juist ja!" '143 maal Isaac Israëls' in het Zeister Slot Drie premiers gaan in goede sfeer praten Dow Chemical in Terneuzen wil uitbreiden En dan nog confectie bepleit LEIDEN onderwijzer Als Nederland „de Tuin van Europa" wordt genoemd, wat moeten we dan eigenlijk allemaal doen? Neem vaker'n bloemetje mee Familieberichten C §0K MUD AfiV 25.- 1150 450 19.95 14: 39.- Per tegel 059 250: TROUW/IKiWARJET VRUOAG17 MEI 1974 jra door G. Kruis ZEIST Het loonde werkelijk de moeite, het nalezen van inleidingen in de catalogussen die tentoonstellingen van Isaac Israëls begeleiden. In 1958- 1959 toen het Stedelijk in Amster dam de eerste grote overzichtsexposi tie sinds 1934 hield, was de doelstel ling, na te gaan of de vrijwel alge meen gehuldigde opvatting over Isaac, samengevat 'een uiterst begaafd, maar gemakzuchtig schilder', wel juist was. Het woord 'eerherstel' viel zelfs. Tus sendoor nog een paar kleinere ten toonstellingen en toen de grote mani festatie in Laren ter gelegenheid van zijn honderdste geboortedag in 1965. In het Ten Geleide spraken de organi satoren van een hachelijke onderne ming weer na zeven jaar nota be nen! een tentoonstelling van zijn werk samen te brengen. Maar nu zijn we er einde lijk. In het Zeister Slot wordt, tot 5 augustus, de expositie '143 maal Isaac Israëls' gehouden de titel is niet veranderd om een later tevoorschijn gekomen extra werk en die wordt (ongebruikelijk, maar zeer terecht) 'met enige trots' aangekondigd. ERG MOOIE CATALOGUS Vijf, speciaal voor dit doel verbouwde zalen vol schilderijen, aquarellen en tekeningen, afkomstig uit het bezit van 15 musea en niet minder dan 100 particulieren, met een erg mooie cata logus, rijk geïllustreerd, samengesteld door Anna Wagner, een van Israëls bewonderaarsters van het eerste uur. Isaac Israëls, de schilder, die al op zeer jeugdige leeftijd blijk gaf van een enorm talent Kijk maar naar dat ongelooflijk fijnzinnige portret van Nanette Enthoven-Enthoven, dat hij in 1881, dus op 16-jarige leeftijd schil derde. Of naar het 'zelfportret met bolhoedje' een detail daarvan is te vinden op de uitnodiging uit 1882, een doek, dat nog zeer mimtieus van uitvoering is, met grote aandacht ge schilderd na een kennelijk zorgvuldi ge studie. ANDERS GERICHT Uit een groot doek (160 x 300) als het 'Transport kolonialen' (1883) dat qua opbouw en coloriet nog wel iets aan zijn vader Jozef doet denken, blijkt dan toch ook al, dat Isaac's belangstelling totaal anders gericht is. 'My zon, zo karakteriseerde Jozef dat eens in zijn kleurrijke Engels, paints the Warriors going tot the Var and I paint the Veeping Vidows'. (Mijn zoon schildert soldaten die ten oorlog trekken en ik schilder de treu rende weduwen). Al gauw, en dat zal ook wel een gevolg zijn geweest van het soort opmerkingen als: 'Isaac, je weet wel, de zoon van Jozef', vermeed Isaac elke navolging van zijn vader voor wiens kunst hij overigens de grootste bewondering had. Bij hem weinig sentiment en ook de manier waarop hij schilderde werd bijna tegengesteld aan die van zijn vader: een helder, pittig coloriet, dat in de loop der jaren steeds glanzender, meer doorgloeid van licht werd. KRONIEK Hij noteerde alles wat zich aan hem voordeed, beweeglijk en met grote waarheidszin. Zijn oeuvre werd een kroniek van het gewone, dagelijkse leven, zoals hij het o.a. zag in de Amsterdamse straten, de dienstmeisjes en de fabrieksarbeidsters, de meiden uit de danshuizen, de naaistertjes in de