Eerste omroepdirecteur die (nog) niets afweet van omroepzaken eoeo pomdleo dsgpece 1* Kamerleden in actie voor Guinee Bissau Zeelandburg voor hemelvaartsdag weer in gebruik Zigeunerfamilie niet naar Dronten Verdachten gearresteerd brand Garoeda ...OPROEP CODE Sherry TROUW KWARTET WOENSDAG 15 MEI 1974 Drs. L. J. Leeman per 1 januari 1975 bij de TROS Van onze radio' en tv-redactie HILVERSUM De per 1 januari 1975 benoemde directeur van de TROS, drs. L. J. Leeman wordt in het 'personeelsblad van de omroepen beschreven als 'de jongste, enigeeerste, laatste en oud ste omroepdirecteur die vroeger rector was.Verder wordt over hem gezegd dat hij de eerste directeur is die zegt niets van omroepzaken af te weten.' De heer Leeman, die mr, J. M. Lan- dré gaat opvolgen, is thans nog rector van het A. Roland Holst-college te Hilversum. In die kwaliteit is hij enkele maanden geleden in aanraking gekomen met Landré. In de rubriek 'Op uw gezondheid' waren beelden uitgezonden van leer lingen van zijn school. Deze waren zonder toestemming vgn de school of de ouders geïnterviewd en door onge lukkige montage kwamen ze in ver keerd daglicht te staan. De heer Leeman werd ter verantwoording ge roepen bij B. en W. van Hilversum. Niet gezien Hij had de film niet gezien, vroeg bij de TROS of dat alsnog kon en uit dit gesprek met mr. Landré volgde meer. De laatste kwam zo onder de indruk van de heer Leeman, die over zijn school net zo dacht als hij over zijn omroep, dat hij een troonopvolger in hem zag. Het bestuur dacht daar ook zo over. De heer Leeman wilde wel eens iets anders na een snelle carrière bij het onderwijs en omdat de om roepwereld hem boeiend leek stemde hij toe. Zestig sollicitanten voor de functie van TROS-directeur werden afgeschreven. De heer Leeman kijkt zelf niet vreemd tegen zijn ommezwaai aan. 'Wij in Nederland zijn nog 'veel te benauwd om dingen te doen buiten je hokje. Dat leer je af als je kijkt naar grote landen. In Amerika zie je bij voorbeeld managers van grote bedrij ven ik wil mezelf daar niet mee vergelijken steeds op iets anders overspringen. Ze hebben kwaliteiten die overal worden toegepast'. Hij put deze kennis uit tijdschriften op het gebied van management. 'Ik heb een enorme belangstelling voor het bedrijfsleven. Trouwens als ik dat niet zou hebben, zou ik slecht in het onderwijs passen. Je hebt te maken met mensen, die straks "in de maat schappij terechtkomen'. Zijn school telt rond 1400 leerlingen -in- augustus. Zo'n grote school vindt hij geen bezwaar. 'Het uitgangspunt moet zijn, dat de leerlingen geen rugnummers dragen'. Geheim Hoewel de heer Landré onlangs ver telde, dat de heer Leeman de man was die de ideeën van de TROS zo TROS geworden. Dat de TROS nogal eens kritiek krijgt zegt de aanstaande directeur niets. 'Het zijn altijd dezelf de mensen die recensies schrijven', zegt hij. 