BLINDEN ZIJN EIGENLIJK ANDERE GROEPEN VOORUIT dichtbij *fommentaar Voorzitter jubilerend e bond: bij ons bzambique staat het geld verdi enen niet voorop ANWB] KING iéé Waddenzee Sterke drank fors duurder Brand liep uit de hand CHU loopt voor CDA minder warm dan ARP en KVP het weer Weekend-zon weerrapporten trimmen fietsen voor de hartstichting bestseller eet smakelijk landjuweel 4/1 fajW/KWAIOlET ZATERDAG 11 MEI 1974 BIXXENLAAD/CONLMBNÏAAR T5/K7 zijn uit Mozambique missiona- teruggekeerd met ontstellende ngenissen over slachtingen onder Afrikaanse bevolking. Deze gruwe- hebben zich afgespeeld vóór de icnteling in Portugal en de instel- van een interim-gouvernement in ibique. Het bekendworden er- dat laat is, bedenkelijk laat als in rekening brengt dat het moor- nog doorging toen de missionaris- al vertrokken waren is een ige uitdaging aan het nieuwe Por- bewind. Het zal zijn geheel -e instelling dan die van de vori- moeten bewijzen met een itig optreden tegen de bedrijvers deze oorlogsmisdaden. Dat zal f diter bij de verstikkende atmosfeer jÉj de doqr guerrilla's bedreigde vesti- ingen van blanke kolonisten lang niet nvoudig zijn. et ie it dat aan de gruwelen, ook ipende blanke 'burgerwachten' ten deelgenomen, is een slecht teken voor een toekomstige rege- in Mozambique. Zolang die 'bur- rachten'.niet zonder pardon ont- ipend worden, zal men van het ich RELIMO zeker niet kunnen ver- achten, dat het zijn wapens neerlegt zich als politieke partij meldt. En ilang het FRELIMO zijn aanslagen oortzet, zullen vele blanke kolonisten \h tegen het Portugese leger keren ^ïanneer dat poogt hen te ontwapenen. - it kan slechts tot een spiraal'van weid en tegengeweld, terreur en mtra-terreur leiden, waarbij uitcinde- 2 J jk dé blanke minderheid zal moeten iezen tussen vlucht of ondergang, leze ellende kan misschien worden rrmeden wanneer de nieuwe interim- gering van Portugal zo gauw moge duidelijkheid schept door te gaan iderfaandelen met de belangrijkste olitieke en militaire kracht in Mo- imbique: het FRELIMO. (Ui) ogingen om dat op een zijspoor te tageren berusten op een gevaarlijke Nederland heeft dat vergeefs cprobeerd met de TNI in Indonesië, ikrijk, met de FLN in Algerije. In ;e-bewegingen zitten nu eenmaal mensen van het eerste uur, die niet tot 'zelfbeschikking' zijn gekomen uitnodiging van een vermoeid kolo- iial leger, en die daardoor moreel en iteilectueef de kern vormen van de ïwe natie. Alleen met hen heeft nderhandelen zin, ook over de toc- omst van de blanke minderheid. De commissie-Maure, die de regering 55 noest adviseren over de toekomst van e Waddenzee, dient geprezen te wor- len voor haar werk. Die lof geldt niet Keen de conclusie waartoe de com- nissie na vier jaar studie is gekomen, maar ook de wijze waarop zij haar laak heeft opgevat om tot deze con- lusie te komen. :r is geen aanleiding toe, om er bitter over te doen, dat economische facto ren zo zwaar gegolden hebben (inpol- dering van grote stukken Waddenzee ?atï is economisch niet verantwoord. *M! meent de commissie) tegenover de ó°u0, natuur- en milieufactoren. Economie en milieu 'blijken namelijk elkaar hier iy? niet te weerspreken, maar juist op een harmonische wijze te schragen. E rzijn 30 geen vage verhalen nodig over vogels, ttx vissen en mooie landschappen. Het z-_ kan allemaal netjes en controleerbaar 1 becijferd worden. si Terecht ook heeft de commissie haar r.'