Wiel Coerver wijst weg naar nieuwe top FEYENOORD TERECHT TITEL Achterberg de gebeten hond Rotterdammers komen tegen FC Twente over tegenslagen heen Twentenaren kritisc h over wisselvallig fluiten van Corver Elfde titel jUW/KiWAiRiTiET MMiMDAG 6 MEI 1974 SPORT T9/K9 BOTTERDAM De vaak meedogenloze, ongeschreven wetten van de voetbalmaatschappij bieden trainers dikwijls weinig be scherming. Hoezeer zijn zij niet afhankelijk van het resultaat, of het nu een amateur of een betaalde club betreft. Trainers zijn in onze samenleving, in tegenstelling tot elk ander ambacht, vogelvrij- Maarten Vink, Henny Hollink en George Knobel hebben in dit bewogen voetbalseizoen ervaren wat het betekent van de ene op de andere dag op straat te worden gezet. Ook Wiel Coerver, de trainer van Feyenoord, die door het succes van zijn team nu in één klap op een hoog voetstuk is gezet, zal wellicht gisteren een moment hebben teruggedacht aan het seizoen, dat hij bij Sparta terzijde werd geschoven. prof heeft Naast Kreuz zou hij nog twee van dit type voetballers willen aantrekken, temeer omdat het kopen van toptalent onbetaalbaar is. De be leidsgroep betaald voetbal van Feyenoor/ heeft zijn goedkeuring gehecht aan de blauwdruk die de oe- fenmeester voor het volgend seizoen heeft ontworpen en waarvan men de financiële consequenties wil aan vaarden. Regelmaat Ofschoon Feyenoord nog nimmer in jijn bestaan ooit een trainer de laan uit heeft gestuurd, is het in de voorbije maanden eenmaal tot een bikkelharde confrontatie gekomen sissen de Limburger en de beleids groep betaald voetval van de Rotter damse club. De van voetbal bezeten Limburger, die vi er-en twintig uur «r dag in staat is over zijn vak te ilosoferen en daar bi] zonder de no dige diplomatie te betrachten zijn aan hem toevertrouwde spelers kei hard bekritiseert, prijst of bedenkin- ;en uit over het werkklimaat waarin lij zijii arbeid moet verrichten, werd na de wedstrijd tegen het poolse Ruch Chorzow ter verant woording geroepen. Ultimatum Bestuurslid Gerard Kerkum en ma nager Guus Brox hebben toen hun eisenpakket in een zakelijk gesprek aan Coerver voorgelegd en daar een ultimatum aan verbonden. De oefen- meester kon kiezen of delen. Met andere woorden: vroegtijdig onthe ven worden van zijn functie of dq uitdaging aanvaarden Feyenoord naar het begeerde kampioenschap te stuwen en wat minder loslippig te zijn. Coerver heeft na dat urenlange gesprek die concessie, die zo radi caal tegen zijn karakter indruist, ge daan. En gisteren vierde Feyenoord dan het kampioenschap met zijn trainer die in zo'n roes dan altijd de beate vakman is die er bestaat. Wiel Coerver is in het jaar dat hij NEC de rug toekeerde en bij Feyen oord werd binnengehaald om op de puinhopen van een ontredderd elf tal, dat de door privé-omstandighe- den uitgebluste Happel had achter gelaten, weer een nieuw 'huis' te bouwen niet te benijden geweest. Happel was een bij uitstek op pres tatie gerichte trainer. Een vakman die de gave had over een briljant takftisch inzicht te beschikken. On der hem registreerde Feyenoord de grooste triomfen uit zijn historie: de verovering van de Europa-bokaal en de wereldcup in het onvergetelijke jaar 1970, toen honderdduizenden op de Rotterdamse Coolsingel te hoop waren gelopen om de immens popu laire club uit de verpauperde wijk Feyenoord te bejubelen. Vedetten Ernst Happel kon in zijn periode beschikken over pure vedetten als Rinus Israël, Wim van Hanegem en Coen Moulijn. Spelers voor wie hij een grenzeloze bewondering koester de en die bij hem ook geen kwaad konden doen. Hun woord was bij wijze van spreken wet.Happels op volgers zag het als zijn eerste taak rigoreus met dat verleden te breken. De specialiteit van Coerver het eredivisierijp maken van jeugdig ta lent, dat bij Feyenoord de afgelopen jaren te weinig mogelijkheden heeft gehad om zich te ontplooien kreeg