Synodepraeses antwoordt dr. Gericke Geestelijk reveil in Sierra Leone Uit de kerkbladen Vandaag Conferenties Trouw Kwartet Regering wil ook senaat betrekken bij machtigingswet Ds. H. van den Brink ridder Oranje-Nassau overleg Burgemeester uit 'ongenoegen' over politieke partijen Die hebben wat over voor hun geloof Voorbereiding tweede pastoraal Orthodox beraad voor Djakarta Beroepingswerk lllmtlU Nieuwe boeken TROUW kW VKitlJl* KERK T2/K2 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De praeses van de generale synode van de ge- 1 reformeerde kerken, dr. A. Kruyswijk te Enschede, heeft de Zuid- afrikaanse dr. J. S. Gericke geantwoord op dienst open brief aan de gereformeerde synode (waarover wij zaterdag berichtten). In zijn antwoord zegt dr. Kruyswijk er volledig begrip voor te hebben dat dr. Gericke diep getroffen werd door het besluit van de gereformeer de synode tot steunverlening aan het anti-racismefonds van de wereldraad van kerken, maar dat hij toch aanleiding vindt een aantal 'ingrijpende misvattingen' in de brief van dr- Gericke recht te zetten. Dr. Kruyswijk begrijpt best dat dr. Gericke's indrukken na diens vertrek uit Lunteren vervaagd zijn en daarom herinnert hij dr. Gericke eraan 'dat u vóór onze behandeling van het anti- racisme-programma tegenover het mo- deramen van de synode hebt verkl aard dat de betreffende rapporten cn voorstellen u waren meegevallen. Daarmee laat zich moeilijk verenigen de klacht in uw brief dat wij welis- waar de ene hand vriendschappelijk naar de Zuidafrikaanse geloofsgenoten uitsteken, maar dat onze andere hand met bloed is bevlekt'. In zijn brief betoogt dr. Kruyswijk verder dat het thans genomen synode besluit berust op een synodale uit spraak van 1972 (waarin elke discri minatie die politiekee n sociale rech ten en vrijheden van groepen beknot of afhankelijk stelt van het inzicht van de heersende machten, principieel werd verworpen) en 'volledig gericht is op de vrede en gerechtigheid voor I alle volken' en dus allerminst een "oorlog op grote schaad tegen Zuid-Af- rika' beoogt Juist ook uit vrees voor een oorlog in Zuid-Afrika, aldus dr. Kruyswijk, heb ben wij 'er bij uw kerk steeds op aan gedrongen alle middelen aan te wen den om de door God gegeven mensen rechten voor zwarten, kleurlingen en Indiërs in uw land te realiseren en aan alle discriminatie een einde te maken'. Dr. Kruyswijk is dankbaar voor 'de vooruitgang die in de afgelo pen Jaren op dit terrein reeds is ge boekt", maar 'niettemin zijn wij zeer onder de indruk van berichten die ons bereiken'. In dit verband signa leert dr. Kruyswijk do broef die Ovambov-rouwen uit Zuddwest-Afrika richtten tot de Verenigde Naties: 'Hoor onze noodkreet omdat u thans onze Mozes bent. U bent door God aangewezen om te bemiddelen voor de onderdrukte volkeren. Wij worden hier in Namibië in het geheim gemar teld. Dr. Kruyswijk schrijft verder dat dr. Gericke niet ingegaan is op de te Lunteren gestelde vraag: 'Zijn wij niet mede schuldig aan het laten voortbestaan van het facisme in al zijn verschrikkelijke vormen en gevol gen, wanneer wij gediscrimineerde medemensen (soms ook medechriste nen) niet metterdaad laten blijken dat we solidair met ze zijn en naast ze staan in hun strijd voor vrijheid en recht?' Dr. Kruywijk: In uw brief wordt zelfs aam de mensen om wie het hier gaat, volledig voorbijgegaan'. .Aan het eind van zijn brief zegt dr. 