ilips kan crisis G redelijk aan EG-parlement wil betere bescherming consument Martinair Holland boekt recordwinst Bezig bedrijf Duisenberg: VS toch positief over goud in nieuw geldstelsel rtaalwinst 30 pet omhoog jrtaa rEtmÊ/f :^Êr afc""—- - JsÊÊ' Beursexpress: geen misleiding bij verkopen in Spanje Nü met het aandelen- giroplan ABN gaat lenen tegen 10,5 pet. I moet forse te betalen Nicotine-arme sigaret steeds meer gevraagd Amrobank plaatst Euro-guldennotes NEW YORK VAST GESTEMD /KiWiAiRTET WOENSDAG 15 MEI 1974 FINANCIEN/ECONOMIE T13./L13 i onzer verslaggevers b- iRDAM De toenemen- lelsbelemmeringen in de dien ook Philips niet on- laten, maar we hebben rdeel boven vele andere bei imingen. dat we overal bej iroduktievestigingen lieb- cre( iu het met de Europese ïscliap helemaal de ver- kant opgaan (maar zover be' n bij het concern beslist roe roe '0 0 1; 0 1? de diverse landen de wit jehoefte aan Philipspro- weer gaan dekken. 4 bestuur tijdens een toelich- gnjhet kwartaalbericht. Voor de oorziening zijn vele buiten- 13 hilipsvestigingen oorepronke- ro(|iwens gesticht. Voor de oor- de internationale handel een eizame zaak was, kon men n gemakkelijker afzetten als >r plaatse gemaakt werden en nporteerd behoefden te wor- ir de enorme vlucht, die het liiverkeer de laatste twintig ift genomen, werd het oude echter inefficiënt en in plaats ien landen radio's te produce- g men binnen het concern een internationale arbeidsver- nder soepele handelsverkeer iorfadens de toelichting op het Tiericht ter sprake in verband Italiaanse besluit importeurs depositie bij de centrale bank chten ter waarde van 50 pet. bedrag van hun invoer. Per ert de PMlipsvestigimg in Ita- er meer uit dan in. Alles uilen maatregelen als die in n Philips toch geld kosten, zo gemerkt Jggk Fabricage- en contro-i le-werkzaamheden in de radiofabriek van Philips in Hongkong. r fjjMyP 4 n*f* mzet edingsbeperking in Italië en andere landen, zoals bijv. De- n is een van de oorzaken, dat 'vasthoudt aan de bij de publi- het jaarverslag gedane voor dat de omzet dit jaar 9 pet. 10 en. Dit ondanks het feit, dat zet in het eerste kwartaal, 'ten met dezelfde periode in liep van ƒ5,06 miljard tot iljard, dat is 15 procent. De de verkopen is voor 13 pet. ;en aan een volumestijging, udio-vid eo-apparatuur, compu- onderdelen, grote huishoude- araten en de farmaceutische (Duphar) droegen er toe dan binnen die groep audiio- eer de kleurentelevisie opvalt. ■Europa (exclusief Enigeland) 'erkoop van kleuren-tv 25 pet. an in januari-maart 1973, wat elijk te danken is aan de de wereldkampioenschappen Dit festijn heeft het normale vraagpatroon naar voren ge- maar de ervaring leert, dat per saldo toch beter af is dan vraag pas tegen het na- Ij ed op gang gekomen was. e overige kwartaalcijfers be- 0 k iet bedrijfsresultaat steeg van niljoen tot ƒ648 min. en de nst liep met 30 pet. vooruit 0 k 16 min. tot 241 min. Dat dit le verbetering is, blijkt uit de (king van de nettowinst in pro van het eigen vermogen in het kwartaal van 1973, resp. '74: 9,9 2. Dat de nettowinst zoveel imhooggegaan is dan de omzet het bestuur toe aan vermin- .financieringslasten, intll irraden in procenten van de van de laatste twaalf maanden n het afgelopen kwartaal op 31 9 een jaar eerder. Deze minder ontwikkeling wordt toege- aan een aantal onevenwich- zoals de driedaagse werk- Engeland. Philips vreest, nende