DE GROTE Waterstofgas voor energievoorziening HANDWERKENCYCLOPEDIE Uitbreiding van garantie regelingen voor eigen woningbezit noodzakelijk In zuiden meer dikke jongeren dan in noorden Auto n sloot: dode In bocht verongelukt Lichaam van meisje uit graf verdwenen Kaper van autobus veroordeeld tot 100 gulden boete Familieberichten TROUW/KWiARTET VRIJDAG 10 MEI 1974 KI Bedrijven stellen onderzoek in Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Een aantal grote bedrijven en onderzoekinstellin gen gaat samen studeren op de mogelijkheden van waterstofgas en andere synthetische brandstoffen voor de enerigevoorziening. Men wil daarmee de consequenties onderzoeken van een omschakeling die op lange termijn enkele tientallen jaren noodzakelijk kan worden wanneer aardolie en aardgas schaars en dus duur worden. Gisteren werden de eerste spijkers met koppen geslagen in een bijeen komst bij de Groep Bijzondere studies van TNO in Apeldoorn, van waaruit de studie wordt gecoördineerd. Men wil zich richten op de technische en economische gevolgen van een even tuele 'waterstofeconomie', op de ge volgen voor het milieu en op de veiligheidsaspecten. Uit het over een half jaar te publi ceren eindrapport ".oet blijken óf en in welke richting vervolgstudies wen selijk zijn, of gericht onderzoek- en ontwikkelingswerk. Het is zaak om daar op tijd mee te beginnen, aldus TNO, want de ontwikkeling van in stallaties en apparaten voor produk- tie, transport, opslag en gebruik van waterstof en voor beveiliging tegen ongelukken, zal zo'n vijftien tot twin tig jaar vergen. Het initiatief voor dc studie werd eind vorig jaar door TNO genomen. De belangstelling voor waterstof als energiedrager vloeit voort uit de mo gelijkheid het bijna overal toe te passen waar nu olie of aardgas wordt gebruikt. Behalve dat allerlei huis houdelijke en industriële apparaten op watersof kunnen werken, kan het ook als brandstof dienen voor auto's en vliegtuigen. Niet onaantrekkelijk Milihygiënisch lijkt waterstof niet on aantrekkelijk: bij de verbranding wordt bijna uitsluitend het water te- ruggevormd waaruit het gas was ver vaardigd Er wordt wel een beetje stikstofoxide gevormd en volgend re cente berichten kunnen niet te ver waarlozen hoeveelheden waterstofpe roxide ontstaan. Dit zal verder be keken moeten worden. WatersLot kan geproduceerd worden uit water met behulp van elektriciteit (een proces, dat op het ogenblik nog een bedroevend laag rendement heeft) of met chemische processen bij hoge temperatuur. Het onderzoek naar die laatste mogelijkheid verkeert nog in een heel pril stadium. UTRECHT In het zuiden van ons land zijn meer dikkere kinderen dan in het noorden. Dat mag men conclu deren uit een rapport van de Voe dingsraad over de voedingstoestand van Nederlandse adolescenten en jon ge volwassenen in de periode 1960- 1970. In noord-Nederland zijn vier tot vijf procent van dc oudere jongens en meisjes te dik. In het zuiden loopt dat percentage van vijf tot acht In de lengetegroei en de bouw van het skelet blijken verschillen te bestaan tussen de jongeren in noord- en in zuid-Nederland. De onderzoekers hebben ook verschil opgemerkt tussen de actieve groepen (leerlingen van sportopleidingen en jonge fabrieksarbeiders b.v.) en de minder actieve groepen, zoals scholie ren en kantoorpersoneel. De actieven hebben in het algemeen een forsere lichaamsbouw met minder vetmassa's en meer spiermassa. De samenstellers van het rapport pleiten voor meer lichamelijke oefening op scholen en voor werkende jongeren in de bedrij ven. Deelnemers aan e studie zijn, behalve enkele intsituten van TNO zelf, onze multinationals Akzo, Philips en Unile ver vShell niet), DSM, DAF, het VMF-concern, Rijn-Schelde- VROLME, HET INGENIEURSBUREAU Contpri- mo, de Nederlandse Gasunie (waarin