Ook lutheranen tegen emigratie naar Zuid-Afrika fllBlll£l Rommelig debat op synode Vandaag e» x Trouw Kwartet Meer subsidie voor lutherse opleiding Vragen over vragen bij marine-werving Stuyt voorzitter TNO Vreugde van hetwildspoor Coggan nieuwe aartsbisschop Canterburry Nieuwe generaal Leger des Heils Cassatieberoep in zaak-Lucien v. H. verworpen Nieuwe boek TROUW/KVARTET WOENSDAG 15 MEI 1974 K ERK /BINNENLAND Van een onzer redacteuren UTRECHT De evangelisch lutherse synode raadt emigratie naar Zuid- Afrika af. Dit wees een meninigspeiling uit die is gehouden ter afsluiting van een rommelig debat op maandagavond over het politieke spreken van de kerk en de houding van de kerk ten aanzien van de strijd tegen het racisme. Prof. dr. C. H. Lindijer Het debat spitste zich toe op de oproep van de wereldraad van kerken de investeringen in Zuidelijk Afrika terug te halen. De synode staat in meerderheid niet achter deze oproep. Wèl wil de synode een discussie over de oproep binnen de evangelische lu therse kerk bevorderen. Het gesprek begon met een uiteenzet ting door de Amsterdamse hoogleraar dr. J. P. Boendermaker over het ver leden van de evangelische lutherse kerk inzake politieke uitspraken. Hij noemde het oorlogsverleden van de kerk minder heldhaftig dan dat van de andere kerken in ons land. Prof. Boendermaker sprak er echter eerst zijn verbazing over uit dat de luther se synode in tegenstelling tot de syno des van de andere kerken meende in één uur de kwestie Zuidelijk Afrika te kunnen afhandelen. Belangrijkste uur De hoogleraar, die zei mede namens zijn Amsterdamse collega dr. C. W. Mönnich te spreken, gaf als zijn me ning te kennen dat de synode ook als zij niets zou uitspreken toch een poli tiek standpunt inneemt. Hij lichtte dit toe aan de hand van enkele voor beelden uit vooroorlogse synodeversla- gen. 'Als wij nu zwijgen is dat goud Signaal voor de Zuidafrikaanse propaganda', zei prof. Boendermaker. ting uitspreekt over de steun van de synode aan het fonds tot bestrijding van het racisme van de wereldraad van kerken. Weinig structuur Na de bijdrage van de twee hoogle raren volgde een debat dat weinig structuur bezat Het gesprek dreigde dan ook als een nachtkaars uit te gaan. Prof. Boendermaker drong ten slotte evenwel aan op een stemming of althans een meningspeiling. Na een uitgebreid discussiëren over de tekst van een eventuele motie, besloot de vergadering terug te vallen op een stuk ter voorbereiding van het debat van twee en een halve pagina van de hand van ds. K. B. A. Bodlaender, de heer H. H. de Klerk en prof. dr. J. Kooiman. Alvorens te stemmen luisterde de synode nog naar de tegenstander van de desinvesteringsresolutie van de we reldraad, T. B. Strasser uit Ooij. Hij zei dat de synode door de oproep van de wereldraad te steunen' een niet te dragen verantwoordelijkheid op zich zou laden wegens het onbekend zware lijden dat de synode daarmee de zwar te Zuidafrikaan zou opleggen. Vijf punten Hij vervolgde: 'Als u later verslagen van deze synodezitting zult lezen dan zal dit het belangrijkste uur blijken te zijn geweest'. De tweede pre-adviseur van de syno de, prof. dr. C. H. Lindijer vatte na de uiteenzetting van prof. Boenderma ker zijn standpunt samen in vijf pun ten: (1) Politiek in de kerk moet; (2) Racisme is net zo'n zonde als fascis me; (3) De wereldraad vraagt nu reacties op de reeds gedane oproep de beleggingen terug te trekken. Nu kun je geen nee meer zeggen (4) Als er mensen vernietigd worden kun je geen lief christendom meer preken en (5) Wie oproept eerst wat tegen Rus land en China te doen zonder daar ook daadwerkelijk aan te beginnen is onwaarachtig. Deze laatste twee punten van prof. Lindijer hadden betrekking op een brief van de gemeente in Rotterdam waarin de kerkeraad zijn verontrus- Prof. Kooiman vond de onzekerheid over de precieze uitwerking van het terughalen van investeringen juist zo'n belangrijke factor om de Zuid afrikaanse regering over te halen tot een gesprek met de zwarten. 