meer bewolking en plaatselijk wat regen of een bui waarschijnlijk. De temperatuur zal echter daardoor weinig verandering ondergaan. door Chris Blankenburgh V IK Frankrijk is een oud land waar men niet van hervormingen i omdat hervormingen altijd ongemak veroorzaken. De Franseffli men van ideale hervormingenmaar als het op de uitvoering aankomtwillen zij er niet aan. Want zij zijn bang dat dit orW1 met zich meebrengt.9 Met deze woorden reageerde de com mentator van het Franse dagblad Le Monde, Pierre Viansson-Ponté, ruim een jaar geleden op de vraag waarom Frankrijk steeds radicale sociale ver anderingen heeft afgewezen. Met de keuze voor de 48-jarige Valéry Gi scard d'Estaing heeft Frankrijk voor een bijzonder intelligent, maar con servatief president gekozen en zich gekeerd tegen een ongetwijfeld dyna misch avontuur, dat de linkse kandi daat Frangois Mitterrand de Fransen in het vooruitzicht had gesteld. Gi scard heeft de Fransen een aantal sociale verbeteringen beloofd, maar er tegelijk de voorwaarde aan verbonden dat de uitvoering ervan afhankelijk zal zijn van verdere economische suc cessen voor het land. Gezien de moei lijke positie, waarin de Franse econo mie zich mede door de energiecrisis bevindt is het zeer de vraag of Gi scard op korte termijn al zijn verkie zingsbeloften zal kunnen vervullen. Een veel verdergaand pakket beloften was ook gedaan door Mitterrand, die echter tevens een drastische herzie ning had voorgesteld van de gehele structuur van het Franse bedrijfsle ven. Beloften In Frankrijk zullen links en met name de tienduizenden jonge Fransen tussen de 18 en 21 jaar, die niet hebben mogen meestemmen, in de komende periode met kracht blijven eisen dat Giscard al zijn beloften gestapd doet. Maar ook al zou Giscard werkelijk van plan zijn een reeks sociale hervormingen door te voeren om 'Frankrijks economische wonder 'n sociale dimensie te geven', hij zou aan zienlijke moeite hebben om zijn voor stellen zonder meer doro het Franse parlement te krijgen. In het parle ment heeft de gaullistische fractie, de UDR, nog steeds het grootste aantal zetels, terwijl de socialisten samen met communisten sinds de verkiezin gen van vorig jaar krachtig versterkt in de Nationale Vergadering zijn te ruggekeerd. Giscard is afhankeï de gaullisten om zijn plannen ti seren. Hoewel Giscard kan rekt, de steun van de Reformateuf Jean Lecanuet en Jean-Jacquc' van-Schreiber is een comproiq de UDR-fractie noodzakelijk. Vervolg van pagina 1. Details over dit plan zijn na bekend gemaakt. Ingewijden wijle vertellen, dat Israël nu bereidkt de hele stad Koeneitra op te gejes Totnutoe wilde Israël in elk gejnc deel van deze plaats in handel den. p De Israëlische minister van ia landse zaken Abba Eban zei pt, na afloop van het kabinetsberate< hij 'veel optimistischer' was éti; uur eerder over de kansen q troepenscheiding. Daarna gingtk< kele leden van het Israëlische |V met minister Kissinger pratejei gesprek had plaats in het hu|jV Eban om de grote menigte lm stranten voor het kantoor vajei mier Golda Meir te ontlopepl betogers waarschuwden de r$d: geen concessies te doen aan Sy£e politie trad enkele malen tegel op en arresteerde er enkele tieifn Marine in actie Kanonneerboten van de Isra| marine hebben zondagmiddag lestijns vluchtelingenkamp in beschoteni Bij de beschieting kamp Rashidie. vijf kilometf zuiden van de stad Tyre, zoudi mensen om het leven zijn Volgens Israël was de operatie marine gericht tegen bases vanj tijnse commando's. Het was de keer sinds de oorlog van vori[ oktober