axonwat er ok gebeurt, i blijf Palestijnse aanslag gold ook Kissingers pogingen u laden menigte bij sgrafenis scholieren Communistische minister met fikse looneisen begroet techno-beurs \Wj 17 18 Staking bedreigt Ulster met economische crisis Bloedbad in Ma'alot roept nog vele vragen op ^mut Schmidt idskanselier Portugal heeft kabinet Tito president voor onbepaalde duur Moskou verjaagt joodse betogers tegen Ma'alot nog 2 dagen VAT 74 W/lKiWAiRdlBT VBIJIDlAG 17 MEI 1974 BUITENLAND T7/K9 IINGTON (AP, Reuter, UPI) President Nixon heeft ver- 1 dat hij 'onder geen enkele voorwaarde' zal aftreden, zelfs niet jk en dat hij zich voor de Senaat zal verdedigen mocht er een ngsprocedure tegen hem worden begonnen. van de juridische commissie m t Huiis van Afgevaardigden, die even Watergatebanden hebben jarri, hebben felle kritiek op Igeleverd. Naar voren werd ge- e' dat wat zij van de band heb- hoord veel bezwarender is dan or het Wditte Huis in de uitge- trsies van de banden is vrijge- Enkele leden van de commissie pikante details geopenbaard. re|oit Nixon heeft in een gisteren ceerd vraaggesprek met de gton-Star-News verteld, dat hij een mogelijkheid van aftre- eft nagedacht, maar nu heeft m te blijven em zich tot het te verdedigen. Als ik aftrad u dit het presidentschap in de de jaren dodelijk verzwakken, 1 lixon. lie ca heeft het in de hand of en vrijheid zullen zegevieren, ekent dat Amerika sterk moet militair, economisch en in het r van zijn mensen. Die mensen een gevoel van inzicht hebben niet naar binnen keren en stuk maken als zij, nadat zij Bworden zijn, verslappen, zei heeft behoefte aan een i president, wie dat ook is. Ik t deze functie vaarwel zeggen ïanier zoals aftreden of door i mij teweer te stellen tegen Afzettingsprocedure (impeach- a Want dit zóu het voor toekom- sidenten alleen maar moeilij ken harde beslissingen te ne- (vervolgde dat hij geen daden 'l gepleegd die zijn afzetting tardigen en dat 'een president (oen wat gedaan moet worden, ogenblik ook van zegt'. Als ogenblik ook van zegt'. 'Als dn de komende 25 jaar geen ;e presidenten heeft dan ds het met de kansen dat vrede en het in deze wereld zullen in. En dat is de reden waarom aftreedt', aldus Nixon. total leden van de juridische jsie van het Huis van Afgevaar- ,j j die woensdag banden met Wa- -gesprekken tussen Nixon en ledewerkers hebben beluisterd, iaa! gezegd dat zij ervan overtuigd tt de uitgetikte versie van do [ken die Nixon heeft vrijgege- is en de gesprekken /■keurig weergeven. Volgens het (AP, DPA) De "Westduitse ag heeft gisteren de voormali- lister van financiën Helmut t gekozen tot opvolger van de anselier Willy Brandt. Brandt na de ontmaskering van zijn r Günther Guillaume als Oost spion. Schmidt is de vijfde er van de Bondsrepubliek, die mei 25 jaar bestaat. Schmidt 67 stemmen vóór en 225 stem- ;n; hij had 249 nodig voor de meerderheid. Alle sociaal-de en alle vrij-democraten voor en alle leden van de 00r' le tegen. Verwacht wordt dat n otft en zijn tweede man Hans- 'i Genscher meer behoudend zijn dan hun voorgangers en Walter Scheel. Zij zijn ook 7efgeöriënteerd op Atlantische ischap. Robert Driiuian ds wat werkelijk op de banden ds gezegd veel 'bezwarender' dan wat in het lijvige boekwerk over de banden is neergepend. Edward Mezvinsky, een andere Democraat, die banden had afgeluisterd, zei dat hij nu 'een veel helderder indruk had gekre gen' van de werkelijke toedracht'. Als je hoort hoe ze hebben zitten organi seren en samenzweren dan wordt je ernstigste wantrouwen opgewekt', al dus Drinian. 