Spinola president fan Portugal iberaal Scheel wordt nieuwe van ondsrepubliek Kissinger geeft de moed niet op Nieuwe Westduitse regering kabinet van oudgedienden Giscard krijgt steun Servan Schreiber IRA geeft geheime plannen toe -edesmissie met bestandsaanbod op pad Hartelijke ontvangst Bemiddeling nog niet gelukt idia staat voor emene staking Vaticaans blad over referendum: 'les trekken uit droeve gebeuren' Indonesië wil Vietnam uit ils linkervleugel van sociaal-democraten vandaag niet uit de boot valt door blanco te stemmen: L ïi. 1 itJW KWARTET WOENSI) \G 15 MEI 1974 BUITENLAND TT DRL'J 3SABON (AP/UPI/Reuter/AFP) Temidden van een economische cri- die zich al sinds januari heeft opgbouwd en volstrekte onzekerheid over naaste toekomst van de Portugezen in Afrika aanvaardt vandaag gene- il Antonio de Spinola het presidentschap van Portugal. gen zal hij het overgangskabinet het land voorstellen, over de ning waarvan nog enige moeilijk- si bestaan, die door zijn woord der Osorio 'de geboorteweeën van nieuwe natie' werden genoemd, moeilijkheden van volgens Osorio r van persoonijke aan van politie- ard. Maar ingewijden kunnen zich silijk voorstellen dat er geen con- en kunnen komen tussen de junta de socialisten en communisten, die het voorlopig kabinet genoteerd met name over de koloniale stie. ertussen bereizen vrijgelaten pro enten die het FRELBIO aanhan- Malawi en Tanzania om het be- ds-aanbod van de junta in Mozam- ue toe te lichten. Maar in Dar es zei een woordvoerder van het SLDIO in een eerste reactie op ichten over deze vredesmissie dat organisatie zou vasthouden aan eis, dat Lissabon onvoorwaarde- het recht op volledige onafhanke- herid van Mozambique erkent. al^edesmissie vredesmissie bestaatJ uit de ex- angenen Domingo Arouca, een ju- die op verdenking van samenwer- ig met het FRELIMO reeds acht r in Portugal heeft vastgezeten, 6 Machel broer van de FRELI- fyeider Samora Machel en José 'eirinha, welke beide laatsten vori- week uit de gevangenis van Louren- Marques zijn vrijgelaten. José chel publiceerde onmiddellijk daar- met enkele anderen een manifest irin wqrd aangedrongen op 'zelfbe- ikking op zeer korte termijn, ge- gd door zelfstandigheid'. Op weg Ar de Tanzania an se hoofdstad heeft missie ook Blantyre in Malawi igedaan voor een bespreking met isident Hastings Banda. Ondertus- heeft dr. Maximo Dias, leider van vooral door Afrikanen gesteunde MO 'Groep voor de hereniging van zambique' verklaard dat als het ELIMO het aanbod van de junta tvaardt om als politieke partij te' optreden, zijn groepering er me mee zal worden versmolten. Generaal da Costa Gomes, die inmid dels in Lissabon terug is van zijn oriëntatiereis door de 'overzeese pro vincies' neemt aan dat de missie ook aan president Nyerere zijn standpunt zal overbrengen over de FRELIMO- bases in Tanzania. Blijven deze be staan en worden ze niet overgebracht naar Mozambique dan is dat volgens de generaal nogal stuitend voor de hele gedachte van zelfbeschikking. De junta-woordvoerder Osorio ver klaarde in Lissabon dat de voorstellen van de PAIGC, die de regering vormt van Guinee Bissau, 'constructief' zijn. Deze bevrijdingsbeweging is tot dus ver de enige die (zij het onder enige voorwaarden) wil onderhandelen. Angola In Angola heeft de belangrijkste mili taire woordvoerder Jose Martins da Silva medegedeeld, dat enige duizen den van de 65.000 man Portugese troepen in Angola naar het noorden en noordwesten zijn overgebracht om dat daar later deze maand een groot offensief wordt verwacht van de FLNA, het uit Zaïre geleide bevrij dingsfront. Dit zou voornemens zijn de koffie-oogst te verwoesten en zwar te arbeiders op plantages van blanken te intimideren. Silva ontkende berich ten als zouden troepen uit Angola naar Mozambique zijn overgebracht. 