Sicilië wil wel eens af van zijn Maffia-imago Lampe Nieuw ontdekt vakantiegebied in opkomst Sporen, vliegen en autorijden op één kaartje Folklore in zonnejurkjes, speeljurkjes, smockjurkjes en feestjurkjes. Nu in Lampe's Girly Club. Va19.- (40.-) t/m 167 (49.-). V.a. 40.- 79.- TROUW /KWARTET WOENSDAG 8 MEJ 1974 Sicilië, zonnig eiland aan de neus van de Italiaanse laars, wil nu wel eens af van het Maffia-imago, dat hardnekkiger blijkt dan de eeuwi ge sneeuw op de Etna. Die tijd is geweest, bezweren VW-directeu- ren om het hardst en wijzen met kleurrijke folders in de hand op dat andere gezicht van het eiland: een nieuw vakantiegebied met veel zon, moderne bungalowpar ken en ruige landschappen. Ook Sicilië wil mee gaan putten uit de bron, waar het vasteland al jaren gulzig zijn deviezen uit naar boven haalt: het toerisme. Vandaar die fol ders en campagnes, die de laatste ja ren met stijgend succes blijken aan te slaan bij de toerist, die wel eens wat anders wil dtn de traditionele vakan tieoorden. Hun aantal (voornamelijk vliegtoeris- ten, want de afstanden blijken voor de automobilist nog eens te grote handicap) mag dan beperkt zijn, het groeit elk seizoen. Ook in Nederland. Vakantiepark Een schat aan historie biedt Monreale, een handvol kilometers van Palermo. Dit oude middeleeuwse klooster is er maar één voorbeeld Catania De noordkust, waar eveneens toeristische accommodatie wordt gebo den, biedt het veel minder. De toerist moet het daar in de meeste gevallen stellen met rotsplateautjes in zee. Wie zo'n ontdekkingstocht door de oudheid wil maken, kan dat op Sicilië zonder al te grote bedragen uit te ge ven, gemakkelijk per auto doen. Een huurauto uit de middenklasse kost zo'n honderd gulden per week. Bedenk echter wel dat de afstanden veel groter zijn, dan de omvang van het eiland op de landkaart zou doen vermoeden. Niet alleen omdat Sicilië altijd nog zo'n driekwart van de op pervlakte van Nederland meet, ook omdat er nogal wat zeer kronkelige wegen zijn, waar men nauwelijks snel heid kan maken. Zo moet men, als men aan de noord kust verblijft, er wel op rekenen, dat een tocht naar de 3200 meter hoge Et- na al gauw twee dagen vraagt (overi gens kan men zo'n excursie ook geor ganiseerd per bus maken dat kost ruim honderd gulden en men krijgt dan een rondleiding in de avond, wanneer de lichteffecten van de nog vurige vulkaan beter tot hun recht komen. Twee Nederlandse toeroperators he- ben het eiland dit jaar in hun pro gramma opgenomen: Eurptours en Hotelplan, waarvan de laatste het va kantiedorp Citta del Mare (aan de noordkust bij Terrassini) brengt Een beetje in de sfeer van de Club Medi- terrannée opgezet park met bijna dui zend appartementen, waar behalve lo gies, en maaltijden ook het gebruik van tennisbanen, zeilboten (met in structeur) en accomodatie voor ande re sporten is begrepen. Vooral dus een reisbestemming voor jongeren, die op hun vakantie meer avontuur verlangen dan strandvermaak alleen. Adjunct-directeur J. Kloosterziel: 'we doen het dit jaar voor het eerst, maar de belangstelling ervoor blijkt al zo groot, dat we ei volgende jaren vrij wel zeker mee doorgaan. Ik geloof, dat er aan deze vorm van vakantdevie- ren een duidelijke behoefte bestaat bij bepaalde groepen. Bij mensen, die eens iets aparts willen en meer wen sen dan het standaardarrangement van reis, logies en maaitijden'. In dit park krijgen zij dat er allemaal bij: wie sporten wil kan alle kanten uit en 't is nog gratis ook Die groep vormt overigens ook nu nog steeds maar een deelmarkt. Re den waarom er naar Sicilië geen char ters kunnen worden georganiseerd: beide touroperators maken gebruik van de lijndienstverbindingen, Hotel plan van Alitalia. Voor de passagiers heeft dit het nadeel van een onder broken reds omdat in Rome moet wor den overgestapt (wat soms drie tot vier uur wachten betekent). Eenmaal op Sicilië zal die stagnatie echter gauw vergeten zijn, want rust vindt men er nog genoeg. Sicilië is nog bij lange na geen toeristen-eiland. De vakantiedorpen hebben niet, zoals in Spanje, de omvang van steden aan genomen. Wie voor Sicilië kiest kan zich nog in een onontdekt land wan en. Geen achterlijk land overigens, zoals noordelijke Italianen wel eens willen suggereren. De wegen zijn redelijk tot goed, de spoorverbindingen op de hoofdlijnen alle geëlektrificeerd. Voor hen die op stap