Alles pleit voor meerderjarigheid met 18 jaar ONDERWIJSWINKEL VOORZIET IN BEHOEFTE ONDERWIJS WINKEL Meeste 18-jarigen bes.issen zelf over: vakantie, kertgang, roken, drank ei sex illll! Welke, vrijheden gelden er voor de scholieren? iiiiiiiiiiiiiiiiu Onderwijsproblemen vertalen in politieke acties ffiOUW/KWARTETT DINSDAG 7_MEI 1974 JONGERENKRANT TK25 lillillillllilillliililllllllll "KIN DEEN MAG JE IEL ZIEN MA AR NIT HOREN". Een sprëctvoord waar ouders ioral vaders vroeger aarig mee uit de voeten komnmaar dat tegenivoordi niet zo goed meer in d markt ligt. Autoritaire erhoudingen in het gezin estaan onge twijfeld nog el, maar het inzicht dat geluk en leven sontploingskansen voor kindereniet bevor derd wordei door het ouderlijk gag alléén, groeit gelukki Kinderen mogenegen woordig wel wat zeggei of er ook naar ze geluistd wordt, is een tweede. Ouren hoeven ook niet te klisten, want de wetten gaan (alnet om kin deren gaat) ultm de rech ten der ouders, n niet van die van de kinden. Van echt kinderrecht is t op heden geen sprake, mee de kinder rechter S. Slagtein een her denkingsboekje: 'ijftig jaar kinderrechter e ondertoe zichtstelling' (19). Een belangrijk unt is de leeftijd waarop jroor de wet meerderjarig wot. Dat ben je in Nederland is als je 21 wordt. Maar er a nogal wat omstandigheden -aarbij een andere leeftijd a 'volwassen- heidsgrens' geldt Een paar voorbelen. Als je 18 bent, mag je jmmen. Een meisje van 16 ag trouwen (en een jongen in 18 ook) zonder speciale .estemming. Als je 15 jaar beimag je van school af. Een jgen van 18 'mag' in dienst, m 18-jarige kan een helebo geldzaken zelfstandig regele (een eigen, bankrekening open, hypo theek opnemen, ïld lenen). Je kunt als 18-j<ge een be roep op de Bijstaswet doen. Er zijn nog veebeer magi sche leeftijdsgreen: voor passief kiesrecht Is je in een gemeenteraad, princiale sta ten of Tweede Kier gekozen wilt worden), vo de pensi oengerechtigde lftijd, voor als je zonder gelde diploma's aan de universiti wilt gaan studeren, voor jtis reizen, voor het kindsaartje in de tram en ga zmaar door. 18 jer Verlaging van ie leeftijd waarop je meerejarig wordt tot 18 jaar zou dhuidige cha otische toest-ndl aanzienlijk verbeteren. Hoed er al jaren voor gepleit wdt, is dat er nog steeds nietioor. De Ne derlandse Jeu,gemeenschap (NJG) hield in970 een con gres over: de zem door de leeftijdsgrenzer waarop ge pleit werd vooverlaging van de meerderjagheidsleeftijd. Daarvoor had NJG, een jaar lang actie ge"erd, discussie stukken gepub:eerd, enquêtes gehouden' en voorzitter van dc Engelse naatscommissie uitgenodigd, e met succes in zijn land d leeftijdsgrens voor meerdejarigheid bij 18 jaar had b-feit. Tijdens het congres vetcde de toenmali ge ministe \an justitie Polak dat het Ibinet in principe voor de lj'airgrens was. Een mooi sues voor het NJG. Mevrouw M. Rood-de Boer stelde in en rede bij het aan vaarden an haar lectoraat in het kimdrecht en de kinder- beschermg in Tilburg een l eet je liter vast, dat bij dit soort tsen belangengroepen en actifroepen sneller succes hebbenlan officiële juridische commiies en verenigingen, die inters ook al jaren voor de ljarige pleiten. 'Het groncak, de 'grass roots', de burge; en de werkers in het veld ragen op dit moment in hogenate bij tot de rechts- vorriig op het gebied van het jïugdrecht', zei ze. Een moe succes, jawel. Maar nu, vier jaar na het congres is die 18 jaar nog niet officieel inge voerd. En bij dit soort dingen heb je er nLet veel aan of ie dereen het met je eens is, maar de wét niet Op veel ge bieden zijn de rechten van minderjarigen overigens wel vastgelegd (kiesrecht homo- sexualiteit) en voor andere ge bieden zijn voorstellen ge daan. Kinderbescherming In 1971 verscheen het rapport van de commissie-Wiarda die tot taak had eventuele wets wijzigingen in het kinderbe- achermingsrecht voor te stel len. De conclusie van de com missie-Wiarda komt kort ge zegd hier op neer: vanaf het 12de jaar moeten kinderen ge leidelijk meeF rechten krijgen met als sluitstuk het 18de jaar waarop