Promotie met zorgen Spanje houdt hockeyteam uit de finale Borg en Kodes langs Ashe en Nastase 1 Fuente blijft leiden in Ronde van Spanje In Arnhem is alles gereed voor het Romantisch Festival Excelsior bij winst op Vitesse terug in eredivisie Negentien Nederlaag met 1-0 spelers voor oefenduels Êarpow na fvinst op jpasski n finale )e Wit treedt f bij Ajax Thung boekt eerste winst in Davis Cup Goede start van Van der Smissen trp [OüW/KWARTET ZATERDAG 11 MEI 1974. SPORT /KIONST T21/K19 lm onze speciale verslaggever [OTTERDAM Vitesse is zondag voor Excelsior de laatste barrière ,p het pad naar de eredivisie. Bij een overwinning keren de Rotter- ammers terug in de vertrouwde omgeving, die zij vorig seizoen met een gevoel van opluchting verlieten. Geleid door de onlangs bij Tel star benoemde Joop Cas;tenmiller vocht het kwaliteitsarme Excelsior naandenlang een martelende strijd die geen enkel perspectief bood im zich op eredivisie-niveau te handhaven. Toen de degradatie een- naai een vaststaand gegeven was en Ben Peeters in de voetsporen ran Castenmiller trad, kreeg de Haagse oefenmeester te horen dat iet bestuur hoopte dat het seizoen '73-'74 promotieloos zou verlopen. Een hoogst merkwaardig verlangen dat echter werd ingegeven door een flinke dosis realiteitszin. ïxcelsior bezit namelijk geen stuiver o het elftal! op enkele belangrijke laatsen te versterken. In tegenstel- ng tot vele andere betaalde clubs oert het een strak financieel beleid, tet wil zeggen: er wordt geen cent ieer uitgegeven dan is begroot. Van aar ook dat Excelsiors voorzitter ienk Zon (57) stelt: 'Het is een uidelijke zaak dat promotie naar de redavtisiie een berg zorgen geeft. Wij unnen de jongens straks niet zo naar voor de leeuwen gooien. We uilen middagtrainiingen moeten inlas- ea Daartegenover staat dan weer het unt van loonderving. Want als wij e jongens uit hun normale dagtaak alen zal daar een vergoeding tegeno- [OSKOU (UPI) Oud Wereldkam- ioen schaken Boris Spasski krijgt niet e kans zijn verloren titel op Bobby ischer te heroveren. In de halve fina- verloor hij zijn vierde partij tegen e 22-jarige Karpow. De stand kwam liermee op 41 voor Karpow. Kar- ow zal in de finale van het kandida- entoernooi uitkomen tegen de win- aar van de landere halve finale, Vik- ar Kortsnoj. De winnaar van deze m latch ma gde huidige wereldkampioen óbby Fisher uitdagen. ISTERDAM Een ernstige tegen- lling in het Ajax-bestuur heeft ge- d tot het aftreden van vice-voorzit- Arie de Wit. De Wit trad 'vrijiwil- terug om zoals een uiterst kort juniqué vermeldde, de eenheid it bestuur niet verder in gevaar r iengen. Ajax zal Hans Kraay verder van zijn handtekening onder het con- zetten, dat het als technisch :teur met managersbevoegdheden an de Amsterdamse club zal binden. JGEMEE.V Zambia heeft in navolging I Kenia ook besloten aUe sportieve irekkinsen met Groot-Brittannië te ver- L*—Dit naar aanleiding van een toer en Britse rugby-team door Zuid- ITIEK Tijdens een vergadering i de Internationale Amateur Atletiek flAAF) Is besloten dat de trijd om de Europese titels in 197S in Sag gehouden zal worden. iCiCEy Het tweede toernooi om de treeldbeker voor dames zal in 1976 'rouden worden in West-Berlijn. Neder- ind Is houder van deze beker. 