Liefde voor planning is sterk verminderd eële vermogens open terug Bezig bedrijf Schmidt zet financieel- economisch beleid regering-Brandt voort Nederlandse hotellerie ap scherp van de snede J)ndernemers twijfelen of toekomst nog wel is te voorzien 'Konijnenhok' van NMB ironings hoogleraar in jaarvergadering: Amfas in zorg over grote vernielzucht Omzet AMEV Nationalisatie flink omhoog Venezolaanse olie nog dit jaar? Tekort op Britse betalingsbalans in april iets kleiner ITT verwacht recordjaar Britse staatslening van 400 min. pond Chaos op geld- wisselmarkten Kaashandel in Frankrijk boos op Nederland EG-ontwikkelings- gelden voor KffiS S&rT'rS,!"Wal' street nauwelijks prijshoudend Geen beursberichten door staking in VS C,ll° BOUW/IKWiAtRfflEfT ZATERDAG 18 MEI 1974 FINANCIËN TPOUS27 /DRL23 (oor Jan Brokken 1)EN HAAG Zonder planning is een moderne onderneming stuurloos. Deze stelling heeft de af kopen vijfentwintig jaar voor alle ondernemers als een hele en onomstotelijke waarheid gegolden, [elfs de kleinste bedrijven probeerden een meerjarenplan op te zetten. Die liefde voor het plannen jUjkt de laatste maanden plotseling flink verminderd te zijn. Met de energiecrisis en de stijging van Ie grondstoffenprij zen nog vers in het gehèugen vragen vele ondernemers zich thans af in hoeverre |e toekomst te voorzien is, in hoeverre een bedrijf nog plannen kan maken voor over vijf of tien jaar. heer drs. J. P. Erbé, Lid van de aad van Bestuur van Unilever in otterdam: 'Twee jaar gleden stelde hilever een lijstje op van de proble- en, die de onderneming de komende ren te wachten zou dan' staan. Op it lijstje stonden 27 problemen, ^r de energiecrisis kwam er niet j voor'. En: 'Unilever riep begin irig jaar een commissie in het •en, die igrondstoffen-problemen u ijging van prijs, schaarste etc. bestuderen. Wij gaven de com- een jaar de tijd, omdat het tt diie grondstoffen zo'n vaart niet lopen'. heer Erbé maakte van deze opmer- n afgelopen donderdagmiddag op »n bijeenkomst van de Stichting Maat- -Jiappij en Onderneming en de Vere nging voor Strategische Studies met s theima 'Sturen in de storm'. Meer jn honderd ondernemers uit ver- hillende bedrijfstakken woonden üze bijeenkomst bij. e Unileverdirecteur reageerde met !$n opmerkeing op één van de stel leen van inleider mr. E. Bloem- •rgen, voorzitter van de raad van estuur van de Verenigde Nederland- i Uitgeversbedrijven in Haarlem. De Bloembergen zei in deze stelling, 'stormen in hoge mate voorzien- ir zijn. Een veel grotere gevoelig- voor signalen (ook van die signa- die van ver buiten de onderne- komen) is hierdoor een vereiste, individuele ondernemer zal een ichanisme moeten ontwikkelen voor opvangen en 'vertalen' ervan'. Met stelling gooide de heer Bloem- (rgen een knuppel in het hoender- Ik, wat voor een inlc-ider een groter irdienste is. Tijdens de forumdiscus- e spitste het gesprek zich al direct 1 dit punt toe. en ondernemer: 'Ik geloof niet in die voorzienbaarheid. Ziet de wereld van 1974 er zo uit, als wij in 1969 gedacht en voorspeld hebben7 Daar geloof ik niets van'. Actiegroepen De. keer Bombergen antwoordde: 'Plannen is niet het schetsen van de wereld in negentienhonderd en zo veel. Planning is het in dialoog zijn met de toekomst. Een ondernemer kan niet volstaan nrn het lezen van de krant. Hij moet in een vnortdu- aktiegroencn. En hii zal bijvoorbeeld zeker niet van aktiegroeoen mogen zeeecn dat ze achterlijke ideeën hebben. Tn elke actie zit een kern van waar heul". Óomcrkelnke woorden voor een ondernemer, die eerder, tij dens de cursus Ondernemer en publi citeit in Eindhoven al eens heeft gezegd: 'Een bedrijfsbezetting is een signaal van menselijke nood. Wanneer een bezetting plaatsvindt, dan schort er iets aan de communicatie in het bddrijf. Eén ondernemer was het niet met de heer Bloembergen eens. 