Sahel vraagt kerken door te gaan met voedselhulp 1 Uit de kerkbladen 4 Brahms en Handel in Den Haag bij Kagel-concert Ir. N. C. Keulemans maakte een driedaags congres in Togo mee Vandaag Werkgroep: kerken zwijgen nu het om Israël gaat Trouw Kwartet Amnesty: gratie voor gevangenen Malawi Beroepingswe Schillebeeckx kreeg toch één kruisje Nieuwe boeke TROUW KWARTET DEVSD\G 14 MEI 1974 KERK/IUXNFAT.AXI) T2BUV DEN HAAG Van de Argentijnsein Duitsland wonendecompo nist Mauricio Kagel kun je de laatste tijd alleen maar gekke dingen verwachten. Sinds zijn Sur scène' uit 1959 voor een sprekereen mime-speler, een zanger en drie instrumenten) is hij meer en meer muziek gaan schrijven waarbij het theater-element een overwegen de en vaak overheersende rol speelt. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Behalve regerin gen en multinationale organen zoals de Europese commissie, dragen ook niet-gouvernementele organisaties bij aan de hidp in de Sahel. Onder deze niet-rege- ringsorganen nemen de kerken een niet onbelangrijke plaats in. De kerken hebben zich eind vorige maand in Togo beraden op de hulp plannen voor dit ernstig door droogte getroffen Afrikaanse gebied. Dit ge beurde tijdens een driedaagse eonfe- rente, waaraan bijna veertig deelne mers uit de Sahel-landen, de aangren zende landen en uit de rest van de wereld deelnamen. Uit Nederland was ir. N. G. Keule mans afgevaardigd, die verbonden is aan het algemeen diakanaal bureau van de gereformeerde kerken (ADB). De conferentie werd georganiseerd door de wereldraad van kerken, met name met het doel ook de publieke opinie in de omringende landen to mobiliseren, waar vaak slechts weinig bekend is van de ontreddering waarin 25 tot 50 miljoen mensen bezuiden de Sahara leven. Honger De kerken werd in Togo uitdrukkelijk gevraagd aandacht te blijven besteden aan twee dingen. Primair de leniging van de honger, docii ook het werken aan verbetering van de mentaliteit van de getroffenen. Een van degenen, die de kerken op de hoogte brachten van de situatie was dr. K. A. Mariko, een dierenarts uit Niger, die in dienst is van de interstatelijke commissie, die de ge troffen landen hebben gevormd. Hij pleitte er sterk voor dat de hulpge vers uitgaan van de behoefte van de getroffen mensen zelf. Dr. Mariko, die tientallen jaren onder de nomaden in Niger werkte, bleek bevreesd dat er straks geen mensen zullen zijn om een vernieuwde Sahel te bewonen, als er nu niet snel hulp komt Hij signa leerde dat de regeringen van de lan den weliswaar noodzakelijke structu rele hulpplannen gaan uitvoeren, maar dat deze hulp aan de belangen van de bevolking in de dorpen dreigt voorbij te gaan. Dr. Mariko zei dat van de 25 miljoen inwoners van de Sahel er zes miljoen direct van hulp afhankelijk zijn, voor al in Mauretanië, het noorden van Mali, Niger en Tsjaad. De verwach ting is dat dit aantal van zes miljoen zal worden verdubbeld, als de situatie blijft verslechteren. De noodhulp De mensen in de Sahel gaan er de lange lijdensweg van de hongerdood. David Oistrakh dirigeert Brahms-cyclus in A'dam AMSTERDAM De Russische vio list-dirigent David Oistrakh komt in oktober naar Amsterdam om een Brahmas-cyclus van vier concerten met het Amsterdams Philharmonisch Orkest te dirigeren. Hij zal daarbij zelf als solist optreden in het Viool concert; maar verder dirigeert hij de vier symfonieën, twee pianoconcerten en het Dubbelconcert voor viool en violoncel, waarin