Claus mag van kabinet voorzitter stichting vrijwilligers blijven Goedkope vluchten zouden gevaar 'Wanbeheer van de schepping oorzaak milieuvervuiling' MUN HOND IS ZH BAND KWIJT WAT NU? Allemaal, allemaal, allemaal op de fiets! Pronk: moeilijkheden in SNV niet zo ernstig als gesuggereerd leader doodgereden meisje neemt wraak op chauffeur Politieke functies leden koninklijk huis ter sprake Den Uyl plantte zijn olmen Buitenverbanders komen nog niet getrapt bijeen IMF-steun aan arme landen bijna rond Reisorganisatoren ongerust over wijziging luchtvaartwet Verbod ten gunste van KLM en Martinair? Misschien deel Dennendal in zomerhuisjes URiOUlW/KiWlAIRfriET VKIJiDAG 10 MEI 1974 BXNKBNiLAIND T3/K5 Van onze parlementsredactie DEN HAAG 'Het kabinet vindt dat leden van bet Koninklijk Huis niet gevrijwaard behoeven te worden van publieke functies, waarin mogelijk politiek omsitreden beslissingen genomen moeten wor den'. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) reageerde met deze woorden gisteren in de Tweede Kanner op bet WD-standpunt dat prins Claus als voorzitter van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers dient af te treden, nu deze stichting in opspraak is gekomen. Het WD-kamerlid Waalkens zei het onjuist te vinden dat prins Claus door zijn voorzitterschap nu betrok ken wordt bij de moeilijkheden waar de stichting zich zou bevinden. Minister Pronk wees er echter op dat iedere publieke functie door negatieve publiciteit in opspraak gebracht kan worden. Hij zei het te betreuren dat de WD de huidige negatieve publici teit rond de stichting aangrijpt om de positie van prins Claus ter discussie te stellen. De WD-fractieleider Wfegel heeft premier Den Uyl later op de dag schriftelijk gevraagd of het kabinet het standpunt van drs. Pronk over leden van het koninklijk en publieke functies deelt. De heer Wiegel wil weten of dit standpunt alleen voor prins Claus of voor alle leden van het Koninklijk Huis geldt, en welke ge volgen dat heeft voor de ministeriële verantwoordelijkheid voor de daden van leden van het Koninklijk Huis. Drs. Pronk gaf 's ochtends toe via een schriftelijk stuk van twee voormalige De liberalen De Koster en Waalkens Crechtsj stelden de minister jïgisteren vragen over de stichting Nederlandse vrijwilligers. stafleden van de stichting op de hoog te te zijn geweest van de vermeende problemen, voordat prins Claus tot voorzitter van de stichting op de hoogte te zijn geweest van de ver meende problemen, voordat prins Claus tot voorzitter van de stichting benoemd werd. 'Ik heb prins Claus over deze zaak van te voren niet ingelicht, omdat het hier een persoon lijk aan mij gericht stuk betrof', zei drs. Pronk. Geen fraude Tijdens het vragenuurtje in de kamer ontkende hij overigens nadrukkelijk dat die moeilijkheden zo'n ernstig karakter zouden hebben als in sommi ge kranten wel is geschreven. Be schuldigingen van fraude, dubbeltel ling van aantallen vrijwilligers om meer geld te krijgen en bewuste ver spilling van tientallen miljoenen gul dens door de stichting wees hij na drukkelijk van de hand. 'In de afgelopen tien jaar is slechts in drie gevallen een extra boekhoudkun dig onderzoek noodzakelijk geweest. Deze onderzoeken brachten geen frau de aan het licht maar wel vergaande slordigheid bij het bijhouden van de boekhouding op veldposten in Brazi lië, Kenia en Peru. Gelden zijn daar bij niet ten eigen bate gebruikt maar soms wel voor andere doeleinden, dan waarvoor ze waren bestemd', aldus de minister. Volgens hem is de controle op de besteding van geld door de ontwikke lingswerkers door het ministerie vol doende. Iedere uitgaaf van meer dan duizend gulden moet vooraf worden goedgekeurd, bedragen daarónder moeten achteraf verantwoord worden. Controleurs gaan af en toe naar de ontwikkelingslanden om steekproefs gewijs de boekhoudingen