'Wat -me wel wat zegt is dat deze omroep iets doet dat door de kijkers op prijs wordt gesteld. En dat er alleen maar amusementsprogramma's zouden zijn, daar ben ik het niet mee eens. Ik ben door een uitzending over venerische ziekten met de TROS in aanraking gekomen. Zo zijn er talloze programma's geweest waar men niet over praat en die niet worden ge noemd. Dat vind ik eenzijdige voor lichting'. Over het verwijt dat de TROS rechts zou zijn, zegt hij: 'Als de TROS rechts is zou dat moeten uitkomen in de uitzendingen en In de doelstelling. Het is een open -omroep en er wordt in geen enkel opzicht partijpolitiek gevoerd. Bewijs maar eens, dat de TROS niet/ links is DEN HAAG Twee Tweede Kamer leden, mr. J. N. Scholten (AR) en drs. R. ter Beek, organiseren donder dag en vrijdag voor politici uit alle Europese landen in het Tweede Ka mergebouw in Den Haag een confe rentie over de mogelijkheden van een spoedige volkenrechtelijke erkenning van de Portugese kolonie Guinee-Bis- op uitnodiging van de bevrijdingsbe weging een bezoek aan Guinee-Bissau gebracht. Na afloop hebben zij ver klaard dat er voldoende reden was voor erkenning van de nieuwe republikein se regering van het bevrijde gebied. Nu de pogingen van de Nederlandse regering om op Europees niveau be langstelling te wekken voor het lot van de Portugese kolonie weinig be moedigende resultaten hebben gehad zoals Ter Beek en Scholten zeggen - richten beide Kamerleden zich tot hun Europese collega-parlementariërs. Zij hebben politici uit Zweden, Zwit serland, West-Duitsland, Engeland, Denemarken, België en Frankrijk naar Den Haag uitgenodigd. Scholten en Ter Beek hopen met de deelnemers aan de conferentie de mo gelijkheden voor erkenning van Gui nee-Bissau in Europees verband te inventariseren en een gezamenlijke strategie uit te stippelen, vooral nu het oude -Portugese regime is omver geworpen. Linke jongen Drs. L. J. Leeman goed zou kunnen uitdragen, blijven die ideeën bij de heer Leeman zelf een geheim. 'Ik kan in dit stadium niets kwijt. Ik ben nog rector en ik kan niet over de toekomst van de TROS praten. Dat is ook een kwestie van erecode'. Dat er veranderingen komen staat voor hem vast 'Dat zou toch gebeurd zijn, ook zonder mij. Je wordt A- omroep en kunt andere dingen gaan doen. De financiële armslag wordt groter. Ik weet dat er een aantal programma's op stapel staan, die met mijn komst niets te maken hebben'. Ook over zijn ideeën wil hij niets zeggen. 'Met het bestuur van de TROS heb ik plezierige gesprekken gehad, waarin grote belangstelling was voor de ideeën waaruit ik zal opereren. En die ideeën hebben een grote rol gespeeld bij mijn benoe ming. Maar wat die zijn, dat zullen de mensen pas merken als ik er zit'. De heer Leeman was i id van de AVRO. Hij is nu ook lid van de MIDDELBURG De Zeeuwse pro vinciale waterstaat hoopt nog voor het weekeinde de kapot gevaren klep van de Zeelandbrug af te kunnen lichten. Direct daarop wil men de noodbrug plaatsen. Deze brug wordt al op de grond in elkaar gezet Met de bouw hiervan is al begonnen. Maan dag is ook de dukdalf verwijderd die na de aanvaring met de drijvende bok midden in het vaarwater terecht was gekomen onder de brug. Direct daar op is de route weer vrijgegeven voor de scheepvaart. Er wordt naar ge streefd de Zeelandbrug voor hemel- vaartdag weer met behulp van de nood brug in gebruik te nemen; het ver keer zal dan maar over een enkele rijbaan kunnen beschikken. DRONTEN De Joegoslavische zi geunerfamilie Hopic krijgt géén standplaats aangeboden op het salon wagenpark in Dronten. Vertegenwoor digers van het gemeentebestuur de ministeries van CRM en justitie, Rele ase Haarlem, de 'stichting Welzijn Oost Flevoland en het gemeentelijk arbeidsbureau zijn unaniem tot de conclusie gekomen, dat het onverant woord is de