ISRAEL WREEKT ZICH Acties dreigen in melkhandel msélier in de knel Accu-auto voor stadsverkeer in ontwikkeling Tientallen doden bij represailleaanvallen op Libanon Egypte waarschuwt ht deze krant Modehuis SLOOS 1715/16/17 MEI gezegd Alle raadsleden Sprang-Capelle zouden bedanken Iroog en zon fröi blinder fijne zaken Bij botsing omgekomen Feyenoord moet winkelcentrum verkopen voor transfer Kreuz Boze Denen gingen massaal protesteren Terugtrekken 200 mariniers: Antillen boos Nieuwe Leidse Coraraint (TELIJKI ^®aat 37 VRIJDAG 17 MEI 1974 55ste jaargang no. 38 LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING 37 Postbus 7(5 Telefoon 31441 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet Voor exclusieve herenkleding Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868 uironr. 2(592 74 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement J 11.5tTper maand, per kwartaal J 34,50 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever AMSTERDAM Een accu-auto voor stads- en forensenverkeer wordt op het ogenblik ontwikkeld door chemici, werktuigbouwkundi gen en elektrotechnici van de TH Eindhoven. Bij het huidige verschil in prijs tussen elektriciteit en benzi ne, is een elektrische auto ook eco nomisch een aantrekkelijk voorstel. Dit deelde de Delftse prof. ir. J. L. de Kroes gisteren mee op het con gres 'Beheerst verkeer' in Amster dam. Uij beschreef een systeem voor automatisch wegverkeer, waarin al dan niet elektrische auto's door elektronische apparatuur worden ge leid. Prof. De Kroes achtte het waar schijnlijk dat dergelijke systemen in stedelijke gebieden zullen beginnen op vrije banen voor openbaar ver voer. De technische middelen zijn in principe beschikbaar, zei hij, het grote probleem is dat van de massa le toepassing. Omdat wegen niet bij grenzen ophouden is Europese over eenstemming een minimumvoor waarde voor invoering van een nieuw verkeerssysteem. Rekening houdend met allerlei traagheden zou een bedrijfsproef te gen 1985 kunnen worden genomen. Noor het opdoen van ervaring en voor internationaal overleg moet dan nog eens vijf jaar worden uitge trokken, zodat de invoering in 1990 zou kunnen beginnen. t Schmidt is gisteren met een ruime meerderheid door de Bondsdag tot lils Bondskanselier gekozen. Na zijn verkiezing werd Schmidt (onder) aan de borst gedrukt van Hans Hermsdorf, de staatssecretaris van finan- chmidt was tot voor kort minister van financiën en economische zaken. verder buitenlandpagina. (ADVERTENTIE) ernationale tentoonstelling or verkeerstechniek gelijks geopend van 10-18 uur MSTERDAM rai is de kereld die wij moeten maken.' Oud-chefstaf van Nixon, John Haldeman over een advokaat van de Democra tische Partij, in een in 1972 opgenomen gesprek op het Witte Huis. Om fout van AR/CH te, herstellen: SPRANG-CAPELLE De politieke partijen in het Noordbrabantse Sf>rang- Capelle zullen waarschijnlijk het voor beeld volgen van wat zich in 1919 in Leeuwarderadeel afspeelde. Te ver wachten is dat na de verkiezingen alle partijen op verzoek van de AR-CH- combinatie hun zetels te beschikking zullen stellen. De SGP heeft reeds be loofd dit te zullen doen. Dan kan er worden, overgestemd en de AR-CH- combinatie, die nu zes van de dertien raadszetels heeft, kan in de raad te rugkeren. Deze groepering heeft bij vergissing BlirgCl'S haar lijst een half uur te' laat inge diend en was daardoor voor de ver kiezingen van 29 mei uitgesloten. De enige manier om dit te herstellen, is de hele verkiezing overdoen. En dat kan op deze manier gebeuren. De SGP heeft nu twee raadszetels. Alles hangt nu af van de houding van