'OETBAI, De afdeling Dordrecht van l« KNVB heeft de zatcrdagclub DGSC en 1*1 haar spelers voor vijf jaar geschorst. ■*JGSC had een aantal spelers opgesteld niet lid waren. [OETBAL De 30-jarige PSV-verdediger i van den Dungen heeft een contract eeft acht seizoenen in het eerste elftal an PSV gespeeld. [VOETBAL In de Italiaanse eerste "Ivisie hebben tot nu toe meer toeschou wers de wedstrijden gevolgd als in tyelfde periode van het seizoen daar- 'oor. Het totaal aantafl toeschouwers na 8 wedstrijddagen was 7.904.321, in het sizoen 1972-73 over dezelfde periode 7.161.000. Ook de recettes waren hoger, "ize stegen van 15.47 miljoen lire tot 71 miljoen lire. IETBAL Het Nederlands militair elftal heeft met 4-1 van de Belgische militairen gewonnen. De Westduitse scheidsrechter Esweiler stuurde twee Belgen van het veld, nadat zij aanmer kingen gemaakt hadden op de leiding. De Nederlandse doelpunten werden ge naakt door Van Steveren (Sparta), Stnjdveen (Go Ahead) en tweemaal door Koerver (Rode JC). ver moeten staan. Hoe we die proble men moeten oplossen weten we nog móet. Wat zullen namelijk de inkom sten zijn.' In elk geval baseren we onze begroting niet op enkele vette kluiven, als wedstrijden tegen Feyen- oord, Ajax, Sparta en FC Twente. Dat is een veeil te labiele basis om op te drijven.' geen subsidie Henk Zon heeft bij de stedelijke over heid tal van pogingen in het werk gesteld voor subsidiëring van het be taalde voetbal in Rotterdam, daarbij wijzend op tal van andere gemeenten die wel in de buidel willen tasten om de nood van armlastige clubs te heie pen lenigen. Steeds heeft hij nul op request gekregen. 'In hun hart heb ben B. en W. van Rotterdam mij het grootste gelijk van de wereld gegeven, maar zij gaan uit van het standpunt dat er in Rotterdam geen behoefte element bestaat om het betaalde voet bal te behouden. Feyenoord is er nu eenmaal en die heeft geen geld no dig.' Een standpunt dat Excelsiors eerste man niet kan billijken. Toneel en muziek worden met miljoenen gesub sidieerd. Waarom, zo vraagt Zon zich af kan de sport dan geen aanspraak maken op overheidsgeld. Waarom wordt de culturele waarde van de schouwburgstoel hoger aangeslagen dan een vierkante meter voetbalveld waar topsport wordt bedreven en waar duizenden zoveel plezier en ont spanning aan beleven? In de visie van Zon is kijken naar een voetbalwed strijd geen belevenis die negentig mi nuten duurt, maar die voor tallozen eem groot onderdeel uitmaakt van hun hele weekprogramma. Dat wordt maar al te vaak vergelen. Praten over culturele waarden is erg mooi, maar de ontspanningswaarde is veel mooier. Dat zou men bij de overheid is beter moeten beseffen.' ook emotie Excelsior gaat dus straks bij een eventuele promotie zorgelijke tijden tegemoet. Spelers als Frans van der Heide, Sjaak Roggeveen en 'Hans Bas- sant, die in de nadagen van hun loopbaan verkeren, zijn voor het ere divisie-avontuur ongeschikt geworden. Ben Peeters heeft zijn brigade wel op enkele plaatsen verjongd met knapen als Ton Wickel, Jaap van de Berg en Betrara Tabbernee, maar of zij met succes de vuurdoop zullen kunnen ondergaan, is hoogst twijfelachtig. In de gegeven omstandigheden staat het mu al weer haast vast dat op promotie de onvermijdelijke degradatie zal vol gen. Niet bepaald een hoopgevend vooruitzicht voor een vereniging zon der de onontbeerlijke pecunia. Henk Zon wenst aan dat sombere toekomst beeld ook weer niet al te zwaar te tillen. Voor hem is het bedrijven van betaald voetbal geen louter zakelijke aangelegenheid.' Voet- bal, zoals wij dat bij Excelsior bedrij ven, bestaat uit 40 pet. zakelijkheid en 60 pet. emotie. Natuurlijk moet het betaalde voetbal zakelijk zijn. Als de schatkist leeg is, moet je de terirtg naar de nering zetten: je niet verder springen dan de polsstok lang is. Maar door zo'n club mag best een flinke brok emotie lopen. Die emotie resulteert bij Excelsior in een formai- f dabele inzet van leden en donateurs. We voeren nu een actie onder de titel oud papier, oud papier is voor Excel sior bankpapier. Met dat geld probe ren we 18.000 aan rente en aflossing van de nieuwe tribune te betalen. Het is ongelooflijk hoe de leden zich Inspannen. Dat is de grote innerlijke kracht van