'Nieuw-Dennendal' bereid tot overleg Eva den Hartog naar Bangladesj FA-directeur niet op htzitting verschenen ekomstige voorzitter jrnalisten billijkt ^banning Solzjenitsin CNV-bond: kruitfabriek ItlOet ill Mflideil blijven Bonden boos dat ze zo laat zijn ingeschakeld Personalia Textielfabriek dicht: ontslag voor 274 man \n van de acht voorwaarden laten vallen Hendriks: grootst mogelijke spoed met de scheiding Met auto tegen leuning Groot deel rijkswegen overbelast Bakkerbedrijf heeft nieuwe CAO DitisNeerlands zachtste borrel Kleine citroëns duurder Ruim 61 mille voor kamerlid GPV tot Eerste Kamer: Wijzig zondagswet niét bKWAiR' :,TET VRIJDAG 17 MEI 1974 BINNENLAND T9/K11 sn onzer verslaggevers HAAG/UTRECHT De werkgroep Nieuw-Dennendal heeft gistermiddag, toen het Kamer- over Dennendal nog aan de gang was, meegedeeld bereid te zijn tot constructief overleg met de Issie-Langemeijer over de vestiging van een inrichting Nieuw-Dennendal. Daarvoor heeft de roep zeven van haar acht voorwaarden, waaraan zij maandag het dragen van verdere verant- elijkheid voor de g#ng van zaken verbond, laten vallen. Stampvol was de perskamer van Schiphol bij het afscheid van Eva den Hartog (midden) en haar mede werkster Truus Quak (links), die naar Bangladesj zijn vertrokken. Rechts majoor L. Betgen van het korps Rotterdam-Zuid, waarvan Truus Quak altijd een actief lid is geweest. ïaaft alleen de eis, dat de N •LangenMjer haar erken de werkgroep als bestuur w-Dennendal moet waarma- geen enkele beslissing te nder dat behoorlijk overleg gd met de werkgroep. De noemt dit punt 'de vanzelf- minimum-balans voor het an enigerlei verantwoorde- inzerzijds'. verklaring zegt ze: 'Hoewel elijks nog ruimte zien voor jermate positieve conflictop- n hoewel we ons door de een groot arsenaal van delen tot de kleinst denkba- wöten teruggedrongen, zul- ns tot het alleruiterste coö- opstellen'. Iet overleg met roep Nieuw-Dennendal en de !-Langemeijer zal dan ook rorden voortgezet over een twerking van het 'splitsings* van de commissie-Langemeij- r ging er gisteren aan het het debat mee akkoord om itaris Hendriks nog enige unnen voor overleg met de -Langemeijer, voordat hij kunnen ingaan op vragen, rieden hem hadden gesteld aendal. ntwoord op het Kamerdebat taatssecretaris, dat het gd- dat de beheerder Gay Bal- erking krijgt in de vorm van Hij zei alleen dat de bevindingen van de heer Gay Balmaz gesteund werden door het staatstoezicht op de volksge zondheid. De heer Drenth zegde tod, dat hij van de beheerder verwacht, dat deze zoveel mogelijk overleg zal plegen met de ABVA, maar dat er zich echter spoedeisende situaties kunnen voordoen, waarin direct han delen geboden is zonder dat hier tevoren overleg over heeft kunnen plaats vinden. tijdelijk aan te trekken krachten. Hij Twijfels denkt hierbij aan psychologen en zei verder, dat de commissie ernaar streeft dit op korte termijn te realise ren. Voor verdere uitbreiding van de bevoegdheden van de beheerder die volgens hem zeer ruim zijn voelde hij niet. Spoed Op verzoek vap met name de ARP, de CHU, de VVD en DS'70 deelde hij nadrukkelijk mee, dat nu de 'grootst mogelijke spoed moet worden be tracht met de uitvoering van de schei ding'. De staatssecretaris ging verder heel summier in op de vele vragen, die hem van de kant van de Kamer dinsdag waren gesteld. Ook de ernsti ge kritiek, die het kamerlid Van der Lek op het rapport van de beheerder over de situatie op Dennendal had geuit, legde hij naast zich neer. In tweede termijn zei mevrouw Ve der-Smit, op wier verzoek dit debat werd gehouden, dat staatssecretaris Hendriks er niet in was geslaagd haar twijfels weg te ndmen. Met name over de juridische kant van de zaak