Kritiek op Oosterscheldeplan dichtbij Maatschappelijk werk gebundeld in één organisatie mmentaar - Diiontwikkeling r niet doorgaan' NO vreest ntasting f» ddengroep Albert Schweitser in Deventer Milieugroepen: dam meer naar het Noorden leggen het weer Weersverbetering weerrapporten bloemenmeisjes in de bloemen hoofdluis (3) contact foei makkelijk T KWARTET WOENiSDAG 15 MEI 1974 BINNENLAND T5/K7 referendum is vastgesteld, dat Ttfië geen meerderheid blijkt te afschaffing van de echtschei- van 1970, is er nauwelijks l te juichen. Het onderwerp K zich op zichzelf al niet voor iken blijven zoals zij waren. op politiek, sociaal en sch gebied net zo triest en rspectief als ze waren, voor- X referendum werd gehouden, teraf voor de initiatiefnemers gebleken referendum heeft in dopen maanden veel kwaad - toen voor- en tegenstanders v wet steeds verder uit elkaar 1 gedreven. En dat terwijl de i kc situatie waarin Italië zich E* beter gediend zou zijn ge net meer wederzijds begrip en kere bereidheid tot samenwer- de Democrazia Cristiana, de de christen-democraten, lesje gehad. Haar leider, irzitter Amintore Fanfani, rcle maanden geleden het re- door, omdat hij er winst jn partij van verwachtte. Een uitspraak vóór intrekking wet zou zo meende hij mot vele anderen voor de en rvroe§c^e verkiezingen aantrek- maken. Eij ze illusie is door de duidelijke van het referendum wat hard een eind gemaakt. De afloop lij it spel met de gevoelens van 38 miljoen mensen, voor- óf ['fanders van de gewraakte wet, positie van de DC als belang- regeringspartner zeker niet go« 'act ken. En al is het directe gevaar takt e huidige coalitie geweken, een d, ;an op wat langere duur niet n. r al moet als positief worden eeld dat, ten eerste, het refe- door zijn uitkomst een eind Jgemaakt aan de tegenstellingen I crpende activiteiten tegen de den wet; vervolgens, de aan- Ljijkheid van een volksraadple- im de meerderheid in het parle buiten spel te zetten, is afgeno- K en "dat, tenslotte, het Vaticaan TO ijk heeft ervaren, dat zijn rol als -v nde- factor in de Italiaanse poli- uitgespeeld. eko j e: onze sociaal economische redactie ws, HAAG Het Verbond van Ne- re" ndse Ondernemingen (VNO) zzo. t dat de huidige loonontwikke- 10 op den duur ten koste zal gaan Lade inkomens tussen de 20.000 en jgr, gulden per jaar. Het VNO zegt ,I9iin zijn, gisteren gepubliceerde Eur. irslag óver 1974. ie 1 VNO wijst erop dat het pakket 9 egelen dat de regering heeft ffen ertoe heeft geleid dat de [betaalden en ook de gemiddelde lemer meer hebben gekregen de bedoeling was. Hoewel het er mee in kan stemmen dat dit a de bijzondere omstandigheden r-. beurd, wijst het toch een voort- ny. ig d aarvan ia de toekomst af. vrezen dat dan een ernstige ver- ig van de loonopbouw binnen bedrijfsleven, die voornamelijk ;oste zal gaan van de inkomens in de 20.000 en 35.000 gulden', staat in het Jaarverslag. 1 Ier: het is niet verantwoord de iroepen te verplichten voort- een reële inkomensdaling te 'den ten behoeve van de lager en. De middengroepen dreigen al het slachtoffer te worden van terdreven progressie in de loon- lomenstenbelasting. Als deze t nu ook nog in de directe lenssfeer worden beknot, leidt tot een groeiend onbehagen e betrokkenen die juist de rugge- van de onderneming vormen, iveren voor een belangrijk deel middenkader, dat voor een goed öoneren van de onderneming on- »ar is. Zij vormen ook de actieve van de vakbeweging'. 