e moeten geen gouden tergen gaan verwachten' acatures liggen voor et uitzoeken bij GAB Honderdjarig Njord toont opgaande lijn D-nieuweling Fred Kuijers: 'Programcollege funest' ^we Leidse Courant Universiteitsnieuws Brandweerwedstrijden Kinderpret bij 'Krent en Bol' Lustrumfeest van 22 tot 2 7 mei Prijsuitreiking puzzeltocht Leidse musea Dierenhulpdienst vraagt leden F/XWARTET DONDERDAG16 MEI 1974 STAD EN REGIO L3 r Jan Hoekema at EN 'We liebben een goede lijst. Ik geloof dat ik dat kan n- Het is nogal gemakkelijka kritiek te leveren op een aantal en die je voor een deel qua capaciteit nog niet kent, en je tegen af te zetten. Volgens de PvdA zijn we te jong en te on- g en, maar: waar baseren ze dat op? Hans van Dam kwam f laar jaar geleden ook pas kijken'. j st in kwestie is de WD, die E en inderdaad nogal vernieuwde el rjongde lijst de 29e mei tege- gaat. Bij ontstentenis van lijst- ir Elzinga, die een zakenreis Italië maakt, spraken we met F. "fed) Kuijers, nummer zes op de lijst. Een nieuwkomer in de gemeentepolitiek, 26 jaar oud le$eikundige. en aantal mensen hebben we .jaar een cursus gemeentepolii edaan van de Stichting Burgen 52 kunde. Daar is vrij veel kader omen. Dat was mijn eerste ac- temoeienis met de WD, ik heb altijd op gestemd, maar was oe iaar kort lid'. ronteerd met de verwijten om- Pjhet instabiele karakter van de loeg in de vorige raadsperiode, j: 'Ja, er waren toen nogal wat tingen en benoemingen. Maar len nu zeker zoveel mogelijk de zitten, het raads- en kameriid- 2' hap zijn dan bij ons ook onver- tijdje bezig, in feite. Alle nieuwko mers draaien sinds januari met de fractievergaderingen mee'. Funest Met de opmerking van Kuijers dat de nogal onprettige sfeer, die vooral in de eerste twee jaar van de raadsperio de heerste, ook wel meespeelde bij de veranderingen in de fractie, zitten we midden in hét centrale vraagstuk van de huidige gemeentepolitiek: program of afspiegeling als voorwaarde voor een college van B. en W. 'De WD is duidelijk vóór een afspiegelingscollege omdat we de bestuurbaarheid van de stad Leiden voorop stellen. Stel dat het PAK net een zetel meer heeft, wat gebeurt er dan bijvoorbeeld als één raadslid niet aanwezig is? Dan krijg je situaties als in het Engelse Lagerhuis, waar doodzieke parlemen tariërs op brancards binnengedragen worden. Niet zo verheffend voor de democratie, lijkt me zo'. ar. Wij zijn trouwens al een Ander argument van de WD is dat Het eigen ochtendblad èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving OP DE BRES VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS ■jiegroep Kamernood Jair met krakers IN ZOETERWOUDE In 'uflidariteitsverklaring met de kra an ihet voormalige nonmenkloos- Zoetemvioude, eist de Leidse 'öep Kamernood van de gemeen- terwoude,) dat het klooster aan Ibers wordt toegewezen en dat ®bouw binnen de kortst anogelij- "i bewoonbaar wordt gemaakt. |s de actiegroep fis er woon- voor 100 mensen. •ÏGEEST Woensdag 22 mei E een verkiezingsbijeenkomst ge- ti van het C.D.A. om 8 uur in peentecentrum aan de Lijtweg. s: mevr. ir. N. C. de Ruijter «.jineente en afrondingspianola- kof. dr. B. Goudzwaard, 'C.D.A., p klare wijn' en drs. M. J. van t 'Gemeente en financiële poll- Een forum zal antwoord geven oolverlaterscictie vu v 1 juni tot 16 augustus b sen onzer verslaggevers ■s, EN Ook dit jaar zal het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden weer een aktie organiseren voor ilui die de school verlaten. Vorig jaar gebeurde dit voor de eerste, keer. Evenals nu zijn in de hal iet arbeidsbureau stands ingericht waar iedereen die