onder andere Shell en Esso een be lang hebben) het Gasnedrijf Gronin gen (dat al experimentereerde met aardgasauto's) en de KEMA, de on derzoekinstelling der elektriciteitsbe drijven. Verder horen de technische hoge school Twente en de rijksuniversiteit Utrecht tot de deelnemers, de minis teries van economische zaken, verkeer en sociale zaken, het Reactorcentrum Nederland, het Nationaal lucht- en ruimtevaartlaboratoriun en de Consu mentenbond. Van een verslaggever MAKKINGA De 22-jarige S. Veen- stra uit Ter Itsard is omgekomen toen hij met zijn auto in een bocht eerst tegen een boom reed en vervolgens in sloot terecht kwam. Van een verslaggever ARNHEM De 37-jarige C. R. Bandi uit Zevenaar is gistermorgen op de Nijmeegse weg in een flauwe bocht verongelukt en enkele uren later in een Nijmeegs ziekenhuis overleden. Van een verslaggever WEERT Het graf van een elfjarig meisje op de r.k. begraafplaats in Weert is in geschonden toestand aan getroffen. Bij onderzoek bleek dat het lichaau van het meisje, dat zaterdag ter aarde besteld was, uit de kist verdwenen was. De kist, waarvan het deksel was afgeschroefd, bevond zich nog in het graf. De politie heeft nog geen vernioeen wie zich aan deze daad schuldig heeft gemaakt. Ook van de motieven van de dader heeft men nog geen idee. Van een verslaggever HAARLEM De 29-jarige kunst schilder R. V., die eind januari een bus had gekaapt en de chauffeur twintig gulden afhandig maakte, is door de rechtbank in Haarlem veroor deeld tot honderd gulden boete. De officier had vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. De rech ter had rekening gehouden met de 25 dagen, die dé kunstschilder in voorar rest heeft doorgebracht. diensten aanbiedt bij de aan- en ver koop van onroerend goed zonder door de rechter, na een onderzoek aan vakkennis, betrouwbaarheid enz. tot makelaar te zijn beëedigd. Congres !\ed. Bond van Makelaars: HAREN (Oron) Er is grote belangstelling voor het kopen van een eigen woning. Velen kunnen en willen de lasten daarvan ook dragen, maar zijn niet in staat het benodigde 'eigen geld' bijeen te sparen. Deze categorie zou met behulp van overheidsgarantie wel kunnen kopen. Dit zei de heer R. J. Schurink, voor zitter van de Ned. Bond van Make laars in onroerend goed tijdens het tweedaagse NBM-congres. Uitbreiding van de garantieregelin gen, aldus de heor Schurink, vooral ook buiten de nieuwbouw, hoeft de overheid weinig of niets te kosten. Een groot vooi-deel is dat er meer wordt gespaard, zij het achteraf. Er komen goedkopere woningen vrij en er hoeven minder huurwoningen te worden gesubsidieerd. Het wordt ook zo gemakkelijker om te groeien naar een situatie, waarin iedereen voor zijn woongenot betaalt wat het kost Dat is noodzakelijk, omdat wonen nu eenmaal niet alleen een eerste leven sbehoefte is, maar ook een zaak is die geld kost Dat geld moet ergens van daan komen. In principe moet dat de bewoner zijn, degene die ook het genot heeft Subsidies behoren alleen te worden verstrekt aan degenen die deze werkelijk nodig hebben. Het hui dige subsidiebeleid moet dan ook op de helling. Uiterst belangrijk noemde voorzitter Schurink dat er een duidelijk, logisch en standvastig volkshuisvestingsbeleid wordt gevoerd. Dit beleid mag geen speelbal zijn van de inrichten van de dag, het verdraagt geen overbodige en verwarring zaaiende bespiegelingen. Hij toonde rich beizorgd over de ster ke toeneming van de groep die zijn Vaag Dr. ir. II. Priemus stelde in zijn toespraak vast, dat de doelstellingen in de Nota Volkshuisvesting vaag zijn, voor velerlei uitleg vatbaar en niet toetsbaar. Gruyters, Van Dam en Schaefer ritten met de gebakken pe ren van Udlnk. Zij doen er goed aan rich bij de formulering van het huur- en subsidiebeleid verder van diens beleid te distantiëren dan