familie deze standplaats te geven. Zij constateerden, dat de verschillen in leefgewoonten tussen de familie Hopic en de huidige park bewoners ortoverbrugbaar zijn. De fa milie Hopic heeft zelf ook te kennen gegeven waarschijnlijk moeilijk te kunnen aarden op het kamp in Dron ten. Mary Perkins •Zijn voorganger ziet de heer Leeman als een duivelskunstenaar. En dat hij' een linke jongen is als hij zijn zaak moet verdedigen, dat neemt niemand hem kwalijk. Maar als iemand succes heeft zijn er bergen afgunst. Bij de TROS wordt hij op handen gedragen. Hij zal een van de weinige omroepdi- recteuren zijn, die de mensen met spijt zien vertrekken'. Over de pro gramma's laat hij zich tenslotte heel pedagogisch uit. 'Daar zeg ik niets óver. Ik noem geen goed of slecht programma, anders zeggen ze nu al: de baas vindt mijn werk goed'. Acht Zifidmolukkers Van een verslaggever AMSTERDAM Acht Zuidmolukkers zijn gisteren gearresteerd op verden king betrokken te zijn geweest bij de brandstichting in het kantoor van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garoeda te Amsterdam en bij een inbraak in het huis van de waarne mend consul-generaal van Indonesië, M. M. Thajeb in Amsterdam-Buiten- veldert. Vijf verdachten werden gearresteerd in de Ambonezenwijk te Capelle aan den IJssel, de andere drie verdachten in Krimpen aan den IJssel, Heusden en Woerden. De arrestaties werden uitgevoerd door 45 rechercheurs van de Amsterdamse centrale recherche. De actie is zonder incidenten verlo pen. Zoals bekend is het kantoor van de Garoeda in de nacht van 25 op 26 april in brand gestoken en verwoest. Getuigen hadden even tevoren een blauw busje zien egrijden met inzit tenden die naar men vermoedde een Indisch uiterlijk hadden. Hetzelf de busje was enkele uren tevoren gesignaleerd na de inbraak bij de waarnemend consul generaal. Bij die inbraak was 1800 gulden en enkele persoonlijke beiden van de consul gestolen. Het werd overigens niet uit gesloten geacht dat het bedoeling was een overval op de consul te plegen. Die overval zou zijn mislukt omdat de consul niet. thuis was. In de tuin vond de politie later twee kennelijk door de daders weggesmeten kapmes sen. De verdachten zijn gisteren nog naar Amsterdam overgebracht Ilun leeftijd ligt rond de twintig jaar. Volgens een woordvoerder van de po litie worden nu geen nieuwe arresta ties meer verwacht Duur spelletje Alle voorzorgen ten spijt bleek het gisteravond tijdens het schakelpro gramma over de kerncentrale in het Belgische plaatsje Doel niet mogelijk een goede verbinding met een hulp studio in Vlissingen te krijgen. Er was wel beeld, maar geen geluid althans in 'het eerste deel van de uit zending niet Dat was om twee redenen onthullend. In de eerste plaats bleek dat hele ge- schakel flauwekul te zijn een kost baar spelletje met de techniek, dat alleen maar aangewen-I werd omdat het nu eenmaal technisch mogelijk was (op papier dan). En dat bevestigde het wantrouwen dat ik heel persoonlijk al geruime' tijd koester tegen de praktijk van het tele- visieimaken, namelijk dat daar in de studio's een heel stel mensen werken, wier lust en leven ds met dat kostelijke en dure speelgoed van lijn- en straal verbindingen te spelen, zondier dat er gevraagd wordt of dat allemaal wel nodig is en of er niet op een andere- (en goedkopere) manier hetzelfde