de PvdA en Gemeentebelangen. SIDON, LIBANON (AP/Reuter/UPI) Golven Israëlische Phantom-jachtbommenwerpers in totaal 36 hebben tot nu toe de zwaarste repre saille-aanvallen op Libanon ondernomen die ooit zijn voorgekomen. Vluchtelingenkampen en guer rilla-bases van Palestijnen, alsmede Libanese dor pen werden getroffen en de schattingen van het dodencijfer werden in de loop van gisteravond steeds hoger. De Libanese televisie meldde als gevolg van de luchtaanvallen 27 do den en 138 gewonden. Maar alleen al in het zwaar getroffen vluchte lingenkamp Ein El Helweh zouden meer dan 13 personen zijn omge komen en 70 gewond, onder wie veel vrouwen en kinderen. Ook het hoofdkwartier van het Democratisch Volksfront voor de bevrijding van Palestina, dat verantwoordelijk is voor het bloedbad in Ma'alot. werd getroffen. De Amerikaanse regering heeft zowel de aanval van de Palestijnse extremis ten als de luchtaanvallen op Libanon afgekeurd en de Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmi heeft Israel gewaarschuwd dat deze aanvallen op burgerdoelen in Libanon 'de ernstigste gevolgen zullen heb ben'. De Israëlische stafchef Mordechai Goer heeft in Jeruzalem verklaard dat de luchtaanvallen inderdaad kunnen worden beschouwd als - een vergel dingsactie voor de aanval op de scho lieren in Ma'alot. Hij zei dat Israel onweerlegbare bewijzen heeft dat de commando's uit Libanon kwamen. Op hun kledingsstukken en hun schoenen zaten merken met het opschrift 'Made in Libanon', de kaart die ze hadden was in Libanon gedrukt, hun sigaret ten en lucifers waren Libanees en de sporen van hun infiltratie leidden volgens Goer naar de Libanese grens. Volgens verslaggevers van de interna tionale persbureaus waren de meeste slachtoffers in Libanon burgers, on der wie veel vrouwen en kinderen. 'Zeg Kissinger dat hij hier komt om te zien wat Israel met de Amerikaan se Phantoms doet', ze een Palestijnse commando. 'Vroeger haatten wij eerst Boog cn zonnig weer met een ^■rwegend matige oostelijke ^id. Maximumtemperaturen i 16 graden op de Wadden 21 graden elders in het land. vooruitzichten voor morgen overmorgen vrij warm met er kans op een regen- of on- ersbui. zon op: 04.42 zon onder: 20.31 maan op: 02.42 naan onder: 16.46 les tegen zeer \e prijzen Het scheelt nogal ivat of een president iemand uit maakt voor 'stuk sekreet' op een Watergate- handje) of voor' persoonsbeschrijving weggela ten)' (in de door het Witte Huis vrijgegeven tekst). Wij prefereren de onverdunde waarheid zelfs als die niet zo fijn is. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wensl abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijl op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 DEN HAAG Zowel de Nederlandse regering als enkele kamerfracties heb ben gisteren hun afschuw uitgespro- keu over de tragische gebeurtenisst *1 in Israel. Dc PvdA heeft in een telegram aan dc Israëlische Labour- partij haar deelneming betuigd. In een brief aan de Israëlische ambassa deur in ons land zegt D'66 fractie voorzitter dat de moord ons opnieuw doet beseffen hoe weinig we kunnen doen om een bijdrage te leveren voor vrede en veiligheid in het Midden- Oosten. de duivel, daarna Israel en dan de Amerikanen, maar nu haten we eerst de Amerikanen'. Het Libanese ministerie van defensie zei dat 36 Israëlische straaljagers tege lijkertijd aanvallen uitvoerden op vier vluchtelingenkampen en drie grensdorpen. Binnen twintig minuten was alles gebeurd. Tegen de avond keerden acht Israëlische straaljagers terug om een aanval uit te voeren op een van de kampen en op een weg in het Arkoub gebied in