'Van buiten de onderneming komen dingen, zoals bijvoorbeeld vanuit de politiek, die niet voorspelbaar zijn. Hoe zal het het bijvoorbeeld gaan met de inflatie? Dat kunnen we nu toch niet zeggen?' De heer Bloembergen: 'Politiek is wel voorspelbaar. Men weet wat de rege ringspartijen willen, men weet wat de oppositie wenst. Een onderneming moet dan met verschil lende scenario's werken'. De heer Erbé kon zich de vraag van de ondernemer wel voorstellen: 'Er is voorspeld, dat er binnenort een tekort aan academici zal ontstaan, en nu zitten we ineens met een teveel. Er is voorspeld, dat we met een enorm tekort aan agrarische produkten zou den komen te zitten, en nu is er ineens een boterberg. Ik weet heus wel, dat niet alles te voospellen is. Maar wanneer je maar een paar sena- rio's maakt, dan konien er alternatie ven naar boven, die heel belangrijk voor de onderneming kunnen zijn'. De heer Erbé bedoelde met zijn op merking, dat wanneer een bedrijf maar over de toekomst denkt, in wel ke vorm dan ook, er ideeën naar voren komen, die waardevol kunnen zijn Moeilijk Dat deed een ondernemer verzyehten. dat 'het al zo moeilijk is één plan in een ondernemeing ie Tealiseren. U weet hoe moeilijk het is een organisa tie te veranderen. Wanneer je dan ook nog met verschillende scenario's moet werken, waar blijven we dan?' Waar blijven we? Dat vroegen inder daad de meeste ondernemers zich af. De energiecrisis heeft aangetoond, dat je niet alles van te voren kunt voor spellen. De ondernemers noemden vaak cijfers: 'Vorig jaar voorspelden wij een stijging van de prijs voor de grondstoffen van vier tot acht pro cent. Maar het is 25 procent gewor den'. In de politiek kunnen plotse ling wensen naar voren kamen, die niet voorspelbaar /.ijri. Aktiegroepen en vakbonden stellen andere wensen, waaraan de ondernemers niet gedacht hebben. Zei drs. Ph. Leenman, direc teur-generaal van de PTT bijvoor beeld niet: 'Bij onze toekomstvoor spelling proberen we teveel mogelijk te mechaniseren. Maar het zou best eens kunnen, dat de werkgelegenheid het ethisch onver antwoord maakt een diepteïnvestering (dat wil zeggen, de aanschaf van ma chines) te doen'. De heer Leenman had al eerder gezegd: reagerend op de stelling 'zonder rendement is een on derneming stuurloos: 'Ik ben het met deze stelling eens, wanneer renda- ment maatschappelijk rendement be tekent, dat milieu en schaarste ook bestanddelen van het rendement kun nen zijn. Voor een indivoduele pnder- nemer zijn deze problemen niet op te lossen, maar branchegewijs wel'. De discussie leverde meer problemen op, dan dat zij oploste. Voor de ondernemers is planning geen heilig woord meer. Zij verkeren in grote onzekerheid. De heer Leenman: 'Het is zo moeilijk na te gaan, of bepaalde politieke of maatschappelijke zaken, die thans aan de orde zijn, tijdelijk zijn of niet. Zullen deze zaken een briesje zijn, dat vlug weer afgelopen is. of zullen zij tot een storm uit groeien: dat is zo moeilijk te voorspel len'. De Nederlandse Middenstandsbank heeft aan de Eduard van Beinumstraat in Amsterdam-Zuid het nieuwe hoofdkantoor betrokken, dat inclusief de grond 63 miljoen gulden heeft gekost. Zoals gebruikelijk in Amsterdam, heeft hot pand van de omwonenden al een bijnaam gekregen, namelijk het 'konijnenhok' wegens eeen aantal schuine balkons aaan het gebouw. Ilei kapitale kantoorpand biedt plaats aaan maximaal 1.700 mensen. Er werken er thans zo'n 1.450, zodat er voorlopig ruimte genoeg is. Het gebouw heeft ech ter grote uitbreidingsmogelijkheden, want met een derde, toren kan er nog de hplft van de huidige ruimte worden bijgebouwd. Dc Middenstandsbank beschikt namelijk hier over 10.000 m2 grond. Tot voor enkele dagen was het personeel In Anlsterdam gehuisvest in achten twintig