Pete 'n' Tillie i een gewone-mensenverhaal jantrekkelijke Western iet eenzame cowboys VW Golf contra de conjunctuurstroom Vele auto's werden deze maand duurder autobiografie- Autokeus en sex s.v.p.: gein uit it jaar nul Wat de gluurder zag slechts een morbide thriller Dodelijke drijfjacht, mooi en hevig Op zoek naar weerstand tegen cariës Austin Allegro 1300 V BINNENLAND T11/K13 Ber Huising en Tillieniet zo jong meer, leren elkaar kennen op een feest en vriendin drijft ze tot elkaar. De losse verkering wordt toch ouwelijk. Er komt een zoontje. Pa gaat later wel eens vreemd, 'ongetje wordt ziek en sterft. De ouders gaan uiteen, maar ze en elkaar tenslotte toch niet missen. iwone-menseiwerhaal is naar het Witch's Milk van Peter de Vries, •rfilmd door Martin Ritj, een er, die eerst toneelspeler en eur was en een jaar of twintig aan een serie goede films Vaak met zijn leerlingen uit s Studio, Paul Newman en Jo- Wcodward o.m. Pete en Tillie had hij ook weer spelers, en nodig ook, \óant het (ADVERTENTIE) gaat in dit verhaal vooral om de karakter in de verschillende omstan digheden. Walter Matthau is Pete, een onver schillig doende, brutale grappenma ker, die zijn gevoel verbergt achter een onbehouwen gedrag en cynische geestigheden, die niet altijd goed val len. Innerlijk is hij goed en eerlijk, Matthau maakt zo'n man helemaal. Carol Burnett is Tillie, niet mooi. maar wel erg aardig, onzeker in het begin en later wijs genoeg om haar leven in de hand te houden, al barst zij wel eens in opstandig verdriet uit. En eenmaal raakt zij in een komisch gevecht met die oudere vriendin, waar Geraldine Page een kostelijk type van maakt. Rcné Auberjonois speelt een inne mend aanstellerige eenzame homosek suele vriend, die vcor eenzame Tillie zou willen zorgen. De elefjarige Lee H. Montgomerij is al een pittig ac- teurtje. Hij heeft echt lol met zijn malle filmpa. De humor, en zelfs kolder, die van Pete cn Tillie toch een comedy maken, zijn overwogen aangepast bij de droeviger ondertoon. Martin Ritt gaf, voor zover wij dat kunnen aanvoelen, het leven van die Amerikaanse burgers naar de werke lijkheid weer. In de echte huizen, straten, restaurantjes van San Franci sco en omgeving. Met John Alonzo voor het zuiver gestemde camerawerk. (Amstcrdam-Alliambra I, 14 j) Carol Burnett, Walter Matthau en Lee H. Montgomery in Pete 'n' Tillie. (ADVERTENTIE) \seur Blake Edwards is van genres thuis. Hij maakte dies Days of Wine and j), comedies (Breakfast at nys, The Pink Panther), \mische kluchten (The Race) en zoal meerOp oede dag dacht hij 'Kom, fc eens een Western maken pt deed hijin 1971. 'Wild Rovers' hier zo laat [vertoond begrijp ik niet goed, hij is best de moeite waard. Hij j als een comedie. Twee cowboys i Holden en Ryan O'Neill, die jirde werken beu zijn, besluiten goeie dag met een min of Idolle kop een bank te beroven, lat redelijk goed, maar op hun lar Mexico, waar een lui leven jiooie meisjes wacht, regenen de neer op hun onbezonnen in. Bij een pokerspelletje wordt jchoten, de jongste cowboy raakt |d, wordt nog een eindje meege- en met mes en brandend ijzer weid, maar hij sterft. De andere fexico aanschouwen: de zonen e sheriff zorgen voor zijn .onder- [l naar de mode van een paar 'eleden is het Wilde Westen Itelijk ontdaan van zijn stoere ir. Wanneer er pijn wordt gele- irdt er geschreeuwd en gebruld; g wordt ook niet zonder ge- verdragen, de taal is ruw, de grijs, het leven bij wijlen Maar het glorieuze landschap iet toch, vooral als de tweede in eeuw terecht komen, waar ze vild paard temmen. Blake Ed- maakt soms gebruik van slow als hij vindt dat een bepaalde accentuering behoeft. Dat is goed