'Strijd tegen para-militaire commando's geen politietaak' dichtbij ^Gezocht: 'Maatschappij gaat aan zichzelf onder' jmmentaar ^r' ^verett ^e'mer 'n Nijmegen: Jdenstand-1 irsvrijheid Gsj|fldenstand-2 Klep uit Zeelandbrug getild Nederlandse Politiebond spreekt in resolutie uit: 'Ronduit misdadig dat politie met de KLM meemoet' het weer Aanhoudend mooi weerrapporten signalement van een baby baby van 5 7 maanden kleuter van 12 tot 18 maanden Isd-koffie ansicht schip nazaat TjV/KAVARiTET VRIJDAG 17 MEI 1974 BINNENLAND T5/K7 •nnisneemt van wat voorzitters iddenstandsorganisaties de laat- in het openbaar hebben ge ls wellicht geneigd sommige van itspraken als te fors en te id van de hand te wijzen. Wie mtwaardiging waarvan deze roerders van de middenstand •en, tegen de achtergrond van iele maatschappelijk gebeuren zal vermoedelijk al minder reageren. En wie de boosheid felheid van de middenstanders het licht van b.v. hun loon- en •nsontwikkeling, en dan uiter- i vergelijking met die van ande- oepsbeoefenaren, zal eerder ge- zijn tot begrip dan tot afkèu- at we bij dit verschijnsel een kanttekening maken, dient wel irden vastgesteld, dat het hier >m een economische en sociale ing die bijna eindeloos gevari- Er zijn grote en minder grote, en zeer kleine middenstanders. rijker nog: er zijn zeer onderne- energieke middenstanders met prachtig ontwikkelde commerciële g, maar men treft onder de nstand, helaas, ook mensen aan, im het mild te zeggen, best wat ondernemers- en leiderskwalitei- uffjuden kunnen gebruiken. ele weken voordat hij zal worden oemd tot voorzitter van de Neder- Ése Vereniging van Journalisten t de Amsterdamse publicist W. ikenberg openlijk zijn instemming giigd met de wijze waarap de Sow- es egering de haar onwelgevallige fcü ijver A. Solzjenitsin monddood t gemaakt. Van onze onderwijsredactie NIJMEGEN Bij alle kritiek die je kunt hebben op de universiteit is er een troost: de bestaande maatschappij, inclusief het onderwijs systeem, zal aan zichzelf te gronde gaan. Het is voldoende als je je daarop voorbereidt en instelt op een nieuwe maatschappij. naakt de goede middenstander in ito antal branches nu zo boos en af eet^e wanhopig? Dat is het gevoel, regering minder geneigd is hem en zijn vakbroeders te luis- ïdan naar - we geven maar een - een deel van de studen- werkende jongeren, de demon- nde VVDM'ers en de grote con- en grootwinkelbedrijven die wel hun relaties hebben. Het ;e gevoel ook, dat hij, de mid- tnder, onvoldoende in het kabinet i jenwoordigd is": zijn belangen :n behartigd door een weinig iculaire staatssecretaris, van wie 3>J gen zich zullen kunnen voorstel- - ^"it hij ooit zal moeten aftreden, hij te hoge eisen voor, bij leeld, de kruideniers heeft ge- Dat gevoel heeft de middenstan- ^tellig ook ten aanzien van ge- entebesturen wanneer hij merkt, an grootwinkelbedrijf in nieuwbouw- zoveel gemakkelijker entree dan hij. riss< gevoelens worden keer op keer d door sterk sprekende cijfers. ^lantal verkooplaatsen in de gehe- iddenstand is de laatste tien jaar iets meer dan 200.000 tot bijna ,,100 teruggelopen (alleen al bij de eniers daalde het van bijna 0 naar 15.000). De inkomensont- iling van een deel van het mid- en kleinbedrijf loopt steeds ver- chter bij die van andere beroeps- »en. Het aantal middenstanders aan het eind van het jaar tegen negatief economisch resultaat - 'fraaie versluiering voor 'verlies' - an te kijken, is groter dan vaak Jc' e helaas nogal laat verschijnende blijkt. Eén van de oorzaken: de enstander maakt vele niet bere- e, en