Het enige radio programma voor werkende jongeren dreigt te stoppen Sciolier begrijpt weinig van radio-tv 'ZE ZIEN GEEN BROOD IN DE WERKENDE JONGEREN' Makers willen functie beter benutten In e'm democratie moet iedereen kunnen vatten waar het om gaat TROÜW/KW.ARITET DINSDAG 7 MEI 1974 JONGERENKRANT TK27 HILVERSUM De VPRO is de enige omroep die een speciaal programma uitzendt voor werkende jongeren, gemaakt door wenende jongeren. Dat is mooi van de VPRO. Want werkende jongeren vormen een groep die niet zo makkelijk toegang heeft tot de kranten, radio en televisie. Er wordt wel veel over ze gep.'aat en geschreven, maar werkende jongeren zelf komen niet of rauwelijks aan het woord. Jamner genoeg hebben de werlcnde jongeren een half uurtje ter beschikking op do zondagavond, precifes op de tijd ai de televisie sport uit zendt. Dat heeft tot gevolg dat een hel verschrikkelijk klein groepji mensen echt luistert naar d» programma's. De eni ge mogelijkheid om het pro- gramm; ook door te laten dringen tot de mensen voor wie hetbedoeld is, is een tijd stip en een kanaal uitkiezen waarop n waarnaar werkende jongerer. luisteren. En dat zijn de ite avonduren op Hil versum <rie. De VPR» voelt er niet veel voor de uitzendtijd die ze heeft op ïilversum drie, voor een gedelte af te staan aan de werkede jongeren. De re dactie vai liet werkende jon- gerenprogimma heeft de keu's tussa dóórgaan op Hil versum 1 zondagavond, of stoppen. >e redactie kiest voor het aatste. Het heeft geen zin <n programma's te maken waanaar niemand luis tert. En H blijkt minstens even weini zin te hebben te proberen d VPRO ervan te overtuigen, lat het niet meer dan redelij] is om dit soort speciale proramma's alle kan sen te geveiom werkelijk uit de verf te komen. Volgend jaar zal er os geen werkende jongerenprojamma meer zijn. POLITEKE KANS Redactielede Kiki Amsberg en Jan Biehoff: De VPRO ziet niet in ct dit een belang rijk prograima is voor de VPRO, dat at een politieke keus is, datje met zo'n pro gramma richng kiest. Ze zien geen brood Ln de werkende jongeren. Ei die 'ze' is dan niet alleen ie VPRO. Kijk maar hoe het bij de andere omroepen gaat, naar Van On deren bij de VARA bijvoor beeld. Die mensen die dat pro gramma maken worden toch ook voor gek verklaard?' Het centrale probleem is, wel ke taak een journalist zichzelf stelt Moet hij alleen registre ren, wat hij ziet of moet hij partij kiezen? 'We hebben al jaren gepraat over participa tie-journalistiek We wilden naar de mensen toe gaan en ze het medium in handen ge ven. De radio is er niet voor ons journalisten, maar voor iedereen. De radio moet een platform zijn, en wij moeten de mensen helpen op dat plat form te klimmen. Wij moeten anderen helpen zich te uiten'. ZELF DOEN Hoe zit het (nu nog bestaan de) programma in elkaar? 'Ons uitgangspunt is vanaf het begin geweest dat de werken de jongeren het zelf moesten doen. Ze maken het ook zelf en wij adviseren daarbij, met name over de technische kant van de zaak. Maar we hoeven niet veel te zeggen; als ze een minimale scholing krijgen, gaat het behoorlijk professio neel. Wij monteren het pro gramma maar ook dat gaat in overleg'. Het programma gaat meestal over acties. Publiciteit is belangrijk als ondersteu ning voor acties en via het wj- programma wordt aandacht "oor acties als 'tweede dag vorming' gevraagd. 