Liane en Eldar Isa- kadze als solisten optreden. Oistrakh heeft zelf verzocht een dergelijke Brahms-cyclus met dit orkest te mo gen dirigeren. De eigen dirigent van het Amsterdam se orkest, Anton Kersjes, gaat in januari van het volgend jaar een toernee door de Sowjet Unie maken van ongeveer twee weken. Het orkest gaat het aanstaande seizoen naast de serie-concerten in Amsterdam, voor het eerst ook een drietal concerten in Utrecht geven. In november wordt een korte toernee naar Italië gemaakt en er is ook een uitnodiging ontvan gen voor een toernee van zes weken in 1975 door de VS. Daarover moet nog een beslissing genomen worden. Wel staat vast dat er weer een concert reis naar de Sowjet-Unie wordt on dernomen, in 1976. De publieke be langstelling voor de concerten van het Amsterdams Philharmonisch is zo groot dat het aantal concerten het volgend seizoen weer uitgebreid moet worden. blijft nog lange tijd geboden. Verzoening In grote gebieden Is de bevolking inmiddels te apathisch geworden om nog te werken. Onder deze mensen is opbouwwerk nodig. Voor deze arbeid van mens tot mens deed dr. Mariko een beroep op de kerken, die een zekere ervaring hebben met mentali teitsbeïnvloeding. In welk stuk op bouwwerk de kerken zullen gaan wer ken, kan ir. Keulemans nog niet zeg gen, omdat de kerken afwachten wat hun door de regeringen in de Sahel wordt toegeschoven. De plannen wor den eind juni bekendgemaakt. Moge lijk zullen de kerken kunnen bijdra gen aan de noodzakelijke verzoening tussen nomaden en sedentaire boeren. Ir. Keulemans, die jarenlang zelf in de Sahel heeft gewerkt aan de verbe tering van weidegronden, bestrijdt de opvatting dat het in het geheel niet regent in de Sahel-landen. De Sahel- streek is afhankelijk van twee hoge- drukgebieden, afwisselend gelegen bo ven de Sahara en boven het eiland St. Helena. Tot 1966 was het hogedrukge- bied boven St. Helena in het alge meen voldoende sterk om te zorgen voor een regelmatige regen. Nadien liet dit hogedrukgebied het veelal af weten, hetgeen tot gevolg heeft dat de regenval in vele gebieden is gehal veerd. Zulke perioden van droogte, die twaalf of twintig jaar kunnen duren, kwamen vroeger ook wel voor. Toen kon de bevolking die periodes iets gemakkelijker dragen, omdat zij toen nog niet zo talrijk was als thans. De medische zorg heeft hun aantal zo groot gemaakt dat de natuur het niet kan dragen in deze periode. Daarbij komt dat ook in deze landen de geld economie haar intree heeft gedaan. Veel nomaden houden meer vee dan nodig voor hun levensonderhoud, met het doel het te verkopen. Dit was een tweede extra gewicht voor de natuur. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Opgericht is de werkgroep 'Synagoge en Kerk voor Israël' die het betreurt dat de kerken 'zich wat de officiële instanties betreft tot nu toe in een volstrekt stilzwijgen hullen, hoewel de staat Israël in een hoek wordt gedrukt'. Overbeweiding Aanlokkelijk De chr. geref. prof. Velema heeft op een conferentie te Amersfoort gespro ken over 'de niet te onderschatten psychologische druk, waaronder thans iedere theoloog komt te staan.' De verslaggever citeerde letterlijk: 'Het is aanlokkelijk verlo6t te worden van je odium van starheid, strakheid en ei genwijsheid en om niet steeds in het isolement te hoeven staan.' Onbegrij pelijk acht ik het dat dit nog steeds niet gezien wordt als een kwestie van De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. noodzaak. Het is ook geen odium (is hatelijke toestand), maar prof. Vele ma doelt gezien het verband kennelijk op een te wraken eenzijdig gesloten levensstijl. Deze bestaat ech ter uit een complex van vele tiental len ondereigenschappen, waarvan 'starhead', 'strakheid' en 'eigenwijs heid' er zeer oppervlakkig slechts drie zijn. De gesloten stijl heeft niet alleen onaangename onder eigenschappen maar ook vele gunstige met bij eenzijdigheid! de zgn. 