Echte' schoolstrijd in '40-'45 niet gestreden dichtbij BSEBSSM Commentaar Seyss-lnquart wilde in onderwijssector niet al te bruusk optreden Frankrijk (1) iVankrijk (2) lordeel Den Uyl [;evraagd over uitlatingen Pronk Kabinet wil matiging van wegenbouw Simca en Chrvsler duurder Demonstratie tegen de collegegeldwet het weer Droog en te koud opruimen die vooroordelen herinnering Mona Lisa Hobby Toilet [ROUW/KWARTET DINSDAG 7 ML I 1974 BINNENLAND LOMMEN I" VAK T5 K7 De eerste ronde van de Franse pre--; dentsverkiezingen heeft weinig vernv tingen opgeleverd. De voornaamste is wel, dat de officiële gaullistische kandi daat, Chaban-Delmas, nog minder itemmen heeft geoogst dan algemeen werd verwacht. De opbrengst van zijn orthodox-gaullistische verkiezingstoer- nCe, cpmpleet met kruis van Lotharin gen cn verzetssouvenirs, is nog bene den de 17 tot 18 procent gebleven, die de meeste poiniepeilers deze poli tieke kleinzoon van de Gaulle hadden toebedacht. Daarmee is, slechts luttele jaren na et overlijden van de generaal de poli- eke beweging die zijn naam draagt, leengeschrompeld tot een partij van et tweede plan. Weliswaar vormt ze og altijd de grootste fractie in de Nationale Vergadering, maar ook aan ié wortels van deze boom hebben de kiezers zondag de bijl gelegd. De de cimering van dit restant van een glo rieus verleden is waarschijnlijk slechts een kwestie van tijd. Het gaullisme indergaat nu het traditionele lot van èdere politieke beweging die een ge brek aan zakelijk-politiek cement moet (Ompcnseren met de werf- cn bind- kracht die uitgaat.van kloeke leiders. Zolang de Gaulle en Pompidou leef den, was die kracht voldoende om een meerderheid van de Franse conserva tieven voor hun politiek te winnen. Nu hebben velen van hen zich van het pullisme afgekeerd als vliegen van «n lamp die plotseling wordt ge doofd. Zo zeker als het is, dat de epigonen ran de Gaulle hun greep op de belang rijkste positie in de Franse staat heb ben verloren, zo ongewis is nog, wie de macht in het Elysée zal overne- De kansen van Giscard d'Es- taing lijken iets gunstiger dan die van Mitterrand. De kandidaat van de socia listen en de communisten kan slechts iet zekerheid rekenen op zijn aan hang uit de eerste ronde en op de supporters van inmiddels uitgeschakel de uiterst linkse mini-kandidaten. Sa men vormen deze groepen geen meer derheid. Alles hangt er voor Mitter rand dan ook vanaf of hij er in de ko llende tien dagen in zal slagen/ een link deel van de gaullistische linker- sugel voor zich te winnen. Hij kan daarbij Wellicht nog profiteren an de verkiezingspropaganda van de pgclukkige Chaban-Delmas. Want iens supporters hebben de afgelopen ;eken hun uiterste best gedaan om littcrrands rivaal Giscard d'Estaing j( te schilderen als een aartsreactio nair, een spreekbuis van de grote con cerns cn een door de Amerikanen gc- kneierde 'atlanticus' kortom, als «n figuur op wie geen enkele Frans man die enig sociaal gevoel heeft, met n goed fatsoen zijn stem kan uitbrengen. u: Op zijn beurt mag Giscard verwach- Ich, dat verscheidene van deze kiezers zich niet ongevoelig zullen tonen voor 'Abet geluid van de ani-communistische trom die hij in de komende dagen on getwijfeld met virtuositeit zal roeren. Dc uitslag van de 19e mei mag prak tisch onvoorspelbaar zijn, vast staat el, dat de botsing tussen rechts en links die Frankrijk voordien te wach ten staat, na die dag niet voorbij zal zijn. De echo ervan zal nog lang doorklinken in de Franse politiek, met alle conflicten van dien. 