'We kun nen kiezen uit een ruim aan bod. Het feit dat dit program ma bestaat, maakt dat ze we ten waar ze terecht kunnen met hun acties. Ze komen hier dan vertellen hoe zo'n actie voorbereid wordt en hoe het allemaal verloopt. Dat heeft een functie. We willen nu ook een paar uitzendingen wjden aan bezettingen, hoe je .zoiets opzet, hoe je het volhoudt. Dat is een tijdloos onderwerp, niet erg aan actualiteit gebon den. Ach, we gaan er nu maar van uit dat we in de resteren de tijd zoveel mogelijk infor matie geven waar werkende jongeren wat aan hebben. We moeten zien te redden wat er te redden valt, voordat we weg zijn'. CASSETTES Een uniek 'bijverschijnsel' van dit programma zijn de cassettes. Luisteraars (en ook n jet-luisteraars natuurlijk) kunnen zich abonneren pp cassettes waarop de eerder uit gezonden programma's zijn vastgelegd. In een abonnement zitten vijf cassettes, elk met drie programma's. We hebben die cassettes ver zonnen, om de werkende jon geren gelegenheid te geven ook op andere tijden overdag op het vormingscentrum naar het programma te luisteren. Dat idee sloeg wel aan, we hebben nu zo'n 150 abonne menten aan vormingscentra en dat is niet slecht. Het is ei genlijk uniek dat cassettege- doe. Je geeft de mensen gele genheid het materiaal te ge bruiken op het voor hen meest geschikte moment. En voor ons is het prettig omdat we niet helemaal afhankelijk zijn van het handjevol luiste raars' AFHANKELIJK Het enige nadeel is dat uitein delijk de vormingsleider be slist of een cassette wordt op gezet of niet. 'Dus dan ben je weer afhankelijk. Want bij LBO MAVO HAVO/VWO 2 1 1 66 59 73' 52 38 26 2 1 2 63 60 82 '53 38 15 12 17 12 69 60 21 13 16 8 25 30 59 68. Waarom is het een ernstig probleem, dat het-water van de Maas zS vervuild is dat de vissen sterven? A Hierdoor komt de binnenscheepvaart in gevaar. B Hierdoor koot de drinkwatervoorziening in gevaar C Hierdoor koot de tuinbouw in gevaar. D Hierdoor komt de visvoorziening in gevaar. Gezien de ecore op vraag 41 had ik hier ook een grotere kennis van zaken vervacht, 69. Wat betekent'milieu' in verband met de tekst die je zojuist hebt gehoord? A afkomst B mijlpaal C_ natuurlijke omgeving D verontreiniging ,58. Een ander woord voor Tweede Kamer is A fractie. B kabinet. C ministerraad. D_ parlement, pok hier blijkt veer de geringe staatsrechtelijke kennis van de leerlingen. Voorbeeld van een paar toetsvragen. van denken zit daar achter. In een radio-uitzending over de (on)begrijpelijkheid van radio en televisie, zei Jaap van Meekren, eindredacteur van Televizier; 'Wij werken als be stond ons publiek alleen uit debielen en imbecielen. Dus het is onzin dat het te moéi- lijk zou zijn'. En dat ging ero ver, dat te weinig informatie slecht is voor een democratie. Nou, dan kun je wel nagaan'. Hoe moet het dan eigenlijk? Je kunt toch onmogelijk ver wachten dat elke actualiteiten uitzending elk onderwerp he lemaal tot op de bodem uit legt. Dat zou onmogelijk zijn, stel je alleen een onderwerp als Dennendal voor. 'Het punt is dat je de dingen moet zeggen in relatie tot de gene die luistert Stel een on derwerp als de zwevende gul den. Iedereen zegt: wij willen met onze rubriek iedereen, Jan en alleman bereiken. Als je dat doet, moet je je afvra gen of de zwevende gulden be langrijk is voor Jan en alle man. Als je dat vindt, moet je vervolgens bedenken wat die zwevende gulden voor hem be tekent. In concreto: als de gul den duurder wordt, krijgt hij meer geld als hij geld wisselt voor zijn vakantie. Leg die re latie, dan zullen veel meer mensen begrijpen waar het over gaat. Ën zoiets als Den nendal. Dat wordt steeds inge wikkelder. Misschien moet je dan beslissen dat je een lang item over die kwestie 's avonds wat later uitzendt voor geïnteresseerden'. SAMENHANGEND BELEID Een omroep moet in de eerste plaats een bepaalde doelstel ling formule, n, aan de