dus niet betaalde, overuren. om, een niet onbelangrijk deel de middenstand ziet zijn noeste 'beloond' met een netto be- baar inkomen dat anderen allang meer zouden pikken. De lede nvan groep betalen voor hun zelfstan- trgjen in vrijheid gekozen beroep een hoge prijs, die ze evenwel niet doorberekenen. Een kabinet daarvoor onvoldoende oog heeft, daarmee een vorm van polarisatie lij een groep die misschien nauwe- weet. welke maatschappijvernieu- dat moeilijke woord hebben ïvonden. En uitlokking is een ern- misdrijf. Kort samengevat was dat het betoog van dr. Everett Reimer uit Porto Rico, schrijver van het boek 'De school is dood' gisteren hield op het lustrumcongres van de katholieke uni versiteit in Nijmegen. Het congres gaat vooral' over de vraag wat er allemaal mis is met de manier waarop de universiteit wetenschappen be drijft Eén van de scherpste aanvallen fcwam van de Noor dr. Arne Naess: de wetenschap staat teveel in dienst van de machthebbers, van de staat, van het militair apparaat, van de élite. Wetenschap wordt gebruikt om men sen te manipuleren en niet om hen te dienen. Het verhaal van Reimer sloot daar goed op aan. Maar terwijl Naess nog gelooft in de mogelijkheid om de wetenschap te hervormen en ten goe de te gebruiken, is Reimer veel meer de ondergangsprofeet. De bevolkings groei, de ongecontroleerde groei van de consumptie, de technologische ont wikkeling tot en met de kernwapenen leiden regelrecht tot een chaos. Eigen huid redden De heersende élite zal volgens Reimer alles doen om de eigen huid te red den. Zij zal proberen de groei onder controle te krijgen zonder er zelf slechter van te worden. De grote wereldmachten zullen zich aaneenslui ten en proberen een werelddictatuur te vormen om hun eigen belangen veilig te stellen. Uiteraard zullen zij ook het onderwijs en de wetenschap pen daarvoor willen gebruiken. Dan is het mogelijk om maar uit het onderwijs te stappen, wat steeds meer jongeren tegenwoordig doen, voor hen is de school al dood. Maar je kunt ook proberen je in het bestaande onderwijs te richten op de werkelijke problemen, al is de kans op succes daarbij gering. Crisis Meer heil verwacht Reimer daarom van de crisis die zich nu al in het onderwijs voordoet. Het onderwijs kan de nog steeds groeiende vraag niet meer aan en gaat dus steeds scherper selecteren. Dat opent de mensen de ogen voor de dwaasheid van deze op eigen belang en ongebrei delde groei gebaseerde maatschappij. Zelfs de van nature niet revolutionai re ouders komen dan tot kritiek op dit élitaire systeem, dat geen plaats heeft voor hun kinderen. Voor steeds grotere groepen zou dan de eigenlijke opvoeding buiten de school plaatsvinden. In kleine ge- menschappen, waar mensen leren meenschappen, waar mensen leren wereld. Dat laatste lijkt, zegt Reimer, op de verwachting van de eerste christenen. Dat is geen wonder want, zoals wij de instorting van de indus triële wereld meemaken, zo reageer den de eerste christenen op het ver val van het Romeinse rijk. De vorige week bij een aanvaring beschadigde klep van de Zeelandbrug is gis teren door een drijvende bok uit zijn zestien meter hoge standplaats getild. Het karwei, dat enige uren in beslag nam, verliep vlekkeloos. Over water wordt nu een bailybrug aangevoerd, die vanmorgen in de plaats van de kapotte op haalbrug wordt geplaatst. Het verkeer kan maandag van de enkele rijbaan over de provisorische brug gebruik maken; dinsdag wordt een tweede bailybrug aangebracht, zodat dan beide rijbanen weeer bruikbaar zijn. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het groeiend onbehagen in politiekringen over het inzetten van het gewone politieapparaat bij de bestrijding van ter reurdaden met een politieke achtergrond, beeft gisteren op bet driedaags congres van de Nederlandse Politiebond vorm gekregen in een resolutie, waarin met algemene stemmen wordt uitgesproken aan 'dat onder meer ook werkzaamheden zoals de bewaking van de luchthaven Schiphol, van "ambassades en van aardgaslocaties van de Ni'AM en Gasunie, alsmede bet onderzoeken van explosieven niet tot de taak van de politie moeten worden gerekend'. Het congres wijst er in de resolutie op 'dat de burgerlijke politie mentaal niet ingesteld is op het bestrijden van door para-militaire commando's onder nomen terreuractie's en dat zij daarop ook niet ingesteld behóórt te zijn, omdat het gevaar dreigt dat, wanneer de politie daarvoor geoutilleerd en getraind wordt, zij een te militair aanzien krijgt, dat niet ten goede zal komen aan de relatie tot de burgerbe volking. De resolutie is gezonden aan de mi nisters van binnenlandse zaken en van justitie en aan de vaste commis sies uit de Tweede Kamer voor deze departementen. Het onderwerp terreur en toenemen de criminaliteit in samenhang met de wezenlijke taken van rijks- en ge meentepolitie en de ernstige perso neelstekorten waarmee deze kampen, beheerste het congres van de Neder landse politiebond. Ook de voorzitter de heer A. K. Mud, had er in zijn openingsrede ruimschoots aandacht aan geschonken. Hij zei ook op zich niet aan de indruk te kunnen onttrek ken (dit ook tegen de achtergrond van het doodschieten en verwonden van politiemannen bij de vervulling van hun taak) dat het justitiële beleid de sporen draagt van de invloed van criminologen en juristen, die meer oog hebben voor hen, die misdaden begaan, dan voor degenen die er het slachtoffer van worden, inclusief de politieambtenaren. Harde criminaliteit De agenda stond, behalve van voor stellen ter verbetering van de salarië ring van de politieman en van voor stellen tot uitbreiding van het politie apparaat, bol van voorstellen met be trekking tot de politietaak bij terreur bestrijding, met name afkomstig van de afdelingen Den Haag en Haren. Hier en daar bleek in het congres de neiging te bestaan wat de afbakening van de politietaak betreft, verder te gaan dan de resolutie. Men werd het er echter over eens dat men, door de politietaak nog verder te begrenzen, zijn doel voorbij zou schieten. De strijding van de criminaliteit, ook van de hardere criminaliteit moet politie taak blijven. Opgemerkt werd dat het 'ronduit mis dadig is', dat onbewapende politie mannen met de KLM moeten meevlie gen. In Italië worden de laatste tijd nogal eens Nederlandse vrachtwagens gestolen. 'Ik zie', aldus een afgevaar digde, 'geen principiëel verschil tussen inzetten van politie bij een commercië- lel vliegbedrijf en bij het commerciële vrachtvervoer.' Gratis vliegreisjes Bezwaren werden ook gemaakt tegen het aantrekkelijk maken van het mee reizen van politiemannen in burger met de KLM door de toeslagen in dollars uit te keren en door gratis reisjes voor de politiemannen en hun vrouwen in het vooruitzicht te stel len. ('Het laatste is ook nog in strijd met onze ambtsinstructie') Geen won der zo werd onthuld, dat 175 jonge collega's zich voor deze taak hebben aangemeld. Tweeslachtigheid Een afgevaardigde signaleerde wat het beantwoorden van geweld met geweld betreft bij de regering een zekere tweeslachtigheid (De Gaay Fortman en Van Agt)'. Het congres ging akkoord met de benoeming