'Kruyswijk dat hij graag de uitnodi ging heeft aanvaard om bij een vol gend bezoek aam Zuid-Afrika in Stel- lenbosch Gods Woord te bedienen uit Zacharias 4 vers 6: 'Niet door kracht noch door geweld maar door Mijn Geest zegt de Here der Heerscharen'. Tenslotte attendeert dr. Kruyswijk er op dat de betrokken synodebesluiten wettig met meerderheid van stemmen genomen zijn. Dr. Kruyswijk: 'Van De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Sperna Weiland (3) Er wordt in onze dagen veel gespro ken over theologie. Maar als de theo logische degens zijn gekruist blijft er niets over dan een slag in de lucht. Bij prof. Sperna Weiland veel vragen. Maar zonder antwoord behoeft u niet te blijven. Toen ik gehoorzaam werd aan Joh. 3 vs 3-5 kreeg ik als het wa re een 'nieuwe' bijbel. Gods licht kwam im mijn leven. God spreekt tot ons in Zijn Woord, in mijn hart. Soms zwijgt Hij Ln Zijn liefde, maar dan kunnen wij alles rustig in Zijn hand geven. Bussum mevr. J. M. WHiot-ten Have Dennendal Het is werkelijk onthutsend, hoe uit gerekend een vertegenwoordiger van een confessionele partij (verslag Den- rrendal-debat TrKw.) de eventuele keus tussen Dennendal en Nieuw-Den- nendal als die tussen 'de geordende maatschappij' en een 'chaotische com mune' bestempelt Iedereen die het •conflict heeft gevogd en bijv. Foudrai- ne heeft gelezen, moet inzien dat die keus voor de betrokkenen niet zo sim pel zal liggen: de totale, emotionele creatieve aanpak van de 'vernieuwers' schept ongekende mogelijkheden tot levensgeluk voor verstandelijk minder Pax Christi (2) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam Telefoon 020-22 03 83 Postgiro: 26 92 74. öank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. A an een onzer verslaggevers SXEEK Het baptistenweekblad De Christen meldt- dat liet West- afrikaanse land Sierra Leone een geestelijke opwekking beleeft, waarvan een blijvende invloed zal uitgaan. Meer dan eens is op een gereformeerde synode de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek punt van discussie geweest. Op deze foto, ge nomen in maart 1970, verdedigen dr Gericke rechtsen zijn col lega Vor ster het beleid van hun regering tegenover kritische vra gen van synodeleden en andere belangstellenden. bedeelde mede-mensen, al komt het geheel dan wat rommelig over. Deze bevooroordeelde polarisatie ten gunste van 'de orde' doet het misschien goed bij bepaalde groepen confessionele kiezers, maar zou wel eens minder goed kunnen bestaan voor Jezus Christus: Hij schrok er niet voor te rug Zijn discipelen uit hun geor dend bestaan van geain en beroep los te breken om 'op de bonne-fooi' met melaatsen, 'bezetenen' en andere ver schoppelingen tekenen van Zijn Ko ninkrijk op te richten. Culemborg M. Ooms Pax Christi Ee conferentie van Pax Christi (Tr Kw. 1 mei) had een bijdrage moeten zijn m.b.t het Midden-Oostenconflict. De opzet, een forum-discussie en de daaruit noodzakelijkerwijs voortvloei ende genuanceerde conclusie, was ech ter niet geschikt om dit doel te berei ken. P. C. heeft; door deze opzet te kiezen, gezorgd voor de zoveelste mis kenning van het recht van bestaan van de joodse staat. Juist door de christenheid en dus ook door P. C. zou dit recht moeten worden erkend, cpdat deze joodse staat rechtvaardig heid zou kunnen bewijzen aan de Pa- lestijnen, zonder het gevaar te lojien van de kaart te worden geveegd. Arnhem C. de Kramer onze kant hebben wij ons nimmer tot de leden van uw kerk gericht om ver zet op te roepen tegen besluiten van uw synode. Het zaaien van tweedracht schijnt ons in strijd te zijn met het Evangelie. Graag zullen wij de dia loog met uw kerk voortzetten op een verantwoorde wijze. Van de resultaten van zulke contacten hopen wij onze gemeenteleden getrouw op de hoogte te stellen'. Dr. Kruyswijk vervolgt: 'Solidariteit met de zwarten betekent voor ons echter geenszins het goedkeuren van geweld. Selfs niet indien dit door de betrokkenen wordt beleefd als tegen gesteld tegen onderdrukking. Wij beo gen geen andere solidariteit dan die van Jezus Christus die de mensen op zocht en tegemoet trad in hun nood'. Vandaar dat de bestrijding van discri minatie door de synode werd opgedra gen aan de organen voor het diako- naal en voor de zending door middel van een apart fonds, dat de synode zich nadrukkelijk beperkte tot het verlenen van steun van humanitaire aard. SCHEEF GETRUKKL. 