'We hebben hier alle troepen zolf nodig', zei hij. In Lissabon is een opmerking van de teruggekeerde generaal Gomès in de kranten verschenen, dat deze pessi mistisch is over de toekomst van Mozambique maar vertrouwen heeft in de ontwikkeling in Angola. Toen de woordvoerder van de junta daar mee geconfronteerd werd, was diens -reactie: 'Dat is dan de opvatting van generaal Gomes'. BONN (Reuter) De Nieuwe Westduitse regering die dinsdag door de pas aangewezen maar nog niet in functie getreden Helmut Schmidt is voltooid, is in wezen een gereorganiseerd kabinet van 'oudgedienden', waarin zich inaar vijf nieuwe gezichten bevinden. Ondanks de uiterst koele betrekkingen tussen Egypte en de Sowjet Unie begroetten de chef protocol van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken, Kamal El Olama frechjts,) en de nieuwe Russi sche ambassadeur in Cairo, Vladimir Polyakow, elkaar hier tamelijk hartelijk. Toch lijken de verhoudingen nooit meer te worden wat ze waren. Dit kabinet telt vijftien ministers twee minder dan onder Willy Brandt, di een week geleden onverwacht aftrad. De nieuwe minister van bui tenlandse zaken in het links-liberale coalitiekabinet is de 47-jarige Hans Dietrich Genscher, die ook het vice- kanselierschap op zich neemt wanneer het nieuwe kabinet vrijdag beëdigd wordt. Verwacht wordt, dat het duo Schmidt-Genscher het beleid zal voort zetten van de voorgangers: Brandt en Scheel, hoewel politieke waarnemers een wijziging verwachten in het ac cent op de 'Ostpolïtik' naar een uitge sprokener 'Westpolitik'. Een dergenen, die uit het nieuwe kabinet zijn gelaten is de minister met een specia le taak Egon Bahr, die door onder handelingen het beleid van Brandt en Scheel t.a.v. communistisch Oost- Europa gestalte gaf. In zijn eerste beleidsverklaring heeft Genscher gezegd, dat de nieuwe rege ring evenzeer als de vorige zich zal inspannen tot het bereiken van ont spanning met Oost-Europa. Maar Gen scher legde er wel de nadruk op. dat de 'Ostpolitik' hecht verankerd zou JERUZALEM/DAMASCUS (Reuter, UPI, AP? Hoewel de afgelo pen 24 uur beslissend waren genoemd voor het welslagen van Kissin ger op zijn pendel-vluchten tussen Tel Aviv en Damascus, ging de Amerikaanse minister, toen ook de gesprekken van gisteren geen ak koord opleverden, gewoon verder met het bewerken van beide zijden. DELHI (Reuter) De Indiase üe heeft opnieuw^twee leden van ictiecomité, dat de grote spoor- Jcing heeft voorbereid gearres- Van de dertien leden van het jté zitten er nu /es in de gevange en de vier/al eerder gearresteer- m, waaronder George Femandes, de sideni van de overkoepelende Drwegvakbond, zijn in hongersta- 2 gegaan. stakers eisen loononderhandelin- met de regering en protesteren eftig tegen de arrestatie van de vele libondsleden. Volgens leden van de •positie in het Indiase parlement jn er nu tussen de 17.000 en 20.000 ikbondsleden gearresteerd. Zijn begeleiders hebben medegedeeld dat een nog niet slagen van zijn be middeling geenszins hoeft te beteke nen dat ,de zaak barst'. President Sa- dat van Egypte stuurde gisteren zijn stafchef El Gamasy naar de Syrische president met een persoonlijke bood schap. De Syriërs zouden volgens welinge lichte kringen in Dainasucs op twee belangrijke punten hebben toegege ven, namelijk door nu VN-posten op de drie heuvels rond Kpeneitra te aanvaarden en door niét langer de troepenscheiding afhankelijk te stel len van een totale Israëlische ontrui ming van Golan. Zij zouden er genoe gen mee nemen als de Amerikanen zich daar garant voor stellen. Over het jongste Israëlische aanbod is niets bekend, alleen is in Jeruzalem herhaald dat de nederzettingen op Go lan niet worden prijsgegeven. Samen hangend daarmee zou Israël geen ge noegen nemen met VN-posten op de heuvels bij Koeneitra. De wederzijdse beschietingen op Go lan gingen gisteren voort en opnieuw werden twee keer delen van Zuid Li banon door Israëlische straaljagers aangevallen. Drie inwoners van Hasba- ja, een der aangevallen dorpen, werden gewond en er werd schade aangericht aan de wegen en aan de oogst, aldus berichten in