Lamar Hunt maakt tennis tot een zeer lucratief beroep Brazilië houdt nog veel voor publiek verborgen Nederland in kwartfinale tegen zwak Schots team Milan en Magdeburg klaar voor finale Van der Hart mogelijk naar Standard Luik Amerikaanss miljonair beheerst al een sport volledig Spasski ziek Dubbelspel voor Hewitt-McMillan Bulgaars protest bij Kurt Waldheim IOC verbiedt gebruik anabole steroiden Aston Villa ontslaat coach Fuente loopt uit Amateurs willen ook steun van gemeente Arnhem I 1 TROUW, KWiAUfFBT DI.V:1D\Ü 7 AM-I 1974 SPORT T9/K.11 Van een specials verslaggever MONTREAL 'Mijn naam is Lamar Hunt'. De kennismaking, die veel weg leeft van het programma 'Wie van de drie', gaat ver gezeld van etn stevige schouderklop. De grote baas van W.C.T. (wereldkampóenschap tennis) hangt niet de grote miljardair uit, die hij in fe.te is. Integendeel, hij is zo blij als een kind wanneer hij met de grot; sterren een balletje kan slaan- Voor het overige werkt deze vierde zoon van de inmiddels 85-jarige, door de olie steenrijk geworden latoenplanter Harold Lafayette, als Hunt al zeven jaar lang zevenien uur .per dag. En dat zeven dagen per week aan wat hij noemt lijn vrije-tijdsbesteding: het runnen van een tennisgebeu- ren, de D.ilas Tornados, een club die met niet te veel succes Euro- pees voetlal in de Verenigde Staten probeert populair te maken, de f Kansas Cty Chiefs, een Amerikaans voetbalteam, de Chicago Bulls, een profesional basketbalgroep, plus nog wat andere investeringen jx in de spirtieve sector. Kyle Rop' die aan de tienkamp voor topsportes in Florida, waar ook Ard Schenk an heeft deelgenomen, 10.000 dollar védiende, is een van de spe lers die lij hem onder contract staan. In Lakevay bij Austin in Texas staat zijn eecte tennisranch met bunga lows, zwembaden enzovoorts. In Peach- tree bij Atlanta volgt binnenkort een sootgelijk project en er bestaan planner ook in Europa dergelijke ten- nis-boe.derijen te gaan exploiteren. VERLEZEN Tom Ckker, die de ranglijst van 's wereld» grootste r.jkaards nauwlet tender het oog houdt en tot zijn ge noegen Harald Laftyette Hunt steeds in de bovenste geederen terugvindt (geschatte waarde25 miljard gulden) kan gnuivend verellen hoe de oude Hunt geconfronte.-rd met de fikse fi- nanciile verliezendie zijn zoon leed in de aanlooptijd val de tennis-business, reageerde met: Op deze manier kan hij het nog 120 4ar uithouden.' Men mag aannenen dat die termijn inmiddels lange is geworden, want sinds Hunt direjaar geleden de vroe- gere Britse Dvis-bekerspeler Mike Davies heeft a hget rokken, is tennis een rendabele tak van zijn sportbe- drijf gewordei W.C.T. heeft in ruil voor de toezeging niet langer spelers te contracfero van de internationale federatie in e eerste vier maanden van het jaarict alleenrecht gekregen, toernooien tforganiseren. PRODUKTIJF Zijn organwtie is nu in feite de la chende derfl bij de twisten tussen de Internationle Federatie en World Te am Tennis Jen verzameling van Ame rikaanse sldiondirecteuren. Deze heb- ben van hn belastingadviseurs te ho ren gekreen dat zij ook zomers hun stadions foduktief moeten maken en hebben dartoe tennis gekozen omdat dat, dankzij de bemoeienissen van La- mar Hunt, nu eenmaal de meest op gang makende sport in de Verenigde Staten is geworden. Het aantal tennissers in de V.S. wordt geschat op meer dan zeventien mil joen. Hunt heeft zich aanvankelijk even boos gemaakt omdat de afkor ting W.T.T. zo veel lijkt op zijn W.C.T. maar kreeg toen 200.000 dollar (ruim een half miljoen gulden) toege stopt. Hij legde daarmee de basis voor een speles-pensioenfonds en heeft vervolgens de internationale federatie behoed voor het maken van al te gro te flaters. 