Jan van Beveren: klaar voor wereldtitelstrijd Barry Hulshoff speelt half uur zonder pijn MICHELS WEINIG WIJZER John Dusbaba naar Ajax Benefietduel met 7000 toeschouwers Van Hanegem weel in conflict met trainer Coerver ii i Barcelona presteert weinig voor 40.000 dollar in Tilburg TOOOT/KWARiTET MAiANDAG 20 MEI 1974 SPORT T9)/j Van onze speciale verslaggever TILBURG De kans dat Jan van Beveren als lid van de 'groep van 22' meegaat naar de wereldkampioenschappen In Duitsland, is erg groot. De 26-Jarige PSV-er, die zeven maanden uitgeschakeld is ge weest door een ernstige lies blessure, betrad In Tilburg weer voor het eerst het voet balveld voor een vriendschap pelijk duel van zijn club tegen FC Barcelona (2-1). Van Beve ren kreeg echter zo weinig te doen, dat hij naar venvacht in de eerstkomende oefenwed strijden van Oranje opnieuw bekeken zal worden. Op 12 november 1973 keerde de toenmalige eerste doelman van Nederland na een langdu rige liesblessure terug in het PSV-elftal, maar moest zich al snel opnieuw laten vervangen, omdat de blessure nog niet genezen was. Integendeel zelfs. Van Beveren moest opnieuw geopereerd worden. Pas drie weken geleden kon hij de trai ning onder Kees Rijvers her vatten, waarbij vooral aan de conditie werd gewerkt. Rij vers: 'In de afgelopen weken heeft hij misschien wel meer gelopen dan in zijn hele car rière.' Van Beveren, die in november een te snelle come-back wens te en zich daardoor forceerde, wilde niet eerder op het veld verschijnen dan wanneer hij volledig blessure-vrij was: 'Ze ven maanden heb ik geestelijk getraind, maar ik wilde niet meer zo snel het veld op. Ik moest ongeschonden weer te voorschijn komen. De laatste competitie-wedstrijden van PSV had ik misschien mee kunnen doen, maar ik heb doelbewust op de wedstrijd te gen Barcelona gewacht.' Ook trainer Rijvers wenste naar het vriendschappelijke duel toe te werken: 'Natuurlijk heeft Jan het wedstrijdritme nog niet helemaal hervonden. Maar omdat wij zo voorzichtig zijn geweest, is hij voor mij helemaal klaar voor de WK. Het is nu aan anderen wat er verder gebeurt.' Spijtig voor supervisor Mi- chels was, dat de Spanjaarden Van Beveren nauwelijks onder druk zetten. Achttien keer bracht de PSV-er de bal via een uitworp in het veld en tien keer deed hij hetzelfde met een uittrap. Vijf keer moest hij optreden, toen er een schot op zijn doel werd gericht: twee keer ving hij de bal klemvast, één keer redde hij met zijn been, toen De la Cruz was doorgebroken, een schuiver van Clares tikte hij over de lat. Een schot van Marcial raakte hij nog wel aan, maar vla zijn handen ca ramboleerde het leer toch in het doel. Van Beveren ving twee hoekschoppen en liep één keer niet uit bij een voor zet van Marcial, waarna Van Kraay voor redding moest zor gen. Een kopbal van Rexach belandde op de paal, een schot van Clares ging via de vuisten van de doelman en de lat over. Van Beveren: 'Heel in het be gin overdacht ik nog wat ik deed, daarna speelde ik vrij uit Van onze speciale verslaggever BREDA Na een half uur spelen hield Barry Hulshoff, Ajax' al enige maanden gele den aan zijn knie geblesseerde voorstopper, het tijdens zijn eerste heroptreden voor ge zien. Hulshoff verliet op eigen verzoek het terrein in Breda. Het heroptreden van Hulshoff in de benefietwedstrijd voor Peter van der Merwe tegen NAC was Hulshoff zelf niet tegengevallen. Hoewel spelend