de buurt van de grens, aldus het ministerie. Drie van de vluchtelingenkampen be vonden zich in de buurt van Sidon - Ein EI Helweh, El Ashbal en Naba- tiyeh - met een gezamenlijke bevol king van 25.000 vluchtelingen die gere gistreerd staan bij de hulpverlenings organisatie van de Verenigde Naties en nog eens 40.000 vluchtelingen die rondom de kampen-wonen. Het vierde vluchtelingenkamp, Marou- fieh, met een bevolking van enkele duizenden Palestijnen bevindt zich 23 kilometer ten zuidoosten van Beiroet. Flat verwoest De kampen in Sidon kregen het zwaarst te verduren. Zij werden be stookt met bommen, raketten en ma chinegeweervuur. Ook er naast liggen de flatgebouwen van Libanese arbei ders werden getroffen. Een gebouw van drie verdiepingen was geheel met de grond gelijk gemaakt. Het enige dat er van over was gebleven was een gapende bomkrater. Van twee belen dende flatgebouwen waren de muren weggerukt en het dak ingestort. Vrou wen zochten jammerend tussen de puinhopen naar gedode bloedverwan ten. De mannen speurden naar bezit tingen die aan de vernietiging waren ontsnapt. Ee dokter in een ziekenhuis in Si don zei dat hij 11 doden en 39 gewonden het ziekenhuis had zien binnendragen en dat andere gewon den naar een ander ziekenhuis waren overgebracht. Terwijl hij sprak werden drie gewon den binnen gebracht. Mordechai Goer verklaarde dat de bases van de Palestijnse commando's zo dicht bij de vluchtelingenkampen liggen dat deze laatste ook getroffen kunnen zijn. De familie van één van de omgekomen leerlingen in het schoolge bouw in Ma'alot treurt bij het graf in Safad. Handelaren némen stuntprijzen in grootwinkelbedrijven niet Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De drie landelijke bonden van melkhandelaren zullen tot acties overgaan wanneer binnenkort geen einde wordt gemaakt aan de onhoudbare situatie van lage melkprijzen in de grootwinkel bedrijven en dergelijke en de hogere in de gewone melkhandel. Zie verder pagina 9. Van een verslaggever NIJMEGEN De zeventigjarige me vrouw Chr. Luyn-Rickman is omgeko men toen de auto waarin zij meereed op een tegenligger botste. Zij is de elfde verkeersdode van dit jaar in Nijmegen. Dit staat in een brief die de drie bonden gisteren aan de consumptiefa- brieken hebben geschreven. Het PvdA-kamerlid De Ruiter acht de si tuatie zo ernstig dat hij de vaste Tweede Kamercommissie voor mid den- en kleinbedrijf bijeen wil roepen om de positie van de kleine melkhan delaren aan de orde te stellen. Véél melkhandelaren zijn as gevolg van de huidige prijsverschillen in ernstige moeilijkheden gekomen, zegt het ka merlid. De moeilijkheden in de melkhandel zijn ontstaan toen het verschil tussen de wettelijk vastgestelde minimum prijs en de maximaal toegestane ad viesprijs van de medefabrikanten te groot werd. Het verschil liep zelfs uit tot zestien cent per liter. Grootwinkelbedrijven en supermark ten profieerden van dit verschil door de melk tegen de minimale prijs ten verkoop aan te bieden. De melkhande laren zijn het erover eens dat er aan die prijs niets te verdienen valt. Het stunten met deze lage prijzen dient alleen om het publiek naar de winkel te trekken, aldus menen de bonden. 