'Stuk secreet' Het dagblad de Boston Globe heeft bericht dat de juridische commissie ook de band had beluisterd van het gesprek tussen Nixon en zijn voorma lige juridische adviseur John Dean. Dit gesprek was op 15 september 1972, drie maanden na de Watergate- inbraak gehouden. In dat gesprek, aldus de krant, had Nixon bedreigin gen geuit jegens de advocaat Edward Bennett Williams, die in verband pet de inbraak door de nationale commis sie van de Democratische partij was aangenomen om de Watergatezaak aanhangig te maken. Nixon had, aldus de Boston Globe gezegd: 'Ik geloof dat wij dat stuk secreet zullen gaan aanpakken. Ik zou na de verkiezingen niet graag in Ed ward Bennett Williams' schoenen staan'. In een ander op de band opgenomen gesprek van dezelfde dag had John Haldeman, de toenmalige chef-staf van het Witte Huis over Williams gezegd: 'Dat is de kerel die wij moeten stukmaken'. Hierna zou Nixon hebben gezegd: 'Ik wil de meest volledige gegevens hebben over alle lui die ons proberen in te ma ken Peter Rodino, de voorzitter van de juridische commissie, heeft na het beluisteren van de bandjes te kennen gegeven dat Nixon de overgetikte af schriften van de bandjes weloverwo gen heeft laten corrigeren om materi aal dat voor hem belastend was onder tafel te schuiven. Diverse leden van de commissie hebben voorts laten we ten dat er belangrijke verschillen zijn opgemerkt tussen wat zij op de ban den hebben gehoord en wat over deze banden Is neergeschreven in het 1300 pagina's tellende document dat Nixon heeft laten publiceren. Jerome Wal- die, een Democratisch lid van de commissie, zei dat "er heel wat mate riaal niet in de gepubliceerde op schrift gestelde versie is opgeijomen'. Het Witte Huis heeft gisteren meteen boos gereageerd op de uitlatingen die zijn gedaan over verschillen tussen wat op de bandjes staat en wat in schriftelijke versie ervan is opgeno men. James St. Clair, de advocaat van Nixon, heeft opgeroepen de beraadsla gingen van de juridische commissie over Nixons eventuele 'impeachment' niet langer achter gesloten deuren maar in het openbaar te laten hou den, om de president te kunnen 'be schermen'. Kleindienst Richard Kleindienst, de voornalige minister van justitie, hoeft gisteren verklaard dat hij schuldig is aan de aanklacht dat hij in 1972 heeft gewei gerd vragen te beantwoorden van de Juridische commissie van de Senaat over de ITT-affaLre. Het ging over de anti-trust kwestie van de regering te gen ITT, International Telephone and Telegraph, een concern dat onder meer telefoo- en telegraafapparatuur vervaardigt. ITT zou de regering heb ben overgehaald plannen tot splitsing van dit gigantische, multinationale concern te laten schieten in ruil voor een forse bijdrage aan Nixons verkie- zingskas. van pagina 1. erend naar de aanval op Liba- iverden- de Israëlische straalja- over Safad. waar tiendui- ïensen zich verdrongen bij de enis van zeventien van de slacht- van het bloedbad in Ma'alot. tigte was zo geladen, dat waar- 1 premier Yigal Allon en presi- iatzir door een kordon van de eidsdienst afgevoerd moesten en niet hel woord konden Velen bleven hen volgen on- t roepen van 'vergelding'. Aal- Her brigadegeneraal Gad Navon ijdens zijn gebed onderbroken ongeren die borden omhoogsta- et karikaturen van de Palestijn- ïmando's met stroppen om de Begrafenisdiensten werden ge in vier Noord-Israëlische ste- 'aar tesamen 20 omgekomen ren ter aarde werden besteld, van de 70 gewonde scholieren en in zorgwekkende toestand, ler. vijfhonderd bewoners van hielden gisterochtend een be- waarin zij de ontbinding eisten