wilde zij duidelijkheid hebben (evenals trouwens mevrouw Van Leeuwen (ARP) zoals over de vraag pnder wiens verantwoordelijkheid de nieuwe inrichting van Nieuw-Dennendal gaat vallen en hoe het zit met de erken ning van deze inrichting door de ziekenfondsraad, wil deze inrichting in aanmerking komen voor de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Beide kamerleden drongen aan op afhandeling van deze zaak op zo kort mogelijke termijn, waarbij de heer Tilanus (CHU) opmerkte, dat 'de commissie-Langemeijer en de heer Gay Balmaz met voortvarendheid ver der moeten gaan met saneren'. De heer Van der Lek (PSP), die opnieuw herhaalde dat zijn vertrou wen in de commissie en de staatsse cretaris tot het nulpunt was gedaald, zei, dat deze twee nu doen, waarmee het bestuur van de WA-stichting is begonnen: liquidatie van Dennendal'. Er heerst nu een lynch-stemming, die ik bitter betreur. En dat terwijl er nog steeds geen feitelijke bewijsvoe ring is aangevoerd voor wat er in het rapport van de beheerder staat. Dat het staatstoezicht op de volksgezond heid er achter staat, zegt ze niets. Ik heb eigen ogen om waar te nemen en daarop gebaseerd een eigen mening, die pér definitie nidt inferieur is aan die van een arts', aldus het Kamerlid, die nog stelde, dat de werkgroep Nieuw-Dennendal geen voorwaarden meer mag stellen en alleen mag zeg gen:. 'met welk touw ze gehangen willen worden'. (Door een misverstand is gisteren in onze krant een verkeerde indruk ge geven van de woorden van de heer Van der Lek, die niet 'uitviel' tégen Nieuw Dennendal maar juist het tegen overgestelde deed. Onze excuses aan hem én onze lezers)'. bank ivil gevangenneming - ering door Spanje I verslaggever ÏDAM De Rotterdamse rechtbank heeft de onmiddellijke ineming bevolen van de ex-directeur van de SUFA-loterij, de A. B., die gisteren terecht had moeten staan omdat hij in drukkerij in Wageningen voor vijf ton had opgelicht. Het de rechtbank maakt het de officier van justitie mogelijk hje, waar B. vermoedelijk is, om uitlevering té vragen. Men Iroberen B. op 13 juni te berechten. diende het bestuur van de ganisatrice van de Algemene (lederland, een klacht in te- adat deze de drukkerij VA- [ageningen onder valse voor- bewogen zou hebben tot een bn vijf ton. Hij zou verteld jat de SUFA in het kader van ng van een reisorganisatie wilde laten bouwen. Later B. met het geleende geld Vet Spaanse eiland Ibiza een eft laten bouwen. Overigens -jhet hotel, dat een financiële Fl werd, moeten verkopen, ervan beschuldigd een be- 79.000 gulden dat eigendom ISUFA was, verduisterd te jri van dit jaar werd B. in gesteld, maar ruim twee I later werd die bewaring op- 1B. vertrok met medeweten fficier van justitie naar zijn Ibiza, waar zijn vrouw een keltje drijft, jvan justitie mr. L. Jansen fich gisteren verbaasd over het feit dat de verdachte was wegge bleven. 'Ik begrijp het werkelijk niet. Deze man heeft tijdens het vooronder zoek alle medewerking verleend. Hij heeft zelfs alles eerlijk bekend. Daar om zag ik in maart ook geen reden om me tegen vrijlating van B. te verzetten'. De officier wilde de zaak niet bij verstek behandeld zien. 'Het gaat om zulke persoonlijke aangele genheden, dat ik het liefst B. erbij wil hebben'. Overreed? Volgens mr. Jansen heeft Nederland een uitleveringsverdrag met Spanje. Mr. S. Ivens, de raadsman van B. zei dat hij deze week nog telefonisch contact had gehad met zijn cliënt. B. zou hem verteld hebben dat hij nog niet wist of hij naar de rechtzitting zou komen. 