met een wat irriterende knie band diverse keren stopte hij even om het geheel te bekijken zei hij 'zonder pijn te hebben gespeeld.' Hulshoff: 'Ik heb met een knieband gespeeld om geen enkel risico tc nemen. Tijdens de trainingen heb ik die band niet om gehad.' En over zijn blessure: 'De dokteren, de masseur en iedereen die er verder iets mee te maken heeft zegt dat de blessure ge nezen is. Maar zoiets moet zich toch op het veld bewij zen. Je houdt als speler toch altijd je twijfels. Je knie is, doordat er zich nog voortdu rend vocht afscheidt, ook bij het begin wat dikker, en dan begin je toch, ondanks al die bemoedigende uitspraken, met een zekere terughoudendheid.' Barry Hulshoff speelde tegen NAC aanvankelijk ook erg voorzichtig, nam begrijpelijk geen enkel risico en gebruikte zijn speeltijd om zichzelf te testen. Diverse keren sprintte hij de diepte in, ging ook een enkel duel aan, maar maakte daarbij geenszins de indruk tot het uiterste te willen (of kunnen?) gaan. Het afstoppen en wenden bijvoorbeeld ge schiedde uiterst behoedzaam. Hulshoff: 'Toch heb ik juist dat soort dingen bewust ge probeerd. En het ging, vond ik mede in het licht van een gebrek aan wedstrijdritme, toch niet slecht.' Barry Hulshoff zal zich mor gen in het KNVB-sportcen- trum in Zeist melden voor de eerste voorbereidingen van de selectiegroep voor de wereld kampioenschappen. Met wed strijden in Hengelo (dondertel dag tegen Hamburger SV) eiv, Amsterdam (Zondag tegen Ar' gentinië) als voorlopge nieuwja: testen. Hulshoff: 'NatuurlijlLj hoop ik nog steeds, dat ik d( wereldkampioenschappen iij West-Duitsland haal. Sportief gezien een hoogtepunt. Ik zoi^, het jammer vinden als ik di^j zou moeten missen. En daaijei bij speelt het te verdieneifc geld niet eens een hoofdrol.' 11 Hulshoff was na de wedstriji?J van Ajax tegen NAC wat optLjj mistischer gestemd dan in drn dagen ervoor, toen hij bij ejL kele gelegenheden zijn kanseLje niet hoger aansloeg dan zo'j vijftig procent. Zoals beken krijgen de geblesseerde Orai w je-kandidaten de komende da'y gen een 'alles-of-niets' kan^ van de super-visor Rinus Mfc,, chels. Hulshoff: 'Wanneer he' daarbij niet voor de volle hoi^ derd procent goed zit kun j^c het wel vergeten. Daarom oo|0 heb ik tegen NAC nog geei0 enkel risico genomen. Het wa| d een eerste test.' m lg< ■0] Van onze speciale verslaggever TILBURG Supervisor Rinus Michels zat tevergeefs op de spelers- bank van FC Barcelona tijdens het vriendschappelijke duel van zijn club tegen PSV in het Tilburgse sportpark. De Spaanse Nederlander, die naast zijn functie als trainer van de Catalaanse ploeg, vooral de verrichtingen van de kandidaten voor de 'laatste 22' wilde gadeslaan, kreeg niets te zien: 'Dit was anti-voetbal' verklaarde hij na afloop, doelend op het zomeravondvoetbal dat de beide partijen lieten zien. Jammer voor Michels, die zich met het toch al zeer geringe oefen programma dan tenminste langs deze weg enige informatie over zijn toekomstige Oranje-pupillen zou kunnen verschaffen. Terecht kwalificeerde Michels PSV- Barcelona zo vernietigend, omdat geen der spelers (evenmin als scheids rechter Frans Derks) zich meer dan geringe inspanningen wenste te ge troosten. Het rapport van Jan van Beveren, die amper een handvol scho ten te verwerken kreeg, zegt al ge noeg voor de aanvalsdrang van de Spaanse kampioen, die voor het duel maar liefst 40.000 