'Als zij zien dat ^ij in hun reële mensgroei Worden beknot ten le van mensen voor een groot Jongeren (want die vindt men ui in de categorie laagstbetaai- die in veel mindere mate aaifcchappelijke verantwoordelijn- willen of kunnen dragen, of niet ld zijn om zich door inspanning r vakkenis of deskundigheid te o en-en, dan zal dit onvermijdelijk 'n m tot gevoelens van frustratie en van Vreemding'. bet jaarverslag* waarschuwt het 'ond minister Boersma (sociale za- er voor niet te overhaast te riten de bevoegdheden van de ernemingsraden uit te breiden, njpende veranderingen zijn ge- "Ijk en wekken bovendien de no- onrust'; aldus het VN. DEN HAAGMinister Van Doom van GRlM zal morgen in Den Bosch aanwezig zijn bij het officiële begin van de 'Lan delijke organisatie voor maatschappelijke dienstverlening'. Daarmee is dan eindelijk een feit geworden, dat vijf landelijke levensbeschouwelijke samenwerkingsorganen voor maatschap pelijke dienstverlening hun ondensteuningswerk voor het maatschappelijke werk hebben gebundeld. Deze organisaties zijn: de generale diaconale raad van de Nederlandse Hervomde Kerk, de stichting Raad voor Gereformeerde sociale arbeid. Humanitas Nederlandse vereni ging voor maatschappelijke dienst verlening en samenwerkingsop- bouw, de vrijzinnig-protestantse centrale voor maatschappelijk werk en het Katholiek Centrum voor maatschappelijke dienstverlening. Het besluit tot samenwerking werd op 1 april 1971 genomen en de stichting werd op 6 juli 1973 opge richt. Nu is de zaak dan helemaal rond met achttien staffunctionarissen op het bureau in Den Bosch en dat alles onder de nieuwe naam 'Joint' (verbintenis) en als ondertitel 'Landelijke organisatie voor maat schappelijke dienstverlening'. Bij deze organisatie zijn zo'n driehon derd instellingen, werkzaam op plaatselijk, regionaal en provinci aal niveau betrokken. Het aantal maatschappelijke werkers bedraagt op het ogenblik zestienhonderd. Taak Doel van de 'Joint*, waarmee een behoorlijk stuk ontzuiling van het maatschappelijk werk van levens beschouwelijke aard gemoeid is, is een bundeling van krachten om daardoor beter en doeltreffender steun te verlenen aan de 'werkers in het veld'. De taakstelling van de organisatie is drieledig: 1. Organisatie van het beleidso verleg van de instellingen voor algemeen maatschappelijk werk. 2. Serviceverlening aan die instel lingen. 3. Ontwikkelingsarbeid voor het algemen maatschappelijk werk. Het meeste werk zal worden uitge voerd in projecten, waarvan er mo menteel veertien zijn opgesteld, compleet met projectleiders en tijdstippen, waarop deze zaken moeten worden afgerond. De Joint wil een directe benaderingswijze van het werk, waarbij dit werk in dienst moet staan van de gemeen schap. Om het werk dichter bij de mensen te krijgen, wordt bijvoor beeld gedacht aan 'open huizen' in wijken en buurten. Een soort maatschappelijke werkwinkels, die 'drempel-verlagend' moeten werken. Geld Met name gaat het er ook om het beeld, dat het publiek heeft van het maatschappelijk werk te verbeteren het maatschappelijk werk zelf een goede financiële onderbouw te geven aan de democratisering van de welzijnszorg, die momenteel on stuimig in beweging is. Op langere termijn is het de opzet, dat de nieuwe organisatie, die mo menteel een stichting is, zal wor den omgezet in een federatie of een verbond en dat ook op plaatse lijk niveau de nu nog verzuilde instellingen zich aan een zullen sluiten waar mogelijk en nuttig om het effect van het maat schappelijk te verbeteren. De Joint merkt zelf nog op, dat zij 'als landelijke organisatie geen ver nieuwingsbeleid kan voeren, als zij haar gezag en opdrachten niet ontleend aan de instellingen, waar voor zij werkt'. Het bureau is gevestigd in Den Bosch, Luybenstraat 19, tel. 01400- 37513-44567. In opdracht van de Albert Schweitzer Stichting heeft beeldhouwer Pieter de Monchy een beeld van Albert Schweitzer gemaakt, dat in Deventer zal komen te staan: Foto: het beeld in het atelier van Pieter de Monchy. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/DEN HAAG Verschillende milieuorganisaties in Zeeland hebben kritiek geuit op het rapport van de commissie Klaasesz over de Oosterschelde. {Nadat vorige week de aktiegroep Oosterschelde opnieuw om het open houden van de zeearm heeft gevraagd, heeft gisterén het Zeeuwse Goördinatieorgaan voor na tuur-, landschaps» en milieubescherming voor verbetering van het plan Klaasesz gepleit. Het plan Klaasesz beoogt de afsluiting van de Oosterschelde met een poreuze dam en de afsluiting van het Keeten, het water tussen Tholen en Schou- wen-Duiveland. Het Zeeuwse coördina tieorgaan, waarbij alle Zeeuwse mi lieuorganisaties met een totaal aantal leden van 72.000 aangesloten zijn, vindt nu dat de Keetendam meer naar het noorden verschoven moet worden. Wanneer dat zou gebeuren kan een belangrijk deel van de schorren in het Keeten gred worden. Het coördinatieorgaan doet deze aan beveling in het gisteren aan staatsse cretaris Meijer (CRM) aangeboden rapport 'Oosterschelde, een pleidooi voor veilig voortbestaan'. De samen stellers van het rapport, dr. W. J. Wolff en dr. S. Parma, hebben de biologische waarde van de Oostér- schelde in dit rapport nog eens be schreven, en dat levert een boeiend stukje lectuur op. De samenstellers vinden het plan Klaasesz een goede oplossing, maar toch zal het een ver arming van het milieu met zich mee brengen. Veertig tot vijftig procent van de nu bij laag water droogvallen de schorren, slikken en zandplaten zullen door uitvoering van het plan Klaasesz ingrijpend beïnvloed worden, omdat ze permanent droog komen te liggen of steeds onder water komen te staan. Dat betekent, dat de vogels veertig tot vijftig procent van hun voedselgebieden zullen verliezen. Ook de aktiegroep 'Oosterschelde Open' toont grote waardering voor het rapport Klaasesz. Maar de aktie groep wijst erop, dat uitvoering van het plan een ingreep in de natuur blijft. De aktiegroep blijft voorstander van een open Oosterschelde met ver hoogde dijken, ook vanwege de nade lige gevolgen die een afgesloten Oos terschelde voor de gehele Nederlandse kust zal hebben. Wanneer de zeearm wordt afgelsoten, zal de dwarsstroom uitblijven. De duinen zullen worden aangetast, doordat de noord-zuid stroming niet meer uit de kust geduwd wordt. De aktiegroep wijst erop, dat na de afsluiting van het Haringvliet al ruim een miljoen kubieke meter zand op het snel afkalvende strand van Goeree moest worden gespoten, en dat na de afsluiting van de Grevelingen op nieuw 1,5 miljoen kubieke meter zand op het strand bij Goeree moest wor den gegooid. De actiegroep bestrijdt de opvatting, dat dijkverhoging veel langer iiou gaan duren dan de tijd die nodig is voor de afsluiting van de Oosterschelde. Dat de milieugroepen nu een aantal rapporten over de Oosterschelde het licht laten zien heeft als oorzaak, dat aanstaande vrijdag het rapport van de commissie Klaasesz in de provinciale staten van Zeeland behandeld wordt, dat binnenkort de staten van Zuid- Holland en Noord-Brabant ziqh over het rapport zullen buigen, en de par lementaire behandeling van het Oos terschelde rapport binnen niet al te lange tijd zal plaatsvinden. Nadat ver schillende waterstaat-organisaties zich tegen het plan Klaasesz hebben uitge sproken, willen de milieugroepen op nieuw