dat de Israëlische ma) actie kwam. Ondanks triomf van Jan Hordijk in Krimpen aan den Lek: KRIMPEN AAN DEN LEK Aan de wielercarrière van Jan Hordijk (27) was in de zomer van 1972 ogenschijnlijk een ab rupt eind gekomen. In dat jaar manifesteerde de blonde pedalist zich (na een succesvolle periode bij de 'liefhebbers') als debutant in het professionele wielergezel- schap. Jan Hordijk werd meteen geconfronteerd met een ander milieu. Een omgeving ook waarin hij zich nauwelijks op zijn gemak voelde ('Al was het met de jon gens onder elkaar heus wel gezel lig') - Hordijk ergerde zich dikwijls aan de talrijke combines (met name in Bel gië) en het overmatig gebruik van stimulerende middelen. 'Achteraf was het een misstap', constateerde hij, 'vóór de aanvang van de Vierdaagse van Duinkerken liet de kopman me eens weten: Jan, jij moet vandaag als trekpaard fungeren. Daar keek ik wel voor uit. Ik ben nu eenmaal Jan Hordijk en géén trekpaard'. Mede door de hinder die hij nóg altijd van z'n linkerknie ondervond, ebde de inte resse om 'n imposante profloopbaan op te bouwen, weg. Hij daarover: 'Ik zag geen perspectief meer. De etappekoer sen waren best leuk. Dat wel. Maar van die eendagswedstrijdèn had ik mijn buik vol'. Vorig jaar verscheen Jan Hordijk vrij plotseling wéér aan het wielerfirma- ment. Als ploegleider van Larooy, een kwalitatief niet zó bijster sterke (ama- teurjéquipe. 'Met Jan Larooy (de KRIMPEN AAN DEN LEK Delbana's ploegleider Ab Lokker diende zaterdag na afloop van de amateuTkoers een aanklacht in tegen één der organisatoren (Gerrit van Hofwegen) van het criterium. Lokker had zich opgewonden, toen twee Larooy-renners (Boose en Pea-fors). die op een ronde achterstand waren geplaatst, assistentie ver leenden aan hun ploeggenoot en koploper Jan Hordijk. De jury vond het niet nodig meteen in te grijpen, waarover Lokker zich woedend maakte en zich beklaagde aan de Jury wagen Daar diende hij echter enige klappen te verwerken van de heer Van Hofwegen. Zoals bekend heeft Jan Hordijk In het verleden herhaaldelijk kritiek uitgevoerd over het in ploegverband optreden van de Delbana's. directeur, wh) had ik afgesproken, dat ikzelf weer op de fiets zou krui pen, wanneer de overwinningen uit bleven'. Wat inderdaad gebeurde. De knie vormde inmiddels nauwelijks meer een belemmering. Als fietsende ploegleider nam Jan Hordijk nog het zelfde jaar de bloemen mee naar Westmaas uit Spijkenisse en Schijf. Dit seizoen is de voormalige Rotter dammer (eens werd hij aangekondigd als een talentvolle jeugdige schaatsen rijder) opnieuw te vinden in de wie- lerpelotons. Jan: 'De eente ambitie, die ik "vroeger wel had, is er niet meer. Een klassieker winnen hoeft van mij niet. Vroeger wilde ik een groot beroepsrenner worden. Die tijd is voorbij. Hfet Herman Nak, Jan Zuydweg en nog een paar andere jongens train ik nu zo'n drie keer honderd kilometer in dp week'. Jan Hordijk is géén brood-amateur meer, zoals hij voorheen wèl was. De wielersport is pure ontspanning voor hem geworden. 