'Wij moeten hen bannen', riep de niet geheel ingelichte voorzit ter van de I.L.T.F. Heyman, bij een spoedvergadering enkele maanden ge leden te Londen uit, toen hij voor het eerst van de W.T.T.-plannen hoorde. De kenmerkende schrikreactie waar mee Lamar Hunt in het verleden ook enkele ervaringen heeft cpgedaan. REDDING 'Geen sprake van. Ik vertegenwoordig een firma die pretendeert het wereld kampioenschap tennis te organiseren. Hoe kan ik dat doen zonder spelers als Newcombe en Rosewall', reageerde do Amerikaanse sportpromotor. De in ternationale federatie die de laatste jaren al zo veel oveihaaste beslissin gen heeft genomen, bond in en capi tuleerde enkele dagen later. Ter red ding van Wimbledon werden daarbij de internationale kampioenschappen van Frankrijk en Italië opgeofferd. Want hoe zeer de dollar ook in waar de mag zijn gedaald, in het tenniswe- reldje is zijn gezag onbeperkt. Mede dank zij Lamar Hunt, die zich echter van deze macht niet bewust lijkt te zijn. Mike Davies is het brein van de on derneming. De Brit zorgt cr voor dat in de eerste vier maanden van het jaar 84 spelers, over drie groepen ver deeld, de wereld rondreizen met als prachtige afronding de finaletoernooi- en van Montreal (dubbelspel) en Dal las (enkelspel). Lamar Hunt helpt mee en zorgt voor de menselijke con tacten. Hij komt er recht voor uit dat tennis voor hem zaken doen betekent. Van dat ongecompliceerde standpunt uit schept hij in feite minder afstand dan de meestal autoritaire tennisbe- stuurders Hij reist mee in de bus met de spelers en de pers naar de wedstrijden, loopt vaak rond in een trainingspak dat nog uit de eerste tijd De Australiër Jobn Newcombe staat als eerste geplaatst tijdens de finales vati het WCT-circuit, komende weck in Dallas. van zijn tennisbemoeienissen stamt en bekommert zich zelf. ondanks het gro te aantal W.C.T.-toernooien om de kleinste details. VERTROUWEN Hunt boezemt daarmee vertrouwen in bij spelers en de toernooi-organisaties, die hij overigens flink laat 'bloeden' voor de eer e entennistoernooi voor spels uit zijn groep te mogen organi seren. Zelfs behoudende clan van tennisbe- stuurders. die de grond onder de voe ten voelt verdwijnen, heeft een zekere sympathie voor Amerika's top-sport- manager niet kunnen onderdrukken. 'Als het niet om hem was geweest, zouden wij waarschijnlijk nooit tot een overeenstemming zijn geraakt', vertelde de Britse tennisbestuurdcr Derek Hardwick bij de grote verzoe ning van twee jaar geleden. Voor La- mar Hunt is de toekomst net zo roos kleurig als de kleur van zijn jasje. In de tennissport is hij heer en mees ter. In het basketbal en het Europese voetbal zijn mogelijkheden te over een soortgelijke prsitie te veroveren. Bij het wereldkampioenschap voetbal in Duitsland zal hij aanwezig zijn om de markt af te tasten. De miljarden van Harald Lafayette Hunt worden door zijn 42-jarige zoon goed beheerd. Maar bij elke kennismaking is het ge noegen nog steeds geheel aan zijn kant. En Lamar Hunt maakt de in druk dat te menen ook. MONTREAL Bob Hewitt en Frew McMillan, de winnaars van het WCT toernooi te Rotterdam en vervolgens in Miinchen en Johannesburg, hebben dit weekeinde in het Maurice Richard stadion van Montreal ook de 40.000 dollar (ruim honderd duizend gul den) van het wereldkampioenschap gewonnen. De gouden appel aan het eind, zoals MacMillan dat noemt, die de magere beloning voor de dubbels in de overige WCT-toernooien moet goedmaken. Hewitt (34) en McMillan (32), de