.n taak ongevraagd uitgebreid tot de be stuurlijke aspecten van' het gebied. Misschien is het iets te vermetel, op dit punt zonder meer op de regering en de Haagse instanties te vertrouwen. Eerder is in deze kolom al eens gepleit voor een internationaal beheer de Waddenzee gezien het geweldige belang ervan voor de vis stand in grote delen van West-Europa. I Het zal dan ook geen verbazing wek ken, dat onze voorkeur uitgaat naar een speciaal bestuursorgaan (de grond wet laat die mogelijkheid nadrukkelijk open), zodat er geen touwtrekken no dig is over een gemeentelijke of pro vinciale indeling en er een centrale instantie is om tegenspel te leveren al die krachten die concessies afgeven, of willen afgeven, voor het speuren naar gas en olie en het winnen van zand. Hoe dat nu in de praktijk gaat, hebben wij deze winter tijdens de oliecrisis pp Ameland kun nen leren. Tenslotte: het doet deugd uit het rapport te vernemen, dat ,de water kwaliteit van ^de Waddenzee nog steeds goed is. Dat is een positief punt, dat echter de verantwoordelijk heid onderstreept, het dan ook zo te laten. Ten aanzien van de Waddenzee kan nauwelijks een te conservatief beleid worden gevoerd. 'Maar dat is dan ook ons aller zaak. Daarom is verstandig, bijvoorbeeld het Eems- ^3 Dollardgebied niet al te streng te isoleren van het Waddenbeleid. door Bert de Jong DEN HAAG Eigenlijk zijn iüe verder da nde andere maatschap pelijke groeperingen, tvant wij achten, in de eerste plaats de waarde van de mens hoog, de mens, die n'eet te ontvangen en de mens, die iveet te geven. In geen geval staat bij ons voorop het geld verdienen over de rug van een ander. Dit zegt Arie Korving, de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Blindenbond, welke bond vandaag in het Wbestduincentrum in Amsterdam zijn 50-jarig bestaan viert. Als groep vooral hebben de blinden ontdekt, dat de economische produk- tie niet het belangrijkste is. Maar dat het e vooral op aan komt elkaar te helpen en mee te nemen. Het wordt daarom als vanzelfsprekend gezien, dat de 98Q leden van de bond een bijdrage zullen geven voor hun lotgenoten in Ghana, die het zoveel slechter hebben. Het is duidelijk, dat de visueel gehandicapten (bij de bond zijn ook de slecht-zienden aangeslo ten niet uit overvloed kunnen geven. Maar de actie wordt een succes. Grote probleem Toen de bond een halve eeuw gele'den werx opgericht leefden de blinden in zorgelijke financiële omstandigheden. De centen vormden het grote pro bleem. Vooral door de wettelijke soci ale voo zieningen van de laatste tien jaar is veel verbeterd. Nu echter, zegt de 48-jarige Arie Ko'rvink, zijn de problemen van de blinden meer naar binnen gekeerd. Hij bedoelt, dat de pijn nu meer individueel is. Daar is immers het grote gevaar van de ver eenzaming als gevolg van het niet mee kunnen doen in de samenleving. Het leggen van contacten is moeilij ke dan ooit, vooral doordat de mo derne samenleving zo 'visueel lis inge steld! Er wordt geen rekening gehou den met de niet-zienden. Bovendien is het onbekend, hoe men hulp kan bieden. De Nederlandse Christeijke Blinden bond is ontstaan uit de Nederlandse Blindenbond. In de moeilijke leven somstandigheden van een halve eeuw geleden, van het alleen maar stoelen- matten en borstels maken, ging de algemene bond er. hard tegen aan, dat moest ook wel. Maar de blinden van christelijke