Rollen nog niet verdeeld in het collegegeld-debat Vier mini-boekjes voor de kleinsten Frankrijk Tarwe-uitvoer E EG voorlopig stopgezet Tegengaan industriële watervervuiling hier en daar nog aan het begin Personalia Witte fietsen op Hoge Veluwe 'Standaard' kunstgebitten voldoen slecht Oprukkende lepra te zwak aangepakt Schuldenclaims op Indonesië naar de beurs Studenten weren kleurling uit Tilburgse flat Nog geen veilige sluiting op medicijn verpleegkundigen verpleegkundige verpleegkundigen TROUW/KWARTET DLNSD \G 7 MEI 1974 BINNENLAND TlO/Kt Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vraag of de student een reëele bijdrage moet leveren aan de kosten van zijn stu die, zal morgen in het debat over de verlaging van het collegegeld van 1.000 tot 500 gulden belang rijk zijn. De ARP, vindt dat de profijtgedachte, waarover zoveel te doen is geiveest, niet overboord mag wor den gezet' Voorwaarde is, dat de bijdrage past in een stelsel waaraan door de verschillende de partementen, die er mee te maken hebben, hard zou worden gewerkt is nog weinig bekend. Van een verslaggever ARNHEM Vanaf volgende week vrijdag kunnen bezoekers ran het nationale park De Hoge Veluwe gratis een van de vijftig witte fietsen gebruiken die de stichting (die het park beheert) leeft aangeschaft. De witte fiet sen zullen geplaatst worden bij iet bezoekerscentrum en ieder- ?en kan op een van deze ver voermiddelen de veertig kilome- er lange rijwielroutes in het jark rondfietsen. Van de ge- ruikers wordt wel verwacht iat zij de witte fietsen na ge- >ruik weer bij het uitgangspunt •.erugbrengen. Minister Van Kemenade is het met de ARP eens, dat de student zelf een re delijke bijdrage moet leveren. Dat blijkt uit zijn nota, die hij vrijdag naar de Tweede Kamer stuurde. Maar ▼erder deed hij geen enkele medede ling over de hoogte en de vorm van de bijdrage, die de studerende in de toekomst moet leveren. Het ziet er naar uit, dat de regering op dit punt duidelijker moet worden, wil ze verze kerd zijn van de stemmen van alle Anti-Revolutionairen Kamerleden. Die stammen van de ARP kunnen wel eens belangrijk zijn, omdat vermoede lijk ongeveer tien leden van de frac tie van de KVP met de ARP zullen meestemmen. Verder moet nog wor den afgewacht, hoe aan de linkerzijde de PSP en CPN zullen stemmen. Zo is nog veel mogelijk. Met zeker heid kan alleen worden gezegd, dat de Tweede Kamer het kabinet niet over de kwestie van het collegegeld zal la gen struikelen. Maar spanning zal er deze week wel zijn, omdat de rollen ln het debat en voor de stemming nog niet zijn verdeeld. Controle Een punt van twijfel bij de ARP en eveneens bij de CHU en WD. is het onderscheid, dat wordt gemaakt tus sen de gewone student en de extranei en de toehoorders. De laatsten behoe ven minder collegegeld te betalen. De vraag is nu. hoe redelijk gecontro leerd kan worden of iemand zien te recht als extraneus of toehoorder heeft laten inschrijven. De wetenschappelijke ambtenaren wil len zich immers alleen met het onder wijs en niet met de controle bemoei en. De CHU (van de Unie is morgen weer een krachtige oppositie te ver wachten) tilt in het algemeen zwaar aan de onvoldoende controle-mogelijk heden. Men vreest allerlei misstanden. Dc verwarring, die nog steeds in de universitaire wereld heerst rondom het collegegeld, is volgens de CHU vooral veroorzaakt door de linkse par tijen en het nu zittende kabinet. Vandaag verdedigt minister Trip in de Tweede Kamer het wetenschapsbe leid aan de hand van de wetenschaps budgetten 1972, 1973 en 1974. Stellig tal de algemene doelstelling van het wetenschapsbeleid ter sprake komen. Vervolg van pagina 1 ataat zal zijn om de dingen te berei ken waarvoor ik ben gekozen'. Giscard verklaarde na de bekendma king van de stembusuitslag dat hij tij dens de campagne voor de tweede ronde geen aanvallen op zijn tegen stander zou doen, maar zich wel zou verdedigen als hij werd aangevallen. 