resultaat te bereiken is. Bijvoorbeeld: door die paar mensen uit Vlissingen (en Gent en Antwerpen, want van daaruit werd eveneens ge schakeld) bij elkaar te brengen in één studio met de deskundigen. Het pro gramma zou er qua informatieve waarde geen cent minder om geweest zijn, ja, zelfs beter. De kijker was dan niet alleen de sto ring bespaard, maar ook het bescha mende gevoel dat hij naar een spel letje doorgestoken kaart zat te kijken. Toen namelijk de vragen uit Vlissingen niet doorkwamen, bleek de presentator in de studio toevalliger, wijs de vragen op stencil bij zich te hebben ('ze zojuist doorgebeld,' ver ontschuldigde hij zich onhandig). Alles was gerepeteerd; zelfs de spon taniteit. De storing was in de tweede plaats onthullend, omdat zij aantoonde hoe zeer wij zeker waar het de tech niek aangaat niet onze trouw op prinsen mogen vesten. En als dat al geldt voor een ongevaarlijke, zij het dure, straalverbinding voor een tele visie-uitzending, hoeveel te meer moet dat dan niet gelden voor een kern centrale? Alle voorzorgsmaatregelen worden genomen (net als bij deze uitzending), maar er is geen verzekerings maatschappij die het huis van een Groningse fysicus, prof. Ph. Smith, wilde verzekeren tegen gevaren van de kerncentrale. Als fysicus is prof. Smith al zeer argwanend over dergelijke centrales, maar nu hoorde hij het ook nog eens van een ander hoe gevaarlijk het is, namelijk zijn verzekeringsagent. J. K. 22. Diezelfde ochtend werd smidje Verholen, wakker gemaakt door de kleine Jotfócus, die een glas water en drie droge boterhammen voor hem klaar zette. 'Vooruit, je nest uit, lui wammes!' riep de onder-de-maatse schurk Jödocus uit. Hij schudde de smid uit alle macht heen en weer en brulde hem in het oor: 'Mijn edele meester heeft de gehele nacht ge werkt aan het bedenken van de meest geniale plannen. En wat deed jij? Jij wentelde je ronkend rond in je bed, knorrend van vadsigheid en snurkend van welbehagen! Maar nu is het uit! Vooruit, sta op en trek het werkpak aan, dat daar al voor je klaar ligt! Eet dan je lekkere ontbijt op en volg me naar de werkplaats!' Smidje Ver holen ziedde van kwaadheid, maar de zware kogel aan zijn been belette hem zich op de schurkachtige dwerg te werpen. Dat wist die kleine, nare Jo- docus natuurlijk wel en daarom had hij praatjes voor tien. Hij dwong de smid naar de werkplaats te lopen, en hij liet hem daar zien wat er het eer ste gedaan moest worden. 'Op deze grote draaibank ga jij een stalen cylinder draaien*, zei hij. 'Hier heb ik de werktekening met de maten en de bijzonderheden. Het is een -fraai werk stuk van mijn edele meester in eigen persoon!' 'Een knap stuk werk, dat moet ik toegeven', mompelde smidje Verholen. 'Eigenlijk gek, dat een sim pele hprtog zulke mooie technische te keningen kan maken. Daar kloj niet.'Bemoei je daar nou niet mee', beet Jodocus henf™ 'Mijn meester is een genie. Ei&zf moett je blij zijn, dat jij je stui v. ge kwaliteiten in zijn dienst ma len. Vooruit! En nou met spoe c de gang! En wee je rampzali it beente als je de jou opgegeven 38 zaamheden niet vlekkeloos uit jn Smidje Verholen oordeelde, dat ieder geval het verstandigste zo de opdracht van Jodocus zo go< 1 gelijk uit te vqeren. Hij bracl fce met behulp van een ketiingtakt groot stuk, ruw metaal in de bank aan en zette vervolgens ch :aI tromotor in beweging. FERDINAND Radio vandaag HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S> Akt.show. (VPRO: 7.45 Deze dag.) (8.00 Nws. 9.00 Van alle markten thuis.) 