'Uit het bovenstaande moet duidelijk zijn hoezeer de zaak wordt scheefge trokken door uw opmerking dat onze synode hulp aan een georganiseerde militaire beweging verleent', conclu deert dr. Kruyswijk. Van een verslaggever DEN HAAG De regering wil het mogelijk maken, dat niet alleen de Tweede Kamer, maar ook de Eerste Kamer betrokken wordt bij de uitvoe ring van besluiten, die op grond van de machtigingswet genomen worden. Dit blijkt uit een gisteren bij de Tweede Kamer ingediend wetsont werp. De machtigingswet bevat een regeling volgens welke van de zakelijke inhoud van een aantal uitvoeringsbesluiten mededeling wordt gedaan aan de Tweede Kamer. Het besluit kan pas tot stand gebracht worden nadat tien dagen sedert de mededeling zijn ver streken en binnen deze termijn geen kamerdebat gevraagid is. Bij de behandeling van de machti gingswet in de Eerste Kamer vond een uitvoerig debat plaats over de vraag of de wet ook zou moeten ver plichten tot mededeling van de zake lijke Inhoud aan de Eerste Kamer. Hoogtepunt is tot nu toe de grootste evangelisatiecampagne uit de geschie denis van dit land, in de hoofdstad Freetown. Deze campagne, die geleid werd door de jonge Amerikaanse evangelist Billy Hanks, had tot ge volg, dat 1366 mensen tot geloof in Christus kwamen, terwijl boven dien 2600 mensen op een of andere wijze interesse gingen tonen in het evangelie. De 29-jarige Hanks, een baptist, is een leerling van Billy Graham. In neven samenkomsten op scholen, in gevange nissen, fabrieken en dorpen in de om geving kwamen ook duizenden men sen tot een beslissing. Hun aantal is niet begrepen in de cijfers, die de of ficiële campagne heeft bekend ge maakt. Sierra Lcone was een der eerste Afri kaanse landen, die in aanraking kwa men met de christelijke boodschap. Tegen het einde van de achttiende eeuw stichtten dc Britten Freetown al een toevlucht voor bevrijde sla ven. Na een periode van zendingsacti viteiten verliep de ijver, de gemeen ten verstarden en de meeste kerken trokken zich terug in een droog for malisme. Ze hadden maar heel weinig invloed op de door de islam beheerste cultuur en op de animistische en ge heime duivelse genootschappen, aldus De Christen. Voorbereiding Hanks schrijft het welslagen van de campagnes toe aan het jaar van voorbereiding van de plaat selijke christenen. Van alle 64 landen, waar hij gesproken heeft, be horen de voorbereidingen in Free town tot de beste. De laatste twaalf weken van de voorbereiding werd vooral aandacht geschonken aan gees telijke bezinning om de gemeentele den te inspireren en voorgangers en medewerkers te trainen. Negen weken DEN HAAG Ds. H. van den Brink te Malaga (Spanje) is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ds. Van den Brink, die zaterdag 70 1962 als gereformeerd missionair pre dikant te Makassar. Sinds 1964 is hij belast met pastoraat onder de Neder landers in Spanje. Het is verheugend te constateren dat Pax Christi zich heeft uitgesproken voor een democratische staatsstruc tuur waarin Joden en Palestijnen el kaar moeten zien te vinden en zich hiermee dus duidelijk afzetten tegen de exclusiviteit van het zionistische Israël, zoals dit thans bestaat. In flag rante tegenstelling tot de hoopgeven de uitspraken van Pax Christi staat de ingezonden brief vau de heer K. Plemp in Tr.-Kw. van 2 mei jl. waar in kritiek wordt geuit op het besluit van de gereformeerde kerken hulp te verlenen aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Noord-Syrië. Het is bijna ongelooflijk, dat men met verwijzing naar Gods Woord het aandurft bepaalde groepen medemen sen die ernstig behoefte hebben aan medische hulp, deze hulp op politie ke. erger, op gefingeerde bijbelse gronden, wil ontzeggen. Groningen W. G. Timmerman H.ten Napel Van een verslaggever NUTH (Limburg) De burgemees ter van het Zuidlimburgse Nuth, drs. li. P. M. Schmeding. heeft in een plaatselijk advertentieblad kritiek ge leverd op deelneming door de PvdA en de RKPN aan de raadsverkiezingen in zijn gemeente. De burgemeester zei: 'Als het verstan dige lui zijn, zijn ze welkom, maar