de biologische waarde van de Oosterschelde onder de aandacht brengen. xperts: twee daders ïurdenop Kennedy A.VGEI.ES (Reuter. UPI) «undigen hebben aangedrongen op opening van het onderzoek naar de Jritl op Robert Kennedy. Twee bal- 'sche experts hebben ontdekt- dat de moord op Robert Kennedy uit verschillende wapens is gevuurd, niet twee maal u.t het pistool van ten Sirhan, die voor het plegen de moord ter dood is veroordeeld. Van onze weerkundige medewerker In de nacht van maandag op dinsdag is het dan toch gebeurt. Een vlakke onweersdepressie van 1030 mb. heelt onverwachts de regensluizen wijd open gezet, tot groot genoegen van de meeste agrariërs. Dinsdagmorgen meldden Hoog Soeren en Nunspeet zich met de grootste regenhoeveel- heid: 41 mm, gevolgd door Ede met 39, Hattum 36, Deventer 35, Apel doorn 31, Diever 29, Zutphen 27, Ro den 26, Andijk 24, Ulrum 21, Nijme gen 20, Leeuwarden 17, Amsterdam 10 en Maastricht en RotterdamY2 mm. In de laatstgenoemde stad viel echter dinsdagmorgen nog 10 mm. Nat was het gister overdag ook in Duitsland met vooral in de DDR uitgebreid onweer. Maar extreme regenhoeveel- heden werden gisteravond niet geme ten, 15 mm in Hajler Asten (Sauer- land) loas het maximum. In Apel doorn was er voor het laatst op 22 september 1973 meer dan 20 mm en 4 april 1973 meer dan 30 mm in één etmaal gevallen. Ging de koufront passage aan de grond met weinig of geen regen gepaard, de verdringing van de uarme lucht in de hogere niveau's dus zoveel temeer. Op deze natte gang van zaken heeft ook een hoge druk gebied boven Frankrijk en het Kanaal invloed uit geoefend. Het centrum ervan konden we gisteravond met 10262 mb inteke nen nabij het noordfranse Abbeville. Het breidde zich vooral over Enge land en naar onze omgeving uit. In zuid-Frankrijk daalden de barometers al weer onder invloed van het warmte- front van een nieuwe depressie, die vermoedelijk langs Ierland naar hel noorden zal koersen. cirrus bewol king bleef er echter licht en nam niet toe, icat er op wijst dot wij op korte termijn niet veel last van dit systeem zullen krijgen. De thermometers in Biarritz en Mar seille kwamen gistermiddag alweer op 24 en 26 graden. M estal krijgen wij bij een n.o. uitbreiding van zo'n frans maximum deze warmte circa twee dagen Inter. Wij voorzien voor van daag slechts plaatselijk temperaturen met maximaal van 19 of 20 graden en pas morgen uitersten tussen 20 en 22 graden. Er zullen gaanderweg overal opklaringen komen a vooral wanneer de wind de zuidhoek weer heeft be reikt lordf het warmer Valentin (Z w terlnml) m 'Irhh gért'-rnrnnd een z.o. storm Umg run J IKnulurt. meer opklaringen Amsterdam geheel bew. 19 10 De Bilt geheel bew. 18 17 Deelen regen 22 25 Eelde regen 24 20 Eindhoven geheel bew. 20 10 Den Helder, regen 19 10 Luchth. Rtd. zwaar bew. 17 1 Twente regen 22 15 Vlissingen geheel bew. 14 8 Zd. Limburg regenbui 21 12 Aberdeen mistbanken 15 0 Athene vrijwel onbew. 22 0 Barcelona licht bew. 21 0 Berlijn geheel bew. 22 0 Bordeaux zwaar bew. 22 0 Brussel geheel bew. 16 0.5 Frankfort zwaar bew. 23 6 Genève zwaar bew. 22 0.3 Helsinki vrijwel onbew. 13 0 Innsbruck regenbui 25 0.3 Kopenhagen half bew. 14 0 Lissabon lichte motregen 17 0.1 Locarno zwaar bew. 23 0 Londen vrijwel onbew. 18 0.2 Luxemburg zwaar bew. 21 7 Madrid licht bew. Mallaga onbewolkt 20 0 Mallorca vrijwel onbew. 