'Vroeger reed ik voor namelijk voor de poen', verduidelijkt hij, 'logisch, want toen was het wiel rennen veel méér voor mij. Tegen woordig- niet meer. Ik heb een eigen zaak (een handelsonderneming in re latiegeschenken, wh) en het geld, dat ik nu met fietsen verdien, beschouw ik gewoon als een leuk extraatje. Trouwens ik rijd nog maar weinig wedstrijden. Zo'n twee in de week. Dat doe ik bewust. In Brabant zien ze mij bijvoorbeeld bijna nóóit meer. Vind ik niet plezierig. Dan ga ik liever met mijn vrouw en kind (Willem, 2 jaar, wh) ergens anders heen. Nee, ik koers nog uitsluitend in eigen omge ving. Dan kom ik gemotiveerd aan de start'. Welke mogelijkheden een 'gemotiveer de' Jan Hordijk in zich herbergt, onderstreepte hij zaterdag in Krimpen aan den Lek, waar een criterium bij wijze van spreken rond het huis van zijn sponsor werd verreden. Voor Jan Hordijk (niet te verwarren met huidige professional Bas Hordijk) een reden zich consciëntieus voor te bereiden op het evenement. Hij: 'Vo rige week had ik het parcours al verkend. Zowel met de auto als op de fiets. Ik wilde dolgraag winnen. Voor mezelf had ik een plannetje gemaakt om op een gegeven moment te demar reren en dan alles-of-niets te spelen'. Die wens werd realiteit. Op vijftien kilometer voor de streep koos Jan Hordijk alléén het hazepad. 'Ik maak te er een soort eindsprint van', merk te hij later op, 'het ging zó vreselijk hard, dat ik bijna nog uit de bocht vloog*. Waardoor de andere vluchters (Wim Pater, Dick Groen, Marcel Pen- nings, Ton van der Spiegel, Jan Zuyd weg, Mick Bennett, Peter Gödde) in een kansloze positie waren gemanoeu vreerd. Jan Hordijk ontwikkelde tij dens de apotheose een dermate hoge snelheid, dat hij zelfs Jan Zuydweg, Peter Gödde en Mick Bennett nog op één seconde achterstand zette. Hor dijk: 'Vorig jaar had ik al'gezien, dat de meeste renners tijdens de finale in Krimpen aan den Lek voor Pampus op hun fiets zaten. Ik dacht: daar moet ik van profiteren'. Jan Hordijk. In het verleden deelde hij dikwijls de buit met Sjef van der Burgh. Nóg gaat hij bepaalde af spraakjes niet uit de weg. Maar wan neer één ploeg de koers lam legt, ergert Hordijk zich er mateloos aan. Jan Hordijk en Delbana-ploeglei- der Ab Lokker zijn daarom zeker niet de grootste vrienden. Jan (zegevierde onlangs nog in Ridderkerk en Capi tol): 'Vorige week heb ik steun ver leend aan mijn ploegmaat Leo Boose, die alleen was ontsnapt in Crooswijk. Ton ter Harmsel: als twee honden vechten om een been... VLAARDINGEN De traditionele wielerrondé van Vlaardingen kende uiteindelijk een zéér sensationele ont knoping en een even verrassede win naar in de persoon van Ton van Harmsel. Niettemin werd Cees van Bragt aanvankelijk uitgebreid gehul digd, nadat daarvoor Ad van Overveld als triomfator was aangekondigd. Een unieke situatie. Dat zeker. Want wat speelde er zich af tijdens de laatste honderden meters? Cees van Brag sneed Ad van Overveld zodanig, dat deze in aanraking dreig de te komen met de balustrade. Met als reactie, dat Van Overveld zijn tegenstander terugtrok, en vervolgens als winnaar over de streep zeilde. Waarna Cees van Bragt protest aante kende en tot winnaar werd verklaard (zijn overtreding had de jury niet geconstateeerd). Ton ter Harmsel, die op de tweede plaats beslag legde, meende echter méér recht op de over winning te hebben. Terecht werd hij alsnog toen het merendeel van de toeschouwers reeds huiswaarts was ge keerd als winnaar aangeduid door de jury 'Natuurlijk niet zó leuk om op derge lijke manier te winnen', merkte Ter Harmsel later op. 'maar het telt in ieder geval wèl. Onder normale om standigheden was ik er evenwel niet aan te pas gekomen tegen Van Over veld en Van Bragt'. De beslissing van dit criterium viel overigens na twintig kilometer. Op dat moment sprongen Siem Berkhout (later met pech geconfronteerd). Ber Broere (twee keer van fiets verwis seld). Cees van Bragt, Ton ter Harm sel. Ed van der Loo. Harrv de Boer (afgehaakt na pech), Cor Schuurman en Ad van Overveld weg uit de meu te. Deze kopgroep bleef tenslotte sa men. al probeerde Schuurman tijdens de apotheose alléén het hazepad te kiezen. Zonder resultaat overigens. Speldeprikken, die direct na de start werden uitgedeeld door Peter Heijster en Gerrit Mak leverden evenmin ren dement op. De uitslagen waren: Amateurs: T. ten Harmsel (Lage Zwaluwe) 100 km in 2.IS.00. 