Vtletico: weer een Spaanse jloeg van echte topklasse Vföl CP RECHT 0 „gratis voetbal "folder! Wilfried Reybroeck wint eerste etappe van Giro Bayern snel op vakantie Sportboeken weer op laag niveau uitsers kunnen zich niet opnieuw hooghartigheid veroorloven Spaanse pers: Bayern verdient ^een replay iei/oetbaloptv., Heineken doet mee! Walter Godefroot vier maanden geschorst Ge'd^oete voor Willi Kreuz Loek Willemstein niet naar Tilburg |UW, KWARTET VRIJDAG 17 MEI 1974 SPORT T13/K19 Hadrilenen verbaasden beslist, niet >n vanwege de sportiviteit die in •rp contrast stond met de gerucht- fende escapades die zij in Glasgow n de Schotse kampioen Celtic had- jitgehaald, maar vooral ook door {echnische vaardigheid, waarmee let hooghartige Bayern München, fcuper-Manschaft' uit de Bondsre- Üek, eigenlijk een volledige afgang irgden. Wat Atletico presteerde, ":nap. De laatste seconden van het 4 buiten beschouwing gelaten, aatste finales om de Europa Cup I, daarin Ajax steeds in een zege- fende rol, waren voor het publiek ■e stadions waar de duels werden |]eeld, meestal een saaie vertoning. IJchien met uitzondering van het Hen tussen Amsterdammers tegen ■r Milan in de Rotterdamse Kuip, Ede spanning gering en doofden de Strijden als een nachtkaars uit. ■sel (voor de derde keer uitverko- l onze speciale verslaggever IJSSEL Acht jaar na de zesde triomf van Real Madrid in het fnooi om de Europa Cup voor landskampioenen, heeft Spanje een inatie die bijna weer met de naam 'topklasse' betiteld mag wor- L De reeks successen die in 1966 definitief door de koninklijke »g uit de Spaanse hoofdstad via een schamele 2I-overwinning Partisan Belgrado werd afgesloten, lijkt daarmee (ook gezien de kwe landskampioen Barcelona) weer opgevat te worden. Want spel dat Atletico (stadgenoot van Real) woensdagavond in het kselse Heisel-stadion liet zien, was verrassend knap en had ook fer meer verdiend dan de uiterst ongelukkige 11 eindscore (na lenging) aangeeft. renen om de Europese voetbal-élite te ontvangen) bleek een verademing. Al leen: dankzij Atletico. De ploeg die met uitzondering van doelman Reina en laatste man Heredia, enkele jaren geleden tegen Ajax uitkwam, waarbij de Nederlandse kampioen toen in haar glorie-periode niet zonder moeite triomfeerde. Dit Atletico, met Reina, Capon en de maar liefst 36-jarige José Luis zeker geen jong team, deklasseerde Bayern. In de eerste plaats dankzij de spel bepaler Luis op het middenveld, die atletisch bezien een afschuwelijke loop. maar die de volle honderdtwin tig minuten eeen ongelooflijke krachts inspanning leverde. Zijn treffer, zeven minuten voor het einde, bekroonde zijn activiteiten en gaf juist hem bijna de eer die de beste ploeg toekwam. Naast Luis was de 22-jarige Ramón Heredia een speler die bij de komende wereldkampioenschappen in Duitsland wel eens kon gaan uitgroeoien tot één van de grootste sterren. Heredia, een Argentijn van geboorte, heerste in de laatste linie van de Spanjaarden zo imponerend, dat de Duitsers nauwe lijks echt gevaarlijk konden worden. Met recht noemde trainer Juan Car los Lorenzo zijn jeugdige pupil een speler die nog boven Franz Becken- bauer zal uitgroeien. De derde grote man in de Madrileense ploeog was Eusebio, die tot taak had gekregen Gerd MUller uit "te schake len, een opdracht die nem waarschijn lijk gemakkelijker afging dan hijzelf gedacht had. Eusebio kreeg op zijn beurt de Duitse spits mee bij zijn of fensieve acties, deelde met Luis mees terlijke passjes uit naar de zich vri.i- lopende medespelers, en zorgde ook op die manier voor een langzaam wanhopig wordende ploeg uit