panden, hetgeen 'geen toppunt was van cfficiëncy en communicatie', zoals de voorzitter van de raad van beheer, drs Wijsscn het uitdrukte. Om het personeel te begeleiden is er tussen de leiding en het personeel regel matig contact gewest. In dit kader is ook tijdelijk- een psycholoog werkzaam geweest, die over een paar maanden de wensen van het personeel nogmaals zal Inventariseren. CVI STERDAM Er is sedert enige jaren een reële daling van de ermogens per belastingplichtige aan de gang, al kan er nominaal nog van een geringe stijging worden gesproken. Prof- dr. F. hoogleraar in de economie aan de Rijksuniversiteit te Gro- beeft dit gezegd in een beschouwing over bet onderwerp: .specten van een vermogenswinstbelasting\ Hij sprak op de jaar- rgadering van de Vereniging van Inspecteurs van ""s Rijks Belas gen, die aan dit onderwerp was'gewijd. Henvinnen monetaire stabiliteit BONN De nieuwe Westduitse regering is van plan het finan- cieel-economiscke beleid van de regering-Brandt voort te zetten. Bondskanselier Schmidt heeft dit meegedeeld in zijn beleidsver klaring aan de Bondsdag. Het voornaamste doel is bet benvinnen van monetaire stabiliteit en de handhaving van grote werkgelegen heid. Groninger hoogleraar stelde 'op momische gronden' dat er reden is r grote twijfel ten aanzien van de van een vermogenswinstbelasting men tot een vermogenswinstbe- iting besluiten om de inkomsten de schatkist te vergroten, dan zal [fjen bedrigen uitkomen, omdat de van de schatkist er ver moedelijk eerder door zullen dalen an stijgen, indien men tenminste bij belastingheffing correctie voor j^ljsstijging toepast. Ook als men ver zou gaan heffen m conjunctuurpolitieke redenen, bij- om bestedingen af te rem- len, is er weinig van te verwachten, i een schets van de ontwikkeling an de vermogens per belastingplieh- re (waarvan overigens slechts globa- aanwijzingen beschikbaar zijn om- at men niet de ontwikkeling kent an de vermogens van steeds dezelfde elastingplichtigen), merkt prof. Har ig op, dat na de Tweede Wereldoor- Ig tot het begin van de jaren zestig wel nominaal als reëel een sterke ijging overheerst. De hoogleraar left hierbij het oog op de vermogens n 100.000 gulden en hoger. Daarna er reëel gezien In hoofdzaak stagna- en later zelfs een geringe daling, je laatste zet zich vermoedelijk, ^zien de ontwikkeling van de beurs- •aarde van effecten, op jaarbasis nog leeds voort. Nominaal gezien is er in ie periode een geringe stijging, •e reëele daling van de vermogens 4oet niet als een conjuncturele fluc tuatie worden gezien: er is hier spra ke van een opeenvolging van twee tegengestelde trends: een opwaartse tot het begin van de jaren zestig en een in hoofdzaak neerwaartse daarna. Als verklaring kan worden aangeno men, dat tot het begiin van de jaren zestig een welvaartsexpansie in alle richtingen plaats vond, waarin alle produktiefactoren deelden, en dus ook het geïnvesteerde kapitaal. Daarna komt de beloning van het kapitaal en ook de zeggenschap van de verschaf fers van risicodragend kapitaal steeds meer ln het gedrang als gevolg van het oprukken van de produktiefactor arbeid, zowel op het gebied van het aandeel van de lonen in het totale inkomen als op dat -van medebeïnvloe ding en medebepaling van de bedrijfs beslissingen. Dit weerspiegelt zich in de beurswaar de van de beleggingen in ondernemin gen: ln directe zin door het verband tussen vermogen en het daarbij beho rende inkomen en in indirecte zin doordat beleggingen in aandelen' steeds meer aan aantrekkingskracht verliest wegens het meer en meer uit handen geven van bedrijfsbeslissingen aan de produktiefactor arbeid. Als deze interpretatie juist is, aldus prof. Hartog, betekent de trendmatige daling van de beurskoersen van aan delen gedurende ruwweg de laatste tien jaar