huize vonden, toen de aan pak te materialistisch en ook te 'rood- De voorzitter van nu, zegt beg ip te hebben voor de foprichting van zijn bond. In de ellende van de handicap zocht men als geloofsgenoten steun bij elkaar, gewoon door elkaar in de eigen sfeer te ontmoeten. Arie Kor ving: 'Het was een samen in de bijbel lezen en samen boven de ellende uitzingen'. Sinds 1932 heeft de bond een fonds voor het uitgeven van goedkope bij bels voor blinden. Ook bracht men de nieuwe psalmberijming en het on langs verschenen nieuwe liedboek Arie Kon ing •voor de kerken onde het bereik van de leden. Hereniging Mevrouw Hannie van Leeuwen feer (aangepaste nuizen- en de alge mene infrastructuur, met veel barrica des voor de blinden. Een grote grief is ook, dat er geen, vrijheid van beroepskeus bestaat, voor de blinde, ook al is het beroep voor hem of haar geschikt. De voorzitter A'an de Nederlandse Christelijke Blindenbond gelooft niet, dat zij organisatie nog eens vijftig jaar zal bestaan. Het gesprek met de Nederlandse Blindenbond om weer tot een hereniging te komen is al een flink eind op weg. Dat was mogelijk, omdat in de algemene bond nu de waarde Aan de godsdienstige overtui ging wordt erkend. Er' wordt onder handeld over een mSeuw statuut voor de herenigde bond, Avaarin een geheel eigen plaats zal worden ingeruimd voor een protestantse en een rooms- katholieke gemeenschap. De vorming van een organisatie ls met het oog op het vele, datnog voor de blinden moet Avorden bereikt nood zakelijk. Als belangrijfte Avens noemt Arie Korving de uitbreiding van de mogelijkheden voor vrijetijdsbeste ding voor de blinde. Zo moet de blinde toch in de gelegen heid worden gesteld om te kunnen zwemmen, roeien en paardrijden. De Avereld moet A-oor de blinden leefbaar der worden. Dat geldt voor de woons- Initiatieven Mevrouw Hannie van Leeuwen, lid van de TAveede Kamer voor de ARP A-andaag een van de gasten op het feest in het Woestduincentrum, is ervan overtuigd, dat er tal A'an beroe pen zijn, Avaarin het 'kunnen zien' niet zo belangrijk ds. Zij zegt, dat het hoog tijd Avordt, 3at in het bedrijfsle- ADVERTENTIE Wie kan rekenen gaat naar KING CARS- 1 Nederlands gróótste showroom van 1e klas occasions! gekeurd BOVAG GARANTIE Kies voor zekerheid RIJKSWEG - AFSLAG NAARDEN TELEFOON 02159-40041 DEN HAAG De prijzen van in Ne derland geproduceerde sterke dran ken zullen maandag fors worden ver hoogd. Een hele literfles wordt 35 cent, een driekwart en 7/10 literfles 25 cent, en en literfles 15 cent, een VJ literfles 10 cent en kleinere flessenmaten 5 cent duurder. Deze prijsverhogingen zijn vooral ge baseerd op een verruiming van de mar ges voor de handel. Daarnaast vloeien ze voort uit doorberekenbare kosten stijgingen bij de distillateurs, aldus een mededeling van het ministerie van Economische Zaken. VLEDDER In Vledder (bij Steen- AA'ijk) is gistermiddag ruim tien hecta re heide en Avoeste grond afgebrand. Oorzaak is het uit de hand lopen van het opbranden van gekapte houtop- stand door medewerkers van de stich ting 'Het Drentse landschap'. ven zelf (werkgeA'ersorganisaties en vakbonden) initiatieven ontstaan om samen met de blindenorgani6aties dit probleem op te lossen. Het is toch verkieslijker een bijdrage te leveren om anderen werk te geven dan de blinden eenvoudig aan een uitkering te helpen. WAO Verder gelooft Hannie van Leeuwen, dat