'an een verslaggever IEN HAAG De fractievoorzitters Ïindriessen (KVP) en Aantjes (ARP) hebben gisteren schriftelijk aan pre mier Den Uyl gevraagd zijn oordeel te geven over opmerkingen, die mims- m ter Pronk voor ontwikkelingssamen werking vorige week tijdens een bij eenkomst aan de Vrije Universiteit in Amsterdam maakte. De bewindsman gebruikte, op Neder land betrekking hebbende, termen als de sociaal-democratische overheid, de- e sociaal-democratische regering, een en de minder heidspositie van het' kabinet'. m De fractievoorzitters vragen premier Tpen Uyl, hoe hij oordeelt ever deze 'alificaties betreffende net door lem geleide kabinet en pf hij zulke Uitlatingen bevorderlijk acht voor de eenheid van en de samenwerking bir- len het kabinet en voor een vrucht lire samenwerking met het parle- it. De fractieleiders willen dat de iremier bereid is zodanige maatrege- en te nemen dat herhaling van deze of soortgelijke uitlatingen wordt ver leden. Een echte schoolstrijd is er in Nederland niet gestreden. Van het begin af aan heeft Seyss'Inquart in de onderwijssector niet al te bruusk willen optreden. Dit constateert dr L. de Jong in deel 5 van zijn geschiedenis over Nederland in de tweede wereldoorlog. Maar dat is 'een constatering achteraf' en 'men zou de morele waarde van het standhouden, meer dan twee jaar lang, van vele duizenden bestuursle den en onderwijskrachten miskennen, indien men zich niet scherp voor ogen stelde dat zij niet wisten wat wij zoveel jaren later kunnen overzien. Dat zij voor hun gevoel in trouw aan hun geloof hun leven in de waag schaal stelden, wordt niet weerlegd door het feit dat er nauwelijks slacht offers zijn gevallen', aldus De Jongs conclusie over het schoolverzet. Als een typerend voorbeeld van zijn verhaaltrant over het schoolverzet, volgt hieronder (iets bekort) het hoofdstuk over 'het schoolconflict in Arnhem'. Er bestond in Anrhem een christelij ke schoolvereniging, bij de Schoolraad aangesloten, die over twee lagere scholen het beheer voerde. Eén daar van was de van Löben Sels-school die in '41 een kleine honderdzeventig leerlingen telde, grotendeels afkom stig uit gereformeerde gezinnen.Aan de school waren een schoolhoofd, twee onderwijzeressen en drie onder wijzers verbonden. Een van de onder wijzers, tegelijk plaatsvervangend hoofd, was een lastpost met wie het hoofd al enkele jaren moeilijkheden had gehad. Die lastpost deelde eind april '41 mee dat hij zich bij de NSB aangesloten had. Schriftelijk wees het schoolbestuur hem er toen op dat christelijk onder wijs en nationaal-socialisme onvere nigbaar waren: de NSB'er moest kie- 'Beauftragte' in Arnhem ging ver buiten z'n boekje zen. Met die brief liep hij onmiddel lijk naar het bureau van Seyss-In- quarts Beauftragte, Het schoolbestuur werd daar op het matje geroepen en van 'belediging van de Führer' beticht: het trok de brief in. In november evenwel ontdekte het schoolhoofd dat de NSB'er als schrijfvoorbeeld: 'Met Duitsland tegen het Bolsjewisme', op een bord geschreven had. Hij gaf de NSB'er een terechtwijzing. Weer liep deze naar de Beauftragte, maar nu mede met het verhaal dat het school hoofd tegen een leerling die de schorl verlaten had en huisschilder wilde worden, gezegd zou hebben: 'Mis schien breng je het nog wel eens tot Führer'. Het schoolhoofd werd gear resteerd. de NSB'er nam zijn plaats in. Het bestuur was geneigd, zich hier in arren moede bij neer te leggen, maar het besefte dat dit toch eigen lijk van principieel belang was. Voor zitter en secretaris wonnen het advies in van Hangelbroek (mr. J. J. Hangel broek was de principiële secretaris van de Schoolraad Scholen met de Bijbel, red. Tr.