ZAIRE'S MOEITE MET ANCOLA FRANKRIJK KIEST NIEUWE PRESIDENT Jy/KWARTEÏ ZATERDAG 18 MEI 1974 V BUITENLAND Tll/Kll C t N T .1A A L A F RIE A A N S E P E P. j. BOVEN-ZAÏRE 0 (Plulis} Wobortoen (Albittnm L'.ttandski 'n I/Plioqunhiistid} \pV i-i EVENAAR \THdcffnbenwer o L ecpo/d-llme et)-i .Bandoendoe PR ^Bumgmi) t K*« ïllebo »-• \NDOENOOEilf,3"1jih3VM) joenflo» i' WESr- •- Kananqa- JLoeloeiburg/0 KASSA/ KONGO KINSJASAi KIVOE IBoudewijnsiïa,T SJABA ZAÏRE (Kongo) ANGOÏ.A ZAMBIA B as c -Tt-'- - gff g ffi S 1JËT 5_ door chris blankenburgh «tó. a li GISCARD OF een liberale of MITTERRAND socjale economie n een medewerker correspondent van Le nde (1) vertelde onlangs s nachts Kinsjasa, de fdstad van Zaire, be voor- l wordt met vleeswaren uit delijk Afrika. Vliegtuigen het type DC-7, die in ion geregistreerd staan, wor- bemand door Rhodesisch soneel en brengen 's nachts t lading over. De grote #ese warenhuizen verkopen pp levensmiddelen, ingeblikt Iit en vis uit Zuid-Afrika en pdesië, en in mindere male Mozambique en Angola. De S ne positie van Zaïre tegen- r de apartheid en kolonialis ten spijt, slippen veel han- aren door de mazen van het De regering staat dit han- pverkeer oogluikend toe met oog op de toenemende barste. de jongste proclamatie van Zaï- I economische onafhankelijkheid 30 november 1973, zijn ónder ir 15.000 Portugezen uit de aan |ola grenzende gebieden geweerd, fctaculaire maatregelen werden omen om de handel in handen i het eigen volk te leggen. Presi- Moboetoe heeft de haat tegen Portugezen willen aanwakkeren, r aan de andere kant bezitten dé ugezen een machtspositie door gunstige infrastructuur van An- Matadi, de enige zeehaven van e, ligt 150 kilometer binnen- s in de monding van de Zaïre ngo-rivier). De grens tussen An- en Zaïre loopt tussen beide rs en het schijnt dat de beste epvaartroute door Angolees wa- loopt (minerale rijkdommen van Zaïre tvoornamelijk geconcentreerd in opermijnen rond Loeboembasji. Maar deze stad ligt midden in het continent, vèr van do zee en de vervoersfaciliteiten zijn gebrekkig. De staatsmijnen Gécamines produ ceerden in 1972 473.406 ton koper, kobalt en zink. Daarvan werd 47 procent over eigen bodtim naar de haven Matadi vervoerd; 21 procent via de spoorlijn door Angola naar de (Angolese) havenplaats Lobito; 17,5 procent naar de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-es-Salaam; 2 procent via de rails naar Lourengo-Marquès en 12,5 procent naar Beira. De beide laatste haven liggen aan de Indi sche Oceaan in Mozambique. De koperwinning is de voornaamste bron van inkomste^voor de Zaïrese staat. Maar het transport van 35,5 procent van dbodemschatten door 'Portugese provincies' speelt de Por tugese autoriteiten een grote troef in handen. De Zaïrese regering pro beert energiek een einde te maken aan dit slavenjuk, want zelfs het vervoer op eigen grondgebied biedt grote problemen. Het koper gaat van Loeboembashi per spoor naar Ilebo (Port-Francqui), vandaar per boot over de Kasaï naar Kinsjasa en vervolgens per trein naar Matadi. Een transport van 20 dagen over 800 kilometer waterweg! De guerrilla's Van Kinsjasa naar Brazzaville is maar één stap. Maar aan weerszijden van de rivier d° Zaïre worden ver schillende maatschappijvisies uitge dragen. In Kongo-Brazzaville wordt het socialisme beleden, in Zaïre wordt een liberale politiek gevoerd. Op politieke massabijeenkomsten wordt in beide landen de solidariteit betuigd met de onderdrukte en noodlijdende volkeren. Maar wordt de daad ook bij het woord gevoegd? Elke hoofdstad herbergt het hoofd kwartier van één der twee Angolese bevrijdingsbewegingen. Het Nationa le front voor de bevrijding van Angola (FNLA) zetelt