en soms gekunsteld, de n zijn geheel ontkomt niet aan suere gekunsteldheid, er is veel mooie in: de muziek erry Goldsmith wordt voortreffe- ebruikt, de twee hoofdrolspelers n iets zeer vertederends en van eène weet ik nu al dat ik die zal onthouden. De sheriff voert mgderig gesprek met zijn zonen veranda van zijn huis en daar- lf-|j£ strekt zich het prachtige, bar- ,H- fuingrijze land uit, dampend van leid en verveling. Manifiek! W. Wielek-Bcrg (Amsterdam-Saskla, 14 jr),' arif" William Holden en Ryan O'Neill in Wild Rovers. een uitermate vervelende film "gt zich achter de toch wel aar- titel 'Geen sex s.v.p., wij zijn Een zouteloze loltrapperij, dat niet voor mogelijk. Uitgangssi- een producent van pornowaren 't een verkeerd adres op en zodoende zijn nering niet aan ranche-verwante shop, maar aan ank. Boven die bank woont een trouwd paar en dat is bang voor recteur. Daarom moet die rom- 'erdwijnen en een kleine drift van een boekhouder wordt om en de redenen uitverkoren om icjaakje te klaren. Die man doet stom dat hel echt niet leuk is. Blaadjes begraven in het films versnipperen in de goot- boeken verscheuren in de WV 15 J en zoal meer. Alles verstopt, dat spreekt. En gelachten dat we hebben! Maar niet echt. W.W.-B. Amsterdam-Rembrandtpleintheater 14 jr). 'Wat de gluurder zag'als dat nou geen pornofilm-titel is weet ik het niet meer. Toch is het onderhavige geval geen sexfilm, maar een morèide trhiller. Waarin wel veel uit. de kle ren wordt gestapt, dat dient gezegd, 't Is meteen al raak als het jonge vrouwtje (BritfEklund) van de veel oudere man (Hardy Kruger) kennis maakt met haar twaalfjarige stiefzoon (Mark Lester.). Geei. gewoon jongetje, voorwaar, een afschuwelijk wanpro duct: hij loert paartjes af, martelt katten dood en is ook lang niet onverschillig voor de charmes van zijn stiefmoeder. Die lijkt in het be gin nu wel het onschuldige slachtof fer, maar als zij gaat wroeten in hdt gore verleden van het heilloze huisge zin steken haar boze eigenschappen gaandeweg de kopjes op. Zodat zij en hel jongetje op de hamvraag 'Spie geltje, spiegeltje alm de wand, wie is de slechtste in het land?', aan het eind van de film vermoedelijk ten antwoord zullen krijgen 'Lood om oud ijzer'. Regisseur James Kelly is kennelijk te rade gegaan bij Hitch cock, maar veel baat heeft het hem niet opgeleverd. De oude meester doet het allemaal veel subtieler en geraffi neerder, niet zo plat en ordinair. En dan die verschrikkelijke Britt Eklund in de hoofdrol! Net een pop van schuimrubber. Die arme Mark Lester moet ook altijd maar komen opdraven als er weer eens een demonisch kind van node is. Zou de psyche van dat baasje daar nu geen deuk van krij gen' W. W.-B. Amsterdam-Nöggerath. 18 jr.) (ADVERTENTIE) DOOR SICCO DE JONG Nu in Amerika èn Europa de con- junctuur voor de auto-industrie meer een koude douche dan een wanne golfstroom is, heeft Volks wagen het nieuwe model Golf des te harder nodig om te pogen het getij te keren. De nieuwe wagen kan zich daar, afhankelijk van de prijs, zeker toe lenen. Het js een zuinige stadsauto, met voldoende prestaties. De vandaag officieel geïntroduceerde VW Golf is 3,70 meter lang, of 15 cm korter dan de dit voorjaar verschenen VW Scirocco en een halve meter korter dan de VW Passat van vorig jaar. De dwarsgeplaatste motor met voorwielaandrijving zorgt niettemin voor een redelijke binnenruimte. Er zijn twee- en vierdeurs-versies en ver der basis- en luxe-uitvoeringen. De Golfmotoren zijn dezelfde als die van de Scirocco: de 1100 'cc van 50 DIN-pk en de 1500 cc van 70 pk. Beide zijn geschikt voor normale ben zine en verbruiken resp. 1 op 12 y2 en 1 op IIV2 volgens de