voorrang. Spelers als Joop van Daele, Jan Boskamp en Wim Rijs- bergen werden door Coerver ge kneed en gevormd tot volwassen professionals. Ook Harry Vos trad onder Coervers bewind uit de verge telheid. Het is de grote verdienste van Feyenoords huidige trainer geweest dat hij in betrekkelijk korte tijd kans heeft gezien de Rotterdamse club een nieuw gezicht te geven. Dat proces is met veel strubbelin gen, communicatie-stoornissen en onbegrip gepaard gegaan. Wie dit seizoen naar de reservebank van Feyenoord heeft gekeken, weet in dit opzicht meer dan genoeg. Coer ver heeft zich vaak een eenzame en onbegrepene gevoeld. Zijn motivatie kwam niet altijd goed over. De sa menwerking met manager Guus Brox het is een publiek geheim was verre van ideaal. Karakter Coerver, uo neeft Brox menigmaal verzuchi zou wat meer afstand van zijn werk moeten nemen, wat meer de voetballerij moeten relativeren. Een verlangen dat wel nooit zal worden gehonoreerd. Voor Coerver is voetbal alles in het leven. Hij gaat er van uit dat een (duur) be taalde prof terecht overigens alles voor zijn sport moet over heb ben en ja zijn stopwoord mag hier niet ontbreken karakter moet tonen. Een instelling waarmee veel vaderlandse profs in onze ver wende consumptie maatschappij nog al wat moeite hebben. Daarom ook wil Corver straks geld investeren in 'karakterjongens', zo als hij het type voetballer noemt dat gekenmerkt wordt door een niet af latende ijver en inzet De Spartaan Willi Kreuz is in de ogen van de Limburger zo'n figuur, wel geen specifieke spdtsspeler, zoals de in Rotterdam legendarische Ove Kind- vall, maar een talent dat door zijn werklust en instelling precies past in het beeld dat Coerver van een Coerver het blijkt uit alles heeft bij Feyenoord de strijd gewon nen. Hij is de moeilijkheden niet uit de weg gegaan. De kampioen die gisteren is opgestaan, os geen kampi oen met artistieke allures, zoals Ajax dat in voorgaande jaren was en dat het Nederlandse voetbal over de hele wereld zon goede klank heeft gegeven. Van Brazilië tot de Oeral kent men het Amsterdamse Ajax, dat in dit seizoen door allerlei factoren zo in de versukkeling is ge raakt. Feyenoord heeft zich in deze compe titie-aflevering, die volgende week wordt voltooid, gemanifesteerd als de formatie van de regelmaat op ba sis van de pijlers karakter en inzet. Rotterdam-Zuid is na vier seizoenen bevrijd van zijn Ajax-complex. Het heeft die bevrijding gisteren uitbun dig gevierd. RICHARD MATTHIJSSE in onze speciale verslaggever )TTERDAM De bijna voltooide competitie, die dit jaar in zo'n ruime mate gevoed werd door aiming en sensatie, heeft in de beslissende fase om het kampioenschap een waardige ontknoping ge- egen. Het duel om de titel, dat Feyenoord en FC Twente (32) in de Kuip uitvochten, mag synoniem noemd worden aan het verloop van de hele competitie. Een verloop dat deels met zekere verwachtin- n zijn voortgang kende (de regelmatigheid van Feyenoord moest het kampioenschap toch naar Rot- rdam brengen) en dat deels in de war gebracht werd door verrassende wendingen (Twentes volhar- ig waardoor één duel voor het einde pas de beslissing viel). ecies zo speelde zich de strijd in de ïp af, natuurlijk uitverkocht en na- rlijk omgeven door golven van en- msiasme en hysterie, lawaai en ner- iteit. Ongetwijfeld gold Feyenoord favoriet voor de zege en daarmee kampioenschap. Maar juist die ze- heid' werd op onverwachte momen- ondergraven door het onbereken- FC Twente, de 'provinciaaltjes' Is ze nog steeds denigrerend ge- md worden. De ploeg die nauwe- kon bevatten dat Twente zo'n raanstaaride rol in de top van de iglijst speelde. Trainer Spitz Kohn: trgeet niet dat het de eerste keer is wij iets dergelijks meemaken, r de competitie had ik voor een üssingsduel als dit willen tekenen.' ILLIG r ondanks deze bescheidenheid el Coerver: 'We Weten toch dat Twente in bijvoorbeeld