Kruisinga: verwijt ARP Verdrietig' Meeste zigeuners willen in klein kamp veilig Mevrouw Allende voor zes dagen in ons land Dennendal H. de Mooij: 'Prijsbeleid is zo niet te handhaven' Hendriks akkoord met splitsing Dennendal Politie arresteert Scherpe kritiek op minister Boersma drie textieldieven eer reparatie rncentrale Dodewaard ieuwe aanvallen voorzitter van itse Lagerhuis Neede waakt tegen pyromaan Weer of geen weer: Vader ontvoert zijn dochtertje Rivier in Guinee drooggevallen Grote centra 'erg ongezellig' en 'te weinig ruimte' geunerfamilie Hopic ft uitwiizine bedreigd Voor wonen in huis weinig belangstelling Uw Kunstgebit lOT/KWiAiRIITET DINSDAG 7 MEI 1974 BINXEXL VND T3/K5 Mevrouw Allende, de weduwe van de tijdens de staatsgreep om het leven jtkomen Chileense president Salvador Allende, is gistermorgen in Neder land aangekomen- Zij werd (zie foto) op Schiphol verwelkomd door me- rrouw Thomassen, de vrouw van de burgemeester van Rotterdam, en me vrouw Den Yyl. Mevrouw Allende brengt op uitnodiging van de Chili-beweging een bezoek tan zes dagen aan ons land. Vertegenwoordigers van de Chili-beweging om schrijven het doel van het bezoek van mevrouw Allende als een stimulans voor het verzet tegen de huidige junta van Chili en een aansporing voor Nederland om Chili geen financiële steun te verlenen. Mevrouw Allende wilde op de luchthaven geen persconferentie geven, maar antwoordde op vragen over de situatie in Chili: 'De economische toestand Is zeer slecht De inflatie is onvoorstelbaar groot Groenten en vlees zijn onbetaalbaar geworden. Men houdt zich in leven met thee en brood.' Van onze correspondente BREDA De Bredase politie heeft drie mannen aangehouden, verdacht van diefstal van textiel en sigaretten. Het zijn de 39-jarige schilder J. L., zijn broer de lasser W. L. (34) en de koopman M. Z. (33) allen uit Breda. De buit, die vermoedelijk honderddui zend gulden bedraagt, is nog niet ach terhaald. De zaak kwam aan het rollen, toen eind maart in een garage te Breda een grote partij lederen kleding, la kens en slopen gevonden werd. De drie zijn bekenden van de politie. Ze hebben nog geen verklaring afgelegd. Vervolg van pagina 1 Nieuw-Dennendal zijn) een aantal personeelsleden aanwijzen, van wie duidelijk is dat zij slechts in het kader van een door Nieuw-Dennendal geleide inrichting wensen te werken'. HAAG Bij periodiek onder- aan de kerncentrale Dodewaard opnieuw aanwijzingen voor haar- urtjes ontdekt. Het gaat om drie rdelen van het soort dat al eer- zulke moeilijkheden opleverde: de gangsstukken van het reactorvat de aansluitende pijpleidingen, al in vorige jaren vervangen over fstukken bleken bij de inspectie gaaf te zijn. Men is deze keer het gebruik van gevoeliger meet- nieken de feitelijke vorming van urtjes voorgeweest, aldus een me- iling van de directie. De vervan- j geschiedt op grond van aanwij- fm dat ze gaan komen, reparatie zal geruime tijd vergen, ik aan de aansluitingen op het re- orot is in Dodewaard vaak moei- omdat bij het ontwerp onvol- dde met de bereikbaarheid reke- f is gehouden. Het werk moet bo- lien snel gebeuren om de belas van de monteurs met radioactie- ftraling binnen de perken te hou- Het is daarom gebruikelijk dat reparatie eerst zorgvuldig 'droog' tfend wordt centrale zal niet voor half juni gebruik worden genomen. Van onze parlementsredactic - ROTTERDAM De controverse tussen CHU en ARP is gisteren weer groter geworden. Nadat de fractievorzitter van de ARP vorige week donderdagavond in Zaanstad in het openbaar verklaarde dat de samenwerking met de CHU toch wel 'ontmoedigend' is, zei zijn collega Kruisinga gisteravond in Rotterdam het verdrietig te vinden dat in de ARP termen als 'onbehoorlijk en ontmoedigend' te genover de CHU worden gebruikt. ADVERTENTIE Dr. Kruisinga, die gisteravond sprak tijdens de jaarvergadering van de CHU-kiesvereniging te Rotterdam-Hil- legersberg, viel de ARP ook nog op een ander punt aan. Sprekend over het plotseling weer ac tueel geworden probleem van de vei ligheid,, herinnerde hij aan de motie die zijn fractiegenoot Scholten in ok tober over de bestrijding van de mis dadigheid indiende. De KVP steunde deze motie. 