'De kiezers hebben gezegd dat zij een nieuwe meerderheid wensen en dat zij hopen op een diepgaande verande ring", aldus Giscard. 'Uit naam van deze nieuwe meerderheid die mij in ruime mate heeft aangewezen om haar in de tweede ronde te vertegen woordigen, zal ik mijn campagne voe ren. Ik stel een verandering voor die Frankrijk zijn waardigheid, zijn onaf hankelijkheid en zijn invloed zal doen behouden'. Blijkens de officiële uitslag van de eerste verkiezingsronde heeft Mitter rand iets meer dan 43 pet. van de stemmen verworven. Giscard kreeg bijna 33 procent. Chaban-Delmas won ruim 15 procent en Jean Royer, die tijdens de campagne als 'fatsoensrak ker" naar voren is gekomen behaalde iets meer dan drie procent van de «temmen. Chaban-Delmas Volgens oommentatoren heeft de gaul listische kandidaat Chaban-Delmas veel stemmen verloren door zijn on aantrekkelijke. hoge stemgeluid. Cha- ban had spraaklessen genomen, wat kennelijk niet heeft geholpen. Maar het is even aannemelijk dat Chaban veel last heeft gehad van zijn belas tingaffaire, waardoor hij in 1972 als premier aan de kant werd gezet. Hij had vier jaar lang nauwelijks belas ting betaald ondanks zijn hoge inko men en zijn fortuin. Voorts is tijdens de campagne uitvoe rig in boulevardbladen bericht over Chabans drie huwelijken. Het blad Minute schreef dat de ambitieuze Chaban trouwde met de dochter van de baas van het blad waar hij als journalist werkte. Hij scheidde en trouwde met een schatrijke vrouw, maar tijdens dit huwelijk begon hij •en amoureuze affaire met een vrouw, die hij op de tennisbaan had ontmoet. Zijn tweede vrouw kwam om het le ven bij een auto-ongeluk, terwijl zijn derde vrouw inmiddels van haar man, een bekend arts, was gescheiden. Zij was de vrouw waarmee hij al een ver houding had. Ruim een jaar na het ongeluk waardoor zijn tweede vrouw omkwam, trouwde Chaban haar, aldus Minute in een omvangrijk artikel dat midden in de verkiezingscampagne op de lezersmarkt werd gebracht. Het was voorts bekend dat Chaban, hoe wel hij zich beroemde op de gaullisti sche erfenis, door de Gaulie zelf laag werd gewaardeerd, vooral wegens zijn actieve rol in de chaotische Vierde Republiek, maar ook omdat de gene raal weinig ontzag had voor Chabans leiderscapaciteiten. eigen parkeerruimte moeten stemmen. Aangezien geen vervangende parkeer ruimte (bijvoorbeeld onder de Hofvij ver) in de motie wordt beloofd, is het niet gewaagd te voorspellen, dat ze in de voorgestelde vorm wordt verworpe- n. Achter de regeringstafel nemen van daag ook nog plaats de Kamerleden mevrouw Goudsmit (D'66) en Jurgens (PPR) om een wijziging van de zon dagswet te verdedigen. De bedoeling is om te voorkomen dat gemeentera den op grond van de bestaande zon dagswet het gebruik van sportvelden en zwembaden op zondag kunnen ver bieden. Door een handeling van de overheid, zo is de mening van de in dieners van het wijzigingsvoorstel, mag de sportbeoefening of een andere vorm van ontspanning op zondag niet worden verhinderd. Steeds meer komen tot het inzicht, Vragen dat de zo geroemde wetenschappelijke vrijheid en autonomie niet kan be staan: het onderzoek zal in ieder ge val rekening moeten houden met de maatschappelijke wenselijkheden. Concreet Detekent dit, dat het niet al leen aan de wetenschapsmensen is, om te beoordelen welke projecten wel en welke niet ter hand moeten wor den genomen. Eigen auto Vóór minister Trip achter de rege ringstafel plaatsneemt, zal de Tweede Kamer stemmen over de motie van Drees (DS'70), waarin wordt ge vraagd. dat de personenauto's (van Kamerleden, personeel en journalis ten) van het Haagse binnenhof ver dwijnen. Je zal als Kamerlid over je In het vragenuurtje donderdag stellen de PvdA-leden dr. Van der He en mevrouw Epema-Brugman de winsten van de