moeilijkheden binnen het gevaar doen ontstaan, dat ~1en verder zullen toenemen. de Britse problemen had- >g een ander gevolg, nl. een ng van het personeelsbestand Verenigd Koninkrijk met 1.200 Rnds 1 januari). In Nederland t aantal werknemers als gevolg rmale fluctuaties met 300 men- fru? van 97.200 tot 96.900. In waren op 1 april bij Philips 1 mensen in dienst tegen 1 op 1 januari. n totale boycot van Philipspro- door Iran is geen sprake ge- zo deelde het bestuur nog mee. ie AMSTERDAM Van de kant van Beursexpress en haar dochtermaat schappijen is er geen sprake geweest van misleiding bij ondermeer verkoop van percelen op Fuerteventura, een van tie Canarische eilanden. In de koopcontracten staat precies welke rechten de koper heeft. Dat zei de raadsman van het beleggersweekblad Beursexpress, mr. J. R. Branbergen tijdens het kort geding, dat deze peri odiek had aangespannen tegen het weekblad 'Deze week'. Oorzaak van het kort geding was een publikatie in Deze Week, waarin Beursexpress en haar dochters onder meer werden beschuldigd van 'miljoe- nenzwendel, fraude en bedrog'. Deze Week werd door mr. Branbergen 'op zettelijk talloze feitelijke onjuistheden en verdachtmakingen' verweten. De raadsman stelde in zijn pleidooi, dat volgens zijn inlichtingen kopers van de percelen op Fuerteventura door Deze Week zouden zijn benaderd met bedreiging dat hun zwarte aankopen bij de fiscale recherche zouden wor den aangegeven. Hij kondigde een mogelijke klacht wegens laster en smaad aan en eiste verbod van enige verdere publikatie op, straffe van een dwangsom van 100.000. Verder eiste hij publikatie van het vonnis in Deze Week en enkele ochtendbladen. Namens gedaagden zei mr. D. W. G. A. Grosheide, dat er van hun kant geen sprake was geweest van een kwade opzet. Men had alleen willen waarschuwen. Wel gaf hij als zijn persoonlijke mening, dat de woord keus in Deze Week niet altijd even gelukkig was geweest, maar daarbij moet je ook kijken naar de aard van het blad. Uitspraak op 24 mei. ADVERTENTIE Toenemende concurrentie wegvervoer Vraag toezending van de brochure met inlichtingen over deze gemakkelijke wijze van beleggen. ROLINCO antwoordnr 1957, Rotterdam, tel. (010) 650711 LUXBMIBUiRG Het komt voor dat fabrikanten prijs en verpak king van het produkten ongewijzigd laten, maar de inhoud van de verpakking met bijvoorbeeld een kwart verminderen. Daarom moet de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, niet slechts bepalingen uitvaardigen voor gebruiksvoorschriften op de verpakkingen, maar ook het gebruik van misleidende verpakkin gen verbieden. missie', zoals geformuleerd in het voorlopige programma, lijken echter meer in de richting van het verzame len van jurisprudentie te gaan. De Italiaanse christen-democraat Gio vanni Bersani, die dit in het Europe se Parlement in Luxemburg te berde bracht, deed mog andere voorstellen waarmee het Parlement zich akkoord verklaarde. Op uren van vergelijkbare kijkdichtheid dient ten minste even veed tijd aan consumentenvoorlichting te worden besteed als aan TV-reclame, vooropgesteld dat de voorlichting ob jectief is en de concurrentieverhou dingen niet worden verstoord. Versterken De Europese Commissie heeft de mi nisterraad van dfe EEG eeta voorlopig programma inzake voorlichting en be scherming van de consument voorge steld dat, aldus Bersani 'voor de ge middelde consument welhaast