'Ik ben bang dat hij zich door een Spaanse advocaat heeft laten overreden om op Ibiza te blijven. Ik vind dat uiterst bedenkelijk. Hij moet toch weten dat hij door wegblijven zichzelf alleen maar schaadt', aldus Ivens. It in NVJ over uitspraak W. Klinkenberg b onzer verslaggevers )lAM Binnen de Nederlandse Vereniging van Journa al) is otLrust ontstaan, nu haar toekomstige voorzitter, de pamse publicist W. Klinkenberg, de verbanning van de Rus- fchrijver Solzjenitsin uit de Sowjet-Unie beeft gebillijkt als jaatregel die de versterking van bet socialisme en van de goede komt'. irg, die zaterdag op een Arn- irgadering Van de NVJ enig voor het voorzitterschap is, jrmee binnen de vereniging Jflen opgeroepen van journa- lie menen dat de NVJ de van meningsuiting principl ed te verdedigen, lidaat-voorzitter becommenta- verbanning van Solzjenitsin ik in het maandblad van de ig Nederland-USSR. Klinken- 'ijt de verbannen schrijver iet marxisme in de Sowjet afschaffen en overlaten aan volksrepubliek, dat hij irkt auorltair systeem' en icratische verkiezingen voor- i in een dergelijk klimaat ^tsarisme zou hij, de grote en kampioen van de ver- uiteraard wel zijn anti-sow- J moeten kunnen publiceren. £t 'Rusland' waar Solzjenitsin 1 pigverlangt en waarvoor hij 1 aldus Klinkenberg. Hij vervolgt 'Is het dan merkwaardig dat de socialistische Sowjet Unie der gelijke reactionaire en in tal van opzichten landsverraderlijke structuu weigert te publiceren en te versprei den, zoals terecht in ons eigen land zojuist nog Hitiers 'Mein Kampf niet heeft mogen herverschijnen? En zoals even terecht na de nazi-bezetting van ons land een fascistische verraders- krant als 'De Telegraaf' jarenlang ver boden is geweest?' Klinkenberg meent dat Solzjenitsin heeft geprobeerd in eigen land de opbouw van een steeds welvarender en democratiser worden socialisme te verstoren en de. politiek van co-exis tentie van zijn regering te ondermij nen. 'Juist de maatregel tot verban ning van Solzjenitsin houdt in dat deze figuur zijn activiteiten nauwe lijks meer met enige waarde kan verrichten voor de tegenstanders van de USSR en van ontspanning', aldus Klinkenberg. SCHIPHOL Samen met Truus Quak, die haar baan als bedrljfs- verpleegster in Vlaardingen daarvoor in de steek liet is gistermid dag majoor Eva den Hartog van het Leger des Heils naar Bangla-Desj vertrokken. Met als standplaats de hoofdstad Dacca wordt ze het hoofd (officieel heet dat: officer in command) van alle sinds 1972 in dath land opgezette activiteiten van het Leger des Heils. En dat zijn er heel wat. Saxofonist Paul Gonsalves overleden LONDEN Paul Gonsalves, tenor saxofonist van het Duke Ellington- orkest, is overleden. Hij werd dood aangetroffen in een huis in Londen. Gonsalves, die in New York woonde, is 53 jaar geworden. Hij speelde sinds 1950 in het orkest van Ellington. Daarvoor speelde hij vijf jaar in het orkest van Count Basie. Van een verslaggever DRACHTEN De 27-jarige autover koper A. Veenstra uit het Friese Boelenslaan is gisternacht dood in de berm van een afwateringskanaal in Rottevalle gevonden. Zijn auto lag in het kanaal. De man Is met zijn wagen tegen een brugleuning gereden. Om te beginnen is er een kinderhuis, waarin ongeveer zestig gehandicapten zijn opgenomen. Mejuffrouw Quak wordt daar de directrice van. De meeste patiëntjes, die het geluk heb ben daar te verblijven er zijn tienduizenden gehandicapten onver zorgd krijgen er een fysio-thera- peutische behandeling en een aange paste opleiding, zodat ze zich straks zo goed mogelijk kunnen handhaven in de maatschappij. Een maatschappij die zo volslagen ADVERTENTIE Van een verslaggever AMSTERDAM Een groot deel van de auto- en autosnelwegen wordt in de spitsuren overbelast. De toelaatba re maximumbelasting wordt regelma tig overschreden. De overbelaste autosnelwegen liggen vrijwel allemaal in de randstad. De