Mtln chen. Achter dit Spaanse elftal, dat nog de gevaarlijke Ruben Avala en 'Panadero' Diaz miste (drie duels geschorst), figu reerde de blufpoker Lorenzo de man die bij praktisch elke club waar hij werkt voor incidenten zorgt. Trainer Lorenzo toonde in de loop van de wed strijd een grote durf door eerst Becer- ra en daarna Adelard in te zetten. Met een speels gemak en in de overtuiging, dat deze extra offensieve /spelers de laatste doodsteek aan Bayern zouden toebrengen. Helaas voor Lorenzo mislukte zijn op zet in de laatste fase van de strijd. Juist de zwakste figuur in de Duitse ploeg, voorstopper Georg Schwarzen- beck, de man die voor Helmuth Schön in de nationale met Beckenbauer het [ADRID Dc Spaanse sport luiers is eenstemmig in zijn oor- pel. Unaniem zijn de Spaanse van mening jat Bayern Miinchen niet ver- Scnd heeft vanavond in Brus- ieèl ten tweede male in de eind- |rijd van het toernooi om de gQuropa Cup I tegen Atletico te logen uitkomen. §Ti 'As' (Madrid) staat te lezen: iVe zagen een grootse wed- trijd. Toen Atletico in de ver- (nging het openingsdoelpunt coordc mocht de ploeg zich g6jf minuten 'Europees kampi- en' voelen. Atletico had even- fel de zege verdiend. De Duit- idfers werden overspeeld en Atle- Ico was zowel technisch, als iktisch en aanvallend supe aan de tegenstander'. |)e rood-witten waren' sterker Bayern', schrijft het Madri- ïense blad Marca. 'Juist toen uife ploeg uit Miinchen leek op - cn bokser die wordt uitgeteld )aiel de voor Bayern zo gelukki- "7ié tjeffer'. Tflundo de Sportivo' (Barcelona) nemt de wedstrijd in het Hey- een 'grootse finale pnder overwinnaar'. 'Dc uitslag fas niet rechtvaardig voor Atle- Ico. Weliswaar bleken de Duit- érs in de eerste twintig minu- :n van dc eerste helft tot zeer :d voetbal in staat, maar At- itico was toch als men de volle teeltijd beziet de favoriet'. ADVERTENTIE -w— Het moment waarop Atletico dacht de Europa Cup tc veroveren. Over de muur van Bayern heen knalt Luis raak. Door de treffer van Schwarzenbeck kan Bayern zich vanavond mogelijk revancheren voor liet slechte optreden van woensdag. hart van de verdediging moet gaan vor men (al zal de Duitse bondscoach woensdagavond toch wel z'n twijfels hebben gekregen) zorgde voor de on verdiende gelijkmaker. Onverdiend, omdat Bayern laf en dom speelde. Of misschien niet anders kon, omdat de uiteindelijke topklasse waar de ploeg zo naar hunkert, ontbreekt. Helmuth Schön later: 'Er is in het elftal een veel te groot verschil tussen de klassespe lers en de rest'. Schön bedoelde daarmee onder meer Gerd Müller, die echter opnieuw een verschrikkelijk zwakke indruk maakte. De Münchener spits lijkt elk schutters- instinct te hebben verloren, raakte snei gedeprimeerd door de overheersende rol van zijn directe tegenstander Euse bio en leidde daarmee de uiteindelijke équipe, hooghartig zeker van zijn zaak, afgang van Bayern in. Want de Duitse ontbeert gewoon de klasse om het fa len van de man die voor de treffers moet.zorgen, op te vangen. Ongetwij feld is ook de taktiek van Udo Latteks elftal debet aan het prestigeverlies. Bayern speelt zonder buitenspelers, laat het offensief op de vleugelverde digers aankomen, op de flanken, en probeert verder door het midden het doel van de tegenstander te bereiken, hopend op een misser in de verdedi ging. Natuurlijk hebben de Milnchenaren veel meer wedstrijden gespeeld in het voorbije seizoen en kent de ploeg zeker bij de internationals een soort 'metaalmoeheid'. Maar dan nog verdienen Franz Beckenbauer cn zijn makkers niet de erkenning van Euro pese topklasse te zijn. De treffer van