een ontwikkeling die in grote trekken voor de afzienbare toe komst zal voprtduren. Het Westduitse internationale mone taire beleid blijft gericht op zo groot mogelijke beveiliging van de binnen landse economie tegen verstorende ontwikkelingen van buitenaf. De basis van dit beleid blijft de 'zwevende' wisselkoers binnen het samenwer kingsverband van de 'Euro-slang'. Schmidt erkende dat dit moeilijkhe den kan veroorzaken voor bepaalde sectoren van het Duitse bedrijfsleven, maar hij merkte tevens op dat de 'harde D-mark niet door middel van zwakke maatregelen kan worden be schermd'. De nieuwe Bondskanselier liet zich in bezorgde bewoordingen uit over hét feit dat West-Duitsland's partners bin nen de Europese Gemeenschap in eco nomisch opzicht niet meer met elkaar in de pas lopen. Hij herhaalde dat Bonn bereid is het zijne bij te dragen aan 'de negen' bij elkaar te houden, doch niet niet het risico de binnen landse stabiliteit in de war te bren gen. De lidstaten kunnen alleen op eigen kracht hun economische stabili teit herstellen; West-Duitsland zal al leen onder deze voorwaarden hulp verlenen, adus Schmidt. Schmidt noemde de economische situ atie van de Bondsrepubliek goed. De inflatie is sinds het vorige jaar niet toegenomen. Wat het internationale beeld van de prijsstijgingen betreft neemt West-Duitsland een zeer gunsti ge positie in. Van alle industrielan den in de wereld heeft WestrDuits- land de doelstellingen op het gebied van werkgelegenheid, prijsstabiliteit en economische groei het dichtst kun nen naderen. ROTTERDAM 'Tal van schaden zijn mede een gevolg van mindere zorg voor eigen of andermans eigen dommen, baldadigheid of verniel zucht. Deze factoren vervullen ons met meer zorg dan ernstige 'normale' schaderfT waarop ons bedrijf is inge steld.' Dit stelt de raad van bestuur van de Amfas Groep in het jaarverslag 1973. Zij merkt verder op. dat wat de autoschaden betreft een meer gedisci plineerd verkeersgedrag ongetwijfeld zal kunnen leiden tot een beperking van verdere pgemieverhogingen. Tal van ernstige ongevallen worden nog steeds veroorzaakt door bestuurders die hun verantwoordelijkheid niet be seffen. De gang van zaken bij Amfas was in 1973 bevredigend. Het totale premie inkomen nam met 11.4 pet. toe, tot ƒ457 min. Hot premie-inkomen leven sverzekering steeg met 10.5 pet. tot 254 min. en dat van de schade verzekering met 12.6 pet. tot 203 min. Dc omzet (totaal premie-inko men en opbrengsten van beleggingen) groeide met 11.9 pet. 'van 523 min. tot ƒ586 min. Opgemerkt wordt, dat steeds meer de wenselijkheid naar voren komt om ter wille van evenwichte financiële resul taten de activiteiten niet te beperken tot Nederland, doch de reeds in het buitenland begonnen activiteiten uit te breiden en nieuwe ter hand te nemen. Dit teneinde te bereiken, dat de totale bedrijfsontwikkeling van Amfas niet te zeer wordt verstoord wanneer door welke omstandighe den dan ook ui Nederland de ontwikkeling stagneert. UTRECHT Amev (verzekeringen) heeft in 1973 een omzet (premie inkomen levens- en schadeverzekering plus opbrengst van beleggingen en andere activiteiten) behaald van 991 min tegen 896 min in 1972. De produktie van levensverzekeringen nam toe van 3,4 miljard tot 4.2 miljard, zo blijkt uit het jaarverslat? De totale winstuitkering aan individu eel verzekerden - bedroeg vorig jaar 29,65 min tegen 25,93 min in 1972, welk bedrag wordt gebruikt voor verhoging van de verzekerde be dragen. Amev vraagt zich af of dit nog lang is vol te houden, als de te maken kosten ten gevolge van de invloed van de inflatie snel blijven stijgen. Een studie is nodig om na te gaan of bijvoorbeeld een oplossing kan worden gevonden in de richting van geïndexeerde verzekeringen of van doorberekening van kosten aan de verzekerde of van geheel