dollar ontving. ERGERNIS De ruim 16,000 toeschouwers, die prij zen van 15, 25 en 35 gulden betaalden voor een toegangsbewijs, begonnen zelfs vroeg in de tweede helft met traag handgeklap hun ergernis te ui ten. Vooral de toestemming die Michels aan zijn vedette Johan Cruijff (en eerder al aan de Peruviaan Hugo Sotil) verleende om vroegtijdig het veld te verlaten, wekte een luidruch tig boe-geroep op de tribunes Mi chels: 'Zondag speelt Barcelona voor de beker tegen Oviedo, daar mogen geen buitenlanders aan meedoen. Ik heb daarom Sotil en Cruijff er uit gehaald om het elftal van komende zondag zoveel mogelijk aan elkaar te laten wennen'. Johan Cruijff die al leen in het eerste kwartier met verrassende passes voor spektakel zorgde, maar daarna breed zwaaiend slechts liep te praten tegen zijn mede spelers en scheidsrechter Derks:: 'Ik speel in vriendschappelijke wedtrij- den altijd maar een uur. We hebben zoveel spelers op de bank, die kunnen zodoende ook eens aan bod komen'. De enige waarde die de wedstrijd had, yas de come-back van Jan van Be veren onder de lat bij PSV en de verrichtingen van diverse Eindhove- naren, die voor uitzending naar Duits land in aanmerking komen. Maar ook hierin was Michels'oordeel overduide lijk: Hoe kan ik nu iets zeggen over Willy van der Kuylen. Ik heb niets gezien, omdat er niet gevoetbald werd. Voor commentaar over hem en de anderen moet je trouwens bij Rijvers zijn'. Overigens waren die potentiële kan didaten (Van der Kuijlen, Strik, de gebroedys Van de Kerkhof) de meest actieve spelers bij PSV. Van der Kuij len, die zich afgelopen week voor drie jaar aan PSV verbond, zorgde met een schitterend genomen vrije trap over de Spaanse muur en doel man Sadurni via de onderkant van de lat voor de gelijkmaker (1-1) en stuurde in de tweede helft Gerrie Deij- kers de diepte in, die de linksachter met een fraaie actie in een tweede treffer afrondde. Van der Kuijlen viel verder op door een aantal fraaie voorzetten af te leveren, die door Edström niet tot doelpunten werden omgebogen. Pleun Strik, kandidaat- voorstopper voor Oranje bij PSV op het middenveld, stoorde vooral in de eerste helft goed en leverde vaak goede, passes aan de aanval. De Eind- hovenaar moest zich in de tweede helft met een lichte blessure laten vervangen. De Van de Kerkhofs ten slotte toonden nog een klein beetje felheid in de lauwe vertoning, waar door Frans Derks even bezwerend moest optreden tijdens ongeregeldhe den tussen Cruijff en Willy van de Kerkhof. Een weinig verheffende vertoning niettemin, waarin Jan van Beveren zich eindelijk weer kon manifesteren, als de Spanjaardwen wat meer inzet hadden getoond. Johan Cruijff, na afloop om commentaar gevraagd over het optreden van de doelverdediger: 'Wij hadden hem onder druk moeten zetten. Nu kan je niet zeggen of hij zijn oude vorm weer terug heeft, daarvoor heeft hij te weinig ballen gehad'. OEFENDUELS De namen van de 22 spelers* die meegaan naar de WK. zullen door Rinus Michels pas na 30 mei en voor 4 juni de dag waarop de FIFA de spelerslijst in zijn bezit moet hebben) Met een vloeiende beweging passeert Johan Cruijff zoals gewoonlijk in een oefenwedstrijd werd hij na een uur vervangen) Björn Nordqvist van PSV, een man die hij tijdens het wereldkampioenschap wel weer tegen zal komen. Linksachter Willy van der Kuylen. bekend worden gemaakt. Michels. die ook al omdat hij zijn stem kwijt ge raakt was niets wilde zeggen, zal eerst de oefenwedstrijd tegen Ham burg SV (donderdag in Hengelo), Ar gentinië (zondag in het 01. Stadion) en Kickers Offenbach (zaterdag 1 juni in Den Bosch) afwachten, voordat de definitieve lijst wordt opgemaakt. PSV-FC BARCELONA 1 (1—1) 17 Marcial 01. 