Georg Schwarzenbeck ten spijt. Want al zou Bayern vanavond op routine de nieuwe confrontatie onder leiding van de Belgische scheidsrechter Delcourt in zijn voordeel beslissen, dan blijft de herinnering aan het duel van woensdagavond. Het doelpunt van Schwarzenbeck, dat bijna onmiddellijk door het laatste fluitsignaal van Vital Loraux gevolgd werd, zal wellicht voor de Duitsers een psychologisch voordeel zijn. Boven dien reist de vraag of de oude ploeg van Atletico met veteraan Luis op nieuw in staat zal zijn, dezelfde krachtsinspanning te leveren. HARO HIELKEMA In de winkel ligt een iratis Heineken folder met iformatie over het fereldkampioenschap jJoetbal 1974 en een mannende wedstrijd met laar liefst )0 prijzen! >e mee! laai gauwdief gratis folder. kiDe tijd dringt! F0RM1A (APV De Belg Wil fried Reybroeck heeft gisteren de eerste etappe gewonnen van de Ronde van Italië ('Giro'), een parcours over 164 kilometer van Rome naar Formia. De. tijd van Reybroeck was 4 uur, 16 minu ten en 12 seconden. Hij won de sprint van het grote peloton. Zijn landgenoten Roger de Vlaeminck en Patrick Sercu eindigden bij de eerste vijf. Voor het begin van de etappe werden de renners toegesproken door Paus Paulus VI in hét Sint Damascushof in hpt pauselijk paleis. Aan het einde van zijn toespraak gaf hij de renners zijn zegen. Eerste etappe: 1. Wilfried Revbroek (Belg) dc 164 km In 4.16.12, 2. De Vlaeminck (Belg). 3. Basso (It). 4. Paolinl (It). 5 Sercu (Belg), 8. Gaida (W.Dld) 7. Antoninl (It), g. Kuiper (N'ed) 9, BitoSsi fit). 10. Gavarzzi Ut), li. Bazzan (It). 12. Osier Ut' 13. Tamanes (Sp), 14. Rottiers (Belgi. 15 Minijes (Belg). 16. Motta (lt>. 17. Rossignnli 'It). 18 Pob'dori (It). 19. Borgognoni 'It'. 20 Moser (It) allen in dezelfde tijd als de winnaar De Pool Stanislav Szozda heeft de negende etappe van de amateurwieler ronde Warsehau-Berlijn-Praag gewon nen, in de eindsprint toonde hij zich juist iets sneller dan de Nederlander Theo Smit, aanvoerder van het klasse ment van de premiesorints. en de Oostduitser Michael Milde. 1 Szozda (Pol) 3.53.15. 2. Smit (.\ed>. 3 Milde (Did). 4. Pikkoes (Su), 5 Gnnschorek (O.Did). 6. Ozeke (Hang). 7 Guarniero Ut), s. Vesile (Roem). 9 Mikhailov (Su> 1» Schlffner (O.Did) allen in dezelfde tijd als de winnaar. De Belg Walter Godefroot is voor vier maanden geschorst aangezien bij een controle tijdens de Ronde van Vlaanderen op 31 maart de renner ton tweede male is betrapt op het gebruik van stimulerende middelen. Voorts is hij in deze wedstrijd gedis kwalificeerd. Ook kreeg hij nog 1000 Zwitserse franken boete (rond 900 gulden) en een voorwaardelijke schor sing voor een maand omdat hij zich na afloop van de Waalse Pijl niet had gemeld voor het dopingsonderzoek. De schorsing van Godefroot gaat op 16 mei in, zodat hij pas op 16 septem ber weer aan wielerwedstrijden kan deelnemen Wegens het gebruik van doping en het zich niet melden bij de doping controle strafte de Belgische wieler- Wiliried Reybroeck (links) verslaat in de eindsprint van de eerste etappe van de Ronde van Italië een andere Belg, Roger de Vlaeminck (rechts). In het midden de Italiaan Marino Basso die derde werd. bond voorts nog de volgende renners: Jean-Pierre Danguillauiqe (Fr): 1000 Zwitserse frank boete, een maand schorsing voorwaardelijk, diskwalifica tie in de Waalse Pijl; Auguste Heri- gers (Belg): 1000 frank, een maand voorwaardelijk en diskwalificatie bij de Waalse Pijl; Charles Genthon (Fr), Eric Leman (Belg), Roger Loysch (Belg.): allen 1000 frank, een maand voorwaardelijk en laatste plaats in de etappe plus tien strafminuten in het