Excelsior. Die mensen hebben alles voor het rood-zwart over. Een prachtige basis om op terug te vallen. Ik wil overigens niet verhelen dat we op onze nagels lopen en dat we slecht in onze liquide middelen zitten. Je moet als leverancier bij Excelsior wel eens drie maanden op je centen wachten. Soms praten we wel eens met iemand om te vragen of Etappeivinst Karstens en Priem MIRANDA DE EBRO (UPI) De Nederlander Gerben Karsten heeft de zestiende etappe van de Ronde van Spanje op zijn naam gebracht. Hij'won de eindsprint van het peloton. De ze ventiende etappe eindigde in een over winning voor de Spanjaard Tamades. Hij had een voorsprong van 2 secon den op de Fransman Ovion, derde verd Danquillaume op 6 seconden. De ttappe ging over 157 kilometer van Bilbao naar Mirando de Ebro. De Soanjaard Jose Manuel Fuente be houdt de gele leiderstrui. Afeem klassement: 1. Fuente (Sp) 80 06.28. Lasa (Sp) S0.08.28. 3. Agostinho "(Por) "08.01. 4. Pcrurena >Sp) 80.09.02. 5. Ocana 'SA 80.09.46. 6. Uribezubia 80.11.35. 7. Li nares (Sp) 80.11 38, 8. Danguillaume (Fr) 13.07. 9. Abilleira (Sp) 80.13.11, 10. Val- 'Oti (Sp) 80.13.20. Romandie De'tweede etappe van de Ronde van Romandië is in een overwinnig ge ëindigd voor de Nederlander Cees Priem. De derde etappe leverde een *ege op voor de Fransman Christian Raymond. Ondanks zijn voorsprong van 7 m nuten en 54 seconden heeft hij.de leiding in het algemeen klasse ment niet overgenomen. Deze blijft in hezit van de Italiaan Panizza. A'g. klassement na de derde etappe: 1. Panizza (It) 14 uur, 35 min. en 52 sec.; op 3 sec: 2. Battaglin (It), op 35 sec. 3. David (Belg), op 38 sec: 4. Fedor den Hertog (Ned), op 1.28: 5. Zoetemelk (Ned) en fi. Poulidor (Fra). op 1.32: 7. Van Roosbroeck (Belg), op 1.35; S. Marios (Spa) en 9. Knud- sen <No), 10. Van Impe (Belg), op 1.30; 13. Kuiper (Ned), op 4.53: 18. Prinsen (Ned). duinkerken De Belg Mare de Meyer heeft de twee de eappe gewonnen van de Vierdaagse van Duinkerken. De Meyer legde de 183 kilometer tussen Duinkerken en Saint Quentin af in 4 ur 38 min. 37 sec. De derde etappe eindigde in een overwinning voor de Belg Walter Go- defroot Tweede werd zijn landgenoot De Cauwer, derde de Fransman Mint- kiewicz op bijna 2 minuten. Door zijn overwinning heeft Godefroot de lei ding in het algemeen klassement van De Meyer overgenomen. vredeskoers De Tsjech Bartonicek heeft de tweede etappe van de wedstrijd Warchau - Berlijn - Praag op zijn naam gebracht. De derde etappe, van Torun naar Po- zun. werd verder gewonnen door de Oostduitser Hans Hartnick. Tweede werd de Tsjech Labus, derde de Rup Linkhatsjev. Wil van Helvoirt was met zijn zesde plaats de beste Neder lander. De Rus Pikkoes behoudt de leiding in het algemeen klassement ZEIST |[ANP) Voor de oefenwed-' strijden van het Nederlands elftal op donderdag 32 mei (in Hengelo tegen Hamburger Sportverein) en zondag 26 mei (in Amsterdam tegen Argentinië) zijn de volgende negengien spelers geselecteerd: Piet Schrijvers (FC Twente), Jan Jongbloed (FC Amster dam), Jan van Beveren (PSV), Wim, Suurbier (Ajax), Ruud Krol (Ajax), Cees van lerssel (FC Twente), Rinus Israel (Feyenoord), Barry Hulshoff (Ajax), Pleun Strik (PSV), Johan_ Neeskens (Ajax), Gerry Mühren (A- (Ajax), Arie Haan (Ajax), Joh. Cruyff (FC Barcelona), Willy Brokamp (MW), Rob Rensenbrink (Ander- lecht), Jan Mulder (Ajax), Johnny Rep (Ajax), René van de Kerkhof (PSV) en Piet Keizer (Ajax). Deze selectiegroep zal van 21 tot 26 mei verblijven op het KNVB-sportcentrum in Zeist. Met uitzondering van Israel zijn de Feyenoorders niet beschikbaar wegens het spelen van de beide fina lewedstrijden voor het toernooi om de UEFA-Cup. De selectie heeft dan Ook een voorlopig karakter en houdt geen conclusie in omtrent