19 Van der Kuijlen 11, 85. D ei J kers 2—1. Scheidsrechter Derks. Toe schouwers: 16.000. PSV: Van Beveren: Krijg, Nordqvist, Van Kraay. Deijkers, Willy van de Kerkhof, Strik (Kemper). Lubse, Rene van de Kerkhof, Edström (Van den Dungen), Van der Kuij len. FC BARCELONA: Sadurni (Mora): Rife, Tor res. Costas (Marti), De la Cruz, Marcial, Juan Carlos, Gallego; Rexach, Cruijff (To me). Sotil (Clares). HARO HIELKEMA Jeugdige Hagenaar tekent voor drie jaar JOHNNY DUSBABA drie jaar Ajacied AMSTERDAM (ANP) Ajax heeft dit weekeinde een contract voor drie jaar gesloten met John Dusbaba, die het afgelopen seizoen als centrale verdediger voor FC Den Haag speelde. Manager Hans Kraay van Ajax ver telde dat Dusbaba niet is aange trokken wegens de dreiging van een mogelijk vertrek van Johan Neeskens. "Wij wilden', zei Kraay. 'een jonge speler achter de hand hebben en wij menen -die te heb ben gevonden in John Dusbaba, een groeiend talent. Het blijft na tuurlijk mogelijk dat wij Dusbaba, die geregeld voor het Nederlands UEFA-jeugdelftal speelde en die net achttien jaar is. eerder nodig zullen hebben dan wij hopen en verwachten.' Quaars naar PSV EINDHOVEN 26-iarige Bertus Quaars, wiens contract bij NAC op 30 juni afloopt, zal het volgende seizoen definitief uitkomen voor het Eindhovense PSV. waarmee hij een driejarige overeenkomst heeft afgesloten. Daarmee is de uit zes tien spelers bestaande A-profgroep van PSV weer compleet. Tegenover het vertrek van Eef Mulders naar AZ*67 en Wim van den Dun gen naar de FC Diest staat de komst van Peter Dahlquist van Oeregryte Goten burgh) en van Bertus Quaars. Hazelhekke ARNHEM Gerdo Hazelhekke, de produktieve spitsspeler van Wa- geningen die pas geleden nog vier doelpunten in één competitiewed strijd maakte, voetbalt volgend sei zoen waarschijnlijk bij De Graaf schap, waar zoals bekend Oekie Hoekema is vertrokken. Hazelhek ke heeft in de afgelopen week een bespreking met een bestuursdele- gatie van De Graafschap gevoerd en is daarin zeer snel tot een akkoord gekomen. Hazelhekke, de bestbetaalde speler van Wagenin- gen, speelde vorig seizoen éénmaal in Jong Oranje, tegen Noorwegen. NAC-Ajax weinig aantrekkelijk BREDA De benefietwedstrijd voor Peter van der Merwe tussen een versterkt NAC en een door vakantie van enkele spelers niet geheel volledig Ajax is een flauw aftreksel geworden van de meeste compe titieduels tussen beide ploegen. In de meeste duels tussen de twee teams, en vooral die in Breda, heerst er volop spanning en komen er herhaaldelijk sensationele momenten voor. Die elementen waren er in het tref fen van zaterdag, dat eindigde in een puntenverdeling (41) niet aanwezig. Bovendien ontbrak het tempo veelal. Alleen aan het einde van de tweede helft zat er flink wat vaart in het spel. Beide ploegen spanden zich niet bovenmatig in. Slechts enkele spelers waren bereid zich ten volle te geven, mogelijk mede veroorzaakt door het loom makende weer. Bij Ajax hadden Steffenhagen, Varga en Van Dord, de vaste reserves van de Amsterdamse ploeg, die weer eens wat wedstrijdrit me konden opdoen, er wel zin in. Bij NAC onderscheidden zich Quaars, gastspeler Van Ierssel en reservedoel man Van Dongen. Bij Ajax speelde verder Jan Mulder van zijn bij Tel star opgelopen blessure weer vóór'het eerst een (hele) wedstrijd mee. Met 7000 betalende toeschouwers viel de opbrengst wat tegen. NAC-AJAX 4—4 (1—36 Quaars 1—0. 