-Kw.Deze gaf dit advies op een moment waarop hij door zijn con tacten ten departemente wist dat de publikatie van de tweede benoemings verordening ophanden was. De NSB'er moest onmiddellijk geschorst worden, zei hij, en als de man weiger de te vertrekken, moest het bestuur de school sluiten. Met dat advies ging men naar Arn hem terug. Een moeilijke zaak! De Duitsers zouden een schorsing van de NSB'er er zeker niet cp zich laten zit- Ds. J. Overduin: Het is tegen ons geweten ten! Hangelbroeks advies ging drie bestuursleden te ver (zij traden a f), maar op zaterdagavond 31 januari be sloten de overigen in een bewogen vergadering, zich aan dat advies te conformeren. Nog diezelfde avond werd aan de NSB'er schriftelijk be richt dat hij geschorst was. De maandagmorgen kwam. De NSB'er was present maar ook twee bestuurs leden. En nu zette het bestuur met kracht door. Het wist volledig op de steun van de vier overige onderwijs krachten te kunnen rekenen, het zond de kinderen naar huis en het sloot de school. Weer greep de Beauftragte in: hij eiste intrekking van het schor singsbesluit. Dat werd geweigerd. Twee bestuursleden werden gearres teerd en kregen dezelfde eis opnieuw te horen. Wéér weigerden zij. Toen was het geduld van de Beauftragte uitgeput: hij dwong de resterende be stuursleden, de ouders der scholieren mee te delen dat de school op zater dag 7 februari weer geopend zou wor den. zette het bestuur af en benoemde een relatie van Rrst van Tonningen, donateur van de NSB en begunstigd lid van de Nederlandse SS. tot 'Korn- missar'. Uiteraard had de Beauftragte hier geen bevoegdheid toe: het benoe men van gemachtieden was nu juist een taak van van Dam geworden. Toen de school zaterdagochtend hero pend werd. waren behalve de NSB'pr alle leerkrachten afwezig en van de bijna hnnderdzeventig leerlingen wa ren slechts dertig present: dc NSB-er zond hen naar huis. De ouders van een kleine honderdveertig leerlingen hadden /ich dus met het bestuur en de leerkrachten solidair verklaard. Hoe ver zou de Duitse wraak gaan? Onder geen voorwaarde Van de gereformeerde ouders kerkten velen bij ds. J Overdyin in de Ons- terkerk. Verscheidenen hunner waren hem 'n de voorafgaande dagen om ad vies komen vragen 'Ik kon', schreef hij later, 'maar één antwoord geven: 'Onder geen voorwaarde uw kinderen uitleveren aan een verrader en vij and'. 'Maar hij besefte dat zijn kerk gangers ruggesteun nndig hadden.. Waar en wanneer knn hij die beter Mr. J. J- Hangelbroek: NSB'er on middellijk schorsen geven dan in de eerstvolgende dienst, zondag 8 februari de dag waarop in alle gereformeerde en hervormde kerken voor het behoud van het christelijk onderwijs gebeden zou worden? Omdat mijn vrouw', zo schreef hij later, 'direct bij de eventu ele gevolgen betrokken was, heb ik enkele dagen voor de bewuste zon dag. haar gevraagd, of zij het goed vond dat ik een zeer concreet en ze ker geluid zou laten horen van de preekstoel, en of ze bereid was, de mogelijke onaangename gevolgen van mijn gevangenschap te dragen. Het korte antwoord: 'Wij hebben vandaag mannen nodig en geen lafaards', was voor mij voldoende. Als tekst koos ds. Overduin Mattheüs 5:10 en 11: 'Zalig zijt gij als u de mensen smaden en vervolgen, en lie gende alle kwaad tegen u spreken om Mijnentwil. Verblijdt en verheugt u. want uw loon is groot in de hemelen; want zlzo hebben zij vervolgd de Pro feten die vóór u geweest zijn', In de preek begon, zag de predikant een hem bekende NSB'er in gezelschap van een man van de Sieherheitspolizei binnenstappen. 'Nu wist ik zeker, dat gaat voor mij verkeerd. Ik bad God om sterkte en getrouwheid om de preek uit te spreken, zonder wegla ting van de gevaarlijke passages. De Oosterkerk, nog voor hij met zijn Here nam alle vrees en zenuwachtig heid weg en ik kon preken met over tuiging en vrijmoedigheid.' 