21 0 München lichte regen 21 3 Nice licht bew. 20 0 Oslo onbewolkt 19 0 Parijs licht bew. 16 0 Rome zwaar bew. 23 0 Split zwaar bew. 23 0 Stockholm onbewolkt 13 0 Wenen zwaar bew. 21 0 ZUrich zwaar bew. 22 8 Casablanca geheel bew. 20 0 Las Palmas geheel bew. 23 0 New York onbewolkt Tel Aviv zwaar bew. 0 Tunis half bew. 28 0 Hoog water 16 mei: VlisRingen: P.31-21.55: llaringvlietsluizen: 10.53-23.29: Rotterdam: 12 08SchevenlngVn10 23-22.58: IJmui- dtn: 11.09-23.44, Den Hi-lder: 1.20-14.15; Har- 1 In gen: 4.13-10.49; Delfzijl: 6.49-18.57. onder redactie van loessmil De Haarlemse bloemenmeisjes zijn nu, bij hun twintigjarig jubileum, eigenlijk voor het eerst zelf in de bloemetjes gezet. Zo gek is dat trouwens niet, want de meisjes van nu zijn niet de meisjes van toen. Iets exactertoen in 1954 de toen malige Haarlemse VVV-directeur de bloemenmeisjes 'uitvond', is met- een besloten elk jaar met een nieuwe groep van twintig aan het werk te gaan, verse meisjes dus met altijd verse bloemen. De 'uitvinding' was te danken aan een spontaan gebaar van een VVV- informatrice, die in een opwelling een tulp uit een vaas op de balie greep en die in het knoopsgat van een buitenlandse bezoeker stak. De man was zo geroerd, dat hij er in zijn hotel nog over sprak, waarop ze bij de VVV dachten: waarom zouden we eigenlijk niet alle gas ten in onze stad met een bloem venoelkomen? En zo ontstonden de bloemenmeisjes: twintig meisjes van tussen de zeventien en twintig jaar, die meestal nog op school zitten of studeren en soms werken en snipperdagen aan hun hobby opofferen. Want bloemenmeisjes zijn is een erebaantje dat je vrije tijd kost en waar je niet zo makke lijk inrolt. Elk jaar zijn er zoveel aanmeldingen dat er geselecteerd moet worden en vaak nog geloot ook. En geld krijg je er niet voor. Nu staat er natuurlijk wel iets tegenover: behalve dat de meisjes elke zaterdag in Haarlem bloemen uitdelen (vanaf het moment dat de Keukenhof opengaat tot 1 oktober) zitten er voor elk bloemenmeisje van het seizoen wel één of meer tripjes in. Uit het hele land komen uitnodigingen binnen om ontvang sten, openingen, congressen en ju bilea luister bij te zetten. Ze gaan zelden alle twintig tegelijk op stop; dat zou voor niemand bij te benen zijn. Toch komen ze op die manier allemaal wel eens officieel in het buitenland. Meestal in lan den in de buurt, maar ook wel eens verder weg. De grootste bof fers zijn naar Amerika geweest, maar dat overkomt niet elk bloe menmeisje. Problemen met ouders zijn er nooit. De meisjes gaan altijd onder leiding. Vaste leidster van de groep is mevrouw Ria Hooij, vroeger secretaresse bij de Haarlemse VVV, die de groep twin tig jaar geleden op poten heeft gezet en er sindsdien bij\ gebleven is. Een bloemenmeisje moet de moder ne talen op het niveau van de middelbare school spreken en ze moet zich als een waardige ambas- satrice van Haarlem kunnen ge dragen. Daar draagt haar maat- uniform al een stuk toe bij; elk jaar zien die uniformen er weer wat anders uit, want de Haarlemse VVV wil de meisjes volgens de laatste mode gekleed zien. Twee of drie bloemenmeisjes mogen twee jaar aanblijven; die moeten de 'nieuwe' inwerken en op hun ge mak stellen, want de meesten moe ten toch wel even over een drem pel heen en handigheid in het opspelden van bloemen opdoen. Sinds de geboorte van de bloemen meisjes zijn ze nogal eens na- geiiapt. Vermeers melkmeisje was er natuurlijk al lang, maar na de bloemenmeisjes zijn er kaasmeisjes en nog meer soorten typisch Hol landse jongedames verschenen. Al lemaal commercieel gedoe en alle maal surrogaat, zeggen ze bij de Haarlemse VVV. 