ter plaatse te controleren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De oorzaak van milieuvervuiling moet niet worden gezocht in de groei van de bevolking, maar in het verkeerd gebruik van de schepping door die groeiende bevolking. De vele milieupro blemen ontstaan doordat de mens het aan hem geschonken ambt van rentmeester niet trouw bedient: in plaats van een goed beheer is er vaak een wanbehere. Premier Den Uyl plantte gisteren, geholpen door zijn vrouw, in de tuin van het Catshuls enkele olmen, die hem waren aangeboden door de streekraad Oost- Groningen. Op de achtergrond kijken de leden van de streekraad toe. Na het planten van de bomen had de premier een gesprek met een delegatie van de streekraad, waarbij ondermeer de positie van Vlagtwedde ter sprake kwam, waar onlangs bedrijven zijn gesloten. Dit staat in het gisteren verschenen boek 'Bouwen en bewaren' dat is uitgegeven in opdracht van de Groen van Prinsterer Stichting, het weten schappelijk bureau van het Gerefor meerd Politiek Verbond. Om het ver keerd gebruik van de wereld tegen te gaan. worden in het boek een aantal maatregelen aan de orde gesteld, waarbij overigens niet naar een volle dig overzicht is gestreefd. Op een aantal punten sluit de studie aan bij algemeen erkende opvattin gen, zoals bijvoorbeeld het ontwikke len van alternatieve energiebronnen, het binden van bestrijdingsmiddelen aan stringente voorschriften en het bewaren van een zo groot mogelijke natuurlijke verscheidenheid aan flora en fauna. Opmerkelijk hierbij is dat, hoewel het afremmen van de bevol kingsgroei onwenselijk wordt geacht, tegelijkertijd niet op grote schaal ste den en wegen mogen worden ge bouwd en aangelegd die de natuurlij ke levensgemeenschappen verstoren. Massamotorisering leidt tot een vaak ongewenste overbelasting van het mi lieu en de studie meent, dat. wanneer de persoonlijke vrijheid in keuze van een vervoermiddel schadelijk is voor het openbaar belang, de overheid zo danige maatregelen moet nemen dat deze vrijheid wordt teruggedrongen tot aanvaardbare proporties. Het toe nemende autobezit is geen gevolg van de naoorlogse bevolkingsgroei, maar toe te schrijven aan het gedrag van de bevolking. Afneming van de bevol kingsgroei. zo wordt gesteld, zou het autobezit stimuleren en het verkeer doen toenemen, bijvoorbeeld door de toename van het aantal werkende vrouwen, die een auto willen hebben. Fan een verslaggever DEN HAAG De Haagse politie heeft de 45-jarige koopman M. G. A. aangehouden, verdacht van poging tot moord of doodslag op de 29-jarige Hagenaar W. R., die vorig jaar september met zijn auto het elfjarig dochtertje van A. had aangereden tengevolge waar van het meisje overleed. A. heeft wraak willen nemen door R. met een mes te steken. Rekenkamer R. was bij de aanrijding in september het rode stoplicht gereden en door de rechtbank veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Op de rechtszitting hadden de ouders van het doodgereden meisje gezworen dat zij R. die zijn gevange nisstraf nog moet uitzitten en weer geregeld In een auto rijdt, zouden doden als zij hem zouden vinden. De vader kwam begin deze week te tn weten dat R. bij een tankstation in de *e Schalkburgerstraat in Den Haag ging -uiftanken. Hij ging bij het tankstation posten en toen R. daar kwam stormde hij met een mes in de aanslag op hem af. Hij had hem aan het mes willen rijgen, zei hij na zijn arrestatie, maar rdi aarzelde omdat R. een broer heeft die veel op hem lijkt. 