uitzending naar het eindtoernooi om het wereldkampi oenschap in West Duitsland. Van onze hockeymedewerker MADRID Wereldkampioen Nederland is gevallen. In de halve eindstrijd van het tweede Europese titelgevecht in Madrid ging de winst onverwachts naar gastheer Spanje. Een nederlaag van Oranje die het op zijn eigen conto moet schrijven. De vaak superieure Ne derlanders, die individueel ook bijna elke Spanjaard de baas waren, speelden enerzijds zonder vleugels, anderzijds liet de afwerking te wensen over. Henk Zon hij ons geen half jaar uitstel van betaling wil geven.' Hoewel Henk Zon zelf niet vrij is van emoties is hij toch realist genoeg om er rekening mee te houden dat de financiële nood Excelsior zo hoog naar de lippen kan stijgen dat terugkeer naar de rijen van de amateurs noodza kelijk is. 'Maar dan nog zal ik niiet wanhopen, want we hebben nog altijd een dak boven het hoofd en zolang we de vloeren van onze opstallen niet behoeven te verkopen zullen we blij ven bestaan. Dat is een stuk rijkdom, gebaseerd cp innerlijke kracht. Als er iemand bij Excelsior met een verfpot rondsjouwt, de bestuurskamer verft of oud-papier ophaalt dan doet hij dat niet, opdat wij de gebroeders Den Butter een tientje meer premie kun nen laten verdienen. Al die stille werkers doen dat omdat zij van Excel sior houden en omdat het een ohder- deel uitmaakt yan hun levenspatroon.' Henk Zon, vergelijkt Excelsior graag met Engelse clubs als Arsenal, Chelse- a. Manchester United en Wolverhamp ton Wanderers. 'In wezen zijn dat grote buurt clubs met enorm grote supportersverenigingen due door dik en dun achter hun club staan. Excel sior heeft dan weliswaar niet zo'n grote aanhang, maar wel groot genoeg om al twintig jaar betaald voetbal te bedrijven. Daarom gaan we rustig door. Voor een fusie met Sparta of een andere betaalde club in Rijnmond voel ik niets. Al die organisaties heb ben verschillende bloedgroepen en die passen niet bij elkaar. Nogmaals als het niet meer gaat, keren we terug naar de amateurs.' RICHARD MATTHIJSSE SCHEVENINGEN (ANP) Neder land heeft in de Davis Cup wedstrijd tegen Finland met 10 de leiding ge nomen. De partij tussen Rolf Thung en de Fin Pekka Saila, werd in de derde set bij een 22 stand voor twee en ^en half onderbroken wegens regen. Thung die de eerste twee sets gewonnen had (62 en 64) won na de hervatting ook de derde set met Hordijk en Berner zal vandaag ge speeld worden. DOORNI K(ANP) De 19-jarige Christ van der Smissen heeft na drie gewonnen partijen een uitstekende uitgangspositie verworven voor een hoge eindklassering. Nadat hij in de eerste ronde van de Japanner Koba- yashi gewbnnen had volgden ook over winningen op de Fransman Connesson en de Westduitser Günter Siebert. Door deze resultaten staat hij op de eerste plaats van het algemeen klasse ment samen met de Belg Dielis. De Belg Ceulemans leed op de eerste dag een verrassende nederlaag tegen de Oostenrijker Weingartner en kwam in zijn derde partij niet verder dan re mise tegen (Jonnessen. Stand:' 1. Delis en Van de Smissen 6 punten. 3. Connesson en Ceulemans 3, 5. Siebert, Kobayashi en Bernard» (Arg.) 2, 8. Weingartner 0. Alle Nederlanders hadden na de strijd één woord in de mond: 'Pech'. Niet helemaal ten onrechte, want met een greintje geluk was de uitslag duidelijk in het voordeel van Neder land uitgevallen. Maar ook zonder geluk had Nederland de strijd in zijn voordeel mdeten beslissen. De Span jaarden kwamen na vijf minuten al aan de leiding door Masana, die na slecht ingrijpen van de Nederlandse defensie een weifelende Doijer om speelde, vervolgens tegen de paal- schoot en de terugspringende bal in het doel werkte. Volgens velen ge bruikte Masana daarbij de voet en de bolle kant, maar de