ettelijk pensioen voor edereen stap dichterbij Studiebij drage straks redelijk' Positie van Nixon steeds benarder Stedelijk toont eigen verzameling \apport beveelt instelling van pensioenkamer aan rJm Hij komt weer... die mooie zomer Tweede opleiding Limburg voorlopig van de baan Tegemoetkoming in studie ambtenaren 'Maarten Cornelia' (IJm. 44) te water inkelcentrum öelmarkt open Republikeinse kopstukken eisen aftreden Uw ook me Ford: gescharrel moet ophouden WENNEKER HJW/EWAÜBTEr VRIJDAG 10 MEI 1974 BKNENTLAM)/®LTTEML.A1M) T9/K11 'an onze sociaal-economische redactie iEN HAAG De invoering van een wettelijk pensioen voor iedereen lijkt een belangrijke stap ichterbij te zijn gekomen. Deze voorzichtige conclusie kan getrokken worden uit het tweede inte- mrapport dat de commissie pensioenen van de Stichting van de Arbeid gisteren na moeizame on- erhandelingen op tafel heeft gelegd. erkgevers en werknemers hebben in rapport in ruwe lijnen aangegeven in de toekomst de verschillende ïknemers in de vele tientallen pen- ienfondsen moeten worden onderge- icht Zouden de vakcentrales en de ericgeversorganisaties met deze hets akkoord gaan, dan lijkt alleen (g maar een technische uitwerking lodzakelijk om tot invoering van a wettelijke pensioenplicht voor ie- ireen over te gaan. afstelling Werkgevers en werknemers verzeilden erder over deze kwestie in een soort afstelling. De werkgevers hielden ast aan hun wens dat particuliere erzekeraars in de toekomst een rol juden moeten blijven spelen. De rknemers die het hiermee niet eens ren zochten naar een politieke op- slng van het vraagstuk. Het bleek iter dat er van regeringszijde wei- steun voor deze wens was te verwachten. Min of meer noodge dwongen hebben werkgevers en werk nemers de discussie in de commissie toen weer voortgezet en dat resulteer de in het gisteren gepubliceerde twee de interimrapport. De heer L. de Graaf, secretaris van het CNV en lid van de commissie - pensioenen, constateerde daarom met enige spijt 'dat het stuk duidelijk de sporen draagt van een compromis. Leg je je er echter bij neer dat het onder de gegeven omstandigheden niet anders kan, dan is het resultaat niet onbevredigend', aldus de CNV- secretaris. Hij wees erop dat in een eerder rapport al een situatie is ge schetst waarin het straks voor de loudere werknemer geen probleem imeer behoeft te zijn in verband met zijn pensioenaanspraken van baan te veranderen. In het tweede rapport is de moeilijke hobbel genomen particuliere verzeke raars een rol te laten blijven spelen ten tevens tot een redelijke afbakening L. de Graaf: resultaat niet onbe vredigend ite komen tussen bedrijfspensioenfond sen, ondernemingspensioenfondsen en (particuliere fondsen. 'Volgens het rapport zal er een pensi oenkamer moeten worden ingesteld, waarin de centrale organisaties van (werknemers en werkgevers zitting ihebben. Deze pensioenkamer moet vergaande bevoegdheden krijgen met betrekking tot een juiste uitvoering van de pensioenplicht, advisering aan de overheid, coördinatie tussen de .uitvoeringsorganen en het bevorderen van de dielmatigheid in het algemeen. Alle ondernemingen en daarmee alle werknemers worden bij de invoering van de pensioenplicht bij wettelijke maatregel overkoepeld door de bestaande bedrijfspensioenfondsen en een op te richten restpensioen- fonds. Het aantal pensioenfondsen zal geleidelijk moeten worden terugge bracht. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zullen inspraak heb ben in de belegging der gelden die voor de pensioenpliohten zijn be stemd. Bij de verzekeringsmaatschap pijen zullen hiervoor inspraakcolleges worden ingesteld. Ook aan de Zeeuwse kust bereidt men zich op het komende vakantieseizoen voor. Voor de veiligheid zet men de badhuisjes hoog op het strand. Deze foto werd in Domburg genomen. (fellicht Amerikaanse affinaderij aar Antwerpen IUSSEL Een niet nader genoem- Amerikaanse groep heeft belang- lling voor het vestigen van een eraffinaderij in Antwerpen, zo eft het Belgische staatssecretariaat or Vlaamse streekeconomie in ant- ord op vragen bevestigd. Die raffi- ierij zou in eerste aanleg een capa- sit van 7 miljoen ton per jaar jgen, later nog eens uitgebreid tot miljoen ton. In december vorig r zijn de onderhandelingen over vestigen van deze raffinaderij be- men. twerpen geniet ook nog steeds de angstelling van de Griekse reder sis, die in België een raffinaderij een capaciteit van 10 miljoen ton jaar wil bouwen. D e Grieken plaatsten later hun belangstelling ir Zelzate, onder de Nederlandse ns, maar dit stuitte op bezwaren Nederland. het staatssecretariaat voor Vlaam- treekeconomie breekt men zich assftu het hoofd over de vraag of et wel wenselijk is nog meer raffina- in het Vlaamse landsgedeelte RStigen, temeer daar men in de Bsrt van Luik er bijzonder op ge lid is een raffinaderij te hebben, dj daar het zogeheten Ibramco- oject (een raffinaderij bij Ternaai- i) afsprong. Het mislukken van dit oject betekende toen de val van de rige Belgische regering. inidad-Tobago wil de bezittingen Shell Oil Co nationaliseren. De emier van de eilandenstaat in de ralbische Zee, Eric Williams, heeft woensdag bekendgemaakt, het Hoge Commissariaat van Tri- lad-Tobago in Londen zijn bespre- igen over deze plannen begonnen, voorbereiding van uitgebreide on- rhandelingen die op korte termijn Port of Spain zullen worden ge- ird. premier merkte verder op dat sprekingen met Texaco, Amoco en soro over staatsdeelneming bevredi- id verlopen. Belgische regering Is akkoord ge- i met een verhoging van de prijs ruwe olie met 300 franc per ton igeveer 21). Als gevolg daarvan len binnenkort de prijzen van olie- idukten in België opnieuw stijgen. Kone benzine, die nu 88,7 cent per sr kost, zal dan 95,4 cent gaan iten. De superbenzine zal 7 cent urder worden. De prijs daarvan ut dan op ongeveer 111 cent. C~3 In de nieuwe vleugel zijn de 20ste-eeuwse 'klassieken' te vinden zoals dit 'Stilleven' van Paul Cézanne. AMSTERDAM Zoals ieder jaar gebruikelijk is, wordt in de zomermaanden in het stedelijk Museum een deel van de eigen ver zameling tentoongesteld. Die laat een uitgebreid overzicht zien van zowel de hedendaagse schilder- en beeldhouwkunst, als van grafiek en de toegepaste kunsten. HEERLEN In kringen van de Heerlense hogeschool voor theologie en pastoraat is men tot dusver gerust gesteld over de besprekingen, die bis schop Gijsen verleden week en in eer der stadia afgevaardigden van de ho geschool in Rome hebben gevoerd. Voorlopig is hun vrees weggenomen, dat nog dit jaar naast de hogeschool een grootseminarie in het bisdom Roermond zou worden opgericht. Hierover zou namelijk in de top van het bisdom serieus zijn gedacht. Ook zouden reeds voorbereidingen in die richting zijn getroffen. Het is bekend, dat individuele religieuzen vanuit hun topbestuur in Rome zijn benaderd of zij zich beschikbaar wilden stellen voor docentschap aan dat op te rich ten grootseminarie, maar ook dat die aangezochte religieuzen niet op dat verzoek zijn ingegaan. De oprichting van een grootseminarie zou overigens strijdig zijn met beslui ten van de bisschoppen. In de verga deringen van de Nederlandse bis schoppenconferentie van maart 1973 en juni 1973 is onderstreept, dat het niet de bedoeling is, dat leefgemeen schappen als het convict van Rolduc zich zouden ontwikkelen tot semina ries oude stijl. Gepoogd zou juist wor den, zoveel mogelijk aansluiting te zoeken bij de bestaande theologieop- leidingen. SLIEDRECHT B. en w. stellen de raad voor naar aanleiding van een reeds vastgestelde regeling een tege moetkoming toe te kennen aan ambte naren in dienst van de gemeente, in de kosten die verbonden zijn aan de studie voor vakexamens. De grootte van de tegemoetkoming is afhankelijk van de aard van de opleiding. (ADVERTENTIE) Van Kemenade: collegeld van f 500 loopt er niet op vooruit Kaagdorp beleefde