'De we reldraad wil met zijn oproep niet me er doen dan een signaal geven', zei prof. Kooiman. Mevrouw A. Boot-Kooiman uit Dirks- land citeerde het staflid van de wereld raad Brigalia Bam, die als zwarte Zuidafrikaanse gezegd heeft: 'Wij lig gen op sterven' en die over de acties tot verbetering van de arbeidsomstan digheden van zwarte arbeiders via aandeelhoudersvergaderingen heeft opgemerkt, dat niet meer dan tien procent van de zwarte Zuidafrikanen daarvan ooit zou kunnen profiteren. Een afgevaardigde van de gemeente in Rotterdam vond de discussie onbe vredigend. Hij waarschuwde ervoor dat de kerk de onverzoenlijkheid be vordert en zei te betreuren dat de Rotterdamse kerkeraad zich onvol doende had kunnen uitspreken. Hij merkte op dat er hierdoor in de schrijft men ons Drugbeleid Over enkele weken zal de Tweede Kamer het voorontwerp druggebruik in behandeling nemen. De regering streeft ernaar, het bezit en gebruik van de zg. soft drugs wettig te verklaren. De harde ellende, die al leen al het gebruik van de soft drugs gebracht heeft bij veel jongeren, zal alleen maar verergerd worden. Het argument, dat het wettig verklaren de misdadigheid zal doen afnemen, is onwerkelijk, want onderwereldfiguren en drughandelaren zullen dan zeker hun werkterrein verleggen naar de hard drugs. Zowel soft als hard drugs De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe.ljke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Dlemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Stippenplan Lutherse kerk spanningen ontstaan, die uitgaan boven de betekenis van het probleem van het racisme. Bisdom Rotterdam Bisschop Simonis van Rotterdam heeft inmiddels bekendgemaakt, dat ook zijn bisdom in aandeelhoudersver gaderingen vragen zal laten stellen over het beleid inzake Zuid-Afrika. De diocesane pastorale raad had hierover een duidelijk advies uitgebracht (20 stemmen voor, één tegen, bij vijf onthoudingen). Mgr. Simonis zei, dat investeren nooit waardevrij is. De pausen hadden in de sociale encyclieken 'De vooruit gang der volkeren' en 'Vrede op aar de' het racisme duidelijk veroordeeld. 'Waar er samenhang bestaat tussen investeren en racisme, moet het mo gelijk zijn om vragen te stellen', al dus dr. Simonis. De econoom van het bisdom, drs. H. van der Ven, heeft gezegd, dat het bestuurscollege een jaar bezig is geweest met de menings vorming over deze zaak. Bisschop Simonis wees overigens op het gevaar van eenzijdigheid. Ook an der onrecht, zoals 'het afschuwelijke kwaad' van abortus provocatus, zou moeten worden aangeklaagd. Zoals verwacht werd is het vierjaren plan waarover de generale kerkelijke vergadering zich al gunstig uitsprak unaniem door de synode aangenomen. Alle gemeenten zijn reeds geïnfor meerd over dit plan, dat begint met Prof. dr. J. P. Boendermaker leken-huisbezoek. De president der synode bracht naar voren dat welis waar het aantal belijdende leden met 5 pet. was teruggelopen, maar dat het aantal doopleden vrijwel constant was gebleven en dat het aantal aanmeldin gen zelfs was toegenomen van 92 in 1972 tot 164 in 1973. Hierdoor zou men van een consolidatie kunnen spreken. Rest ons nog te vermelden dat drs. P. H. G. C. Kok werdherkozen als presi dent van de synode. Als vice-president werden herkozen dr. Bleij en mevr. E. de Mooy-Walliën. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De rijkssubsidie aan het evangelisch-luthers seminarium te Amsterdam ds met ingang van 1974 verhoogd met 62 procent. Dit werd gisteren meegedeeld in de synode van de evangelisch-lutherse kerk. Toch is daarmee de subsidiëriig van dit seminarium no^, ndet op gelijke voet gekomen met de kerkelijke oplei dingen van de grote kerken. "Wij blijven ons gekwetst voelen door de heel duidelijke wijze, waarop de rege ring ons discrimineert', aldus prof. dr. J. P. Boendermaker. 