internationale oliemaatschap pijen aan de orde. De heer Van Gor- kum (PPR) zal aan de minister-presi dent en de minister van Economische Zaken vragen of het waar is, dat de president directeur van Shell heeft gedreigd de olie-invoer in ons land stop te zetten als niet aan haar ver langens wordt voldaan. Tot slot zullen de heren Van der Hek en Voortman (beiden PvdA) staatssecretaris Brink horst (Buitenlandse Zaken) vragen stellen over de invoerheffing van 50 pet, die de Italiaanse regering oplegt Zullen, zo zal een van de vragen lui den, de getroffen bedrijfstakken scha deloos worden gesteld? Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De rampzalige gevolgen van speciale vormen van watervervuiling zijn soms over een afstand van honderden mijlen te zien in de grote Europese rivieren. Het is te hopen dat de mens, als 'lucht-dier', op tijd zijn lessen trekt uit de weinig ge lukkige ervaringen van de waterdieren. Met onder andere deze gedachte open de minister Vorrink gisteren een drie daagse conferentie over de behande ling van industrieel afvalwater in de EEG, die in Amsterdam wordt georga niseerd door de Britse Vereniging van de chemische industrie. Mevrouw Vor rink zei te hopen dat moeders die hun kinderen van de waterkant weg houden vanwege verdrinksgevaar, dat in de toekomst niet bovendien vanwe ge het gevaar van vergiftiging moeten doen. Haar Britse collega Denis Howell ves tigde er de aandacht op dat de loop der geschiedenis misschien eerder in omgekeerde richting gaat Een staats commissie rapporteerde in 1970 over een Engelse rivier dat er alleen een dikke laag schuim en af en toe een gasbel te zien was. Bij wegscheppen van het schuim werd een borrelende vloeistof zichtbaar met een tempera tuur van 24 graden, bij een luchttem peratuur van 12 graden. Weliswaar zijn er nog steeds enkele levenloze ri viertjes, maar dit soort toestanden komt toch niet meer voor. En het aantal vissoorten in de Theems is in korte tijd verdubbeld. Toch blijkt op het congres dat het te gengaan van industriële waterveront reiniging op sommige punten nog aan het begin van eenontwikkeling staat. Zo waarschuwt Edward Challis va de petrochemische divisie van ICI van morgen, dat je van een stroom afval water altijd eerst moet onderzoeken welke chemische stoffen er in zitten en waar die vandaan komen. Dat lijkt een open deur, aldus Challis, maar er zijn al heel wat zuiveringsinstallaties gebouwd om chemicaliën te verwijde ren en te vernietigen, die op een eer der punt in het produktieproces had den kunnen worden achtergehouden en voor geld verkocht, Ook dr. F. Dijkstra van DSM meldt dat het de moeite waard bleek, de chemische fabrieken van Staatsmijnen nog eens kritisch te bekijken. Dat was natuurlijk eerder ook wel gebeurd, maar dan alleen met verlies van pro- dukt als criterium. Het saneringsplan voor de Maas leverde de inspiratie om ook van hulpstoffen en bijprodukten nauwkeurig te bekijken wat er bin nengehouden kan worden. DSM bouwt verder een nieuwe zuiveringsinstalla tie die niet alleen de geloosde biolo gisch afbreekbare rtoffen, maar ook de voor de waterkwaliteit belangrijke stikstofverbindingen voor een groot deel zal verwijderen. De graanhandelaren in de Gemeen schap hebben evenwel geen belang stelling meer voor export. De prijzen, die zij voor hun produkt op de we reldmarkt kunnen krijgen liggen nl. onder het prijspeil in de EEG. Als de prijzen op de wereldmarkt laag blijven, zal de EEG-commissie wel licht een einde maken aan het huidi ge beleid dat een exportbelasting be helst om de verkopen aan landen bui ten de EEG te beperken. Die maatre gel werd i .idden vorig jaar getroffen toen de prijzen op de wereldmarkt voor het eerst in de geschiedenis van de EEG hoger waren dan de prijzen op de gemeenschappelijke markt. De europese Gemeenschap was va;i ouds her een gebied met hoge