'Jammer dat de ARP niet mee kon doen', zo merkte dr. Kruisin ga op. Dat er weinig samenwerking bestaat tussen ARP en CHU en veel meer ri valiteit in de Tweede Kamer, bleek vorige week ook, toen het ARP-ka- merlid J. N. Scholten en zijn CHU- collega Van Leijenhorst beiden een interpellatie wilden aanvragen over de regeringssteun aan het weekblad De Haagse Post. Mr. Scholten zal ech ter de interpellatie mogen houden, omdat hij zich net even eerder bij de voorzitter van de Tweede Kamer had gemeld. Onjuist Dr. Kruisinga betoogde gisteravond in Rotterdam, dat de ARP geheel onjuis te opmerkingen heeft gemaakt over het recht van de CHU een interpella tie aan te vragen over het midden- standsbeleid. De heer Roolvink heeft immers aangekondigd eventueel te willen interpelleren over het verloop van het prijsoverleg. Volgens de fractievoorzitter van de CHU is dit slechts een onderdeel van het prijsbeleid. Bovendien had de CHU reeds eerder een interpellatie- verzoek aangekondigd. Verder herinnerde dr. Kruisinga aan de motie van de CHU over het mid- lenstandsbeléid en vervolgde: 'Een fractie zou daarover geen interpella tie-aanvragen mogen indienen. En dat nadat uit cijfers zonneklaar was ge bleken, dat de motie niet was uitge voerd door dit kabinet-Den Uyl. Dat lijkt ons toch een volstrekt onjuiste stellingname. En dan daarbij met een kabinet, waarvan de CHU géén en de ARP wél deel uitmaakt. Een situatie waarbij laatstgenoemde partij ook binnen het kabinet derhalve op uit voering van de motie had kunnen aandringen. En dan worden er vanuit de ARP tegenover de CHU termen ge bruikt als onbehoorlijk en ontmoedi gend. Dat doet ons als CHU verdriet'. In het vervolg van zijn rede sprak dr. Kruisinga de vrees uit, dat de door het kabinet te treffen maatregelen voor de middenstand voor velen te laat zullen komen. Voorwaarden Als voorwaarden stelt de commissie, dat het Nieuw-Dennendalbestuur in overleg met haar iemand aanwijst, die belast is met de eindverantwoordelijk heid. Verder zal het Nieuw-Dennedal- bestuur iedere maand verslag moeten uitbrengen aan de commissie over de gang van zaken. Deze verslagen zul len, samen met de al aan ex-Dennen- dal-directeur drs. Carel Muller en zijn zeven (solidaire en daardoor ook ont slagen) stafleden gevraagde nota over de verwezenlijking van hun gedachten inzake de vernieuwing in de zwakzin nigenzorg, een uitgangspunt vormen voor het oordeel van de commissie over een definitieve splitsing van Dennendal. Het onderzoeken van de mogelijkheden daartoe is haar opge dragen door staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) Nog een voorwaarde is, dat de perso neelsleden van Nieuw Dennendal zich 'overeenkomstig het begin van ruim telijke scheiding" onthouden van iede re inmenging in de gang van zaken op Dennendal in Den Dolder. Hoewel de werkgroep Nieuw-Dennen dal nog moest vergaderen over het ul timatum van de commissie-Langemij- er, zag het er gisteravond laat niet naar uit, dat men hieraan toe zou ge ven. Woordvoerder Jan Mulder noem de het opnieuw een 'blackpout van de commissie'. 'Het zou er in de praktijk op neerkomen dat er voor ongeveer 57 personeelsleden plaats is bij Nieuw-Dennedal, en dat we de overige honderd in de kou zouden moeten la ten staan. Ik zie het dan ook zeer somber in. Trouwens ook een groot deel van de pupillen wordt op deze manier buiten spel gezet', aldus Jan Mulder. Nog niet is duidelijk, of in het kader van het voorstel-Langemeijer ook Ca rel MuUer en de zeven ontslagen staf leden ln de nieuwe inrichting weer aan het werk kunnen gaan. Van onze sociaal economische redactie UTRECHT Het prijsibeleid is in zijn huidige vorm niet meer te handhaven. De heer H. de Mooij, voorzitter van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCO'V) zei dit gisteren op de