verpleegkundige Jazzmaster-serie op Mercury-label uv SCHOOL BEDRIJF VAKBOND Het weten waard voor iedereen die de beroepsopleiding wil volg Universiteit van Rotterdam wil een literaire faculteit Amnesty doet beroep op donorlanden Indonesië Behoefte opgeleide verpleegkundigen snel onderzoeken Callaghan wilde nu wel praten IBatimrgiils voor bes en hei Kok (NW) in Engeland opleiding tot ziekenverzorgende Inschrijving van leerlingen voor het schooljaar 1974/1975. Diakonesseninrichting "Bronovcf Diaconessenhuis te Voorburg, Nebo Ziekenhuis ver TROUW/KWiAiRiTETT DINSDAG 7 MEI 1974 BINNENLAND T30/1 QiUW tr? Goed nieuws voor de fans: door Rud Niemans In een enkel opzicht heeft het vanouds aan Philips gelieerde Mer cury-label een markante rol gespeeld bij de registratie van na oorlogse jazz op de plaat: de allereerste 25cm"LP van Oscar Peter- ton met Ray Brown uit maart *50, kwalitatieve uitschieters van Clifford Brown en Sarah Vaughn en ja de 2 lp*s van het Gerry Mulligan Sextet. Mijn hoop dat ook deze items weer herperst worden, gaat gloren bij het nieuws dat Phonogram de thans 14-de- lige Jazzmaster-serie (in speciale aan bieding 10) gaat uitbreide met al bums van Dinah Washington (sings Bessie Smith), Bud Freeman (at Con don's) en de befaamde 'Lullabye of Birdland'-session van Sarah Vaughan met o.a. trompettist Cliffors Brown. Er zijn bovendien nog 6 andere Ip's voor release medio '74 in voorberei ding. Ook Mercury en het sublabel Ema- roy-pakken eens ferm uit, klaarblijke lijk. De serienummers verspringen soms wat vreemd, en waarom enkele items in een vlees-nog-vis soort stereo moesten worden uitgebracht, blijft on duidelijk. Toch is het (zeker voor die prijs) best een leuke serie, van een uiteraard sterk fluctuerend muzikaal niveau. Van uitsteker d gehalte zijn 'Something old, something new' van Gillespie (van april '63;, de Mingus-lp •Pre-Sird' met grote bezettingen uit mei '60 en de M. Roach'Clifford Brown en Cannonball and Coltra- ne-lp's. Dit is een goede, met James Moody en een alert, swingend ritme team Kenny Barron, Chris White Rudy Collins, uiterst geïnspireerd bopwerk leverend. De Mingus-lp met 24- en 11-mansbezettingen werpt het licht op jeugdwerk van Mingus nog niet door Parker, doch deste- meer door Ellington, de lcerk en de blues beïnvloed. Een werk als 'Half- mast Inhibition', dat hij schreef op 18-jarige leeftijd, laat horen hoe onbe vangen hij ook invloeden van 'buiten af (Debussy, Ravel) onderging. In de bezettingen hoort men o.m. Eric Dolphy, Yussef Lateef en Booker Er- vin. Sleutelfiguur Miles Davis ia de niet aanwezige sleu telfiguur van de in febr. '59 gemaakte Cannonball 'Coltrane-opnamen. Bei den bouwden in Miles' historische Eroep aan de volwassenwording van un muziek, ze stonden op het punt om door te breken. Miles' ritmesektie Mynton Kelly-Chambers-Cobb assis teert bekwaam. Brownie en Mach Ro- ïch en die zalig flegmatieke tenor Ha rold Land, pianist Ritchie Powell en bassist George Morrow maakte zowel in aug. '54 als in febr. '55 een reeks opnamen, waarvan die uit '54 voorna melijk op 'jazzmaster 322' staan. Ik prefereer lichtelijk die welke ooit op Emarcy onder de titel 'Study in Brown' verscheen, op de onderhavige lp staan o.m. Cliffors Brown-werkjes w.o. 