graanprijzen dat zijn overtollige produktie aan de rest van de wereld verkocht met be hulp van subsidies uit het landbouw fonds aan de exporteurs De scherpe prijsdaling voor tarwe in Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het is een onjuiste ont wikkeling in de sociale wetgeving dat er 'particuliere' en 'standaard' kunst gebitten bestaan. De voor rekening van het ziekenfonds gemaakte 'stand aard' prothese is, als gevolg van de ntoereikende tariefstelling, van min dere, zo niet ontoelaatbare kwaliteit. Dit hebben vijf hoogleraren in de prothetische tandheelkunde als een van hun uitgangspunten genomen bij het opstellen van minimumeisen voor de behandeling van de tandeloze pa tiënt. De sectie ziekenfondsmedewer kers van de Maatschapppij Tandheel kunde had hen twee jaar geleden om hun mening gevraagd omdat men het gevoel had dat de bestaande richtlij nen die met dc ziekenfondsen waren afgesproken, aan herziening toe wa ren. De hoogleraren Van der Ven, von Jes- sen, Tempel, Flögel en Sillevis Smitt hebben nu in het Nederlands Tan dartsenblad een omschrijving gepubli ceerd voor de minimaal aan de behan deling te stellen eisen, ongeacht of de behandeling particulier dan wel in het kader van de ziekenfondsovereen komst gebeurt. LONDEN (Reuter) Het aantal le pra-patiënten in de wereld nu min stens vijftien miljoen neemt nog steeds toe. En een aantal gevallen rea geert riet meer op het 'wonder-ge- neesmiddel' DDS. Deze alarmerende mededelingen werden gedaan bij het honderdjarig bestaan van de Londen- se Lepra-missie, een oecumenische or ganisatie die in Afrika, Azië en La- tij ns-Amerika werkt. Volgers dr. Stanley Brown, directeur van het Lepra studiecentrum in Lon den, besteedt de Wereldgezondheids organisatie (WHO) te weinig geld aan onderzoek naar lepra in vergelij king met andere ziekten. Toen DDS in de jarer vijftig werd ontdekt, be gonnen WHO en andere organisaties met al te enthousiaste campagnes om lepra uit te roeien. Omdat het genet J- middel erg goedkoop was, dachten zij dat een massale bestrijding ook vr'i goedkoop kon zijn. Dat liep spaak, grotendeels omdat le pra zich riet alleen langzaam ontwik kelt. maar ook langzaam geneest. 'Mensen die de tabletten kregen, wa ren er niet van overtuigd dat ze beter werden. Dat leidde tot ongeregeld ge bruik en daardoor kon zich resistentie tegen het geneesmiddel opbouwen'. Var de vijftien miljoen patiënten zijn er maar drie miljoen onder behande ling. Het is mogelijk dat er binnen drie jaar een vaccin tegen lepra wordt ontwikkeld, nu eindelijk een diersoort gevonden is waarin de ziekteverwek kende bacil goed kan worden verme nigvuldigd. Het is een in het zuidoos ten van de Verenigde Staten levend gordeldier. Uitgeverij Ploegsma te Amsterdam doet haar reputatie opnieuw alle eer aan met de uitgave van vier mini boekjes voor de kleinsten. Terecht noemt de uitgever dit het 'kleinste stel boekjes dat ooit op een boeken plank heeft gestaan'. Onze ervaring met het voorlezen van deze zeer ver zorgd uitgegeven boekjes leert dat de kleuters de verhaaltjes steeds op nieuw willen horen en ze zelfs kun nen navertellen. Deze 'Dwerg-deeltjes' zijn geschreven en geïllustreerd door Maurice Sendak, de man van de be kende Blok-boekjes over kleine beer. Paul en Herma Vogel zorgden voor de vertaling. De vier boekjes, did in een kleurrijke kartonnen cassette zitten, heten 1 was Jan, waarin de kinderen vertrouwd worden gemaakt met het tellen, Alligators allemaal, dat gaat over het alfabet, Kippesoep met rijst, waarin de kalender in het middelpunt staat, en Steven, dat het thema 'het is mij om het even' heeft. Het geheel kost 12,90. Voor meisjes en jongens van vier tot acht jaar heeft Ploegsma het boekje 'Nu we al zes zijn' op de markt ge bracht. Weer een boekje van A. A. Milne, bekend van Winnie de Poeh, waarin veel tekst staat (gedichtjes