de mogelijkheden van de WAO (wets arbeidsongeschiktheid) en van de Avet sociale Averkvoorziening om in zekere zin half beschutte arbeidsplaat sen te Avcheppen nog niet zijn uitge put Het moet geprobeerd worden. Het zich zelfstandig en vrij kunnen verplaatsen levert voor blinden \-eel "problemen op. Daarom doet het ka merlid van de ARP nog de suggestie voor tegemoetkomingen in de kosten A-an taxi's. Arie Korving is al ruim vijftien jaar voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Blindenbond. Ondanks deze lange periode is sleur hem vreemd. Hij was jaren ambtenaar bij het di rectoraat-generaal arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken in Den Haag. Nu is hij hoofd van de afdeling brailleproduktie van de Ne derlandse Blindenbibliotheek in Den Haag. Evenals zijn vrouw re hij blind. Het echtpaar heeft geen kinderen. Korving weet wat er gaande is in de wereld van de blinden. Hij kent als het ware aan den lijve en uit erva ring de extra ingrijpende problemen, die de niet-ziende mens, de leden van deze jubilerende bond inbegrepen, maar moeten zien op te lossen. Van een verslaggever DEN HAAG Het samengaan van KVP, ARP en CHU in het CDA is erg populair bij KVP- en AR-stemmers maar veel minder populair bij de kiezers A'an de CHU. Dit heeft het Nederlands Instituut voor de Publie ke Opinie uit een onderzode geconclu deerd. Bij AR-stemmers is het enthousiasme voor het CDA (Christen Democratisch Appel)" het grootst: 87 procent van hen is vóór. Van de KVP'ers is 81 procent vóór, van de CHU-stemmers maar 65 procent. Vergeleken met de uitkomst van vori ge onderzoeken is het aantal CDA- voorstanders bij KVP en ARP toege nomen. Bij de CHU ligt de zaak duidelijk anders: in mei 197Ï was 77 procent A'óór het samengaan, in sep tember 1972: 74 procent, nu 65 pro cent. Het aantal voorstanders bij de KVP steeg van 75 procent in mei '71 naar 81 procent nu, maar in de tussenlig gende tijd is -er een daling geAveest: 74 procent in september '72 en 68 procent in oktober 1973, De stijging bij de ARP is het meest opvallend: 75 procent in mei '71, 84 procent inseptember '72, nu: 87 Vreemd steekt daarbij af het A'oorlaat- ste onderzoek, in oktober 1973: toen was er een (kennelijk tijdelijke) da ling van het aantal voorstanders tot 61 procent. HOOG WATER 12 mei 1974 Vlissingen 5.36- 17.55. Haringvlletsluizen 7.12-19.37. Rotterdam 8.26-20.32, Schcveningen 6.36.19.01, IJmuiden 7.20-19.45, Den Helder 10.4S-22.56. Harllngen 1 09-13.20, Delfzijl 3.29-15.30; 13 mei 1974 - Vlissingen 6.27-18.48. Haringvlletsluizen 7.53- 20.21, Rotterdam 9.06-21.14. Scheveningen 7.17-19.49, IJmuiden 8.04-20.36, Den Helder 11.25-23.30, Harllngen 1.43-14.00, Delfzijl 4.06- 16.06. Van onze weerkundige medewerker Nederland beleefde gisteren in zekere zin een gedenkwaardige dag. Na ze ven droge weken drong voor het eerst weer een Atlantische regenfront over onze omgeving door. In Vlissingen regende het om zes uur in de morgen al, in de late middag en vooravond was het in vrijwel het hele land nat. Enkele afgetapte hoeveelheden van vrijdagavond: Deelen 1 millimeter, Schiphol en Vlissingen 2 mm, De Bilt, Maastricht en Leeuwarden 3 mm, Rot terdam en lichtschip Texel 7 mm, Eindhoven 10 mm, het lichtschip Noordhinder en de vliegbasis Twente meldden slechts enkele druppels. Het frontale bezoek was in scène gezet door een diepe oceaandepressie, die gisteravond