'Joy Spring", én der fraaiste jazzthema's die ik ken. De serie biedt voorts een lp met filmmuziek van Mi- les Davis voor 'Liït naar het schavot' (sfeerbepalende achtergrondmuziek) en van Art Blakey's Jazzmessen- rers voor 'Les femmes disparaissant', beide projekten stammend uit de pe riode dat de jazz als soundtrackmedi um voor (nouvelle vague-)films zijn eerste serieuze kansen kreeg. Davis' "Lift'-muziek werd1 ook ooit gekoppeld aan drie sextetstukkpn uit mei '58 op de Fontana-lp 'Jazztrack' uitgebracht. 14 jaar geleden. Ook Carner is com pleet met 'Misty' aanwezig. 8 stukken uit '54-'55 en 2 helemaal uit '46. Eén ervan is 'Frantonality'. een staccato achtig Carneritje dat ik ooit op een 78-toerenplaat kocht, de hemel te rijk. Erroll, de individualist, is géén cate- - gorie onder te brengen, ook niet in het plaatselijke telefoonboek waarop hij vaak gezeten was. Sommigen heb ben een levenslang zwak voor Carner en ik reken mij daartooe. Overdreven En daar is Lionel Hampton's 'Apollo- hall Concert'. Nou, dat is overdre ven. want precies één stuk, 'Stardust', is daar volgens Jaspen op 28 okt. '54 opgenomen, de rest werd een week la ter in Düsseldorf vastgelegd. Hampton trok met een rammelend swingorkest forse sporen door het nette Europa, in de Apollohal ging men ooit hem ter ere gezamenlijk door de vloer. Het orkest op deze plaat is om weg te gooien, er tussendoor zijn er momen ten van schitterende muziek, van de vibes-president zelve dan. Zeer aanbe velenswaardig is ook het 'Olympia' concert van Blakey's Messengers. Parijs 'nov. dec. '58, met Benny Gol- ion wijlen Lee Morgan en de onlangs Engelse orkestleider Geraldo overleden LONDEN Op 69-jarige leeftijd la in Londen Geraldo, een van de popu lairste Engelse orkestleiders uit de ja ren dertig en veertig overleden. Ge raldo, wiens eigenlijke naam Gerald Bright was, kreeg zaterdag op vakan tie in Zwitserland een hartaanval. Hij begon zijn carrière in de lichte mu ziek als begeleider op de piano van 'stomme' films. Vervolgens speelde hij in orkestjes op oceaanstomers tussen Engeland en Amerika. Met een door hem geformeerd tango-orkest speelde hij in de jaren dertig in het Savoy Hotel en trad daarna verder in Enge land en in het buitenland op. ROTTERDAM Er ligt een aanvraag bij de minister van onderwijs en we tenschappen tot Instelling van een li teraire faculteit van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam. Deze universiteit is gereed om al in september, als het nieuwe studiejaar begint, een aantal studenten voor enkele studierichtin gen van die literaire faculteit te ac cepteren, aldus de nieuwe rector van de universiteit, prof. dr. P. W. Klein. Prof. Klein zei, dat de literaire facul teit van de Erasmus Universiteit niet, zoals die in Tilburg, bedbeld is ter opleiding van leraren. Zij wil geen ta lenstudieprogramma hebben. 'We heb ben drie poten om op te staan, 'aldus prof. Klein'. Een maarschappelijk-his- torisch-economische een kunstbeleids- studierichting en een richting algeme ne talenwetenschap. Verder denken wij ook aan een postdoctorale vor ming op alle gebieden, voor alle fa culteiten, zeker niet alleen voor de li teraire faculteit. Juist voor de literai re faculteit hebben wij daaraan nog niet gedacht.' 