onver teerbaar' is. Maar indien dit program ma geheel wordt uitgevoerd zal het de positie van de consument aanzien lijk versterken, aldus het Parlement, dat onder zeker voorbehoud dit pro gramma goedkeurde. Zo zou de Commissie tevens een richtlijn over huurkoop en consumen tenkrediet moeten uitvaardigen, waar in met name de voorwaarden worden bepaald waaraan dergelijke contracten dienen te voldoen (o.a. .terug td beta len bedrag, duur van de lening, jaar lijkse rente, aanbetaling en sancties in geval van vertraagde terugbeta ling). De neiging bestaat, aldus Bersa ni, steeds gemakkelijker dergelijk kre diet te verlenen, maar anderzijds zijn de voorwaarden waarop het wordt verleend veelal 'eenzijdig en ondoor zichtig'. Reclame Het is niet voldoende wanneer de Europese Commissie in haar program ma zegt dat reclame niet misleidend mag zijn. 'Daarnaast moet worden verlangd dat de reclame de belang rijkste objectieve gegevens over het product omvat.' Naar het voorbeeld van de consumen ten-ombudsman, dat met veel succes in Zweden wordt toegepast, zou de Commissie kunnen overwegen een de gehele gemeenschap omvattende klachtendienst op te richten, die snel werkt en voor iedereen gratis toegan kelijk is. De gedachten van de Com- Overheidssteun In het algemeen, aldus het Parlement, dienen de consumentenorganisaties zo danig te worden versterkt dat zij de beleidsvorming kunnen beïnvloeden. Dit kan door overheidssteun, die de autonomie van de organisaties niet mag aantasten. In het Raadgevend Comité van Verbruikers, dat vorig jaar september is opgericht, zouden de specifieke consumentenorganisaties sterker moeten zijn vertegenwoordigd. De Europese Commissie zelf behoeft niet werkzaam te zijn op het gebied van vergelijkend warenonderzoek, maar zij kan dergelijk onderzoek wel zo veel mogelijk bevorderen. In geval van harmonisatie van de nationale wetgevingen 'moet de verst ontwikkel de wetgeving als norm worden gehan teerd', aldus het Parlement. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland gaat ƒ100 min. 10.5 pet. kapitaalobligaties 1974 per 1980-1989 uitgeven tegen een koers die op 20 mei nabeurs wordt bekendgemaakt. De lening zal worden afgelost in 10 gelijke termijnen op 15 juni van 1980 too en met 1989. Vervroegde aflossing is niet toegestaan. Inschrijving 22 mei, storting 17 juni. De ABN wil met de lening aanvullen de middelen aantrekken, omdat ver wacht wordt dat de vraag naar mid dellang krediet zich in de komende periode op een hoog niveau zal blij ven bewegen. NEUBRANDENBURG Theo Smit heeft gisteren de zevende etappe van de 'Vredeskoers', Warschau-Berdijn- Praag, een rit over 155 kilometer van Szczecin naar Neubrandenburg, gewonnen in 3 uur, 33 minuten en 10 seconden. Smit won de sprint van een vrij grote kopgroep. De Tsjech Matou- sek werd tweede en de Pool Szozda derde. Diens landgenoot Tadeusz Myfcmik behield e leiding in het al- gemen klassement. LN'GTON Het computercon- nternational Business Machines een boete van 150.000 dollar voor elke dag dat het wei- ocumenten te overhandigen die Berikaanse gerechtelijke autori- opeisen. tel rechter David Edelstein had leze boete in augustus van het jaar opgelegd wegens minach tte het hof van justitie (IBM ve namelijk honderden docu- II met gegevens te verstrekken yer de Amerikaanse autoriteiten schikking willen hebben in ver- öet een anti-kartelzaak tegen Deze uitspraak