Engelse arbiter Nash constateerde een zuiver doel punt. VERDEDIGING Deze meevaller bracht Spanje ertoe nog duidelijker het accent op de ver dediging te leggen. Vooral door toe doen van de gebroeders Fabregas kon de driemans voorhoede met Segura, Salles en Masana nog wel eens tot de Nederlandse cirkel doordringen. Doi jer moest nog eenmaal fraai redden bij.een kogel van Masana, maar ver der hield Taminiau de zaak voortref felijk in handen. Aan de andere kant in deze schitterende eerste helft had doelman Carreras het heel wat druk ker. Oranje met een niet-fitte Paul Litjes en een redelijk draaiende Hans Kruize als spitsen kwam vooral vanuit de tweede lijn steeds uiterst gevaar lijk doorzetten. Met name Ties Krui ze, Frans Spits en Ron Steens zorgden voor paniekerige situaties in Spaanse cirkel, waar doelman Carreras als een vorst regeerde. Wouter Leefers, de vierde man achter de voorhoede, werd teveel gehinderd door zijn liesblessu re en kwam nauwelijks in het stuk voor. REDDINGEN Maar ook zonder hem was Nederland in staat fraaie staaltjes hockey te laten zien. Hans Kruize forceerde een lange corner. Ties schoot naast: Frans Spits soleerde. Carreras redde ten kos te van een lange corner: hij stopte Ties Kruize voor de eerste maal bril jant af. Ron Steens wandelde door de Spaanse verdediging en zag zijn schot door de paal gekeerd. Paul Litjes nam de derde lange corner voor zijn reke ning en weer redde Carreras fraai. Uit de rebound werd de inzet van Wouter Leefers door Amat met het lichaam van de lijn gehaald, geen strafbal volgens de Franse arbiter Re- naud. De koek was op, want wie zou deze goedspelende ploeg moeten af stoppen? Pas toen ging Nederland in de fout. De voorhoede werd met Ties Kruize en Wouter Leefers versterkt, Frans Spits en Ron Steens moesten voor de aanval zorgen. Het systeem wierp zijn vruchten af. Spanje moest terug en deed dat met alle ijl. Maar Wouter Leefers is geen rechtsbuiten en daarbij niet in vorm. Ties Kruize is geen echte vleugelspeler, evenmin zijn broer Hans en Paul Titjes. Ne derland drukte, dertig minuten lang, Doijer had niets meer te doen. Maar dit alles speelde Spanje volledig in de kaart: alle ballen werden door het centrum gespeed. waar er steeds wel één verwoed vechtende Spanjaard meer was. Er kwam geen enkele ope ning via de vleugels, waarbij coach Tania tot ieders verwondering niet ingreep. STRAFCORNERS Nederland zou in deze fase baat heb ben gehad bij een Frans Spits op de vleugels, desnoods met een Van Nes in plaats van Leefers of Litjes, twee hinkende spelers, die op tijd uitgewis seld hadden moeten worden. Frans Spits zelf demonstreerde hoe het wel kwam. Tweemaal ondernam hij over rechts zijn befaamde rushes, tweemaal forceerde hij een strafcorner. En juist in de Nederlandse specialiteit, de strafcorner, lag Oranje's tweede fout. De katachtige Spaanse doelman Carre ras is niet hoge ballen onpasseerbaar. Maar zei Ties Kruize (twee maal) en Paul Litjes (éénmaal) knalden de bal hoog in. Carreras pakte ze. De techni sche adviseur van Spanje Horst Wein, had Carreras voorbereid op de vernie tigende lage schuivers van Kruize, maar Carreras kon zivh toch in zfjn specialite't uitleven. Pas tien minuten voor tijd verhuisde de leeggelopen Frans Spits naar de vleugel. Te laat, Spanje had Oranje in de tang. Na de uitstekende eerste helft was de anti climax een feit. Niet Nederland in de finale, maar Spanje, dat daarop niet gerekend had en waarschijnlijk door de enorme inspanning morgen geen partij zal zijn voor een voortreffelijk West-Duitsland. dat Engeland met 5 0 van het veld veegde. Voor Oranje rest als troostprijs de bronzen plak, een wereldkampioen niet geheel waar dig. Eindtoernooi van WCT in Dallas DALLAS De Zweed Björn