van school komt en een werkgever zoekt, een ie ure uitzoeken. Ook kan de scholier voorlichting krijgen over vedere studie of werkomstandigheden. LEIDEN Dr. P. L. Pearson, weten schappelijk hoofdmedewerker en hoofd van de afdeling cytogenetica van het Instituut voor Antropogeneti ca van de Leidse Universiteit, is aan deze universiteit benoemd tot gewoon lector in de medisch^ sytogenetica. Gedurende het tijdvak van 1 septem ber 1974 tot en met 31 maart 1975 zal prof. dr. F. D. Kahn, hoogleraar in de sterrenkunde aan de Universiteit van Manchester, als gasthoogleraar aan de Leidse Universiteit onderwijs in de sterrenkunde geven RIJNSBURG Zaterdag 25 mei zul len in Rijnsburg provinciale brand weerwedstrijden, klasse 11, worden gehouden, Deelnemende korpsen zijn: Alphen, Moerkapelle, Nieuwveen, Van Gelder Papier, Ter Aar, Zwijndrecht, Oudenhoorn, Fokker VFW 2, Abben- broek. Hekelingen, Hunter Douglas, Reeuwijk, Nieuw Beijerland, Brielle 1, Sony Vianen, Gorinchem, Nieuwen- hoorn, Oegstgeest. Katwijk 1 en 2, Hillegom, Voorschoten, Sassenheim, Valkenburg, Wassenaar, Voorhout, Lisse, Leiderdorp, Noordwijkerhout en Warmond. In totaal dertig ploe gen. Omstreeks 5 uur zal bekend zijn wel ke ploeg het beste met de spuit kan omgaan. De prijzen worden uitgereikt in 'De Voorhof', Fred Kuyers: 'We kunnen ccn be trekkelijk kapitaalkrachtige groep voor Leiden niet missen'. op die manier bijna de helft van de kiezers uitgesloten wordt van deelna me aan het bestuur. 'Die stemmen, lijkt het wel, voor spek en bonen. Zowel voor hen als voor de verhou dingen en het samenspel in de raad, dat hebben we de laatste jaren gezien, is een programcollege funest'. dan zijn: 1 VVD, 1 CDA, 2 PvdA en 1 voor PPR, PSP en D'66. Bestuur Met welke thema's gaat de VVD cam pagne voeren? 'Allereerst natuurlijk die bestuurbaarheid van Leiden. Dat zien we als een zeer ernstige zaak. Een op de Tand zwevend PAK is niet zo nuttig voor Leiden'. Van linkse zijde wordt de WD een berustende houding verweten. 'De PvdA is al een keer naar Den Haag geweest, ten aanzien-van de financiën. Het resultaat tvas niet direct gewel dig. Het is niet alleen Leiden dat geholpen moet worden. We moeten geen gouden bergen verwachten. Dat zelfde geldt voor de eigen inkomsten van de gemeente. Je moet de belas tingdruk ook weer niet buitensporig hoog maken, dan krijg je leegloop. Ook hier wil de WD geen illusies wekken, maar doen wat binnen de mogelijkheden ligt'. Dc leegloop van Leiden noodzaakt volgens de WD ook tot stimulering van het eigen woningbezit. Kuijers. zelf net in een gerieflijke nieuw bouwwoning in de Merenwijk getrok ken, tegenover Hans van Dam overi gens: 'We kunnen een betrekkelijk kapitaalkrachtige groep voor Leiden niet missen, dat belemmert ook de doorstroming, waardpor geen goedko pere woningen leeg komen voor ande re groepen. Maar de 'sociale' woning bouw, met name ook voor de bijzon dere groepen, heeft ook veel aandacht nodig'. Oppositie Voor de WD staat vast dat de PvdA, na vier frustrerende jaren, in Leiden weer wil regeren. 'En bij de onder handelingen né de verkiezingen kun nen ze niet om CDA en VVD heen. Vóór de verkiezingen kun je zoveel beweren, dat doet iedereen. Dat cate gorisch niet-samenwerken met ons zet ten wij wel wat tussen haakjes'. Maar toch, een links college zit er in, daar kan toch ook de VVD niet omheen? 'Ja, op basis van de staten kom je op 19, of 18, want er is toen nogal raar gerekend. Stel dat het doorgaat, dan zullen we een construc tieve oppositie voeren, zeker -niét zo als de PvdA de eèrste paar jaar met traineren en tegenwerken. Het ligt niet in onze aard zo iets te gaan doen'. Wat verwacht de WD er zelf van? 