un gezamenlijke gemeenteraad iet naburige Arabische dorp la. crstand tose ambassadeur m Israël Jean ■verklaarde gisteren dat zijn be- lingspogingen waren gestuit op leer ernstig misverstand. De ambassade in Damascus had et Volksfront dat voor de zelf- actie verantwoordelijk was na- te horen gekregen dat het 'oord alleen aan haar zou wor- egeven, nadat de Palestijnse ge- Wat er ook gebeurt, president Nixon blijft Dit beeft het Amerikaanse staatshoofd laten weten in een exclusief vraag gesprek met James Kllpatrick (links) van de Washington-Star-News. Kilpatrick was de eerste journalist sinds 1972 die in zijn eentje een vraaggesprek met de president mocht houden. BELFAST (AP, Reuter, UPI) De algemene staking die gisteren voor de tweede dag de Noordierse industrie heeft lamgelegd bedreigt Ulster met een economische crisis, terwijl groepen jongeren in Bel fast straten hebben gebarricadeerd, bussen en auto's ontvoerd èn op diverse plaatsen vechtpartijen tussen jongeren en de politie zijn uit gebroken. De algemene staking, die woensdag begon, was uitgeroepen door de mili tante protestantse vakbond, de 'Ulster Workers Council'. Aanleiding tot de oproep was een nederlaag die de rech tervleugel van de protestantse opposi tie dinsdag had geleden bij een stem ming in het provinciale parlement. Gematigde protestantse en rooms-ka- tholieke leden van het parlement had den een motie verworpen van de rechtse Unionisten, waarin de opzeg ging werd geëist van het Akkoord van Sunimgdale. In dit akkoord tussen Ierse, Noordierse en Britse bestuur ders was ondermeer voorzien in nau were banden tussen Ulster en de Ierse Republiek. Als gevolg van de staking is ook de strategisch belangrijke scheepswerf Harland and Wolff stil komen, te liggen. Alle tienduizend arbeiders wa ren gisteren thuisgebleven. De electri- citeitsvoorziening was gisteren met meer dan de helft verminderd, bussen reden niet meèr, bakkers hebben hun produktie tot brood alleen beperkt BELGRADO (Reruter, UPI) Met al gemene stemmen heeft de federale assemblee van Joegoslavië president Tito donderdag benoemd tot president voor een door hein zelf te bepalen duur. Tevens heeft het nieuwe Joegoslavi sche parlement gisteren zijn eerste zitting gehouden. Het parlement heeft een diepgaande modernisering onder gaan op basis van de nieuwe grond wet, die meer politieke en economi sche macht legt in de handen van de gewbne arbeiders. Beroepspolitici zijn 'officieel' voor een groot deel uit het parlement geweerd; de meeste afge vaardigden zijn arbeiders uit alle la gen van de bevolking. In theorie zal de arbeider de éne dag 'in de fabriek staan' en de andere dag als afgevaar digde in het parlement werken. In de praktijk zitten verhoudingsgewijs toch mog erg veel ervaren partijfunctiona rissen in het parlement, dat ook een volgende stap moet zetten naar een krachtiger centraal bestuur over heel het land. LISSABON (UPI, Reuter) Met een nieuwe uitnodiging aan de leiders der Afrikaanse bevrijdingsfronten om te komen praten heeft Portugals presi dent, generaal Spinola de door de junta ontworpen voorlopige regering geïnstalleerd. Hij zei dat de guerrilla leiders volkomen vrijheid van bewe ging in Portugal zouden hebben. Een referendum over de toekomst der overzeese gebieden moest vrij zijn van enige druk en niiet beperkt blijven tot twee mogelijkheden (onafhankelijk heid óf bij Portugal blijven horen) maar er moest een heel scala van mogelijkheden worden geboden. Spi nola beloofde de instelling van een minimumloon maar zei dat lonen ai prijzen op dit moment niet konden worden