Notten, Ierss el, Van der Vkll en Thijssen ortreffelijke voetballers heeft') ma- festeerden de Enschedeërs een gril- beid die identiek is aan die van het wen 1973-1974. toch zegevierde de formatie die er meeste recht op had. Gezien de ostante prestaties in de competitie, een toonbeeld zijn van eigen acht n niet van het falen van het hard van zijn voetstuk gestoten Maar ook gezien jiet spel in de lip, waar Twentes trainer Spitz terecht moest constateren dat jenoord 'overal een tikkeltje beter s'. Was de oostelijke equipe in hreisch oogpunt misschien .iog de lijke van de Rotterdammers, vooral mentaliteit en inzet werden ze et name door de excellerende Van negem en Jansen) geklopt. Al pro- erde Eddy Achterberg de hardheid zijn ploegmakkers ontbeerden, a maar bij zijn eigen ruime poten- el te voegen. renoord toonde ook door de vinning in deze qua schoonheid chte wedstrijd langzamerhand rijp te zijn om de succesvolle lad die in 1970 internationaal Ut Arad (met doorwerkende icht de vaderlandse competitie) abrupt werd verbroken, op te ne en. Juist in de Kuip kenmerkte de oeg zich als een team dat teleurstel den en tegenslagen te boven komt. dat zeker diverse keren, pupillen van Wiel Coerver begon- direct met een hels offensief, dat wankele Twentse- defensie voor de problemen stelde. De eerste iff er diende zich al snel aan, ware niet dat Piet Schrijvers enkele ke- magnifiek reddend optrad en beidsrechter Charles Corver weiger- Feyenoord een strafschop toe te nnen toen Peter Ressel in een duel tt Willem de Vries in het straf- hopgebied languit ging. Corver rnfde alle jammerklachten van de sterdammers weg: 'De Vries had slist niet de intentie om een over ling te maken, hij wilde do bal tien. Ressel bleef in de sliding hS- LUNDER eerste teleurstelling verwerkte eyenoord moeiteloos. De ploeg bleef nvallend opereren en een blunder Schrijvers bracht de treffer: Res- werd op snelheid door Schoenma- gelanceerd, draafde langs Van Ierssel en zag Schrijvers op het ver keerde been staan. Een roller in de uiterste hoek ontlokte op de tribunes de eerste hysterische taferelen (1-0). Niet voor lang overigens, want in scherpe tegenstelling tot het beeld van dc wedstrijd, dat zo volledig door Feyenoord bepaald werd, viel, een nieuwe treffer, aan de kant van Trey- tels doel. Een listig genomen vrije trap bracht de bal bij Van der Vall, die het leer na een carambole met de uitlopende Rotterdamse doelman in het net zag verdwijnen (11). ONVOLWASSEN Dat bracht nieuwe spanning en ook nieuwe onzekerheid, vooral bij FC Twente. De Vries: 'Toen we achter kwamen durfden we veel vrijer te spelen. Bij 00 en ook weer na de gelijkmaker werd het spel krampach tig, werden er fouiten gemaakt bij het verdedigen en het passen.' Waarmee nog eens de onvolwassenheid van .de Enschedeërs aangetoond werd. Het pleit voor Feyenoord dat het juist op die momenten van twijfels bij de te genstander toesloeg. Ondanks de pro blemen in de eigen gelederen. Die ontstonden voornamelijk door het optreden van Eddy Achterberg De middenvelder, die lang onder, de naam 'De Keu' berucht stond maar in verschillende interviews beterschap beloofde. In strijd met de werkelijk heid overigens. Achterberg, over wie gezegd wordt dat hij tenminste hard heid toont in de 'te weke Twentse ploeg', liep meermalen als een stier over het veld en beging zijn grofste overtreding toen hij met een omhaal Mladen Ramljak vol in het gezicht raakte. De Joegoslaaf moest zich door een matig acterende Dick Schneider laten vervangen. Achterberg bleef nog ongestraft, totdat hij enkele minuten later volkomen onnodig tegen Wim Jansen aan knalde en pas toen de ge le kaart van Charles Corver ontving. ONSPORTIEF Achterberg kreeg in de tweede helft een even onsportieve beloning van zijn 'broeder in het kwaad' Van Hane gem en met een bloedende wenk brauw was ook de Enschedeër rijp voor de