'In ieder geval zeven zeer waarschijn lijk acht zetels. We hebben een geva rieerde lijst, die veel mensen zal aan spreken, van een gepensioneerde kolo nel en een paar zelfstandigen, tot een marketing manager en een student. Wat de rest van de partijen betreft: die Socialistische Partij kan er best een halen, CDA zeven of acht, hangt van GPV/SGP af, Zunderman komt wel terug. Een normaal college zou hie was vorig jaar een groot "d Het aantal bezoekers, zon dui- overtrof alle verwachtingen. Het vacatures waarmee begonnen ;i was 418, maar dat liep nog op 'li 0. In de zes weken dat de aktie a ie werden 250 vacatures als jj ien' afgevoerd. tar zal de aktie op 1 juni starten 16 augustus duren. Momenteel ledewerkers van het Gewestelijk bezig met een enquête het bedrijfsleven. Maar werkge- p die nog vacatures hebben voor ^verlaters, kunnen deze ook tele- opgeven bij het GAB, tel. 49951, toestel 29, 30, 31 en 41. sugdconsulenten van het GAB er dan voor zorgen, dat hun ffes de nodige aandacht krijgen, ic meeste sectoren van. het be- <ji 'even zullen straks weer een ■tV jongelui werk zoeken, bijv. in ministratieve, in een winkel, in itf^fisch bedrijf, een metaalbedrijf elektronisch bedrijf of in de - Vooral deze laatste sector kan fel wat vacatures gebruiken. De Q in deze sector is namelijk niet j> jarigen aantal schoolverlaters wordt dit Mjgeschat op ongeveer 1500, waar- ongeveer 60 procent verder gaat sAren. De overige 5 600 zullen l»de arbeidsmarkt beschikbaar ko- iff Vele werkgevers zullen al con- W tobben gehad met schoolverla- ]i die een werkkring zoeken. De consulenten verzoeken deze H gevers de sollicitanten niet te a m het onzekere te laten. Als ze c o dat ze aangenomen worden, e met de clausule 'mits in het i van het.diploma', is dit een ili Hans bjj het examen, dat zij nog cn doen. Verder hebben de consulenten al diverse malen ge- ic i, dat bedrijven geen 15-jarigen cmen. Dit komt omdat deze 9 verplicht is nog 2 dagen per vorming of onderwijs te volgen, b werkgevers wordt in dit verband op de volgende punten gewezen: de 15-jarigen moeten slechts gedurende 1 jaar 2 dagen per week naar school; de werkgever betaalt voor 3 dagen we# ken; en in 1975 zullen er erg weinig jongelui met een technische beroepso pleiding van school komen, omdat de LTS'en volgend jaar bijna geen exa- mengroepen hebben. De LTS'en krij gen namelijk een vierjarige opleiding en door de omschakeling zullen er volgend jaar weinig examenkandida ten zijn. En tenslotte is het aantal 15- jarigen dat van school komt vrij klein. Het zou triest zijn als deze jongelui niet aan de slag zouden kun nen komen, aldus de jeugdconsulen- ten van het GAB. Jeugdwerkloosheid Overigens gaat het in Leiden de goe de kant op met de jeugdwerkloosheid. Vorig jaar werden nog geen 20 werk lozen van 15 en 16 jaar ingeschreven bij het arbeidsbureau. De meeste schoolverlaters weten echter nauwe lijks wat ze willen. Velen kiezen hun keuzevakkenpakket op school verkeerd en denken veel te laat na over het beroep, dat ze later willen gaan uitoe fenen. Ze missen dan de goede papie ren om zich op dat beroep voor te bereiden of het te gaan uitoefenen. Ook houden veel jongeren bij de keuze van hun studie te weinig reke ning met de latere plaatsingsmogelijk heden. Zo gaan tegenwoordig erg veel LTS-ers elektrotechniek en autotech niek studeren, terwijl de plaatsings mogelijkheden gering zijn. Anderzijds kiezen nog maar weinigen voor de metaalberoepen zoals het beroep van bankwerker, terwijl er een schreeu wend tekort bestaat