van een commissie die zich mede in het licht van de aangenomen resolutie, zal bezighouden met een nadere bestude ring van de vraagstukken, die op het moment aan de orde zijn. Een aparte noot bevatten ook" de moeilijkheden, die er periodiek met Zuid-Molukkers zijn. De afdeling Krimpen aan de IJsseÜ waar, zoals gezegd werd, niet mag worden opgetreden maar gepraat wordt en waar politiemannen al door militante Ambonnezen zijn gefuoil- leerd en de wijk uitgetrapt 'en hun vrouwen en kinderen zijn bedreigd, kon in verband met de recente ge beurtenissen daar niet op het congres aanwezig zijn. Op de vraag wat er gedaan moet worden als de ministers de resolutie naast zich neer leggen en eventueel ook de parlementleden, werd door voorzitter Mud geantwoord: 'dan moe ten we leven als iedere burger, naar de regels van de democratie, en er ons bij neerleggen, maar de discussie zullen we zeker gaande houden.'- wee timing heeft in elk geval het rdeel dat de vereniging nauwkeurig weten wie zij als haar belangrijk- Woordvoerder in huis haalt. Als ticulicr persoon staat het ieder, de heer Klinkenberg, in onze autocratische samenleving gelukkig te oordelen zoals hij wil over de e soon van Solzjenitsin en over de rjthoden waarmee de Sowjet-regering oppositie onderdrukt. Maar de ie iizittcr van de journalistenvereni- g behoort - zoals volgens de statu- haar belangrijkste doel is - natio- 1 en internationaal te waken en strijden voor de pers- ■fer nodig te strijc 'nheid. Van onze weerkundige medewerker Het kerngezonde hogednikgebied bo ven Scandinavië is stabiel en gaat door met de leverantie van voortreffe lijk mei-weer. In het grootste deel van ons land blijft de lucht vandaag en morgen schoon, terwijl voor regen en onweer niet gevreesd hoeft te worden. Pas in de loop van zondag is er in het zuiden van het land plaatse lijk een kleine kans op een regen- of onweersbui. Oostelijke of zuidoostelij ke winden voeren droge lucht aan, waarin de middagtemper at uur op veel plaatsen tot 20 d 22 graden Celsius oploopt. De relatieve vochtigheids graad Jwas donderdagmiddag in het noordoosten gedaald tot circa 25 pro cent. In april gebeurde dat eerder op drie dagen. Donderdagmorgen manifesteerde zich over west-Frankrijk een onweerssto ring, die geblokkeerd als zij haar weg tiaar de Lage Landen zag - moest uitwijken naar zuid-Engeland. De neerslagaftappingen waren niet erg groot. Donderdagavond meldde Biar ritz zich met elf milimeter, Tours zeven millimeter en ten westen vn Parijs viel zes millimeter regen. De barometers stegen gisteravond overal in Frankrijk, wat beslist veelbelovend was. De thermometer kwam in Dussel- dorp en Keulen tot twintig graden Celsius, Londen, Oostende en Ukkel 21 graden Celsius Parijs en Piza 23 graden Celcius, Milaan 24 en Lyon 25 graden Celsius. In Spanje is het de laatste dagen plaatselijk tropisch. Va lencia registreerde gisterenmiddag een maximum van 32 graden, Sevilla en Malaga 29 graden. Over het weer in de komende zomer kan men, zoals gebruikelijk in deze tijd van het jaar, allerlei stelligheden horen verkondigen. Meer dan slagen in de lucht zijn deze niet. Zinvoller is het enkele mogelijkheden op een rijt je te zetten. Uit de geregelde dienst die oceaandepressies evenals in de afgelopen winter de laatste tijd weer Maximum- en minimumtemperaturen van gistere^i en neerslag van de afge lopen 24 uur: Amsterdam onbewolkt 19 0 De Bilt onbewolkt 18 0 Deelen onbewolkt 16 0 Eelde onbewolkt 17 0 Eindhoven onbewolkt 16 0 Den Helder onbewolkt 14 0 Luchth. R'dam onbewolkt 17 0 Twente onbewolkt 15 0 Vlissingen onbewolkt 14 0 Zd.