Dans-theater ziet zaal; v»n brand geen kans tot deelname boerderij aan Holland Festival I£l a. verpleeghulp b. verpleeghulp voor de nachtdienst c. huishoudelijke hulp d. bejaardenhelpster NAVO zou vaarroute van tankers gaan beveiligen '3C236': twee miljard lichtjaren van aarde 11 üv Rechter houdt in De Gooyers aan Gruijters boos om hotelbouw in Oisterwijk Stopte marine met achtervolging van Lammie op zondag? Hulp voor Ethiopië Sjah ontmoette ambassadeur van Nederland Huize Romsicht vrije universiteit amsterdam medewerkster KORT&GOG ZEEHENGEL TKOUW/TtWARTET WOENSDAG 15 MEI 1974 Timmerman schuldig of ook anderen? door Hans W. Ledeboer DEN HAA G— Het Nederlands Dans-Theater doet niet mee aan het komende Holland Festival. Wel brengt het een aantal pre mières uit, maar die vallen bui ten het festival: 7 tot 14 juni en 18 tot 31 juli. Dat is geen on wil, maar heel gewoon over macht', vertelde directeur Carel Birnie ons. 'Kijk, wij zijn in Den Haag gevestigd en daar hebben we alles, behalve een vast theater. We kunnen een project klaarmaken tot op een podium, maar we zijn niet in staat zonder veel kunst en vliegwerk het theater rijp te maken. Het Nationale Ballet beschikt daarover over de Amsterdamse Stads schouwburg en voo rons zou het Cir cus-Theater in Scheveningen ideaal zijn. Maar de Nederlandse Opera heeft het vaste recht op tweehonderd dagen per jaar daarin. Zij maakt veer tig voorstellingen per jaar en heeft 160 repetitiedagen over". Over de manier waarop het Neder lands Dans-Theater moet werken ver telt Carel Birnie: 'Om een ballet van twintig of dertig minuten op het toneel te krijgen huren we, als eT ergens in Nederland een schouwburg beschikbaar is, die voor enkele dagen. We gaan met bussen en vrachtwagens heen, belichting en decors worden ingehangen, er wordt een orkestrepe titie gehouden. De volgende dag komt dan de hele zaak terug, er volgen een fotorepetitie, eventueel een repetitie voor de tv, een generale repetitie en diezelfde avond moet de zaak het toneel op. Geen keus Dat is natuurlijk onverantwoord, maar we hebben geen andere oplos sing. Choreograaf, componist, belich ter en decorateur zien de stukken die ze hebben gemaakt nooit in de juiste verhoudingen vóór de voorstelling en het blijkt telkens dat er een groot verschil kan zijn tussen wat we in de studio ervaren en wat je op het toneel meemaakt. Er zijn dingen die in de studio dramatisch werken en op het toneel niets doen. Tijdens een orkestrepetitie hebben we zelfs eens gemerkt dat ballet en muziek niet corresponderen! Het feit, dat er maar één orkestrepetitie mogelijk is, is een onding. Nou, dat drama beleven we enige keren per jaar. Daarom zijn we wel gedwongen de weinig elegante oplossing te kiezen van de voorpre mière'. Planning mislukt Terugkerend naar het Holland Festi val zegt Carel Birnie: 'Als het Hol land Festival prijs stelt op de mede werking van het Nederlands Dans Theater is ons uitgangspunt dat Je iets bijzonders moet brengen. Maar als je vier of vijf premières in één week in het Holland Festival wilt brengen, krijg je al onze problemen vier of vijf keer verhevigd. We kun nen dat alleen aan met een heel goede planning en daarin zijn we met schade en schande wijs geworden. Zo'n planning tnoet al een Jaar van tevoren worden opgezet en direct na ons laatste optreden in het Holland Festival van verleden jaar begonnen onze gesprekken. Het resultaat daarvan werd schrifte lijk vastgelegd: ons aandeel in het Holland Festival van 1974 zou worden gebaseerd op twee voorstellingen in het Circus Theater, één in Rotterdam en vier in Amsterdam. Die vier dagen in Amsterdam wilde ik gébruiken voor de voorbereiding en het uit brengen van een grote produktie. In augustus kreeg ik echter te horen dat de vierde voorstelling in Amsterdam niet kon worden gegarandeerd. Nu zijn we, in verband met veelomvatten de plannen voor 1975, al over het Holland Festival van volgend jaar aan het praten gegaan en tijdens die be sprekingen hoorde ik toevallig, dat de derde dag in Amsterdam aan de Ne derlandse Opera is gegeven. Nou, toen zakte de hele planning in elkaar. Onze deelname aan het Holland Festi val zou 'n dubbeltjes op z'n