dan niet als Rooms Katholieke Partij Nederland of Partij van de Arbeid, want die hebben in onze gemeente geen enkele functie'. De burgemeester heeft verklaard c! t het niet zijn bedoeling was de verkie zingen te beïnvloeden. Hij heeft, zegt hij, alleen maar uiting willen geven aan zijn ongenoegen: 'Mag ik mij ook eens een keer opwinden?' Een woordvoerder van de PvdA: 'Dit ruikt naar onbehoorlijk gedrag. We laten het er niet bij zitten'. Ds. K. M. Witteveen schrijft in Kerk venster, het kerkblad van hervormd Sneek over 'valse eenvoud'; Bij een gesprek over Jehovagetuigen wordt wel eens gezegd: 'Die mensen hebben voor hun geloof over. Voortdu rend zijn ze op pad. Je moet er toch respekt voor hebben'. Nu, ik kan dat respekt niet opbrengen. Misschien klinkt het niet aardig maar ik vind deze aktiviteit te gemakkelijk. De Je hova Getuigen geloven in een wereld einde in 1975. Dat is hun zaak. Maar het geloven wordt daar wel veel een voudiger door, want men hoeft zich niet meer in te spannen om een wég te zoeken voor de mensheid. Men is alleen verantwoordelijk voor de beke ring van enkelingen voordat het grote Armageddon komt waarin miljoenen mensen zullen omkomen en waaruit alleen de Jehova Getuigen en hun sympathisanten levend te voorschijn zullen komen. Ik doe niets af aan de echtheid van hun overtuiging. Maar de verkondiging wordt wel probleem loos. Men weet alles. En geleid door een centrale in New York, die absolu te gehoorzaamheid eist. moeten de aanhangers hun activiteiten ontplooi en. Nogmaals, ik vind zo'n geloof ge makkelijk. Het is eenzijdig en recht lijnig. Boeddhisme In het missiemaandblad BIJEEN schrijft de Thailandse correspondent Giovanni Ulliana, dat het christendom het boeddhisme moet bewaren: Het christendom mag het boeddhisme niet afbreken. We moeten het bewa ren. Het is een rijke en moreel hoog staande godsdienst. Het is immers zo dat het al vijfentwintig eeuwen be staat en de tijden heeft getrotseerd. Het boeddhisme is een rijkdom voor de mensheid. Naar mijn mening heeft het niet minder waarde dan de Griek se kuituur, die door het christendom heilig is verklaard. Je moet het chris tendom durven herkennen in het boeddhisme. Dan komt eens de dag dat een christen boeddhist kan zijn en een boeddhist christen zonder dat er afbreuk wordt gedaan aan eikaars godsdienstige overtuiging. Beiden le veren positieve bijdragen aan elkaar. Blunder In het Hervormd kaderblad Woord cn Dienst maakt drs. S. P. de Rcos, lid van de hervormde gezangencommissie, bezwaar tegen de al te eenzijdige ver dediging van het liedboek, zonder oog voor de gebreken: De simpele waarheid is, dat de bundel veel te klein is. Als hervormde com missie zijn wij jaren achtereen bezig geweest zowel met de herziening (meestal totaal nieuwe vertaling en eenzijdig en rechtlijnig berijming) van de bundel 1938 als met nieuwe, eigentijdse liederen. De helft van die jaren waren verrukkelij ke jaren. Tot de grote klap viel en ons een synodebesluit bereikte dat nog niet de helft van wat wij op sta pel hadden staan, in het liedboek zou kunnen komen. Het moest een klein, goedkoop boek worden. Vanaf die tijd was het plezier er af. De soheppingsdrang moest vandalisme worden. De vergaderingen die voor dien gekenmerkt waren door de vreugde van steeds nieuwe, levende vormen werden nu beheerst door de wrevel van het wegdoen, het vermin ken het schrappen. We hadden de druktechnische mogelijkheden nage gaan, de cptim sten onder ons droom den al van een liedboek van 150 psal men en 850 gezangen, de wat meer voorzichtigen zagen dat de Evangeli sche Broedergemeente (met wie nauw contact was) een voortre ffelijk ver zorgde bundel van 734 liederen aan nam, maar al die dromen werden ver broken toen bekend werd dat onze bundel veel en veel kleiner moest worden en dat het eigenlijk al te veel was, dat we onze oorspronkelijke op dracht niet hadden opgevat als wat correcties aanbrengen in de komma's en punten van de bundel 1938. Het