Lubbers: aan oliewinsten niet tornen Vredeling botst metVVDM over stakingsrecht Federatie NVV en NKV wordt haast zeker uitgesteld Prawda: ook het Westen vocht tegen fascisme !n deze krant Langer dan 7 minuten bij arts: dubbel tarief Trein in Mozambique opgeblazen Zogezegd Maandag wordt melk duurder Winst Kon/Shell 180 procent hoger door de oude voorraad Enthousiast welkom in Tunesië Over bijverdienen Minister: demonstreren mos, maar dit gaat te ver Nieuwe Leidlse Couramit Beeiistraat 37 Postbus 76 VRIJDAG 10 MEI 1974 35ste jaargang no. 32 christelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet Verhuur van gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden Tel. 20868. Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 11.50 per maand, per kwartaal 34,50 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Veel bezwaren onder achterban Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De beslissing over de vorming van een zware fede ratie tussen NW en NKV, die 10 juni genomen zou worden, wordt vrijwel zeker uitgesteld tot het najaar. In de achterban van beide centrales zijn zoveel bezwaren gerezen tegen de federatieschets dat het forceren van een beslissing over deze zaak weinig zinvol meer lijkt. Maandag over een week vergaderen de verbondsraden over ideze kwestie. Maar aan de uitslag daarvan twijfelt vrijwel niemand meer: uitstel. ROTTERDAM Het NVV-district Zuidwest-Nederland us erg boos over de tarieven van de artsen die een groepspraktijk in de Rotter damse wijk Ommoord uitoefenen. Volgens het NVV-district hebben de Ommoordse artsen bepaald dat een consult zeven minuten mag duren; wie langer blijft zou dubbel moeter. betalen. Toen een van dc NVV-leden be zwaar maakte tegen het feit dat hij tweemaal voor een consult moest betalen zou de arts hem toegestaan Ontstemming in R'dam hebber slechts éénmaal te betalen mits hij dan opgaf welke andere buisarts hij zou nemen. Voor de betrokken patiënt zou dat grote problemen mei zich meebrengen omdat ook de andere artsen in Ommoord deel uitmaken van de praktijk en op dezelfde manier 're kenen'. Het NVV-district heeft tegen deze rekenarij ernstige bezwaren. 'Het is ergerlijk dat een patiënt er financieel belang bij heeft op een bepaalde tijd te verdwijnen en de arts belang heeft bij een langer durend onderzoek. Controle op de rekening is slechts mogelijk als de patiënt permanent op zijn horloge kijkt. Een arts is toch geen botsau tootje, waar om de zoveel minuten een penning in gedaan moet wor den', aldus het NW-district. De heer II. Lamberts, een van dc zeven artsen in de groepspraktijk. is het volledig oneens met het NVV-district. Volgens hem is er geen sprake van dat er teveel in rekening wordt gebracht. In de groepspraktijk zou het minimumta rief worden gehanteerd, waardoor er per jaar per particuliere patiënt een verlies van achttien gulden zou orden geleden. 'We streven ernaar per kwartier twee patiënten te behandelen. Als er dan iemand komt met een waslijst van klach ten, welke eigenlijk over meer con sulten zouden moeten worden uit gesmeerd, dan kost dat meer dan de normale tiju en berekenen we inderdaad dubbel tarief. .Maar daarmee zijn we echt nog niet duur', aldus Lamberts. BEIRA (Reuter, UPI. AP) Gisteren hebben guerrilla's van het FRELIMO een goederentrein op de spoorlijn van Beira naar Malawi in Mozambique opgebla zen. Het was de meest spectacu laire van een reeks acties de laatste dagen, die in totaal aan negen personen het. leven heeft gekost. Zeventien wagons van de trein werden door landmijnen uit de rails gelicht In Lourengo Marques, de hoofdstad van Mozambique, acht men dit het antwoord van de Mozambiquaanse jvrijheidsstri jders op het Portugese jaanbod de wapens te strekken. Eeer- der waren ook aanslagen gepleegd op en autobus (waarbij zeven personen eerden gedood) op een passagier- trein, waarbij een dode viel en op ten zaagmolen waarvan de oude bc- êerder werd omgebracht. De geslaagde aanslag op de trein was weer in de buurt van Inhaminga, een spoorwegknnoppunt waar al vaker treinen tot ontsporing