nieuwe vormen van verzekering. LONDEN Het Verenigd Konink rijk heeft in april een tekort op de handelsbalans moeten boeken van 391 miljoen pond (ƒ2,38 miljard). Het tekort is 62 miljoen kleiner dan in maart. Rekening houdend met een overschot op de dienstenbalans van 82 miljoen pond (transport, toerisme, verzekerin gen) was het tekort op \le betalings balans 309 miljoen pond (ƒ1.88 mil- 371 miljoen pond. jard) groot. Maart had.een tekort van SEATTLE International Telephone and Telegraph Corporation (ITT) ver wacht, dat 1974 in financieel opzicht hel vijftiende achtereenvolgende re cordjaar wordt ITT heeft in 1973 ruim 800 'miljoen dollar geïnvesteerd in nieuwe fabrieken en machines. On danks de moeilijke economische situa tie wil ],TT in 1974 ongeveer 840 miljoen aollar investeren. ITT heefi de afgelopen veertien jaar ongeveer 5 miljard dollar geïnvesteerd. Sinds 1959 is het aantal personeelsleden van ITT toegenomen van 120.000 tot ca. 440.000. Het concern wil in 1980 een verdubbeling van de activiteiten heb ben bereikt. LONDEN Het Britse ministerie van financiën heeft de uitgifte aange kondigd van een tot 1995 lopende 12.75 procent obligatielening ten be drage van 400 miljoen pond sterling. De koers van "uitgifte bedraagt 94.5 procent. Het rendement op aflossing is 13.54 procent. Obligaties .van de Britse 9.5 procent staatslening (loop tijd tot 1999) kunnen worden omge wisseld in obligaties van de nieuwe lening. AMSTERDAM Op de Europese wisselmarkten heersten chaotische toestanden toen bekend werd dat Oos tenrijk zijn munteenheid, de schil ling, met drie procent heeft gerevalu eerd ten opzichte van de Westduitse mark. Tevens werd bekendgemaakt, dat de fluctuatiemarge ten opzichte van de munten in de 'Euro-slang' (de drie Scandinavische landen, de Bene lux en West-Duitsland) wordt verdub beld van 2.25 tot 4,5 procent. Direct na het bekend worden van het Oostenrijkse besluit kregen de slang valuta's het erg moeilijk. Marken en guldens waren zeer gevraagd, de Zwit serse franc schommelde sterk en de Scandinavische munten en de Belgi sche franc lagen zwak in de markt Tegen alle verwachtingen in was de dollar wat beter. Dit was volgens geldhandelaren het gevolg van de alom verwachte verklaring van de Westduitse regering, die wel eens een revaluatie van de mark zou kunnen inhouden. Zondagavond komen de mi nistères van financiën van de vijf EG- landen, die samen in het 'slang-ak koord' zitten in een kasteel in de buurt van Bcnn bijeen'om over de valuta-onrust te praten. De IJslandse kroon is gisteren gedeva lueerd en wel met z? procent. Tot deze maatregel is besloten omdat de visserij, de voornaamste exportindus trie van het land, in grote financiële moeilijkheden en verkeert als gevolg van de stijging van dc kosten en de lage prijzen op de wereldmarkt. Pre mier Olafur Johanneson heeft onlangs al het parlement ontbonden wegens economische moeilijkheden in IJs land. Op 30 juni worden nieuwe ver kiezingen gehouden. DEN HAAG Het Franse Verbond van kaashandelaren voor goudse, edammer- en mimolettekaas zal bin nenkort de EEG vragen stellen over het door Nederland gehanteerde prijs beleid. De Fransen vinden, dat Neder land nog steeds verouderde handels methoden gebruikt. Men vraagt zich tevens af hoe het komt dat de Neder landse minister van landbouw onlangs in Brussel met zijn Eripesc collega's de verhoging van de melkprijs heeft bekrachtigd, terwijl de kaasnoteringen op het vroegere niveau bleven onder het voorwendsel dat het hier gaat om het regelen van seizoenproblemen. In een verklaring zegt het verbond van Franse kaashandelaren deze 'voor vaderlijke en ouderwetse praktijken' al in 1972 aan de kaak te hebben gesteld. Nog altijd is er verschil tus sen de kaasprijzen van de binnenland se markt in Nederland en die in Frankrijk. Het