ateliers, mensen aan het strand, mannequins in Parijs, amazones en negerboksers in Londen, danseressen en vorsten op Java en portretten, heel veel uitermate karakteristieke portretten. Het beste van Israëls, tot 5 augustus dus in het Zeister Slot, dat ook met het openbaar vervoer goed bereikbaar Beraad over Suriname's onafhankelijkheid Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De drie ministers-pre sident van de landen van het Konin krijk beginnen het gesprek over de onafhankelijkheid van Suriname in een goede sfeer. De Nederlandse pre mier Den Uyl, die gistermiddag naar Schiphol was gegaan om daar zijn Surinaamse en Antilliaanse collega's te verwelkomen kreeg van beiden rooskleurige verklaringen te horen over de zaterdag officieel te beginnen topconferentie op het Catshuis. Premier Juancho Evertsz van de An tillen was nog het meest positief. Hij zei er, zeker van te zijn dat de besprekingen vruchtbaar zullen zijn en dat tot wederzijdse bevrediging kan worden gewerkt. Hij noemde voor het eerst en officieel een datum voor de onafhankelijkheid van de Antillen, namelijk 1980. Hoede verhouding tussen Nederland en de Antillen zal' zijn na 31 'decem ber 1975, als Suriname uit het Konin krijk is gestapt en het Statuut (waar schijnlijk) zal zijn opgezegd, moet mede onderwerp van besprekingen worden. De Antillen zullen voor him onafhankelijkheid staan op bepaalde Arron was er niet op uit de goede sfeer bij dit welkom te bederven. Hij noemde de verhoudin gen tussen de drie rijksdelen in de afgelopen jaren onder de werking van het Statuut 'een goede verhouding', maar niet geschikt voor de eeuwig heid. Vandaar nu de duidelijk uitge sproken Surinaamse wens om ultimo 1975 geheel op eigen benen te staan. Het portret van Nanette Enthoven-Enthovendat Isaac Israëls op 16-jarige leeftijd schilderde. Prijs voor ontwerpen Overheidssteun van speelkaarten ROTTERDAM Dit jaar kunnen kunstenaars uit heel West-Europa in schrijven voor de Franse 'Grand Prix Grimaud'. Deze prijs is ingesteld om beeldende kunstenaars te stimuleren zich eens bezig te houden met het ontwerpen van speelkaarten. De 'Grand Prir Grimaud' vindt plaats in twee stadia: de voorselectie is eind juni en de finale wordt in september gehouden. De eerste prijs bedraagt frs. 15.000. Nadere inlichtingen over een eventue le deelneming zijn te krijgen bij het Belastingmuzeum Prof. Dr. Van der Poel, Parklaan 14, Rotterdam,, tel. 010366333. En daar kan ook inspira tie worden opgedaan door de bezichti ging van de speelkaartencollectie, die werd bijeengebracht in verband met de vroegere speelkaartenbelasting. Hans van der Grinten, nu nog als wetenschappelijk medewerker voor 20e eeuwse kunst verbonden aan het Stedelijk Museum van Mönchenglad- bach, treedt 15 augustus als conserva tor voor moderne kunst in dienst van het Nijmeegs Museum. DEN HAAG Om Van de Nederland se confectie-industrie weer een gezon de bedrijfstak te maken, is voor een periode van drie jaar een bedrag van negentig miljoen gulden vereist. De overheid moet daarvan zestig miljoen voor zijn rekening nemen. Dit schrijft de 'Stuurgroep Confectie-industrie' in een eindrapport over de vooruitzich ten van de bedrijfstak. De stuurgroep was samengesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties,-de Neder landse Herstructureringsmaatschappij en de ministeries van sociale en eco nomische zaken. De overheidshulp dient wel van tijdelijke aard te zijn. vindt de stuurgroep. Zie verder