Internaat van CRM is geen kostschool Jeugdherberg: afscheid van vader- en moeder-gedachte Bijzonder jeugdwerk is er om te helpen STEEDS MEER EEN SERVICE-INSTITUUT Gemorrel aan de gezins structuur UyKWARTET DINSDAG 7 MAI 1974 Op de begroting van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk voor dit jaar staan 26 miljoen gulden ver meld, die bestemd zijn voor het bijzonder jeugdwerk in internaatsverband. Dit be drag komt ten goede aan zo'n 1400 jongens en meisjes, die door allerlei omstandig heden in moeilijkheden zijn geraakt en daarom een duwtje in de rug krijgen om toch goed terecht te komen. Pit bijzondere jeugdwerk is gebaseerd op een beleidsplan, at is opgesteld voor de jaren 1972 tot en met 1975. Uitgangs- lunt van het plan is de Ver kring van de Rechten van iet Kind, waarin men kan le ien: 'Het kind, dat lichame- ijk, geestelijk of maatschappe lijk achter is gesteld, moet de bijzondere behandeling, opvoe ding en zorg krijgen, die voor ijn speciale omstandigheden nodig zijn. 'Het ideaal van het tijzondere jeugdwerk is zo de anderen te helpen, die in mn persoonlijke of maat- chappelijke ontplooiing ern stig worden of dreigen te wor den belemmerd. De hulp wordt geboden in 21 nternaten (14 voor jongens an 7 voor meisjes), die over het gehele land zijn verspreid. Nu zijn deze internaten geen [ecamoufleerde gevangenissen, waar de moeilijke jeugd van icht tot achttien jaar eens een trenge opvoeding wordt gege ven van rijkswege. In de eerste plaats worden de inderen op basis van vrijwil- fgheid opgenomen. Dat wil eggen, dat èn de ouders èn iet kind het eens zijn met iet gaan naar het internaat, amen met do leiding van het nternaat zijn ze verantwoor- lelijk voor de opvoeding en le vorming van het kind. Dan ujn er de medisch opvoedkun dige bureaus ot jeugd-psychia- fnsche diensten, die het kind blijven volgen en een aandeel leveren in zijn terugkeer naar huis. Verrekkeling In het CRM-tijdschrift 'Tref punt', waaraan gegevens voor dit verhaal zijn ontleend, is een verslag opgenomen, ge schreven door een meisje van 17 jaar, dat in een internaat voor het bijzondere jeugdwerk is opgenomen. Ze schrijft: 'Ik was thuis een verrekkeling Ik verwachtte meer van mijn ouders dan ze mij gaven, ik kon niet met ze opschieten. Thuis hebben we een boerde rij, zeg maar boerderijtje, 't Was maar klein, maar toch hadden vader en moeder nooit tijd voor mij. Ze moesten .al tijd maar werken. Toen ik nog klein was, had ik dat niet zo in de gaten, maar toen ik groter werd, zag ik dat het bij andere meisjes thuis anders was dan bij ons. Tenminste, dat dacht ik Bij ons kon in ieder geval nooit iets. Ik werd agressief, een echte driftkop. Hel Ik kwam In opstand tegen de dingen thuis. Ze stuurden me naar een kostschool, om het af te leren. Nou, dat was een hel, vergeleken met hier Meteen toen ik het huis hier zag, viel het me al mee. Geen tralies, geen hoge muren. Het was w©l wennen. Hier bekom meren ze zich om je. Ze vra gen je wat er is. In het begin wilde ik dat niet aanvaarden. De eerste paar maanden kon ik niet begrijpen, dat zoiets kon bestaan. Grote mensen, die zich om Je bekomme ren Toen ik eenmaal wat veran derde, werd ik veel meer door de andere meisjes geaccep teerd. Als je eenmaal in de groep hoorde, was het net een groot gezinEr was toch een band. Je hoorde bij el kaar. Ze zijn hier goed voor je. De werkplaats van het internaat Papenvoort waar jon gens van 14 tot 18 jaar verblijven. Toch kan ik mijn ouders, mijn moeder niet missen. Maar ik zal het wel moeilijk vinden, als ik hier weg moet'. Tegenwerking Zo hebben al de 1400 kinderen hun eigen, ander verhaal. Het verhaal van de moeder van Paul (zij is de dochter van een van de vooraanstaan de figuren in het vaderlands verzet) komt er op neer, dat arm zijn in een rijk land het meest vernederend is en dat de oorlog nog generaties door werkt. Toen Paul uit het in ternaat, waar hij het goed had gehad, thuis kwam, begon de ellende. Er moest een school worden gezocht. Er kwam te genwerking. Men dacht: het kind komt uit een internaat en heeft vast iets met de poli tie te maken gehad. Die wil len we hier niet. GEEN GEZIN Nee, denk niet dat de