'Wat de rege ring geeft aan de hervormden en de gereformeerden, ook aan Kampen en aan de r.k. theologische hogescholen, onthoudt ze ons en andere kleine kerken, zoals de doopsgezinden en de remonstranten'. Prof. Boendermaker sprak in dit verband van verdrukking van de kleine luiden. Hij wilde met name, dat het subsidiebedrag waarde vast zou worden. De jaarrekening van de landelijke lutherse kerk vertoonde, als gevolg van het uitblijven van de subsidiever hoging, over 1973 een tekort van ruim 22.000 gulden. De synode besloot, dat er een speciale actie zal worden ge voerd in de gemeenten, om dit tekort te dekken. Van een verslaggever DEN HAAG De socialistische ka merleden Voogd en Dankert menen dat een eind moet worden gemaakt aan het stellen van persoonlijke en 'ongeoorloofde' vragen aan HTS-ers die een stage van drie maanden bij de Marine willen lopen. De kamerleden wijzen op de vragen die in 'De Volks krant' opgesomd werden. Daarbij wa ren de volgende: Ga je regelmatig naar de kerk? Wat heb je gestemd? Ben je wel eens achter het IJzeren Gordijn geweest? Ben je lid van een vakbond? Heb je voorop gelopen bij demon straties? Welke radiogids heb je? Heb je familie die politiek actief is? Zijn ze tegen de dienstplicht? Wat is hun beroep? zijn bij regelmatig gebruik schadelijk voor lichaam en geest van de gebrui ker. Wij ondersteunen daarom de lan delijke handtekeningactie die ds. W. Jurg uit Balkbrug voert, tegen het voorontwerp. Hot heeft ons erg ver baasd, dat verschillende Tweede-Ka merleden alleen maar juridische argu menten gebruiken om al of niet door de mazen van internationale verdra gen heen te glippen. Het gaat in de eerste plaats om het welzijn van de jeugd. Christus biedt ons een heel wat beter perspectief! Avereest/Hardenberg J. J. de Vries A. Verkerk Milieu De angst voor Industriële groei en dus ook voor kernenergie berust voor een groot deel op een zeer algemene misvatting, die F. Wanrooy duidelijk vertolkt in zijn ingezonden stukje van 9 mei. Hij schrijft, dat kernafval mis schien wel veilig opgeborgen kén, maar niet zél worden, want voor mi lieuverbetering is nooit geld. Zie maar, redeneert de heer Wanrooy, wij weten toch allemaal dat het milieu steeds vuiler wordt! Ook minister Vorrink schijnt van de ze misvatting uit te gaan, als zij in volle ernst uitspreekt dat moeders misschien in de toekomst kinderen angst van het water moeten weghou den omdat dat door vervuiling vergif tigd zou zijn (zie Tr/Kw van 7 mei, biz. T10/K8). Leuk dat zij gelijk op de vingers getikt is door haar Britse collega Dennis Howell, die er op wees dat de vervulling historisch gezien juist afneem tl Utrecht A. J. Ahsmann v^KompIeetr strandsetjeV l in felgekleurde t l katoen. 3-delig.v 1 S°-86I3.-/ 1 2. Luchtig omgeknoopt f driehoekje» van nylon.) 80-864.50i 'n Hoedje metV bloemeiLlj.) 3. Katoenen trikot haltermodelletje l met speels dessin./ 74-86 9^ HetHelancaJ zwembroekje heeft ringetjes opzij.1 k so-863.50 Het 'Stippenplan' voor wasmiddelen lijkt mij uitstekend, mits. men zich van het begin af realiseert dat het getal milieustippen de consument in dividueel weinig zegt Laat men dus op de milieustippenrijke middelen, onder het motto 'de vervuiler betaalt' een flinke heffing leggen, omdat de gebruikster weet dat zij, zo niet in haar geweten, wel flink in haar huis houdbeurs geraakt wordt Hengelo (gld) Joh. Luimes DEN HAAG Oud-minister dr. L. B. J. Stuyt is benoemd tot lid van het bestuur van de centrale organisatie van Toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek (TNO) te Den Haag. Het bestuur heeft hem vervolgens gekozen tot voorzitter. Dr. Stuyt volgt prof. dr. ir A. A. Th. M van Trier op, die benoemd is tot voorzitter van de raad van advies voor het wetenschapsbe leid. Een groot-formaat boek vol unieke waarnemingen van net dierenleven in bos en veld. Foto's en tekst: Jaroslav Holecek U kunt méér genieten van het levenl Laat dit boek u meenemen op boeiende zwerftochten in de vrije natuur. Kijk. kijkl Het edelhert burlt in de ochtendschemering. De auerhaan voert zijn fascinerende baltsdans uit