door de fabriek opgegeven DIN-norm bij 100 km. con stante snelheid. De 1500, aangeduid als S, heeft een Automatic-variant. De basisuitvoeringen zijn de Golf en de Golf S; de luxe de Golf L en LS. Tweemaal VW's nieuwe Golf, in de zomer ook gere ed voor export naar Nederland. Een 85 pk-TS blijft er alleen voor de Scirocco. Geen radiaalbanden De VW Golf is 20 cm. langer dan de Renault 5, die uitvoeringen met moto ren van 850, 950 en 1300 cc heeft, en 10 cm langer dan de 900 cc-Fiat 127 en de 950 cc-Peugeot 104. In vergelij king met deze modellen mist de Golf van 1100 cc radiaalbanden, terwijl geen van de Golfuitvoeringen stan daard achterruitverwaiming heeft. De 1.1 liter-Golf heeft trommelremmen rondom; de 1,5 liter-Golf heeft vóór schijfremmen en rembekrachtiging. Wat de veiligheid betreft valt verder de onafhankelijke wielophanging rondom en de plaatsing van de benzi netank ter hoogte van de achteras op. De kever heeft de motor achterin en de tank voorin. Verkopen van kever De verkopen van VW's kever zijn sinds de olieproblemen ontstonden sterk teruggelopen. Nochtahns zal de Gnlf de kever niet verdringen en dan ook in prijs daarboven uitkomen. Waarmee VW hoopt een nieuw deel van de automarkt te bestrijken, mede om zodoende ook de stroom van slech te berichten over de rentabiliteit van dit grootste Duitse concern te keren. In The Deadley Trackers is Richard Harris een pacifistische wild-wëst-she- riff die niet eens wil dat er opbankro- vers geschoten -wordt. En dat loopt fout. Ze vermoorden zijn vrouw en zijn zoontje en dan gaat hij psycho- patisch bezeten achter ze aan. Tot in Mexico, waar hij geen rechten heeft en dus niemand zomaar mag dood schieten. Maar hij doet het toch, .on danks de welwillende mee- en tegen werking van de sheriff aldaar. Dat is Al Lettieri in een innemende ruige rol. Hij vermoordt er vier en krijgt dan zelf de kogel. Dat is het enige melodramatische niet. Er wordt nok gesold met moeder .en kindje van de hoofdbandiet, in een klooster, en met het blind worden, tijdelijk dan, van die arme Richard Harris, die toch al een bijna spastische acteur is, zodat Rod Taylor als de grote bandiet ook wel erg de schruk moest uithangen Alles tot voldoening van regisseur Barry Shear, en wie weet producent Fouad Said, die in hun effecten naar de opera nedigden. Het zou niet eens vreemd geweest zijn als al diie bandieten en sheriffs, vrouwen en kinderen hun rollen had den gezongen. De dramatisch geladen fotografie van Gabriel Torres is er ook naar. Mooi en hevig dus, en voor mij hoeft dat niet. B.M. (Amsterdam- Cineac Damrak, 18 j.) UTRECHT De vakgroep preventie ve tandheelkunde van de Utrechtse universiteit gaat op kosten van de industrie onderzoek verrichten naar weerstandsfactoren tegen tandbederf. De Nederlandse vereniging voor de suikerwerk- en chocoladeverwerkende industrie Nevesuco heeft 73.700 gul den ter beschikking gesteld. Directeur W. Visser zei dat hij het geld liever hieraan uitgaf dan aan public relations. 'Onze produkten wor den vermoedelijk terecht aangevallen op hun cariësverwekkende werking, en daaromvoelen wij het als een plicht om een bijdrage te leveren aan wetenschappelijk onderzoek dat een oplossing voor dit probleem kan ge ven'. Het onderzoek zal speciaal zijn ge richt op factoren die tandbederf be vorderen wanneer de aanwezigheid van suiker het eenmaal mogelijk heeft gemaakt. Bij dienstplichtige mi litairen met en zonder cariës (één op de duizend heeft een gaaf gebit) zal de bacteriënbevolking in de mond worden vergeleken. Ook wordt geke ken naar het immunologisch patroon, dat het vermogen van het lichaam beschrijft om bepaalde soorten bacte riën