bevroren. Voor vandaag dreigde op dat moment al een 'staking van 200.000 textielar beiders die hoger loon eisen. Op de scheepswerf van Lisnave, waar giste ren niet meer dan twee uur is ge werkt, verscheen de leus 'Macht aan de arbeiders' op de muren. De nieuwe minister van arbeid, die zich met de dreigende stakingen moet gaan bezig houden is de 34-jarige communisti sche vakbondsleider Avelino Pacheco GonvaLves. De communistische partij van Portugal heeft onmiddellijk na de machtsovername haar steun aan Spi nola betuigd en verklaard dat zij avonturistische extreem-linkse groe pen' zou bestrijden. De portefeuille voor In terterritoriale coördinatie (vroeger koliniën) is in handen van de Mozambiquaanse jurist Antonio de Almeida Santos, die vol gens Le Monde nog niet lang geleden verklaarde dat een groot deel van de Afrikaanse bevolking in Mozambique op hadnen is van het FRELIMO In het regeringsprogramma worden overigens geen fundamentele maat schappijveranderingen aangekondigd. Er staat onder andere 'ten gevolge van het voorlopig karakter van de regering kunnen wij niet overgaan tot grote fundamentele veranderingen of tot veranderingen welke de funda mentele opvattingen van het Portuge se volk zouden beïnvloeden, met na me zijn morele en godsdienstige op. vattingen. De zeer wijduiteenlopende samenstel ling van het kabinet werd door de woordvoerder van de junta vergeleken met de samenstelling die de Gaulle aan zijn regering gaf na de bevrijding van Frankrijk in 1944. 'De overgang van dictatuur naar democratie is een nationale krachtproef die een brede coalitie nodig maakt', zei hij. Van de vijftien ministers zijn er drie socialist onder wie Mario Soartes (buitenlandse zaken), twee communist en is de rest liberaal, conservatief of technocraat. Mochten vooral de communistische ministers de zakenwereld en de we reld van economie en financiën van wantrouwen vervuHen, het kabinet van Da PaJma Carlos telt genoeg antiradiikalen om buitenlandse inves teringen te kunnen aantrekken. Het leger blijft intussen van achter de coulissen toezien. Het blijft volle dig losstaan van de voorlopige rege ring. Zijn chef van de generale staf, generaal Francisco da Costa vomes, geniet dezelfde status als eerste minis ter Da Palma Carlos. MOSKOU (Reuter. UPI) Verschei dene honderden Russische politieagen ten hebben gisteren in Moskou een groep van 26 betogers uiteengejaagd. Het waren joodse Russen die er op de Libanese ambassade een protestbrief wilden aanbieden in verband met de slachtpartij in Ma'alot De joden, on der wie vier vrouwen werden in een politiebus gestopt en snel afgevoerd. Het Russische persbureau TASS heeft Israël verantwoordelijk gesteld voor het bloedbad in Ma'alot. Volgens Tass verbraken de Israëli's de belofte aan de drie Palestijnen in de school een aantal gevangen Palestijnen vrij te laten in ruil voor de gegijzelde mid delbare scholieren. Volgens TASS vie len de doden door 'het perfide optre den van Israëlische militairen'. ADVERTENTIE O REE Scheepsslolen en -sleutels v H r t en reparatie brandkasten BUITENDIENSTSERVICE RIJKSGEDIPLOMEERD Buislaan 14-16, Rotterdam. Tel. 010-152545. vangenen in Damascus zouden zijn aangekomen. De Israëliërs gingen er echter van uit dat het code-woord meteen via de Franse en de Roemeen se ambassades zou worden doorge geven om de ambassadeurs in Israël toegang te geven tot de commando's In de school zodat diè de uitruil van de gegijzelde scholieren voor de nog in Israël gereedgehouden Palestijnse gevangenen zouden kunnen bewerk stelligen. Ook zonder code-woord had hij geprobeerd toegang tot de Palestij nen te krijgen, maar hem werd ge zegd dat het nu niet meer nodig was en enkele minuten later begon de bestorming. 