'Het is tegen ons geweten', aldus de passage waar het op aankwam, 'een school die geen christelijke school der ouders meer is, te erkennen en daér onze kinderen heen te zenden, omdat het tegen onze doopbelofte is en tp- gen het Woord Gods. Het is beter dat we beven voor het Woord des Heren dan voor het wcord van mensen, hoe machtig die ook kunnen zijn.' Het offer dat van de kerkgangers ge vraagd kon worden, plaatste ds. Over duin in een breed bijbels en histo risch perspectief: 'Wij voelen ons één met alle gelovi gen. alle martelaren uit alle eeuwen, wij reiken de hand aan alle profeten die ovpr deze tijd van druk en ellende heenzagen naar het onvergankelijk ko ninkrijk. dat als een loon der genade in de hemelen voor ons bewaard blijft'. En alsof dit nog niet ^inspirerend ge noeg was. liet hij de dienst eind gen met het staande zingen van: 'Gods Woord houdt stand in eeuwigheid' Nog diezelfde dag werd ds. Overduin gearresteerd. Eisen afgewezen De volgende dag, maandag 9 februari, werden de nog in vrijheid zijnde be- stuurs- en de vier weigerachtige per soneelsleden van de van Löben Sels- school bij de Sicherheitspolitzei ont boden. Geëst werd dat zij van hun be sluiten terug zouden komen. Dat werd geweigerd. De personeelsleden kregen vervolgens vier-en-twintig uur bedenk tijd: verschenen zij dan niet op school, dan zou dat als 'sabotage' gel den. Daar stond de doodstraf op. Eer de vier-en-twintig uur om' waren, greep van Dams departement in. (Van Dams departement, dat is: het ministerie van ondenvijs onder lei ding van de door de Duitsers benoem de secretaris-genetaal prof. dr. J. van Dam, een pro-Duitse man, maar geen NSB'er. red. Tr.-Kw.). Het in Arnhem woonachtige anti-revolutionaire oud- Kamerlid II. J. W. Meijerink had er Noordijk (een hoofdambtenaar op het departement, red. Tr.-Kw.) van weten te overtuigen dat de Beauftragte in Arnhem ver zijn boekte te buiten ge gaan was. Noordijk deed de Sieher heitspolizei telefonisch weten dat hij de zaak overnam. Was hiermee de ergste crisis bezworen, het feit bleef bestaan dat bestuur, leerkrachten en ouders over het algemeen in eentref- fende solidariteit stand gehouden had den, Het gebeurde te Arnhem maakte vooral in de kringen van de School raad diepe indruk. Uit: dr. L. dc Jong 'Het Koninkrijk der Nederlanden in dc tweede werel doorlog', deel 5, tweede band een uitgave van dc Staatsuitgeverij en Martinus Nijjoff. De prijs van deze tweede helft is 21 gulden voor de po pulaire en 63 gulden voor de weten schappelijke editie. Van een verslaggever AMSTELVEEN Minister Wester terp (verkeer en waterstaat heeft gis termiddag bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor van Ballast-Ne- dam in Amstelveen geconstateerd, dat de expansie in de wegenbouw na een piek in 1971 is verdwenen. 'We moeten echter niet de indruk wekken van een volslagen ineenstor ting. Het beeld vertoont wat de op drachten van de rijksoverheid betreft, de trekken van een zekere stabilise ring', aldus de minister. De minister zei voorts, dat het kabi net met instemming van het gros der bevolking, terughoudendheid wil be trachten bij de uitbreiding van het wegenstramien en verdere aantasting van de landelijke gebieden en van het leefmilieu in de steden te vermijden. Dit betekent, aldus drs. Westerterp, niet, dat bij een selectief beleid geen wegenpakket van bevredigende om vang op de markt zal komen. De bouw van de afgelopen jaren za. ech ter niet meer bestaan uit continu- groei. Hij meende overigens dat de activiteiten niet veel verder terugge drukt kunnen worden zonder dat weg onderhoud en wegenaanleg achter blijven bij een redelijke behoefte. ROTTERDAM Met ingang van gis teren zijn de prijzen van dc Simca- en S'mca-Chryslermodellen