jaarvergadering van de Christelijke Slagerspatroons in Utrecht. Aan ondernemers in het midden- en kleinbedrijf worden regels opgelegd, die met de regelmaat van de klok worden gewijzigd en waar alleen een groep deskundigen nog uit kan ko men. aldus de NCO V-voorzitter. De middenstanders zijn bijvoorbeeld ver plicht een nauwkeurige administratie bij te houden van de in- en verkoop prijzen van al hun produkten, een on mogelijke opgave, aldus de heer De Mooy. Er zijn volgens hem boetes uit gedeeld van enkele honderden gul dens omdat een middenstander niet precies van dag tot dag het verloop van in- en verkoopprijzen van plastic vuilniszakken hebben bijgehouden. Het voormalige AR-kamerlid uitte ook scherpe kritiek op zijn partijgenoot minister Boersma (sociale zaken) die bepaalde leiders van middenstandsor ganisaties het nastreven van 'duistere politieke doeleinden en het oproepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid' heeft verweten. 'Voor deze minister heb dk maar een advies, ga deze weg niet op wees wijzer', aldus de heer De Mooy. En: 'Nodig de mlddsenstandsvoorzitters uit om te praten wat er uit te praten is'. Kritiek had de heer De Mooy ook op de fractievoorzitter van de PvdA, drs. Ed van Thijn. 'De PvdA wil als het er op aankomt eigenlijk alleen maar wat voor kleine middenstanders doen. Maar echt middenstandersbeleöd richt ADVERTENTIE N'DEN (Reuter) Twee vooraan- inde leden van de Britse Labour tij hebben aangedrongen op het slag van Edward Short, de voorzit- van het Lagerhuis, die in op aak is gekomen omdat hij in 1963 i van een zakenman heeft aangeno- i Zondagavond verklaarde sir Ar- r Irvine, die in de vorige Labour ing een hoge post op het minis- e van justitie bezette, dat het aan- fen van Short als voorzittervan Lagerhuis ondenkbaar is. 'eren kreeg Irvine steun- van de irmalige Labourminister van mari- Christopher Mauphew. ussen heeft Reginald Maudling, die 'g jaar als Conservatief minister 1 binnenlandse zaken aftrad in ver- id met een corruptieaffaire, toege en dat hij in 1966 een brief aan de ering van Malta heeft geschreven erin hij' een aanbeveling deed ten nste van de architect John Poulson er de bouw van ziekenhuizen op Ha. Poulson zit thans wegens cor- »tie een gevangenisstraf van zeven pit Van een verslaggever NEEDE Vermoed wordt dat branden, die de laatste tijd in Neede gewoed hebben en waarbij al voor een ton schade aangericht is, het werk zijn van een pyromaan. De brand woedde in kapschuren en brak meestal uit tussen twaalf en twee uur in de nacht van vrijdag op zaterdag. De rijkspolitie heeft beslo ten verscherpt toezicht te houden en heeft daarvoor de medewerking van de burgerij ingeroepen. Nat wegdek, slechte bestrating, noodstop... de Michelin zX radiaalband geeft u onder alle omstandigheden een grimmige greep op de weg. Onvoorwaardelijk en altijd! Enomdatdezeveiligebandzo'nlagerolweerstandheeft, rijdt u nog zuiniger ook. Auto's op Michelin radiaal- banderi verbruiken 6 tot 10% minder brandstof. Dat is beproefd en bewezen] H. de Mooij zich op het gezondhouden en het zo nodig gezondmaken van de gehele middenstand', aldus de heer De Mooy. Van onze parleanentsredactie DEIN HAAG Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) staat achter het voorstel van de commissie-Langemeijer aan de werkgroep Nieuw-Dennendal tot een voorlopige "ruimtelijke scheiding*. Nadat dit voorstel gistermiddag uit voerig was besproken in de vaste Ka mercommissie voor Volksgezondheid, zei de staatssecretaris altijd achter de standunten van de commissie-Lange meijer te hebben gestaan en geen en kele reden te zien dat deze keer niet te doen. De Kamercommissie was in spoedzit ting bijeengekomen op verzoek van de VVD-er mevrouw Veder-Smit naar aanleiding van de mislukte poging vo rige week de beheerder van Dennen dal, de arts. R. W. Gay Balmaz te ont voeren. Iets waar overigens de werk groep Nieuw-Dennendal zich onmid dellijk van heeft gedistancieerd. Hoe wel de commissie zij het niet