Wimbledonkampioenen van 1967 en 1972, pas sinds enkele maanden here nigd, nadat verrekte spieren in de bo venbenen de kalende Hewitt bijna een jaar aan de kant hadden gehouden, speelden de weestrijden van hun le ven. In drie partijen stonden ze slechts een set af (en dan nog slechts met 7-6 in de time-hreak), in de finale tegen John Newcombe en Owen Davindson (6-2 6-7 6-16-2). De verliezers hadden eerder gaafste de monstratie van week afgerekend met de winnaars van vorig jaar: Smith en Lutz: 6-4 6-4 6-7 (6-7) 7-6 (75). Tom Okker heeft het bij de indeling van het finaletoemooi van het V/CT wereldkampioenschap enkelspel van 8 tot 12 mei in Dallas niet getroffen. Op weg naar de eerste vier stuit hij namelijk in de eerste ronde op John Newcombe, de man die in de blauwe groep niet minder dan vijf toernooien op zijn naam bracht. De Nederlander, die in de eerste ron de van het toernooi in Miinchen te gen Pierre Barthes de strijd staakte, nam niet deel aan de toernooien van Monte Carlo en Johannesburg, waar door hij op 330 punten bleef staan. Toen aan het eind van de toernooien- reeks de bonuspunten werden ver deeld voor degenen, die aan alle. WCT-toernooien hadden deelgenomen, bleek Okker op de achtste en laatste plaats te staan. Reden waarom hij in de kwartfinales van 8 mei aan moet treden tegen de nummer één van het schema, de in een ongenaakbare vorm verkerende John Newcombe. MO>KOU (UPI) De tiende partij uit de kandidaten-schaaktweekamp tusten Anatoli Karpov en Boris Spass ki is uitgesteld. Spasski heeft zich ziet gemeld. De wedstrijd is nu vast gesteld voor morgen. In de tweekamp tussen de twee groot meesters uit de Sowjet-Unie hééft Karpov een voorsprong van 3-1, vijf partijen eindigden onbeslist. De win naar van deze tweekamp speelt tegen Viktor Kortsjnoj om uit te maken wie wereldkampioen Robert Fischer mag uitdagen. SOFIA (ANP) De Bulgaarse rege ring heeft in- een brief aan Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties geprotesteerd tegen de beslissing van de Intebnational» Turn Federatie om de wereldkampi oenschappen van Sofia naar Miinchen te verplaatsen. De Internationale Turn Federatie had het besluit genomen na een stemming onder zijn leden omdat Bulgarije geen inreisvisa wilde verstrekken aan de ploeg van Zuid-Afrika, terwijl dat land lid is van de federatie en het plan had uit te komen bij de strijd om de wereldtitels. In de brief aan de heer Waldheim staat onder andere: 'De Bulgaarse re gering moet ernstig protest aanteke nen tegen de beslissing van de Inter nationale Turn Federatip om de orga nisatie van de wereldkampioenschap pen aan de stad Sofia te ontnemen. Deze beslissing schraagt de rassenpoli tiek in Zuid-Afrika ei is strijdig met het standpunt van de Verenigde Na ties met betrekking tot de apartheid in Zuid-Afrika'. Bulgarije vraagt de lecretaris-generaaj van de Verenigde Naties de speciale 1 commissie die zich bezig houdt met de apartheidspolitiïk een onderzoek te laten instellen naar de beslissing van de Internatiomle Turn Federatie. RIO DE JANEIRO Brazilië hcefl in Rio dc Janeiro een oefen wedstrijd tegen Ierland niet 2-1 ge wonnen. Dat was wel- het meest positieve dat rfe 74.000 toeschou wers aan dc confrontatie met het Britse voetbal overhielden. Voor de rest vraagt men zich in Brazilië nog steeds af wat coach Mario Za- gallo nu van plan is. Probeert bij wérkelijk steeds maar te verbergen wat zijn elftal kan door het di kwijls ongecoördineerd te laten opereren, kan hij dc Juiste opstel ling maar niet vinden of kan het gewoon niet beter. Brazilië speelde tegen Ierland ei genlijk maar twintig