algemeen klassement van de Ronde van België: Wilfried David (Belg), Raymond Delisle <Fi) en Ronald de Witte (Belg.) 1000 frank, een maand voorwaardelijk en diskwalificatie in Luik-Bastenaken-Luik. ZEIST Willy Kreiz, de Spartaan die vólgend seizoen voor Feyenoord gaat spelen, heeft van de tuchtcom- missie betaald voetbal van de KNVB een boete van 200 gulden opgelegd gekregen. Dc Fortuna SC-speler Vo gels kreeg 100 gulden boete. AMSTERDAM De eredivisie volley- balploeg VC-Tiburg is er niet in geslaagd Loek Willemstein de zich het afgeopen seizoen ontpoppende sterspeler van landskampioen Blok keer, aan te trekken. Dit moest Hans Markslag. directeur van de Robot-fa briek, sponsor van de Tilburgse eredi- visieploeg, op een persconferentie in zijn fabriek meedelen. 'De deur wordt nog voor hem opengehouden. Wij dachten behoorlijk aan zijn verlan gens tegemoet te zijn gekomen. Zijn komst had een goede aanvulling voor onze ploeg geweest', aldus Markslag. Dc Geldrop-corabinatie heeft de Utrechtse bonds-oefenmeester Johan van Doorn aangesteld als vervanger van Henk Hoogerwaard, oud-trainer van Blokkeer, die aangetrokken is door AMVJ/Kotterdam. Bovendien ziet de Geldropse ploeg Ilenri van Schijndel terugkomen van het uit de eredivisie gedegradeerde Valuas/VCf Van onze speciale verslaggever BRUSSEL Bayern München wacht vanavond, als de ploeg kans ziet om de blamage van woensdagavond via een overwin ning enigszins weer goed te ma ken, dezelfde premie (30.000 markt per speler) als die voor het eerste duel was uitgeloofd. Een bedrag dat langzamerhand de beloningen voor geleverde prestaties in het absurde trekt. Want het spel van de Duitsers met Gerd Müller in eenh oofdrol kan zelfs niet door een overwinning de aanspraak op een dergelijk hoog bedrag rechtvaardigen. Müller, de man die altijd geroemd wordt om zijn schutterskwaliteiten. bleef uiterlijk kalm onder de nietige verrichtingen van het zichzelf blame rende elftal. Zijn verklaring voor het falen van Bayern leek zo eenvoudig: 'Vergeet niet dat het duel tegen Atle tico al de honderdste wedstrijd van het seizoen is, de internationale ont moetingen meegerekend'. .Maar de Duitser moest erkennen dat Atletico onderschat was geworden. 'Ik was verbaasd over hun spel, vooral het feit dat dergelijke oude voetbal lers als Luis zo een conditie hadden, had ik niet gedacht. Vóór de competi tie hebben wij nog tegen de Spanjaar den gespeeld, vriendschappelijk. Wij wonnen met 32. maar dat was een heel andere ploeg'. De onderschatting door de Duitsers van de Madrileense formatie stamt niet uit rechtstreekse ervaringen. Müller verklaarde Atletico slechts uit de publikaties te kennen en had ver der van de voormalige Atletico-trainer Max Merkel gehoord, dat de Spanjaar den eigenlijk niets voorstelden. Een hoogmoed die hem en zijn ploeggeno ten zwaar opgebroken is. Natuurlijk had Bayern slecht ge speeld, daar kon de spitsspeler niet omheen, maar zijn geloof in de grote kwaliteiten van Duitslands eerste club is zeker niet verdwenen: 'Het duurde te lang op het middenveld, de bal werd niet snel genoeg naar voren gespeeld. Bovendien kreeg ik in de spits veel te weinig steun. Alleen Ulli Hoeness kwam in de voorste lijn op als rechter spits. Wij durfden niet sterker aan te vallen, omdat we' ver rast werden door Atletico. We geloof den er eigenlijk zelf niet meer in. Na afloop waren we dan ook kwaad op elkaar, omdat we zo slecht gespeeld hadden' Bayern verwacht vanavond door de meevaller van Schwarzenbeck wel de nodige concentratie te bezitten om Atletico te verslaan. Vooral offensief zal het anders moeten gaan. Het nieu