in Kinsjasa en de Volksbeweging voor de bevrij ding van Angola (MPLA) heeft haar kwartieren in Brazzaville opgesla gen. De controverse tussen beide bewegingen dateert al van tien jaar terug. De verschillen zijn voorname- FNLA zich' van duidelijke manifesta ties moeten onthouden. Zaïre herbergt reeds veel Angolese vluchtelingen. Meer dan 800.000 Angolezen hebben in Zaïre hun toe vlucht gezocht. Eén op 25 Afrikanen in deze republiek is van Angolese afkomst. De meesten zijn reeds lang geïntegreerd in de Zaïrese samenle ving. De regering in Kinsjasa voert geen discriminatiepolitiek ten aan zien van deze vluchtelingen. Bij de werkgelegenheid worden Angolezen en Zaïrezen ever één kam gescho ren. Angolezen hebben recht op de zelfde onderwijsfaciliteiten en tot voor kort werden de studiebeurzen zonder aanzien des persoons ver strekt. Dat hoeft nu niet meer sinds het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de VN de studie beurzen is gaan uitkeren. Er stude ren naar schatting 300 Angolese stu denten aan de Nationale Universi teit van Zaïre (op een totaal van twaalfduizend). Het is onmiskenbaar dat de Zaïrese regering vele finan ciële tegemoetkomingen doet aan de opvang van de vluchtelingen. Indien er discriminatie plaats heeft tussen Angolezen en inwoners van Zaïre, dan is dit meestal te wijten aan de lokale autoriteiten, die uit eigen belang handelen. Vele vluchtelingen hebben overigens reeds de Zaïrese nationaliteit aangenomen. Gastvrij De Afrikaan is gastvrij van aard, maar toch stellen niet alle Zaïrezen de hartelijkheid van hun regering op prijs. Een Angolese student ver telt hoe hij eens van zijn medestu denten te horen had gekregen, dat zij niet begrepen waarom het minis terie in Kinsjasa beurzen verschafte aan Angolezen. 'Wat brengt ons dat op?', hadden de studenten zich afge vraagd. Het is een feit dat de solida riteit met het bevrijdingsleger in Angola niet leeft bij de gewone burger. De FNLA kan regelmatig haar nieuwsbulletins over de radio uitzenden, maar de pers schrijft er nauwelijks over. De MPLA heeft overigens veel meer faciliteiten bij dc radio in Brazzaville. De bevol king van Kongo-Brazzaville is meer betrokken bij de strijd tegen de apartheid. De nieuws-media in Oost- Afrika (Tanzania-Zambia) zijn ook veel militanter dan de Zaïrese pers. De bevrijding van Angola is een mooie leuze, maar het roept geen hartstochten op. Voor de gewone burger is de strijd om het bestaan nog zo zwaar, dat hij zich het lot van zijn zuiderburen niet kan aan trekken. Weinig animo Onder de Angolese vluchtelingen is er weinig enthousiasme om naar het front te vertrekken. Zij, die al een tiental jaren in Zaïre leven, laten de guerrilla liever over aan hun land genoten, die gebleven zijn. Het leger van de FNLA rekruteert alle man nelijke Angolezen, voorzover zij niet vader van een gezin met meer dan drie kinderen zijn. Het leger heeft 5000 man in training in de verschil lende centra in Zaïre, waaronder het militaire kamp in Kinkoezoe en 10.000 manschappen, onder wie par- tisanen, voeren de strijd in Angola. Bij de Angolese studenten tekent zich een nieuwe bewustwording af, die hopelijk stimulerend zal werken op de acties van de bevrijdingsbewe ging. Zij worden nu meer betrokken bij de politieke beleidslijn van het bevrijdingsront. Bovendien geven zij ook medische en technische steun aan de opleidingscentra voor militairen. Vorige week hebben de MPLA en FNLA opnieuw op aandrang van de gastlanden een verzoenend gebaar naar elkaar gemaakt Eclatante suc cessen, zoals in Mozambique zijn in Angola nog niet geboekt, en de overwinning staat nog lang niet voor de deur. De bevrijdingsbewe gingen zijn zich hiervan