'kwade kansen', bijv. nauwkeurig tot enghartig, ingebonden tot neurotisch, zuinig tot gierig, kritisch tot haarklo verij, scherp onderscheidend tot af scheidend, concentratie tot geknepen- heid, juridisch tot inquisitiementali- teit, enzovoort In deze cultuurpsycho- logisclie crisistijd (niet allereerst maar theologische crisis), waarin wij te plotseling psychologisch moeten overschakelen naar de enorm uitdijen de ópen levensgemeenschappen, wor den velen ontdekt aan hun eigen al te eenzijdige gesloten en isolerende le vensstijl. Men beseft zo thans te meer dat wij een heel, een volmaakt schep sel dienen te zijn, niet alleen bijv. 'voluit gereformeerd' (prof. V.) maar vooral ook een voluit ontwikkelde persoonlijkheid, ja, dat wij de door God ingeschapen karakterologische mogelijkheden zo diep en zo breed mogelijk hebben te ontplooien. Amstelveen C. v. Altena Kruisinga (2) De heer Upmeyer kan uit de woorden van Kruisinga geen sociale bewogen heid 'filtreren'. Ook verwijt hij Krui singa 'gebrek tot aanzet tot positief helpende daden'. Dit verwijt is on juist, want Kruisinga heeft positieve voorstellen gedaan ten gunste van de kleine zelfstandigen (lees zelfstandige arbeiders). Vele van deze zelfstandige arbeiders hebben een 80- 90-urige weiicweek en kunnen het minimum loon niet halen. Het is voorts de groep arbeiders mot de geringste soci ale rechtszekerheid. Ten behoeve van die groep diende Kruisinga op 11 oktober 1973 een motie in, die op 15 oktober door de Tweede Kamer werd aanvaard en daarna door de regering aan de laars werd gelapt. Over in spraak en democratie gesproken! Toen onlangs de verlangens van de werknemers met gebruikmaking van de machtigingswet grotendeels werden ingewilligd, kregen vlak daarop de zelfstandige arbeiders van premier Den Uyl iets te horen over St. Nico- laas spelen. Hartontroerende sociale bewogenheid! Naast het meten met twee maten bestaat kennelijk ook nog het filtreren met twee filters. Schoorl TJ. Epcma Een oplossing zou volgens ir. Keule mans het ontstaan zijn van alternatie ve werkgelegenheid buiten de veeteelt en het afsluiten van grote gebieden totdat de natuur zich heeft hersteld van de overbeweiding. 'Ik vind het heel vervelend om het te moeten zeggen, maar ik vrees dat dit niet kan zonder een zekere mate van dwang', zegt ir. Keulemans. De werkgroep attendeert erop dat de Joodse staat in gevaar is en wekt op, al het mogelijke te doen om Israël te steunen. De werkgroep somt op: door bij de kerkelijke vergaderin gen druk uit te oefenen hun neutrali teit te laten varen, geestelijk en mate rieel; door er op aan te dringen dat onze regering niet overstag gaat nu de EEG inzwenkt op een pro-Arabische koers; door blijvende steun aan een aan dacht voor Joden uit Irak en andere totalitaire staten, in het bijzonder met betrekking op hun recht zich in Israël te mogen vestigen. Velen vragen hoe wij direct kunnen helpen? Dat kan o.a. door giften over te maken aan de Collectieve Israël Actie (Johannes Vermeerstraat 