de positie innam, waar tot voor kort de luchtdruk hoog was: ten zuidwesten van Schotland en boven Ierland. De barometers daalden daar tijdelijk tot 978 millibaar. Ach ter het front dringen vandaag opkla ringen vanuit het zuidwesten over Nederland door. We krijgen daardoor een vrij zonnige start van het weekeinde (na aanvan kelijk nog een paar regenwolken) dankzij een rug van iets hogere druk. Maar nu de sluizen eenmaal open zijn gegaan, al is dat nog maar op een kier, ruiken meer oceaanstoringen dit traject. Vandaar, dat er later op zon dag al wel weer meer beioolking zal komen, gevolgd door nieuwe nattig heid. Ook een meibui is mogelijk. De ther mometer is gistermorgen in het noor den en oosten van het land nog door- gegaan tot 15 d 16 graden Celsius en in Eelde werd het vroeg in de middag zelfs 19 gr. C. Neurenberg gaf 20 gr. Cmaximaal, Sevilla en Malaga 28 gr. C. De hoogste temperaturen in Tunis varieerden van 23 tot 31 gr. C. Ed- leston in zuid-west Schotland meldde gisteravond onweer. Een aardige kant van een weerkolom in een krant is de ontvangst van max. neer- temp. slag reacties uit de lezerskring. Werd er kortgeleden ingehaakt op de tvarme, droge zomer van 1911, gistermorgen belde de waarnemer uit Amersfoort nog een paar bijzonderheden door over de droogte in en rondom de Noorse hoofdstad. Terwijl Oslo, vlieg veld Blindern zich al gemeld had met O mm aprilregen,' bleek in Donski Brum, niet ver westelijk van Oslo, ook slechts 0.1 mm aan gesmolten Rijm te zijn gevallen. Opvallend was hier de hoge tempera tuur: gemiddelde temperatuur was 2Vs gr. C-, de gemiddelde dagelijkse maxi mumtemperatuur zelfs ruim 4 gr. C. boven normaal. In het verre zuiden, tot in noord-west Afrika was het vooral door de vele wolken en regens Amsterdam geheel bew. 15 0 De Bilt geheel bew. 15 0 Deelen geheel beAv. 15 0 Eelde licht bew. 14 0 Eindhoven geheel bew. 16 0 Den Helder geheel bew. 13 0 Luchth. Rtd. geheel bew. 15 0 Twente zwaar bew. 13 0 Vlissingen regen 13 0.1 Zd.-Limburg geheel bew. 16 0 Aberdeen regen 13 4 Athene licht bew. Barcelona ZAvaar bew. 18 0 Berlijn onbew. 16 0 Bordeaux zwaar bew. 19 0 Brussel geheel beAV. 16 0.1 Frankfort geheel bew. 17 0 Genève regenbui 19 0.1 Helsinki half bew. 6 1 Innsbrück onbew. Kopenhagen onbeAv. 16 0 Lissabon zwaar bew. 19 0 Locarno zwaar bew. 21 0 Londen zwaar bew. 16 2 Luxemburg geheel beAv. 13 0 Madrid onbew. 22 0 Malaga onbew. 19 0 Mallorca onbew. 18 0 MUnchen onbeAv. 0 Nice onbew. 18 0 Oslo onbew. 19 0 Parijs licht bew. 16 0 Rome onbeAv. 17 0 Split onbew. Stockholm licht bew. 12 0 Wenen licht bew. Zürich licht bew. 15 0 Istanboel zwaar bew. Las Palmas half bew. 23 0 New York regenbui Tunis onbeAv. 19 0 juist te koud: op Madeira bijvoor beeld 15.3 gr. C. (normaal 16.7), af wijking minus 1.4 gr. C. Het was daar overigens in de grasmaand net zo warm als in juni normaal is voor De Bilt. Dit week-end zullen in ons land de middagtemperaturen zich bevinden op een niveau van 15 18 gr. C. onder redactie van loessmil gen op de tegenstrijdige reclame, die bijvoorbeeld wielrijders maken voor ongezonde dingen als sigaret ten. En dan nemen de toekomstige art sen ook een stapeltje exemplaren mee van twee nieuwe brochures van de stichting: 'eet gezond en smakelijk', die over gezonde leefge woonten gaat, en 'waar u van houdt', een receptenboekje. De fietsers hopen van de gemeenten waar ze 's avonds