ze volledig meerderja rig worden. De commissie vond ook dat in de wet zou moeten komen te staan dat een kinder-jeugdrecliter geen uitspraak doet zonder een kind dat tenminste 12 jaar is te hebben gehoord. Kinder rechter Slagter wil nog wel wat verder gaan: kinderen van 12 jaar en ouder zouden het recht moeten hebben naar een eigen gratis advocaat te stap pen als een kinderbescher mingsmaatregel volgens hen niet juist is. en bovendien de mogelijkheid moeten hebben in hoger beroep te gaan van een beslissing van de kinder rechter. Gezondheidszorg Moet een arts de ouders in lichten als hun dochter bij hem is geweest voor de pil? Of is het maar de vraag of ze dat mogen? Mogen ouders hun kind onkundig laten van een medische ingreep die op het kind wordt toegepast? Wat moet er gebeuren als een kind en één van de ouders een ab ortus bij het kind willen, en de andere ouder niet? Om de ze en andere netelige kwesties (die overigens steeds vaker voorkomen) te kunnen opvan gen, bepleitte mevrouw Rood- dc Boer kort geleden een soort statuut voor minderjari gen in de gezondheidszorg. Op het ogenblik is het zo dat de minderjarige niets mag doen en beslissen zonder toestem ming van de ouders. Een kind mag niet op eigen houtje naar de dokter stappen, ouders heb ben vergaande beslissingsbe voegdheid over hun kind. De bestaande wetgeving, op het punt van de rechten van minderjarigen, klopt niet erg met de maatschappelijke wer kelijkheid, maar het moet vol gens mevrouw Rood-de Boer mogelijk zijn binnen de be staande wetten iets te doen voor de minderjarigen. Zo zouden bijvoorbeeld niet al leen ouders het recht moeten hebben op de hoogte gebracht te worden van de medische behandeling van hun kind, ook de minderjarige zelf zou dat recht moeten hebben. Even als de ouders zou ook het kind zelf als het op dat moment er toe in staat is toestemming voor de behandeling moeten geven. Een arts moet niet verplicht zijn ouders in te lichten over wat hun kind hem vertelt. Als een minderjarige daarom vraagt en er klemmende rede nen voor zijn, moet die infor matie achterwege kunnen blij ven. Tenslotte: de toestem ming van een 18-jarig of ou der kind voor een bepaalde behandeling moet voldoende zijn, ook als de ouders toe stemming weigeren. Het lijkt eigenlijk erg tegen strijdig om aan de ene kant voor meer rechten en grotere zelfstandigheid voor kinderen te pleiten en aan de andere kant over verlenging van de leerplicht te praten, die kinde ren immers langer afhankelijk houdt Daar past eigenlijk al leen de opmerking van minis ter Van Kemenade op, die kort geleden op een vergade ring voor leraren de vrijheid voor 16-jarigen om te gaan werken doorprikte met de op merking, dat je bij werkende jongeren toch nauwelijks van vrijheid kon spreken. Maat schappelijke situaties leken dé minister aanzienlijk bepalen- der voor de keuze om van school af te gaan dan vrijheid. 'Mooie vrijheid is dat', vond de minister. Welke vrijheid hebben scho lieren? Of liever welke vrijhe den gelden er voor hen? Ze- moeten naar school, of van de wet of van hun ouders. En als ze de school binnenstappen, hoe is het dan met hun vrij heid? Niet roken, geen fietsen tegen het gebouw zetten, niet Iliilllllllilllll! met de fiets naar school ko men als je dichtbij woont, vijf minuten voor het begin van de les in de klas zitten, twee maal te laat komen dan krijg je 6traf, op spijbelen staat straf, op allerlei soorten on hebbelijk gedrag staat straf, rommel maken mag niet, etc. etc. De lijst is eindeloos uit te breiden, alel scholen hebben hun eigen geschreven en onge schreven regels en het zou heel aardig en nuttig zijn die regels eens te inventariseren. Meerderjarigen zouden zich wezenloos lachen en minderja rigen zich doodergeren, maar intussen bestaan die regels en wordt de scholier verplicht zich eraan te houden. En afge zien van de serie noodzakelij ke maatregelen die van een groep ongeordende mensen een overzichtelijke school moeten maken, zijn er massa's regels die paternalistisch, of alleen maar flauwe kul zijn. Scholieren, bekijk