willen is dat van belang, temeer omdat Sicilië ze Weinig strand Tips ker voor belangstellenden in de oud heid veel te bieden heeft. Sterker: Si cilië, eeuwenlang spilpunt van de Middellandse Zee, bergt een enorme massa van beschavingsresten uit het verleden. Begrijpelijk, als men bedenkt, dat de historie van het eiland niet alleen de Fenicdsche, de Griekse en de Romein se periodes omvat, maar ook de schit tering van de vroeg-christelijke cul tuur, de nalatenschap van de Vanda len, Goten, Byzantijnen, van de Ara bieren én van de Normandische peri ode (het grote paleis in Palermo is er maar één voorbeeld van). Dat alles dan verborgen in een land schap, dat op vele punten uniek mag worden genoemd: ruige bergpartijen, groen beboste heuvels, schilderachti ge, vaak erg armoedige dorpen. Het enige wat het eiland weinig heeft, is strand. Dat vindt men vrijwel al leen aan de oostkust, in de buurt van Andere tip voor een tocht over het ei land: de Griekse tempels van Segesta, Selinunte, Argento en het later ver bouwde Griekse theater van Taormi- na. Voorts uit de Romeinse tijd de amfitheaters van Siracusa, Catania en Termini Imerese. Wie Byzantijnse kunst wil bewonde ren, mag vooral niet de grote kathe draal van Monreale, een paar kilome ter van Palermo, vergeten: een met goud bedekte mozaiekenzee van 6000 m2! Is men daar eenmaal, dan hoort ook een bezoek aan Palermo op het pro gramma: een zeer drukke, een half miljoen inwoners tellende, stad met veel kunstschatten (en om eens lekker te griezelen een kapucijner klooster, waar in de ondergrondse gangen de weggedroogde lijken te zien van 8000 bewoners van de stad, die hier tot 1881 werden bijgezet). Sicilië heeft tal van die toeristische trekkers. Men moet er alleen de tijd voor nemen ze te ontdekken. Wie zich léén, laat onverantwoord veel beziens waardigs liggen. Oude cultuur ligt op Sicilië voor het grijpen: hier e en Griekse tempel bij Erice. AMSTERDAM De Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (NLM), de spoorwegen en het autoverhuurbedrijf Hertz brengen sinds 1 april samen speciale binnenlandse arrangementen van trein- of vliegreizen gecombineerd met de huur van een auto. door Dick Ringlever Een marktonderzoek heeft aange toond, dat hieraan vooral bij de za kenmensen behoefte bestaat. Het arrangement houdt in, dat men op één biljet 'spoort (of vliegt) en bij aankomst in de plaats van bestem ming overstapt in een tevoren gere serveerde auto. In de prijs is 150 km autorijden (inclusief benzine en ver zekering) begrepen. Voor deze trips kan worden gekozen uit 19 eindbestemmingen, waar 'Hertz- kantoren zijn gevestigd (waaronder de vijf plaatsen, die de NLM aandoet: Amsterdam, Groningen, Enschede, Eindhoven en Maastricht). Garantie, dat die auto ook inderdaad klaar staat, krijgt men alleen als drie dagen van tevoren wordt geboekt Dat kan behalve bij de kantoren van de KLM (moedermaatschappij van de NLM), bij de Hertz-vesti gingen en bij elk IATA-reisbureau. Wordt kort te voren geboekt dan kan die zekerheid niet worden gegeven. De kosten van een eerste klas rail-dri- ve-arrangement bedragen (op alle tra jecten naar die 19 eindbestemmingen) 95 gulden per dag per persoon, gulden per persoon als er twee menreizen en 80 resp. 45 gulden i pesoon als een tweede klas kaai wordt genomen. Combineert men e vliegreis met de huur van een au dan betaalt men 165 gulden per. p soon of 122,50 gulden als men met tweeën reist. Maakt men met mi personen gebruik'van de arrangera ten, dan wordt de korting groter. Lampe's Girly Club maakt z'n belofte weer dubbel en dwars waar. De allerlaatste trends van de grote- mensen-mode duiken er direkt op in kleding voor kleine vrouwtjes onder de vijftien.'t Gaat nu om „folklore- jurkjes", de absolute trend van deze zomer, vertaald in zonnejurkjes, speeljurkjes, smockjurkjes, feest jurkjes en jurkpakjes. Girly dub, dat vrolijke hoekje op de meisjesafdeling van Lampe, heeft van alles en nog wat, en alles speciaal voorjou. Want waarom zou jij nietmee mogen doen met de mode? Lange bloemetjesjurk. Zonnejurkje van katoen. Smock-top jurkje van katoen. Katoenen jurkpakje. Katoenen patchwork-jurkje. Mt. 140 t/m 164:^. Div. kleuren. Mt. 128 C33.-) Mt. 92 (19.-) t/m 134 (30.-)^ Vërschillende kleuren. Mt. 128 Div. kleuren. Mt. 146 t/m 167; t/m 167 (45.-). V.a. 33.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12