bewust en zij willen de strijd opvoeren Maar zij opereren bij de gratie van presi dent Moboetoe. De regering in Kins jasa heeft het groene sein nog niet gegeven, waarschijnlijk bevreesd voor economische gevolgen. Aan de bevrijdingsbewegingen eerst de op dracht om de eenheid te hervinden en om zich samen sterk te maken voor de bevrijding van de blanke overheersing van Angola. (1) artikelenserie in Le Monde 22-23 februari 1974. Onder aanvoering van Mitterrand heeft links op basis van deze economi sche analyse een pakket maatregelen voorgesteld dat er zonder meer op gericht is het bedrijfsleven te dwin gen tot een 'maatschappelijke' produk- tie. Als links aan de macht komt, zo heeft Mitterrand aangekondigd, zal een systeem worden uitgewerkt waar door de Franse burgers hun 'werkelij ke behoeften' kunnen vaststellen. Op het niveau van de wijk, van de ge meente, van de regio en de provincie zullen de behoeften worden geïnven tariseerd. Aan de hand van deze, op de lagere niveaus, geformuleerde be hoeften van de gemeenschap zal op staatsniveau een nationaal plan wor den opgesteld. En dit plan zal een dwingende leidraad gaan vormen voor de produktie in de Franse onderne mingen. Om deze 'socialisering' van de produk tie mogelijk te maken heeft links een pakket dwangmaatregelen voorgesteld om onwillige concerns tot medewer king te dwingen. De vcornaamste maatregel, die van de Zweedse sociaal democraten is afgekeken, is het plan de gehele kredietvoorziening onder staatsgezag te plaatsen. Concerns die willen investeren en daartoe geen ei gen middelen bezitten worden daar door gedwongen bij de Nationale In vesteringsbank aan te kloppen voor krediet, waardoor de overheid in staat is haar eisen te stellen. Daarnaast wil links doelgericht over heidsgelden gaan toewijzen aan be drijfstakken, die produkten vervaardi gen waaraan een 'erkende' behoefte bestaat. Deze methode van 'selectieve' overheidsfinanciering moet volgens links echter tevens gericht zijn op het opvoeren van de concurrentie tegen monopolistische superconcerns, d*» hun eigen gang blijven gaan. Nationalisaties Mitterrand heeft aangekondigd dat de Franse economie binnen 18 maanden na zijn ambtsaanvaarding ten dienste van de gemeenschap zal produceren. Het gehele bank- en kredietwezen zal worden genationaliseerd, terwijl ne gen strategisch belangrijke concerns in staatshanden zullen overgaan. De genationaliseerde bedrijven zullen gedecentraliseerd en zelfstandig blij ven opereren met staatscontrole achter af. Links heeft er voorts op gewezen dat het huidige gaullistische systeem in Frankrijk ook tal van staatsonder nemingen kent en dat het verwijt van 'staatsdirigisme' de laatste jaren nogal vaak juist togen Giscard d'Estaing gericht is geweest. Als Frankrijk daarom morgen Mitter rand tot president zou kiezen dan betekent dit tevens de keuze voor een op 'vermaatschappelijking' van dc Franse economie gerichte politiek. Onder Mitterrand zou Frankrijk een dynamisch tijdperk tegemoet gaan met het eersto socialistische experi ment in een geïndustrialiseerde Wes terse staat. Onder Giscard blijft Fran krijk grotendeels het Frankrijk van Georges Pompidou. ;uim dertig miljoen Fransen die morgen Francois Mitterrand of Valéry ard d'Estaing tot president gaan kiezen staan voor een beslissing die 4 minder dan een sensationeel keerpunt kan betekenen in de toekomstige Wikkeling van Frankrijk met vergaande gevolgen voor de Europese Ge nschap. sr lijk van ideologische aard. De leider van de MPLA, Agostinho Neto heeft in Portugal medicijnen gestudeerd. Hij heeft de bevrijdingsbeweging op gezet vanuit een marxistische visie en kan zich daarom met zijn revolu tionaire volksbeweging