we duel vraagt echter ook nieuwe kracht van de druk bezette internatio- nals: 'Je kan het merken aan de ploeg, dat we zoveel wedstrijden ge speeld hebben, we raken verkrampt. Wij hebben vakantie hard nodig', al dus Müller. Om die reden wordt toch zaterdag het laatste competitietreffen tussen Bayern en Borussia Mönchengladbach afgewerkt. Amper zeventien uur na de slijtageslag tegen Atletico. Müller: 'Dan hebben we tenminste tien vrije dagen, voordat we in trainingskamp gaan voor de W.K.' En trainer Lattek: 'Desnoods speel ik tegen Borussia zelf mee'. De Duitsers accepteren daarmee niet de mogelijkheid die de nationale voetbalbond bood om volgende week dinsdag tegen Borussia uit te komen. Tegenover de tweede formatie uit de Bondsrepubliek, die zaterdag verloor en daarmee Bayern weer de titel schonk zeker geen sportieve geste'. door Ruud Verdonck Er wordt regelmatig geklaagd over de kwaliteit van de sportboeken die er op de markt verschijnen. Dikwijls zijn het grotdroge instructie- of in- formatieboeken. Goede documentai res zijn dun gezaaid. De laatste jaren waren eigenlijk alleen de boe ken van Nico Scheepmaker i johan Cruijff fenomeen) en Maarten de Vos ('De Ajaeieden'). Opmerkelijke en vooral prettig lèesbave boeken over sport zijn dun gezaaid. Goede documentaires verschijnen er bijna niet. Te makkelijk gaan de uitgevers ervan uit dat een aantal foto's dc uitgave al op niveau brengen. Te dikwijls zijn het voor de schrijvers goed geld opleverende schnabbels. Uit vier recentelijk verschenen sportboeken blijkt maar weer eens hoe treurig het over het algemeen gesteld is op dit gebied. Op de eerste plaats is er het boek van Theo Koomen, '25 jaar doping.' Eigenlijk is het boek zelf niet eens zo geruchtmakend als wel de publi citeit waarmee de schrijver in het door hem gedeeltelijk gepresenteerde TROS-sportprogramma op de televi sie de uitgave omringde. Juist om wat Theo Koomen daar naar voren bracht is hij aangevallen. Wielren ners dreigen met een kort geding, soigneurs (verzorgers van wielren ners die dikwijls zonder diploma's zeggen te waken over het lichame lijk welzijn van hun pupillen) noe men de schrijver ondeskundig. Maar dat allemaal dus naar aanlei ding van het boek en niet zo zeer vanwege het boek. Dat is ook niet zo vreemd. Koomen kondigde enkele jaren geleden al aan dat hij een boek aan het schrijven was over misstanden in de sport. Hij beloofde dat er bij de uitkomst van het boek een ware bom zou ontploffen. Wit je echter een bom laten ontploffen dan moet je niet alleen het kruit aandragen maar ook dc lont aanste ken. Juist dat tlaatse heef Theo Koomen langzamerhand werk zaam op alle gebieden van de publi citeit nagelaten. Zeer vlijtig heeft hij de afgelopen tijd de kranten nagepluiscl. Interes sante dopinggevallen uitgeknipt, en kele verhalen met artsen verzameld, wat boeken gelezen. Het komt regel matig voor dat iemand met zo'n werkwijze promoveert. Hij doet er dan meestal ook nog net iets meer mee. Hij gaat zijn gegevens rang schikken en tracht conclusies te trekken cn verbindingen te leggen. Koomen heeft in '25 jaar doping' (Theo Koomen laat alles bij de wielrenner Fausto Coppi beginnen) dat laatste nagelaten. Het boek lijkt dan ook meer op een 'gillende keu kenmeid' dan een bom. Wat te denken bijvoorbeeld van een hoofdstuk waarin Koomen een ge sprek beschrijft 'ergens in Neder land' met 'een bestuurslid van een wielerclub, een 24-jarige beroepsren ner. een afgestapte amateur en een collega-journalist'. Hij laat de han delaar zijn sterke verhalen opdissen. De profrenner stelt hij voor met kwalificaties als 'de