Borg en de eeuwig miskende Jan Kodes heb ben zich naast Newcombe en Smith geplaatst bij de laatste vier van het WCT-wereldkampioenschap tennis in Dallas. Een afrekening van een reeks van 29 evenementen van Wimbledon tot Rotterdam en van Tokio tot Sao Paulo. Deze schifting van 84 spelers naar acht heeft het sterkste veld van de laatste jaren naar de woonplaats van WCT-edgenaar Lamar Hunt ge bracht. Borg en Kodes konden zich alleen plaatsen door mannen als Ashe en Nastase te verslaan. Dat gebeurde ook. De 28-jarige Tsjech Jan Kodes, die aan het winnen van Wimbledon een minderwaardigheidscomplex heeft overgehouden omdat niemand hem se rieus neemt, schakelde Grand-prix- winnaar, de onberekenbare IIie Nasta se, uit met 7- 6(7-2), 6- en 7-5. Een wedstrijd, waarin Nastase als het co mité van Nixon's herverkiezingen alle tncks waarover hij beschikt (en dat zijn er wat) vergeefs aanwendde. Voorts was de 17-jarige Björn Borg, misschien niet het allergrootste talent dait ooit is opgestaan, maar in ieder geval zijn leeftijd vooruit op doorzet- tings en uithoudingsvermogen, met 7- 5, 64, 7-6 (7-6) sterker dan Arthur Ashe. Zelden heeft Ashe een meer terneergeslagen indruk gemaakt dan na de nederlaag tegen Borg. Hoewel hij grossierde in aces (17) verloor hij toch tweemaal zijn opslag (in de elfde game van de eerste set en in de eerste game van de tweede set, bedde malen door een dubbele fout) en bleef hij altijd minstens twee slagen van een doorbraak verwijderd. In de tie-break van de derde set speelde Ashe op zijn sterkst. Maar Borg liet niet af. Een setpoint van Ashe deed hij met va-banque-spel teniet en bij 6- 6, toen het tegelijkertijd setpoint voor Ashe was en matohpunt voor de Zweed, plaatste hij op de eerste servi ce van de Amerikaan keihard zijn dubbelhand'ige backhand door het voorvak. Ashe raakte de bal niet eens meer aan. 'Ik dacht dat Ashe zo hard mogelijk zou slaan. Inplaats daarvan gaf hij een topspinbal. Daarom kreeg ik de kans te scoren', verklaarde Borg na afloop. Ashe: 'Vroeger liep die jongen als een gek om zijn backhand heen. Maar nu niet meer, zoals ik tot mijn spijt te weten ben gekomen'. Björn Borg, die op Wimbledon door een schare suppoosten moest worden beschermd voor het enthousiasme van de kostschoolmeisjes, heeft diezelfde populariteit in Amerika nog niet be reikt. Maar dat zal niet lang op zich laten wachten. In het treffen van halve finales Borg-Kodes moet de Tsjech er in ieder geval rekening mee houden dat het publiek niet achter hem zal staan zoals in dte partij tegen Nastase. De Roemeen had de vreemd ste invallen'en hoewel hij zijn mooie echtgenote Dominique nog zo had be loofd zich netjes te gedragen, ging het op de baan tooh weer helemaal mis. Eenmaal zelfs liep Kodes geër gerd weg, tien Nasty in het begin van de derde set de lijnrdchter onderhield over diens gebrek aan verstandelijke vermogens en daar het publiek bij betrok. 'Hij weet dat hij mij met dat soort geintjes uit mijn concentratie kan halen en daarom probeert hij het elke keer weer', sputterde Kodes na afloop. 'Ik heb nu eenmaal niet zo'n knalharde service als Newcombe en Smith. Elk punt moet ik bijelkaar ploeteren en ik kan mij niet veroorlo ven ook maar een minuut te verslap pen'. Nastase's commentaar 'Een rare jongen die Kodes, Gedraag ik met netjes, begint hij te zaniken. Zo'n vent beeft vast niet veel vrienden'. door Jac. Lelsz ARM HEM In Arnhem zijn alle dingen gereed voor Neder lands eerste Romantische Festi val; een idee dat is overgenomen van de Amerikaanse stad In dianapolis. Het embleem van het festival, dat 15 mei begint en duurt tot 12 juni, is uiteraard de blauwe bloem, het aan de Duitse schrijver Novalis ontleende symbool voor de romantiek. Zelfs een groot deel van