met gemid deld vier procent verhoogd. Van n onzer verslaggevers DEN HAAG Het landelijk overleg 'ïrondraden zal morgen een laatste de monstratieve poging doen om de col legegeldwet te torpederen. Op die dag behandelt de Tweede Kamer het wets voorstel tot verlaging van het college geld van duizend tot vijfhonderd gul-' den. twee uur begint een manifestatie op het Malieveld in Den Haag. Ter voorbereiding op dit gebeuren ia de bezettingsaktiviteit weer opge voerd. In Amsterdam heeft de aktie- Jroep 'Het komt ons de strot uit' de Oudemanhuispoort bezet. Evenals in Groningen laten de bezetters in Am- rj tterdam de colleges ongemoeid. De kou-inval van de laatste dagen heeft zich vooral in Duitsland sterk doen gevoelen. Een depressie bracht daar gisteren op uitgebreide schaal regen en ook sneeuw bij temperatu ren die in Oost-Duitsland plaatselijk niet hoger dan 2 graden wilden ko men. Het lagedrukgebied boren West-Rus land, met randstOTingen ten zuiden van Warschau, vult geleidelijk op. Wij krijgen er geen last van, vooral nu zich een belangrijke hogedrukzone van Groenlatid via het zeegebied bij Ierland tot de zoren heeft opge bouwd. Gisteravond stonden de baro meters ten noorden van Schotland al boven 1030 mb. Verder is er ook een uitloper in ontwikkeling via noord- Scandinavië naar Finland. Oceaande pressies zien dus, evenals eerder dit voorjaar, dc weg naar West-Europa geblokkeerd. We mogen er op reke nen, dat de droogteperiode een ver volg vindt. De middagtemperaturen in ons land waren maandag in Maastricht en Twente (16 uur) niet hoger dan 5 gr. C', Eindhoven 6. gr.; wel een con- strast met de 23 gr. van het Spaanse Cordoba. In het Middellandsezee-ge- bied vielen onweersachtige buien, o.a. in Brindisi bij 18 gr. C. We doen er goed aan, de komende da gen niet teveel van de temperatuur te verwachten en bovendien rekening te houden met de mogelijkheid van hier en daar grondvorst. Maar het blijft op de meeste plaatsen droog. De grote aprildroogte is, zuidwaarts gaande, tot in noordoost-Frankrijk goed te volgen. In Nancy werd met 6 mm (normaal 49) een 30-jarig droogte record gebroken. Pas in zuid-Frank- njk komen de neerslaghoeveelheden bóven normaal te liggen, met afwij kingen van +20 cn +41 mm respec tievelijk in Bordeaux en Toulouse. In Marseille regende het in april maar liefst 128 mm(normaal 42), terwijl merkwaardig genoeg in Nice met 42 mm (normaal 73) te weinig viel. Dat is ook het geval in Almeria aan de Spaanse zuidoostkust, met 10 mm (nor maal 28). 'Grote droogte in West-Europa,zware regens elders'. Dit is vooral het geval geweest aan de Middellandsezeekust- gebieden van Noord Afrika. Kijk maar eens naar het regencijfer van het Al gerijnse Casablanca te weten 110 mm (38) en Meknes: 201 mm (63), een nieuw record. Dat uas ook het geval in Oran met 144 mm (33). Dé grote kampioen werd het station Skika in oost-Algerije dicht bij de Tunesische grens met een tolaalajtapping van 826 mm. En dan te bedenken dat er op Biskra, nauwelijks 300 km zuidwest- waarts de Sahara in gelegen, maar 4 mm water viel, tegen normaal 15. opklaringen Amsterdam half bewolkt 10 0 De Bilt motregen 9 0.1 Deelen regen 8 1 Eelde regen 8 1 Eindhoven motregen 9 0.1 Den Helder half bewolkt 10 0 Lucht. Rtd. zwaar bew. 9 0 Twente regen 7 7 Vlissingen regenbui 11 1 Zd. Limburg zwaar bew. 9 0.2 Aberdeen onbewolkt 24 0 Barcelona licht bew. 19 0 Berlijn regen 8 5 Bordeaux half bew. 11 0.3 Brussel geheel bew. 11 0.3 Frankfort regen 10 2 Genève mist 14 1 Helsinki onbewolkt 7 0 Innsbrück regen 12 0.5 Kopenhagen geheel bew. 9 0.1 Lissabon half bew. 17 0 Locarno zwaar bew. 19 0 Londen onbewolkt 13 0.5 Luxemburg regen 14 0.1 Madrid onbewolkt 15 0.3 