kant affai re worden. Er was niets aan te doen, de Nederlandse Opera heeft recht op vaste bespeling van de Amsterdamse Stadsschouwburg*. Voor het blok Er zijn nog meer moeilijkheden te verwachten. Carel Birnie zegt daaro ver: 'We moeten er nu al rekening mee houden dat in 1975 het Holand Festival twee weken wordt vervroegd. Die zaak is echter nog niet voor elkaar. Als nu de repetitieproblemen zouden worden opgelost, onze geringe subsidie, die een fractie van de kosten dekt, met acht een een half procent de algemene kostenverhoging zou worden opgetrokken en er een oplossing zou zijn voor de datum van het Holland Festival van 1975 zouden we nog iets kunnen doen. Maar een oplossing van onze repetitieproblemen bleek onmogelijk en ook de datum van het Holland Festival voor 1975 kon nog niet worden vastgelegd. En de subsidie kon niet meer naar boven. Toen zaten we echt voor het Wok*. Progressieve kamerfractie bezorgd: Van onze Haagse redactie DEN HAAG De progressieve fracties in de Tweede Kamer maken zich bezorgd over plannen die de NAVO in Brussel zou uitwerker) ter beveiliging van de route, die de olietankers van het Midden-Oosten via de Indische Oceaan en de Kaap naar West-Europa volgen. Deze fracties willen van de ministers Vredeling en Van der Stoel weten hoe het afwijzende standpunt van Nederland tegenover uitbreiding van het verdedigmgsgebied van de NAVO tot aan de Kaap zich verhoudt met deze beveilagimgsplannen. De PPR heeft hierover gisteren een interpell- tie aangevraagd waarvan de Kamer vandaag de datum zal bepalen. Strategen bepleiten al jarenlang uit breiding van het verd edtgkngsgebi ed en beveiliging van deze tankerroute omdat West-Europa, op defensiegebied weinig kan presteren zonder goede olie-aanvoer. Het zou voor een even tuele tegenstander niet moeilijk zijn, redeneren deze militairen, de tanker- route rond de Kaap door de eigen marine te laten controleren en ieder schip naar West-Europa tegen te hou den. Deze overwegingen, ontstaan door de snelle groei van de Russische marine, worden door de machthebbers in Zuid-Afrika en tot voor kort in Portugal dankbaar aangegrepen om Van een verslaggever DEN HAAG Minister Gruijters heeft- felle kritiek op het beleid van burgemeester en wethouders van Ois terwijk ten aanzien van de bouw van het 'budgethotel' met 250 bedden, dat volgens hem ongetwijfeld een aantas ting van het fraaie gebied tussen de bebouwde kom van Oisterwijk en de bosseh rond deze stad. De minister betreurt het dat B. en W. van Oisterwijk ondanks de vele be zwaren de bouwvergunning achteraf tóch verleend hebben, hoewel zij in verband met het bestemmingsplan daartoe niet verplicht waren. De mi nister antwoordt dit op vragen van hert Tweede Kamerlid drs. Giebels (PvdA). De minister vindt de uitvoering van het bouwplan planologisch weinig ge lukkig en bovendien zou er een ge vaarlijke verkeerssituatie kunnen ont staan. Het gebied valt echter buiten het terrein dat blijkens het streekplan voor de dagrecreatie zou moeten wor den ingericht Hoewel de minister tegen het verlenen van de vergunning bedenkingen heeft meent hij daarom niet dat hert besluit van B. en W. in strijd met de wet genomen is. Het bestemmingsplan laat nu eenmaal de bouw van een hotel ter plaatse toe. steun te bepleiten in West-Europa voor hun politiek. De PPR wil de ministers daarom bij de interpellatie met name vragen naar de relaties tussen de huidige NAVOatudie en de recente ontwikke lingen in Zuidelijk Afrika en de Por tugese koloniën. Ook wil men weten of deze plannen worden uitgewerkt samen met het Amerikaanse ministe rie van defensie. Het is voorts opge vallen dat de NAVO-plannen niet spreken over beveiliging in oorlog stijd, maar beveiliging in geval van crises, een veel wijder begrip. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Heeft de hasjiesj- smokkelboot 'Lammie' toch nog twee derde van zijn lading in België aan wal kunnen zetten doordat de pa- trouillevluchten van de marmelucht- vaartdienst werden onderbroken om dat het zondag was? Deze vraag heeft het PvdA-kamerlid mr. K. G. de Vries gesteld aan de ministers Vredeling (defensie) en Van Agt (justitie). Zoals bekend werd de Lammie enkele weken geleden door de bemanning zelf bij Texel tot zinken gebracht na een langdurige achtervolging door de marine. De marinecontrole zou, vol gens de officier van Justitie in Alk maar, op zondag zijn onderbroken als gevolg van 'oude christelijke tradities bij de Nederlaiidse strijdkrachten'. Het Kamerlid vindt dat de marine- actie hierdoor een wat operetteachtig karakter heeft gekregen. Neemt boosheid af? Van onze Haagse redactie THERAN-DEN HAAG De Neder landse ambassadeur in Perzië, mr. H. Renardel de Lavalette heeft kort gele den een informele ontmoeting gehad met dé Sjah. Dit gebeurde tijdens een bezoek van de Sjah aan een industri eel projekt, waaraan de Brits-Neder landse Shell deelnam. De Sjah was ervan op de hoogte gesteld dat de Nederlandse ambassa deur bij het bezoek aanwezig zou zijn en had daar geen bezwaar tegen ge maakt. Hieruit zou afgeleid kunnen worden dat de verontwaardiging van de Sjah over het Nederlandse optre den ten aanzien van de bezetters van de Perzische ambassade enkele maan den geleden aan het luwen is. Dit blijkt ook al uit de herhaalde verzeke ring van Perzische kant dat er van een boycot van Nederlandse goederen geen sprake (meer) zou zijn. Overigens,heeft de Sjah nog steeds niet toegestemd, ambassadeur Renar del de Lavalette officieel voor een onderhoud over de Perzisch-Neder- landse betrekkingen te ontvangen. Het verzoek voor deze audiëntie da teert van eind maart EEN DEMONSTRATIE-LES in de beginselen van de EHBO kunnen be langstellenden zaterdag 18 mei om half elf bijwonen in de garage van de Rode Kruiskolonne aan de Cartesius- weg bij de Dudok van Heelschool in Utrecht. Als er voldoende belangstel ling voor bestaat is het de bedoeling vaker van dit soort lessen te gaan organiseren. DEN HAAG Minister Pronk heeft een bedrag van 300.000 gulden be schikbaar gesteld voor het vervoer van 25 vrachtauto's naar Ethiopië. De vrachtwagens zijn in Italië gekocht door de rampenbestrijdingsorganisatie van de Verenigde Naties, die ze wil inzetten voor hulp in de door droogte getroffen delen van Ethiopië. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Is de 26-jarige tim merman H. M. die begin 1974 op een zondagnacht met een gasaan- steker de boerderij van Rijk de Gooyer en zijn gezin in Giethoorn in brand stak de voornaamste da der? Zijn anderen mét hem schuldig? Of hebben kornuiten deze enigermate simpele ziel op gejut en was hij eigenlijk het uitvoerend orgaan? Op deze en andere vragen moet de Zwolse rechtbank, die de behandeling gisteren uitstelde in afwachting van een psychologisch-psychiatrisch rap port, an een volgende zitting het ant woord zien te krijgen. De twee - beiden uit Giethoorn die in eerste Instantie aansprakelijk zijn gesteld, vormen op hun manier 'een paar apart*, de timmerman H. M. en de 24-jarige heftruck-chauffeur M. K., die hem zijn gastaansteker zou heb ben gegeven om daarmee het rieten dak in vlam te zetten. Althans, hij heeft destijds tegenover de politie verklaard dat hij hem de aansteker zelf overhandigde. Gisteren - voor de rechtbank - echter vertelde hij dat M. de aansteker in het laatste café dat zij 's avonds hadden bezocht, ook wel van dQ tafel kan hebben gepakt Aanvankelijk waren ze die zondaga vond met zijn vieren geweest Ver schillende café's werden bezocht waar bij voornamelijk bier zou zijn gedron ken. K. zou de vorige zomer woorden met De Gooyer hebben gehad. De Gooyer moest er aan. Zijn boerderij diende platgebrand te worden, en der gelijke plannen meer. M., daarnaar gevraagd door de officier van justitie, mr. H. A. Sluijter, gaf toe dat hij in elk geval gezegd zou hebben: 'De heb er wel vier jaar voor over". Motief duister Veel woorden kwamen er overigens niet uit de baardige timmerman, die tot voor kort in de Psychiatrische Kliniek te Utrecht verbleef. Ook, niet toen de officier van justitie hem vroeg of anderen ("ik kom dat groepje in ander verband ook nog al eens tegen') het hem hadden aange praat om brand te stichten. Enig motief kon hij er niet voor bedenken. Dat er mensenlevens op het spel ston den, had hij zich niet gerealiseerd. K, aan wie medeplichtigheid wordt tenlaste gelegd, wist waar De