'Ben jij Willem? vroeg hij daarom eerst. Willem, die A. niet kende, antwoordde bevesti gend. A. stak toe, mqar raakte Willem slechts aan diens rechterhand. Er ont stond een vechtpartij, waarbij Willem kans zag te ontKomen. A. werd gear resteerd nadat er aangifte gedaan was. Hij heeft verklaard bij zijn wraakplan te blijven. Minister Pronk zei dat het algemene beleid ten aanzien van de uitzending van vrijwilligers naar het buitenland altijd door de Algemene Rekenkamer is goedgekeurd. Gegeven het beleid dal was uitgestippeld zijn er geen miljoenen verspild. Wel is het voorge komen dat ontwikkelingswerkers on voldoende voorbereid op bepaalde pos ten moesten gaan werken. Drs. Pronk zei het eens te zijn met de algemene kritiek die wel op het beleid ten aanzien van de uitzending is geuit. Hij is momenteel bezig dit beleid te herzien. De Tweede Kamer zal daaro ver deze zomer, zoals al eerder toege zegd, een nota met nieuwe uitgangs punten ontvangen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Voor de volgende lan delijke vergadering van de gerefor meerde kerken (vrijgemaakt; buiten verband), die in september in Utrecht gehouden wordt, zal wee aan alle plaatselijke kerken gevraagd worden, twee afgevaardigden aan te wijzen. De vorige vergadering, in november in Spakenburg, had besloten tot meer beperkte vergaderingen, samengesteld via getrapte afvaardiging: Een aantal kerken heeft hiertegen ernstige be zwaren, omdat zij hier opnieuw hiër archie zien opduiken. Gezien deze bezwaren heeft de kerke- raad van Utrecht opnieuw gekozen voor cle conventsvorm. Verder heeft Utrecht zich er rekenschap van gege ven, dat een trapsgewijze verkiezing ook praktisch onmogelijk is. omdat een regionale indeling van de kerken (nog) niet volledig tot stand gekomen is. ADVERTENTIE Dat zal wel, meneer N. te U.S.A., maar ik geloof d'r geen barst van. Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar krijgt u trouwens de uitstekende Witte Molen Eiwitbroks, het nieuwe puur-natuur voedsel, bakvol met krachtstof. Dat liegt'r niet om! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. f ADVERTENTIE) Heel Nederland fietst weer. Wat wil je ook? Of je 8 bent of 80, schooljongen of zakenman, huisvrouw of tienermeisje, opa of oma - fijner en A voordeliger dan fietsen is er niet veel i voordeliger dan fietsen is er niet veel ndi b WASHINGTON De vorming van ci een fonds waaruit het Internationale jon Monetaire fonds (IMF) hulp kan ver lenen aan landen die in betalings moeilijkheden komen te verkeren door de stijging van de oieiprijzen zal waarschijnlijk nog in de eerste helft k van het jaar kunnen worden afge rond. iDt heeft IMF-directeur Han Witteveen meegedeeld tijdens een rede in Detroit. Hij verklaarde dat landen die bedra- j gen uit het fonds opnemen deze bin- hPll fni.m, i „maIim, tAi.il rr Krttnlrtn Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een tiental reisorganisatoren, die samen 65 procent van de Ne derlandse vliegvakantiemarkt in handen hebben, is ernstig verontrust door de on langs door beide kamers aangenomen wijziging van de luchtvaartwet. Zij vrezen, dat deze wetswijziging de Rijksluchtvaartdienst (RLD) een nog krachtiger wapen in handen zal geven om in het vervolg goedkope charters te verbieden ten gunste van de KLM en haar 25 procents-doch ter Martinair Holland. nen zeven jaar moeten terug betalen. De aflossing behoeft pas na het derde jaar te beginnen. In verband met de Bijzondere aard van het fonds zal het voornamelijk worden gefinancieerd door het opnemen van leningen, die verstrekt worden door de olielanden. Daardoor zullen de gewone middelen van de IMF niet behoeven te worden SjJJ aangesproken. De rente die de landen vuf moeten betalen zal vrijwel gelijk zijn aan de rente die het IMF betaalt voor leningen die het ten behoeve van oet nieuwe fonds opneemt. De leningen die de olielanden beschikbaar stellen rillen in het bijzondere trekkings- richten (SDR's) luiden. Gehoopt ^l^ordt dat de waarde van deze trek- kingsrechten definitief zal zijn vastge steld tegen de tijd dat de leningsover eenkomsten moeten woren geratifi ceerd, aldus Witteveen. Oft Ve' 20 ut aai" enj dj Tot dusver hebben de olielanden 2,3 