2. C. van Bragt (Lage Zwaluwe» 3. A. van Overveld (Zegge). 4 C. Schuurman (Breukelen). 3. van der Loo i West zaan». 6. C. den Hartog i Alphen aan den Rijn». 7. P. Heyster (Vlaardingen). S. G. Bregman (Benthuizen). 9. B. Broere (Ouden bosch). 10. W Schuurhuizen (Rotterdam). 11. F. van der Ende (Monster). 12. J. Koever- mans (Vlaardingen). 13. G. Mak (Schiedam). 14. G. Hoogervorst (Bunnlk) 15. B. Geense (Sint PhtUpsland). 16 A. Werner (Biltho- ven). 17. K. Sint Nicolaas Cs-Gravendeel) is. H. Brinkman (Rotterdam). 19. J. Smits (Rotterdam). 20. A. van der Leest (Moer dijk) 21. A. Vlokstra (Rotterdam). Nieuwelingen: 1. R. Bessems (Amsterdam) 45 km in 1.08.15. 2. N. van Vlimmeren (Hoe ven). 3. P. Mulblok (Utrecht) 4. P. Hoorn stra (Amsterdam). 5. F. Moons (Mferlohout), 6. J. Van Hout (Vlaardingen) 7. P. Heeren (Sprundel). 8. G. Schwennen (Amsterdam) 9. G Schrijver (Nleuwenhoorn). 10. C. van Velzen (Zoeterwoude). 11. H. Brinkman (Rot terdam). 12. A. Rozenberg (Rotterdam) 13. M. Plurmers (Heemskerk», 14. H. van Ros- sum (Den Haag) 15. R. Ncderlof (Oostzaan). Liefhebbers: 1 W. van Dok (Grootebroek) 52 km in 1.16.35. 2. G. Plieger (Ameide). 3. G. de Klein ('s-Gravendeel i4. B. de Zeeuw Cs-Gravendeel). 5. K. Krabbé (Amsterdam) 6 H. van Bruggen (Amsterdam). 7. Lie- brechts (Vlaardingen), 8. M. van dér Ster ren iMaarsteeg) 9. W. Wielhouwer (Som- melsdijk), 10. F. de Bruin (Dordrecht), 11, C. Van Hulst (Zoeterwoude). 12. N. Moer man (Maassluis) 13. J. Stolk (Veldhoven), 14. R. van Doorn (Berlicum). 15. A. Geenen (België). Dat is toch niet bezwaarlijk? Ik zal je zeggen: Adrie Kraan mocht daar van mij in de laatste ronde ook springen. Leuk voor hem. Hij is tenslotte een ongesponsordc renner*. De perikelen met zijn knie blijven echter bestaan, zij het in mindere mate dan vroeger. Jan realistisch: 'Eerlijk gezegd is het niet zo best. DEN HAAG De Stichting Organisatie Sportevenementen (SCS) in Zuid-Holland re kent ook in 1074 op een sterke internationale bezetting van de Internationale Wieier Avond Zesdaagse (IWAZ). De organisatoren hebbein uitnodigingen verzonden aan Duits land, Zwitserland, België en Engeland. Even als vorig Jaar. wordt de 'eerste schuif' van de zesdaagse verreden op een dinsdag (13 Juni). De laatste etappe staat voor zondag 16 Juni op hfet programma. 12-6 Den -Haag (Waldeck), 13-0: Delft, 14-6: Scheveningen, 15-6: Gouda en 16-6: Leiden. De renners rijden met uitzondering van de laatste etappe (100 km) dagelijks tachtig kilome ter. Vooral met aanzetten ondervond ik hinder, ondanks een verdovende zalf. Ik heb me dan ook een andere pe daalslag aangeleerd. Met één been stamp ik en met het andere duw ik. Kijk, dat is mijn oplossing*. Jan Hordijk: een kleurrijke figuur. En een karakter-renner. De uitslagen waren: Amateurs: J. Hordijk (Westmaas) 95 km In 2.14.59. 2. W. Pater (Barneveld). 3. D. Groen (Sint Pamcras), 4. M. Penntngs (Nieuw Vennep), 5. A. van der Spiegel (Sint Maar tensdijk). 6. op één rondé: J. Zuydweg (Rotterdam) 7. M. Bennett (Engeland), 8. P. Gödide (Koewacht), 9. A. Versluis (Ameide), 10. M. Reehorst (Den Raag). 11. J. van Dijk (Uivenhout 12. T. van der Leist (Rotter dam), 13. J. Breuer (Schiedam), 14. R. Zuydweg (Rotterdam). 15. L. den Hartigh (Blaaksedljk) 16. J. Sillevis (Den Haag). 