neerstrijken, toestemming te krijgen om hun tenten midden in de stad op te slaan. Wie ze dan onderweg niet gezien heeft, kan tn die tenten met de studenten praten, natuurlijk over de brochures en een gezonde manier van leven in het algemeen. Als de fietsers dan nog fut heb ben. Om eenfietstocht van zo'n acht tienhonderd kilonieter te maken, hoef je geen einden weg te gaan. Van Amsterdam naar Rome is bij voorbeeld ongeveer die afstand, maar in eigen land kun je net zo'n eind komen, als je maar ver en lang genoeg gaat. Twaalf medische studenten van de Erasmus Univer siteit, allemaal vierdejaars, gaan dat over een goeie anderhalve maand doen: op één juli stappen ze op de fiets voor een monster- tocht door alle provincies. Over een jaar of wat zijn die studenten allemaal dokters en dat heeft alles met het doel van hun fietserij te maken. Uit hoofde van hun toekomstig beroep zijn ze na tuurlijk geïnteresseerd in de ge zondheidstoestand van het volk dat ze later onder handen krijgen en de gezondheidsopvoeding van de Nederlandse Hartstichting spreekt ze erg aan. Daarom willen ze van hun fietstocht meteen een propa- gandatoer maken voor de gezonde beweging, het Hartstichtings Sport fonds en daarmee eigenlijk voor de hele Hartstichting. De twaalf studenten zijn nu nog druk aan het regelen en organise ren, en of alles lukt is dus nog de vraag, maar wat ze willen weten ze w-el al: dat de cardioloog prof.' Hugenholtz die eerste juli in Rot terdam het startschot geeft. En daarna willen ze iedere dag zo'n honderdvijfig kilometer fietsen, langs alle provinciehoofdsteden, om daar de commissaris van de koningin, eventueel leden van ge deputeerde staten en hier en daar ook het gemeentebestuur op te zoe ken. Ze komen niet met lege han den aan, want ze hebben een leuk presentje aan te bieden; wat dat is blijft een verrassing, maar in elk geval zal daar een voorlichtend krantje aan zitten. De eerste dag zakken ze af naar het zuiden, naar de Zeeuwse hoofdstad en vervol gens trekken ze, twaalf dagen lang, het hele land door. Zuid- Holland bewaren ze voor het laatst. Omdat er wel meer mensen door het land fietsen, vioeten ze natuur lijk herkenbaar zijn als Hartstich ting-fietsers. En ze zorgen er-wel voor dat ze opvallen. Zeker vijftig Nederlanders, die iedereen kent uit de wereld van de lichte mu ziek, het cabaret, de politiek en noem maar op, krijgen het verzoek een paar kilometer mee te fietsen en daarvan zullen er altijd wel een paar 'ja' zeggen. Verder rijdt er een busje mee met. binnenin onder andere fietsen voor de mee rijders; aan de buitenkant wordt het busje volgeplakt met bekende affiches en leuzen van de Hart stichting, bijvoorbeeld 'doe dit blijf fit binnen een maand een ander-mens'. Zelf zullen ze zich in de blauwe t-shirts die de Hart stichting vorig jaar heeft laten maken om bekendheid te geven aan een nieuw propagandapuntde ideële sportsponsoring. Die shirts zijn, ook. weer met leuzen en het embleem van de stichting, toen gemaakt om de aandacht te vesti- Van tijd tot tijd een beetje trim men door een stukje hard te lopen of een eindje om te fietsen is mooi, maar eigenlijk niet voldoen de. Wie het echt goed wil doen, moet dat trimmen ook in zijn eetgewoonten doorvoeren. Dat vindt althans de vereniging van bedrijfsrestaurateurs, die een poos je geleden het voorlichtingsbureau voor de voeding voorstelde de be roepsgastheer