t-i miljard dollar voor het nieuwe fonds ilirvaring" toegezegd. Volgens Witteveen is het en heel goed mogelijk dat het bedrag in de loop van het jaar wordt verhoogd. De aanvullende bepalingen in deze raamwet (die eind vol gende maand nader worden uitgewerkt Ln een algemene maatregel van bestuur) geven de overheid verregaande be voegdheden vergunningen voor vakantiereizen, die niet via de lijndienst worden uitge voerd, te weigeren. De tour-operators, die vinden dat de wijziging bij verrassing de Kamers is gepasseerd, wil len binnenkort samen met Trans-Avia (de enige Neder landse chartermaatschappij die geen bindingen met de KLM heeft) gaan praten met de luchtvaartcommissie uit de Tweede Kamer, om deze te wijzen op de gevaren die voor de consument dreigen als de tekst van de algemene maatre gel te stringent zal worden. Het betreft hier reisorganisa toren (de grootsten hiervan: Neckermann en Hotelplan), die niet zijn aangesloten bij het door de KLM beheerde Touristfonds, dat rijf grote tour-operators onder zijn le den telt. De vrees, dat de aanvullingen op de weit zullen worden be nut om zoveel mogelijk vakan ti overvoer aan de KLM en Martinair toe te spelen, gron den de tour-operators op erva ring. Die heeft volgens, een woordvoerder van de groep, geleerd dat bij het plannen van reizenvluchten met Trans- Avia of buitenlandse charter maatschappijen veel meer hin dernissen in de weg worden gelegd dan reizen per KLM of Martinair. Een voorbeeld daarvan wor den de zonnevluchtjes ge noemd. die alleen mogen wor den uitgevoerd als de KLM op de betreffende bestemmingen geen geregelde lijndienst on derhoudt. Als ander voorbeeld geeft men het nog steeds lo pende conflict tussen de Roe meense luchtvaartmaatschappij Tarom en de RLD over de brandstoftoesiag. Tarom hoeft die niet te heffen omdat 'zij bovenop Roemeense oliebron nen zit', maar de RLD gaat daarmee niet akkoord uit vrees dat goedkope vakantie reizen naar Roemenië een te zuigende werking zouden heb ben op het vakantieverkeer naar andere bestemmingen, dat voor een belangrijk deel door KLM en Martinair wordt uitgevoerd. De tien tour-operators wijzen in dit verband eveneens op ervarinfen van de Rotterdam se touroperator Koudijs, die een paar maanden terug sa men met Martmair een aantal chartervluchten wilde organi seren naar Hannover, in het kader van de Hannovermesse. Aanvankelijk werd daar voor toestemming gegeven door de RLD Maar toen Martinair de ze vluchten door omstandighe den niet blees te kunnen uit voeren, Transaria in de arm werd genomen en opnieuw een vergunning werd aange vraagd, kreeg het bureau 'nee' te horen. Pas na een beroep Goedkope zonnevluchtjes straks niet zó goedkoop meer bij de Raad van State werd de weigering ingetrokken en de vergunning alsnog verleend. Concurrentie? Volgens de tour-operators houdt de wetswijziging het ge vaar in, dat in de toekomst de concurrentie tussen lucht vaartmaatschappijen onmoge lijk wordt gemaakt. 'En daar van wordt', aldus de woord voerder, 'de consument de du pe'. Op het ogenblik liggen de stoelprijzen per KLM binnen Europa gemiddeld dertig tot zestig gulden hoger per reis dan die bij chartermaatschap pijen. Als die concurrentiemo gelijkheden teniet wordt ge daan ondervindt daarvan niet de vrije tour-operator, maar de klant het nadeel. Als deze wetswijziging consequent wordt nagekomen, wordt de De vraag echter of die groei niet relatief geringer zal zijn dan wanneer de Nederlandse bevolking aanmerke lijk toeneemt, wordt niet gesteld. De maatregelen, die worden voorge steld, betreffen vaak alleen Nederland en worden zelden in een breder kader dan alleen het milieu en de bedrei ging daarvan door verkeerd menselijk gedrag gezien. Bij de bio-industrie wordt bijvoorbeeld alle'en het pro bleem van de verontreiniging door mest (het lozen op het oppervlaktewa ter) behandeld. Aan