Reintje de vos is op lacht en volgt de bewegingen van de oehoe. Vogels bouwen nesten en vliegen af en aan. U net de dieren in hun eigen leefmilieu, meestal ver van het rumoer van de mensenwereld: reeën, wolven, beren, zwijnen, gemzen, bunzingen, marters, dassen, uilen, aalscholvers, adelaars, fazanten, buidelmezen, goudvinken enz. - heel de fauna van een van de rijkste natuurgebieden van Midden-Europa. Totaal 234 actiefoto's. Het resultaat van onvoorstelbaar geduld liefdevolle aandacht en groot vakmanschap. VREUGDE VAN HEX WILDSPOOR net 234 foto'» uit de nfri f24.90 Met interetsante tekst Verkrijgbaar in de boekhandel EEN BOEK VAN ZOMER KEUNING WAGENINGEN LONDEN (Reuter) Dr. Donald Coggan zal dr. Michael Ramsey opvol gen als aartsbisschop van Canterbury en primaat van Engeland, zo heeft het bureau van de Britse premier, Harold Wilson, meegedeeld. De benoeming is geschied door konin gin Elisabeth als hoofd van de Kerk van Engeland, op advies van de pre mier. Dr. Coggan, thans aartsbisschop van York, zal zijn nieuwe functie aanvaarden in november van dit jaar, wanneer dr. Ramsey zich wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd te rugtrekt. De nu 64-jarige Coggan, die in 1961 tot aartsbisschop van York werd be noemd, heeft o.a. van zich doen spre ken als een bestrijder van pornogra fie, geweld op de televisie, kernwa pens en het slappe morele klimaat in Engeland, dat naar zijn opvatting de vorming van sterke, christelijke ka rakters in de weg staat. Hij maakt zich zorgen over de kloof tussen de gewone man en de kerkelijke vormen, over de betrekkingen tussen de ras sen, de verdeeldheid in de kerk en het pastorale werk. Tuinieren, muziek en autorijden zijn de hobby's van dr. Coggan, die in 1935 getrouwd is en twee dochters heeft. De uitslag van het Italiaanse re! dum inzake de echtscheidin heeft er niet om gelogen. T velen een meerderheid voor schaffing van de drie jaar oude scheidingswet verwachtten op van de duidelijke afwijzing va katholieke kerk, is de uitslag p andersom geworden. Het Itali volk heeft niet naar de kerk leiders geluisterd, of moet ik ven: niet meer? Wat deze zond; beurd is, omvat meer dan een denteel afwijzen van een kei advies. Hier is er sprake v; beslissende wending, die alle geeft voor de toekomst. Natuurli dit ten overvloede, ging het ni vóór of tegen echtscheiding op zelf. Het ging om de vraag of er toekomst ook in Italië in dit gerechtigheid zou geschieden, n len ten aanzien van de vrou onder de oude wetgeving mees dupe werd, maar ook ten aanzie de dubbele moraal waarbij mei tot echtscheiding overging maa op andere wijze aan zijn verl; op het gebied van seksueel tegemoet kwam. Deze uitslag hoop. Zoals de omwenteling in gal die gaf. Eindelijk zijn c duidelijke tekenen dat aan de van die kerk die huichelarij scherming nam en allerlei vi van geweld tolereerde en noj reert een eind gaat komen. Opd andere kerk moge opstaan moes kerk in haar advies genegeerd den. LONDEN (AP) De 67-jarige Cana dees Clarence Wiseman is toe nieuwe generaal van het internationale Leger des Heils benoemd. Hij is de tiende generaal van het Leger en de eerste Canadees in de 10S-jarige geschiedenis van de organisatie. Wiseman zal zijn nieuwe functie uit oefenen vanuit het internationale hoofdkwartier van het Leger des Heils in Londen. Hij is de opvolger van de Zweed Erik Wickberg die 5 juli, een dag voor zijn 70e verjaardag, met pensioen gaat. Van een correspondent DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het cassatieberoep verworpen, dat het 23-jarige lid van de Eindho- vense Rode Jeugd Luciën van H. had ingesteld tegen het arrest van het hof in Den Bosch, waarbij hij wegens bezit van bommenmateriaal en een revolver is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Namens van H. had mr. P. H. Bakker Schut vijf cassatiemiddelen ingediend, waarvan er twee waren gericht tegen de beslissing van het gerechtshof het beroep op verschoningsrecht te hono reren van het tijdens