4S. Rep 11. 64. Van Dord 12. 65. Brsh - 2, 80. Steffenhasren 2—3 85. Van Rooy 3—3, 89 Bish 4—3. 90. Rep 44. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers 7000. NAC: Van Dongen: Van Ierssel (FC Twente), Graaumans. Vermeulen Bakker (Van den Driesc Quaars, Dierckx (Smits), Bouwmees ter (VreIJseni; Brouwers (Van Dijk). Bish (Roda JC) Ad Graaumans (FC Den Bosch" (Van Rooy). AJAX: Stuy: Swart 'ex-AJax) (Muller, NAC». Hulshoff (Varga). Blankenburg. Van Dord: Haan. Gerrie Milhren: Keizer. Rep. Mulder en Steffenhagen. FC TWENTE 14—1. BORNE FC Twente heeft zaterdag middag zonder Jeuring Notten, Drost en Van lersel een vriendschappelijke wedstrijd tegen de derde klasser Neo in Borne met 141 gewonnen. Bij de rust stond de eredivisieclub met 80 Peter van der Merwe, na een voetbalblessure openbaarde zich bij hem een rheumatische aan doening, wordt voor de benefiet naar een ereplaats gebracht. de [tl voor. De doelpunten van FC Twente kwamen op naam van Thijssen (4), Achterberg (2), Zuidema (2), Van der Vall (2), Pahlplatz, Brinks, Ardesch en Oranen. Voor Neo scoorde Tijhuis. Van onze sportredactie ROTTERDAM Aan de voora vond van de voor Feyenoord be slissende tweekamp om de UEFA Cup met Tottenham Hotspur is en nieiw controverse tussen een gedeelte van de leiding van de Rotterdamse club en zijn sterspe ler Wim van Hanegem ontstaan. Wim van Hanegem stelde dit week einde, dat hij nog niet wist of hij ook het komende seizoen met Feyenoord zal spelen. 'Ik wil zelf wel', zei hij, 'maar er zijn mensen in de leiding die mij waarschijn lijk liever zien vertrekken'. Willem van Hanegem heeft die conclusie getrokken uit een ge sprek dat hij de afgelopen week voerde met trainer Wiel Coerver. De ambitieuze Coerver vertelde Van Hanegem daarin, dat hij het aanstaande seizoen meer inzet van zijn vedette verwachtte dan het afgelopen kampioensjaar het geval was geweest. 'Zo dit niet het geval is.' zei Coerver, 'zal dit konsekwen- ties hebben.'- Willem van Hanegem oordeelt nu dat Wiel Coerver hem het liefst uit de Kuip ziet vertrekken. Van Hanegem: 'Coerver wil me waar schijnlijk weg hebben. Ik ben mis schien een te moeilijke jongen'. De moeilijkheden tussen Coerver en Van Hanegem, die volgens Feyenoords manager Guus Brox waarschijnlijk er£ overtrokken de wereld in zijn (gekomen heb ben het gehele seizoen al onder de vlakte gespeeld. Van Hanegem, be slist niet iemand die enthousiast voorop loopt bij de vooral op con ditie gerichte trainingen, heeft me de door zijn zwakke enkels nogal wat trainingen verzuimd. Ook haal de hij in een aantal wedstrijden het einde met en moest hij zich voortijdig laten vervangen. Coer ver noemde onlangs Willem van Hanegem de 'grootste persoonlijk heid' in de ploeg, die een grote invloed op die ploeg heeft. 