enkelbanige rijkswegen die regematig te kampen hebben met overbelasting, liggen meer gelijkmatig over het hele land verspreid. Dit heeft het hoofd van de dienst verkeerskunde van Rijkswaterstaat, ir. B. Beukers, geschreven in een inlei ding op het tweede deel van het congres 'Beheerst Verkeer* in Amster dam. Dit congres is georganiseerd ter gelegenheid van de tentoonstelling over verkeerstechniek 'Intertraffic '74'. Volgens de heer Beukers zal de kloof tussen de uitbreiding van het wegen net en de groeiende verkeersontwik- keling de eerstkomende jaren nog breder worden. Dit heeft uiteraard geVolgen voor de verkeersveiligheid. DEN HAAG In het bakkersbedrijf is, zowel voor het produktie- als het verkopend personeel een nieuwe CAO afgesloten, die loopt van 1 april 1974 tot 1 april 1975. De voornaamste pun ten van overeenstemming betreffen onder andere een verhoging van de minimum vakantietoeslag tot ƒ1.150 per jaar en een verdere arbeidstijd verkorting tot veertig uur op 1 okto ber 1974. De cao is van toepassing op 21.000 werknemers. De machtigings wet heeft gediend als leidraad bij het vaststellen van de loonsverhognngen. Van onze medewerker AMSTERDAM Citroën Nederland BV heeft de prijzen van een aantal modellen met ongeveer twee en een half procent verhoogd. Het betreft hier alleen de kleine typen: 2 CV, Dyane en Ami 8. Het is de eerste prijsverhoging voor de kleine citroëns sinds het begin van 1973, de compen satie van de prijsverlaging van vorig jaar niet meegerekend. De 2CV-4 is 145 gulden duurder ge worden en kost nu 5.890 gulden. De goedkoopste Dyane komt op 6.320 gul den, de goedkoopste Ami 8 op 7.590 gulden, inclusief BTW. 'Sluiting zou rampzalig zijn voor 198 man' ontwricht is door oorlog en andere rampen dat er nog honderdduizenden daklozen zijn, zonder enig inkomen, die op onbegrijpelijke manier van de ene dag in de andere blijven le>v?n. In Dacca alleen bewonen talloze gezin nen de straten en wordenkindertjes onder de bomen geboren. En dit in dezelfde miljoenenstad waar ook een mondain leven mogelijk is, të zien in luxueuze hotels, waar toeristen en anderen zich het aan niets laten ont breken. Het Leger heeft verder twee vast e klinieken, één in de hoofdstad en één in Jessore, waar ook patiënten kun nen worden opgenomen. Verder rij den in het binnenland, dat wil zeggen een klein deel daarvan, want Bangla desj is bijna viermaal zo groot als Nederland en telt 80 miljoen in woners, waar elke vier seconden een baby bijkomt, twee mobiele klinieken rond en zijn er in de genoemde steden uitdeelpposten voor voedsel, kleding en dekens. Dan zijn er nog een typeschool voor oorlogsslachtof fers, een naaischool voor vrouwen en meisjes, een opsporingsdienst voorver- misten, en is er, niet te vergeten, een bescheiden kraamkliniek. Dit alles vraagt ongeveer 120 man personeel, dat voor een zesde uit westerlingen bestaat, onder wie vrij veel Nederlan ders: Gerrit Verschoor, technisch spe cialist, het echtpaar Kanis voor de medische zorg. Verder komt binnen kort nog over mejuffrouw Grace Sam- som, tot nu toe secretaresse bij de Novib in Den Haag, die de totale administratie voor haar .rekening gaat nemen en dan nog de twee Nederlan ders die gisteren zijn vertrokken. Met hetzelfde KLMwliegtuig ging een grote partij goederen, voedsel en me dicamenten mee. Alle Nederlandse vrijwillig(st)ers komen ten laste van het Leger des Heils hier. Geldelijke donors zijn verder Simavi, het Rode Kruis, dat ook de hele verzending van goederen voor zijn rekening nam, de Wilde Ganzen, die dit project in hun programma' hebben opgenomen, de KLM, een actiefonds in Alphen aan den Rijn en de diverse Leger des Heilskorpsen die regelmatig inzame lingen voor