de onmenselijke behandeling van het dier bijvoorbeeld hetgeen evenzeer een verkeerd ge bruik van de schepping kan worden genoemd wordt voorbijgegaan. Eveneens opvallend is dat wel wordt gesteld dat de landbouw voorziet in de eerste levensbehoeften, maar niet wordt gewezen op het feit dat grote hoeveelheden eiwitten die kunnen bij dragen tot een oplossing van het wereldvoedselprobleem, worden ver spild in de milieu-vervuilende bio- industrie. De veehouderij in Neder land moet. volgens 'bouwen en bewa ren' wel begrensd worden, maar dan in het kader van de mogelijkheid de geproduceerde mest af te zetten voor onder meer het gebruik .in de land bouw. 'Bouwen en bewaren' bijdragen tot een gereformeerde visie op milieube heer. Uitgegeven in opdracht van de Groen van Prinsterer stichting door uitgeverij De Vuurbaak, Groningen. Prijs: 15. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De commissi e-Lange- mfijer. die door staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid is ingesteld om een oplossing te vinden voor het conflict rond de zwakzinnigeninrich ting Dennendal in Den Dokier, be raadt zich over een voorstel, bij het paviljoen De Witte Hull in Zeist een aantal (zeven) zomerhuisjes te plaat sen. Dit om uitvoering te kunnen geven aan haar voorstel Nieuw-Den- n end al (de groep rond de ontslagen directeur drs. Carel Muller) voorlopig tf 'scheiden' van de inrichting op de Willem Arntsz-hoeve in Den Dolder. De commissie heeft de werkgroep Nieuw-Dennendal eerder deze week voorgesteld Nieuw-Dennendal voorlo pig het beheer te geven over twee paviljoens met in totaal 70 van de 325 Dennen dal-pupillen buiten het terrein van de WA-hoeve. Dit in afwachting van haar advies over een definitieve splitsing. Een van de paviljoens is De Witte Huil (34 pupillen), een tweede accommodatie moét, hoewel minister Hendriks van volksgezondheid eerder had gezegd, dat in de nabije omtrek van de Witte Huil een villa beschik baar zou staan, nog gevonden worden. Dit zouden dan de bewuste zeven zomerhuisjes moeten worden, maar Jan Mulder, ex-supervisor van De Witte Huil. heeft al laten weten, dat de ruimte rond dit paviljoen ten enen male ontoereikend is voor dergelijke bouwsels. 'Dat zou ten koste gaan van de pupillen van De Witte Hull, die daar in de tuin werken en van wie er nu al enkelen naar Den Dolder moe ten om daar de tuin te bewerken'. Hoewel de commissie-Langemeijer niet wil zeggen van wie het voorstel van de zomerhuisjes afkomstig is. is volgens Jan Mulder dit voorstel van het bestuur van de WA-stichting af komstig. Een delegatie van de com missie. die gisteren de situatie op De Witte Hull in ogenschouw kwam ne men, was na rijf mmuten al weer vertrokken. De Tweede Kamercommissie voor volksgezondheid heeft de commissie- Langemeijer aanstaande dinsdag voor een gesprek uitgenodigd over de jong ste ontwikkelingen rond Dennendal. Volgende week donderdag debatteert de Tweede Kamer, in een openbare vergadering, met staatssecretaris Hen driks over deze zaak. De commissie- Langemeijer, die begin deze week met haar voorstel inzake de ruimtelijke ordening scheiding van Dennendal kwam, bood de Kamercommissie aan overleg te plegen, zo er bij de com missie nog vragen mochten leven. Donderdagmiddag besloot de Kamer commissie op het aanbod in te gaan. RITA KLM in staat gesteld een bo dem in de prijzen te leggen waarbij niemand behalve de KLM zelf gebaat is'. Onrechtvaardig noemt de groep het, dat populaire va kantiebestemmingen als Ma jorca en Malaga, die door tou r-operators en chartermaat schappijen zijn groot gemaakt, nu door de KLM worden over genomen ten koste van andere luchtvaartmaatschappijen. 'Mijn vader heeft een tweeper soonskamer en een eenper soons bij u besteld. De een persoons moet beslist zonder bad zijn.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5