verbond wil ook van de EEG-instanties weten of het juist is dat Nederland hoewel dit land een melkprijsverhoging heeft aanvaard, deze toch niet toepast om zodoende zijn handelsaandeel op de andere EEG-markten te vergroten. BRUSSEL De Europese Commissie in Brussel in Brussel, het dagelijks bestuur van de EG, heeft een bedrag van ruim 93 miljoen gulden ter be schikking gesteld voor acht ontwikke- lingsprojeckten in acht Afrikaanse ontwikkelingslanden. Deze uitgaven komen ten laste van het tweede en derde Europees Ontwikkelingsfonds. Bijna 57 miljoen gulden worden ter beschikking gesteld in de vorm van giften. De rest van het geld wordt verstrekt in de vorm van leningen tegen speciale voorwaarden. Het geld gaat naar de republiek Mali watervooreien!ngsprojektennaar de republiek Mauritanië (uitbreiding van een ziekenhuis), naar de republiek Opper-Volta (bouw van. een school), naar de republiek Niger (levering van aardnotenzaaigoed) de republiek Maj- gaskar (voor een \gewest-studie) naar de republiek Senagal (ontwikkelings- projekt voor de tuinbouw) en naar de republiek Zaire (verbetering waterdis tributienet). inÏILVERSUM Als industrie balanceert de eerste klas Nederlandse jotellerie bij voortduring op het scherp van de snede. Dat geldt met lame voor de 26 hotels, die zijn verenigd in de Golden Tulip Hotels lolland. Deze hotels worden voortdurend van buitenaf in hun be- taan bedreigd, zo zegt het jaarverslag. CARACAS De Verezolaanse presi dent Carlos Andrez Perez heeft don- derdag een eerste stap gedaan naar sie van 30 leden, bestaande uit verte genwoordigers van alle politieke par tijen, de vakbeweging, het bedrijfsle- ven\ en het leger, die een plan voor de overname zal opstellen. Daarna zal het parlement een wetsontwerp voor de nationalisatie behandelen. Een tijdschema voor de nationalisatie is nog niet bekend, maar volgens regeringskringen kan de overname te gen het eind van dit jaar een feit zijn. De belangrijkste oliemaatschap pijen die in Venezuela werkzaam zijn, zijn Shell, Mobil Oil en Exxon. 'Dit zal een even glorieuze nationale daad worden als onze onafhankeijkheid' aldus president Andres in een televi sierede. Venezuela is de derde olie exporteur van de wereld. De twee grootste politieke partijen hadden na tionalisatie van de oliewinning beide in hun verkiezingsprogramma staan NEW YORK ACP Industries Alreo Allied Chemical lum Co of Am. merlcan Brands mericari Can Am Cvnnamld Am Eiqcir Bower - lal Climax Ref Anaconda Armco Steel Richfield Bendlx I Steel Boeing Burlington Ind. 44% 43% 12', 12 45", 43% 27", 27", 23% 22% 20 20% 40% 38% 6% 6% 22% 21", 47 'i 46% 3% 3% 26% 24% 20% 20% 92 9) 33". 32% 17 12 24', 23». )e problemen zijn voor een deel het jevolg van de sterk stijgende loonkon- ten. Bovendien wordt wat het buiten- indse toerisme betreft ons prijspeil ti vergelijking met andere landen ^gunstiger. Tenslotte wijst het ver- Jlag op de geringe waardering die ''aak van de verschillende overheden irdt ondervonden. Buitenlandse in- iteerders zijn steeds op allerlei ma- ieren faciliteiten verleend, die een lederlandse ondernemer dikwijls irden onthouden. lestaande Nederlandse hotels worden trdcr gesmoord door verkeersregelin- m. En dan preferen overheid en iverheidsbedrijven vaak uit prestigeo- ferwegingen de patronage van buiten landse hotels, die vooral ln en om Amsterdam overvloedig zijn verrezen. Door de autoloze zondag viel de logie- somzet van de anders goed bezette weekenden in talrijke bedrijven totaal weg. Deze factor alsmede een vermin derd zakelijk verkeer leidden tot ver mindering van het aantal overnachtin gen (ca. 845.000 in 1972) in de Golden Tulip Hotels met circa 3 procent. De totale omzet van de Golden Tulip Hotels bedroeg in 1973 ruim 80 miljoen ofwel 68 min zonder bedie- ningsgelden en