werd later opge- omda' IBM beroep had aange tegen de boete. Het Ameri- b hooggerechtshof weigerde lag evenwel de zaak in hoger 9 te behandelen. Het gevolg ui is dat IBM nu een boete moet die ruim een miljoen dollar eek bedraagt als het concern de ■ste documenten niet overhan- anti-kartelzaak beschuldigt het mcaanse departement van justitie van onwettige monopolistische •iten op de computermarkt. AMSTERDAM (UNS) In Ne derland, evenals in W. Duits land en Engeland, vertoont het aandeel van de nicotine-arme sigaret een duidelijke groei. De nicotine-arme filtersigaretten- merken Roxy dual filter, Kelly halvaret en Everest hebben vo rig jaar een gezamenlijk markt aandeel behaald van ca. 4,5 procent op een totale markt van ƒ22,2 miljard aldus meldt do- kumentatieservice 'Mardis'. Ver wacht wordt dat het verbruik de komende jaren geleidelijk zal groeien. Evenals Niemeijer (producent van Roxy Dual Filter) maakt ook het Britse moederbedrijf Callagher een nicotine-arme si garet. De sterk groeiende vraag daarnaar bracht Callagher in produktiemoeilijkheden. In Duitsland heeft Martin Brinkmann, bij zijn nicotine- arme sigaret een omzetstijging van 14 procent kunnen boeken, terwijl de totale Westduitse si- garettenmarkt vorig jaar een daling te zien gaf van ca. 1 procent. Winstgroei Gist zette door in 1974 DELFT De cijfers van Gist-Broca- des in de eenste vier maanden van dit jaar bevestigen de verwachting, dat de resultaten van 1974 die van 1973 zullen overtreffen. Wel zal de winst stijging niet zo groot zijn als de 150 pet van 1973. Dit heeft het bestuur op de jaarvergadering meegedeeld. Dividend Elsevier per saldi iets hoger AMSTERDAM Uitgeversmaatschap pij Elsevier zal voorstellen over 1973 een dividend per aandeel van 20 uit te keren van onveranderd 4,20 in contanten alsmede 4 pet (v.j. 31/3 pet) in belastingvrije agio-aandelen. De omzet in 1973 is met 18,3 pet (v.j. 17 pet) gestegen. Evenals in 1972 is de behaalde omzetstijging vrijwel ge heel autonoom, aangezien in 1973 geen belangrijke nieuwe ondernemin gen tot de groep zijn toegetreden. De netto concernwinst (na belastin gen en voor afschrijving meerwaarde deelnemingen) steeg van 12,7 min tot 15,1 min. Rommenhöller evenaart resultaat 1973 niet DEN HAAG Maatschappij Reom- menhöller heeft in 1973 een bedrijfs resultaat voor afschrijvingen behaald van 15,7 min tegen 13,5 min in 1972. De nettowinst steeg van 4,7 min tot .5,7 min. Het dividend zal op 38 per aandeel worden gehand haafd, zo blijkt uit het jaarverslag. In de eerste maanden van dit jaar is de afzet van koolzuur ten opzichte van de overeenkomstige periode van vorig jaar gelijk gebleven. De directie verwacht wel een redelijk resultaat 'zij het dat wij de bijzonder gunstige uitkomst van 1973 niet zullen berei ken.' Britse staalreus naar Amsterdamse beurs AMSTERDAM De Britse onderne ming Guest, Keen and Netlefolds is van plan notering voor haar aandelen aan te vragen aan de beurzen van Amsterdam, Antwerpen, Brussel, DUsseldorf en Frankfort GKN is een van de grootste staalpro- ducerende en -verwerkende bedrijven ter wereld. De belangrijkste afnemers zijn de automobielindustrie, de machi ne- en aanverwante industrie alsmede de bouwnijverheid en de constructie industrie. GKN is de grootste verbrui ker van staal in het Verenigd Konin krijk. In het buitenland heeft GKN de beschikking over uitgebreide pro- duktiefaciliteiten. Ook