kinde ren, die door het bijzondere jeugdwerk geholpen worden, er dan zijn en dat de 21 inter naten even zoveel paradijsjes genoemd mogen worden. Het bijzondere jeugdwerk heeft te kampen met ruimte gebrek en personeelstekort. In het internaat "t Witte Zand' in Zweeloo in Drente (een kamp tijdens de Duitse bezet ting gebouwd) wordt bijvoor beeld nog les gegeven in een opgeknapte rijwielstalling. De meeste leerlingen hier zijn af komstig van LOM-schoIen. Maar het lesgeven wordt niet moeilijker gevonden dan op 'normale' scholen. Alleen de benadering van de leerlingen is anders. Het klassikale systeem is afgeschaft. De inde ling bestaat uit vier niveaus van elk twaalf leerlingen. In het internaat wordt gepro beerd de gewone gezinssituatie te benaderen. Maar dat lukt niet, om de simpele reden, dat een internaat geen gezin is. Opvallend is, dat in Zweeloo veel kinderen zijn, die ko men uit gezinnen van kleine middenstanders (de ouders hebben het te druk voor hun kinderen) en uit gezinnen, waarvan de vader niet meer functioneert. JONGERENKRANT TK29 Wie denkt, dat iemand die een jeugdherberg bezoekt nog steeds een wat wereld vreemde figuur is, die in zijn vakantie samen met zijn beste vriend of vriendin op trektocht gaat, natuurlijk uitgerust met de onafscheidelijke rugzak, de botaniseer trommel, het vlinder- en schepnet en niet te vergeten de geiteharensokken, gestoken in een paar afgetrapte sandalen, is al heel lang niet meer in een jeugdherberg geweest. Ook hier heeft de verandering toegeslagen. De al wat kalende veertiger 'an nu, die in een sentimente le bui met weemoed terug denkt aan zijn eerste echte trektocht, toen zijn fiets nog stalen ros' en lopen 'met de benenwagen' heette, zal, mocht hij nog eens een kijkje willen nemen in dit instituut, met enige treurnis moeten vaststellen: de trekker en zijn eugdherberg is niet meer wat iet geweest is. Vader heet geen vader meer, moeder even min moeder en ook al is ge mengd slapen (officieel) nog niet toegestaan, er wordt ge morreld aan de gezinsstruc tuur, waarvan de jeugdher berg de plaatsvervangende drager bij uitstek was. Sterker nog: de Nederlandse Jeugdher berg Centrale (NJHC) wil daar helemaal van af. Definitief afscheid Met ingang van het volgend Jaar streeft de NJHC naar een éénhoofdige leiding en daar mee wordt definitief afscheid lenomen van het echtpaar als beheerder. Dat alles brengt met zich mee, dat ook wordt afgestapt van het hele gezins sfeertje, dat de jeugdherberg toch heel wat jaartjes heeft uitgeademd. Al mag dan offi cieus zo'n zes Jaar geleden de vader- en moedergedachte zijn afgeschaft, nu zal dat ook van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiillllll iiiiuiiiiiiiii 'hogerhand' daadwerkelijk worden bevorderd. 'Je moet niet vergeten', zegt Theo Palstra (37), hoofd van de afdeling voorlichting en publiciteit van de NJHC, 'dat toen deze Centrale in 1929 werd opgericht, da maatschap pij er heel anders uitzag dan nu. Voor de jongeren (tot 35) was er weinig vertier en het erop uittrekken was eigenlijk het enige, dat men kon doen. Jarenlang heeft dan ook de NJHC een sterk verenigings karakter gehad, waarin het ge voel van het erbij horen een belangrijke rol h*»eft gespeeld, wat ook tot uitdrukking kwam in uiterlijkheden als kleding en dergelijke. Service-instituut Nu heeft de NJHC zich echter langzamerhand ontwikkeld tot een service-instituut, waarbij het bevorderen van de ont moeting tussen jongeren in nationaal en internationaal verband het hoofddoel is. De NJHC stelt daarvoor dan ac commodatie beschikbaar. Al leen in Nederland telt men al 58 jeugdherbergen, waarin jaarlijks zo'n 800.000 overnach tingen worden geboekt. Dat gebeurt niet alleen in de 'ech te' vakantietijd, maar ook tij dens werkweken, die bijvoor beeld onderwijsinstellingen in een jeugdherberg houden. Kortom, het bedrijf, zoals Theo Palstra het noemt, gaat het hele jaar door. Zijn ervaring is, dat werkende jongeren in een korte periode veel geld besteden aan hun vakantie en dat de schoolgaan de en studerende jeugd wel een langere vakantie heeft, maar tevens minder geld om daaraan uit te geven. Het mooie van een instelling als de NJHC is, dat