17. H. Uittenbogaardt (Krimpen aan den IJssel). 18. G. Pronk (Scheveningen), 19. G. van Geloof (Lage Zwaluwe). 20. B. Huveneers (Amsterdam). Junioren: P. Valentljn (Sint Willlbrord» 60 km im 1.30.50, 2. W. Lugtenburg (Zuidtand). 3. J. Jonkers (Oud Gastel), 4. J. van Leeningien (Zutphen) 5. T. Griep (Spijkenis se), 8. R. Stroosnljder (Moerdijk), 7. P. Noy (Amsterdam) 8. W. Rus (Scheveningen). 9. S Huizinga (Rotterdam) 10. P. van der I-ey (Rotterdam) 11. K. de Brouwer lEtten Leur). 12 J. Langstraat (Rotterdam) 13. W. Bosch (Gorinchem). 14 J. Hamménsdorp (Rotterdam) 15. J. de Groot (Rotterdam». 16. D. van Bommel (Veenendaal) 17. G. Vergou wen (Sprundel), 18. H. Lap (Rotterdam), 19 M. Meeldijk (Vlaardingen) 20. C. van der Heijden (Oosterhout i Ramaekors. 10. M. Taverne. 11. S Pieters. 12.. S. Snijders. 13. C. Heus, 14. F. van Dongen, 15. K. Balvert. De finish van de Ronde van Vlaardingen. Van links naar rechts: Schuurman, Van Overveld (later naar de derde plaats venvezen,), Van Bragt en Ter Harmsel. Wim Huisman HONSELERSDIJK —Cees van Dongen werd vrijdagavond winnaar van de Ronde van Honselersdijk. Samen met de Rotterdammer Bob Kroep had hij een ronde voorsprong opgebouwd. De uitslag was: 1. C. van Dongen (Oud-Gastel) 2.40.38, 2 R. Kroep (Rotterdam) op een ronde, 3. J. Aling (Bladel), 4. J. Breur (Schiedam). 5. S. Schuitemaker (Andijk), 6. P. Franken (Oos- terhoirt), 7. H. Mutsaerts (Oosterhout). 8. R. Schuiten (Zandvoort), 9, R. Haller (Alk maar). 10. W. Hofstede (Wateringen). 11. W. Trott (Duitsland). 12. M. Reehorst (Den Haag). 13. P. Maes (Alkmaar). 14. G. Knoop (Wateringen), 15. G. Pronk (Scheveningen). RIDDERKERK RWH, in de acht ste finale van de bekercompetitie ge confronteerd met de Overijsselse tweedeklasser Vroomshoopse Boys, be reikte door een knappe 3-0 overwin ning de laatste acht. RWH startte overtuigend want reeds na vijf minu ten kwam het op 1-0 toe de achttien jarige juniorspits Henk van der Ente na aangeven van Steketee de bal van dicht bij achter de voortreffelijke doelman Kolkman deponeerde. Deze Henk van der Ente, die enkele minuten daarvoor al het houtwerk raakte, kan een aanwinst van beteke nis worden voor RWH, want deze technisch begaafde voetballer met een fel schot in zijn benen, is bovendien een goede combinatiespeler. En juist de combinatie zocht de thuisclub na de snelle voorsprong niet Het verviel weer in de oude fout van het alleen- spel. Vooral Kees den Hartog en Kees Steketee lieten hier enkele frappante staaltjes van zien. Het gevolg was veel balverlies. Vroomshoopse Boys, dat echt niet on aardig speelde kon daardoor wat meer aan de bal komen en vooral via middenvelder Tekkeriet en Van Bor- sum Waalkes werden verscheidene ge vaarlijke acties opgezet. In hun afwer king waren zij echter te gehaast ter wijl juiste richting ontbrak. De juiste richting had na een half uur spelen wel de omhaal van Kees Vlasblom, maar keeper Kolkman redde fraai. Vroomshoopse Boys kwam in de laat ste fase van de eerste helft via de snelle linksbuiten van Borsum Waal kes nog twee maal heel dicht bij Eddie Zoeter, maar resultaat leverde dat niet op. Vroomshoopse Boys, dat RWH voor rust aardig in bedwang hield, stortte na het thee-intennezzo volkomen in elkaar. RWH, dat voorstopper Fons Cornelis (speelde uitstekend) aanval lender liet opereren, liet nu de bal het werk doen. En ineens waren er die snelle aanvallen over rechts en over links. De spelers waren beter bereikbaar en ook aanspeelbaar. Het snelle spel ontregelde de defensie van de gasten, die