pagina 17.. Filmregisseur Fons Rademakers vertrekt eind mei naar Indonesië om daar de roman 'Max Havelaar* van Multatuli te verfilmen; het wordt een Nederlands-Indonesische coproduktie. TERNEUZEN Dow Chemical Ter- neuzen overweegt een forse uitbrei ding van haar vestiging in Terneuzen. Nog deze zomer zal de beslissing over de uitbreiding worden genomen. Het ligt in de bedoeling de produktie van ethyleen en benzeen te vergroten. Met deze twee produkten kan dan weer styreen worden geproduceerd. Naast de bestaande fabrieken van polythi- leen en veranol en aminus verder kunnen worden uitgebreid. D directie van Dow Chemical kon nog niet mee delen welk bedrag er met de nieuwe investering gemoeid is en hoe groot de uitbreiding van het personeel zal zijn. Wel zegt men dat bij de studies voor de uitbreiding de milieuhygiëni sche overwegingen een belangrijke rol zullen spelen. Houthandel Pont heeft vertrouwen in 1974 ZAANDAM Houthandel William Pont ziet toch het resultaat voor 1974 met vertrouwen tegemoet. Vorig jaar heeft het bedrijf bevredigend ge werkt, waarbij de industriële activitei ten achterbleven als gevolg van door stakingen In het buitenland vertraag de levering van enkele vitale machi nerieën en daardoor een langere aan looptijd van gemoderniseerde bedrijf safdelingen. De concemomzet Is van 256 min gestegen naar 314.5 min (exclusief BTW). De nettowinst steeg ,van 6 min tot 6.9 min. Het aantal mede werkers per eind vorig jaar bedroeg 2073 (2003). B. D. Arentshorstschool (Prot Chr. L.03I.) Driftstraat 49, telefoon 01710-2.66.77. Het Bestuur van de Stichting Christelijk Orthopaedagogisch Instituut voor Leiden en Omgeving vraagt per 1 augustus of zo spoedig mogelijk daarna een Graag positief-christelijke instelling. Volledig bevoegd. Komt u gerust eens kennismaken. Inlichtingen bij en sollicitaties aan de school leider B. Siminelink, Junostraat 29, Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-72890. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen op gave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. DRINGEND VERZOEK. Teneinde correcte behandeling te bevorderen wordt u dringend verzocht het telefonisch opgeven zo tijdig mogelijk te doen geschieden. 1924 1974 Psalm 7113 (berijmd) Op D.V. dinsdag 21 mei a.s. hopen onze geliefde Ouders, Groot- en Overgrootouders Th. Pronk 1 en M. C- Pronk-van der Harst te herdenken, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dat de Heere hen op hun verdere levensweg goed en nabij moge zijn, is de wens van hun dankbare kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. Scheveningen, mei 1974. Korbootstraat 88. Gelegenheid tot feliciteren op woensdagavond 22 mei van 7.00 tot 9.00 uur in het gebouw „Maranatha", Gevers Deynootweg 25, Scheveningen. Jezus, Uw verzoenend sterven is het rustpunt voor mijn hart. Na een ernstige ziekte nam de Heere tot Zich onze geliefde, zeer zorgzame Man en Pappa Adrianus van Elderen op de leeftijd van 47 jaar. K. J. van Elderen-Hensen Reinhard Annelies Ingrid Mijnsheerenland, 16 med 1974. Westdijk 21. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 20 mei nam. 1 uur in de Gereformeerde Kerk te Westmaas, waarna de begrafenis 2 uur op de algemene begraafplaats te Mijnsheerenland zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in voornoemd gebouw. In Jezus ontslapen onze geliefde Zoon, Schoon-, zoon, Broer en Zwager Adrianus van Elderen in de leeftijd van 47 jaar. Familie Van Elderen Familie Hensen Mijnsheerenland, 16 mei 1974. Westdijk 21. Met grote verslagenheid vernamen wij dat van ons werd weggenomen, onze geachte Medewerker Adrianus van Elderen Zijn vriendschap en plichtsbesef zal bij ons steeds blijven voortbestaan. Doorn: Fam. J. Blok Mijnsheerenland; Fam. H. Blok Fam. J. Blok Mijnsheerenland, 16 mei 1974 Met grote verslagenheid vernamen wij dat van ons is heengegaan, onze beste Collega en Vriend Adrianus van Elderen Zijn vriendschap en collegialiteit zullen wij niet vergeten. Gezamenlijk personeel Firma Blok Mijnsheerenland, 16 mei 1974 Na een geduldig gedragen lijden, nam de Here van onze zijde weg mijn innig geliefde Vrouw, onze zorgzame Moeder en Oma Jacoba Catliarina Mostert op de leeftijd van 76 jaar. Nieuwerkerk a/d Ussel: Jac. van der Linde P. van der Linde C. van def Linde-Krijgsman M. C. Slob-Van der Linde K. Slob Zevenhuizen: C. M. Zwijgers-Van der Linde M. C. Zwijgers Nieuwerkerk a/d Ussel: N. J. van der Linde M. van der Linde-De Graaf en kleinkinderen. Nieuwerkerk a/d IJssel, 15 mei 1974. Kerklaan 63. De overeledene is opgebaard in het rouwcentrum van de Monuta-Stichting, Westhaven 16 te Gouda. Condoleance-bezoek daar zaterdagavond a.s. van 19.30 tot 20.30 uur. Na de rouwdienst, welke gehouden zal worden maandag 20 mei a.s. in de Ned. Hervormde Kerk „Dorp" en aanvangt te'11.00 uur, zal de teraarde bestelling plaatshebben op de nieuwe algemene begraafplaats te Nieuwerkerk a/d Ussel te 12.00 uur. Liever geen bezoek Geen bloemen Psalm 89 1 (oude berijming) Heden behaagde het de Here in Zijn Heerlijkh< op te nemen, onze geliefde Zuster, Schooi en Tante Johanna den Haan echtgenote van Marinus van Delft op de leeftijd van 79 jaar. ~1 'ijkheil •nzusta' Rijnsburg: Alphen a/d Rijn: Velp: Den Haag: Katwijk: Waddinxveen: Rijnsburg: Arnhem: E. Boekee J. C. Meerloo-den Haan H. Meerloo C. H. v. d. Hoaven-den Ha C. L. den Haan C. C. den Haan-Schoor T. den Haan-v. d. Kwaak N. den Haan M. H. den Haan J. F. den Haan-Wessteyn H. den Haan C. den Haan-Hogendijk Nichten en neven a Rijnsburg, 15 mei 1974 Veilig in Jezus' arm ei God nam van ons weg onze geliefde Oma - Johanna den Haan echtgenote van opa Van Delft, op de leeftijd van 79 'jaar. De klein- en achterkleinkinderen^ Rijnsburg, 15 mei 1974. „Uit Genade behouden, door het geloo j een gave van God" Epheziërs 2 f Na een veel bewogen leven nam God tot Zic|a onze lieve Tante Jannetje Cornelia Noordam in de ouderdom van 91 jaar. Familie Noordam Familie Van And^, Hoofddorp, 16 mei 1974. Kruislaan 54 (Huize „Horizon"). Correspondentieadres: L. A. van Andel, Hoofdweg 151, Hoofddorp. De overledene is opgebaard in de rouwkamf van Huize „Horizon"; geen bezoek aldaar. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden ojfr maandag20 mei 1974 om 14.00 uur in HuizA „Horizon", Kruislaan 54 te Hoofddorp, waart* de begrafenis zal plaatsvinden om 15.00 uur de nieuwe algemene begraafplaats, Hoofdweg hoek Vijfhuizerweg te Hoofddorp. y Gelegenheid tot condoleren na afloop van di° begrafenis in een der ontvangkamers van dr aula. Jo Met leedwezen geven wij kennis, dat door eei droevig ongeval "uit onze gemeenschap werd wei genomen Ie I Joke Goemams iu in de leeftijd van 24 jaar. fs Zij was nog slechts kort bij ons, maar wij zulle», haar zeer missen. Moge God, die over leven en dood beslist, haa: genadig zijn. Bestuur, staf en bewoners van Bejaardentehuis „Hergerborchü Berkel en Rodenrijs, 14 mei 1974. ti Gelijk zich een vader ont fermt over de kinderen, ont fermt zich de Heere over degenen, die Hem vrezen. Psalm 103 13. Heden behaagde het de Hee. re uit dit leven weg te ne men. na een geduldig ge dragen lijden, mijn innig geliefde Man, onze zorgza me Vadei, Schoonvader en Opa Willem Valkenburg echtgenoot van Jannetje Noorlander, ln de ouderdom van 83 Jaar. Mede namens verdere familie: J. Valkenburg- Noorlander Kinderen, klein- en achterkleinkinderen "s-Gravenhage. 