9.35 Waterst. 9.40 Nederl. schoolradio. 10.00 (S) Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 Olleke Bol- leke. 11.15 Melodieenboeket. 12.00 Vaals- Centr. 13.00 Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 (S) Middagje stoomradio: progr. vol goede Jeugdherinner. 16.00 Nws. 18.03 (S) Kijk. die kinderen. 16.35 (S) Melodien Ex pres. 16.55 <S> VARA-Dansork. 17.20 (S) Prom. Ork. 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. dag. PP: 18.20 Uitz. v.d. V.V.D. VARA: 18.30 (S) L:cht muz.progr. EO: 19.00 Klankbord, act., en inf. 19.10 Schijnwerper. 19.15 (S) WIJ hebben een woord v.d. wereld. 19.45 Bijbel studie. 20.00 (S) Platen. 20.05 Reformatie en reveil. 20.15 (S) Platen. 20.20 (S) Geslacht van Garderen. 21.00 EO-metterdaad. 21.07 Nws over zend. en evangeUsatie. 21.15 (S) Platen. 21.20 (S) Avondsluit. TROS: 21.30 (S) Specialiteiten a la carte: muzikaal wen- sprogr. 22.20 Nws. 22.40 Aktua. 22.50 (S) Zo tegen twaalven. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-Soos, met 7.30 Nws, 7.41-8.00 Aktua, 8.30 Nws en 8.36- 8.45 Gymn. v.d. huisvr. 10.00 (S) Kabouter- tijd. 10.30 Nws. 10.33 (S) V.d. vrouw. 11.30 Aktua KRO: 11.45 Bejaardenprogramma. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met 12.26 Med., 12.30 Nws en 12 41 Echo. 13.00 Raden maar. 14.00 Huisbezoek. NOS: 14.10 Vonken onder de as: Nederl. volksverh. en volksgebr. 14.30 (S) Aspekten v.d. kamer- mui. 15.30 Nws. 15.33 Spiegel van Duitsland. 16.00 Meer over minder: stem v.d. sprekende minde h. 17.00 Eurolight: lichte ork muz. 17.20 Overheidsvoorl.: Mens en samenlev., uitz. v h. min. van C.R.M. 17.30 Nws. NCRV: 17.32 (S) Hier en nu. NOS: 18 00 Jazz uit het Histor. Arch. 18 30 Nws. 18.41 Spiegel van Gr.-Britt. 19 00 Openb. Kunstbezit. 19.10 R.V.U.: Kijk, daar komt een politikus aan! 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Woensdaga- vond-Muz.magazine. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op je boterham. (8.02-8.05 Radiojournaal) 9.03 (S) Pep-op-drie: ar beidsvitaminen. 11.03 Drie draait op verz.: Postbus 700. 12.03 Radiojournaal. 12.06 <S> Drie tussen de middag. 14.03 Pop-Konl 15.03 Pop-Kontakt II. 16.03 Hitmees met o.a. Amerik. top-twintlg. 17.03 Journaal. 17.06 Hltmeesters II, Engelse top-twintig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. ll Drie loopt achter. 20.02 Woensdag lit platen, sport en akt. (Vanaf 20.00: r flitsen v.d. E.C. I finale in Brussel, Med 0.02 (S) Metro s Midnight Mui (S) Take it easy. 2.02 Donker lacht. Meurders's Methode. BELGIE 324 m NED. 12 00 Nws en med. 12.08 Swing 412.50 Buitenl. persoverz. 13.00 Nws ber. en toneelagenda.) 13 55 Beursbn Nws. 14 03 Schoolradio 14.23 Licht! (15.00 Nws.) 15.30 Radioschoolkorea Nws en beursber. 16.10 Intermezzo. Kinderprogr. 17.00 Nws en med. 17.10 muz. 17.55 Weegschaal. -1,8.00 Nws. 18.05 V.d. sold. 18.15 raai en -filosofie. 18.45 Sportprogr. Taalwenken. 18.57 Lichte ork.muz. 19.1 en akt. 19.30 Lichte muz. (19.40 Engels.) 2Q.OO Rep. v.d.' fin. v.d. Eur 22.00 Nws en ultsl. v.d Nationale 22.05 Jeugd '74. (22 05 Swing. 23.01 23.10 Liedjesprogr.) 