voorlopig niet capitu leerde, omdat keeper Kolkman scho ten van o.a. Chris Birhay en Kees den Hartog knap verwerkte. Hij kreeg zelfs eenmaal assistentie van rechts back Dubbing die een kopbal van Cornelis van de doellijn kopte. Toch zou RWH andermaal gaan scoren want het betere aanvalsspel resulteer de na twintig minuten in een tweede treffer van Henk van der Eente die op maat werd bediend door Birahy. Na dat George in 't Veld wegens een blessure het veld ruimde voor Van der Graaf en Vroomshoopse Boys ge lijktijdig Henk Nieboer wisselde voor Hendriks, maakte Birahy aan alle on zekerheid een einde door tien minu ten daarna RWH op 3-0 te zetten. Vroomshoopse Boys bleef werken voor een beter resultaat, maar on danks enkele goede mogelijkheden van vooral Elffering, waarbij steeds Eddie Zoeter op de goede plaats stond, slaagde men er niet in de zo. fel begeerde tegengoal te maken. En zelfs zou de nederlaag nog groter zijn uitgevallen als een kopbal van.2* blom en een schot van Van dei tegen de paal doel hadden getfs Zo werd het uiteindelijk een dF diende 3-0 overwinning voor den club, die in een voortreffelijke* standhouding werd gespeeld enFj mee scheidsrechter Van Ameroi^] enkele moeite had. RWHVroomshoopse Boys 3O (1-F'. Van der Ent 10. 67. Van der Ent 2l& Birahy 3—0. Scheidsrechter: Van Afk Toeschouwers: 500. n RWH: Zoeter: Van der Waal, In f (Van deir Graaf). Cornelis. Van Haj Den Hartog. Lagendijk, Steketee; Van der Ent, Birahy. Vroomshoopse Boys: Kolkman; Dubbiit" Nieboer. Nijstad Marlssen (Henk f en Hendriks)Meinderink, Tekkericf sen, Gerrits: Elfferink, Van Bors Vrienschappelijk MAASDAM-NSW 1-1. Een goede pf van de gastheren om het hoger genl NSW een draw af te dwingen Vi Glesen gaf het betere spel van de eerf sers relief door hen naar een voorspt schieten. Net voor het einde van de akte maakte Hoogvliet met een moot punt gelijk (1—1). In de tweede hel# er niet gescoord t SNS-DOTO 1—0). Een knappe presti de Flafckeese brigade die kort voor de leiding nam. Dank zij Saarloos. Hl later in dit gelijkopgaande duel de wi en enige treffer. Du Pree kreeg twi de kans om te scoren voor dé Pei maar hij faalde. OEGSTGEEST-WOUBRUGGE 2—2. Het tere Woubrugge heeft tegen Oegstgi de punten moeten delen, Oegstg' zelfs de leiding door Perfors i minuut Die 10 stand bleef tot aan gehandhaafd Toen er een uur g' was schoot De Wit de partijen Diezelfde speler gaf zijn ploeg leiding. Koppenol forceerde vijf voor tijd de remise voor de thuischil PPSC-VLAARD1NGEN 1I. Van t kwaliteit was niet veel merkbaar gen had echter een betere schuttel nam de leiding in dg eerste helft maar daarmee waren alle kracht! speeld. De Heer, Westerhout, Blanl en opnieuw Westerhout bepaalden de SPIJKEMSSE-HEERJANSDAM 0—0. Bestebreurtje-trofee bleef Heerjansd eind. Dit gebeurde na het nemi strafschoppen omdat er gedurende ten voetbal waarin de thuisclub kansen kreeg niet werd gescoord, derde 'elfmeter-ronde' beslisten de de strijd in hun voordeel. Uitslag reserves r ROTTERDAM In dc reserve P de klas werd een beslissingsweqg gespeeld om degradatie tussen iP wijk 2 en Excelsior M 2. Noorden won, waardoor Excelsior M 2 I deert. 4de klas D Nw, Lekkcrland 22-36 Groot Ammers 22-26 Strijen 22-26 GJS 22-22 Pelikaan 22-22 Asperen 22-21 Zuid WHS NEO SSC Smerdlek Altena PTT Breda NOAD 3de klas 25-34 25-31 25-41 25-30 25-29 25-29 25-27 Heinenoord Arkel ASH I Haaften 1 Wieldrecht Meerkerk Good Luck I Hoek Wil Zwart Sleeuwljk Terneuz. Boys Rillandla Tholense Boyij 2 wlnstp. in

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8