uit te schakelen. Een compacte auto, die veel biedt voor z'n prijs en die vooral opvalt door een voortreffelijke veercomfort, is de Austin Allegro. Een produkt, waarmee British Leyland aansluit op de actuele wensen. De lengte van 3,85 meter houdt een praktisch midden tussen de stadswagen en de mid denklasser. De Allegro evenals de Minii, 1100-1300, Maxi en 2200 een voorwielaandrijver heeft een perfect weggedrag. Het manoeuvreren met de auto zou voortreffelijk gaan, ware er niet een 'Quartic' stuurwiel, dat voor snel draaien van het stuur ook na enige gewenning toch wat lastig blijft. De vierkante, doch afgeronde Quartic- vorm is op z'n Engels een 'gimmick', die als voordeel een goed zicht op het dashboard en meer beenruimte geeft. Een wezenlijke bijdrage daartoe is het niet. maar het stuurt wel aardig, als je er aan gewend bent. In die zin, dat je goed merkt te sturen en dat de nadelen daarvan doorgaans wel mee vallen. Maar het is wel een kwestie van smaak en niet na één proefrit te beoordelen. Meer een aanmerking dan een opmer king geldt de wat sponzerige versnel lingsbak, weer een Britse eigenaardig heid. Maar overigens valt het rijden met deze auto slechts positief te be oordelen. Perfect door de bocht, vrij wel geen zijwindgevoeligheid, goed op de weg met z'n radiaalbanden bij ons exemplaar Michelin ZX en prima remmen, die bekrachtigd zijn. Voor 'n wagen, waarvan de standaard uitvoering op acht-en-een-kwart mille komt, biedt de Allegro zeer veel ex tra's: behalve de servo-remmen en radiaalbanden o.m. ruitenwissers met twee snelheden, een verwarmde ach terruit en hydragas-vering. Deze ve ring met gashouders gevuld met stikstof als .schokdempers plus het principe van de vloeistofvering uit de Austin-Morris 1100-1300 doet enigszins aan de hydraupneumatique van Ci- troën denken, maar zal iets goedkoper zijn en is niet minder effectief. Er ontstaat een diagonale niveauregeling tussen één voor- en één achterwiel, met als gevolg een uitnemende weg- ligging en een prima comfort, een combinatie die bepaald niet overal zó gunstig uitpakt. Dc verschillende uitvoeringen van de Austin Allegro zijn herkenbaar aan de grille: bij de 1300 verticale strips. Bij de goede wegligging en remmen behoort in feite ook voldoende motor vermogen en dat is eigenlijk bij de basisuitvoering van 1100 cc wat onder de maat. We reden die versie een jaar geleden bij de officiële introductie waarna British Leyland met de Nederlandse introduktie nog geruime tijd wachtte, zogezegd 'om de kinder ziekten er uit te halen'. Maar toen vonden we die 1100 wat traag, reden om nu achter het halfvierkante stuur^ van de 1300 te gaan proefrijden. En die motor is met 57 DIN-pk 9 pk meer dan de 1100 precies op maat. Het houdt dan ook niet over, maar daarvoor is een 69 pk 1500 beschik baar. Met vijfversnellingsbak overi gens. Vloertapijt De 1300 heeft vier versnellingen. Ver der vloertapijt en een motorkapslui ting in het interieur als extra's boven de 1100. De topsnelheid komt rond de 140 km per uur; het benzineverbruik op zo'n 1 op 11 1 op 12. De acceleratie is redelijk. De Britse traditie getrouw hebben de ontwerpers vooral dank zij de dwarse motorplaatsing voorin een behoorlijke binnenruimte gecreëerd. De interieur- afwerking is goed, evenals ventilatie, verwarming en verlichting. De Alle gro blijkt een uiterst overzichtelijke auto, zowel aan de binnen- als aan de buitenkant. Dc bagageruimte is alles zins acceptabel. Kortom: een zeer complete kleine middenklasser. In het kort: aantal cilinders: 4; cilin derinhoud: 1275 cc; maximum-vermo gen: 57 DIN-pk; pk per 100 kg: 7,0; topsnelheid: 140 km per uur; benzine verbruik: 1 op 11 