'Alleen de Rijns- burgse bloemenmeisjes hebben ook iets met de VVV daar te maken. Maar wij hebben de enig echte'. Nog een reactie van een vroe ger professionele hoofdluis-be- strijdster, een mevrouw uit Erme» lo, die er 'ln de oorlog als wijkver pleegster wel honderden heeft ge dood'. Ze vindt het jammer dat de ene collega afkamt wat de andere juist hpeft aanbevolen (als de lezer zich de brandspiritus-tip nog her innert): 'Ik zou om te beginnen het haar zo kort mogelijk houden. En verder heb ik nooit een gevaar lijk gevolg van het 'paardemiddel' brandspiritus gezien'. Zo houdt iedereen er haar of zijn eigen mening over de vernietiging van hoofdluizen op na, maar niet te vergeten ook maar één eigen hoofd, waarmee uiterst zuinig en voorzichtig dient te worden omge sprongen. Nog één raad heeft deze oud-verpleegster: 'De luizen gaan wel dood, maar de neten zijn bij zonder taai. Dus na een dag herha len, en nog een poosje met de stofkam blijven kammen'. En daar laten we de discussie dan maar bij. Het weekend en de twee zomerwe ken op kasteel Oud-Poelgeest in Oegstgeest zijn bedoeld, verklaart vormingscentrum Oud-Poelgeest, voor mensen die contact zoeken, die hopen op ontmoetingen en ont dekkingen. Voor mensen, die zoe ken naar een lijn in hun leven, die na willen gaan of htm werk bij hen past. Die samen met anderen willen denken over wat menselijk leven eigenlijk is en of deze sa menleving daarvoor mogelijkheden biedt: wat is leven, wat is dood en wat doen we daartussen? De thema's van het weekend (25 en 26 mei) en de weken (1 tot 6 juli en 29 juli tot 3 augustus) hebben daar alles mee te maken: 'de kracht van je leven', 'de weg van mijn leven' en 'de kern van de zaak'. Wie mee wil zoeken, praten en denken (wandelen en fietsln kan ook nog) moet wel zo snel mogelijk contact opnemen met Oud-Poelgeest, postbus 4 in Oegst geest, tel. 0171052445. Daar wor den aanmeldingen genoteerd, maar ook worden er graag inlichtingen gegeven, bijvoorbeeld over de kos ten die naar draagkracht 93.50 tot 164 (voor de weken) en 25 tot 43 (voor het weekeind) zijn. Kinderen zijn natuurlijk welkom op Oud-Poelgeest, maar in dat ge val wel even van tevoren overleg gen. Haarlemse bloemenmeisjes op het bordes van hun eigen Haarlemse stadhuis. Niet allemaal en ook niet dezelfden van twintig jaar geleden, toen deze ambassadrices 'uigevon- den' werden. De meisjes van toen zouden nu al ongeveer middelbare bloemen-vrouwen zijn (zie ook: bloemenmeisjes in de bloemen). Foei! roept Panda Nieuws (maand blad van het Wereld Natuur Fonds) tegen de Nierstichting. De redactie van Panda Nieuws ontdek te in een Utrechts blad een foto, waarop televisiecommentator Her man Kuiphof de hoofdprijs van de week uitreikt aan de winnares van die week in de prijsvraag 'redt een leven'. Die aktie van de Nierstich ting vindt Panda Nieuws overigens erg sympathiek, maar de prijs niet. De winnende mevrouw kreeg een jas van otterbont en alle otters zijn in ons land nota bene volledig beschermd. 'Enkele uitheemse le den van het ottergeslacht behoren tot de meest bedreigde diersoorten en worden dan ook door de bonafi de bonthandel niet meer verkocht', aldus Panda Nieuws. 'Van welke ottersoort de bewuste bontjas af komstig was, is ons niet bekend. Otters behoren evenwel tot de kwetsbare diersoorten in de wereld en daarom behoren artikelen van otterbont niet te worden verkocht. Volgende keer daarom een betere prijs beschikbaar stellen, Nierstich ting!' Een citaat uit een ambtelijk stuk, bedoeld om de lezers van dat stuk iets duidelijk te maken (zodat zij hei ook makelijker kunnen onthou den): 'Het schema maakt deel uit van de tweede deelnota van de Derde Nota over de ruimtelijke ordening*. 'Vandaag voor het eerst?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7