16 mei 1974. Bejaardencentrum ..Landscheiding", Isabellaland 1700. Geen bloemen. Vader is opgebaard ln de rouwkamer van Huize „Landscheiding". De rouwdienst zal gehouden worden maandag 20 mei a.s. te 1.30 uur in bovengenoemd bejaardencentrum, waarna de teraardebestelling zal plaats hebben te 2.30 uur op de begraafplaats „Nieuw Eykenduynen", Kamperfoe liestraat 2 a. i de begraafplaats Thomas Ravensbergen echtgenoot van N. Verb Oegstgeest: P. Segaar-Verboo W. H. Segaar Rijnsburg: A. Verboom Voorschoten: J. B. Verboom 't Harde: M. C. van Arken-1 Verb J. van Arken Met grote verslagenheid ten we melden dat door ongeluk plotseling van oi weggenomen Leerling van de 2e klas Galileïschool René van der Ve( Wij kunnen alleen maar zijn. Bestuur der Geref. Scl vereniging, Oudercom sie, Personeel en kind der Galileïschool. Groningen, 16 mei 1974, Voor de vele blijken van medeleven welke wij he ondervonden bij het zo plotseling overlijden van innig geliefde Dochter, Zuster, Schoonzuster en Vrie PetroneUa Maantje Gijsbertha van der Pla zeggen wij u hartelijk dank. F. van der Plas G. J. van der Plas-Ouwehan en kinderen. Katwijk aan Zee, mei 1974, Anna Dwarsstraat 2. deze eenogige Pen tor Super TL kleinbeeld-^ Jiiim. Shawlkraag vest Biezonder mode- aktueel voor deze zomer. Door het "ge trokken naald effekt" ook voor grotere maten ideaal. Zes mooie tinten. Maten S, M, L. Vendollgna beha Lang model met voorsluiting van prachtkwaliteit witte broché-stof. Speciaal gemodel leerd voor de maten 90 t/m 105 Set dessertcoupes Gezellige coupes voor vla, ijs, yoghurt, cocktails enz. enz. Makkelijk stapelbaar door verstevigde bovenrand. Nu per set van Metalen hanglamp 'n Biezonder knappe kopie van de beken de ouderwetse industrie-lamp. Geeft een fantas tisch goede licht- spreiding. Diameter 35 cm. Diverse kleuren. Herenshirt Hoogzomer; heerlijk luchtig shirt met kor te mouw. Modieuze hoge boord, borstlat en borstzak. Ruit- dessin op wit fond. Maten 37 t/m 43 Watersportboten Vendex. Grandioze opblaasboten van oersterk pvc met meerdere veilige luchtkamers. Kom pleet met roeidollen. 260 cm 89.-; 230 cm 69.-; 200 cm 56.-; 170 cm Rljststrotege! Maat 30 x 30 cm. Biezonder dekoratief voor vloer en/of wand. Reeds in strook van 9 tegels aan elkaar. Motormaaier Vendex. Heeft oer sterke 4-takt Briggs Stratton benzinemotor. Maai- hoogte verstelbaar, snijbreedte48 cm. Solide en heerlijk licht lopend. Heeft een vlug-terug spiegel, ontspanknop met blokkeer- inrichting, aansl. voor draad ontspanner, verwisselbare uit 4 elementen bestaande Jena T objektief 2,8/50 mm met een beeldhoek van 45°, een afstand instelling van 35 cm tot oneindig, autom. diafragma en Praktica schroefdraadvatting, spleet- sluiter met tijden van 1 tot 1 /500 sek B en F en X flits- synchronisatie. Ingeb. cds. belichtingsmeter licht d.d.l., In stelbaar van 9 tot 33 din. Zwarte uitvoering, kompleet spiegelreflex kamera met tas. Nu twee dagen lang VROOM DREESMANN Geldig vrijdag 17 mei

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8