Bangladesj ïouden. Majoor Den Hartog gaat voorlopig één jaar do leiding van dit werk op zich nemen. Aan de ene kant omdat ze een jaartje ouder wordt en aan de andere kant omdat nog moet worden bekeken of de Leger, des Heilsactivi- teiten in het land als (in zekere zin) tijdelijke noodhulp zal moeten wor den gezien, dan wel als een per manente werksituatie. Overigens werkt het Leger in Bagla- desj niet Op zichzelf. Alle hulpver leners proberen hun werk zoveel mo gelijk te coördineren. Andere partners zijn de Unicef, de Doopsgezinden, de Baptisten, de Quakers, de rooms-ka- tholieke charitas, alsmede organisaties als 'Safe the children', uit Engeland afkomstig. Tenslotte: om een indruk van het Leger des Heilswerk te geven kan worden gezegd, dat per kwartaal rond 26.000 mensen medisch kunnen wor den geholpen. Dat is voor één organi satie natuurlijk wel een respectabel cijfer, maar vergeleken met de miljoe- nenbevolking minder dan de befaam de druppel op de gloeiende plaat. Naast reisen verblijfkosten DEN HAAG De schadeloosstelling van Tweede Kamerleden is, na een aanpassing per 1 april, gestegen tot 61.014 per jaar, plus een vaste toeslag van 540 gulden. Ook aangepast zijn de vergoedingen voor reiskosten en de vergoedingen die verband houden met de uitoefe ning van het kamerlidmaatschap. De jaarlijkse reiskostenvergoeding be draagt nu 4875 gulden. De overige kos ten variëren naargelang de woon- woont, negenduizend gulden als de men tien kilometer van Den Haag woont, negenduidend gulden als de afstand 10 tot 75 kilometer is, 10.925 gulden als men 75-150 kilometer weg woont en 13.275 gulden als de afstand meer dan 150 kilometer is. Fractie voorzitters krijgen duizend gulden per jaar en bovendien voor elk lid van hun fractie driehonderd gulden met een maximum van tien mille per jaar. De voorzitter van de kamer krijgt naast zijn schadeloosstelling nog een bedrag van dertig mille. DEN HAAG De centrale verbonds raad van het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV) heeft de Eerste Ka mer gevraagd het door de Tweede Kamer aangenomen initiatief-voorstel- Goudsmit (D'66) Jurgens (PPR) over het wijzigen van de zondagswet te verwerpen. Dit voorstel beoogt ge meenteraden te verbieden te be sluiten, dat gemeentelijke zwembaden en sportaccommodaties op zondag ge sloten zijn. 'De wetswijziging zal er mede toe leiden, dat de gemeentelijke autono mie en de beheersbevoegdheid op een ingrijpende wijze worden aangetast, hetgeen voor de betrokkenen tot ern stige gewetensconflicten kan leiden', aldus het GPV, dat ook nog op merkt dat het hoofd motief voor in diening en aanvaarding van het voor stel ligt in 'een niet willen aanvaar den dat ook voor het overheidshan delen geldt dan in het houden van Gods geboden rijke beloning ligt'. Burgemeester - Met ingang van 16 juni is de heer A. Hack, nu burge meester van Arnemuiden, benoemd tot burgemeester Van Veere. "De heer Hack, die 50 jaar is, is sinds 16 oktober 1960 burgemeester van Arne muiden. Hij is hervormd en lid van de CHU. Secretaris-göneraal Mr C. J, G. J. Vinkesteijn, secretaris-generaal van verkeer en waterstaat zal zijn functie om gezondheidsredenen neerleggen. Vandaag neemt hij in de Haagse rol zaal afscheid van zijn medewerkers en relaties. De heer Vinkesteijn, (62) heeft als secretaris-generaal acht ministers van advies gediend. Van onze sociaal-economische redactie MUIDEN Nu de regering de vestiging van de kruitfabriek Muiden Chemie b.v. in Zuidelijk Flevoland uitgesloten acht, is het enige alter natief handhaving van het bedrijf in Muiden. Sluiting van het be drijf zol rampzalig zijn voor de 198 werknemers en ook een ernstige verstoring in de regio betekenen. Tot deze