aan werkkrachten ln de metaal, vooral in Leiden. Overigens wordt er door het GAB wel gedaan aan voorlichting op de scho len, maar die valt vaak pas in de examenklassen en dan is de keus al lang gemaakt. Die beroepskeuzevoor lichting zou wel in een vroeger stadi um kunnen plaatsvinden, maar dan ontbreekt de motivatie bij de leerlin- Feest op dc lustrumboot van Njord. gen vaak weer, omdat het allemaal, nog te ver van ze af staat. LEIDEN Gistermiddag was er groot feest op de Hooglandse Kerkgracht. Althans voor de Werkgemeenschap Kindercentra Leiden, die. het pand Ydo als nieuw trefcentrum in gebruik nam. Ter gelegenheid van dit ire.sle.lïjke gebeuren legde het Kinderstraattheater van het Leids Akademisch Kunstcen trum (LAK) een kostelijke uit voering van het stuk Kretit en Dol' op straat, dat- zie de foto door de kleuters en peuters niet onkritisch werd gevolgd. Het nieuwe trefcentrum is over igens bestemd voor het geven van inlichtingen aan ouders over kindercentra, cursussen voor leidsters en ouders, een bibliotheek, en in de toekomst ook een z.g. speelgoedtheek. Van een onzer verslaggevers LEIDEN "Met dit lustrum willen we de roeisport als open sport voor iedereen propageren Aldus Pim van Doorn, belast met pers- en publiciteitszaken in bet Zwanencomité van de jubilerende stu dentenroeivereniging, de S.R.V. Nijord. Honderd jaar studentenroeien in Leiden, en dat is naast bet zestigjarig bestaan van <de Die Leytlie een groots roeigebeuren in onze stad. Milieu 'Hobby's' van Fred Kuijers zijn in elk geval financiën ('natuurlijk, als che micus. Iedereen streeft naar een zo schoon mogelijk milieu. Maar bedenk wel: je-kunt water wel zuiveren tot het helemaal gedestilleerd is, maar dat vindt niemand lekker'), en de binnenstad. 'Ik heb er zelf acht jaar gewoond, met veel plezier. Wij ver schillen toch wel belangrijk met de PvdA in die zin dat we de binnenstad niet rigoureus willen afsluiten, die moet bereikbaar blijven. Geen door gaande wegen, maar wel tot de Tand, en daar parkeren. Een wandelgebied vind ik prachtig, maar je moet er wel kuniten komen. We moeten waken voor de ondermijning van de positie van de middenstand, zie de sluiting van allerlei horecabedrijven in de Breestfaat'. Nog even, en dan weten we de uit lag. Misschien nog wel belangrijker zal de periode daarna zijn. 'De PvdA is heel zelfverzekerd, ze willen in het college, begrijpelijk, maar de vraag is nog maar hoe. Heel opvallend vind ik dat in hun programma steeds gesprot ken wordt over: 'er wordt', in plaats van 'er moet gestreefd worden naar'. Toch: de programma's overlappen el kaar wel voor een groot deel. De kwaliteit van de lijst van de PvdA? 'Och, we zijn geen partij die zich een oordeel aanmatigt over de kwaliteit van andere lijsten'. De zwaan, het symbool van Njord, lacht de inwoners van Leiden deze maanden voortdurend toe, op suiker zakjes en poststempels. Fraaie affi ches zijn overal in de stad te zien, en alles wijst vooruit naar de komende lustrumperiode, die valt tussen 22 en 27 mei. De lustrum commissie, die be staat uit Robert Vree, Loes Beukers, Robert Milders, Eelco Toxopeus, Ron Diercks en Pim van Doorn, is meer dan een jaar bezig geweest om een programma in elkaar te draa'ien. 