en verhaaltjes) om voor te lezen of om zelf te lezen. Er zullen wel een aantal woorden zoals poetstechnieken en arrogant moeten worden uitgelegd, maar dat is bijna onvermijdelijk in (goede) kinderboeken. Aan de illus traties (van E. H. Shepard) is veeJ zorg besteed. Het boekje dat 112 blad zijden telt, kost ƒ7,90. Met plezier noemen we ook het boek je 'Speeltuin van de droomvogcls', van Margaret Mahy met tekeningen van Shirley Hughes. Mahy schreef een serie verhaaltjes over de merkwaar digste dieren en dingen die bij de rij ke fantasie van het kind aansluiten. Schrijfster en illustratrice hebben in het buitenland reeds een naam te ver liezen en daar hectft dit boekje stellig toe bijgedragen. Het kost met 128 bladzijden 'slechts' ƒ5.90 Tot slot van deze 'Ploegsma-bespre- king' twee boeken voor het wat oude re volkje: Astrid Lindgren: Madieke van het rode huis (158 blz - ƒ7,90 - vertaling Rita Törnqvist, voor jongens en meisjes van 6 jaar en ouder) en van J. B. Priestley 'Smokkel van de andere planeet' (126 blz - ƒ8,90 ver taling W.I.C. Royer - Bicker, voor jongens en meisjes van 10 jaar en ou der). Madieke is een nieuw geesteskind van de schrijfster Astrid Lindgren, ook de schepper van Pippi Langkous. Mdt de ze uitgave is het aantal vertalingen van Lindgren in ons land de twintig gepasseerd. Madieke is een meisje dat veel heisa veroorzaakt en daar waar onregelmatigheden in een gezin zijn is Astrid Lindgren op haar best. Een leuk boek, waarvan in Zweden al een film gemaakt wordt. Het boek van de Engelse schrijver Priestley is zijn eer ste kinderboek. Het gaat allemaal om een metaalachtig dik ei met twee kor te, stevige beentje, dat n4 een vreenv de lichtflits vlak na een onweersbui bij de familie Hooper in de tuin be land. Snokkel is de naam en wat voor gevolgen ee*n en ander heeft weet Priestley meesterlijk te vertellen. Een erg fantastisch verhaal met fijne spot tussen de regels door. Strips Amsterdam Boek is begonnen met het uitgeven van beroemde verhalen in stripvorm. Het eerst is er: 20.000 mij len onder zee van Jules Verne. De eerste acht afleveringen worden bege leid door een in hetzelfde formaat uitgegeven boekje met wetenswaardig heden over de schrijvers van de be roemde verhalen (Defoe, Malot, e.a.). De prijs is 1,25 per boekje. De Bezi ge Bij gaf de twaalfde paperback uit met drie Bommelstrips van Marten Toonder. De titel is Overhaalde lan drotten en de bundel bevat De wraak- gier. De beunhaas en Het ontstoffen (227 blz - 10,-.) Vooral de eerste strip is een kraker van formaat. Uitgeverij Dupuis gaf voor de kinde ren vanaf drie jaar weer twee nieuwe boeken in de reeks Tip en Tap. Tip en Tap en de worteldief en Tip en Tap in de sneeuw zijn de titels van de fel gekleurde uitgaven die 2,95 per deeltje kosten. Brochure Het initiatief van de Werkgroep kin- der- en jeugdlectuur om een brochure uit te geven met informatie over kin derboeken 'die een ander dan het tra ditionele wereldbeeld geven' is prij zenswaardig. 'Het kinderboek vanuit een andere hoek' is de titel en het werd uitgegeven door het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum te Den Haag. De prijs is ƒ5,- voor leden van het NBLC en 6,25 voor anderen. Tonne Cox fungeert als contactadres van de werkgroep. In de inleiding wordt het traditionele wereldbeeld in de meöste kinderboeken verfoeid. De ze lijst met andere boeken moet, vol gens de samenstellers, als tegenwicht worden gezien. Toch moet er volgens ons niet al te lang wakker worden gelegen van dit probleem. Kinderen hebben een dik wijls ondoorgrondelijke smaak en worden niet voor hun leven geïntroc- trineerd als ze lezen dat de vrouw van de boer een kopje thee drinkt en naar de radio luistert. Dat doen vrou wen van boeren nu eenmaal welëens en ik durf te bekennen dat ik hetzelf de ook wel eens doe hoewel ik geen vrouwtje ben. Van dit