22, Amsterdam, postgi ro 23434); door uit Israël afkomstige produk- ten te kopen; door Israël te bezoeken. Tot 'Synagoge en Kerk voor Israël' behoi*en Ds. P. F. Th. Aalders Am sterdam, ds M. G. L. den Boer, Utrecht, ds L. S. den Boer, Rijswijk, Drs. A. H. Doornik, Den Haag. opper- rabijn M. Fink Den Haag, Dr. Th. Frederikse Wassenaar, ds. S. Gerssen Utrecht, ds.Joh. Heule, Den Haag, ds H. J. Huyser Utrecht, Dr. K. E. H. Oppenheimer, Lieden ds. L. de Ru, Amsterdam, ds A. A. Spijkerboer, Amsterdam, ds R. Strijker, Naarden, en ds J. D. Wuister Scheveningen. Zaterdag en zondag worden door het Residentie Orkest twee programma's aan hem gewijd. Daarbij staan op het programma van zaterdag 'Match für drie Spieier 'dat onlangs nog in Am sterdam is uitgevoerd en 'variationen ohne Fuge'. Het eerste is een kolde riek stuk theatrale muziek, dat overi gens niet zo leuk is als men zou verwachten, het andere riet er erg serieus uit, maar dat is maar schijn. Wat men beseft als men leest dat Johannes Brahms zaliger er zelf in optreedt, en Georg Friedrich Handel ook. Zo was het althans bij de pre mière in Hamburg in 1973. Het stuk is een reeks orkestvariaties op het bekende thema van Handel waarop Brahms zijn Variaties voor piano schreef. Het aardige in het programma van zaterdag is dat voor de pauze de piano-variaties van Brahms en de orkestvariaties van Ka- gel om en om worden gespeeld. De pianist is Geoffrey Madge. Na de pauze wordt het stuk van Kagel in zijn geheel ononderbroken herhaald. Daarbij houdt een als Brahms verkle de man een toespraakje en een in Handel-kostuum gestoken persoon doet ook een theatrale duit in het zakje. Dat gebeurt allemaal in de Scheveningse Kurzaal. Zondagavond in het HOT wordt slechts één werk van Kagel gespeeld '1898' voor twee zogeheten Stroh-vio- len (met een koperen hoorn op de klankkast ter versterking van het ge luid bij de eerste grammofoon-opna men) en een cello en een 'contrabas, die ook van een hoorn zijn voorzien. Bij deze uitvoering zullen echter ge wone instrumenten worden gebruikt. Er is ook slagwerk bij een geluids bandje met kinderstemmen. Kagel houdt een inleiding, en na afloop is er des gewenst discussie, waarvoor de componist zich beschikbaar stelt. DEN HAAG (ANP) Amnesty In ternational heeft president dr. Has tings Banda van Malawi gevraagd om vandaag, zijn verjaardag, op grond van menslievende overwegingen onge veer duizend politieke gevangenen vrij te laten. Banda, die zelf zonder vorm van pro ces langer dan een jaar gevangen zat vanwege zijn leiderschap van de Afri kaanse nationale beweging in Nyassa- land, het huidige Malawi, heeft vaker zijn verjaardag gebruikt om gevange nen vrij te laten, maar onder hen bevonden zich steeds slechts enkele politieke gevangenen. Amnesty vindt dit jaar een goede gelegenheid (Malawi is tien jaar onaf hankelijk) om politieke gevangenen, onder wie ambtenaren, juristen, ex- vakbondsleiders, jehova's getuigen en journalisten, die het niet eens zijn met de regering, gratie te verlenen. Volgens Amnesty zijn de omstandig heden in de gevangenissen van Mala wi bijzonder slecht. ingsi PREMIEDRUK "V De werkgevers, bezorgd om de n tie, hebben hun plannen en vcx Bte I len ten aanzien van bezuiniging het gebied van de sociale voorz >ar.c gen, met name de premiedruin r tafel gelegd. Het blijkt zo te zij os. wij samen ook die uitgaven in »uw, ontwikkeling en groei niet aan rrei maal aangenomen regels over teiidsil