jongerenkrant Waarom studenten wel en werkende jongeren niet? VJV: nieuwe opzet vormingswerk fndeiekront Trouw K wartei 7 mei 1974 Aktiegroep Wij-willen-wonen Zelfstandig wonen ideaal PPR populairste Wij-willen-wonen-lied Voor werkende jeugd van 17-25 jaar I [KOUiW/KWiAiRmET DINSDAG 7 MEI 1974 JONGERENK.RiA.MT T.K17 oor studenten is het vanzelfsprekend om op kamer te wonen. Is je 18 bent en studeert, ga je het huis uit. Bij een hospita op een zolderkamer of steeds vaker in een van de enorme stu dentenflats die in alle universiteitssteden zijn verrezen. Voor werkende jongeren is dat minder vanzelfsprekend. In Amsterdam bijvoorbeeld worden ongehuwden niet eens als woningzoekende ingeschre ven zolang ze geen 27 zijn. Kennelijk ben je dan nog te jong om op jezelf te wonen. Waarom worden er voor stu denten wel flats gebouwd en voor werkende jongeren niet? Het is een vraag die voortdu rend terug komt in een ge sprek met de actiegroep Wij- willen-wonen van het VJV- centrum-Carmel in Amster dam. BUNKERS Niet dat deze jongeren zo ja loers zijn op die flatbouw. Bunkers, zijn het, ghetto's vol mensen van dezelfde leeftijd en dezelfde sociale groep. Ei genlijk een heel onnatuurlijke vorm van wonen. Je ziet al leen je eigen soortgenoten. Gewone gezinnen, kinderen, bejaarden kom je niet tegen in die grote studentencom plexen zoals Uilenstede, het studentencentrum van de Vrije Universiteit. Uilenstede is voor deze groep werkende jongeren om nog een andere reden afschrikwek kend: Het terrein ligt precies tussen de grote wegen en on der de bulderbaan van Schip hol. Een stukje grond propvol flats die zo hoog komen dat de geluidshinder optimaal is. Toch een verloren stukje, goed genoeg voor deze studen ten. 0NBETAAL8AAR Op die manier hoeft het n:et van de werkende jongeren. Wat willen ze dan? Gewone huizen, net zoals andere men sen, zeggen ze. Waarom wor den er geen een- en tweeka merflats gebouwd? En waarom worden de vrijgezellenflats die dan wel gebouwd worden alle maal onbetaalbaar duur ge maakt? De actiegroep zou willen dat er in elk bouwproject een deel van de huizen voor jon geren bestemd zou worden. Dat kan heel goed door in een flat drie- vier- en vijfkamer woningen een p?ar kolommen kleine flatjes (één of twee ka mers) te bouwen. bel de Stichting Ideële Kamerbemiddeling en Huisvesting, SIKH Prinsengracht 73, tel.(020)-231390 (Studenten die kamers zoeken moeten bij de ASVA en SRVU zijn) Hoe is de situatie nu? Een van de leden van de actiegroep: 'Ik woon op een kamertje van twee bij drie meter, zonder keuken, voor honderd gulden per maand. Dat is meer dan de huur van het hele huis, want m'n hospita betaalt piet meer dan tachtig gulden per maand'. Anderen komen met soortgelijke verhalen. Over hospita's van wie niks mag, over huisbazen die enorme be dragen sleutelgeld vragen, o.ver onbetaalbare huren vo^r hokken die niets vo-rstellen. GEEN OPLOSSING Als je naar de situatie in Am sterdam kijkt is er voorlopig geen,oplossing in zicht. Het is al moeilijk genoeg om de ge zinnen met een urgentiebe- wijs, die met z'n vieren op een ouderwetse tweekamerwo ning zitten aan een behoorlijk huis te helpen. Er zijn zo'n honderdduizend bejaarden die lang niet allemaal behoorlijk gehuisvest zijn. Een groot der' van de bestaande woning voorraad is ernstig in verval en de