Malaga licht bewolkt 24 0 Mallorca onbewolkt 19 0 München regen 8 26 Nice zwaar bew. 16 0 Oslo onbewolkt 11 0 Parijs zwaar bew. 16 1 Rome regen 17 4 Stockholm onbewolkt 9 0 Wenen regen 14 3 ZUrich zwaar bew. 10 9 Casa Blanca geheel bew. 18 0^ Las Palmas zwaar bew. 21 0 Tunis zwaar bew. 22 0 HOOG WATER 8 mei 1974 Vllsslngen: 2.5115 15. Harlngvlietsluizen: 4.4317.05. Rotterdam: 5 4418.11. Schevenlngen4.12 18.36. I.iniuiden: 4.4617.10. Den Helder: 8.53—21.13, Harlingen: 11.1123.31. Delfzijl: 0.57—13.19. onder redactie van loessmit 'Bejaardenzorg is zoiets als het af stoffen van oude meubels, het heeft wel iets vertederends, maar de vraag naar het nut ervan kun je beter niet stellen. Want wat is het nut nog van bejaarde mensen?' 'Geen wonder, die afwerende hou ding ten opzichte van de bejaar den: ze zijn immers traag, vastge roest, verveeld, zuinig, verslonsd, eigenwijs of kinderlijk.' Dit zijn een paar regels uit wat er een week of twee geleden in deze rubriek stond: 'uit alle gangbare vooroordelen bijeengeveegde tekst', afkomstig uit het boekje 'Oudjes kijken.' 'Een stukje dat mij erg goed-deed. want niemand wil het geloven en mi heb ik hoop dal men hei nu gaal begrijpen cn dat er iets ge daan wordt aan dat onrechtvaardi ge opsluiten en optreden tegenover oude mensen', schrijft een me vrouw die zelf in een Amsterdams bejaardentehuis woont, 'precies een gevangenis waar je levenslang krijgt, want alles is achter je ver brand.' Het is wel een mooi huis, zegt ze, maar de omgeving be schouwt het helemaal als een bes jeshuis. En daar duikt dus onmid dellijk die omgeving op met dezelf de vooroordelen tegen oudere men sen, waarmee hei boekje 'Oudjes kijken' van de Nederlandse Fede ratie voor Bejaardenbeleid vol staat in een poging iedereen die het leest tan zulke uit de lucht gegre pen vooroordelen af te doen stap pen. Jammer genoeg gaal de hoop van die mevrouw uit het bejaardente huis niet helemaal in vervulling: een paar lezers zijn er boos om ge- worden dat er zo over bejaarden gedacht wordt. In feite zijn ze hel dus helemaal eens met wat er in hel boekje slaat (en met wat er in deze hoek uit overgenomen was) cn vinden ze dat zo n manier van denken en praten verboden moest worden, precies als het boekje. Een mevrouw die vaak in een be jaardentehuis komt, schrijft: 'Ver schillende mensen in dit tehuis hebben er zich bar aan geërgerd en zeiden: zie je, zo wordt er nu over ons gedacht en gesproken.' Een ou dere lezer uit Heerenveen vindt het stukje (dat vertalen we meteen maar weer met 'boekje') te negatief 'Het is immers niet 't beeld van ve le .jude mensen en nog minder van veel jongeren.' In zijn lange leven heeft hij veel liefde en vriend schap van jong en oud ondervon den. 'Wanneer jc in het volle le ven staal, ben je dikwijls zo druk met alle werk en beslommeringen, en dat weel je, dat begrijp je van jongeren en daarom denk je veel aan hen en draagt hen op.' 'Als de oudjes er eens niet waren', schrijft een meneer uit Lutjebroek 'Niemand heeft de eeuwige jeugd'. Een mevrouw uit Amerongen vond het maar een 'uiterst schandalig artikel' en een 'smerig stuk', wat we dan, met excuses aan de federa tie voor bejaardenbeleid, metech maar weer op rekening van het boekje schrijven. Ook deze me vrouw blijkt het in wezen voor honderd procent eens te zijn met de strekking van het boekje, dat om haar eigen woorden te ge bruiken dc uiterst schandalige en smerige vooroordelen tegen ou dere mensen zo snel mogelijk uit de wereld wil helpen, omdat ze nergens op slaan, zeker niet 'de' ouderen Een ding is wel zeker: Veel ouders geven hun kinderen, al s ze wat groter zijn, hun geboor tekaartje. Een leuke herinnering bij de babyfoto's in het