kleedkamer. Het verlies van Ramljak (Rijsbergen werd voorstopper, Schneider nam de positie van rechtsback in) hield de Rotterdammers even in toom. Een kwartier na de pauze was het echter weer raak. En weer ging er een blun der van Piet Schrijvers, de man die al een vanzelfsprekende keus voor de WK is, aan vooraf: Schrijvers zag een voorzet van Ressel voor langs gaan, liep weliswaar uit, maar dook finaal over de ingeschoten bal van Kristen- sen heen: 21. Opnieuw leek de strijd beslist. Op nieuw ook kwamen 'de woorden van Willem de Vries uit, want Twente zocht weer voor een moment de aan val. Joop van Daele, steeds heersend in Feyenoords strafschopgebied, trap te finaal over de bal heen, daarmee Frans Thijssen de gelegenheid bie dend door te lopen en Eddy Treytel te passeren: 22. GATEN De onverwachte gelijkmaker bracht Twente alleen maar erger in het nauw. De verdediging liet diverse ga- tqn vallen, Ressel en Kristensen klop: ten hun directe bewakers steeds weer op snelheid en Piet Schrijvers wissel de spectaculaire reddingen met even veel weifelende momenten af. Zoals bij de derde en beslissende Rotter damse treffer, toen de oranje-doelman geen keuze kon maken uit blijven staan of uitlopen en Theo de Jong de titel naar Rotterdam haalde: 32. De vervanging van Schwemmle voor De Vries om via een laatste wanhoops offensief nog tot scoren te komen, was te laat en te weinig overtuigend om nog enige verandering in de 'stand te brengen. Twente geloofde er niet meer in, zoals het dat in feite al van af het begin niet gedaan had. Ontluis terd werd de Feyenoord-formatie pas in de kleedkamer gefeliciteerd met het kampioenschap. Alleen Achter berg kwam het veld in om tegenstan ders geluk te wensen. Dat moest hij dan ook wel om zijn woorden een vleugje waarachtigheid mee te geven: *Die overtreding tegen Ramljak was absoluut geen opzet. Als dat zo was. dan hoefde de hele sport niet meer voor mij. Maar ja, ik heb een bepaal de naam. En zodoende heb ik het al tijd gedaan. Ook tegenover de scheids rechter.' FEYENOORD—FC TWENTE 3—2 (1—1) 19. Ressel 1—0, 24. Van der VaU 1—1, 60. Kris tensen 2—1, 69. Thijssen 2—2. 71. De Jong 32. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers 67.000. FEYENOORD: Treytel: Rijsbergen. Van Dae le. Ramljak tSchneider). Vos; De Jong. Jan sen; Van Hanegem, Ressel. Schoenmaker, Kristensen (Israel). FC TWENTE: Schrijvers; Oranen. De Vries iSchwemmle). Van Ierssel, Notten: Tijssen, Van der Vall. Achterberg (Drost): Zuidema, Jeu ring. Phalplatz. Theo de Jong (links achter ligt hij van geluk te trappelen,) heeft Feyenoord op 32 gebracht. Ook Ressel en Schoenmaker (met de bal) HARO HIELKEMA kunnen hun geluk niet op. DEN HAAG Feyenoord is door de overwinnig op FC Twente voor de elfde maal in het 66-jarig bestaan kampioen van Nederland geworden. Het was de zesde maal dat de Rotter dammers na de invoering van het betaalde voetbal in Neder land (1954) beslag legden op de nationale titel. Feyenoord vierde de nationale titels in: 1924, 1928, 1936, 1938, 1940. 1961. 1962, 1965, 1969, 1971 en 1974. In 1965 en 1969 veroverde de Rotterdamse formatie ook de KNVB-beker en daarmee de z.g. 'doublé'. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM FeyenoordFC Twente is inderdaad een thriller geworden. Het adembenemende gevecht tussen de twee grootmach ten in de eredivisie heeft de 65.000 toeschouwers nuegentig minuten lang in zijn ban gehad. Toeschouwers die haast hartstochtelijk mee leefden, striemende fluitconcerten lieten horen die op het hoofd van scheidsrechter Charles Corver neerdaalden, wiens arbitrage niet altijd even vlekkeloos was. Het publiek hoonde ook de getergde Eddy Achterberg die in de tweede helft de controle over zichzelf ver loor, nadat hij bij een duel met Wim van Hanegem een wond aan het rechteroog had opgelopen. Na zijn treffer wordt Theo de Jong onstuimig omhelst door Wim Jansen en Jiirgen Kristen sen. Achterberg had in de eerste helft Feyenoords voorstopper Mladen Raml jak uitgeschakeld, toen hij zijn been zo hoog opstak dat de Joegoslaag met een diepe vleeswond ter aarde stortte. 