in Nederland bezit het concern enkele metaalbewer- kende bedrijven. GKN had vorig jaar een omzet van 820 miljoen pond (cir ca 5 miljard gulden). De winst voor belasting bedroeg 70 miljoen pond. KBB wil Stoffenhandel Van Dam verkopen AMSTERDAM Koninklijke Bijen- korf Beheer (KBB) en Gebr. Dc Leeuw (groot- en kleinhandel in stof fen) bespreken de overdracht van het KBB-onderdeel Stoffenhandel A. van Dam. Van Dam is een speciaalzaak in damesstoffen met vijf vestigingen in Haarlem, Zeist, Leiden (2) en Bever wijk. Er werken 50 mensen, herleid op fulltime-basis. Voor het personeel heeft een overdracht aan De Leeuw geen sociale gevolgen. De Leeuw had al 18 detailhandelszaken, waaronder zes winkels van AGB (couturestoffen) en rijf van Bambolino (jeugdmode). Hieraan werden kortgeleden nog 23 zaken van H. van Dam (niet te ver warren met A. van Dam) toegevoegd. Gunstige verwachting kwam uit voor v. Berkel ROTTERDAM Maatschappij Van Berkels Patent constateert in het jaar verslag, dat de gunstige verwachtin gen voor 1973 zijn bewaarheid. De omzet steeg van 271 miljoen tot 316 min, en de nettowinst van 7,6 tot 9,7 min. De gunstige ontwikkeling die in het laatste kwartaal van 1972 begon en in de eerste drie kwartalen van 1973 voortduurde, is in het vierde kwartaal enigszins afgezwakt. Ook het eerste kwartaal van 1974 toont in een aantal landen enige terughoudendheid. Het jaar 1974 wordt zowel wat omzet als winstontwikkeling betreft door de raad van bestuur met gematigd opti misme beoordeeld. Van Berkel gaat dit jaar een eigen organisatie in Brazilië oprichten om de import en verkoop van Van Ber- kelprodukten in dit land beter te begeleiden en om de mogelijkheid te onderzoeken, na enige tijd bepaalde assemblage-activiteiten daar te ont plooien, aldus het verslag. Grasso heeft 50 pet. meer orders DEN BOSCH Ook gedurende het eerste kwartaal van dit jaar hebben de verkopen van Grasso's Kon. Machi nefabrieken zich op een bevredigend niveau bewogen, dat ruim 25 pet boven dat van de overeenkomstige periode van 1973 lag. Dit resulteerde in een orderportefeille op 31 maart, die ruim 50 pet. hoger was dan eind maart 1973. Ook in 1974 zal vee) aandacht worden besteed aan het op voeren van de rentabiliteit. In de fabricagesector staan grote investerin gen op het programma. Omzet Gebr. Schuitema ruim 30 pet omhoog AMERSFOORT De omzetten van Gebr. D. Schuitema ontwikkelden zich in '73 zeer bevredigend. De concern- omzet nam toe met ruim 30 pet. van ƒ311 miljoen tot ƒ410 miljoen. De resultaten van de groothandelsbedrij ven waren gunstig door de sterk stij gende omzetten. Zowel de kosten- als brutowinstontwikkeling bleven bij de omzetstijging achter. De resultaten van de deelnemingen en de eigen detailbedrijven waren wederom nega tief, hoewel het resultaat van Familia Tilburg enigszins verbeterde. Het exploitatieresultaat over 1973 is Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Martinair Holland heeft vorig jaar een recordwinst van 9 miljoen gulden geboekt: ruim drie maal zoveel als in 1972 en zelfs aan zienlijk hoger dan in het topjaar 1971 toen een winst van 6 miljoen werd behaald. Bovendien overschreed de omzet met een stijging van 23 procent voor het eerst de grens van 100 miljoen en kwam op 102 miljoen gulden. De produktie groeide met 25 procent tot 287 miljoen ton-kilome- ters. Volgens directeur Martin Schroder zal ook dit