het eens en stuur ons jullie reglementen toe. Het gezin Uiteindelijk zijn de verhou dingen binnen het gezin het belangrijkste voor een minder jarige, vooral als hij nog thuis woont. Zijn school, werk, dok ter, dienst kunnen hem nog zo volwassen behandelen, als hij thuis als een snotneus be schouwd wordt, kan hij toch een ongelukkig gevoel hebben. Ook hierover ligt niet veel vast. Ouders kunnen als ze niet in staat zijn om hun kin deren redelijk op te voeden, uit de ouderlijke macht wor den ontzet of ervan ontheven worden. Er zijn echter varian ten te verzinnen waarbij de verhouding ouders-kinderen niet helemaal geslaagd is zon der dat je de ouders kunt en mag verwijten dat ze hun op voedingstaak niet aankunnen. Toch behoren de ouders in de trant vain: kinderen mag je zien maar niet horen, geluk kig tot een uitstervend ras. Het gezin is niet meer zo geï soleerd dat het helemaal onbe roerd kan blijven door de maaiichappelijke ontwikkelin gen waarbij jongeren steeds meer hun stem mogen laten horen. Conclusies Het NJG intendewde ter gele genheid van het leeftijdsgren- zencongres in 1970 een paar gezinnen en trok uit die ge sprekken de volgende conclu sies: werkende jongeren gaan van af hun 17de werken, vin den het bijna allemaal vanzelf sprekend thuis te blijven wo nen en kostgeld te betalen rond het 18de jaar mag men alleen met vakantie. Wer kende jongeren doen dat dan ook, scholieren gaan soms met hun vader en moeder mee tussen 15 en 18 hoeft een kind niet meer mee naar de kerk de meeste werkende jon geren en een minderheid van de scholieren koopt zijn eigen kleren en beheert zijn eigen kleedgeld jongeren mogen vanaf hun 16de roken, de drank- grens ligt tussen 16 en 18 de meeste 18-jarigen moe ten in de week tussen 10 en %12 uur thuis zijn, in de week einden tussen 12 en 2 uur. rond het 16de jaar begin nen de verkeringen. 70% van de jongens en 30% van ds meisjes heeft één of twee jaar later sexuele omgang. Kortom tussen 16 en 18 groeit geleidelijk dc zelfstandigheid van jongeren, een uitstekende reden om wettelijk de 18 jaar als meerderjarigheidsgrens vast te leggen. Om ook kinde ren die het wat moeilijk heb ben thuis een hart onder de riem te steken. Om met mr. Slagter te eindigen: 't peil van een beschaving is te herken nen aan de rechten die zij aan de zwaksten geeft. Het kind behoort tot die zwaksten, om dat het bij voortduring afhan kelijk is van het doen en la ten van de volwassenen. AMSTERDAM 'Het lijkt erop of de middelbare scholieren uit hun apathie aan het ontwaken zijn. Na de golf van 1969 toen er verschillende scholierenorganisaties be stonden die zich bezighielden met de democratisering van de school, is er een inzinking van een paar jaar geweest. Het lijkt erop dat dat over is. Scholieren gaan weer met elkaar praten over het onderwijs, ook buiten schooltijd. Dat is belangrijk'. Peter van de Linde, student Nederlands (hoofdrichting Taalbeheersing) en medewer ker van de Onderwijswinkel Amsterdam, kan die opleving van belangstelling constateren door het werk in de Onder wijswinkel. Er komen regel matig scholieren inlichtingen vragen en hulp inroepen bij democratiseringsacties op scholen. Maar niet alleen scho lieren hebben de weg gevon den naar de winkel (die op de Kloven iersburgwal in het ge bouw De Hobbit is gevestigd) gevonden. Minstens zoveel ou ders en leerkrachten komen 's middags -tussen 4 en 6 uur de winkel binnen. In november van het vorige jaar startte de Amsterdamse variant van het inmiddels lan delijk bekend geworden feno meen Onderwijswinkel. Een groep kritische leraren plus studenten andragogie zetten de winkel op met als doel ou ders, leerlingen en docenten (en iedere andere die geïnte resseerd is In onderwijs) te informeren, te helpen bij moeilijkheden die op school kunnen ontstaan. FUNDAMENTELE VRAGEN Het soort vragen waar men mee komt, vallen uiteen in twee groepen: gewone, betrek kelijk eenvoudige praktische vragen, om inlichtingen en kwesties waar structurele on derwijsproblemen een rol bij spelen. De 'voorkeur' van de onderwijswinkeliers gaat ei genlijk uit naar die wat fun damentelere vragen. De bedoe ling is dan die vragen te ver talen in politieke acties. 