het proces ge hoorde hoofd van de PvdA en van een voor de BVD werkende politie man. De raadsman van Lucien van H. had deze twee laten dagvaarden om antwoord te krijgen op de vraag of de BVD in een volgens de Rode Jeugd gelijksoortige zaak (Danny Mulders) een man had ingezet om een Rodé Jeugdlid te provoceren tot overtre- ding van de vuurwapenwet. De Hoge Raad kwam niet aan overwegingen omtrent dit verschoningsrecht toe, omdat niet op de voorgeschreven wij ze tegelijk met het cassatieberoep te gen het arrest van het hof beroep tegen deze beslissing was ingesteld. Van de andere middelen waren er naar het oordeel van de Hoge Raad twee gebaseerd op onjuiste lezing van de overwegingen in het arrest van het hof. Uit een van die overwegingen had mr. Bakker Schut volgens de Hoge Raad ten onrechte opgemaakt dat het hof aannam dat Lucien van H. betrokken is geweest bij nog ern stiger strafbare feiten, zoals het plaat sen en-of maken /an bommen. DEN HAAG Het Kamerlid Van der Sanden (KVP) heeft de ministers Lubbers (sociale zaken) en Van der Stee (landbouw) gevraagd stappen te ondernemen om zo mogelijk de heet- waterbronnen onder het Westland op verantwoorde wijze te gaan gebruiken. In vragen aan beide ministers vraagt hij zich af, of de bronnen gebruikt kunnen worden voor verwarmingsdoel einden ten behoeve van de Westland- se tuinbouw. NED. HERV. KERK Beroepen: te Moordrecht K. J te Britsweerd o.a.; te Oene A. stra te Doornspijk. Aangenomen: naar Reeuwijk J. d. Velden te Lopikerkapel, d dankte voor Papendrecht (toe: Kootwijk. GEREF. KERKEN Beroepen: te Bodegraven F. J. Wal te Nijverdal; te Ulrum d Hekman te Vriezenveen. Aangenomen: naar Gouda H. G veld te Vlissingen. Bedankt: voor Sneek G. A. West te Apeldoorn. Benoemd: tot studiesecretarii Kerk en Vrede drs. H. J. Zeld te Uden (reet.). GEREF KERKEN (VRIJGEM. Beroepen: te Vlissingen S. de kand. te Zuidlaren. VRIJE EVANG. GEMEENTE! Beroepen: te Oude Pekela L. Molen te Leeuwarden. DOOPSGEZINDE GEMEENTE] Aangenomen: naar Veenwouden westeinde-Buitenpost: L. D. G. scheer te Amsterdam-N. ITT-Macht zonder grenzen, doo thony Sampson; 14.90, Uitg. vier. Het formidabele concern ITT niet alleen winst, maar ook nii maken. Vanaf het begin van di zestig heeft het voortdurend d dacht weten te trekken, aanval alleen door een ongekend groei, maar later vooral door ee e(1 reeks schandalen, waarbij ITT 1 ken raakte. De Britse journal! thony Sampson heeft geprobee wezen van deze opvallende gig»j doorgronden. Zijn bevindingen het beeld op van een zeer mact perium met onbeschaamd egoïs meest opvallende karaktertrek. lamd egoïs •aktertrek. de eerste i" irold Gene I buiten prfjA Het ITT van nu is in c de schepping van Harold in 1959 als man van buiten directeur werd. Maar Sampson dat ITT (International Telepho y. Telegraph) ver vóór de komst v v< neen zich al liet leiden door dachte dat het egoïstische middelen heiligt. 1." be Oprichter van ITT is Sosthenes kc een man met een zwierige lev en een grote liefde voor dipl Sampson beschrijft hoe hij door alle politieke verhoudinge liep om de belangen van zijn veilig te stellen. Behn verdiefis de Tweede Wereldoorlog zowel geallieerden als aan de Duitse stond op zeer goede voet met zi's, maar ondervond daarvan ovi oorlog nauwelijks nadeel. Dez schaamdheid, zo is Sampsons J is onder Geneen gebleven. H ITT wel enorm groot gemaakt - het karakter niet zo sterk vei »0i Het bedrijf durft nog steeds al delen te gebruiken, die hem lijken om de zaken naar zijn zetten, zowel naar binnen a buiten. ITTs enorme groei hem in de VS in conflict met trust bepalingen. De strijd overheid laaide hoog op. De ping was verbijsterend: met stf de regerende republikeinse paf ITT het naderend onheil af den. Het (bekende) verhaal gescharrel tussen ITT en de ri Nixon is daarom zo leerzaam, het laat zien wat voor scala v delen een multinationale r ming heeft om invloed uit te op het landsbestuur, dei

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2