-Limburg mist 14 0.2 Aberdeen half bew. 16 0 Athene onbewolkt 22 0 Berlijn onbewolkt 17 0 Bordeaux onweer 27 2 Frankfort onbewolkt 14 0 Genève licht bew. 20 0 Helsinki zwaar bew. 12 0 Kopenhagen onbewolkt 16 0 Lissabon licht bew. 21 0.1 Locarno licht bew. 23 0 Londen licht bew. 21 0 Luxemburg mist 16 0 Madrid licht bew. 30 0 Malaga onbewolkt 23 0 Mallorca zwaar bew. 25 0 Mlinchen mist 14 0 Nice licht bew. 21 0 onderhouden op de route zeegebied ten noorden van de Azoren, langs Ierland naar IJsland, kan worden af geleid dat de meridionale circulaties (óf zuidnoord óf noord-zuid) nog al tijd springlevend zijn. Vliegtuigrap porten meldden in de hogere niveaus op 20 gr. W. L. boven de oceaan zuidelijke - en op 40 gr. W. L. noordelijke winden. Blijft dat de ko mende zomer op de oceaan en in West-Europa zo, dan zit er een kansje in op een zomer a la 1973 met droge warme perioden, afgewisseld door kor te momenten met regen of buien: ideaal voor de land- en tuinbouw, maar ook voor de vakanties. Breekt echter de westelijke circulatie door op een kwaad moment, dan gaat onze zomer naar de knoppen. Blijft het weer overwegend koel, dan valt er alleen ivinst te peuren uit schaars voorbijtrekkende ruggen van hoge druk met hoogstens één twee dagen beter weer. MAXTEMR. MIN, TEMP. WINDRICHTING HOOG WATER. 18 mei: Vllssingen: 11.28- 23.48. Harlngvlfelslulzen: 0.35-13.01, Rotter dam: l .26-14.15. Scheveningen: 0.05-12.32, IJmulden: 0.47-13.11. Den Helder: 3.53-16.42. Harlingen: 6.41-19.10. Delfzijl: 9.06-21.13. onder redactie van loessmil Signalement van een baby: blond of donkerblond, sprekende ogen, goedlachs., Zo'n kindje zoekt foto graaf Henk Looyer van een Am sterdams reclamebureau. Niet voor zichzelf, maar voor een reclame campagne die over babyvoeding gaat. Hoe vind je zo'n kind? Gewoon, via een krantenadvertentie. Dat heeft het bureau al hvee keer eerder gedaan en elke keer leverde dat een ruime keus op in leuke, goedlachse baby's, want daar blij ken er heel wat van te zijn. Een foto van de nu gevraagde baby moet vóór vandaag binnen zijn, maar de advertentie stond één avond van tevoren pas i én Am sterdamse krant en daar blijft het Sij. Is dat niet een beetje kort dag? De fotograaf: 'Meteen de -vol gende ochtend al lagen er min stens vijfenzeventig brieven met foto's. En die stroom gaat nog'wel een tijdje door, want de meeste mensen lezen toch niet voor wélke datum ze moeten insturen. Over twee weken komen ze misschien nog wel binnen, zelfs uit Friesland en Brabant, terwijl er bij staat dat de baby in de buurt of in Amsterdam moet wonen. Een vori ge keer hebben we bijna achthon derd aanmeldingen. Drie secreta resses hebben hun handen vol ge had met het retourneren van de niet gebruikte foto's. Het zijn n iet alleen moeders die kiekjes van hun dochtertje of zoontje insturen. Ook erg veel oma's, die zo trots op hun klein kind zijn dat ze een ingelijste foto met glas en al opstuen, zodat er een envelop vol glassplinters arri veert. Hoeveel de in de advertentie genoemde 'vanzelfsprekende leuke vergoeding' is, wil Looyer niet zeg gen. Dat hangt van het aantal plaatsingen en de looptijd van de campagne af, maar in elk geval blijkt een paar tientjes veel te laag geschat. De uitverkoren baby uit de inzen dingen op deze advertentie komt in de damesbladen, zodat elke moe der kan controleren welke babe nog leuker is dan de hare - vol gens reclamedeskundigen dan. Om te poseren voor een reclamecampagne Voor belden geldt: Signalement: blond of