minuten echt voetbal. Dat was direct na de her vatting toen de Zuidamerikanen ook met 2-0 voorkwamen. Eerst doelpuntte Leivinha en later Rive- llnho. Maar toen dc Brazilianen even verzwakte sloeg Ierland via Terry Mancini terug: 2-1. Volkomen verdiend overigens voor de Ieren die behoudens in het be gin van de tweede helft niet de mindere waren van Brazilië. Zeker in de eerste helft waren ze enkele keren diclit bij een doelpunt. In de beginperiode toen Brazilië zelfs in de verdediging werd gedrukt kregen Jim Holmes en Terry Con- roy dc kans Jcrland op een voor sprong te zetten. Zij faalden echter op het laatste moment. De enige gevaarlijke aanvallen van Brazilië kwamen kort voor rust. Toen moest doelman Peter Thomas alles wat hij kon tonen om een schot van Marinho te keren. Ver der niet, want Brazilië bleek aan vallend maar bitter weinig ver trouwen te hebben en het overleg was vrijwel voortdurend zoek. Kort na rust kwam echter de om mekeer, dankzij de twee snelle treffers. Ierland moest toen terug, maar kon zich met goed gegroe peerd voetbal langzaam ook weer herstellen. Het gevolg daarvan was Mancini's doelpunt. Het spel werd toen harder. De Brazilianen Paulo Cesar cn Rivelinlio kregen, evenals de Ier Hand, de gele kaart van scheidsrechter Guillcrmo Vclcs- quez uil Colombia. Tot ernstige MARIO ZAGALLO moeilijkheden kwam het echter niet. Vooral ook omdat Brazilië de Ierse aanvallen uiteindelijk kon weerstaan. Brazilië speelde in de volgende op stelling: Leao, Luis Pereira, Mario Marinho, Ze Maria, Carbonc, Fran cisco Marinho, Jairzlnho, Leivinha, Cesar, Riveliuho, Paulo Cesar Li ma. Chili BOGOTA Het Chileense elftal won in Bogota een oefenwedstrijd togen dc Colombiaanse cerstedivi- sieclub Indepiente Santa Fe met 2- 0. De Chilenen die een teleurstel lende toernee door Centraal-Amcri- ka achter de rug hebben, speelden nu een goede wedstrijd met soms aantrekkelijk aanvalsspel. Dankzij Valdez kwamen ze in de eerste helft op 1-0. Na rust bleef Chili sterker, maar kon dot slechts tien minuten voor tijd uitdrukken In een tweede doelpunt, dese keer van de voet van Ahumadc. ZAIRE WILLISAU Manager Blagoje Vidinic heeft zich in Zwit serland zeer tevreden getoond over de manier waarop zich het nationa le elftal van Zaire heeft kunnen voorbereiden op de strijd om het wereldkampioenschap. De 22 spe lers van Zaire zijn in Zwitserland voor hun afrondende oefeningen. Er worden enkele oefenwedstrij den gespeeld, terwijl er 18 mei nog wedstrijden in Italië (onder meer tegen Fiorentina) op het pro gramma staan. Vidinic, Joegoslaaf van geboorte, zei dat het verblijf In Zwitserland eerder bedoeld was om het team in top-vorm tc brengen op conditi oneel gebied dan om het wedstrij dritme te pakken te krijgen. Dat gebeurt later in Italië nog wel. Zaire Is tijdens het wereldkampi oenschap ingedeeld In een poule samen met Schotland, Brazilië en Joegoslavië. Marokko ZURICH Marokko is weer toe gelaten als lid van dc internationa le voetbalfcdcratic, de FIFA. Het Afrikaanse land werd in maart van de ledenlijst geschrapt omdat men dc financiële verplichtingen niet na was gekomen. Ondertussen heeft men die zaken naar behoren geregeld, zodat de FIFA geen en kele reden meer zag om de Marok kanen buiten dc organisatie te houden. LAUSANNE (AP) Het Inter nationaal Olympisch Comité (I- OC) heeft gisteren bekend ge maakt dat het gebruik van an- bolesteroiden, de omstreden maar steeds populairder wor dende 'spieroppeppers" van nu af aan op de Olympische Spelen verboden zullen zijn. In een adem heeft de medische commissie van het IOC de in ternationale