zou de moeite waard zijn, als eens ge publiceerd zou worden wat de com missie gezangen had samengebracht, eventueel als een supplement 'voor huiskamer en samenkomsten' mij nentwege, op het nieuwe liedboek. Vergeleken bij die enorme rijkdom was het maar een schamel bezit, kwantitatief gesproken, wat wij mee brachten, al hebben wij getracht, dit schamele beetje kwalitatief zo goed mogelijk te doen zijn. Wij brachten het mee in het beraad met de andere kerken. Dat de andere kerken cok iets van zichzelf wilden terugvinden in het nieuwe liedboek was volkomen hun recht. Het betekende dat de her vormde inbreng nog verder werd be knot en gewijzigd. Hierbij zijn betreu renswaardige dingen gebeurd, afspra ken eenzijdig verbroken en met wei eens te weinig overleg en fatsoen dingen doorgedrukt. Ik heb tot nu toe gemeend uiterst terughoudend te moeten zijn, maar als het liedboek wordt verdedigd op een manier alsof geen kritiek geoorloofd zou zijn (be halve tegen koor- en orgeluitgaven dan) en dat dit nu zo ongeveer het meest volmaakte is wat zou kunnen bestaan, lijkt het mij toch beter om de dingen althans enigszins bij hun naam te noemen. Het liedboek is ge woon te klein. Niet omdat dichters en musici niet meer konden of wilden, maar omdat de kerkelijke politiek, die zich aan alle democratische medezeg genschap onttrekt, deze blunder heeft gemaakt. Ulster Protestants Nederland (Noordeinde 48a, Delft) wijdt haar meinummer vrijwel geheel aan een artikel van S. Paas over de r.k. minderheid in Ul ster. werden besteed aan de vorming van hen, die met de nazorg-gesprekken werden belast. In 22 centra worden gedurende acht weken nazorgconferen ties gehouden. UTRECHT De diocesane delegaties zullen op het tweede landelijk pasto raal overleg, dat van 30 augustus tot 1 september in Noordwijkerhoul wordt gehouden, spreken over concrete aanbevelingen voor de houding van de christenen in onze prestatie-, pro- duktie- en consumptiemaatschappij. Dat is duidelijk gebleken op een ver gadering van afgevaardigden der bis- dommelijke delegaties met de subcom missie van de bisschoppelijke beheers commissie voor het landelijk pastoraal overleg. De vergadering, die werd geleid door mevrouw dr. A. M. Klompé, vond dat het overleg in Noordwijkerhout riet mag worden overheerst door aanbeve lingen over instellingen en structu ren. Van de aanbevelingen aan het volk Gods en de beleidsfiguren moet een krachtige inspiratie uitgaan. In de bisdommen op de brochuere 'Mens, waarheen?' de defintieve aanbeve lingsopstellen. Deze, voorzien van de op- en aanmerkingen van de bisschop penconferentie wil de gespreksstof voor l.p.o. vormen. GENEVE (EPS). De achttien or thodoxe kerken, die aangesloten zijn bij de wereldraad van kerken, houden van 4 tot 8 juni in Roemenië een con ferentie ter voorbereiding van hun bijdrage aan de assemblee van «de we reldraad, die volgend jaar in Djakarta wordt gehouden. Het thema van het orthodoxe beraad is. 'Christus beslist vandaag'. Gepraat zal worden over de centrale plaats van Christus in de or thodoxe theologie, zending en spiritu aliteit. Op uitnodiging van patriarch Justinianus komt men bijeen in het klooster van Cernika bij Boekarest.. Abdijdagen voor hen die een paar dagen een monnikenleven willen lei den, van 4 tot 7 juni of van 6 tot 9 augustus in Doetinchem. Egmond, Oosterhout of Tegelen. Inlichtingen 04100-35143. LEREN WIJ WAT? Vanuit mijn kamer heb ik een weids uitzicht. Links van de flat tegenover ons bevindt zich een grasveld waar van tijd tot tijd door kinderen ge speeld wordt als het tenminste niet vol met auto's staat. Vanmorgen zijn er zo'n twaalf knulletjes van een jaar of 10 bezig een partijtje voetbal te spelen. Ik herinner mij ineens mijn eigen jeugd met af en toe schoolvoet- bal maar vooral voetballen op straat, op pleintjes tot er een 'juut' aan kwam en de bal zo spoedig mogelijk in veiligheid gebracht moest worden. Het enige wapenfeit dat ik mij van mijzelf herinner