jaar een positief resultaat te zien geven, zij het dat de winsten lager zullen zijn dan vorig jaar. Oor zaak daarvan is de energiecrisis, die zich juist inzette toen de boekingen- stroom voor vliegvakanties op gang moest komen. Als gevolg daarvan werd in de eerste vier maanden van dit jaar een lichte inzinking geno teerd. De Martinair directeur meent echter, dat het dieptepunt van de crisis nu gepasseerd is. Annuleringen Oorzaken van de gunstige resultaten (waardoor aan aandeelhouders een di vidend van 7,5 procent kan worden uitgekeerd)' noemt de heer Schroder de sterke daling van het aantal annu leringen dat terugliep van 33 naar 11 procent, het grotere aantal voor lijn dienstmaatschappijen uitgevoerde vluchten en de stijging van het aantal trans-atlantische vluchten. Schröder over dit laatste: 'in feite zou de omzetstijging nog veel groter hebben kunnen zijn als we niet zo gehinderd waren door allerlei luchtvaartpolitie- ke beperkingen'. Ten aanzien van het vrachtvervoer merkt hij op. dat de maatschappij vooral op kortere afstanden een toe nemende concurrentie van het wegver voer gaat ondervinden, als gevolg van de gestegen brandstofprijzen. Alleen al voor de extra brandstofkosten op een traject als Londen-Amsterdam (1500 gulden) kan nu over de weg 15 ton vracht worden vervoerd. Deze ont wikkeling is ook aanleiding voor de maatschappij zich meer te gaan toe leggen op het lange afstandsvrachtver- voer, waar de brandstofkosten een minder belangrijke rol spelen dan op de korte trajecten. Enkele cijfers uit het jaarverslag: Het aantal vervoerde passagiers steeg van 458.000 naar 544.000 (van wie 191.000 vakantiegangers); Het vrachtvervoer groeide van 17.000 ton naar 21.00 ton; Belangrijke invloed op de netto resultaat had de voordelige verkoop van een DC-9; het toestel leverde een winst van 3 miljoen op. Ten aanzien van de luchtvloot heeft de maatschappij op het ogenblik de aanschaf van een tweede DC-10 in studie. SCHIPHOL De Amerikanen staan niet afwijzend tegenover liet initiatief van de EEG-landen, dat in de goudconferentie van de vorige maand te Zeist is geboren om het monetaire goud weer dienstbaar te maken aan het monetaire verkeer. ten opzichte van 1972 gedaald van ƒ6.245.529 tot ƒ6.073.991. De netto winst was ƒ1.471.000 (1.226.000). Uit gekeerd wordt een onveranderd divi dend van 7.50 per aandeel van 50 (15%). Gunstig jaar voor Gouda Garen GOUDA De financiële resultaten van Kon. Goudse Machinale Garen- spinnerij (Gouda Garen) in 1973 zijn mede door enkele bijzondere baten gunstig geweest. De omzet daalde wel iswaar van 5,9 min tot 4,8 min, maar de nettowinst steeg van ruim 59.000 tot ruim 284.000. Uitgekeerd wordt een onveranderd dividend van 5 pet. Kon. Goudse Machine Garenspinnerij zal worden opgesplitst in een beleg- gings- en een produktiemaatschappij. Dit zal gepaard gaan met een terugbe taling op het kapitaal. Voorgesteld wordt op de aandelen van ƒ1000 no minaal ƒ800 terug te betalen, waar van 600 in aandelen Gouda Garen en ƒ200 in contanten.voor de nieuwe werkmaatschappij, die de produktie gaat overnemen. Zij zijn bereid mee te gaan denken en praten over het internationale mone taire probleem. Hun niet-afwijzende houding tegenover de Europese goud denkbeelden houdt een erkenning in van de veranderde omstandigheden in de internationale monetaire betrek kingen. Dit is bepaald een positieve opstelling van de