'Ze zeiden me dat minister Mosje Dajan en de stafchef aanwezig waren, maar ik begreep dat die het erg druk hadden. Ik probeerde hen te spreken te krijgen maar ik had geen succes'. SCHOOLREISJE De militaire correspondent van het Israëlische blad Ha'aretz zei dat het militair escorte dat het schoolreisje had vergezeld wel wapens bij zich had. maar dat die in hun truck opge borgen lagen om te voorkomen dat de scholieren ermee zouden spelen. Op een briefje dat een van de omgeko men meisjes tijdens de gijzeling nog aan haar ouders had geschreven en dat later met bloedvlekken erop werd teruggevonden, stond: 'Het spijt me, dat ik niet naar jullie heb geluisterd en ondanks jullie bezwaar met dit reisje meeging. Ik had echt moeten luisteren en niet moeten gaan. Maar gelukkig is alles goed. Ik hoop dat het ook goed afloopt en dat wij elkaar spoedig zullen zien'. Van een onzer redacteuren Israël bereidde zich gisteren in diepe rouiv voor op de begrafenis van de slachtoffers van de Palestijnse actie in Ma'alot. Vlaggen hingen halfstok in de steden naar de omgekomen kinderen van daan kwamen en een diepe droefheid heerste overal. Hier en daar echter kreeg de bitterheid alweer de overhand en werd bij demonstraties geëist dat een commissie van onderzoek zou wor den ingesteld. Veel vragen zijn namelijk na het bloedbad in Ma'alot overgebleven, zoals: waarom kwamen de Franse en de Roemeense ambassadeurs, die op verzoek van de Palestijnen, de on derhandelingen zouden voeren, zo laat? Waarom ook duurde het zo lang voordat de twintig gevangenen werden vrijgelaten? En: waarom zijn de ambassadeurs niet in de gelegen heid geweest zélf met de Palestijnen te praten? Vragen waarop nog maar een zeer gedeeltelijk antwoord kan worden gegeven. Het schijnt dat de ambassadeurs moesten wachten en dat geldt in ieder geval voor de Franse vertegenwoordiger op toestemming van hun regeringen, die weliswaar snel werd gegeven, maar waardoor toch vertraging heeft kunnen ontstaan. En toen de ambas sadeurs in actie kwamen mochten zij de school niet binnen omdat de Palestijnse bezetters daarvoor alleen toestemming moohten geven als een wachtwoord van de commandolei ding in Damascus zou binnen ko men. Dat wachtwoord bleef uit. Blijft nog de vraag waarom het zo lang duurde voordat de gevangenen waarom was gevraagd, waaronder de Japanner Kozo Okamoto, die levens lang uitzit voor zijn aandeel voor het bloedbad op het vliegveld Lod bij Jeruzalem, werden vrijgelaten. Israël zegt zonder meer van plan te zijn geweest de opgeëiste Palestijnen vrij te laten (mevrouw Meir: 'Wij; voerén geen oorlog over de licha men van kinderen') maar de tijd was tekort om hen alleen bijeen te brengen en op het vliegtuig te zet ten. De commando's weigerden ech ter, ondanks herhaaldelijk aandrin gen, hun ultimatum te verschuiven, zodat Israël, volgens zijn premier, mevrouw Golda Meir, geen andere keuze had dan de school binnen te dringen omdat het gebouw anders, met alle kinderen die erin waren, zou zijn opgeblazen. Het lijkt erop dat de commandoleiding in Damas cus niet een paar uur respijt heeft willen geven omdat het bang 'was voor een 'Israëlische truc'. Meer/ doelen In hoeverre deze angst werkelijk een rol heeft gespeeld blijft' een andere onopgeheldërde kwestie?rdnd het drama, in Ma'alot Zeker ls' in ieder geval dat de Palestijnen bij hun actie wel degelijk ook andere doeleinden voor ogen hebben gehad dan alleen maar