zijn gebracht (Het Angolacomité in Amsterdam Mt gisteren gemeld dat de Portuge zen vorige maand uit wraak tegen deze aanslagen een massamoord pleeg den in de buur, van Inhaminga. In de loop van vandaag worden hierover nadere gegevens verwacht. UTRECHT De verbondsraad van het NVV heeft besloten honderddui zend gulden ter beschikking van de vakbeweging in Portugal te stellen. Het is een schenking in het kader van de hulpverlening voor het internatio nale verbond van vrije vakverenigin gen. Steeds honderdvijftig gulden bij uw voordeur bij de hand hebben, om uit te delen aan allerlei acties die langs komen, is nooit weg. Dr. A. U. van den Heuvel in toespraak voor Hervormde Vrouwengroep Het nemen van een beslissing over de federatie kwam al op losse schroeven te staan toen bleek dat in het NKV naast enkele bonden, ook de Indus triebond bedenkingen tegen de federa tie uitte. Die kwamen er in hoofdzaak op neer dat het NKV wellicht teveel overvleugeld dreigt te orden door het NVV. De Industriebond NKV meende daarom dat alsnog gepoogd zou moeten worden het CNV in de federatie te krijgen. Doel De deur ging echter helemaal dicht toen deze week bleek dat ook de Inudstriebond NVV bezwaren had te gen de federatieopzet. Het belangrijk ste bezwaar van deze grootste bond in ons land is dat niet duidelijk is met welk doel de federatie is opgezet, alleen om tijd en energie te besparen of ook om dc maatschappij te veran deren. De industriebond staat erop dat eerst over deze zaak duidelijkheid wordt geschapen. Het is de Industriebond bovendien in het verkeerde keelgat geschoten dat het NKV nadrukkelijk heeft verklaard dat de federatie niet noodzakelijk in een fusie behoeft uit te monden. De Industriebond NW streeft naar een ongedeelde vakbeweging. De federate zeu dit perspectief moeten bieden. Van een verslaggever AMSTERDAM Maandag wordt de melk duurder. De prijsverhoging be draagt twee cent voor een fles melk van een hele of een halve liter, drie cent voor een hele en halve liter in kartonverpakking. Een liter melk verpakt in plastic wordt zes cent duurder, een halve liter in plastic vier cent, een kwart liter twee cent. Deze prijsverhogingen komen wat twee cent betreft voort uit een marge- verruiming voor de detailhandei en uit de stijging van de grondstof-, verwerkings- en transportkosten. Het overdige deel van <"e stijging is een gevolg van gestegen verpakkingskns- ten. Van onze economische redactie AMSTERDAM/DEN HAAG Minister Lubbers (economische za ken) wil niet ingrijpen in de sterk gestegen winsten van de olie maatschappijen. Volgens de Tweede Kamer-fracties van de PvdA en de PPR was het opvallend dat dc maatschappijen in de moeilijke boycottijd zulke grote winsten hebben gemaakt. Minister Lubbers zei" in de Tweede Kamer ook niet van plan te zijn een soort 'super winstbelasting' voor de olieconcerns in te voeren. 'Wij kennen in Nederland niet dergelijke aparte belastingen', aldus minister Lubbers. Tijdens de rijtoer door dc Tunesische hoofdstad op dc eerste dag van het bezoek van koningin Juliana cn prins Bernhard aan dat land moest de auto van de koningin enkele malen stop pen voor de enthousiaste menigte. Schoolkinderen juichton Koningin en Prins toe ne bestormden zelfs talloze malen de auto's. Prins Bernhard, die met de vrouw van de Tunesische president Bourguiba in de tweede au to zat, 'plukte' zelfs een klein Tune- sisch meisje van de straat en zette hel kind even bij zich op schoot. Langs de route waren honderden Tunesische en Nederlandse vlaggen te zien. Span doeken gaven blijk van dc 'Neder- lands-Tunesische vriendschap'. Het enthousiasme van het publiek gold niet in mindere mate voor de zeer populaire president Bourguiba, die de avond voor het staatsbezoek al. zij het iets minder uitbundig, was begroet toen hij in Tunis terugkeerde van een bezoek aan de tandarts in De rijtoer eindigde bij het paleis van Carthago, waar het koninklijk paar tijdens het vier dagen durende bezoek zal logeren. Bewolkt Veel bewolking cn tijdelijk re gen. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk zuidoostelijk later uil zuid tot zuidwest. Maximum temperaturen van 12 graden aan zee tot 17 graden in het oosten van het land. Morgen cn overmorgen: veran derlijk wecer met af en toe re gen cn weinig verandering in temperatuur. zon op: 04.53 onder: 20.20 maan op: 00.18 ondcr:08.45 Zeepfabrikanten in conferentie De Koninklijke/'Sliellgroep verdiende de laatste maanden nogal wat extra dank zij 'oude voorraden'. Deze krant wordt liever sterk dank zij nieuwe voorraden lezers die wat ons betreft oud of jong mogen zijn. Abonneer eens iemand. Dat helpt. NIEUWE A KONNEE not Vormen wij soms niet het schuim der natie? NAAM O STRAAT: GIRO: l'IAATS: Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER NIEUWE IIAAOSE CRT. NIEUWE I.EIDSE CUT. DOR HTS I) AC, Hl.Al) (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: A ilres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver. I-;. i, pust/cueI is nlcl nodig Die betalen wij. Si'irijl op de envelop: Dc Chr. l'urs. aiilwnordnn 2792 A'dam. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Vredeling is met het hoofdbestuur van de VVDM in een principieel conflict terecht ge komen over het stakingsrecht voor militairen. Het hoofdbestuur van de dienstplichtige soldatenvakbond meent dat staking als uiterste middel gerechtvaardigd is als soldaten on rechtvaardig worden behandeld. Minister Vredeling heeft het hoofdbe stuur gisteren in een persoonlijk ge sprek duidelijk gemaakt stakingen niet te zullen tolereren. Aanleiding tot deze botsing zijn de acties die VVDM-leden woensdag hebben ge voerd tegen de door hen als volstrekt onvoldoende ervaren compensatierege ling voor weekeind-dienst. Hoewel minister Vredeling het hoofd bestuur tevoren gewaarschuwd had, zijn er woensdag volgens ir.. Vrede ling tóch stakings-akties gehouden. 'Ik ben wel goed, maar niet gek. Demon streren kan. maar staken gaat te ver. Ik zal dat niet toelaten. Militairen bevinden zich in een uitzonderingspo sitie waardoor zij van het principiële stakingsrecht geen gebruik kunnen maken. De overgrote meerderheid van de Kamer is het daarmee eens; het gaat hier dus om een democratische beslissing', zei minister Vredeling. De stakingsakties waren voor hem overigens geen aanleiding het norma le overleg met de VVDM te verbre ken. 'Ik zie daar het belang niet van ih. Ik beschouw de VVDM nog als een positieve vereniging die evenals ik, maar vanuit ean verschillen'" uit gangspunt de belangen van de dienst plichtigen moet dienen'. Verkeerde weiï ■J V-la eclilei Ut- ui111111-1 gaat de VVDM olsiiekt de vei keel de weg op als het bestuur stakingen gaat recht vaardigen. 'Ik voorspel dat de vereni ging op langere termijn de vernieling in helpt. Het VVDM-bestuur zal. zo voortgaande, op een gegeven ogenblik een totale staking moeten uitroepen. Dan zal blijken dat de meerderheid van de dienstplichtigen die tenslotte een doorsnee van het Nederlandse volk is, het bestuur op deze extreme weg niet volgt'. De minister verweet het VVDM-bestuur een salami-taktiek te volgen, door niet openlijk te laten staken, maar demonstraties die buiten werktijd zijn begonnen, in diensttijd te laten voortduren. Weinig- heldhaftig Hij verweet het bestuur voorts een weinig helfhaftig optreden, omdat het niet de verantwoordelijkheid voor de stakingsakties zou willen dragen. De VVDM zei echter later die verant woordelijkheid wel degelijk te aan vaarden. Woordvoerder Derk Sauer wees erop dat het bestuur slechts uitvoert wat de algemene ledenverga dering van de VVDM bepaalt. 'Ja, dat ken ik', reageerde ir. Vredeling scep- tixch op deze mededeling. Volgens de VVDM is het woensdag ook niet tot echte stakingsakties geko men. Dit was feitelijk onmogelijk door het harde en directe ingrijpen van de commandanten. De VVDM heeft bij minister Vredeling geprotes teerd tegen de sfeer van geweld en intimidatie die rond de akties ont stond. Ze heeft er nogmaals op gewe zen dat nu al veertien maanden op een redelijke compensatieregeling wordt gewacht. De aktie van woens dag heeft '.'