'Van opzet was geen sprake', verklaar de de Twentenaar. 'Coever moest zo nodig weer de nummer veertien van FC Twente hebben, maar waarom deed hij niets toen eerst Rijstbergen en later Jansen naar mij schopten. Op een gegeven moment heb ik tegen Corver gezegd, dat ik er zelf maar uit gaan? Die man had deze wedstrijd nooit moeten leiden. Voorzitter Mars man had ik nog gevraagd bij de KNVB om een andere scheidsrechter aan te sturen, maar dag zag hij geen heil in'. Reposteerde Corver: 'Wat Achterberg zegt is nonsens: ik heb in het verle den nooit een kwestie met hem ge- ad. Alleen toen hij tegenover Jansen een te grove charge begin, trok ik de gele kaart'. Achterberg hij werd door trainer Kohn na aandrang van zijn medespelers door Epi Drost ver vangen verdween begeleid door een massaal fluitconcert naar de cata comben. 'Hoe het publiek reageert zegt me niets. In Twente ben ik popu lair. Als ik volgend seizoen in de Kuip zou spelen, zouden al de Rotter dammers die me nu niet kunnen zien of luchten leve 'de keu' (de bijnaam van Achterberg) brullen', was de re actie van Twente's omstreden midden velder. Wim van Hanegem kon ook het ge drag van de Twentenaar maar moei lijk begrijpen. 'Achterberg wil zich overal mee bemoeien en dan is het lo gisch dat je iedereen tegen je krijgt. Ik veroordeel niet wat hij doet, dat moet hij per slot van rekening zelf weten, maar hi; haalt zichzelf uit het spel'. Opvallend in deze absolute topper was opnieuw de rol van Lex Schoenmaker, die terug kan zien op zijn beste wed- Met een wond bij zijn linkeroog verlaat Eddie Achterberg onder ge fluit van het publiek het veld- strijd in het seizoen. 'Ik was voor dit duel dubbel geprikkeld, omdat trainer Coerver mmij destijds in Twente uit het veld had gehaald. Ik wilde juist nu. nu er zulke grote belangen op het spel stonden, laten zien dat de trainer zich had vergist. Ik had de opdracht gekregen zoveel mogelijk van Willem de Vries weg te trekken. Ik geloof dat dit aardig is gelukt. Vooral de eerste twintig minuten speelden we grandi oos'. Twente's doelman Piet Schrijvers kon erover meepraten. Hij moest in die openingsfase, toen Feyenoord op alle frnten domineerde, enkele fabelachti ge reddingen verrichten, al ging hij niet vrijuit bij de openingstreffer van Peter Ressel. 'Ik werd op het verkeer de been gezet en toen kon ik net niet meer bij de bal', excuseerde Schrij vers zijn fout De Twente-doelman was van mening dat zijn club geen enkel moment geïntimideerd is ge weest. 'Toen wij met 1-0 achterston den maakwen wij het spel. Dat ge beurde ook toen Feyenoord een 2-1 voorsprong had genomen. Toen het la ter gelijk werd, zag ik nog even per spectief op een overwinning, want aan een gelijkspel hadden we niets'. Waarop Kick van der Vall, die op het middenveld van Twente een glansrol speelde en ook verantwoordelijk was voor de eerste gelijk maker aanvulde: 'Ik heb absoluut geloofd dat wij kam pioen zouden worden. Het is jammer dat er in de achterhoede zo nerveus en onrustig werd gespeeld'. Van der Vall noemde het optreden van scheidsrechter Corver wisselvallig: 'Hij nam enkele rare beslissingen. Feyenoord kon, zich meer veroorloven dan wij'. Joop van Dale tenslotte, die zo'n af schuwelijke blunder beging bij het doelpunt van Frans Thijssen, ver klaarde omstandig dat de bal door een graspolletje van richting veran derde. 'Ik zal de terreinknecht vragen om het veld te egaliseren'. Hij zag het feit dat Rinus Israel in de slotfase op zijn plaats werd geposteerd, niet als een degradatie. 'Ik vond het in de ge geven omstandigheden een juiste be slissing'. RICHARD MATTHIJSSE

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9