donnerblr, sprekende ogen goedlechs Woonplaati: |éld: iZL:...,™—. Amsterdam e,o. i ot kleuter stuurt een kiekje van hem- of haarzelf, ongevj IzelfOe manier gefotografeerd als op 0e hier afgebeelde f| pi in kleur. Afmeiingen: 9 bij 9 om of 9 Bij 13 Cm. baby ot kleuter gaat poseren voj Nederland te zien zal zijn^ fidir Negen uur nadat de Amerikaanse vice-president Gerald Ford was vertrokken uit een theater in Chi cago, waar hij een toespraak had gehouden, moesten negen toneel knechts nogal boven hun theewater naar een ziekenhuis worden ge bracht Alle negen bleken ze koffie te hebben gedronken uit een kof fiemachine in de kantine van het theater, waarmee alle gasten van koffie worden voorzien. Bij nader onderzoek bleek er lsd in het appa raat gegooid te zijn. De vice-president had die avond toevallig geen zin in koffie. Vandaag laten duikers zich dicht onder Arnhem in de Rijn zakken om naar meer overblijfselen te zoeken van een houten schip, waarvan baggeraars pas een paar wrakstukken hebben opgehaald. Die houten brokstukken, zeggen deskundigen, moeten in elk geval van een middeleeuws schip afkom stig zijn, maar ze zouden misschien net zo goed van weer een Romeins vaartuig kunnen wezen. Om daar achter te kunnen komen moeten de duikers het Rijnwater in. De Utrechtse schilder Gerard Grassere bezit privé een grote col lectie oorspronkelijke gebruiks voorwerpen uit Australië en Nieuw Guinea, waarnaar binnen kort iedereen mag komen kijken. Uit die collectie is een tentoonstel ling samengesteld, die van 8 juni tot 10 augustus in het tuincentrum Tullekensmolen in Beekbergen te zien is. Cadeau Een gemeente ambtenaar uit het Engelse Bir mingham, Walter Wood, heeft bij zijn pensionering een nuttig af scheidsgeschenk gekregen: een ei gen parkeerplaats, waar alleen hij zijn auto mag zetten zolang hij leeft. De aktie van mevrouw G. Kiljan- De Gooijer, die ansichtkaarten met vriendelijkewensen voor beter schap verzamelt en die doorstuurt naar gewonde militairen die in ziekenhuizen in Israël worden ver pleegd, heeft 1850 kaarten opgele verd. Vier pakjes heeft ze naar Israëlische ziekenhuizen doorge stuurd, maar omdat er nog steeds allerminst van vrede in het Midden- Oosten kan worden gesproken, vindt ze het nog geen tijd om een punt achter de aktie te zetten. Wie alsnog een leuke kaart aan een gewonde soldaat wil schrijven, kan die dus nog rustig aan mevrouw G. Kiljande Gooijer, Lisstraat 1 in Landsmeer sturen. En wie het al eerder heeft gedaan, mag er ook best eentje extra opsturen. Er zijn genoeg patiënten die er blij mee zijn. De 38-jarige Amerikaanse astro naut Jack Lousma zal na zijn negen envijftig dagen lange verblijf in de ruimte (met collega-astronauten Alan Bean en Owen Garriott in het ruimtelaboratorium Skylab) twee dagen in Friesland doorbren gen. Van 17 tot 23 juni is hij met zijn vrouw en een bevriend echt paar in ons land en op 20 en 21 juni logeert hij speciaal in Fries land; in die tijd maakt hij hoogst waarschijnlijk een tochtje met het Friese Staten jacht en bezoekt hij het planetarium in Franeker en het plaatsje Piaam. Daar komen Lousma's echte Friese voorouders vandaag en vanwege die verwant schap is de Amerikaanse NASA- nazaat in oktober al door het pro vinciaal bestuur van Friesland uit genodigd. Toen had hij het te druk, maar nu kan hij mooi even een paar dagen in ons land zoet brengen op weg naar Moskou, waar hem een drie weken durende training waoht. 'Ik kan alleen dit zeggen: Simpkins verstaat zijn vak van IJ tot Z.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7