-*s processen-verbaal en een oiiiickcii'l junla. rapporten bij de- commandant opgeleverd. De minister wees erop da^t het prijs beleid voor de olie uitgaat van de werkelijke kosten en niet van de marktprijzen die tijdens perioden van schaarste veel hoger kunnen zijn. Hierbij wordt er echter rekening mee gehouden dat de prijs van de olie in Nederland niet al teveel lager kan zijn dan die in omringende landen, omdat de concerns dan eerder aan deze landen zouden kunnen gaan le veren. Een eventuele boycot van dc olie maatschappijen tegen Nederland van wege de volgens dc concerns 'te lage prijzen' is volgens de bewindsman echter een loos dreigement. President- directeur Wagner van de Koninklijke Shell uitte dit dreigement onlangs tijdens dc jaarvergadering van deze groep. Gisteren liet Koninklijke Shell wederom weten dat de thans in grote afzetgebieden geldende prijzen voor olie bij de huidige kosten weinig of geen winstmarge meer laten. Niet maatgevend Daarom is volgens de Shell de winst over het eerste kwartaal niet maatge vend voor de rest van het jaar. Het resultaat steeg toen met bijna 180 procent (van 114,7 miljoen pond ster ling in de eerste drie maanden 1973 tegen 319 miljoen pond sterling nu). Dit is volgens de Koninklijke Shell te danken aan de 'ongewone winst' op voorraden. Oude, betrekkelijk goed koop ingekochte voorraden werden op de markt gebracht tegen wat hogere prijzen, waardoor hogere opbrengsten mogelijk waren. Deze oude voorraden moeten nu echter vervangen worden door nieuwe olie. die tegen veel hoge re prijzen van de olielanden moeten worden ingekocht. Van het resultaat in het eerste kwartaal is volgens Ko ninklijke Shell 125 miljoen een derge lijke 'ongewone winst op voorraden'. Aanvoer niet normaal De aanvoer van ruwe olie was in de eerste drie maanden van dit jaar volgens Koninklijke Shell nog niet normaal, hoewel de produktiebeper- kingen die sommige Arabische landen vorig jaar oktober hadden ingesteld gedeeltelijk zijn opgeheven. Met veel olie-producerende landen wordt op het ogenblik nog onderhandeld over de mate waarin zij gaan deelnemen in activiteiten van de Koninklijke Shell. Het is mogelijk dat met terugwerken de kracht en wegen hogere prijzen olie moet worden 'teruggekocht' als participaties van olielanden een feit zijn. De opbrengsten van verkopen van Kon. Shell waren in februari-maart 1974 3.882.9 (v.j. 2.286.4) min pond sterling. De totale inkomsten kwamen uit op 3.260.1 (1694.6) min pond. De kosten van aankopen, verkoop- en_al gemene kosten beliepen 1.959.2 (1.131.8) min pond. De totale kosten waren 2.941.0 (1.579.9) min pond. Binnenland Claus mag blijven 5 Goedkope vluchten in gevaar 5 Buitenland MUSKOU (UPI) Het orgaan van de Sowjet-communistischc partij, de Prawda, heeft gisteren, in afwijking van het tot dusver ingenomen stand punt. erkend dat dc westelijke bond genoten van dc Sowjet-Unie meege holpen hebben aan het verslaan van het fascisme in de Tweede Wercldoor- Tot dusver hebben Sowjet-commenta- toren de rol van de westelijke mo gendheden in de oorlog gebagatelli seerd cn verklaard, dat zij hun strijd krachten niet ten volle Inzetten om het Rode Leger dc grootste offers te laten brengen totdat de overwinning in zicht zou zijn. De Prawda schrijft, dat de overwin ning op >.et fascistische Duitsland cn het Imperialistische Japan behaald werd 'dankzij de inspanning van vele landen en volkeren'. In een artikel ter gelegenheid van hel feit, dat de nederlaag van het nazisti sche Duitsland 29 jaar geleden is, schrijft de Prawda verder, dat de vijand zwaie slagen werden toege bracht 'door de legers van onze weste lijke bondgenoten'. De strekking van het Prawda-artikel Is, dat de gemeenschappelijke Inspan ning In dc Tweede Wereldoorlog aan toont, hot, landen met verschillende sociale stelsels toch samen kunnen werken. De Prawda noemt vooral de resultaten van de Russlsch-Amerlkaan- se topconferenties en schrijft, dat de topconferenties van 1972 en 1973 'een positieve w'jziging' teweeg brachten in de betrekkingen lussen de Sowjel- Unic en dc Verenigde Staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1