het-vrijkrijgen van gevangenen. Guerrilla-leider Nayef Hawatmeh, een christen van de Oos telijke Jordaanóever, zei gisteren dat zijn Democratisch,Front voorde Bevrijding van Palestina de school óók heeft aangevallen om te voorko men dat Palestina bij de komende vredesonderhandelingen zou worden verdeeld tussen Israël en Jordanië. Het front verzet zich tegen de po gingen van de Amerikaanse minister -van buitenlandse zaken Henry Kis singer om een regeling lh het Mid den Oosten te bereiken, die de Pa lestijnse zaak zou liquideren, aldus Hawatmeh in een vraaggesprek met het Libanese blad An Nahar. Hij zwoer dat een Palestijnse staat zou worden gesticht op elke nieter Pa lestijnse grond, 'door strijd op de diplomatie bevrijd'. Onze actie is weer een bewijs van de afwijzing door de Palestijnen van de ramp van 1948 waarbij Israël werd gesticht in een deel van ons Palestina en de rest door Jordanië werd ingenomen, Een combinatie van foto's van de drie Palestijnse guerrillastrijders die gisteren betrokken waren bij het in een bloedbad geëindigde drama in de Noord-Israëlische plaats Ma'Alot. De foto's zijn ver strekt door het democratische volksfront voor de bevrijding van Palestina. Het zijn (boven; Ziad, All en Ahmed. aldus Hawatmeh, wiens Democra tisch Volksfront voor de Bevrijding van Palestina bepaald niet het meest extreme van de Palestijnse comman dobewegingen is. Het front spleet begin 1969 af van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van dr. George Habash, ongeveer tegelijkertijd met de afsplitsing van het algemeen commando van kapi tein Ahmed Jibril, dat verantwoor delijk was voor de aanval op Israftls grootste stad in het noorden, Kiryt Sjmoneh, vorige maand, waarbij 18 Israëliërs werden gedood. De ver schillende Palestijnse groeperingen die momenteel bestaan overleggen niet over te voeren acties, maar wel bestaat er een zekere territoriale verdeling, zo werd gisteren in Pales tijnse kringen duidelijk gemaakt Ook werd gezegd dat deze acties zullen worden voortgezet totdat de Palestijnen hun doelstellingen heb ben bereikt, eventueel met een fre quentie van één aanslag per dag. In Israël groeit ook de angst voor aan vallen van deze commando's in som mige plaatsen in Noord Israël weiger den ouders gisteren hun kinderen naar school te laten gaan, op het platteland bestond een sterk ver hoogde waakzaamheid en alle poli- tieverloven waren ingetrokken. Verbaasd Des te meer verbaast het vele Israë liërs dat ooier <kM risico's een schoolreisje Qttd KfD magere mllitai- De bestemming ran de school door De bestemming van de school door de militairen volgens de regering een noodzaak is bij een deel van de bevolking slecht gevallen. Inwo ners van Ma'alot schreeuwden minis ter van defensie Dajan zelfs 'moor denaar, moordenaar' toe, maar ou ders van kinderen die zich in ds school bevonden juichten de chef staf van het Israëlische leger, luite nant-generaal Mordechai Gur tos, toen hij de reden van het bestor- mingsbesluit toelichtte. En hoewel mevrouw Meir gisteren in een ver ontwaardigde toespraak het in tegenstelling tot vorige gelegenhe den niet had over vergeldings maatregelen, vielen Israëlische jagers gisteren toch Libanon aan. ADVERTENTIE werking/lastechniek/aandrijvingstechniek/ 00 metaalbewerking/lastechniek/aandrijvingstechniek/ pneumat' ik en hydrauliek/verblndingstechniek Dagelijks van 91)0 -17.00 uur. IRENE-en MARIJKEHAL-UTRECHT VnUUAü ZATERDAG vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van flCO - 17X0 uv*. JULIANAHAL UTRECHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9