maar wel degelijk telkens heblx ol) bezien. In zoverre zal niemand aan deze plannen kunnen stotei regering zal er trouwens ook ze! e'er- op gekomen zijn. Maar wat nu wr t merkwaardig is, is dit, dat er bij plannen geen voorstellen zijn di-Sem( de andere kant inkortingen Er is uitsluitend gezocht naar k !n om de groei te vertragen, wat it gevallen neerkomt op verlaginj ?mPc inkomen, maar vrijwel niet naar lijilcheden om juist de sociaal zw ete£ ren tegemoet te komen met ph r- van inkortingen aan de andere van de sociale wip. Ook wann< mogelijkheden er in mindere zouden zijn dan men wel eens neemt zou men toch ook weer m onder de indruk kunnen komen de bezorgdheid voor een evei 't!_ groei van onze welvaart. Goed, tern da we dan minder groeien of hel( niet groeien, wat dan nog? - waarom mag de ene goep van bevolking wel groeien, nl. die omstandigheden die niets met inzet of karakter te maken ha wel in staat zijn om te werkei i. moet juist die groep die dat niet ook al weer in de verreweg de in gevallen door oorzaken buiten eigen toedoen, een steek laten vj Ik houd het erop dat het vre Ul voorstellen zijn, want moest i,DE. vanzelfsprekend vinden voor de waaruit ze komen, dan zou ik veel werkgevers tekort doen. ote f 'hooi de «el Lei NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Boskoop (toez): J.Stdt gen te Nieuwpoort; te St. Maaij w dijk: S. de Jong te Ouddorp. GEREF. KERKEN Beroepen: te Bredevoort: J. P. Kt kand. te Baambrugge die dit bt heeft aangenomen; te Tienhoven: n. d. Linde (a.s. em. pred) te Rijns die dit beroep heeft aangenomen! Benoemd tot leraar godsdienst™ wijs te Vlaardingen: (partime) H A. Rijper te Rotterdam, die det noeming heeft aangenomen. De classis Breukelen heeft geëxamineerd én beroepbaar 1 klaard op art. 6 k.o.: J. P. KoniJ Baambrugge en H. J. J. Wit Nigtevecht. GEREF. KERKEN VRIJC Beroepen te Beverwijk: S. de kand. te Zuidlaren. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Doornspijk: P. val neveld te Leerdam. GEREF GEMEENTEN Bedankt: voor Rotterdam Centra^ b Verwey te H. I. Ambacht;, voor ton VS: A. Vergunst te Veen; jpn Kalamazo (VS). Nieuw-Beijerland eatvi Rhenen: J. van Haaren te Amersl GEREF. KERKEN VRUG. B.V. 1 Aangenomen naar Heemstede-I u! i H. Schuurman te Neede-Aalten- terswijk. Dr. G. Puchinger interviewde (in RO, het maandblad van de reünistenorga nisatie van de SSR, strikt genomen wel geen kerkblad) de Nijmeegse dog maticus prof. dr. E. Schillebeeckx. Over de grote invloed, die zijn vader en moeder op hem (zesde in een serie van veertien) gehad hebben, zegt Schillebeeckx: Als we iets misdaan hadden, wat vader of moeder aan het hart ging, dan werden we nooit gestraft, maar wel gaf hij ons 's avonds dan geen nacht-kruisje, als u begrijpt wat dat katholieke woord betekent. Voor we gingen slapen gavan vader en moeder ieder ons een kruis op 't voorhoofd, en dan sloeg vader dus degene die its misdaan had over, terwijl moeder ons een kruis bleef geven dat hadden ze samen blijkbaar zo afge sproken. En daarmee was alle verzet bij de boosdoener volledig gebroken. Dat alles vergeven was, ervoeren we dan 's anderen daags bij het nieuwe kruis dat we weer kregen. In mijn positie van overste later magister van de jonge fraters heb ik dan ook nooit een straf kunnen uitdelen, ofschoon dit, destijds, normaal was; ik kón het eenvoudig niet! Zo was ook tijdens zijn eerste jaar in het klooster zijn grootste opvoedende ervaring een brief van zijn