kritische groep je valt het een beetje tegen dat er met de spelling wat slordig wordt om gesprongen: Holkema Warendorf is echt met één f en de naam van Miep Diekmann staat tegen de 20 keer fout in het boekje. Wat de verwijzingen betreft stuiten we op een fout op bladzijde 29: de beschrijving van Pip- pi Langkous staat in hoofdstuk 4 en niet in hoofdstuk 3. Bij Scheltens en Giltay in Den Haag kwam 'Twintig in één' door Albe e.z. (166 pag, prijs ƒ12.75. Twintig oor spronkelijke verhalen van Vlaamse auteurs voor jongens en meisjes vanaf negen jaar. Daaronder zijn gerenom meerde schrijvers als Albe (kapitein Zeldenthuis), Pieter-Geert Buckinx, Karei Jonckheere, en Jan Vercammen. Voor ons spande 'De miriks' van Gil vander Heyden de kroon. AMSTERDAM —Vanaf 14 mei zullej op de Amsterdamse beurs certificaten Claimindo worden verhandeld. De» certificaten vertegenwoordigen vorde ringen op Indonesië voortgekomen uit de sohuldenregelingen tussen de rege- ring van dat land en de Nederlanda betreffende de nationalisaties. Er zijn twee soorten certificaten. Dt eerste, de kortlopende, vertegenwoor- digen ƒ1000 nominaal aan vordert) gen, die betaald moeten worden in jaren 1973-1977. De tweede soort ij een langlopende, waarbij de certificj- ten nominaal ƒ5.000 aan vorderingen vertegenwoordigen, die betaald moe ten worden in 1978-2002. Nóterlnj voor beide soorten zal in Amsterdam worden aangevraagd. Administratiekantoor Claimindo is op gericht om het mogelijk te maken voor oud-Indische maatschappijen in liquidatie te gaan. Vaak hebben des vennootschappen alleen nog een claim op Indonesië. Deze kan worden overge- dragen aan Claimindo, die aandeel houders certificaten verstrekt, waarop de binnenkomende gelden op Indonesil worden uitbetaald. Hierop is geen in kom sten b ela stLn g verschuldigd. E: zijn thans voor ongeveer ƒ24.2 mla aan certificaten in omloop. Benoemd: Het Eerste Kamerlid H. B. P. A. Letschert (KVP) is in Straats burg bij acclamatie tot vice-voorzitter van de assemblee van de raad van Eu- Promoties: Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen: A. M. J. Meijerimk, J. Hoeve (Vrije Universiteit), C. P. Keijzers (Katholieke Universiteit), D. G. de Groot (BU), B. E. Nieuwenhuys, R. A. Heijtink (R.U. Leiden). Gepromo veerd tot doctor in de landbouwwe tenschappen: HL, G. Fransz (Land bouwhogeschool, Wageningen). Gepro moveerd tot doctor dn de geneeskun de: G. P. H. Hermans (Katholieke Universiteit, Nijmegen) en J. Merkus. Gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen: B. R. Hamel (VU). TILBURG Zeven studenten, bewo ners van een studentenflat aan di Prof. Vcrbernelaan 68 in Tilbur? hebben vorig najaar een aspirant huurder op racistische gronden gewei gerd. Hoewel slechts een minderheü van de flatbewoners zeven van h achttien geen kleurlingen als asp ranthuurders wilde aanvaardden, vom de huismeester van de flat dit aanti te groot om het te negeren. Hl schreef een brief aan de Sbidhrin Studentenhuisvesting met het advia geen kfleuriiinigan aan de Prof. Verbei' nelaan 68 toe te laten. De meerderheid van de bewoner schreef vervolgens een brief aan d'. stichting, waarin ongenoegen over dt ze gang van zaken werd uitgesproken De geweigerde aspirant-huurder, eec in Indonesië geboren student, heef: inmiddels in een andere flat onderdal gevonden. Hij had voor de eer bt dankt, toen hem gezegd was, dat hi moeilijkheden zou kunnen krijgen. Dt zeven studenten, die hem weigerden, verwachtten moeilijkheden in verban-: met de 'afwijkende cultuur', de 'eetge woonten' en de 'grote in- en uitloop'. Het verhaal is te lezen in het blad van de Tilburgse Katholieke Hoge school. DEN HAAG Veiligheidssluitinge voor geneesmiddelen zijn nog niet z< ver ontwikkeld, dat het gebruik erva verplicht kan worden gesteld. Geneesmiddelen buiten bereik van kinderen houden is nog steeds de bes te