'Die structurele klachten zijn natuurlijk in de eerste plaats ook individuele klachten, maar ze zijn te vertalen in meer algemene problemen. In deze tijd van het jaar bijvoor beeld komt het vaak voor dat leraren die geen vaste aanstel ling hebben, ontslagen wor den. Dat is elk jaar een terug kerend probleem'. Een school kan een leraar die niet vast aangesteld is, vrij makkelijk opzeggen. Vaak overkomt dat leraren die nog niet zo lang les geven en bv teveel (vol gens de school dan) aandacht besteden aan politiek, sex of dergelijke dingen. Leerlingen kunnen het vaak juist erg goed vinden met dergelijke le raren en zetten dan acties op touw om zulke ontslagen on gedaan te maken. Meestal met weinig resultaat overigens, omdat een school niet zoveel argumenten op tafel hoeft te leggen om zo'n leraar weg te sturen. DEMOCRATIE OP SCHOOL 'Die ontslagkwesties zijn dan eigenlijk structurele proble men en daarvoor willen we dan als winkel wel actie voe ren. Net zoals acties voor meer democratie in de school'. Amsterdam is nu door het ge meentebestuur een soort In spraakbrochure verspreid on der de middelbare scholieren. In die brochure staat omschre ven wat de rechten en de plichten van scholieren op school zijn. Dat klinkt wel leuk, maar de Onderwijswin keliers vinden dat echte demo cratisering door die voorstel len van de wethouder van on derwijs Van de Velde niet veel dichterbij komt. Leerlin gen kunnen nog steeds uit de les gestuurd worden, als de plannen van de wethouder doorgaan, een leerling kan nog steeds voor rijf dagen van school gestuurd worden en de schoolleiding kan regels op stellen waarin staat waarvoor je gestraft kunt worden. En wat die straffen inhouden. Het is de bedoeling dat de plannen van de wethouder in het najaar in de gemeenteraad ter sprake komen. En de On derwijswinkel wil, samen met de kritische leraren, het Socia listisch Onderwijs Front en de PSP-onderwijsgroep actie voe ren voor echte democratie op school.De leerlingen van de Amsterdamse middelbare scho len moeten de kans krijgen zelf te zeggen wat zij onder democratie verstaan. Om die actie op gang te brengen wordt de middelbare scholie ren gevraagd om eens een lijst te maken van de straffen die op scholen worden gegeven, om eens uit te zoeken of er vrijheid van meningsuiting is op hun school, of ze in de schoolkrant mogen schrijven wat ze willen, of alles op het schoolprikbord mag worden opgehangen. En de organisato ren van de democratiseringsac- tie willen bovendien graag we ten, waarom zoveel leerlingen van schooi afgaan en wat ze dan gaan doen. Door zulke in formaties te verzamelen, ho pen de kritische leraren en de onderwijswinkel met voorstel len voor de gemeenteraad te komen, die echt de democratie op school zullen bervordeTen. ZELF ACTIE VOEREN Voor de Onderwijswinkel geldt dat de mensen zelf hun actie moeten voeren. Het gaat om hun eigen school, en ad viezen van de onderwijswinkel moeten ze eventueel zelf op volgen. 'Technische appara tuur stellen we wel beschik baar. Er kwam hier eens een groep kleuterleidsters die op school niet een krantje moch ten stencillen. Dat hebben ze toen bij ons gedaan. Dat mag trouwens heel vaak niet, sten cillen. Het gebeurt hier vaak. We hebben ook eens een krantje mee helpen maken voor een groëp leerlingen die tegen het ontslag van een le raar waren'. Vaak zijn de acties die onder nomen worden 'zinloos'. Het terugdraaien van vervelende beslissingen door een school bestuur komt zelden voor. 