tot nu toe is gebleken. Spreker meende, dat bij de formulering van nieuwe doelstel lingen voor het volkshuisvestingsbe leid voorop dient staan: 'honore ring van het recht van iedereen op een volwaardige wijze van huisvestin- t- Een tweede doelstelling zou moeten zijn: 'rechtvaardige verdeling van de beschikbare woonruimte'. Als men beide uitgangspunten werkelijk se rieus neemt en het inkomen op de woningmarkt als selecterende factni uitbant, houdt effectuering van de/e doelstellingen de introductie van het 'wonen naar draagkracht' in. In prin cipe betekent dit dat men voor het wonen een vast percentage van het inkomen betaalu Lichte modieuze slanke zomerpantalon, in linnenstruktuur, met franse steekzakken en kapnaad. De voetwijdte is 60 cm De kleuren bleu, ecru en blauw. Zonder riem. 60 Ruitshirt, in verschillende kleurkombinaties. Normale pasvorm. Polyester/katoen, korte mouw met aansluiting. 37/38 - 45/46 JJ; Luchtige sportieve zomerpantalon met linneneffect. Vlotte vleugelzakken en achterzak. In de kleuren bleu en beige. Met riem. Meerkleurig streepshirt,van 100%acryl. Primatekembineren. S.M.L.enXL. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen op gave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven'in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw -i- Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. DRINGEND VERZOEK. Teneinde correcte behandeling te bevorderen wordt u dringend verzocht het telefonisch opgeven zo tijdig mogelijk te doen geschieden. De Herais mijn Herder Psalm 23 Heden nam de Here tot Zich, na een moedig en geduldig gedragen lijden, onze lieve zorgzame Vader Cornelis Buitenhek weduwnaar van Klasina Plugge op de leeftijd van 71 jaar. J. Taai-Buitenhek A. Taal N. C. Buitenhek H. C. Buitenhek-Roozendaal Kleinkinderen en familie Scheveningen, 9 mei 1974. Menninckstraat 210. Condoleancebezoek 's avonds van 79 uur. De dienst van Woord en Gebed zal worden ge houden maandag 13 mei te 1.15 uur in de Imma- nuëlkerk, Kranenburgweg 93, waarna de ter aardebestelling zal plaatshebben omstreeks 2.30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerk hoflaan. Vertrek vanaf de Immanuëlkerk te 2 uur. Met dankbaarheid aan God, dat wij haar zolang mochten behouden, nochtans bedroefd, geven wij u kennis van het heengaan van mijn innig ge liefde Vrouw, onze lieve zorgzame Moeder, Groot- en Overgrootmoeder, Behuwdzuster en Tante Wilhelmina Frederika van den Bogerd geb. Kortum in de ouderdom van bijna 89 jaar. Uit aller naam: G. J. van den Bogerd Rotterdam, 8 mei 1974. Bejaardenoord „Arcadia", Apollostraat 163. Liever geen bloemen. De overledene is opgebaard in de rouwkapel van „Arcadia". Bezoek aldaar: vrijdagavond van 8-8.30 uur en zaterdagmiddag van 4-4.30 uur. De rouwdienst, geleid door de weleerw. heer Ds. W. H. van Kooten zal gehouden worden maandag 13 mei om 2 uur in de Hillegondakerk op de be graafplaats van de Ned. Herv. Gem. te Hillegers- berg, waarna de begrafenis in het familiegraf zal plaatsvinden. Met grote verslagenheid en diep leedwezen geven wij kennis van het plotseling overlijden van onze vice-voorzitter. de Heer P. Ripping Wij verliezen in hem een trouwe vriend en goede medewerker. Het bestuur van de Vereniging Landbouw Tentoonstelling, Dordrecht. „Vaste Rots van mijn Behoud" Na een langdurig geduldig gedragen lijden is in de verpleeginrichting „De Kreek" van ons heen gegaan onze lieve zorgzame Moeder en Oma, Zuster, Behuwdzuster en Tante Adriana Huijsinan Sinds 7 juli 1972 weduwe van Catharinus van Tintelen op de leeftijd van 65 jaar. J. C. van der Houwen- van Tintelen P. van der Houwen Tries F. J. de Lijster-van Tintelen D. de Lijster Jeannette en verdere familie. 