BTW 6 min in 1972). De omzetstijging is mede het gevolg van prijsstijgingen, maar werd negatief beïnvloed door de energiecri sis. Telegraaf is niet pessimistisch AMSTERDAM Ondanks de sterke stijging van lonen en papierkosten is Holdingmaatschappij De Telegraaf niet pessimistisch voor 1974. In de eerste zestien weken van dit jaar kon de enorme kostenstijging, mede door toeneming van het advertentievolume en de stijging van de betaalde oplage, worden opgevangen en nam de winst nog wat toe. Bij een onveranderde ontwikkeling van het advertentievolu me, zou, gepaard gaande met enkele onvermijdelijke tariefsverhogingen, over heel 1974 een ongeveer gelijke winst als in 1973 kunnen worden verwacht. Het is thans denkbaar, dat na het verrichten van nieuwe investe ringen, het pand van De Telegraaf in het centrum van Amsterdam geheel kan worden verlaten. Verkoop is dan mogelijk. Mulder's passeert het dividend BOSKOOP Mulder's Fabriek van Rolland Materieel heeft 1973 afgeslo ten met een verlies van ƒ342.000. Over 1972 bedroeg het winstsaldo ƒ352.040. Voorgesteld wordt over 19.73 het dividend te passeren. Qver 1972 werd 5 pet. uitgekeerd. Betere resultaten 'Vast Goed' AMSTERDAM De resultaten van het Binnenlands Beleggingsfonds 'Vast Goed' hebben in 1973 een verde re vooruitgang vertoond. De totale inkomsten stegen van 5.55 min. tot ƒ5.94 min. en de kosten daalden van 2.12 min. tot 1.86 min. jaarverslag. De uitkering over 1973 wordt verhoogd van ƒ92 tot 96 per bewijs van tien participaties. In verband met een staking in de Ver-i enigde Staten waren er gisteravond geen beursoverzichten beschikbaar. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren $30%—% (31% Unilever 41%— 42 (41%— 4214): Phi lips Sll%—12 (12%—%) cn KLM S 25%— 20% (28'iOpgave Hornblower and Weeks. Can Pacific Ry Celane-e Cha-e Manhattan Che-sie Svstero Chrysler lilies Service Colgate Halmnlive Cull Industries Common»» Edison Colib Edison it. Can it. Oil tiss Wright Hiss Wright A ri I rid. DOW JOIMES INDEX Indusl. Sporen Ullll. Ohl. Mods 14 mei 847.86 169.27 75.22 69.05 709.7 15 mei 846.06 169.61 73.88 69.07 715.5 16 mei 835.34 168.76 75.63 Aaiid. Ohl. lui. H. L. 14 mei 10.880 23.190 1.747 533 794 15 mei 11.240 14.690 1.737 504 826 16 mei 12.090 528 800 Eastman Kodak First Nal City Admiral Corp Alleugheny Pow S Akxona Am Standard Am-led Ind. Gefi Electric Oen Fonds Oen Motors Oen l'iihl 'Uil Oen Tel Tel Getty Oil Oilette Olmhei Brothers OoodvearT and B ouir oil Illinois Central Ind. Instlco Int Busln Mach. Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 220 218% 25% 25% 28", 27% 48% 46% Koersen in Montreal Bnvls Dom Tar Chen Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 14/5 1.57 25% 10% 9% .17% 4.70L 14% 16% 4.70L 14% Can Breweries 16'5 Ohadhourn Qoth 1-55 Chase Select Fd 24% Columbia Ga* 15% Comirico 9% Cunt. Telephone 16% 13% Fluor Corp. I.einco Vough 10 10 Ind. S', 7% .eed Aircraft 4% 4% o 24 2.1 I la-U H-gls! 3432% i lu-oller» 14% 14% Cvpsum 12% 12% tril Bank for Ree 98%b Ir.l Flav FYag 35% 34% Int Paper (3 4) 37% Pac Oas and El Penn Central Pepstco Phelps Dodge Philip Morris Philips Peir Procter paml 21% 2% 55% 53% 38% 36% 106% 105% 52% 50% 98% 96% KCA 16 15»* Republic Steel 24 22% Revriolds Ind. 42 41% Royal Dutch Petr 31 30% Santa Fe Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Kalway Sperrv Band Stand Oil Calif. Stand tut Indiana Eakuo Corp. Sludehaker Worth Sun OH Unilever Union Carbide llni Hovel Drilled Aircraft United Brands US Steel west Union Tel. Westlnghouse E). Wuolworih Madison Fund Nat Can gr/, NY Centr A 5% North West R eo% fli% N Am Philip» Co 18». 18% Reliance Group Tandy Union Electr. United Cor pa IInlied G»e Western Bancorp 24% 24% 12 12 7 7% 13% 13% 20% 20% I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 25