vader: Nachtgebed Ik had naar huis geschreven over de diepe belevenissen van het domini caans nachtgebed, van drie tot vier uur 's morgens, terwijl 'de mensen daarbuiten' sliepen. Vader schreef me een ontnuchterend briefje terug: 'Jon gen, moeder of ik, moeten drie of vier keren per nacht opstaan (het veertiende kind was toen pas gebo ren!) om een schreiende baby te sus sen, en dat is minder romantisch dan uw nachtelijke gebedsdienst. Denk er om: godsdienst is geen gemoedstoe stand maar een houding van dienst vaardigheid.' Nooit in mijn leven heb ik me zó geschaamd als na het lezen en herlezen van vaders brief; déze was mijn beste noviciaatsopvoeding. Vaders woerden staan als mokersla gen nü nog in mijn geest gegrift! Zij beïnvloeden ook mijn theologisch den ken, nu zo huiverig voor 'religieuze ideologie', juist vanuit een door vader gericht Godsgeloof en Godsvertrou wen. Tenslotte uit die interview Schille beeckx' mening over Berkhofs 'Chris telijk Geloof': Trauma Als ik Berkhofs nieuwe boek, Christe lijk Geloof, uit 1973, vergelijk met mijn overkort te verschijnen boek, Jezus. Het verhaal van een Levende, dan heb ik de indruk, dat de katholie ke theologie, ik zou wél willen zeggen mirabile dictu, zich op 't ogenblik méér voedt aan de moderne Schrif texegese dan Berkhofs theologie, die gekluisterd blijft aan de problematiek van de negentiende eeuw. Dat aspect is mij vooral opgevallen. Die negen tiende eeuw is voor de reformatori sche theologie een soort trauma ge worden, dat de katholieke theologie niet kent. Ik bedoel heel die Jezus- problematiek van de negentiende eeuw, de vraag: zijn we verlost door een historische mens Jezus óf door het 'Christus-Prinzip', ja een soort idee van de God-mens, waarvan Jezus van Nazareth dan slechts een veraan schouwelijking was? Die kantiaanse, hegeliaanse en schleiermacheriaanse christologie, die vind ik ergens een trauma, omdat ze alle problemen nu nog vanuit de problematiek van toen bezien. Terwijl de exegese ons daar overheen gebracht heeft. In Hervormd Beverwijk-Heemskerk deelt ds. R. Pomp zijn gemeenteleden mee, dat hij drie weken bij Hoogo vens gaat v/erken: Egypte is er een duidelijk teken van en daarna is het telkens weer op deze wijze gegaan tot en met wat er van daag overal ritselt aan processen van verandering en het in de grond boren van die processen (van Chili tot Nieuw Dennendal). Als gemeente is vandaag aan de dag geen andere weg te gaan dan meedoen aan dat proces van verandering en daarin je oriënta tie zoeken. Vandaar dat een paar weken op de werkvloer bij de Hoogo vens staan, voor mijn besef, nogal voor de hand ligt. Systeem Hoogovens De afgelopen week had ik er een gesprek over met de bedrijfsleiding Prof. Schillebeeckx van walserij-west Daar zal ik nl. in een ploeg opgenomen worden: een drieploegendienst. Misschien vindt u het vreemd, dat ik zoiets ga doen. En natuurlijk, heeft u gelijk: een paar weken in een fabriek werken bij de mensen op de werkvloer zet niet zo veel zoden aan de dijk, echt het werk leren kennen is er natuurlijk niet bij, bovendien ga ik daarna weer gewoon op andere wijze verder zoals nu, en ik zal wel gauw door de mand vallen: men zal gauw genoeg in de gaten hebben, dat ik maar een poosje kom, dat ik dominee ben, enz. Toch doe ik het. Omdat ik in mijn bezig zijn met de vragen van deze tijd en met de uitdaging van het evangelie telkens bij de 'onderste lagen' van de samen leving uitkom. Niet uit