'Een positieve Van Hanegem wil ik graag hebben, die is van (grote waarde (woorden die Van Hane gem in het beslissende competitie- treffen tegen FC Twente met een uitstekend optreden onderstreep te)'. De nieuwe ontwikkelingen rond Van Hanegem komen overigens wél onverwacht. Van Hanegem heeft vorige week (evenals Dick Schneider trouwens) zijn contract met de stadionclub verlengd (voor nog twee seizoenen) en stelt ook nu nog 'graag bij Feyenoord te willen blijven.' Mocht hij evenwel volledig uit de gratie van 'de lei ding* (Van Hanegem noemde geen namen, maar aangenomen mag worden dat hij trainer Coerver bedoelt, aangezien Gerard Kerkum en Guus Brox hun grillige vedette wél graag willen behouden) raken, dan rekent hij op een vrije trans fer. Manager Guus Brox vindt dat laat ste veel te voorbarig om over te praten. Hij zegt: 'Tot en met dins dag word zeker niet meer over deze zaak gesproken, gezien de be langen die er in de UEFA Cup finales op het spel staan. Het ver volg van het wellicht verkeerd geïnterpreteerde gesprek tussen Coerver en Van Hanegem zal daar na ongetwijfeld wel komen.' Wiel Coerver richt zich voorlopig op de eerste finale-wedstrijd van het toernooi om de UEFA-Cup. Twee dingen weet Coerver daaro ver al: 'De twee ontmoetingen met de Spurs worden 'leuke' wedstrij den en het zal voor Feyenoord niet gemakkelijk worden om als eerste Nederlandse club beslag te leggen op de UEFA Cup'. Hij zegt verder: 'Ik heb de Spurs een dag of tien geleden tegen Liverpool zien spelen. Ket werd een gelijk spel van 1-1. Het was een fit wedstrijd, zoals je die zo dikwli kunt zien in Engeland. Twee pi gen die er goed tegen aangaan i negentig minuten blijven voetl le. Voor het publiek is dat ge« dig'. Wiel Coerver verwacht dat Fe; oord het vooral in Londen moeilijk zal krijgen. 'Een En; ploeg in eigen huis bedwingen een heel lastige opgave. Wanro- wij met een kleine nederlaag Londen weg komen geloof ak Feyenoord de UEFA Cup vf verf. De Limburger, die de irfa van een speler hogelijk bewondL is vol lof over Tottenham Ir spur'. De ploeg zit uitstekendr elkaar. Met Jennings hebben een doelman van grote klasse, r het middenveld lopen ook tr geweldige harde werkers, die <r_ formidabel, kunnen breken, f voorhoede met Coates, Peur McGrath en Chivers is leven# vaarlijk vooral met hoge ballen Juist om die hoge voorzei hoopt Coerver dat hij morget vond kan beschikken over zijn Jr goslavische voorstopper Mlar Ramljak en doelman Eddy Treyj Rami jak raakte enkele weken gjV den in de uitwedstrijd tegen Nia. geblesseer din de lies. In de bel»i< rijke wedstrijd tegen FC Twett kon hij dankzij een pijnstillend injectie aantreden maar verdwfs WILLEM VAN HANEGEM b niet meer in Kuip?V todh voortijdig naar de kleedkaik omdat hij een blessure aan G hoofd opliep door een trap Eddy Achterberg. Daarna heeft^ Joegslaaf niet meer gespeeld. D|s man Treytel kwam zaterdag tijdfcj de training na zijn schouderblefc re weer in actie. v Clubarts Max Abarbanel is er L overtuigd dat zowel Ramljak i Treytel morgen in Londen van^ partij zijn. 'De blessures zijnf goed als genezen'. h Aan de 1-0 nederlaag, die Fe; oord afgelopen week in Griel land leed, tilt men bij Feyem niet zwaar. Coerver: 'Dat was oefenwedstrijd om in het ritnu blijven. Bovendien waren wijl even uit'. Coerver heeft geen dat het aanstaande wereldk; oenschap, waarvoor een aantal zijn spelers zijn geselecteerd, vloed zal hebben op de wedstri' tegen de Spurs. 'De interesse de UEFA-Cup is bij de sp< gegroeid. Bovendien staat er fi cieel ook wat op het spel. Al je natuurlijk moeilijk ontkei dat deze wedstrijden tegen Tot ham Hotspur nu eigenlijk moeilijk uitkomen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10