album, maar er zijn veel meer mogelijkhe den. Op de dag dat het kind gebo ren wordt, komt er een krant uit (als het tenminste geen zondag is) met al het grote en kleine nieuws dat de wereld in die dagen schokte en in spanning of aangenaam bezig hield. Met politiek, sport, kerk. t.v.,- en filmnieuws, recepten en al die andere dingen 'uit moeders tijd'. En misschien zijn er behalve de krant nog wel andere dingen die interessant zijn om het kind een goed beeld te geven van de tijd toen het geboren werd. Post stukken. tandarts- en garagereke ningen die in 2000 wellicht erg laag zullen lijken, verzekeringspa pieren, misschien een voorwerpje, kortom alles wat samen een heel persoonlijk archiefje van een ge boortedag kan vormen. Het is een idee van de Amsterdamse uitgever Thomas Rap, die voor zijn eigen kinderen al zo'n archiefje heeft aangelegd. die vooroordelen bestaan en ieder een zou moeten meehelpen ze op te ruimen. Daar is het 'Oudjes kij ken' om te doen. Ergernis is een goed uitgangspunt, want mensen die ontevreden zijn, weten waar iets te verbeteren valt. Het boekje is voor een rijksdaalder te krijgen bij de Ntderlandse Federatie voor Bejaardenbeleid, Eisenhower laan 114, Den Haag. Tot slot een opmerking uit een uit voerige beschouwing van een lezer uit Amsterdam: 'Generaliseren is altijd onzin. Jeugd is niet altijd 'fris' cn oudjes zijn niet altijd 'stoffig.' Ik heb ook heel veel stof fige jeugd gekend naast frisse oud- Sinds kort bestaan er twee Mona Lisa's, want behalve het origineel uit het Louvre dat op het mo ment nog in Tokio tentoongesteld wordt is er in Japan nog een. Precies even groot als de eerste Mona Lisa en ook origineel, al is liet in zekere zin een kopie van de echte. Dc Japanner Isamu Goto heeft zijn eigen .Mona Lisa gecreë erd uit stukjes postzegel, compleet met geheimzinnige glimlach. Hij had er tachtigduizend postzegels en drie maanden voornodig 0111 tot het resultaat te komen dat hier op de foto te zien is. De wereldkampioen vlaggestok-zit- ten. zoals de 71-jarige Amerkkaan Richard (Dixie) Blandy zichzelf noemt, is bij het uitoefenen van zijn hobby overleden. Zondag toen hij alweer vier Jagen, vijftien me ter boven de grond, op een alumi- niumstoel op zijn vlaggestok had gezeten, viel hij met stok en al om. Beneden op het parkeerterrein van een winkelcentrum in een voorstad van Chicago, bleek hij een schedelbasisfractuur en talrij ke inwendige kneuzingen te heb ben opgelopen. Een drie uur du rende operatie kon hem niet red den. Blandy had naar beneden ge roepen dat hij nu wel eens van zijn stok af wilde. Daarvoor moest een met een kabel aan de vlagge- qiast verbonden caravan een stukje opzij, maar de caravan reed zo ver dat de verbindingskabel te strak kwam te staan en de metalen mast afknapte. Vólgens een familielid was het huizen op vlaggestokken Blandy's lust en leven. Een paar keer in zijn carrère werd hij (overigens :onder ernstige gevolgen) hoog op zijn paal dobr de bliksem getrof fen'. Het gemeentebestuur van Olden- zaal heeft zoveel klachten gekregen over hondenvuil op straat en m plantsoenen (dat schijnt het 01- denzaaJse groen geen goed te doen) dat het besloten heeft on middellijk op hondentoiletten over te stappen. Geen nieuw idee. wel goed (de honden moeten toch er gens naar toe) en bovendien hoe ven de honden van Oldenzaal het niet samen niet één toilet te doen. maar krijgen ze op verschillende ap een paar plaatsen in de stad. Daar vinden ze dan binnenkort de inmiddels gebruiKelijke stenen bak met zand, een plaspaal en allerlei aantrekkelijke hondenluchtjes. Voorlopig een experiment, ook voor de honden. 'Alleen de bagage. Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7