goed thuis voelen in Brazzaville. Roberto Holden, de leider van de FNLA, houdt er meer liberale idee ën op na. Hij heeft Angola reeds op jonge leeftijJ verlaten en leeft sinds zijn jeugd in Zaïre. Hij schijnt goed bevriend te zijn met de politieke leiders in Kinsjasa. Het was een groot succes vcor Mo boetoe dat twee jaar geleden de openbare verzoening tussen de beide bevrijdingsbewegingen plaats vond. In juni 1972 schudden Holden' en Neto elkaar de hand in Brazzavil le. onder toeziend oog van president Moboetoe van Zaïre en president Ngouabi van Kongo. Tot opluchting van iedereen werd tot een samen smelting van beide bewegingen be sloten. Op 13 december '72 werd het officiële akkoord tussen de FNLA en de MPLA getekend. Helaas is de grote verzoening een dode letter gebleven. Onder druk van buitenaf werd een eenheid opgelegd, die niet vanzelf gegroeid was. Neto wilde (of durfde) de rivier naar Kinsjasa niet meer oversteken, en de hoofdkwar tieren bleven voortbestaan aan weerszijden van de oevers. De vijan dige stemming tussen de partners is niet geluwd. De guerrilla's van de MPLA en de FNLA raken slaags, wanneer zij elkaar ontmoeten. De leden van de MPLA worden in Kins jasa achtervolgd en die van de FNLA zijn niet veilig in Brazza. Ook in eigen kring wordt voortdu rend zuivering gehouden. Zonder pardon worden 'anti-revolutionaire elementen' opgepakt en geliqui deerd. De militaire activiteiten lij den onder deze burenruzie. Presi dent Moboetoe geeft geen toeslem ming voor de doortocht van MPLA militairen over Zaïrees grondgebied naar Angola. De MPLA voert daar om ook veel akties tegen de Portu gese enclave Cabinda, die aan Kon go-Brazzaville grenst. Het zou hoog tijd worden dat de beide bevrijdingsbewegingen daad werkelijk de handen in elkaar zou den slaan. Maar zij hebben hun bases opgezet in twee buurlanden, die beiden sterk ideologisch geschei den zijn. Roberto Holden kan geen beslissingen nemen zonder dat Mo boetoe er in gekend is. Op zichzelf is het een redelijk standpunt dat een regering in ballingschap reke ning dient te houden met het poli tieke klimaat van het gastland. Maar deze realiteit beperkt de actieradius van de bevrijdingsbeweging. Zaïre heeft met de mond solidariteit bele den met de onderdrukte volkeren van Zuidelijk Afrika, maar deze be lofte is nog niet in daden omgezet. De landseconomie staat voorlopig nog op het spel. Tot zolang zal de Snelle groei pegen jaar dat Giscard d'Es- pder de Gaulle en Pompidou r van financiën en economi- ken was heeft Frankrijk een ilaire economische ontwikke- irgemaakt. In de afgelopen vijf de economie4 met gemiddeld IORGANISATIE AFRIKAANSE EENHEID ccaa president kiezen de Fransen die in elk geval in de komen- ar de hoogste politieke be nemen. Maar tegelij- gekozen voor de maat- die de nieuwe presi- politieke beweging die erop nahouden, en Giscard hebben maat- gepresenteerd die lijn- elkaar staan. Kort Mitterrand dat hij Frankrijk en als het socialistische EG nastreeft, «ft vrede met de bestaande d mits deze in een rustig tem- I de nieuwe ontwikkelingen aangepast de reclameleuzen van Mitter- m Giscard verbergt zich een dat in wezen een harde strijd economische macht is. Want |ardig genoeg zijn Mitterrand pard het met elkaar eens dat lin de samenleving hoofdzake- (macht over de economie is. pioderne wereld is macht voor fonomisch', was één van Gis- jitspraken tijdens de campag- de economie in handen heeft e sleutels tct maatschappelijke tieke vernieuwing, n Frankrijk eist de overdracht i economische macht aan de gemeenschap, terwijl rechts deze macht uit handen te ran het selecte gezelschap dat richting geeft aan de Franse Ie. nomie, aldus Giscard, behoort