's-Gravenzande, 9 mei 1974. Verpleeginrichting „De Kreek". Leeuweriklaan 34. Gelegenheid tot condoleantie zaterdag 11 mei van 4-5 uur n.m.. De rouwdienst zal gehouden worden op maandag 13 mei a.s. om 2 uur njn. in de aula op de Al gemene Begraafplaats te 's-Gravenzande, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden. Tot onze diepe droefheid overleed, na een lange, moedige strijd, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder, behuwdmoeder, groot- en over grootmoeder, mevrouw Theodora Monster-de Hoog op de leeftijd van 85 jaar. Uit aller naam: J. MONSTER kinderen, behuwd- klein en achterkleinkinderen Dubbeldam, 8 mei 1974. „Dubbelmonde", Koningstraat 290 (kamer 349). Geen bloemen. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van huize „Dubbelmonde". Gelegenheid tot con doleance-bezoek aldaar zaterdag II mei a.s. van 16 tot 16.30 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben maandag om 14.30 uur. Vertrek vanuit „Dubbelmonde" 13 mei a.s. op de Begraafplaats te Dubbeldam, om 14.15. Jan heeft ons uw warme medeleven, hoewel ons verdriet groot is en het gemis blijft, bijzonder goed gedaan, liet zou voor ons ondoenlijk-zijn om u allen hiervoor persoonlijk of schriftelijk dank te zeggen; vandaar dat wij hebben gemeend, dit op deze wijze te moeten doen. Familie Lambers-Groen. Dordrecht, 10 mei 1974. Reviusstraat 12. Bij het heengaan van onze lieve DANKBETUIGING De zeer grote belangstelling en hartelijkheid, welke wij tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder en Oma Adriana Verheul-Doelman van zo vele kanten mochten ondervinden, heeft ons diep getroffen. Daarvoor betuigen wij u langs deze weg onze oprechte dank. Mede namens de kinderen en kleinkinderen: P. Verheul. 's-Gravenzande, mei 1974. Naaldwijkseweg 245a. ALLES OVER naaien, breien, haken, borduren, tapisserio Een unie* doe-het-zelf boek, verrassend door zijn veelzijdigheid, kwaliteit en praktische opzeL U kunt geen onderwerp op handwerk gebied bedenken, of u vindt het tot in details behandeld. In elk van de vijf hoofddelen wordt de handige stap-voor-stap methode toegepast. Telkens wordt begonnen met het allereenvoudigste. Nadat de materialen besproken zijn, worden de grond beginselen duidelijk uiteengezet. En dan komen de vele honderden toepassingen: van gemakkelijke en alledaagse tot meer exclusieve. i De Grote Handwerkericyclopedie is een boek voor iedereen. Vóór de vróuw die pas met handwerken begint én voor de ervaren handwerkster. Het is tegelijk instructie- én ideeënboek! Met uitvoerige registers en handige duimgrepen voor het snel opslaan van de rubrieken. 1500 instructieve tekeningen en 50 kleurenfoto's 512 bladzijden, in prachtige band f 47.50 ^6 Verkrijgbaar in de boekhandel Verschenen in ZOMER KEUNING'S HANDWERKBIBLIOTHEEK het overlijden waardeerde medewerker en collega de heer Jacob van der Linden gedurende ruim 40 Jaar wijdde hij zijn beste krach ten aan onze onderneming. Wij beseffen wat dit verlies betekent en onze oprechte deelneming gaat uit naar zijn familie. Alphen a/d Rijn, 8 mei '74< liet bestuur van de sportver eniging „A.R.C." geeft met leedwezen kennis van het overlijden van de heer J. van der Linden Zijn innemende persoonlijk heid en de wijze waarop hij zich gedurende een lange reeks van jaren in dienst van de vereniging stelde zal bij ons In dankbare herinne ring bliiven voortleven. Alphen a d. Rijn, 8 mei '74. De heer C.M.UA. (42) 'Overal loop Ik te zoeken naar ean oude vogelkooi. Een kadootje voor mijn vrouw. Vergeef*. Ik kijk eigenlijk toevallig in die rubrieken van de krant met kleine advertenties. Wat staat daar: Aangeboden een vogelkool, oud maar gaaf. Meteen gebeld. Te laat Al weg. Zo kwam ik erop zelf een advertentie to plaatsen. Mijn buit wae drie telefoontjes èn een vogelkooi.' Het dagblad Ie uw kansrijkste kontaktadrea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10