'Ons doel daarbij is geweest de hele roeiwereld, maar ook de mensen die daar niet direct bijhoren, erbij te betrekken, en vooral niet een te klei ne opzet in een te enge kring. Na tuurlijk is het ook ?en feest voor de eigen vereniging, maar we hebben ook een band met Minerva. Njotd is een subvereniging van Mi nerva met een opeil karakter/ red., met andere roeiverenigingen, met de hele roeiwereld, en ook met de stad Leiden'. Nieuwe boot Hpe gaat het programma er uitzien? Belangrijkste onderdeel voor Leiden zijn de spectaculaire roeiraces in Al phen a.d. Rijn, die georganiseerd wor den door 'Hollandia', zaterdag 25 en zondag 26 mei. Op die zondag zal H.K.H. Prinses Margriet een nieuwe boot ten doop houden. Roeiers uit heel Nederland zullen dat weekeinde in Leiden verblijven, waar diverse manifestaties voor hen plaats hebben. 'Maar wij hopen dat de mensen in Leiden nu ook eens in grote getale zullen komen kijken;, het is echt niet zo ver, en de wedstrijden zelf en de sfeer eromheen zijn ontzettend leuk'. Een ander onderdeel waar veel 'Lei- denaars' aanwezig zullen zijn is de vrijdag. In Alphen is er dan een feestterrein, een ontvangst en een diner voor iedereen die in de loop der jaren iets temaken heeft gehad met Njord, en dat-zijn er nogal wat. 'Er zijn zoveel mensen die zich ooit verdienstelijk hebben gemaakt voor Njord, dat kan variëren van een hos pita tot een loodgieter'. De rest van het omvangrijke program ma is vooral voor leden en -oud leden bestemd. Een interne dag in stijl 1874 met een fotopuzzeltocht en een barbe cue hoort daarbij, en uiteraard het galabal. De openingsdag, woensdag 22 mei, omvat een ontvangst op Njord, een cortège met fanfare naar de Aca demie, waar een openingsceremonie zal plaats hebben met vertegenwoordigers van het Nederlands Olympisch Comi té, de Roeibond en de Universiteit, en ten slotte een bijeenkomst op Miner va. Daar worden de 'blijvende' ele menten van dit honderdjarig bestaan gepresenteerd; een gedenkboek '100 jaar Njord', geschreven door Helma Nepperus en Kees de Ruyter (oplage 600), en het klapstuk, een roeipropa- gandafilm 'Ga aan de haal'. Behalve vertoning op Minerva (twee keer) ligt een vertoning op de televisie in de bedoeling. 'Maar, en misschien is dat op de .lange duur veel belangrijker, hij zal ook op scholen, op verenigin gen en in buurthuizen vertoond wori den'. Een landelijk op scholen verspreide brochure over roeien in het algemeen moet daar ook aan meewerken. Eigen sfeer Zo'n lustrum biedt een goede gelegen heid door te praten over de roeisport in het algemeen, en speciaal over de plaats van Njord daarin. 'Er leven nog veel misverstanden over roeien. In feite kan iedereen, als hij wil, gaan roeien, en de sport is ook niet zo duur. Ja, vroeger had je hier ook mensen met eigen bo^en, daar werd flink aan gepoetst, en 'dan gingen ze met een vlaggetje voorop en een kus sentje in de boot, rustig varen. Die tijd is voorbij. Maar evep, voorbijis de tijd dat roeien een synoniem voor een exclusieve sport voor louter forse, en wat ruwbesnaarde corpsleden'.' Eniga jaren terug is Njord openge gaan voor iedere student. Heeft dat veel praktische gevolgen gehad? 'Niet zo gek veel, ons ledenbestand is toch wel voor meer dan 90 proc. corpsle den, oftewel leden van Minerva. En vaak worden niet-leden, en wel Njord- leden in hun tweede jaar tochnog lid. Dat is toch niet verwonderlijk gezien een honderiljarige band met Minerva, en de tochwel specifieke sfeer die Njord kenmerkt. Maar het gaat er ons om om aan te tonen, dat roeien in ieders bereik kan liggen. Per slot van rekening hebben we ook nog Asopos en die Leythe'. De sportieve prestaties van Asopos zijn de laatste jaren duidelijk' sterker geweest dan die van Njord. Hoe komt dat? 'Bij hen zijn het vaak spectaculaire successen, die gebaseerd zijn op de Olympische roeier Ed Maan. Bij ons verdwijnen de ouderejaars vrij snel, vaak ook naar functies binnen Miner va. Maar de jongerejaars lopen qua aantal en presentaties niet zoveel uit een. De verhoudingen met Asopos zijn trouwens voortreffelijk'. Als de brede basis van Njord en de top van Asopos nu eens bij elkaar gevoegd zouden worden? 