jnogelijk in handen te zijn van liculiere ondernemers. De staat pt bedrijfsleven stimuleren en en door bijvoorbeeld wegen, en spoorverbindingen aan te door de rente te verlagen in Jiode van geldschaarste en door gunstig mogelijke wisselkoers frank vast te stellen. »1 van de overheid, volgens de •ing van Giscard. is ervoor zor- t het Franse bedrijfsleven zich htig mogelijk ontwikkelt, waar- produktie wordt opgevoerd ;el mogelijk naar het buiten- an worden uitgevoerd. Daar- ijgt het nationale inkomen, zo le welvaart het sterkst bevor- 3 groeit Frankrijks macht en ■4ir'. zes procenit per jaar gegroeid. De export voer een niet onaanzienlijk deel wapens bereikte recordcijfers. Nieuwe bedrijven, reusachtige toren flats en hypermoderne winkelcentra zijn als paddestoelen uit de grond geschoten. Onder Giscard raakte Frankrijk zijn nationale schuld kwijt en werd een schatkistreserve van 35 miljard frank gekweekt Het Hudson-instituut van de Ameri kaanse futuroloog Hermann Kahn voorspelde vorig jaar dat Frankrijk, als het zo doorging, tegen 1980 een van de rijkste Europese landen zou worden. Welvaartsstaat Toen de Fransen begin vorig jaar voor parlementsverkiezingen naar de stembus werden geroepen werd hen tijdens de verkiezingscampagne voor geschoteld dat Frankrijk een onge kend welvaartspeil had bereikt en het land nu tot de modernste, geïndustri aliseerde landen behoorde. Maar de keerzijde van de medaille was dat de Franse arbeiders gemid deld nog steeds meer werkuren moes ten maken dan hun collega's in de andere EG-landen, terwijl de werkom standigheden veel te wensen overlie ten. Vergeleken met de rest van de EG waren de sociale voorzieningen ronduit gebrekkig. Er waren duizen den nieuwe huizen gebouwd. Maar zij waren merendeels luxueuze, peperdu re flats, die voor de lagere inkomens groepen niet te betalen waren in een periode van nijpende woningnood. Het moeilijkst te verteren voor de Franse burgers was het probleem van de voorthollende inflatie. De prijzen zijn in Frankrijk in de afgelopen paar jaar met meer dan tien procent geste gen. Vooral de laagst betaalden en de trekkers van vaste inkomens, zoals gepensioneerden, zijn er het slachtof fer van geworden. De grondstcffen- en energiecrisis, die Frankrijk met een recessie bedreigt, heeft de prijzen extra opgejaagd en angst voor werk loosheid ingeboezemd. De vraag die, vooral door de linkse oppositie, is gesteld is: als Frankrijk door de economische vooruitgang zo rijk is geworden, waarom hebben daar dan niet alle Fransen van geprofi teerd? Hoe komt het dat alleen de rijken en vooral de leiders van de grote ondernemingen er veel beter op zijn geworden? Zowel Giscard als zijn onlangs versla gen rivaal lacques Chaban-Delmas hebben zich gevcfelig getoond voor deze kritiek. Giscard heeft erkend dat meer moet worden gedaan aan sociale voorzieningen en beloofd dat de zwaarst door de inflatie getroffen Fransen financiële compensaties zul len krijgen. 'Wij zullen Frankrijks economische wonder een sociale di- -mensie geven', aldus Giscard. Maar tegelijkertijd waarschuwde hij dat maatschappeljke hervormingen niet mogelijk zullen zijn zonder voortgaan de economische groei en blijvende economische vooruitgang. Geen maatschappijvernieuwingen zon der een gesmeerd en succesvol draai ende economie, met handhaving van de bestaande gezagsverhoudingen en met het crème van de technocratie aan het bedieningspaneel, aldus de filoscfie van Giscard d'Estaing. Linkse kritiek Links in Frankrijk heeft onder lei ding van de ambitieuze en geslepen politicus Mitterrand de opvattingen van Giscard frontaal aangevallen. Mit terrand heeft op basis van het in 1972 met de communisten