Amerikanen en dit is anders dan het vroeger geweest. Minister Duisenberg van financiën zei dit giisteren op Schiphol bij zijn terug keer uit de Verenigde Staten, waar hij zijn Amerikaanse ambtgenoot, William Simon, heeft gepolst over de gedachten, waartoe de ministers van financien en de centrale bankiers van de negen EEG-landen de vorige maand in Zeist bij hun overleg over de toekomstige rol van het goud in de internationale monetaire betrekkingen zijn gekomen. Afgevaardigd Minister Duisenberg, die voorzitter was van de Zeister Conferentie, is door zijn collega's naar Amerika afgevaar digd om de Amerikaanse houding te genover de Europese ideeën te peilen. Deze denkbeelden houden in, dat men het monetaire goud denkt te kunnen mobiliseren door bij onderlinge afre kening van vorderingen in goud tus sen de centrale banken dit te doen tegen een prijs, die 'enige relatie' heeft met de prijs op de vrije goud- markt. Deze laatste prijs is ongeveer viermaal zo hoog als de officiële prijs en bij de huidige regeling, die alleen goudbetalingen tegen de officiële prijs toelaat, is het monetaire goud prak tisch bevroren. De Europese denkbeel den houden ook in de centrale ban ken toe te staan goud te kopen op de vrije markt. Tot nu toe is alleen de verkoop van goud op de vrije markt toegestaan. Sommige landen hebben te Zeist aangedrongen op het schep pen van een mogelijkheid ook goud te kopen. Dit is volgens hen noodzake lijk om een ordelijk verloop van de goudhandel te verzekeren. De Amerikaanse en de Nederlandse denkbeelden over de rol van het goud in het hervormde stelsel lopen paral lel: het goud moet op den duur zijn centrale functie prijsgevan aan de speciale trekkingsrechten op het In ternationale Monetaire Fonds, die het hart moeten worden van het interna tionale geldstelsel. AMSTERDAM De Amro-bank gaat via onderhandse plaatsing 9.5 pet vijf jarige Euro-gulden Notes uitgeven tot een bedrag van 60 min. De uitgifte- koers is 99.5 pet, de inschrijringster- mijn begint op 17 mei. De Notes luiden aan toonder en worden in coupures van 10.000 uitgegeven. Af lossing geschiedt op 1 juni 1979. Ver vroegde aflossing is niet toegestaan. Plaatsing van de Notes kan niet ge schieden bij ingezetenen van de VS. Er wordt geen beursnotering aange vraagd. Wel zal de Amrobank een markt in Notes onderhouden. De ge hele opbrengst van de emissie zal buiten Nederland worden besteed, zo deelt de Amrobank mee. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen dinsdagavond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag). Akzo 58,00 (57,80). Hoogovens, niet genot., (76.70). Kon. Olie 79,50-80.30 gl (79,50), Phi lips 31.60-31,80 (31.00). Unilever 107,70-107.80 (107,30). KLM, niet genot., (67,80). Gelatine Delft DELFT Gelatine Delft heeft vorig jaar het bedrijfsresultaat zien stijgen van 2.4 miljoen tot 2.6 miljoen. Mede om dat een boekwinst van 1.3 miljoen in 1972 ditmaal niet voor kwam, daalde de nettowinst van 0.9 tot 0.5 miljoen. De verbetering van de afzetmarkt voor eiwit en gelatine, die zich in de tweede helft van 1973 begon af te tekenen, heeft zich in 1974 krachtig voortgezet. De directie rekent dit jaar op een verbeterde rentabiliteit. Sinds zomer 1973 is de produktie weer normaal na herstel van de scha de, veroorzaakt door de grote brand van enige jaren geleden. Voorgesteld wordt het dividend op aandelen en restantbewijzen te verhogen