23.40-29.45 Nws. TV vandaag ai NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie AVRO "17.00 Bibelebons NOS 18.45 Ti-ta-tovdnaar 18.55 Journaal 19.05 Van Gewest tot Gewest Kruiswoord-puzzel T~ Horizontaal: 1. soort hond, 4.tussenzet- sel, 7. vreemde munt, 8. getroffen, 9. onmiskenbaar, 11. groente, 12. gras soort, 14. meisjesnaam, 15. plaats in Gelderland, 16. rondhout, 17. drietal, 19. steen, 21. run (gew.), 23. meisjes naam, 24. akelige 25. smal stuk hout, 26. familielid. Verticaal: 1. kraan, 2. oorlogsgod, 3. riviervis. 4. scheepslading, 5. vis, 6. heilige kever van de Egyptenaren, 7. deeltje, 10. woudkoe, 13. netvlies van het oog, 17. spaanse rode wijn, 18. snelle hap, 20. tijdrekening. 22. spoe dig. OPLOSSING VAN GISTEREN: Hor.: 1. praam. 4. tegel. 7. demon. 9. kanarie, 11. Edam. 13. gnoe, 15. lor. 16. ter. 17. dia. 18. air. 20. nap. 22. asem. 24. pels. 25. mirabel. 28. salie, 29. enkel, 30. sloom. Vert.: 1. pekel. 2. Adam. 3. men, 4. tor, 5. enig. fi leder. 8. marginaal, 9. kar. 10. ent, 12. doris, 14. Oeral. 18. aarde, 19. rem, 20. nel, 21. psalm. 23. mise, 24. Peel, 26. ral, 27. bis. Het Internationale Rode Kruis heeft een bestand van 24 uur voorgesteld, dat morgen om 6.00 uur Zwitserse tijd moet beginnen. Een dergelijk be stand is dringend nodig om~de gewon den te kunnen evacueren. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis is in het huidige Amman onmogelijk een hulpaktie te starten. De gedele geerden zouden met voortdurend le vensgevaar en onbeschrijflijke moei lijkheden te kampen krijgen. Een uit zeven wagens bestaand Rode Kruis- konvooi was 500 meter voor het zie kenhuis onder vuur genomen. Een chauffeur was zwaar gewond en een van de ambulances was totaal ver nield. De verschrikkingen van de Jor daanse burgeroorlog gaan alle voor stellingsvermogen te boven. Het IRK had uit alle landen aanbiedingen voor hulp ontvangen, maar zijn mensen zaten in Amman met de voorraden en konden er niets mee beginnen. Zij hadden helemaal geen contact met de bevolking. Er vertoonde zich prak tisch geen mens op straat en wat er zich in de ruïnes afspeelde was de grote vraag. Slechts een wapenstil stand kon nu helpen. Het Centrale Comité van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie zou zich voor een bestand van 24 uur hebben uitgespro ken. De staatshoofden der Arabische landen zouden tijdens het bestand een bezoek aan Jordanië brengen om met de guerrilla-leider Arafat te onderhan delen. De jordaanse minister-president Mo hammed Daoud, is afgetreden. Daoud zou in de Egyptische hoofdstad, waar hij de delegatie van zijn land op de Arabische topconferentie voorzat, spoorloos verdwenen zijn. In een brief aan koning Hoessein zou hij zijn aftreden hebben gemotiveerd met de stelling, dat hij de weg voor een nationale regering in Amman wilde vrijmaken. Volgens een woordvoerder van het Ministerie van Defensie van de Vere nigde Staten is de alarmtoestand voor 'HATER WAITER JOST de Amerikaanse troepen gedeeltelijk ingetrokken. Anderzijds is het vlieg- dekschip 'John F. Kennedy' inmiddels naar de Zesde Vloot in de Middelland se Zee gevaren. In een televisie-interview in New York heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, ver klaard dat re geen sprake was van een eventuele Israëlische interventie in Jordanië, omdat de Jordaanse troepen nu op het punt stonden een overwin ning te behalen