profrenner die tot dan uit het raam had gestaard alsof hij op Sinterklaas zat te wach ten, over de een glimlach om zijn paarse lippen', hij laa de renner zeggen 'vandaar dus mijn slechte rijden' als de handelaar vertelt dat hij in plaats van dexedrine tablet- jew vismeel heeft gekocht, cn ver der 'de profrenner nog altijd wazig', 'de beroepsrenner schoot waarachtig even in de lach' en 'de beroepsren ner stond moeizaam op. keek nog een keer uit het raam. de donkere straat in waar Sinterklaas zich nog altijd niet had gemeld.' Als je echt van plan bent om nu eens precies te vertellen hoe de dopingvork in de steel steekt, dan wordt het betoog door dit soort kwalificaties wel erg onkracht. Nog los van het feit dat er geen namen worden genoemd. Andere namen worden wel ge noemd. Maar het stuk voor stuk al lang bekende zaken. Van Piet Rent meester over wie hardnekkig het verhaal de ronde doet dat hij bij de dopinguitslag te horen kreeg dat hij in verwachting was omdat hij de urine van zijn vrouw had ingeleverd (Koomen had nou eindelijk best wel eens mogen uitvinden of dat verhaal ook werkelijk klopt) tot dc dood van Tom Simpson (op dc dag dat Theo Koomen zelf behoorlijk last had van de naweëen van overmatig drank, is ook doping, gebruik op de voorgaande avond). Het boek van Theo Koomen is daar door geen uitschieter geworden, hoe ambitieus het ook was opgezet. Hooguit kan het voor iemand die niet in wielrennen is geïnteresseerd alleen maar het bestaande cliché over de wielersport als de sport van de slikkers en spuiters bevestigen. Een studie van een levensgroot Pro bleem is het -niet. het versterkt slechts het image van sportboeken in het algemeen, het blijft aan de oppervlakte. Feitenboeken De laatste jaren, met het bereiken van hogere sporten op de voetballad der. verschijnen er ook steeds meer boeken die alle feiten eens op een rijtje zetten. Reeksen over 'Tobclub Ajax', 'Topclub Feyenoord' en 'Top club PSV'. Daarnaast heeft llans Molenaar een klein boekenplankje volgeschreven met voorbeschouwin gen en nabeschouwingen van grote evenementen. Veelal ook feiten boe ken. Je hoeft niet meer zoals vroe- .gcr, dagelijks uit de krant de uitsla gen, foto's en verhalen te knippen om die vervolgens in een Plakboek te rubriceren. Hans Molenaar doet het voor een redelijk zacht prijsje voor ons. Deze keer is er van zijn hand een boekje verschenen over het komen de wereldkampioenschap: 'München '74 programma-namen-feiten.' Rijke lijk vroeg ligt het boek in de win kels. Tc vroeg om echt goed infor matief te zijn. Eigenlijk is alleen het afgedrukte programma voor hon derd procent af. Voor de rest laat Molenaar alle landen even dc revue passprpn. Geeft hier en daar een feitje hoe ze het eindtoernooi heb ben bereikt, hoe ze zich de laatste tijd hebben voorbereid cn wie er misschien wel mee zullen spelen in München. Misschien dan, want op het moment dat het boek verscheen waren veel landen nog niet eens klaar met het opstellen van de door de FIFA geëis te lijst van veertig spelers. Molenaar moet op dat punt dus gissen cn doet dat aan de hand van recente oPstel: waar van het ene land twaalf spelers worden genoemd en vati het andere land dertig. Nederland staat er ook in, uiteraard. Maar zelfs op dat punt is de informatie onvolledig of zelfs onjuist. Bij de lijst van het Neder lands elftal ontbreekt bijvoorbeeld de naam van Pleun Strik die toch echt, hoe verrassend ook (maar ja je geeft namen en feiten of niet) meegaat naar München. Eh Theo Pahlplatz is echt geen middenvelder al wil Molenaar ons doen geloven dat hij daar zijn stek mogelijk zal vinden tijdens