'De literaire faculteit AMSTERDAM Ter gelegenheid van de zestiende conferentie van de IGGI de groep landen die Indonesië met ontwikkelingshulp bijstaan d} vandaag en morgen in Amsterdam ge houden wordt, heeft Amnesty Interna tional een dringend beroep gericht aan de regeringen van de donorlan den en hun afgevaardigden naar de conferentie. Men wijst hierbij op de nog altijd in Indonesië aanwezige tienduizend poli tieke gevangenen, die onberecht de gevangenissen, kampen en het eiland Baroe bevolken. Amnesty Internatio nal heeft goede hoop dat minister Pronk, evenals hij dat vorig jaar deed, bij de Indonesische delegatie zal aandringen om in hun land de be zorgdheid over het lot van de politie ke gevangenen over te brengen. kan worden gevestigd op de terreinen van de gebouwen van de medische fa culteit. Over zijn ideeën betreffende de post-doctorale vorming zegt prof. Klein, dat hij het gewenst acht, bin nen een universiteit een wetenschap pelijke elite de gelegenheid tot ont plooiing te bieden. HAA RLEM De Nederlandse Vere niging van Verpleegkundigen en verzorgden dringt er in een telegram aan staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) heid) met klem op aan voorrang te geven aan een onderzoek naar de be hoefte aan opgeleide verpleegkundi gen en ziekenverzorgenden. Alleen uit gegevens daarover is volgens de vere niging af te lezen, in hoeverre indivi duele instellingen voor gezondheids zorg door moeten gaan met het oplei den van deze beroepsbeoefenaren. De vereniging is ongerust over de ge volgen van de maatregelen die de staatssecretaris in november 1973 heeft afgekondigd, waaronder een per soneelsstop voor de ziekenhuizen. De vereniging maakt zich vooral zorgen over de werkgelegenheid van leerlin gen nadat zij hun diploma hebben ge haald. De staatssecretaris stelde vorig jaar zelf voor gesprekken te zullen gaan voeren met de vakorganisaties Daarop verzocht de Nederlandse Vere niging van Verpleegkundigen en Ver- STRAATSBURG (ANP) De zitter van het Europese parleo mr. C. Berkhouwer, heeft in Stri burg de ontmoeting gehad met Britse minister van buitenlands# ken James Callaghan, waartoe da windsman enige tijd geleden iPfl- Luxemburg niet bereid was. De Labour Partij heeft tot nu toe weigerd afgevaardigden naar Strj burg te zenden, zodat Hoger- en gerhuis slechts met Conservatievee Liberalen in het Europese parlen zijn vertegenwoordigd. De labourn ring van Harold Wilson wil, de on handelingen over de voorwaa: waaronder Engeland tot de Euro; Gemeenschap is toegetreden, her nen. zorgenden in januari van dit jaar een gesprek met de staatssecret waarop tot nu toe geen reactie ontvangen. Inmiddels heeft het delijke Actiecomité Gezondheids: dat actie voert tegen de bezulni op de gezondheidszorg, een protet eenkomst georganiseerd, die op f in Utrecht zal worden gehouden. Cannon Ball Adderley •ook al veel te jong gestorven pianist Bobby Timmons. De Messengers in hun sterkste formatie, waarvoor Col- son dé sterke stukken schreef. En dan zijn er nog 5 lp's o.a. de niet zo gelukkig plaatontmoeting tussen Roach en (Buddy) Rich uit '59 en Co leman Hawkins and the Trumpetkings (lekkere muziek uit '44). Te veel alle maal om hier in extenso te bespreken. lonesco schrijft stuk voor toneelgroep Appel DEN HAAG De Franse toneel schrijver Eugène lonesco heeft To neelgroep de Appel toegezegd zijn eerstvolgende stuk speciaal voor deze groep te zullen schrijven. Het werk krijgt de vorm van een scenario waar bij alle ruimte overblijft voor impro visatie. lonesco was het afgelopen weekeinde in het Scheveningse.Theater aan de Haven waar De Appel de vijftigste voorstelling gaf van zijn stuk Macbett. Hij vond dat De Appel erin geslaagd was zijn bedoelingen het meest duide lijk weer te geven. De voorstellingen van Macbett in andere landen, zowel in Frankrijk als in Engeland, waren traditioneler van vorm. Vooral het groteske van de Appel-voorstellingen sprak