projecten voor stadsher stel zijn daar nauwelijks tegen opgewassen. En dan komen ook nog de jongeren boven de 18 met de eis: wij willen wo nen. Toch houden de werkende jongeren vol. De VJV voert samen met anderen een stevi ge actie om hun eisen kracht bij te zetten. Ondanks de be staande verschillen werken VJV, het ANVJ en het NW-Jongeren-Kontakt in deze aktie samen met studentenor ganisaties als de SRVU en de ASVA. Weliswaar ligt de zaak voor studenten aan universi teiten nog anders doordat ze speciale studentenflats hebben maar in de toekomst komen hun belangen veel dichter bij die van de werkende jongeren te liggen. IN DEZELFDE BOOT Het is namelijk de bedoeling van de regering om de studen tenhuisvesting over te hevelen van het ministerie van onder wijs naar het ministerie van volkshuisvesting. En dan zit ten alle jongeren, werkend of studerend in dezelfde boot. Wat kunnen de jongeren doen >m hun woonsituatie te ver beteren? Een van hen zegt: 'We kunnen de politieke par tijen door actie duidelijk ma ken dat het ons ernst is. Als je 18 bent mag je kiezen. Bin nenkort zijn er gemeente raadsverkiezingen. De jonge ren zijn een flinke groep. Ze zullen wel rekening met ons moeten houden'. Op het VJV-centrum-Carmel is een enquête gehouden naar de woonwensen en woonpraktijk van ruim vijftig jongeren van (on geveer) 17 tot 25 jaar. Enkele resultaten Ruim de helft ivoont op kamers De huren variëren van f 42,- tot 300,- per maand De gemiddelde huur is 135,- per maand Voor de meesten is dat ongeveer een kwart éénvijfde van hun netto maandsalaris Ongeveer de helft van de kamerbewoners is niet tevreden over de hospita Zij, die thuis wonen betalen 70,- a 230,- kostgeld per maand De meeste jongeren zijn bereid ongeveer éénvijfde deel van hun loon te besteden aan (goede) woonruimte Alle ondervraagden (ook zij die thuis wonen) zeggen dat ze 't liefst zelfstandig wonen. Bij de verkiezingen voor de provinciale staten hebben 76 bezoekers van het VJV-cen- trum in Amsterdam opgegeven wat ze al dan niet gestemd hadden: PPR PvdA CPN PSP D'66 CDA VVD DS'70 GPV niet gestemd 19 De aktiegroep Wij-willen-wonen van het VJV-centrum Carmel in Amsterdam heeft een strijdlied gemaakt, dat sinds de radio-uit zending van In-de-rooiehaan enige landelijke bekendheid heeft. Een paar coupletten: Wij willen wonen al een hele tijd betaalbare huren in elke wijk veel meer woningen ook voor ons en niet alleen voor de rijke bons Wij eisen woonreeht mei 18 jaar weg met de leipe ambtenaar wij willen wonen met plezier daarom juist geen bunkers hier Wij willen wonen in een toffe buurt het is de vraag hoe lang dat duurt laat de gemeente nu wat doen en geen smoes van er is geen poen ac «ara «1313 -j® a ;s sHsiasa ISBHHïiiiH ÏSb'iöSinn jfHK, 0 B 8 18 o i&B h Illustraties uit de discussienota van het NVV-Jongeren-Kontakt. - K. f- tSSNS&s Het Vormingswerk Jonge Volwassenen (VJV) begint langzamerhand meer be kendheid te krijgen. De VJV is voortgeko men uit het vroegere, vrijwillige vor mingswerk voor de werkende jeugd. Maar toen in 1968 besloten werd om de gedeel telijke leerplicht in te voeren, kwam er een boedelscheiding tussen het verplichte vormingswerk voor jongeren van 15 tot (straks) 18 jaar en het vrijwilligers-werk voor boven de 18. De vormingsinstituten voor de jeugd on der de 18 draaien