muziekdemonstratie DE KAAG Onder leiding van Fol- gert Zwaving demonstreerden leerlin gen van de muziekschool uit Nieuw- Vennep in De Kaag. Veel ouders en kinderen waren in het zaaltje achter de hervormde kerk aanwezig. De heer Zwaving gaf een toelichting en vertel de één en ander over de muziekschool Haarlemmermeer (2500 leerlingen). Het ligt in de bedoeling ook in De Kaag te beginnen. Kagenaar Peter Schilperooort, be roepsmusicus, sprak een kort woord waarin hij tot uitdrukking bracht dat het muziekonderwijs wel veel is ver beterd met vroeger vergeleken. Na de pauze ging muziekschool-leraar A. Heijdens met de belangstellenden een uur lang aktief 'zang en muziek beoefenen', daarbij gebruik makende van het Orff-instrumentarium. Ook degenen die niets van muziek afwis ten, werden hierbij ingeschakeld. 'Mu ziek is beweging', zegt de heer Heij dens en vandaar dat besloten werd met een volksdans. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De voor dit jaar voorgestelde vijfhonderd gulden collegegeld loopt niet vooruit op de hoogte van de studiebijdrage, die betaald moet worden, wan neer het nieuwe stelsel van stu diefinanciering is ingevoerd. Mi nister Van Kemenade heeft giste ren de Tweede Kamer deze verzekering gegeven. Hij beves tigde ook, dat de studiebijdrage, die straks wordt gevraagd, rede lijk zal zijn. Die redelijkheid moet dan betracht worden tegenover andere categorieën van jongeren, die bij andere oplei dingen en de werkende jeugd) tegeno- ve de oveheid, die het grootste deel WOUBRUGGE Op de scheepswerf De Dageraad heeft vandaag de tewa terlating plaats van de kotter Maarten Cornelia (IJM 44). Het vaartuig meet 34.10 x 8 x 4 meter. Het krijgt de modernste uitrustong voor de boom- korvisserij en heeft accommodatie voor 9 man. Men hoopt het schip eind juni op te leveren. van het onderwijs betaalt, en tegenb- ver de posotie van de student als hij afgestudeerd is. Het bedrag van vijfhonderd gulden van nu is daarom arbitrair. Minister Van Kemenade sprak over een scheidsrechterlijke beslissing, omdat de wedstrijd uit de hand dreigde te lopen. In de undversiteitaire wereld dreigde immers een noodsituatie te ontstaan. Het controlesysteem dat wordt voorge steld, noemde de minister aanmerke lijk beter dan het bestaande stelsel. H et nieuwe systeem, dat wordt voorge steld, noemde de minister aanmerke lijk beter dan het bestaande stelsel. Het nieuwe systeem, dacht de be windsman. is een behoorlijk sluitend en bovendien werkbaar geheel. In ie der geval zal nauwlettend worden toe gezien. dat van de gebeden mogelijk heid tot controle ook metterdaad ge bruik zal worden gemaakt. Theologie Hedendaags in de ruimste zin: van vóór 1940 werken van b.v. Céznanne, Monet, Picasso, Chagall, de Duitse en Nederlandse expressionisten, Mondri aan en de grote verzameling schilder ijen van Malewitch; van ne de oorlog Cobra, Dubuffet, Colourfield, Pain ting, Appel, Werkman, Nouveau Réa lisme en velerlei zeer recente stro mingen. Deze collectie wordt niet getoond in een puur chronologische rangschik king, maar er is wel naar gestreefd de samenhang van de werken, die in één zaal hangen (of staan) te beklemto nen en er een zo homogeen mogelijk karakter aan te verlenen. Ook wat de opvolging va de zalen betreft is er rekening gehouden met de verduidelijking van een bepaalde continuiteit Dat zie je vooral op de eerste verdieping, waar rechts van de trap zoveel nogelijk de z.g. formele kunst (het onderzoek naar de beteke nis van vorm en beeld) een plaats heeft gekregen, terwijl links de na druk ligt op de meer emotionele ui tingen in de kunst van vandaag. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De pressie op president Nixon om af te treden is gisteren drastisch versterkt. SSE Woensdag is het nieuwe 'lelcentrum 'Poelmarkt' in de Lis- r Poelpolder officieel geopend. Bur ineester Berends verrichtte deze ce- nonie door de neonverlichting van I winkelcentrum in wenking tC stel- I. Bij deze gelegenheid werd verder het woord gevoerd door de heer ll>el, president-commissaris van de "mg Winkelcentrum Poelpolder, heer Persoon, voorzitter van de ïommissie. Daarna liep het pnu tijdens het openhuis. Gister- [iddag waren 1500 bejaarden uitgeno- "d om het centrum te bezoeken. Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven w#r- den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. Vraag: Wij krijgen steeds meer hin der van lawaai door reclame vliegtuig jes. Kan dat nou maar zo? We begrij pen. dat het moeilijk is verkeersvlie- gerij aan banden te leggen, maar deze vorm van reclame is alleen maar hinderlijk. Antwoord: Het beste dat de vrije Nederlander kan doen is zijn verte genwoordiging in de regering van ge meente, provincie en land nog eens persoonlijk op deze zaak wijzen. Onze rubriek is niet de plaats waar men protesten kan spuien, maar uw klacht zal velen uit het hart gegrepen zijn. Vraag: De knoppen van mijn planten vallen steeds maar af. Wat zou de oorzaak zijn? Antwoord: Er zijn planten die de knoppen verliezen wanneer men ze een andere plaats geeft, o.a. de lidcactus en de fuchisia. Als de knoppen vallen is het een bewijs dat er met de verzorging iets niet in orde is: te koudwater, teveel water, te groot ver schil in temperatuur, tocht. Vraag: Waar laten we onze gebruikte brillen? Waar onze oude psalmboeken en bijbels? Antwoord: Voor de brillen zijn ver schillende adressen. Wij noemen het adres van Memisa: J. van Voorenberg- he, Provinciale weg B.34F te IJzendij- ke. wat de plsam- en gezangboekjes betreft: het is wel heel verdrietig, als je de grote stapel ziet, die we de laatste jaren wel gekocht maar niet versleten hebben om maar niet te spreken van de stukgelezen bijbels. In elk geval moet u van die zangboekjes van elke soort één exemplaar zeker niet wegdoen. Wat de bijbels betreft is uw probleem inderdaad het onze, maar het NBG wordt tenslotte ook van materiaal voorzien door de grote papierfabrie ken waar de resultaten van de papier inzamelingen heengaan. Voor bijbels en gezangboeken met grote letters is beslist altijd belangstelling bij ande ren. Bied ze aan bij een gem. dien stencentrum. John Rhodes, de leider van Nixons Republikeinse partij in het Huis van Afgevaardigd®^ fceeft Nixon onom wonden verzocht weg te gaan om de Republikeinse partij bij de Congres- verkiezingen van november voor een smadelijke nederlaag te behoeden. Vice-president Gerald Ford, die de laatste weken steeds meer afstand van het Witte Huis neemt, praatte niet over Nixons heengaan, maar zei giste ren dat hij het een 'ernstige situatie vindt als meer dan tweederde deel van de bevolking haar eigen' regering negatief beoordeelt, omdat wij daar mee het risico lopen dat de regering en de instellingen ten dienste van de vrijheid, die zij dient te beschermen, ernstige schade worden berokkend'. 'De tijd is gekomen dat personen in het politieke leven het pragmatische gescharrel, dat de waarheid verdoe zeld, vermijden', zo liet Ford erop volgen. De vice-president zei altijd op onvoorziene gebeurtenissen voorbe reid te zijn. John Anderson, één van de meest vooraanstaande Republikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden heeft verklaard dat het tot een afzet tingprocedure zal komen als Nixon niet vrijwillig vertrekt en dat de president maar beter kan aftreden. Anderson vertelde dat hij en andere leidende Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat heb ben overwogen naar Nixon te gaan om hem te vragen weg te gaan. Maar besloten is voorlopig af te wachten tot de stemming over de afzettings- procedue, omdat Nixon zich fel tegen afteden blijft vezetten. Nixon heeft gisteen opnieuw bij monde van zijn woodvoede laten weten at hij e niet aan enkt weg te gaan. De Chicago Tibune, een consevatie- ve Republikeinse kant, ie Nixon stees kachtig heeft gesteun, heeft eveneens in een commentaa om waanemes is it een zwae slag voo van de VS, waar de krant verschijnt, steeds heeft beschouwd als een van zijn sterkste bolwerken. Charles Yost In San Diego heeft voorts Charles Yost, die van 1969 tot 1971 Ameri kaans ambassadeur bij de Verenigde Natiss is geweest, verklaard dat Nixon moet aftreden 'ais Amerika op de snelste wijze uit de ellende wil geraken'. Volgens Yost blokkeert Nixon nu ook de Amerikaanse buiten landse politiek. 