sportfederaties dringend verzocht het verbod in hun takken van sport te helpen naleven. Anabole steroiden worden re gelmatig gebruikt door vele at leten, vooral gewichtheffers, ko- gelstoters en discuswerpers. Ze «ju een kunstmatig hulpmiddel t>ij de opbouw van de zware spiermassa's die deze atleten no- dig hebben en worden gewon nen uit de stof testosterone, welke op zijn beurt uit de teel ballen van stieren of langs synthetische weg wordt aange maakt. In een perscommuniqué van het IOC werd gezegd dat het besluit om de anbole steroiden op te nemen in de lijst van verboden stimulantia vorige maand is ge nomen tijdens een vergadering van de medische commissie dn de Oostenrijkse plaats Inns bruck. In het Feycuoord-stadion in Rotterdam wordt morgenavond de finale van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars afgewerkt. Tegenover elkaar staan dan FC Mageburg en AC Milan. Beide ploegen zijn gisteren al In Neder land gearriveerd. De Oostduitsers verblijven in Noordwijk, de Italianen houden het gewoon op Rotterdam. Op de foto drie Milanezen bij de aankomst op Schiphol. Links trainer Trapa toni, ln het midden Dolci en naast hem Tresoldi. Van onze verslaggever ZEIST Cor van der Hart, op dit moment nog bondscoach in dienst van de KNVB, wordt komend seizoen zo goed als zeker trainer van de Belgi sche club Standard Luik) Van der Hart werd, toen de KNVB hem des tijds contracteerde, beschouwd als de opvolger van de bondscoach van dat moment, dr. Frantisek Fadrhonc, in deze dagen Van der Harts collega. La ter werd echter duidelijk dat Fadr honc zijn plaats niet zou hoeven af staan vóór het wereldkampioenschap dat over luttele weker, in Westduits- land van start gaat. Van der Hart hield zich in het alge meen zeer naderukkelijk bezig met de jeugd, in casu met Jong Oranje. Juist in dat verband heeft Van der Hart ook regelmatig zijn ergernis geuit over de geringe medewerking die hij daarbij van diverse k nten kreeg. Van der Hart, beschouwd als de idez- le figuur voor de begeleiding van het jong talent, lijkt als zodanig nu verlo ren te gaan door zijn verbintenis, hoewel nog niet 100 procent defini tief, met Standard Luik. Cor van der Hart BIRMINGHAM De Engelse tweede divisie club Aston Villa heeft trainer Vic Crown en diens assistent Ron Wylle ontslagen. De club nam die maatregel omdat het tweetal er niet in geslaagd is Aston Villa terug te brengen naar de eerste divisie. Bovendien zakte het gemiddelde aan tal toeschouwers van 30.000 naar 12.000. Aston Villa heeft de laatste vijf jaar bijna vijf miljoen gulden uit gegeven voor de aankoop van nieuwe spelers. Crowe kwam in 1970 in dienst van Aston Villa als opvolger van Tommy Docherty. OVIEDO José Manuel Fuente heeft zijn positie aan de top van het klassement ln de Ronde van Spanje verbeterd. Fuente werd winnaar van dn dertiende etappe, een rit over 128 kilometer van Leon naar Oviedo, met aankomst op de Narancoberg. gcklasslfl- ceerd ln do eerste categorie van het berg- klassement. Fuente had aan de finish vijftig seconden voorsprong op Lasa. Algem. klassement: l. Fuente (Spa) 61.39.SI, 2. Lasa (Spa) 61 40.55, 3. Perurena (Spa) 61.41.39. 4. Ocana (Spa) 61.42.26. 