una niem besloot geen mededelingen te doen over het overleg met staatssecre taris Hendriks, zei deze na afloop de poging tot ontvoering 'afschuwelijk' te vinden. Mevrouw J. van Leeuwen (ARP), voorzitter van de Kamercom missie, zei hierover: 'Zo iets moest niet getolereerd worden' Laatste kans Socialistische leden van de commissie lieten weten, dat het voorstel van de commissie-Langemeijer hen niet tegen de borst stuit. Dr. Bram van der Lek (PSP), die zich zeer uitvoerig in de kwestie-Dennendal heeft verdiept en de regering kortgeleden nog interpel leerde over Dennendal, zei het voor stel te zién 'als de laatste kans voor Nieuw-Dennendal'. De commissie-Langemeijer heeft nog bekend gemaakt, dat 'bij niet-aanvaar- ding van haar voorstel aan ingrijpen de maatregelen niet zal zijn te ontko men, als gevolg waarvan mede de kans op realisering van een Nieuw- Dennendal elders vrijwel uitgesloten zal zijn. De commissie heeft het afge lopen weekeinde zeer langdurig verga derd over de situatie op Dennendal, mede naar aanleiding van de ontvoe ringspoging van de beheerder en van acties van groepen ouders, die in Den Dolder met Nieuw-Dennendallers op de vuist wilden. Sinds gistermorgen wordt Dennendal 'bewaakt' door twee rechercheurs in burger van de Zeister politie. De commissie stelt met na druk, dat ze met deze voorgestelde 'ruimtelijke scheiding' niet vooruit loopt op haar oordeel over de wense- lijkheid en de vormgeving van een eventuele experimentele inrichting Nieuw-Dennendal. Van een verslaggever HEERENVEEN De vierjarige Wal- ra Pablos uit Heerenveen is tegen de wil van haar moeder door haar vader naar Spanje ontvoerd. De vader. Fransiscos Pablos (33) scheidde vorig jaar na een huwelijk van bijna zeven jaar, van de Heeren- veense Time Jansen (28). De twee kinderen, Walra van vier en Suzanne van twee jaar, werden aan de moeder toegewezen. Dc heer Pablos heeft dat besluit altijd krachtig bestreden maar de laatste tijd scheen hij erin te be rusten. Geregeld bezocht hij zijn vrouw en zijn kinderen. Ook dezer da gen kwam hij weer in Heerenvetn en vroeg hij de kinderen mee voor een autoritje. Suzanne was ziek en kon niet mee. De moeder ging er wel ak koord mee dat de oudste meeging. Pa blos beloofde over epn paar uur terug te zijn. Toen dat niet het geval was, lichtte de moeder de politie in. Het bleek dat Pablos inmiddels met Walra het vliegtuig naar Spanje genomen had. Pablos heeft jarenlang in een horeca bedrijf in Heerenveen gewerkt. Sinds korte tijd werkte hij als kelner in Frankrijk. DAKAR (AFP) In grote delen van Guinee zijn door de aanhoudende droogte de rivierbeddingen droog ko men te liggen. In Guinee, dat aan de zuidkant van de Sahelzone ligt, begint de regen doorgaans eind april te val len, maar nu bleef het ook in de eer ste week van mei volkomen droog. De droogte in Guinee treft ook de buur landen omdat veel rivieren die door deze landen stromen, hun bronnen in Guinee hebben. ITERDAM Op het ministerie Justitie wordt de uitwijzing van Joegoslavische zigeunerfamilie Ho- voorbereid. Deze uitwijzing zal t zoals het plan was, vandaag ge uren, maar morgen of overmorgen, de Brandpunt-uitzending van zon avond heeft Release vijf aanbiedin- i van particulieren gekregen die de lilie Hopic een terrein aanbieden 1 te gaan wonen. Deze aanbiedingen rden onderzocht DEN BOSCH Verreweg het grootste deel van de zigeuners in ons land heeft een erge hekel aan de nieuwe grote woonwagencentra. Zij vindt deze» bijna zouder uitzondering, te vol en te druk en verder vinden zij, dat deze kampen erg on" gezellig zijn en dat er weinig ruimte is. Bijna alle zigeuners geven dus de voorkeur aan het wonen in kleine, gezellige kampen. Ook het wonen in een huis is voor de meeste zigeuners niet bijzonder aantrekkelijk. Zij vinden dat zij dan hun vrij heid volledig kwijt zijn. Voor al de mannen zijn niet erg ge steld op een huis, de vrouwen voelen er over het algemeen wel meer voor, maar zij leg- sen zich op dit punt neer bij de