hand waarvan dan programma's ge maakt kunnen worden. Als de VARA bijvoorbeeld kiest voer achtergestelde groepen, moet ze op grond daarvan program ma's maken en aankopen. Je zylt je gezicht moeten maken door een samenhangend pro grammabeleid. Je kunt dan als VARA geen programma's als Ironside uitzenden en ook geen Koning Klant, omdat dat in plaats van kritische, perfec te consumenten maakt. Maar Waaldrecht past weer wel in die doelstelling, omdat die se rie een vorm van amusement is waarbij wezenlijke proble men in onze samenleving aan de orde komen'. Er wordt veel te weinig ge daan aan doelstellingen bij de radio en televisie. 'Nu willen ze allemaal een TROS worder, succesprogramma's imiteren, terwijl ze eigenlijk hun eigen identiteit zouden moeten be nadrukken'. Er bestaat geen gevaar dat be paalde onderwerpen niet meer aan bod zullen komen bij een dergelijk verzuild beleid, vol gens Prick. 'Nee, binnen iD'n systeem is ock plaats voor een voorhoede-omroep, een margi nale omroep zoals de VPRO is. Als je als omroepvereni ging kiest voor zo'n voorhoe defunctie. dan ben je duide lijk en win je ook leden. Let maar op: de VPRO blijft voor lopig groeien, want die cm- roep heeft een duidelijk ge zicht'. Werkende jongeren Anneke en Harry gespannen luisterend naar hun eigen programma. die vormingsleiders zitten net zo goed eikels die niks voor ons programma voelen. Van daar dat we een zender als nu Hilversum drie de jongeren direct willen bereiken. Over het algemeen werken de vormdjigs&nstitu ten van harte mee aan het p'Ogramma. 'We hebben veel van ze geleerd. We weten dat je niet langer dan anderhalve ik tweeënhal ve minuut achter elkaar moet praten, omdat de werkend^ jongeren dan afhaken; we we ten dat je geen hoogwaardig heidsbekleders in het pro gramma moét halen, vanwege hun taalgebruik. Acties doen we wel, want dat interesseert ze'. UITSLUITEND JONGEREN Behalve met adviezen, werken de vormingsleiders zelf niet mee aan het programma. Er zijn uitsluitend jongeren ie horen. Die confrontatie heeft de 'VPRO'-redactieleden een heleboel dingen geleerd. 'We hebben gemerkt dat hun taal gebruik heel anders is dan het onze. Ze werken met veel meer understatements, formu leren anders. Ze begrijpen veel meer van elkaar dan wij denken en daarom moeten zij het programma ook maken. Het is niet alleen zo, dat wij anders praten, mensen die je interviewt praten ook heel anders tegen hen dan tegen ons. Als een werkende jongere iemand interviewt gaat het ook veel directer: ze zeggen makkelijker dat ze iets niet begrijpen, willen uitleg van moeilijke woorden. En je merkt ook, dat wij veel beter behandeld worden als we iets willen weten. Als wij een mi nisterie bellen worden we ge holpen, maar zo'n hakkelende werkende jongere komt ner gens een stap verder. En dat is een heel belangrijk punt, dat mensen als Averkende jon geren OA'eral te pletter lopen'. Een programma als dit heeft een duidelijke functie. Van daar dat de makers ervan die functie zoveel mogelijk zou den willen benutten, onder de meest optimale omstandighe den zo'n programma zouden willen maken. 