conclusie komt secretaris S. Weidenaar van de Industriebond CNV in een brief aan premier Den Uyl. Sluiting van de kruitfabriek isvoor hem ook onaanvaardbaar omdat op geen enkel manier objectief is komen vast te staan of aangetoond dat de veiligheid in de knel komt als de fabriek blijft. Toen er eind maart sprake was van dat de kruitfabriek om veiligheidsre denen naar Liebenau in West-Duits- land zou gaan, stelde de industrie bond CNV ook al dat de interdeparte mentale commissie, die de regering van advies dient alleen keek naar de kostenfactor en de menselijke belan gen die in het geding zijn daaraan ondergeschikt maakte. Ook nu schrijft de heer Weidenaar de premier dat 'menselijkerwijs en redelijkerwijs' mag worden geconcludeerd dat hand having van het bedrijf in de bestaan de situatie met inachtneming en uit voering van de laatste adviezen tot een nog betere beveiliging 'beslist verantwoord mag worden beschouwd'. De heer Weidenaar komt tot die slot som op ferond van de normen, die zijn i gesteld door de interdepartementale commissie, daarbij geadviseerd door de dienst hinderwet zaken en deskun digen van TNO. Geen objectief bezwaar De vakbondsbestuurder wijst ten slot te op een zinsnede uit een brief van de regering aan de gemeente Muiden. In deze brief staat dat het kabinet 'niet bij voorbaat afwijzend staat te genover de andere mogelijkheden die de werkgelegenheid in Muiden zouden ontzien, namelijk handhaving van de kruitfabriek op de bestaande vesti gingsplaats'. De industriebond conclu deert daaruit dat de ministerraad geen objectieve bezwaren tegen hand having van het bedrijf in Muiden heeft. De bond hoopt ten slotte dat het kabinet snel een beslissing zal nemen, maar die beslissing moet dan wel eerst aan de bond worden mede gedeeld voordat hij in de puiDlictiéit komt Van onze sociaal-economische redactie TILBURG Door de sluiting van de textielfabrieken H.F.C. Enne- king b.v. in Tilburg komen 274 personeelsleden op straat te staan. Volgens directeur F. Enneking is de slechte gang van zaken van de afgelopen jaren de reden voor de sluiting, terwijl ook voor de toe komst een rendabele exploitatie onmogelijk lijkt. De aanvragen voor de ontslagvergunningen gaan volgende week de deur uit. Het bedrijf omvat een weverij en een ververij. Het vervaardigt zowel kam- garen als strljkgaren stoffen bestemd voor de dameskledingindustrie. Oorza ken voor de ongunstige gang van zaken zijn volgens de directie de ma laise in de hele confectie-industrie, de sterke stijging van de wolprijzen, die niet geheel konden worden doorbere kend en het modebeeld in de sector damesbovenkleding, waardoor de afzet stagneerde. Méde in verband met de Zeer ongunstige kostenverhoudingen ten opzichte /an EEG-landen als Italië en Frankrijk leek rendabele exploita tie niet meer mogelijk. De vakbonden zijn verontwaardigd over het late tijdstip waarop zij zijn ingeschakeld bij het overleg over de sluiting..De bonden erkennen evenwel dat gezien de enorme verliezen en de slechte toekomstperspectieven voort zetting van de prodpktie niet verant woord is, maar men twijfelt van vak bondszijde wel aan de pogingen van de directie om tot samenwerkingsvor men te komen met andere textielbe drijven. De directie, die overleg pleegt over de afvloeiingsregeling, heeft de vakbon den toegezegd intensief te zullen zoe ken naar alternatieven voor de werk nemers. Van vakbondszijde is er al op gewezen dat herplaatsing van de werknemers moeilijkheden zal opleve ren vanwege de hoge werkloosheids cijfers in Tilburg en de gemiddeld hoge leeftijd van de werknemers. De bonden verwachten nog meer inkrim pingen in de textielindustrie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11