romantische overwegingen, maar omdat ik geloof, dat als er ooit werkelijke veran deringen zullen plaatsvinden, waar door het leven op een hoger plan van menselijkheid kan komen het van af de basis gebeuren moet. In de geschiedenis is het nooit anders ge weest, De uittocht van de Joden uit Drs. B. L. de Groot-Kopetzky heeft in het T.k. weekblad De Bazuin scherpe kritiek op de discussienota 'de plaats van de vrouw in de pastorale dienst van e kerk': De opstellers van de nota hebben weinig aandacht geschonken aan de consequenties van de aanstelling van vrouwen in kerkelijke functies. Krij gen we hier bijv. dezelfde toestand als in de Duitstalige landen, waar de 'Seelsorgehelferin' gedegradeerd is tot de rechterhand van ds pastoor en op vrouwelijke dominees do zielzorg in gevangenissen, ziekenhuizen, bejaarde ninrichtingen enz. is afgeschoven? Anderzijds bestaat het gevaar, dat door het in dienst nemen van vrou wen, de oude structuren versterkt en in stand gehouden worden en een vernieuwing van de kerk overbodig lijkt. Zo zou daardoor bijv. de herin voering van de gehuwde diaken ge blokkeerd kunnen worden. Een ande re consequentie zou kunnen zijn, dat de priesters zich nog meer dan nu beperken tot de zuiver sacramentele functies. Want de pastorale zorg wordt overgedragen aan vrouwelijke 'professionals'. De kerkelijke overheid krijgt zo de beschikking over een groep ongehuwde vrouwen, die veel beter te manipuleren zijn dan gehuw de mannen. Het hele systeem van ambten kan aldus gehandhaafd blij ven. Deze ontwikkeling hoeft zich wel niet te voltrekken, maar wij moeten haar wèl onder ogen zien, om zo werkelijk ruimte te scheppen voor de vrouw m de Kerk. 'rijz Het christelijk gezin door L Christensan (vert P. G. Hoeks! er" Uitg. Gideon, Hoornaar, 223 ejjoi prijs 8,90 (gebonden 12,90). fbe( auteur is luthers predikant te ooi Pedro in Californië, maar ook bi die kring een bekend spreker. Si met zijn gemeente bestudeerde hij iste bijbelse patroon voor een christ gezinsleven. Moet je doen! door Sipke van j> k Land. Uitg. Kok, Kampen, 88 aTl; prijs 6,90. Op met name jong urb gerichte keuze van fragmenten in gangstaai uit de nieuwtestamenti r M brieven. Er komt ook een deeltje ton? fragmenten uit de openbaringen. In de serie landendocumentatie 21&- het Koninklijk Instituut voor de n 1 pen is deeltje 175/187 versche Libië. Prijs voor een enkel nun njii 6 voor een dubbelnummer j;- Een jaarabonnement (omvattende j uitgave van acht landendocumi ;t- ties) kost f 47.50. ®s( AO-boekje no 1512: 25 jaar raad i« Europa, geschreven door H. j" schoor. Uitgave Stichting IVIO, I stad. Prijs 1.25, 20 blz. 20 Vennootschapsbelasting 1974. Uitg. J sevier, Amsterdam. Bestemd voor f j| aangifte over 1973, door E. N. Jon 11: H. W. Buitendijk en mr. A. C Jj' Groot, 4e jaarlijkse editie. 200 24.50. - Villa aan dc kust, thriller van Butterworth. Uitg. Elsevier Ami V dam. 192 blz, 9.90. Politisering van het openbaar stuur, een bundel inleidingen van congres van de Vereniging voor stuurkunde te Noordwijk op 13 december 1973. Uitgegeven doof s Vereniging van Nederlandse Geffl ten. Den Haag. 195 blz. 25. Het eigen paard, keuze, aankoopTj bruik en onderhoud. Geschreven J W. Hölzel met 80 tekeningen 1 Holstein. Uitg. Kosmo, Amste 135 blz, 14.50. Helmer Blocmkamp. door H. rink. Uitg. Kok, Kampen. 223 1 9.90. Voor abonnees van de serie is de prijs 4.95. a»i bol eJ|j I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2