is een keihard schot dat ik stom toevallig tot ieders verba-, zing tegenhield. Als ik de bal had zien aankomen had ik ongetwijfeld een verkeerde sprong gedaan en had het schot toch nog gezeten. Ik kijk nu naar die knapen op het veld. Ze spe len anders dan wij vroeger. Misschien spelen ze vandaag wel Feijenoord Twente, maar ze spelen gewoon pro fessioneler. Niet meer met z'n tienen, eventueel met een vliegende keep, op een hoop om de bal heen maar alle maal op hun plaats en gelijk opko mend. Ik zeiz efls af en toe zo iets als een buitenspel val opzetten. Ze spelen elkaar letterlijk de bal toe en tonen de gevaren van al te individualistisch optreden goed te kennen. In leder ge val kan je duidelijk zien dat ze wat opgestoken hebben van oudere voet balles en tv-reportages. Zouden wij mensen dan toch in staat zijn samen iets te leren? Ik denk ineens terug aan die zondagmorgen toen bij ons in de kerk na de dienst een vakbondslei der uit een Zuidamerikaanse staat zijn verhaal vertelde. In het Spaans en dus vertaald. Het ontroerde mij hoe daar zomaar meer dan honderd man na een niet al te korte kerk dienst nog zaten te luisteren naar een wat trage uiteenzetting van toestan den aan de andere kant van de aarde. Het deed de man uit Zuid Amerika duidelijk goed. Het gaf hem steun in zijn voor ons besef vaak uitzichtloze strijd. En daar zaten al die mensen, jong en oud.te luisteren en met hem mee te leven! Zouden wij dan toch sa men iets kunnen leren en langzaam maar zeker wat verder kunnen komen in wat begint te lijken op een echte samenleving? NED. HERV. KERK Beroepen te Westerhaar (toez.): J. Stelwagen te Nieuwpoort. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Nieuwerkerk a.d. LJssel: J. Stolk te Schiedam; naar Bennebroek: J. Dijkstra te Niawier, die bedankte voor Geldermalsen. Benoemd tot studiesecretaris van Kerk en Wereld (part-time): drs. H. J. Zeldenrust te Uden, die deze benoe ming heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (VRIJG.), Beroepen te Pietersburen-Baflo: S. de Vries, kand. te Zuidlaren. GEREF. KERKEN (VRIJG. BV.) Benoemd tot legerpred. in lang ver band met standpl. Oirschot: J. M. Smelik te Rotterdam-Overschie, die deze benoeming heeft aangenomen en die bedankte voor Emmeloord. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Werkendam: J. Koster te Barneveld. EV. LUTHERSE KERK Beroepen te Groningen: D. Th. stras- ser, prop. te Amsterdam. Bedankt voor Dordrecht-Gorinchem: K. Berveling te Rotterdam. Vormingscentrum Den Alerdinck te Laag-Zuthem (bij Zwolle) organiseert vier op zichzelf staande zomerweken over opvoeding, gezin en relaties. WeLkom zijn mensen, getrouwd of on getrouwd, met of zonder kinderen. 29 juni - 6 juli en 13 - 20 juli weken over opeoeden tot vrijheid met als thema 'De kleuter de klos?'. De derde week (20-27 juli) vraagt: 'Man, vrouw, kind anders?' over o.a. anti-autori taire opvoeding, school, secualiteit, nieuwe vormen. De vierde week (27 juli - 2 augustus) gaat over relaties tussen volwassenen: het thema is dan 'Liever leven'. Voor opgave en inlichtingen: tel. 05290-284. Zuster Désiree ian boord, door S. Pai- rault. Uitg. Rivière en Voorhoeve, Zwolle. 160 blz - 8.90. Waarom reformvoeding, een moderne voedingsleer van J. Wolff. Uitg. De Driehoek, Amsterdam. 160 blz 4.90. Rijkunst voor beginners, door M. Schafer en A. Haug. Een ruiterljand- boek met 'meer dan 100 foto's en teke ningen. 100 blz - 9.90. Uitg. Rivière en Voorhoeve, Zwolle. AO-boekje 1510: Het arbeidsbureau wordt anders, door mevr. v. d. Lin- den-Nijdam. Uitg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz. - 1.25. Jaarabonne ment: ƒ35,-. Pastoraat, Waarvoor? Waartoe? Uitg. Boekencentrum, Den Haag, 64 pag., prijs 6,-. In deze publikatie van de hervormde raad voor de herderlijke zorg, geschreven door de secretaris ds. R. Kapstein, wordt een nieuwe door denking van (de betekenis van) het pastoraat geboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2