manier om ongelukken te voorkw men. Maar de veiligheidssluiting kan van waarde zijn wanneer de ouders oi verzorgers op bepaalde ogenblikken tekort zouden schieten. Tot deze conclusie komen drs. H. L. L. Cox en drs. P. H. van Marie in een overzichtsartikel in het Pharmaceu- tisch Weekblad. Veiligheidssluitingen kunnen alleen door een combinatie van bewegingen worden opengemaakt, en dat blijkt voor veruit de meeste kinderen tot een jaar of zes te moei lijk te zijn. Een bezwaar is, dat veel volwassenci het ook pas klaarspelen wanneer het kunstje ze is voorgedaan. De extra moeilijkheid brengt sommigen in de verleiding, hun pillen dan maar in een gewone verpakking over te doeg of ze minder regelmatig te gebruiken. Voor ouderen en gehandicapten zal di veiligheidssluiting vaak moeilijk ol niet open te krijgen zijn. Vandaar dl keuze van de auteurs voor een 'gemo tiveerd gebruik', met name in gezin nen met kleine kinderen. In Amerika is de veiligheidssluitini voor een aantal geneesmiddelen, waai onder aspirine, verplicht gesteld. ^gekomen familiebericht BRUSSEL De Europese Gemeenschap heeft in verband met de daling van de. prijzen op de wereldmarkt de export van tarwe voorlopig stopgezet. De EEG heeft nog ongeveer 700.000 ton zachte tarwe beschikbaar voor de verkoop aan het buitenland. de afgelopen twee maanden kan het- meningsverschil tussen Engeland en de rest van de EEG OVER HET GE- MEEXSCHAPPELYKE LANDBOUW BELEID IN ALLE HEVIN'GHEID DOEN OPLAAIEN. Dit landbouwbe leid beschermt de boeren in de EEG door middel van een gegarandeerd ho ge prijs voor hun rodukt De Britse Labour-regering wil dat dit beleid wordt veranderd. Ook de mogelijkheid van wederinvoering van de traditione le EEG-export subsidies zou nieuw voedsel kunnen geven aan de Britse kritiek. Engeland vindt, dat het gemeenschap pelijke landbouwbeleid inflatie in de hand werkt. Dit beleid is. volgens En geland, bovendien oneerlijk tegenover de consument. Voorstanders van het EEG-landbouwbeleid menen juist dat de prijsschemmelingen op de wereld markt de voordelen van het EEG- systeem aantonen: een relatief stabiel aanbod is gegarandeerd. RECTIFICATIE Psalm 42 1 't Hijgend hert der jacht ontkomen. Onverwacht is in Jezus ontslapen onze lieve zorgzame Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader en Broer Gerrit Kramer weduwnaar van Neeltje Schouw, in de ouderdom van 88 jaar. Amsterdam: l. J. Kramer-de Vries D. Kramer G. Feenstra-Kramer P. Feenstra Boekei (N.-Br.): P. F. Feenstra J. Feenstra-Herlé Edward - Sasja A. Feenstra G. Kramer K. Kramer-Vos J. Kramer Amsterdam, 4 mei 1974, Huize „De Schutse", Hemsterhuisstraat 123. Corr.adres: Fam. P. Feenstra, Grianestraat 8 n. De rouwdienst zal worden gehouden woensdag 8 mei om 9.45 uur in "de aula van huize „De Schutse", waarna om 11.00 uur de begrafenis zal plaats vinden op de Nieuwe Oosterbegraafplaats aan de Krulslaan. Vertrek van huize „De Schutse" te 10.30 uur. Geen bloemen Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. Amsterdam: Amsterdam: Amsterdam: Amsterdam: STICHTING uronovo-neou In de Verpleegkundige Sector van de Dlakonessen- Inrichting BRONOVO hebben wij de volgende vacatures: voor de Coronary-care Zij die een Coronary-care opleiding gevolgd hebben, genieten de voorkeur. De mogelijkheid om alsnog een Coronary-care cursus te volgen is aanwezig. voor de Polikliniek om 1 x In de 3 weken gedurende 7 nachten de vaste wacht van de polikliniek af te lossen. Gedacht wordt aan een verpleegkundige met ervaring op een pollkllnlek/E.H.B.O.-afdellng. voor diverse Afdelingen wegens uitbreiding van het huidige beddenbestand. Voor inlichtingen en/of sollicitatjes tel. 070-26.41.41 bij de besturend zuster. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de besturend zuster, Postbus 2900, Bronovolaan 5, 's-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8