op de Palestijnse opstandelingen. Overigens zal Israël geen Arabieren vrijlaten. De bevrij ding der gijzelaars was een zaak van de betrokken regeringen en lucht vaartmaatschappijen. Wij merken echter niets van een wapenstilstand. De hele voormiddag duren de gevechten onverminderd voort. De Jordaanse tanks vuren uit alle lopen en de Palestijnen verdedi gen zich met hun laatste krachten. Een oudere vrouw heeft ons, ondanks het gevaar, een emmer water ge bracht. Het is weinig, maar we kun nen bij het middagmaal thee drinken. We verkeren in een gedrukte stem ming. Onder deze voorwaarden kun nen we het niet lang meer volhouden. Attila heeft erge pijn aan zijn nieren en Norberts krachten minderen zien derogen door de diarrhee, die hem totaal uitput. 'We kunnen misschien een kaartje leggen', stelt captain Schreiber voor. De Engelsen hebben een spel kaarten, en na enig geharrewar wordt er een groepje van vier gevormd. De captain en Hans spelen tegen Ernst en Horst. Ze spelen de hele middag door en laten zich door het krijgsrumoer niet storen. Ik heb helemaal geen zin om te kaarten, laat staan om toe te kijken. Mijn gedachten zijn elders. Vandaag moet de beslissing vallen. Ik voel het duidelijk en ik bid God om hulp. De hitte is drukkend en talloze vliegen zwermen om ons heen. Ik heb dorst. Ik moet de frisse lucht in, zelfs al wordt er voortdurend geschoten. Op de houten bank voor de deur zit de Palestijn met het zwart gestreepte hemd. Hij nodigt me uit naast hem plaats te nemen. 'Waar komt u vandaan?' Ik vertel dat ik Zwitser ben en uit ,de buurt van Bern kom. De Palestijn kijkt me een tijdje zwij gend aan met Rijn lichte, stekende ogen en zegt dan: 'Zwitserland rnnet een mooi land zijn. U mag u gelukkig prijzen zo'n vaderland te hebben. Wij Palestijnen hebben geen vaderland meer. Dat hebben de Israëli's ons ont stolen!' Zijn ogen flikkeren van mate loze haat. Dan staart hij weer ergens in de verte. 'Ik ben pas een paar dagen hier', vertelt hij verder. 'Bijna een week geleden was ik nog in Cairo. Ik leef daar als vluchteling sinds de Zesdaag se Oorlog. Wij woonden in de Gaza- strook. Toen kwamen de Israëli's en verjoegen ons. Ik ben de enige van mijn familie, die nog overgebleven is. Mijn broers werden gedood. Mijn va der, een oude man, werd voor mijn ogen door de Israëli's vernederd en gemarteld. Hij moest voor de soldaten neerknielen en toen sloegen ze'waar ze hem maar raken konden. Kort daarna is hij gestorven. Hij heeft nooit iemand kwaad gedaan. Gelooft u dat ik ooit zoiets kan vergeten?' Hij zwijgt een tijdje en staart weer voor zich uit. Dan richt zijn onrustige blik zich weer op mij. 'Jullie Euro peanen geloven alles wat de Israëli's jullie wijsmaken. Hun propaganda is geweldig, dat moeten we toegeven. Wij Arabieren kunnen hier nog iets van leren. Maar jullie Europeanen laten je verblinden door de eventuele economische gevolgen. Daarbij verge ten jullie voor het gemak, dat zij de vruchten verkopen van de bomen, die voor een groot deel nog door de Palestijnen geplant zijn. Jullie verge ten, dat geen land ter wereld zoveel buitenlandse financiële hulp per hoofd der bevolking heeft gekregen als Is raël. Uit de hele wereld zijn er miljoe nen dollars in dit land gepompt: gif ten van rijke joden uit de Verenigde Staten uit Frankrijk, uit Groot-Brit- tannië, uit