men zich kan laten inschrijven en daarvoor een kaart krijgt, die overal ter wereld geldig is. Van de 800.000 overnachtingen, die in Nederland worden geboekt, nemen de buitenlandse jonge ren er 300.000 voor hun reke ning, terwijl eenzelfde aantal Nederlanders in het buiten land in een jeugdherberg overnacht Behalve jeugdherbergen houdt de NJHC zich ook bezig met het organiseren van reizen voor jongeren. Officieel wordt onder jongeren verstaan: men sen in de leeftijd van 14 tot 35, maar in de praktijk komt het, aldus voorlichter Palstra. neer op jongeren tussen de 17 en 22 jaar, die in een jeugd herberg overnachten. Daar is de NJHC best tevreden mee en men zal beslist niet bevor deren, dat bijvoorbeeld ook dertigers de jeugdherberg veelvuldig zullen blijven be zoeken, omdat men het echt voor de tegenwoordige catego rie jongeren wil houden. De trekker, om het nu maar even gemakshalve zo aan te duiden, komt niet uit een spe cifiek milieu, al is wel vast te stellen, at de verhouding wer kende jongeren en studerende jeugd ongeveer gelijk ligt. Ook wat het geslacht betreft ls er een fifty-fifty-basis. Al leen trekken jongens eerder naar het buitenland en is hun wens om te kamperen er gro ter dan bij meisjes. Van de jongeren, die zich tot het jeugdherberg-wezen voelen aangetrokken is ongeveer een derde afkomstig uit de grote steden, eenderde komt van het 'verstedelijkte' platteland en eenderde van het platteland zelf. Wil iemand in aanmerking ko men om een jeugdherberg te leiden, dan wordt hij pyscho- logisch getest Verder wordt gekeken of hij enige opleiding heeft genoten of hij zijn talen kent en of hij een beetje met mensen kan omgaan. Het zijn vaak jeugdleiders en mensen uit het onderwijs, die zich hiervoor aanmelden, maar ook 'kunstenaars' voelen veel voor dit werk. De NJHC geeft zelf cursussen voor de aanstaande jeugdherbergiers. Het verloop onder deze groep is niet erg groot en mocht cr een vacatu re zijn, dan is de belangstel ling daarvoor overweldigend. Ook een instelling als de NJHC heeft te maken met re gels, al kunnen deze wel zo ruim mogelijk worden opge vat. Veel hangt ook af van de beheerder, die in de eer-te plaats verantwoordelijk is voor de gang van zaken in een jeugdherberg. Meestal wordt in overleg met de gasten de zaak geregeld, al ls dat soms weieens moeilijk, omdat de trekker op doortocht vaak al leen maar rust wil hebben, terwijl een groep, die een paar dagen blijft, toch ook wel wat plezier wil maken. Geen gelegenheid Wat het slapen betreft, er zijn afzonderlijke slaapzalen voor Jongens en meisjes. Theo Pal stra: 'er wordt niet, zoals dat heet, gelegenheid gegeven. Trouwens dat mag ook niet volgens de wet, maar mocht er een verloofd stel zijn of zo, dat daar echt prijs op stelt, dan is er altijd wel iets te re gelen'. Bij groepen, die het gebouw voor een bepaalde pe riode afhuren, ligt het nog an ders. Dat zijn besloten bijeen komsten en daar regelen ze al les zelf. Alcohol kan in alle jeugdher bergen worden genuttigd en ook tegen het roken van hasj of marihuana wordt niet opge treden. Wel treedt men streng op tegen het dealen van dit kruidig» goedje, maar, voegt Palstra eraan toe', als jeugd herbergen hebben we met het drugprobleem nauwelijks iets te maken. Aan beheerders ge ven we voorlichting op dit ge bied, maar het komt hoogst zelden voor, dat moet worden ingegrepen'. Van de sleep-in, el verschijn sel, dat 'n Jaar of vier geleden begon op te komen in verband met het 'alternatieve' jeugd- toerisme heeft de jeugdher berg weinig concu-rentie te duchten. Theo Palstra noemt het een doodgeboren kindje en een aflopende zaak, omdat nu al de grote steden buiten Amsterdam er niet of nauwe lijks meer iets voor voelen. In Amsterdam zelf was de NJHC nauw bij het opzetten van de gemeentelijke sleep-in betrok ken en heeft ze haar ervaring en kennis op dit gebied ter beschikking gesteld. De jeugd herberg zelf in Amsterdam zit 's zomers stikvol en wel voor 95 procent met buitenlanders, die als het echt mooi weer is, ook een nachtje in het Von delpark slapen, zoals hun ou ders Artis aandoen en een tochtje door de grachten ma ken. Wat dat betreft is het Vondel park echt