Beiroet. De Israëlische veiligheidsdienst heeft bijna 100 Arabieren gearresteerd aan de bezette Westelijke oever van de Jordaairiop beschuldiging te behoren tot het Palestijnse nationale front, een communistische organisatie, zo meldden de Israëlische kranten dins dag. Van offieële zijde weigert men commentaar. Volgens het bericht is de organisatie vier weken geleden opgerold toen de veiligheidsdienst vernam dat zij besloten had aan guer rilla-activiteit gaan deelnemen. Libië De Libische premier Abdel Salan. Jal- loud is dinsdag voor een staatsbezoek in Moskou aangekomen. Het doel Van het bezoek is de verbetering van de Russisch-Libische betrekkingen die ja renlang erg koel zijn geweest als gevolg van kolonel Knadaffi's anti-Rus sische politiek. De reis van Jalloud, die op uitnodi ging van de Russische regering in Moskou is. wordt hier en daar gezien als een Russische poging om meer vaste voet aan de grond te krijgen in de Arabische wereld. Volgens de be richten iivf de Russische pers geloven de Sowjetleiders nu dat Jalloud mo menteel de toon aangeeft in het Libi sche beleid en kolonel Khadaffi m)in of meer buiten spel heeft, gezet. ROME (AP) In een uitzending van Radio Vaticana is dingdag gezegd dat de houding van de rk kerk ten aanzien van de echtscheiding door de uitkomst van het referendum niet is veranderd. 'De onverbrekelijkheid van het huwelijk en de stabiliteit van het gezin zijn en blijven een ethisch grondbeginsel waaraan niet wordt ge tornd'. 'De kerk zai._nooit vermoeid worden dit te herhalen dat is heden haar plicht'. In een commun- qué is door de Italiaanse bisschoppen conferentie gezegd 'zeer te zijn ver droten door de uiteindelijke schorsing van de Italiaanse wet over het mense lijke, christelijke model voor het on verbrekelijke huwelijk'. Deze verkla ring doet uitkomen dat dc bisschop pen niet opnieuw zullen trachten de echtscheidingswet aan te gaan vechten in het jaar waarin volgens de wet opnieuw een referendum erover zou worden gehouden.Het dagblad van het Vatlcaan, de Osservatore. Romano, schreef: De uitkomst van het referen dum 'geen grote pijn veroorzaakt aan elk geweten dat zich bewust is van liet goede van een vereend gezin. 'Het is nu noodzakelijk geworden de les uit dit droevige gebeuren te trekken. Het is noodzakelijk dat de katholie ken voortaan meer gaan doen, en beter dan tevoren' SANTO DOMINGO (Reuter, UPt De oppositiepartijen in de Domini caanse republiek zullen waarschijnlijk niet deelnemen aan de verkiezingen die daar morgen worden gehouden. De drie partijen willen met de boycot protesteren tegen een verandering in de kieswet die volgens hen dubbel stemmen en andere fraude mogelijk maakt, waardoor de regerende partij aan de macht zou kunnen blijven. PARIJS (AP, AFP, ANP, Reuter) De Franse presidents-kandidaat Giscard d'Estaing heeft een fikste steun in de rug gekregen nu de leider van de radicaal-socialistische partij, Jean-Jacques Servan Schreiber, heeft bekendgemaakt dat hij achter Giscard staat. zijn in het westelijke bondgenoot schap en in Europa. En de tweede belangrijke voorwaarde was een dui delijke afwijzing in het eigen land van het communisme, dat Genscher in een vraaggesprek heeft gekenschetst als 'een ideologie, die vijandig staat tegenover de vrijheid'. De partij van Genscher, de (liberale) vrije democra tische partij beheert, hoewel zij klein is, ijier belangrijke portefeuilles: bui tenlandse zaken, binnenlandse zaken, economie en landbouw. Slechts één van de rijf nieuwe ministers, krijgt een sleutelfunctie. Het is de 42-jarige sociaal-democraat Hans Apel, een 'dis cipel' van Schmidt. Hij neemt diens portefeuille van financiën over. Alle vijf nieuwelingen zijn overigens in de afgetreden regering staatssecretaris geweest Servan Schreiber verwacht dat 70 pro cent van de leden van zijn partij ongeveer 10 procent van het kiezers corps op Giscard zal stemmen. - De voorzitter van de radicaal-socialis- den een