'Ja, daar is in het verleden wel eens over gespro ker, dat zou dan in de vorm gaan van een algemeen watersportcentrum. Maar die plannen liggen in de ijskast. Die ijskast gaat misschien wel eens open, maar dat is een zaak voor het bestuur'. Breedtesport Met tweehonderd actieve leden, waar van ongeveer 70 wedstrijdroeiers, en - sters niet te vergeten, zit Njord in de opgaande lijn. Vooral het fuifroeien maakt een bloei door. 'Steeds meer mensen ontdekken hoe fijn. het is om met mooi weer het water op te gaan, vooral nu dat water steeds meer ge zuiverd wordt'. Laatste, onvermijdelijke vraag; 'Is roeien een elitesport? 'Alles wat vroeger elitesport heette, wordt nu terecht meer een breedte sport. Een kwart van de roeiverenigin gen heeft trouwens nog maar met studenten te maken. We krijgen nu ook veel mensen die vroeger al ge roeid hebben'. van een onzer verslaggevers LEIDEN Gistermiddag had in het museum van geologie en mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht de prijsuitreiking plaats van de museum- puzzeltocht 'Kom er es uit', die tij dens de Paasvakantie fin de negen Leidse musea werd gehouden. De jury reikte de eenste prijs uit aan Frank Vork, een 13-jarige leerling van de 'gymnasiumafdeling van de Bonavemtu- ra-scholengemeenschap. Hij iwas de enige van de 500 deelnemers, die alle negen formulieren met vragen over de negen Leidse musea goed had (ingevuld. A]s beloning hiervoor kreeg hij een fiets. De tweede prijs ging naar Daan Hartevelt uit Oegstgeest, die maar een klein foutje had ge maakt. Hij ontving een Digital klok radio. In de categorie puzzeloplossin gen werden nog 19 prijzen uitgereikt, van een LP-album met pianoconcerten van Beethoven tot schaakspelen en badmintonsets. Ook werden er nog prijzen uitgereikt voor de beste slogans voor de Leidse musea. De 9-jarige Frits van den Assen uit Oegstgeest kreeg de eerste voor zijn tekst; 'In de musea van het 400 jaar vrije Leiden vindt men curio sa uit allerlei tijen'. Han van der Werff uit Leiderdorp ontving de tweede prijs. De derde prijs ging naar Joany van der Muyen uit Leiderdorp. Aan Alice van der Heyden uit Zoeter- woude werd een extra prijs toegekend voor een boekje, dat zij over Leidens ontzet had gemaakt. LEIDEN Onder de slogan 'Hoe meer ledcnzielen, hoe meer dieren- vreugd' wil de Leidse Dierenhulp dienst een poging doen om aan ophef fing wegens geldgebrek te ontkomen, door een Vereniging Dierenhulpdienst op te richten. In de komende tijd zal getracht worden zoveel mogelijk leden te gaan werven, die een lidmaat schapsbedrag van 15,- per jaar moe ten betalen. De vereniging in spe stelt zich voor haar leden voorlopig het volgende te bieden: op vertoon van lidmaatschaps kaart 10 procent korting bij dieren handel 'Robbers (Haven); leden kun nen van de vereniging een halsbandla- bel krijgen waarin een registratie van het huisdier is gegraveerd; bij vol doende belangstelling kunnen dia avonden worden verzorgd; kleine huisdieren (geen honden) zouden tij dens vakantie op contactadressen kun nen worden ondergebracht; aangere den dieren worden van eerste Ihulp voorzien en zonodig naar de dieren arts gebracht, eigenaren zullen wor den opgespoord, enz. De vereniging is dag en nacht bereik baar onder telefoonnummer 01710- 34687. Belangstellenden kunnen zich richten tot het contactadres; Anna Paulownastraat 15 in Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3