de auteur erg aan. lonesco zegde toe alles in het werk te stellen de Appel-voorstelling van Mac bett geplaatst te krijgen in het inter nationale festival van Avignon of van Nancy. De Appel gaat in de komende maanden met deze produktie ook voorstellingen geven tijdens festivals in Duitsland en Finland. D« MlnnestreeP to R. "t Ging zó goed met ons amateurtoneel, dat we dringend ruimte nodig hadden om te repeteren. Adverteren, zei Geesje. O.K. In de krant zo'n rubriek- advertentie gezet, hoogachtend Minnestree!. Gelukt We kregen een oude garage in huur van een toneelminnaar. Zelf opgeknapt De kuituur in R. Is gered.' Het dagblad Ie uw kulturele kontaktadres. door Dr. J.Graf en M.Wehner Wat aaar buiten leeft en groeit. Aan de hand van dit boek herkent de wandelaar gemak kelijk planten en dieren die hij in bos en veld tegen komt. Voor natuurliefhebbers een kostelijke gids. 2e druk, gebonden f 19.90 Verkrijgbaar In da boekhandel LJ. VEEN WAGENING2N Chopin-concours DEN HAAG Van 7 tot 28 oktober 1975 zal in Warschau het negende in ternationale Pianoconcours 'Frédéric Chopin' worden gehouden. Deelne ming staat open voor pianisten tussen 17 en 30 jaar. Aanmeldingen bij secre tariaat of the ninth F. Chopin inter national Piano Competititon Okólnik 1, Warsaw 00-368, waar ook nadere in lichtingen kunnen worden verkregen. DEN HAAG Van vandaag tot vrij dag brengt de voorzitter van het NW, Wim Kok, een bezoek aan En geland. De heer Kok zal er spreken met vakbondsfunctionarissen en ambte naren. Hij zal onder meer ontvan gen worden door de directeur van het Britse wekgeversvertond, Cambell Adamson. De heer Kok is voor dit be zoek uitgenodigd door dj Britse rege ring. RICHARD HOOGLAND STICHTING UTRECHT Stichting tot verzorging •n verpleging van bejaar den en langdurig zieken, uitgaande van Gtrefor» meerde an Christelijk» Gereformeerde Kerken OPROEP AAN JONGEREN die de uitdaging aandur- ven van een verantwoorde lijk beroepen de wil hebben om mee te helpen om de passieve mens weer aktief te maken en de toe wijding om ook de ernstig zieken te verplegen. Ten behoeve van het ver pleeg- en reaktiverings- centrum „Tamarinde", Neckardreef 6 te Utrecht, kan men zich opgeven voor de nieuwe kursus voor welke In september e.s. be gint. Om tot deze opleiding te worden toegelaten moet men de leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en na het basisonderwijs minstens 3 jaar voortgezet onderwijs hebben genoten. De opleiding duurt 2 Jaar en vangt aan met een pré- klinische periode van ca. 10 weken, dat is een proef tijd. Het theoretisch onderwijs omvat: de zorg voor de zie ke mens, de kennis van de zieke mens en algemene en sociale vorming. Het praktisch onderwijs omvat: het verplegen en verzorgen van zieken. Belangstellenden kunnen zich melden bij mevr. zr D. A. Groeneveld. adjunkt-di- rektrice. tel. 030-611211. die ook gaarne nadere In lichtingen zal verstrekken. Het is een hele overgang, die eerste baan. Vaak stap je als een kat in een vreemd pakhuis, ie krijgt te maken met arbeidsvoorwaarden en beloningssystemen, met cao's en sociale verzekering, met rechten en plichten van werkgever en werknemer, met machts- en gezagsverhoudingen in de maatschappij. Het zijn vaak ingewikkelde zaken. Maar je hoeft er niet ALLEEN voor te staan. Werknemers moeten die zaken samen regelen. Daar hebben ze vakbonden voor opgericht. Ook vakbonden die in de geest van het Evangelie werk en welvaart willen verdelen, die verhoudingen tussen mensen en landen rechtvaardiger willen maken, kortom: die willen meewerken aan de opbouw van een maatschappij in christelijke zin. Het CNV geeft daarover graag inlichtingen. Vraag ze aan met onderstaande bon, in een gesloten envelop, zonder postzegel, geadresseerd aan: CNV-antwoordnummer 1096- Utrecht Naam:m/v Adrei: Woonplaats: Geboortedatum: ...L...