belangrijke politieke macht vergegenwoordigde maar sindsdien aan cmvang inboette, zei dat hij zijn steun het liefst aan Mitterrand had 'Bestdiid krachteloos' DJAKARTA (Reuter) Ook Indone sië heeft nu gedreigd de vierlanden- commiissie te zullen verlaten, welke de supervisie heeft over het Vietna mese bestand. De minister van voor lichting Masjoeri Saleh verklaarde na een bespreking van de Indonesische nationale veiligheidsraad in Djakarta, dat de Indonesische deelneming geen zin heeft wanneer de partijen in het conflict zich niets van het in het Parijs ondertekende bestand blijven aantrekken, zodat dit een dode letter blijft Ongeveer vijfhonderd man Indonesi sche troepen zijn voor toezicht op het bestand in Zuid-Vietnam gestatio neerd, samen met militairen van an dere leden van de commissie: Iran, Hongarije en Polen. Canada trok zich vorig jaar Juli al uit protest tegen de bestandsschendingen terug en werd toen door Iran vervangen. Vrijdag liepen de vertegenwoordigers gegeven, maar was afgeschrikt door de plannen van Giscards rivaal om grote delen van de industrie te natio naliseren. Servan Schreiber heeft Mit terrand niet kunnen overhalen met nationalisatie te wachten tot de toe stand in Frankrijk is gestabiliseérd. Servan Schreiber voegde eraan toe dat Giscard akkoord is gegaan met zijn voorstellen omtrent de besteding van de overheidsgelden, de bevoegdheden voor de regionale bestuurscolleges en de herziening van het belastingstelsel. 'Het Franse volk is voor het bereiken van hervormingen op dit terrein af hankelijk van de verkiezing van Gi scard', aldus Servan Schreiber. Hij had zich zelf nog kandidaat willen stellen voor het presidentschap maar zag hiervan af na de breuk met de leider van de centrum-democraten, Je an Lecanuet, die vanaf het begin zijn steun heeft gegeven aan Giscard d'Es taing. De laatste zei in een reactie op de steunverklaring van de radicalen, waartoe het hoofdbestuur met 70 stemmen voor en 23 tegen besloot, i dat ,een tuinde gekomen is aan de 'giffiasmythe' dat de verkiezingsstrijd een gevecht is tussen links en rechts. van de Vietcong uit de vrgadering van de gezamenlijke militaire commis sie in Saigon met de aankondiging dat zij daar niet in terug zouden keren indien hun diplomatieke on schendbaarheid en hun contactmoge lijkheden niet zouden worden her steld. De regering in Saigon had die ingeperkt na een aantal aanvallen van de Vietcong in Zuid-Vietnam. BELFAST (AP. Reuter). Het Ierse republikeinse leger (IRA) - heeft dinsdag toegegeven dat de Britse vei ligheidsdienst de hand heeft gelegd op een van zijn strategische oorlogs plannen. Maar het IRA zei in een verklaring dat het aan de winnende hand is in de terreurcampagne, be doeld om de Britten uit Ulster te verdrijven. De ^ritten 'mogen de oorlog van woorden winnen', zo verklaarde een woordvoerder van de 'voorlopige' IRA^vleugel, 'maar vergis u niet wij zijn nog steeds aan de winnende hand in de oorlog van de kogels'. De IRA-woordvoerder zei tegen een aantal journalisten dat het strategi sche plan, waarvan de ontdekking maandag door premier Harold Wilson in het lagerhuis werd bekend ge maakt, een 'laatste oordeelplan was dat wij enige tijd geleden hebben opgesteld. Het plan werd vrijdag met een aantal andere documenten door Britse troepen buitgemaakt tijdens een inval in een huis te Belfast. De woordvoerder ontkende de aantijgin gen als zou het plan bedoeld zijn geweesjL.de huidige onlusten te laten uitgroeien tot een regelrechte burger oorlog fusscn de protestantse meer derheid en de katholieken. 