'Het gevolg is echter wel dat de ambulante handel de naam krijgt af zetter te zijn en de omzet tc verlie zen', aldus de bonden van melkhande laren. Te hoog De situatie werd voor de melkhande laren nog nijpender toen de melkfa- brikanten besloten de melk nog dui der aan de melkhandelaar tc leveren. Dit resulteerde in verhoging van de Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Via een make laar in onroerend goed is uitge lekt dat Feyenoord om zich van de diensten van de Spartaan Willi Kreuz tc kunnen verzeke ren een winkelcentrum in Zwijndrecht van de hand heeft moeten doen. Voor de prijs die de Rotterdamse club daarvoor ving bijna negen ton kon het de Oostenrijkse ihternatio- nal van Sparta losweken. Feyenoord heeft in Rotterdam en omstreken een niet gering aantal beleggingsobjecten maar het heeft toch enige verbazing gewekt dat de landskampioen zo krap bij kas zit dat het een winkelcentrum moest verkopen. Ofschoon de Rotterdammers Ln het afgelopen seizoen de lands titel hebben veroverd en zeer succesvol zijn geweest in het UEFA-Cup-toernooi is het in de begroting genoemde gemiddelde van 35.000 toeschouwers per thuiswedstrijd niet gehaald. Daarom is het ook niet waar schijnlijk dat Feyenoord de ko mende periode nog meer dure spelers zal aantrekken. maximumprijs. Veel melkhandelaren durfden deze prijsverhoging echter niet door te berekenen. Zij bleven de oude prijs vragen en velen van hen weigerden ook de hogere prijs aan de melkfabrikanten te betalen. De Konin klijke Nederlandse Zuivelbond is het met de melkhandelaren eens dat het verschil tussen minimum- en maxi mum prijs (de adviesprijs) te hoog is. De zuivelbond heeft daarom gisteren het initiatief genomen het produkt- schap voor zuivel in een spoedeisende vergadering bijeen te roepen. Daarin zal dan de verhoging van de mini mumprijs aan de orde worden gesteld. De zuivelbond voelt er echter weinig voor in te gaan op de suggestie van de melkhandelaren de maximumprijs te verlagen door de melk goedkoper aan de melkhandelaren te leveren. KOPENHAGEN (UPI) Tienduizen den stakende Denen hebben zich gis teren voor het parlementsgebouw in Kopenhagen verzameld om tegen de omstreden belastingvoorstellen van de regering te protesteren. In heel Dene marken zijn gisteren ruim 200.000 werknemers thuisgebleven. Volgens waarnemers vormden de stakingen en protestdemonstraties een van de meest uitgebreide politieke demon straties in Denemarken sinds de Tweede Wereldoorlog. DEN HAAG De Antilliaanse en Ne derlandse regering zijn het oneens over het aantal mariniers dat op de Nederlandse Antillen gelegerd is. De Antilliaanse premier Juaneho Evertsz heeft op het Catshuis getracht de Ne derlandse regering over te halen de 200 mariniers die van de Antillen zijn teruggetrokken weer op de eilanden te stationeren. De Nederlandse regering staat hier in beginsel niet positief tegenover, zei de Antilliaanse premier na afloop van de bespreking. Volgende week na af loop van de koninkrijks-topconferentie zullen de besprekingen tussen de An tillen en Nederland worden voortgezet. Volgens de Antilliaanse eerste minis ter heeft de Nederlandse militaire lei ding de mariniers uit technisch-orga- nisatorisch redenen teruggetrokken. Hij zei dat daarmee niet volgens het statuut gehandeld is. Voor het argu ment van de Nederlandse regering dat de gevechtskracht niet is afgenomen was premier Everts niet gevoelig. Hij laakte Nederland omdat tijdens de regering Biesheuvel de afspraak was gemaakt dat de 200 mariniers slechts tijdelijk zouden worden teruggetrok ken. Nu echter blijkt dit definitief te zijn. Op het ogenblik zijn op de An tillen 400 mariniers gelegerd plus 200 Antilliaanse miliciens. Binnenland Den Uyl bij 38 pet. populair 5 Buitenland Palestijnse aanslag gold ook Kissingers pogingen 9 Kerk Obermans visie verwarrend 2 Juffrouw Hendriks over leden 2 Evan den llartog naar Bangladesj 11 Sport Bayern snel op vakantie19 IC ad 10 en tv Strips, feuilleton I'uzzel ommentaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1