voorkeur van hun man. D ze gegevens zijn afkomstig uit het rapport 'Wonen in een huis op wielen' van Marten de 'boer en Anton van Winden, twee studenten van de rijksu niversiteit van Leiden. Zij hebben in 1972 een onderzoek ingesteld onder 231 zigeuners op kampen in Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. Het percentage ondervraagde iigeuners, dat de grote woon wagencentra positief beoor- leelde was maar schrikbarend klein, namelijk 3,6 procent De rest had geen goed woord over voor deze mammoetkam- >en, die indertijd met zoveel geestdrift uit de grond ge dampt zijn door het ministe rie van CRM. Het voordeel van de kleine kampen weegt zelfs zo zwaar, dat men niet naar een groot kamp zou ver huizen, zelfs al werden de kleine kampen duurder en de grote kampen goedkoper en zelfs al zou men weer gemak kelijk van zo'n groot kamp kunnen vertrekken. Van de ondervraagden stond ruim vijftien procent inge schreven voor een huis, maar voor een belangrijk deel wa ren deze inschrijvingen het gevolg van de angst anders aaar het grote, regionale woonwagenkamp te worden weggesleept. De helft van de xidervraagden had al eens in »en huis gewoond, maar was weer teruggekeerd tot dc oor spronkelijke woonvorm. Vaak was dit het gevolg van het 'eit, dat met name de mannen oeslist niet konden wennen san het wonen in een huis. Een huis wil ik absoluut niet Ie zit tussen vier muren, je lebt geen vrijheid en bent als ïen vogel in een kooi. Na nijn trouwen hebbèn we tot lriemaal toe geprobeerd in sen huis te wonen, omdat mijn vrouw het graag wilde, maar het was niet uit te hou den. Een paar maanden in een huis is wel goed, maar 's zo mers -wil je weg", zegt een zi geuner. Zijn vrouw zegt het liefst in een huis te zitten, maar voor haar man weer in iert wagen te zijn gaan wonen. Zij mist vooral de ruimte van het huis en het feit, dat ze de kinderen er apart kon laten slapen. Een ander aspet aan het hui- zenvraagstuk is de financiële kant Voor 13,6 procent van de ondervraagden is het geld een beletsel om in een huis te gaan wonen. Zij zouden hun wagens verlaten, wanneer zij gratis in een huis mochten wonen. 22,4 procent van de jndervraagde zigeuners wil wel in een huis gaan wonen, naar dat moet dan wel een al- eenstaand huis met een tuin n een dorp zijn. Bovendien ou men in een huis gaan wo- ïen, wanneer de familie dit >ok zou doen. De familieband is namelijk erg vast onder de igeuners en is dan ook vaak ie oorzaak van het op bepaal- e plaatsen blijven (omdat de amilie er ook verblijft). 'an de ondervraagden zou 25 rocent in een huis gaan wo- en als dat beter voor de kin eren zou zijn, maar dat laat- te acht men in de meeste ge- •allen niet bewezen. Andere gegevens uit dit on derzoek: de zigeuner trouwt over het algemeen jong en heeft veel kinderen; 78,6 pr>- cent van de ondervraagden leeft van de Bijstandswet; 62,9 procent van hen is analfabeet, 74,3 procent van alle wagens verkeert in goede staat, ruim tien procent van de onder vraagden woont in een grote oungalowwagen; vijftien pro- :ent van de zigeuners, die bij het onderzoek betrokken wa ren, heeft in een concentratie kamp gezeten en van bijna al- e geënquêteerden zijn in de rweede Wereldoorlog familie eden gedeporteerd. Tenslotte nog iets over de toe- ;tand van de (meestal kleine) kampen, waar de zigeuners stonden: op bijna alle bezoch te kampen ontbraken belang rijke voorzieningen, zoals /oldoende toiletten en kranen, jergruimten, een werkterrein, goede elektrische leidingen etc. Verder komt het nogal sens voor dat vlak naast de campen de plaatselijke vuil nisbelt ligt. (ADVERTENTIE) lil v zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentoflx-poeder op de gebitsplaat en deze ongemakken bestaan voor U niet meer; Dentoflx geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygiënisch in het gebruik. Bij apotheken en drogisterijen, ƒ.2,63. RITA 'II weet nu onmiddellijk wat u moet komen repareren

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5