'We hebben nu een half uur, waarin je toch heel wat kwijt wilt. Als we op Hilversum drie zouden zitten met een uur m plaats van een half uur, dan zouden we lek ker kunnen werken. Veel mu ziek, met korte stukjes tekst ertussen door. We zouden jing les moeten hebben, een soort reclamespotjes De KRO strooit A-an tijd tot tijd korte mededelingen voor werkende jongeren door z'n program ma's op Hilversum drie. Die krijgen enorm veel reacties. Zoiets zouden wij ook graag willen. Je zou veel meer kun nen bereiken, veel praktischer en efficiënter kunnen werken als er meer jongeren zouden luisteren. Je zou kunnen laten zien dat er mogelijkheden zijn om aan je recht te komen, in formatie kunnen geven, kwes ties helpen oplossen. Als je een uur zou hebben om de in formatie te geven die nu ln een halfuur moet, zou het al veel beter gaan'. Het zit er allemaal niet in. De VPRO ziet geen brood in Aver kende jongeren, wil zich niet identificeren met een groep luisteraars. Een paar jaar ge leden deed de VPRO dat Avel, maakte Avel programma's voor en met bewoners van de Haag se Schilderswijk, met de boe ren, in Zuid-Limburg in Oost- Groningen. 'Dat werd als alibi gebruikt. Ze hebben ons laten aanmodderen en nu ze zien dat zulke programma's eigen lijk bedreigend voor jezelf zijn, Avillen ze het niet meer. Zulke programma's scheppen namelijk verplichtingen. Je moet vrijblijvend blijven. De moed is gezakt, want wat hebben we bereikt? Is de maatschappij veranderd? Nee toch? De mensen die ermee begonnen Avaren naïef, raakten teleurgesteld en Averden bo vendien tegengewerkt Dus haakten ze af. En de groep die er de schouders onder wil blijven zetten, is klein'. Het CITO (het centraal instituut voor toetsontwikke- leerlingen van basis- en middelbare scholen worden ling in Arnhem) heeft vooral naam gekregen door de afgenomen. Die toetsen roepen bij velen, om het zacht landelijk toetsen die jaarlijks aan honderdduizenden I uit te drukken, gemengde gevoelens op. Om het bedaar te noemen: toetsen Avoïen als selectie middel gebrikt. Kinderen die niet de gode hokjes bij die meerkeuzevagen invullen, worden opgrond daarvan uit- geselecteei voor bepaalde vormen vn voortgezet onder wijs of zsken voor hun eind examen. ien ander beztvaar is dat Dadelijke toetsen het onderwij vastleggen, centrali seren. laar het CITO doet ook leue dingen, waar nie mand fezwaar tegen maakt. Zoals ht onderzoek naar de mate \aarln actuallteitenru- briekenbegrepen worden. Leo Prick, ïedewerker voor Ne derland van het CITO publi ceerde le resultaten van dat onderzok in januari. FFUSTREREND 'Het ii vreselijk frustrerend dat doen ten toetsen afnemen, maar tgenlijk niet weten Avat ze toeten. Daarom hebben we dit aderzoek gedaan. We hooptn daardoor te weten te komei Avaarom scholieren vaak ;o Aveinig begrijpen van actuaiteitenrubrieken'. Om ei luistervaardigheid (wat je knt omschrijven met net venogen om te begrijpen wat je ïoort) van middelbare schoieren te meten, werden achtien zorgvuldig geselec- teerie stukjes uitzending van één van de vier radio-actuali- teitnrubrieken (AVRO's ra- dioournaal, KRO-Echo, NCRV- Hi-r en Nu en VARA's Din go A'an de dag) aan ruim 800 mddelbare scholieren van 15, 1( jaar voorgelegd. Die 18 ifcms waren gekozen uit een reks A'an 85. Van die 85 had- din docenten en studenten A'ii de School voor de Journa- litiek in Utrecht er al 40 af- giwezen omdat ze die te moei lik vonden. Uit de 45 overge- beven 'begrijpelijke' items \<erden er toen 18 gekozen, 6 ever politiek, 6 OA'er milieu en over sociaal-economische on- terwerpen. Over die items verden meerkeuzevragen ge steld. De leerlingen konden dus uit een antwoord kiezen, waaruit dan weer afgeleid kon worden of ze het hele item wel of niet begrepen hadden. Er waren twee soorten vragen: A'ragen die naar de betekenis A'an een bepaald woord vroe gen en vragen over achter grondkennis. VEEL FOUTEN De antwoorden (op beide soorten vragen) vielen niet mee. De leerlingen van lager beroepsonderwijs begrepen éénderde tot de helft van de vragen: de havo-vwo-leerlin- gen begrepen ongeveer twee derde van de vragen en de leerlingen van