Zwitserland. En dan de Duitse herstelbetalingen en de Ameri kaanse hulp. In de eerste tien jaar van haar bestaan heeft Israël meer dan vijf miljard dollar ontvangen. Weet u hoeveel alle Arabische landen samen in die tijd gekregen hebben?' (Wordt vervolgd) 19.40 Socutera: Nederl. Ver. A.V.O. *19.45 Pol. Part.: C.P.N. 1955 FinE.CI 2050 Journaal 21.55 Trekk. Staats loterij 22.00 Panoramiek 22.25 Deri Haag vandaag 22.40 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Nummer 14 19.45 Toppop Extra NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21. Morgen 21.30 Lieve Oom Kyara 1KOR KRO RKK 21.55 Kenmerk NOS 22.20 Journaal TELEAC 22.25 Computerkunde -les 19 DUITSLAND I 9.55-12.00 Verkiez. v.d. Bondspres. in Bonn. 16.15 JournaaL 16.20 Dierenfilms. 17.05 Kinderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.20-9.50 Sesamstrasse. 18.00 Disk.progr. over kerncentr. 18.45 Zand- mann. 18.55 Nordschau-Magazin. 19,26 Mis- daadvertell. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.05- 9.20 TV-kursussen. 9.20-9.50 Sesamstrasse. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Unser Dorf: Klein-Manhattan. 18.40 Akt. 19.20 Die 6 Slebeng'scheiten, spelprogr.) 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Fin. E.C.-voetbal Hey8Cl-Stadlon landskamp. 21.45 Muzikale show. 22.30 Talkshow. 23.30 Journaal, komm. en weeroverz. DUITSLAND II 10.00 Verk. v.d. Bondspres. vanuit Bonn. 16.50 Gymn. Voor kinderen. 17.00 Journaal. 17.10 Flipper. Aansl.: Malnzelmannchcn. 17.40 Akt. en muz. 18.25 Sergeant Berry. 19.00 Journaal. 19.30 Filmrep. 20.15 Inf. en meningen over akt. thema's. 21.00 Journaal. 21.15 Gesprek met Acthur Rubinstein. 22.00 Kort TV-spel. 23.25 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.05 t.e.m. 12.45 en 16.30 t.e.m. 17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 19.00 Sunday Morning In Black Mountain. 19.30 Gymn. v.d. vrouw. 19.45 Weekjoumaal in het Engels. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Jazz. rock. pop. 21.00 Akt. uit natuurweten schap en techn. 21.45 Eindeuitz. DUITSLAND III WDR 8.05-11.00 Schooltelevisie. (9.30-10.30 Sesam strasse.) 16.00 Sesame street. 17.00 Schoolte levisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Studieprogr. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Spaanse gas- tarb. 19.15 Handel en verkeer. 19.15 Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Scaramouche. 22.05 Akt. 22.25-22.45 Lyriek en proza. BELGIE NEDERLANDS 16.30 Jevanjong. 17.55 Fabeltjeskr. 18.00 Atelier. 18.53 Satlr. progr.: Thi of Lodynski's Flohmarkt Company. Voga. 19,33 Kortweg. 19.38 Weerber, journaal. 19.58 Voetbal: Fin. Eur. voor Landskamp. (20.45 Journaal.) Pano. 22.50 Journaal. fff bc Medaillon Melba 4 medaillons (van de varkenshaas) tabasco, zout peper, ketjap paprikapoeder hot curry blik perziken De door de slager platgeslagen daillon inwrijven met naar smaak tsc zout, de tabasco en de kruiden, beide kanten. Laat de medaillons minuut of twintig staan. Ze dan ken in wat boter of (beter nog) ofei de grill. Twee minuten bakken iedere kant. Verhit de inhoud van r< blik perziken en geef die er in schaal warm bij. Menutip: Medaillon Melba, gebi aardappelen, rabarber, ijs. ADVERTENTIE Wie Spanje kent,kent Osljorne CalldadSoperlor til 'A Bic Ier

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6