het wereldkampioenschap. En Theo de Jong zal door Michels c.s. niet als voorhoede-speler moeten concurre ren met Johan Cruijff of Rob Rcn- senbrink. Mei alle manco's is het echter weer wel een boek dat verkocht zal, wor den want het belooft zoveel. Maar buiten het programma (dat was dan ook al nnanden bekend) heb je er bij dc televisie maar bitter weinig aan. Waarschijnlijk verschijnt er voor het wereldkampioenschap nog wel iets beters. Hans Molenaar was de eerste en in de sport en in de commercie telt dat. Instructieboeken Het wordt allemaal makkelijker als er een instructief boek geschreven moet worden. Je kunt je dan nauwe lijks een buil vallen. En anders kan altijd nog het excuusworden aange voerd dat het instructief behoort te zijn en dus wel eens gortdroog kan worden. Maar het boek 'Voetbaltrai ning in foto's, geschreven door de Duitser Wolfgang Michaels en voor Nederland bewerkt door trainer Piet de Wolf, straalt toch wel een fors stuk minachting voor de (jonge) lezers uit. In de eerste plaats, hoe komt ie mand erbij om in de tijd dat Johan Cruijff cn Willem van Hanegem (om er een Paar te noemen) de grote favorieten zijn een boek uit te brengen met op de voorkant een foto uit de beginjaren zestig. Het is een opname uit een wedstrijd tussen Ajax cn DWS-A. Je ziet Ger van Maurik met grijze haren komt hij tegenwoordig nog wel eens uit in het oud-Amsterdams elftal op springen tegen keeper Heeres van DWS-A. Op de voorgrond loopt een zeer jonge Daan Schrijvers. Dat is aantrekkelijk voor jonge voetballief hebbers. Binnenin valt er nog meer jeugdsen timent te genieten. De foto's (er staan er 503 in het boek) komen uit de tijd dat kappers aan de lopen- deen knipen, korte broeken kwa men nog tot op de knie, voetbal schoenen waren hoog en hadden van die harde leren noppen cn trainings broeken waren toen nog van die verlengde pof-broeken (plusfour). Een beetje verbijsterend dat dit soort werk nog uitgebracht wordt. Heel anders en aanzienlijk moderner is het boek 'Frans Henrichs over. ijshockey'. Een boek in twee delen verdeeld, een historisch overzicht en een fors stuk Instructie. Het laatste deel is zeer leerzaam met goede voorbeelden. Een leek zou snel be grijpen wat er zich op de ijshockey- baan afspeelt. Het eerste gedeelte is alleen te pruimen voor grote Frans Hendrichs aanhangers. Hij schrijft zoals hij een verslag geeft van een ijshockeywedstrijd. Onder het motto dat een goede grap geen kwaad kan vertelt zijn beperkte arsenaal iedere ke*r als hij daar de kans toe krijgt. Vandaar ook dat hij in zijn boek nogal eens in herhalingen vervalt. En het lijkt er ook of als alle bon mots die hij zelf verzint zo goed zijn dat hij ze maar door anderen laat zeggen. Die anderen zitten tijdens ijshockeywedstrijden op de tribune en op een of andere manier vangt Frans Henrichs d e grappen altijd op. Minstens een maal per pagina staan er achter een woord drie punt- jes zodat wc even de tijd hebben de grap in zijn wolle omvang te bevat ten. Dat gaat vervelen, zeker als je ze allemaal al van de televisie kent.- Vier nieuwe sportboeken dus. maar ook weer niets nieuws eigenlijk. Het niveau is over het geheel genomen bedenkelijk gebleven. Theo Koomen: '25 jaar doping', Uitgeverij Luitlngen, Laren. 145 pag. Hans Molenaar: 'München '74, programma namen-feiten'. Uitgeverij Ue Boekerij, 80 pag. Prijs 5.90. W. Nlchels: 'Voetbaltraining In foto's Uit» geverlj La Rlvlöre e.i Voorhoeve, 130 pag. Prijs 14.40. Frans Henrichs: Over... 'ijshockey'. Uitge verij La Hlvière en Voorhoeve. 208 pag. Prijs 19,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19