de mavo onge veer de helft. De vragen over het milieu werden het best beantwoord, die over politiek het slechtst, met name door de lbo-leerlingen. Om een paar voorbeelden te noemen: op de vraag wat 'van secundair belang* betekent, antAvoordde meer dan de helft van de lbo-leerlingen: van het grootste belang, Éénderde van de mavoërs dacht dat ook en éénvijfde van de havo-vwo- leerlingen maakte dezelfde fout. Een econoom werd door meer dan de helft van dc lbo-ers een deskundige op het gebied van milieuproblemen ge noemd; woningbestand bete kende volgens bijna de helft van de haA-o-vAvoërs: een bouw- stop voor woningen. Hij deed een concessie wil volgens meer dan de helft van de ma voërs zeggen: hij maakte een toespeling. De helft van de lbo-leerlingen denkt dat -com mercieel' betekent: gezamen lijk. De WD verdedigt \'ol- gens bij de de helft A'an de lbo-ers de belangen van men sen die van de sociale voorzie ningen leven, ruim eenderde van de mavoërs denkt dat cok en bijna éénderde van de ha- vo-vwo-leerlingen deelt deze misA-atting. Hoog scoorde bij alle ondervraagde groepen leerlingen ook het antwoord dat de WD vooral opkomt voor de arbeiders. Indo-China bestaat voor veel lbo-, tamelijk veel mavo-, en toch nog (te) veel VAvo-havo- leerlingen uit Indonesië en China. En dat terwijl er ja renlang via krant en televisie en vast ook in het onderwijs over Vietnam gepraat is. Ten slotte de CAO. Het goede ant woord werd door minder dan de helft van het lbo, precies de helft van de havo-vwo, en ruim de helft van de mavo ge geven. Het CITO-onderzoek formu leerde de volgende onderwijs doelstelling: Aan het eind van de leerplichtige leeftijd moet iedereen in staat zijn om de uitzendingen \'an radio-aktua- liteitenrubrieken te begrijpen. DOELSTELLING Een doelstelling die kennelijk niet - met de werkelijkheid overeenkomt. Leo Prick aan het eind van zijn onderzoek verslag: 'Het is duidelijk dat het onderwijs er niet in slaagt de leerlingen die kennis en vaardigheden bij te brengen die noodzakelijk zijn om dc informatie OA'er algemene maatschappelijke vraagstuk ken te begrijpen'. Overigens was deze opmerking niet als venvijt bedoeld aan het onderwijs, maar veeleer aan de samenstellers en pre sentatoren van dit soort pro gramma's. Of dat terecht is, Ls een tweede. Niet dat makers van actualiteitsrubrieken niet een verwijt mag worden ge maakt (en iedereen trouwens die voorlichting geeft met no deloos moeilijke en ingewik kelde wc orden en zinnen), maar het onderwijs mag mis schien ook best iets verweten worden. Het ligt er maar aan welke doelstellingen je je stelt in het onderwijs. Als een vak als bv. maatschappijleer echt goed van de grond zou kun nen komen en politieke en so ciaal-economische onderwer pen heel gewone onderwijson- derwerpen zouden zijn, zouden minder leerlingen moeite heb ben met het begrijpen van ra dio en televisie-actualiteiten. Prick: 'Als je voor de demo cratie bent, moet je ervoor zorgen dat iedereen iets te zeggen heeft. Maar iedereen moet ook kunnen begrijpen waar het om gaat. In principe moét ieder lid van die demo cratie toegang hebben tot wat er over die democratie gezegd, en geschreven wordt'. RADIO EN TV HEBBEN SCHULD Radio en televisie hebben wel degelijk schuld, vindt Prick. 'Ze willen de mensen niet frustreren met vervelende on derwerpen als Dennendal en abortus. Daarom kiezen ze voor het makkelijke, het amu sement. Een rubriek als AVRO's Televizier probeert ook ingewikkelder onderwer pen op een manier te bren gen die veel mensen aan spreekt. Maar wat voor manier

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 27