'Ik stel met nadruk, dat het plan is opgesteld voor het geval van een burgeroorlog en niet om deze uit te lokken'. Hij vervolgde: 'om de Britse regering recht te doen, moet ik toege ven dat de verklaring van gisteren in Westminster door de premier een ge weldige publiciteitsstunt voor hen be- tekénde'. De verklaring werd uitgegeven luttele uren nadat twee katholieke jongelui bij een ontploffing omkwamen terwijl zij bezig waren een bom te transpor teren in een garage te Dungannon in het graafschap Tyrone. .hi door Jaap den Boef Als alles naar wens verloopt,wordt de liberale vice-kanselier en minister van buitenlandse zaken Walter Scheel vandaag gekozen tot opvolger van de sociaal-democraat Gustav Heineman als presi dent van de Bondsrepubliek Duitsland. Of Scheel inderdaad een meerderheid achter zich krijgt van de 1036 'kies mannen' (518 leden van de Bondsdag en 518 speciaal aangewezen gedele geerden uit de deelstaten), die in een gezamenlijke zitting bijeenkomen, hangt af van wat de linkervleugel van de Sociaal-Democratische partij (SPD) doet. Stemt een groot deel van de ongeveer 50 tot deze groep behorende Bondsdagleden blanco, dan zal de kan didaat van de christen-democraten (CDU en CSU), de Beierse zusterpar tij van de CDU), Richard von Weizsacker, Heinemann als president opvolgen. Het is echter onwaarschijnlijk dat dit laatste zal gebeuren. Na het plotseling aftreden van kanselier Willy Brandt heeft het er inderdaad enige tijd naar uitgezien, dat de linkervleugel van de SPD zou weigeren, de kandidatuur van Scheel te steunen. Aanleiding hiertoe was het feit dat de liberale minister jvan binnenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, die nu, on danks alle krtiek, als opvolger van Walter Scheel, is benoemd tot bewinds man van buitenlandse zaken weigerde consequenties te trekken uit het feit, dat hij medeverantwoordelijk was voor de benoeming van de Oostduitse spion Günther Guillaume tot advi seur van de Bondskanselier en later tot persoonlijk medewerker van de kanselier zelf. Men neemt Genscher nog het meest kwalijk, dat hij een jaar geleden kan selier Brandt adviseerde, Guillaume zo lang mogelijk in zijn naaste omge ving te dulden om de ontmaskering van de meesterspion en diens agenten mogelijk te maken. Na het aftreden van Brandt ,en later ook dat van het vroegere hoofd van de Kanselarij, - Horst Ehmke, als minister voor de posterijen, had men in SPD-kringen verwacht dat ook Genscher onder wie de inlichtingendiensten ressorte ren aanstalten zou maken om zich als minister terug te trekken. Gen- Waller Scheel: presidentschap moei meer inhoud krijgen scher dacht echter niet aan aftreden. Ook in de liberale Vrije democrati sche partij (FDP) heeft men nog geprobeerd zij het om andere rede nen dan die van de linkse sociaal democraten de verkiezing van Scheel tot opvolger van president Hei nemann te voorkomen. Er werd in beide partijen openlijk gesproken over dc mogelijkheid, Heinemann kandidaat te stellen voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar. Het druk ken van de stembiljetten werd tot gisteravond uitgesteld om tot het laat ste toe de zaken volkomen open te kunnen houden. Heinemann» stelde zich echter niet opnieuw beschikbaar. Overigens is Scheel geen ogenblik van plan geweest, te zwichten voor de druk die in zijn partij (de FDP) op hem werd uitgeoefend om in het nieuwe door de sociaal-democraat Hel mut Schmidt te vormen kabinet zijn optreden als vice-kanselier en minis ter van buitenlandse zaken, maar ook als voorzitter van de FDP, te prolon geren. In het liberale kamp wilde men daarmee voorkomen, dat Gen scher al deze functies on Scheel zou overnemen. Want daar hadden velen in de FDP al moeite mee, vóórdat de spionage-affaire uitlekte die tot het aftreden van kanselier Brandt leidde. Middenkoers De bezwaren tegen Genscher hebben nu dan ook minder met de affaire Guillaume te maken dan met het feit, dat de minister de neiging heeft de linksliberale koers in te dammen, die de FDP in de afgelopen vijf jaren bewust heeft gevolgd. Nu Genscher de plaats gaat innemen van Scheel, die in de eerste plaats voor die koers verantwoordelijk was, zal de FDP vooral uit electorale overwegingen zich ongetwijfeld minder radicaal gaan opstellen om een middenpositie te kunnen innemen tussen de sociaal democraten ter linker- en de