1 op 12; inhoud benzinetank: 48 liter; remmen: schijf remmen voor, trommelremmen ach ter; servo-bekrachtiging; gordels: drie puntsgordels met drukknopsluiting; leeg gewicht: 810 kg; lengte: 3,85 meter; breedte: 1.61 meter; hoogte: 1.37 meter; prijs incl. BTW: ƒ9.190, (tweedeurs; vierdeurs 400,extra). Deze maand hebben BMW, Britièh Leyland, Honda, Renault^ en Sim-, ca hun prijzen verhoogd. Vorige maand waren Volkswagen, Fiat, Audi en Peugeot al duurder ge worden. De prijsverhogingen va riëren van ongeveer één tot vijf procent. Zo komt het gemiddelde op de 3 h 4 procent neer, waar mee VW en Fiat in april de nieu we autoprijzengolf openden. BMW bracht op 1 mei tegelijk met de première van de 2002 Turbo en de 3,3 liter voor Nederland prijsverhogingen in rekening. De kleinste viercilinders stegen circa 5 procent1 in prijs, de middenserie 520-525 is 2 procent duur der geworden en de grote zescilinders gingen 4 procent omhoog. De goed koopste BMW, de 1602, kost nu op 750 na 14 mille incl. BTW. De duurste, de nieuwe 3.3 Automaat, komt op ƒ47.995, British Leyland maakte de Mini-serie 2/2 4 procent duurder; de overige modellen bleven in de buurt van 2 procent prijsverhoging, met uitzonde ring van de in prijs gelijkgebleven nieuwe Austin Allegro en Jaguar. Door de vrijwillige prijsverlaging voor de British Leyland-merken in het naar van 1973 liggen de nieuwe prijzen nog iets beneden het niveau van vorig jaar zomer. De goedkoopste Mini kost thans ƒ6.355, Honda Bij Honda valt de N 600 T buiten de prijsverhogingen, maar de Civic werd 2 tot 4 procent duurder. De twee deurs Honda Civic kost thans 8.995,—. Renault's prijzen gingen ditmaal 1 V/2 procent omhoog. De goedkoopste Renault 4 komt nu op ƒ6.795, De prijsverhogingen van Simca en de Franse Chrysler komt op 4 procent uit. De goedkoopste Simca 1000 kost thans ƒ6.695,Verder introduceert Chrysler Nederland thans de Simca's 1000 GLE en 1100 ES. Deze modellen hebben de kleine motor resp. 950 en 11Q0 cc maar zijn uitgevoerd zoals de typen met grotere motor. De prijzen bedragen resp. 6.995,en 9.595,—. Audi is Volkswagen met de prijsver hoging gevolgd door de prijs van de Audi 80 gelijk te trekken met die van de VW Passat: vanaf 11.380,De Audi 100 bleef in prijs gelijk; de Audi 100 Coupé werd 2 procent duur der. Peugeot De prijsverhoging van Peugeot be droeg bijna drie procent, welke Nederlandse prijsverhoging op 2 mei ook in België gevolgd is. Deze Belgi sche prijsverhoging was niet be trokken in de publikatie van Trouw- Kwartet op 1 mei, waarin gesteld werd dat de Peugeot 504 in Neder land 2.500 duurder is dan in België, wat geweten werd aan het prijsbeleid van de Nederlandse regering. Dit is echter niet juist; de belasting op de auto is in Nederland hoger door een extra verbruiksbelasting van 16 pet vóór heffing van de BTW. Bovendien werden nog verschillende uitvoerin gen vergeleken en was de wisselkoers niet overeenkomstig de dóór Peugeot aan de importeur berekende midden koersen. Volgens Gebr. Nefkens is de Peugeot 504 GL in Nederland excl. belastingen ƒ658,duurder dan in België, de Peugeot 204 178,duurder en de Peugeot 104 ƒ70,goedkoper. Dit is bepaald door de contracten van de Franse fabriek met de te Utrecht gevestigde importeur. Wisselkoersen De wisselkoersen, maar ook de prij zenpolitiek van de buitenlandse fabrie ken tegenover hun importeurs, zijn de bepalende factoren voor de prijs stijgingen van auto's in Nederland. Daarin worden ook de kostenstijgin gen doorberekend, die in het alge meen voor kleine auto's waarop steeds minder winst is gemaakt hoger uitkomen dan voor grote auto's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13