het openbare groen in Arnhem is dankzij de ijver van de gemeentelijke plantsoenendienst blauw geworden. Wanneer van deze rivier niet al jaren zo'n kwade reuk uit ging, zou men ook gaan spreken van die 'schone blauwe Rhein'. Het Romantisch Festival omvat een groot aantal manifestaties van toneel, schilderkunst, ballet, koorzang, beel dende kunst, film enz. Centraal staat echter het muzikale element. Dat om vat allereerst een aantal concerten van het Geldersch Orkest o.l.v. Leo Driehuys met medewerking van de Amerikaanse solisten Aaron Rosand. (viool), Jascha Silberstein (cello). Frank Cooper en Jörge Bolet (beiden piano). A3ron Rosand heeft Arnhem destijds tot dit festival geïnspireerd. Salonconcerten Ook worden enige salonconcerten ge geven. Als enige Nederlander werkt hieraan ook de pianist George van Renesse mee. Hij heeft zich bereid verklaard te improviseren op motie ven, die hem een half uur tevoren door het publiek worden opgegeven. Een kunst, die in de tijd van Roman tiek veek werd beoefend Bij het muzikale gedeelte van het festival valt het accent op minder bekende werken van bekende romanti sche componisten en op de nalaten schap van meesters, die nu vrijwel onbekend zijn maar die bij hun leven vaak bekender waren dan zij, wier namen thans en terecht op geen enkele repertoir ontbreken. Andere hoogtepunten van het Roman tisch Festival zijn een uitwisseling van Europeesche toneelscholen, een optreden van The New London Ballet, het Westfahlisches Landes Theater dat een collage van teksten van Hein- rich Heine brengt, en een in het Gemeente Museum te houden tentoon stelling van schilderijen onder de ti tel 'een eigenaardig kunstig leven', waarvoor het materiaal uit particulie re verzamelingen en de grote Neder landse musea komt. Het betreft uits luitend werken van Nederlandse Ro mantici, waarvan sommigen gheel en al in de vergetelheid zijn geraakt. Knipoog Ook voor romantiek met een knipoog is bewust plaats ingeruimd me tenke- le activititen rondom de pinksterda gen in Sonsbeek, dat in Arnhem het mest romantische park van Nederland wordt genoemd. Zoals romantische ta felspelen, romantische bloemenboten, De Amerikaanse cellist Jascha Silberstein. een van de solisten op het Romantische Festival te Arnhem. romantische costuumshows en derge lijke. -Met enige vrijmoedigheid zou men ook het optreden van 'drs. P.' romantiek met een knipoog kunnen noemen. Hij heeft zijn programma 'Sursum Corda' genoemd met als on dertitel 'Koninklijke Kitsch- en Kui tuurkampioenschappen'. Het lijkt een zwaarwichtig kolderprogramma te worden met veel bloed en tranen als hoofdschotel. Glimlachen Overigens heeft men vanuit Arnhem laten weten dat het zeker niet de bedoeling is de Romantiek, dc tijd waarin deze gestalte kreeg en de men sen dié in dat klimaat ademden, bela chelijk te maken. En hoe zou dat ook in een tijd waarin de belangstelling voor de Romantiek, overigens ook gepaard gaande met een reeks mo dieuze randverschijnselen (kleding, interieur enz.), juist aan alle kanten weer opleeft? De taal, de manier waarop men zich uitdrukte, moge ons doen glimlachen, inaar met het erach ter liggende gevoed blijken velen zich nog uitnemend te kunnen identifice ren. Startsein Voor het Romantisch Festival, waar van we slechts enkele indrukken ga ven maar dat nog tal van andere manifestaties bevat, wordt woensdag 15 mei officieel het startsein gegeven door burgemeester drs. J. A. F. Roe ien. Daarna zal dr. VV. Ph. Pos, oud- directeur van de Amsterdamse toneel school en thans wetenschappelijk me dewerker aan het instituut voor dra matische expressie van de universitiet te Amsterdam, een lezing houden over 'Romantiek en werkelijkheid'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19