chrieten democraten ter rechterzijde. Enkele dagen geleden heeft Herbert Wehner, voorzitter van de sociaal democratische fractie in de Bondsdag, Genscher in bescherming genomen te genover leden van zijn fractie, die felle kritiek hebben op de liberale voorman. Wehner, van wie nu weer wordt beweerd dat hij Brandt heeft bewogen af te treden, nadat bijzonder heden over diens privé-leven in han den van zijn tegenstanders zouden zijn gevallen deze Wehner heeft verklaard dat er geen enkele reden is om Genscher iets te verwijten. Hij deed een dringend beroep op de 471 sociaal-democratische afgevaardigden, hun stem aan Scheel te geven. Andere oorzaak Het verzet onder de sociaal-democra ten tegen Scheel had overigens ook nog een andere oorzaak. De toekom stige president heeft nl. al geruime tijd geleden laten blijken, dat hij in de buitenlandse politiek van dc Bondsrepubliek een belangrijker rol wil gaan spelen dan zijn voorgangers Richard von Weizsiicker: kandi daat van christen-democraten. (de liberale Theodor Heuss, de chris ten-democratische Ileinrich Lllbke en de sociaal-democratische Gustav Hei nemann) hebben gedaan. Scheel is niet tevreden met de zuiver represen tatieve taak, die totdusver voor de Westduitse president was weggelegd. Hij meent dat de rol die hij als minister van buitenlandse zaken heeft gespeeld, hem geschikt maakt om zich ook als president op dat terrein te bewegen. Ondanks de bezwaren tegen dit voor nemen van Scheel werden ingebracht, zal deze als president proberen meer inhoud aan zijn functie te geven. Hij stond er als minister van buitenland se zaken al om bekend, voorstander te zijn van grootse ontvangsten ter ver steviging van de diplomatieke contac ten. Ongetwijfeld zal Scheel elke gele genheid aangrijpen oni op de ingesla gen weg voort te gaan, daarmee in feite de nieuwe minister van buiten landse zaken (waarschijnlijk zijn par tijgenoot Genscher) een deel van diens werk uit handen nemend. Niet door het volk In d<y Bondsrepubliek wordt de presi dent niet door liet volk gekozen van wege de 6lechte ervaringen, die men ten tijde van de 'Republiek van Wei- mar' tussen de val van het Keizer rijk en het begin van Hitler's 'Derde Rijk' heeft opgedaan. Er wordt (vandaag in de Beethovenhal in Bonn) een 'Bondsvergadering' gehou den, die is samengesteld uit 1036 leden, bestaande^üit de 518 leden van de Bondsdag en een gelijk aantal gedelegeerden van de deelstaten. Iede re deelstaat heeft een verschillend aantal afgevaardigden, dat afhankelijk is van de bevolkingsgrootte. Zo heeft" Beieren er 91 en de stad staat Hamburg slechts 15. Ook de 44 Berlijnse gedelegeerden onder wie 32 Bondsdagleden, hebben volledig stem recht. Een bijzonder feit is. dat de afgevaardigden van de deelstaten geen parlementsleden behoeven te zijn. Soms laat men oudere politici naar de Bondsvergadering gaan. De SPD heeft dit jaar ook vertegenwoordigers van de vakbonden afgevaardigd. De soci aal-democraten beschikken vandaag over 471 kiesmannen, die liberalen over 64 en de christen-democraten over 501. Laten meer dan 24 SPD-ers het vandaag afweten, dan heeft de christen-democraat Richard von Weizsacker een kans,-gekozen te wor den. Morgen In 1969 kwam de Bondsvergadering in West-Berlijn bijeen. Daar werd de sociaal-democraat Gustav Heinemann (eens een christen-democratische mi nister van binnenlandse zaken in een kabinet van kanselier Konrad Adenau er) met de steun van het grootste deel van de liberale afvaardiging tot president gekozen. Het was de inlei ding van een nieuwe periode in de jonge geschiedenis van de Bondsrepu bliek, die begon na de Bondsdagver kiezingen van datzelfde jaar 1969 en de vorming van een coalitie tussen sociaal-democraten en liberalen. De weg van deze coalitie ging niet over rozen en de tegenslagen zijn de laat ste tijd zo zwaar geweest, dat morgen ook nog een nieuWe bondskanselier moet worden gekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9