'Maar natuurlijk gaat het ook wel eens goed. Een leerling, die van school getrapt was, hebben we zo kunnen helpen, dat hij weer mocht terugko men. na een gesprek met de rector'. MEER GEMOTIVEERD En het is trouwens de vraag of een niet gelukte actie mis lukt is. Het aan de orde stel len van een bepaald probleem kan al als resultaat hebben, dat leerlingen of ouders meer gemotiveerd raken voor het onderwijs. En dat is winst. De Onderwijswinkel loopt wel goed. De naam blijkt bekend genoeg voor leerlingen, lera ren en ouders. In het half jaar van zijn bestaan zijn er tientallen vragers gekomen, en de telefonische verzoeken ora informatie lopen in de hon derdtallen. Om beter te kun nen werken hebben de onder wijswinkeliers groepjes ge vormd die zich speciaal op een bepaald onderwijsgebied ncn- ten. Er is een kleuter-basison- dorwijsgroep, een lagere be roepsonderwijsgroep, een vwo- havogroep, een werkende jon gerengroep. Op die manier ho pen de winkeliers de vragen stellers zo goed mogelijk te helpen. Elke week wordt er een vergadering gehouden waar alle 'gevallen' de revue passeren en besloten wordt waar eventueel actie voor ge voerd kan worden. 'Op deze manier kunnen we voorkomen dat we fouten ma ken. Je kunt natuurlijk niet helemaal voorkomen dat je fouten maakt Of liever: dat je het beter zou kunnen doen. Maar het blijkt al belangrijk te zijn dat je er zit. Dat ie mand kan komen praten over zijn problemen. Je kunt nu eenmaal lang niet altijd een oplossing bieden, maar dan heeft het al zijn waarde dat je er bent om tegenaan te pra ten'. ZELF ER OP UIT TREKKEN In het begin zaten de winke liers elke dag klaar. Zo van: kom maar, we zitten er voor. Er kwamen natuurlijk toen wel kwesties binnen, maar we hebben ontdekt dat we er zelf op uit moeten trekken. De groep vormingswerk bijvoor beeld is naar een streekcen- trum geweest, heeft verteld waarvoor we er zijn en dat le verde heel wat reacties op. Het wordt ons ook wel ge vraagd om met de jongens die daar zitten te praten over vak bonden en zo. Die jongens hadden nogal wat klachten. Na een paar weken werden we weer gevraagd en toen is er gepraat ovér verandering van de opleiding, over oontacten met het bedrijfschap en de vakbond. Dat was erg leuk'. De belangrijkste klanten blij ven toch de middelbare scho lieren. 'Het komt vaak voor dat leerlingen van school af willen, de pest hebben aan school en dan hier komen pra ten. We raden ze toch wel aan om op school te blijven, uit praktische overwegingen. Maar je vraagt je wel af of een schoolleiding niet wat soepe ler zou kunnen optreden te gen leerlingen die moeite heb ben met het schoolsysteem. De presentieplicht bijvoorbeeld is voor veel leerlingen een groot probleem. Er zijn gelukkig ook wel wat experimenten om daar wat minder streng in te zijn. Want het zijn niet zon der meer de slechtste en de domste leerlingen die geen zin hebben in die vaste regelmaat MASSALITEIT De massaliteit op scholen is ook een probleem. Vandaar dat we als kritische leraren- Onderwijswinkel ervoor zijn de scholen, ook de midden school, niet groter te maken dan zo'n 200, 300 leerlingen. Ach, ik weet het zelf nog wel. De grote school waar ik zelf op zat, vond ik vreselijk. Ik kwam door de ramen de klas binnen, ze zagen je toch niet. Je kon ook zelf in het klasse- boek veranderen. Bij zo'n gro te hoeveelheid leerlingen merkte niemand iets'. Opvallend is dat drugproble men waar een paar jaar ieder een mee bezig was en zich verontrust over toonde, nooit als probleem bij de winkel binnenkomen. Het drugge bruik is over zijn hoogtepunt heen, of wordt niet meer als een probleem gezien. SELECTIE Een probleem voor de onder wijswinkeliers is wel, dat maar een bepaalde groep men sen naar de winkel toekomen. 'De mensen die ons weten te vinden, zijn eigenlijk al een selectie. Er moet een grote groep zijn die van ons bestaan niet afweet of die er geen idee van heeft dat bepaalde dingen op school best kunnen veranderen als je er moeite voor doet'. Ondanks dat vindt de winkel dat ze in een behoefte voor ziet. 'Ons uitgangspunt ls dat het onderwijs in wezen ver vreemdend is en dat proberen we in politieke acties te verta len. Onze functie is dat we coördineren, dit we de dingen in een kader zetten. Dat is nuttig, niet in de laatste plaats voor onszelf. We krij gen zo langzamerhand wel een idee over waar de kernproble men zitten. En we krijgen ook wel iets van de grond wat dat onderwijs kan veranderen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 25