van 5 tot 7 pet. NEW YORK ACF Industries Alreo 1 Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanamld Am Eleclr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt Ref Am Tel St Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant. Richfield Bendix 27* 27% Bethl Steel 33% 33* Boeing tl 167 Burlington Ind. 24% 11S NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 31%(3 Unilever $42%13% (43*4—4474); Phi lips 12%—% (12%—%) en KL11 S 26%— (26%—27). Opgave Hornblower and Weeks. ffit 251 23 24% 1% 39% 11 11* Can Pacafic Ry 14% 15 Celanese 32"» 32* Chase Manhattan 41% 41* Cbessle System 45 45% Chrysler 16% 16% Cities Service 41*4 42* Colgate l'almollve 28* 26'' Colt Industries 21* 21'. Commmiw Edison 25% 25% Cons Edison 77* Cont. Can 2" Cont. Oil 3S' Curtlss Wright Curiiks Wright a Dart Ind. Deere and Co. Duw Chemical DU ponl (go DOW JONES INDEX Eastman Kodak First Nat City Indust. Sporen Utlll. Obi. Mods 9 mei 865.77 174.33 78.89 69.50 715.1 10 mei 850.44 171.12 78.03 69.19 714.4 ïK£nc.°EL „7 14 mei 847.86 169.27 75.22 69.05 709.7 jSK»« 20* Aand. Obl. Tot. H. L. Am Standard 9 mei 14.710 15.650 1.748 770 587 Amsted ind. 10 mei 15.270 15.850 1.753 423 987 14 mei 10.880 23.190 1.747 533 794 Bait Ohio Bayuk Cigars 36% 20% 19% 13% 13% 44 43% Oen Electric Oen Foods Oen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Tel Getty OU Gilette Cimbel Brothers Goodyear I and B Gulf OU Illinois Central Ind. Insllco Int Busln Mach. Intern Harvester Int Nick of Can int Paper Int Tel Te) 48% 49* 23* 23% 47% 47 14% 13 23% 23% 127% 127 33% 33* 23 22* 247', 25% 21% 20% 16% 1B% 7% 7* 221% 223 26% 26% 29% 29% 48% 48% 20%e 18* Llng Lemco Vougb 9% 9% Litton Ind. 8% 8* Lockheed AIrcrart 4% 4* Marcor 25% 25% Martin Marietta 16% 16% May Dep Store* 23% 23% McDonnell Duugl 16 16 Mobil OU Corp 44 43% Nabisco Nat Cash Regist Nat Distillers Nat Cypsum Nat Stee) Nat Lead Ind. 36% 36% 35* 35% 15% 15% 127', 12* 34% 34* 13% 13* Pac Gas and El Penn Centra) PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr Procter Gaml RCA Republic Stee) Revnolds Ind. Royal Dutch Petr Santa Fé Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Stand Oil Calif. Stand Oil Indiana Exxon Corp. Studehaker Worth Sun Oil 22% 22 2% 54% 51* 39%e 39% 106% 107% 54% 547', 97% 97* 16 '4 16% 24% 24* 41'4, 31% 31% 30* 30% 83% 83V, 50 49% 14*'» 14% 30% 31 38% 33 38% 38% 297* 28* S3 88* 77'; 77% 27% 277', 407; 40% Texas Culf Texas Inst. Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United AIrcrart United Brands US Steel 36% 26% 109% 108* 7% 7% 43% 42% 42* 87J, 87; 29 29% Koersen in Montreal Bovls Dom Tar Chen: Husky Nat. Gas Msss Ferguson Nat. Resources Shell Canada 9/5 1.64 26*,; 17% 9% 17% 4.73L 15% 26% 17% 9% 17% 4.71L 15% Can Breweries Cetto 14/5 chadbourn Goth Chase Select Fd 25* Columbia Gas 16% comtneo 17% Cont" Telephon* 4.70L 14* Fluor Corp. 23.46 23.08 23% 22% 28% 27* 13* 13* Int Bank for Rec 987;b 98%b lnt Flav Frag 35% 38 Int Paper (8 4) 38 38 tnterspar 18.00 17.90 Kansas City Ind 11* Kansas Power 18* 18% KLM 26% Kroger 707', 60% Uadlson Fund West Union Tel. Westlnghouse El. Wool worth Nat Can NY Cenir A North West R n Am Philips Co Occidental Petr. Reliance Group Tandy Union Electr. United Corps United Gas Western Bancorp 12 12* 167; i6% 17 16* 9''» 974 6b 6 107', 60% 19 187', 23% 23% 13% 12%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13