Gooyer woonde, M. echter niet Samen reden ze op één brommer er heen. Toen M. met de aansteker een stuk papier of een lap in .brand stak, en daarmee vervolgens het rieten dak in vlammen zette, heeft K. nog geprobeerd het vuur te blussen. Op de vraag of K., er niet mee op de hoogte was dat M. wat vreemd was, antwoordde hij dat hij wist dat M. wat apart was. Men wist ook dat hij in een gesticht had gezeten. Wat de groep niet wist, was, dat er van hem zo iets opmerkelijks te verwachten was. De raadsman, J. P. Tuin, die voor beide verdachten als verdediger op trad, kwam daardoor in een wat uit zonderlijk parket toen M. op een gegeven ogenblik als getuige in de zaak-K moest fungeren. Hij maakte daar dan ook bezwaar tegen. Tegen beiden wordt de behandeling voortge zet op 4 juni. Tonnen schade Bij de brand die de boerderij van Rijk de Gooyer volledig vernietigde, bedroeg de schade enige tonnen. We gens onderverzekering wordt daarvan slechts een klein gedeelte vergoed. Ook het archief, de plakboeken en een aantal taksten van de artiest gin gen verloren. Een merkwaardig voor val bij de brand was ook dat deze ongemerkt aan de Giethoornse brand weercommandant voorbij ging doordat het brandalarm defect was en hij door de gewone telefoon heen sliep. Sterrenwacht ondekt enorm object in heelal Van een verslaggever LEIDEN Drie astronomen van de Leidse sterrenwacht heb ben een bron van radiostraling in het heelal ontdekt, die vol gens hen groter is dan tot nu toe ooit voor mogelijk is ge houden. Het object, dat zich met een snel heid van 108 miljoen kilometer per uur van de aarde afbeweegt, bevindt zich nu op een afstand van Twee miljard lichtjaren van de aarde (een lichtjaar is 9460 mil jard kilometer). Het is onzicht baar. Maar om een idee te geven van de grootte zeggen de drie astronomen, dat als wij het konden zien het object ongeveer even groot aan de hemel zou staan als de maan. Wat betreft de aard van het ob ject, dat '3C236' genoemd wordt, denken zij aan een soort melkweg stelsel. Maar gezien de sterke radi ostraling is het voor hen onver klaarbaar, dat er zoveel energie zo dicht op elkaar kan zitten. De waarneming van het object is mogelijk gemaakt door de in 1970 in gebruik genomen synthese radio telescoop te Westenbork en door door op de sterrenwacht in Leiden speciaal ontwikkelde technieken. Een klein deel van het object was al bekend, maar dat is zo helder, dat andere, zwakkere straling uit de omgeving hierdoor wordt over spoeld. Door de speciale program meertechnieken kon deze heldere bron als het ware worden uitge doofd. De Leidse sterrenwaoht is nu bezig de radiokaart die men van het object heeft gemaakt om te zetten in visuele beelden. Zodra men hiermee klaar is (omstreeks 11 juni)' zullen er meer bijzonder heden worden bekendgemaakt. CHR. VERPLEEG- EN VERZORGINGS INRICHTING Valeriusplein 6 Amsterdam-Zuid telefoon 020-790797 vraagt: eft:? «kb Op het Bureau Studentenbelangen (Secretariaat van de Studentendecanen) bestast plaatsingsmogelijkheid voor een i Haar werkzaamheden bestaan o.m. uit het verzorgen van de veelal vertrouwelijke correspondentie van het Bureau en het verstrekken van informatie op velerlei gebied met name op dat van de studentenvoorzieningen. Naast een middelbare schoolopleiding en een diploma steno- typen Nederlands stellen wij enige kantoorervaring als eis. Leeftijd20 - 30 jaar. Met vakantie-afspraken wordt rekening gehpuden. Nadere inlichtingen bij de heer A. A. Rouwenhorst telefoon020 - 48 26 65. Schriftelijke sollicitaties, onder vermelding van vacaturenummer 054-1484, te richten aan de Hoofdafdeling Personeelszaken. De Boelelaan 1105, postbus 7161, Amsterdam. Dr. J.J.Buskes Zondagmorgen-toes; gehouden voord» rodiorubrïek Onderweg van het IK0R. Ervaringen, ontmoeting reacties en getuigenis* van een bewogen meni naar wie 't goed Is te luisteren. Paperback f 10,— Verkrijgbaar ln de boekha -K ZOMER a KEUN WAGENINGEN door I wan GarayW Cor van Heugten Handboek voor het vl op kabeljauw, zeebi makreel, harder, geep, schar, tong, enz. Met overvloed aan prakt# aanwijzingen. Gebonden f 14,60^ VsrkrJgbasrUdsbwtöt

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8