aan het verburger lijken. Het is nu een attractie, die je niet gémist raag heb ben, als je Amsterdam hebt aangedaan. Dat moet je echt thuis kunnen vertellen. Te- kend voor deze situatie is ook, dat de NJHC aan het Zandpad bij het Vondelpark een nieu- wj jeugdherberg gaat neerzet ten. Hiermee zal nog dit jaar worden begonnen, zodat in de toekomst de georganiseerde trekkers nog maar enkele stappen hoeven te doen of ze zijn al in de Magische Tuin van Amsterdam. ingelberg bij Valkenburgwaar hij een kaartje legde met Staatssecretaris W. Meyer in de dames. Tijdelijk Het verblijf in de internaten is niet alleen vrijwillig, maar ook tijdelijk. Gemiddeld is men 43 weken dn een inter naat. Het kortste verblijf was drie maanden en het langste twee jaar. Meer dan de helft van de leer lingen is aangemeld door de scholen of schooldliensten. 20 pet kwam door middel van medisch-opvoedkunidiige bu reaus in contact met de inter naten, 8 pet door de kinderbe scherming en 5 pet door de ouders zelf. Een opvallend cijfer is ook, dat 54 pet van de bevolking van de Internaten, die veelal in de bossen zijn gevestigd, uit de 17 grootste steden komt. Alleen al 37 pet kwam uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht Ook déze cijfers zijn veelzeg gend: 90 pet van de ouders verdiende vorig jaar minder dan 230 per week, 60 pet be hoorde tot de inkomensgroep lager dan 185 per week. Een derde van de kinderen het meisjesinternaat De Dw kwam uit een gebroken gezin. In 13 pet van de gevallen werkte de vader niet als ge volg van invaliditeit of werk loosheid. In 24 pet van de ge vallen werd het nodig gevon den, dat de kinderen uit huis gingen (in verband met span ningen thuis) in 24 pet werd gevraagd om een stuk 'regulei ring' in 23 pot om 'zelfstandi ger' worden en in 30 pet wend gevraagd om aangepast onder wijs of arbeidstraining. De groep van 11 tot en met 16 jaar vormde 75 pet van de leerlingen. Beetje Gek Het centrale kantoor van het bijzondere jeugdwerk in inter naatsverband is gevestigd in Lochem. Men zit daar nu al een jaar, als een goed ge slaagd stukje spreiding van de rijksdiensten. In het mr. De Jonghhuis in Lochem worden introduktiebijeehkomsten en cursussen voor de internaats medewerkers gegeven. Deze medewerkers hebben de rol van een ambtenaar. Maar aan de andere kant zitten ze in de leefgemeenschap van de kinde ren en hebben ze de opdracht kinderen te leren wat meer gelukkig te zijn. Deze ambte naren praten dan ook niet meer over overuren, wanneer ze met de kinderen bezig zijn. In het Mr De Jonghhuis in Lochem beweert men, dat het voordelen heeft als je bij het bijzonder jeugdwerk komt werken, als Je een beetje gek bent. Werkkampen Het bijzondere jeugdwerk in internaatsverband is ontstaan uit de werkkampen voor jeug dige werklozen kort voor en ook nog tijdens de laatste we reldoorlog. In die kampen wil de men pedagogisch verant woorde werkverschaffing ver lenen. Weer later, nog steeds viel het werk onder het minis terie van sociale zaken, werd het 'vorming buiten schoolver band.' Op het ogenblik zijn aangepast onderwijs en aange paste beroepsopleiding belang rijke onderdelen van het bij zonder jeugdwerk, dat via het toenmalige ministerie van O.K. en W. bij CRM terecht is gekomen. Tolerant Trefpunt meldt, dat het nu gaat om een tolerantie, begrip volle coaching van kinderen, die in de knoed zijn geraakt Maar de problemen moeten niet al te diep zitten. Dan moet andere hulp worden ver-, leend. Maar als het niet moge lijk iis het kind thuis er bo venop te helpen is het verblijf in een internaat te verkiezen. De verwachting is, afgaande op de zich voordoende proble men, dat het aantal aanvragen voor het bijzondere jeugdwerk zal groeien. In het meisjesin ternaat De Dwingelberg aan de rand van Valkenburg heeft men de ervaring, dat meer meisjes zelf om plaatsing vra gen. De internaten zijn geen kost scholen. De kinderen worden geholpen. Er is veel goeds over te vertellen. Maar de vraag, waar ze het liefst zijn, wordt toch het meest met "thuis^ beantwoord. Dat is heel gewoon. In de tuinderij van het jongensinternaat Papenvoort in Rolde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 29