gesloten ontwerp- regeerakkoord, het Gemeenschappe- De vernieuwing van Frankrijk is vooral zichtbaar geworden in Parijs waar naast oude gebouwen moder ne torenflats en zelfs wolkenkrabbers zijn verrezen. Deze foto werd enkele jaren geleden bij de Quai de Javel in de Franse hoofdstad gemaakt. lijk Programma, de Franse samenle ving kritisch geanalyseerd en aangege ven wat hij wil gaan doen als hij president zou worden. Eén van de kerngedachten in Mitter- rands' analyse is dat de Westerse mens ondanks de komst van het libe ralisme nooit werkelijk van zijn kete nen is bevrijd. Op politiek gebied heeft het liberalisme enige vrijheden verschaft, zoals het kiesrecht en vrij heid van meningsuiting. Maar op eco nomisch gebied is de Westerse mens steeds meer de gevangene van de onderneming geworden. Zo is de werknemer voor zijn inkomen van de onderneming afhankelijk en moet hij zijn levenspatroon naar zijn werkge ver inrichten. Op economisch gebied, aldus Mitter rand, heerst neg steeds de wet van het oerwoud, waarbij de sterkste de zwakkere verslindt. Zo heeft de econo mische ontwikkeling in de hand ge werkt dat er steeds grotere bedrijven zijn ontstaan. Na het wegwerken van de kleinere rivalen hebben grootbe drijven een monopoliepositie op de markt veroverd of kunnen zij samen met andere .superconcerns een onbe perkte alleenheerschappij uitoefenen. De meest vergevorderde ontwikkeling van het grootbedrijf is de multinatio nale onderneming, die over de gren zen van meerdere staten heen ope reert en waartegen zelfs nationale overheden steeds machtelozer staan. Grootbedrijven Met de komst van de marktbeheersen- de grootbedrijven, aldus Mitterrand, dreigt het mechanisme van de concur rentie steeds onbruikbaarder te wor den. Vroeger waren kleinere bedrij ven wegens de onderlinge concurren tie gedwongen de prijzen zo laag mogelijk te houden, waarvan de con sument profiteerde. Maar nu wordt het kleine bedrijf eerst weggewerkt, zodat de markt in handen komt van één of meerdere grote ondernemin gen. Er wordt een produktieplan voor een periode van meerdere jaren opge steld en er worden grote bedragen uitgetrokken voor reclamecampagnes in de pers, voor radio en televisie, waarmee de consument tot het kopen van de produkten wordt gemanipu leerd. Daarbij worden de prijzen een zijdig, zonder invloed van scherpe concurrentie, vastgesteld met het doel een optimale winst te verzekeren. Volgens Mitterrand is deze ontwikke ling. en niet op de eerste plaats de stijging van aardolie- en grondstof- prijzen op de wereldmarkt, de hoofd oorzaak van de uit de pan gerezen inflatie in Frankrijk. Een tweede gevolg van de groei der mammoetconcerns, aldus Mitterrand, is een grenzeloze verspilling van grondstoffen, energie en mankracht aan produkten, waarvan het maat schappelijk nut op zijn minst twijfel achtig kan worden genoemd. Zo wor den produkten gefabriceerd met een gegarandeerd beperkte levensduur, bijvoorbeeld wasmachines die bewust zijn voorzien van zwakke onderdelen, waardoor het apparaat niet langer dan een paar jaar meegaat Daarmee wordt het concern van een voortdu rende vaste afzet verzekerd. Maar ook worden er, aldus Mitterrand, door de fabricage van onnodige artikelen pro dukten die wèl hard nodig zijn, maar die minder winst opleveren, niet ge maakt. De oorzaak van deze uitwassen is volgens Mitterrand het bestaande eco nomische systeem, waarbij bedrijven zich in hun ondernemingsbeleid te eenzijdig richten op het maken van een zo groot mogelijke winst, zonder zich af te vragen wat het maatschap pelijk nut van het produkt is, of dat er een 'reële behoefte' mee wordt vervuld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11