en zijn klant tips te geven voor gezondere voeding. En dat doet het bureau nu. Het gaat de vereniging en het bureau vooral om de mensen die regelmatig dn de restaurants en bedrijfskantines eten. Die moeten weten wat ze moeten nemen, wil len ze A'oedsel binnen krijgen dat lekker is en toch ndet te veel calirjeën aandraagt De restauratiur die zich voor 25 per jaar abon neert, krijgt daarvoor elke maand een menukaart in twintigvoud met 'trim ook met je vork' op de smakelijk gekleurde voorkant Op de andere kant staat dan de 'trim- suggestie' met de hoeveelheid calo rieën, eiAvitten vetten en koolhydra ten er bij plus wat je behalve eten nog meer trimmend moet doen: lichaamsbeweging en ontspanning nemen, gewicht op peil houden en minder roken. En natuurlijk krijgt de geaboneerde maaltijdenverko per ook een recept om het gezonde voedsel blaar te kunnen maken. Slangen kun je bezweren en al fluitspelend uit mandjes laten op stijgen. maar je kunt Ze ook eten. De Indiër Prahlad Chaurasia doet dat althans met veel smaak: hij verorbert ze alsof hij een zoute haring voor heeft en spoelt ze dan weg met een paar glazen water. Een blijkbaar voedzame maaltijd, waar hij nog aardig wat mee ver dient ook. In zijn land is. hij tenminste al zo bekend, dat hij 'de professor' genoemd wordt. De zich als een Peyton Place-story voortslepende Watergate-geschiede- nis blijft _het Amerikaanse volk boeien. De nog maar pas uitgeko men paperback met de gesprekken van een aantal bandjes uit het Witte Huis voorzover president Nixon die tenminste uit handen heeft willen geven (is oneer dan een bestseller gebleken: het boek vliegt zo hard de winkels uit, dat de uitgever de verkoop niet kan bijbenen. Voor een paperback is in Amerika een eerste oplage van hooguit honderdduizend exempla ren gebruikelijk maar de uitgever van het Watergate-boek die startte met 450.000 stuks, moest zijn eer ste oplage nog voor die af was al tot 600.000 verhogen omdat de boekhandelaren direkt om nieuwe voorraden begonnen te zeuren. Uit eindelijk is die eerste druk uitge groeid tot 700.000 exemplaren en de uitgever is intussen alweer koortsachtig met de tweede in de weer. Net als indertijd in het grote die renbos uit de Fabeltjeskrant ken nen ze in Gelderland een Landju weel. Alleen is het in Gelderland een heel wat grootser opgezet fol kloristisch feest, dat eens in de A'ijf jaar gevierd wordt en waaraan alle Gelderse gilden en schutterij en, de vendeliers en hun muziek korpsen meedoen. Met elkaar zijn, dat duizenden gildebröeders uit Gelderland zelf en verder uit Bra bant, Limburg en het Duitse grensgebied, die op donderdag 23 mei in het dorp Ooij (bij Nijme gen) met hun Landjuweel begin nen, het feest dan 's zaterdags voortzetten en zondag het slot vie ren. Alle gilden en schutterijen in hun eeuwenoude uniformen, zeggen de organisatoren, waarmee ze waarschijnlijk bedoelen dat die uniformen naar een eeuAvenoud model gemaakt zijn trekken dan in een ongeveer zes kilometer lan ge stoet door het dorp. Er landen parachutisten, er stijgen ballons op en er wordt druk met zware ven dels gezwaaid. Vóór die zondag zijn er demonstraties 'fladderschie- ten' muzikale shows, een taptoe en nog veel meer folkloristische at tracties. 'Gelukkig is er af en toe nog wel eens een patiënt, die je niet hoeft te zeggen zich kalm te houden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7