'De Russen', aldus Yost, 'willen bijvoorbeeld graag voort gaan met ons tot ontspanning te ko men. Maar zij zijn er onzeker van of Nixon sterk genoeg staat in eigen land om overeenkomsten te bereiken die het Congres wil steunen. Onze vrienden in West-Europa en Japan denken hier net zo over*. De juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden is gisteren begon nen met de getuigenverhoren die mo gelijk zullen leiden tot de afzettings procedure tegen Nixon. De commissie vergaderde nog geen half uur in het openbaar en besloot toen verder te gaan in besloten zitting. Hoorzitting De start van deze hearingd (hoorzit tingen) was een historisch feit, omdat zoiets sinds een eeuw niet meer in de VS is voorgekomen. Een deel van de verhoren zal later ook rechtstreeks via de Amerikaanse tv worden uitge zonden. Verwacht wordt dat de hoorzitittingen een maand tot zes weken in beslag zullen nemen. Twee weken na de afsluiting van de verhoren zou het Huis van Afgevaardigden dan de stemming kunnen houden over de vraag of tegen Nixon een afzettings procedure op gang moet worden ge bracht Zo ja, dan zou Nixon voor de Senaat moeten verschijnen, waarbij een meerderheid van tweederde tot Nixons afzetting kan worden besloten. De juridische commissie van de Se naat heeft besloten hoorzittingen te houden om te weten te komen waar om het Amerikaanse ministerie van justitie er in 1972 niet in is geslaagd de ware toedracht te onthullen van de 'doofpot-affaire' in verband met de Watergate-inbraak. Dit heeft de New York Times gemeld. Mogelijk volgen de week zuilen de verhoren al begin nen. Volgens de New York Times zullen de voormalige minister van justitie Richard Kleindienst en de huidige onderminister van justitie Henry Peterson voor de Senaatscom missie moeten verschijnen. Staatssecretaris Klein deelde mee, dat de bevoorrechte positie van theologi sche studenten gehandhaafd blijft en zij maar 250 gulden collegegeld behoe ven te betalen. Maar hij kondigde duidelijk aan, dat wanneer het nieu we studiefinancieringsstelsel is inge voerd er een einde komt aan deze uitzonderingssituatie. Het zal overigens nog zeker drie jaar duren voor het nieuwe stelsel wordt ingevoerd. Er moeten namelijk een aantal wetten worden veranderd zoals de schoolgeld-wet, de kinderbijslagwet en de wet op de loon- en inkomensbe- lastng. Intussen kan wel binnen de bestaande wettelijke mogelijkheden een begin worden gemaakt met het doorvoeren van het nieuwe stelsel. Avondstudenten Staatssecretaris Klein kon niet belo ven, dat dc zaterdag- of avondstuden ten zich als extraneus het volledige collegegeld behoeft dan niet te wor- den betaald)' kunnen laten inschrij ven. Dat hangt af van de universitaire voorzieningen, waarvan zij gebruik willen maken. Komt hun inschrijving neer op bege leidende hulp bl] de zelfstudie dan kan men extraneus worden. Volgen zij het normale onderwijsprogramma zij bet in een gecomprimeerde vorm dan moeten ze zich laten Inschrijven als student, met alle rech ten en plichten van dien. De staatssecretaris verwierp het Idee om deze studenten bij algemene maat regel van bestuur vermindering van collegegeld te geven, omdat zij min der gebruik maken van de onderwijs voorzieningen dan de andere studen ten. De bewindsman wees er nog op, dat de verplichting tot betaling van colle gegeld niet is gekoppeld aan het feite lijk gebruik maken van de onderwijs voorzieningen, maar aan het recht om van die voorzieningen gebruik te kun nen maken. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11