overdag, het vrijwillige vormingswerk speelt zich 's avonds af. De VJV is van rooms-katholiekc origine. Het is voortgekomen uit het Mater-Amabi- lis-werk. Maar nu is de VJV een algemene organisatie. De 85 centra in het land heb ben samen zo'n tienduizend deelnemers. Het vormingscentrum De Carmel aan de Van Eeghenstraat in Amsterdam wordt wekelijks bezocht door ruim honderd jon geren. Meest werkende jongeren, al lopen er ook een paar studerenden tussendoor. De Carmel is elke werkdag 's avonds open. Eenmaal in de veertien dagen is er op zondagavond een 'deelnemerscafé' waar de deelnemers van de afzonderlijke groepen elkaar tegenkomen. Iedere deelnemer schrijft in voor een be paalde groep. Dat kan zijn: fotografie, han denarbeid, algemene ontwikkeling, yoga, huisvesting, koffiebar en tenslotte een 'ontmoetingsgroep'. De Carmel wordt, evenals de andere een- [!!llllllll!lllllllllll!ll!llllllll!llllllllllllllllllil tra, voor 95 procent gesubsidieerd. Daar voor draaien op: het rijk, de provincie en de gemeente. Van dat geld worden de per soneelskosten en de gebouwen betaald. De deelnemers zelf betalen twintig gulden per trimester. Vormingsleider Wim Ruckert over de toe komst van de VJV: 'Er is landelijk een he le discussie geweest over de vraag welke kant we uit moeten. Vanuit de deelnemers is er soms de aandrang om meer te gaan werken als een open sociëteit Maar daar zijn we erg huiverig voor. Op dat gebied wordt al genoeg gedaan. Wij houden daar om vast aan een meer cursus-achtige op zet Je kiest voor een bepaalde groep met een eigen programma. Dat kan van alles zijn, maar er gebeurt wel iets*. De VJV-centra zijn de laatste tijd steeds meer op de politieke toer. Waarom? Ruc kert: 'We praten veel over de werksituatie. Wat belemmert je daarin, wat Zijn de ge meenschappelijke problemen, wat wil Je veranderen, hoe kan dat? Er wordt ge praat over hulsvesting, jeugdlonen, werk loosheid. Als je daar iets aan wilt doen, ben je politiek bezig, dat kan niet anders'. Kunnen scholleren en studenten Ud zijn? Ruckert: 'Ja, dat kan, maar d? meerder heid bestaat uit werkende Jongeren. De sa menwerking tussen beide groepen geeft nog wel eens spanningen. Er ls nog altijd een afstand tussen werkende en stud* "en- de jongeren. Vandaar dat er ook weinig contacten zijn met de Vondelparkslapers, ook al grenst dit huis aan dat park. Waar om zouden werkende jongeren zich druk maken om Amerikaanse studenten die een reisje naar Europa maken?' Jeugdgevangenis 19 Eagles een zegen19 Werkende jongeren 21 Vormingswerk21 Soldaten balen23 Hoe besteedt jeugd f 100,23 Het enige radioprogramma 27 TV is moeilijk27 Internaat 29 Dag vader en dag moeder29 Meerderjarig met 18 jaar 25 Onderwijswinkel 25 Aan dit nummer werkten mee: Jan Blum Bert de Jong Piet Hagen Aukje Holtrop Leo Kleyn Kees de Leeuw Willem-Jan Martin Hans Schmit Henk Thomas (ADVERTENTIE) IMEVO schriftelijk- praktisch onderwijs Dokters- en tandartsass., med. secretaresse, med. ass., dieren- artsass., med.- en chem. laborante, artsenbezoeker, verbandmeester, pedicure, sportmassage, klnderverz. en opv., amanuensis, algem. ontw. voor apoth. ass., algem. ontwikkeling. Bon voor gratis studiegids opsturen aan: IMEVO, Baljuwenfaan 22, Amstelveen, Tel.'020-431840 Naam Adres Plaats -

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17