*, Beroep: Vereniging voor Christelijk Beroepsonderwijs te Amsterdam Eerste Amsterdamse Christelijke school voor Beroepsonderwijs/h.n.o. Frederik Hendrikstraat 111-115, telefoon 842423. Direktrice: Mw. E. M. S. Schoonderbeek. Spreekuur: volgens afspraak. Tweede Amsterdamse Christelijke school voor Beroepsonderwijs/h.n.o. Rustenburgerstraat 436, telefoon 790066. Direktrice Mw. R. Kloosterhuis. Spreekuur: dinsdag 14.00-15.00 uur en volgens afspraak. Derde Amsterdamse Christelijke school voor Beroepsonderwijs/h.n.o. Duinluststraat 20, tel. 369591 Direktrice Mw.'A. Buurman. Spreekuur: volgens afspraak. Vierde Amsterdamse Christelijke school voor Beroepsonderwijs/h.n.o. Derkinderenstraat 44, telefoon 170413 Direktrice Mw. E. H. Snethlage Spreekuur: dinsdag 14.00-16.00 uur. Aan de scholen kan worden Ingeschreven voor de volgende opleidingen: DE 4-JARIGE OPLEIDING LAGER HUISHOUD- EN NIJVERHEIDSONDERWIJS (L.H.N.O.) DE 4-JARIGE OPLEIDING LAGER ECONOMISCH EN ADMINISTRATIEF ONDERWIJS (L.E.A.O.) (alleen aan de 3e school) Om toegelaten te kunnen worden tot de brugklas moeten de leerlingen de zes klassen van de basisschool met goed gevolg hebben doorlopen. DE 4-JARIGE OPLEIDING INDIVIDUEEL HUISHOUD- EN NIJVERHEIDSONDERWIJS (I.H.N.0.) (alleen aan de 2e en 3e school) Om toegelaten te kunnen worden tot de brugklas van het I.H.N.O. moeten de leerlingen 6 jaar basisonderwijs hebben doorlopen. DE OPLEIDINGEN MIDDELBAAR HUISHOUD- EN NIJVERHEIDSONDERWIJS (M.H.N.0.) Vooropleiding in het algemeen diploma L.H N.O.-T. en M.A.V.O. M.H.N.O.-OPLEIDING EN Eerste school: Opleiding kostuumnaaien - duur 2 joar Opleiding inrichtingsassistente (INAS) - duur 2 jaar Tweede school: Opleiding kostuumnaaien - duur 2 jaar Opleiding kinderverzorging/jeugdverzorging (K.V./J.Y.) - duur 2 jaar Derde school: Opleiding oriëntering verzorgende beroepen (O.V.B.) - duur 1 jaar. Opleiding kïnderverzorgïng/jeugdverzorging (K.V./J.Y.) - duur 2 jaar Vierde school: Vormingsklas voor leerlingen in het bezit van het MAVO-dlploma of overgang naar de vierde klas voor HAVO of VWO. of het einddiploma hiervan - duur 1 jaar. In onze Opleidingsschool starten ln augustus, november en tebruart nieuwe opleidingen tot verpleegkundige. Verpleegkundige. Een beroep met toekomst Een beroep waarin je geen „nummer" bent, maar als mens gewaardeerd wordt Omdat je immers werkt voor ménsen. Verpleegkundige is vandaag de dag een beroep voor vrouwen èn mannen. Vraag een oriënterend gesprek of een lolder aan bij één van de in de school samenwerkende ziekenhuizen. Toelatingseisen: minimaal diploma Mavo-4, Havo of een daarmee gelijk te stellen opleiding. Minimale leeftijd 17 jaar en 7 maanden. Alle verdere gegevens over salariëring, huisvestingsmogelijkheden enz. staan in onze folder. Eén telefoontje en hij wordt nog deze week per post thuisbezorgd. Bronovolaan 5, Den Haag.Telefoon (070) 264141. Fonteynenburghlaan 5,Voorburg.TeIefoon (070) 906700. Scheveningseweg 106,Den Haag.Telefoon(070)512171. 'ros| pn) istit imsl (rnh s-Gi lilvc lijm ott ijsv ilbi tre laa We Pnn 1921 Ifdi 36:

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 30