5. Agostinho (Port) 61.42.27, 6. Urlbezubla (Spa) 61.44.02, 7. Gonzalez Linares (Spa) 61.44.05, 8. Dan- gulllaum© (Fra) 61.44.30, 9. Ventura Diaz (Spa) 61.44.57, 10. Ablllelra (Spa) 61.44.58, 56. Gerbén Karstens (Ned) 62.26.37. ARNHEM Het verlenen van subsi die aan het noodlijdende Vitesse, waarmee de Arnhemse gemeenteraad een helpende hand toestak om het be taalde voetbal in de Gelderse hoofd stad voorlopig voor een jaar te conti nueren heeft bij een groot aantal amateurclubs een duidelijk gevoel van onbehagen opgeroepen. NIen is in kringen van de niet betaalde voetbal clubs van oordeel dat de gemeente hen in de kou laat staan cn dat er met twee maten wordt gemeten. Nu de laatste gemeentelijke kasreser- ves worden aangesproken om Vitesse van een dreigende ondergang te red den menen de fel agerende amateur clubs dat hun financiële problemen evenzeer prioriteit verdienen. Uit die sector zal eveneens een dringend be roep op de overheid worden gedaan om bij te springen met geldelijke steun. Omdat de verstandhouding tussen Vi tesse en de plaatselijke araateurclubs te wensen overlaat cn de Arnhemse semi-profclub door een nieuwe struc tuur genoodzaakt is een amateursectie in het leven te roepen, gaan beide partijen volgende week om de tafel zitten om tot een betere samenwer king te komen. Inmiddels heeft zich een aantal getrouwen van Vitesse ver enigd en het initiatief genomen om een stichting tot behoud van Vitesse van de grond te krijgen. Superieur W est-Duitsland toont klasseverschil duidelijk aan MADRID Schotland is de volgende tegenstander van Neder land in het toernooi om de Europese beker tc Madrid. De Westduit sers hebben de Schotten gisteren in de laatste wedstrijd in de voor ronden geen enkele illusie gelaten. Met de niet mis te venstane score van 6-0 brachten de Duitsers Schotland zijn eerste nederlaag in het toernooi toe. Waardoor Duitsland op de eerste plaats van groep A eindigde en in de kwartfinales Polen zal ontmoeten. De nummer twee van de groep met Nederland, in de voor Nederland inte ressante ontmoeting tussen Polen en Ierland, beide door Nederland versla gen met respectievelijk 4-2 en 2-0 gaf het betere hockey van de Polen de doorslag. Beide ploegen speelden sterk opportunistisch, maar in het spel van de Polen zat aanzienlijk meer lijn dan in dat van de Ieren, die het meer zochten in een "harde klap en hollen maar'. Matchwinner voor de Polen was de stoere centrum-verdediger, Stefan Otulakowski, dia beide aan zijn plqeg toegekende strafcorners feilloos in een doelpunt omzette. De Schotten vermochten er niets tegenover te stel len (2-0) waardoor Polen zich het recht verwierf uit te mogen komen tegen de Olympische kampioenen, die in de ochtenduren een gave partij hockey op de grasmat van het sport complex van de Cluba del Campo, dat in de volle Spaanse zon in al zijn pracht lag te stralen, legden. De primitief spelende Schotten, die tevoren overwinningen hadden be haald op de slechts als figuranten fungerende ploegen van Denemarken, Tsjechoslowakije on Zwitserland, wer den pijnlijk met de neus op de feiten gedrukt. Kansloos gingen de Schotten tenonder en afgaande op deze wed strijd moet het Nederland niet moei lijk vallen morgen in de kwart-finales ook met ruime cijfers te zegevieren. 1. West Duitsland 4 4 0 0 8 22— 1 2. Schotland 4 3 0 1 6 lt— 7 3. Tsjechoslowakije 4 1 1 2 3 29 4. Denemarken 4 1 1 2 3 2—10 5. Zwitserland 4 0 0 4 0 2—12 Groep B: PolenIerland 20 (1—4)), 1. Nederland 3 3 0 0 6 12— 2 2. Polen 3 2 0 1 4 8— 4 3. Ierland 3 1 0 2 2 34 4. Portugal 3 0 0 3 0 013 Groep C: Oostenrijk— Italië 02 (00); En gelandFrankrijk 20 (10). 1. Engeland 4 4 0 0 8 90 2. Frankrijk 4 3 0 1 6 12— 3 3. Italië 4 2 0 2 4 36 4. Oostenrijk 4 1 0 3 2 5— s 5. Finland 4 0 n 4 0 0—12 Groep D: 1. Spanje 3 2 1 0 5 80 2. Wales 3 2 1 0 5 4—1 3. België 3 0 12 1 2—6 4. Joegoslavië 3 0 12 1 1— 8 Indeling voor de kwartfinales: West DuitslandPolen; Nederland—Scot land: Engeland—Wales; Spanje—Frankrijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11